CZ9904742A3 - Rotační kotouč pro opracovávání povrchových ploch materiálu - Google Patents

Rotační kotouč pro opracovávání povrchových ploch materiálu Download PDF

Info

Publication number
CZ9904742A3
CZ9904742A3 CZ19994742A CZ474299A CZ9904742A3 CZ 9904742 A3 CZ9904742 A3 CZ 9904742A3 CZ 19994742 A CZ19994742 A CZ 19994742A CZ 474299 A CZ474299 A CZ 474299A CZ 9904742 A3 CZ9904742 A3 CZ 9904742A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
base body
machining
rotary disc
coatings
radially
Prior art date
Application number
CZ19994742A
Other languages
English (en)
Inventor
Mario Gail
Herbert Gail
Original Assignee
Klingspor Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Klingspor Gmbh filed Critical Klingspor Gmbh
Publication of CZ9904742A3 publication Critical patent/CZ9904742A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B24GRINDING; POLISHING
    • B24DTOOLS FOR GRINDING, BUFFING OR SHARPENING
    • B24D13/00Wheels having flexibly-acting working parts, e.g. buffing wheels; Mountings therefor
    • B24D13/14Wheels having flexibly-acting working parts, e.g. buffing wheels; Mountings therefor acting by the front face
    • B24D13/16Wheels having flexibly-acting working parts, e.g. buffing wheels; Mountings therefor acting by the front face comprising pleated flaps or strips

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)

Description

Rotační kotouč pro opracovávání povrchových ploch materiálu
Oblast techniky
Vynález se týká rotačního kotouče pro opracovávání povrchových ploch materiálu, majícího znaky obsažené v předvýznakové části patentového nároku 1.
Dosavadní stav techniky
Rotační kotouče tohoto druhu jsou známé z DE-U1 90 02
384.6 nebo z JP-PA Sho 63-168055, přičemž jsou popsány také ve starší, ale nezveřejněné EP-A1 0 011 116. U těchto známých rotačních kotoučů je kotoučové základní těleso opatřeno na obou čelních plochách vždy jedním potahem nebo povrchovým obkladem pro opracovávání materiálu, tvořeným brusnými lamelami, probíhajícími v radiálním směru a s vějířovitým vzájemným přesahem v obvodovém směru na jedné prstencové zóně základního tělesa, nazývaného také základním talířem.
Tyto rotační kotouče, jejichž obě čelní plochy základního tělesa jsou opatřeny potahem nebo obkladem pro opracovávání materiálu se zmíněným vějířovitým vzájemným přesahem brousicích lamel, jsou zvláštním případem tak zvaných vějířovitých brousicích a leštících kotoučů, které jsou opatřeny potahem jen na jedné čelní straně základního tělesa, jak je to například známo z obr. 2 EP-A1 0 826 426. Na trhu se objevují takové vějířovíté brusné kotouče, u kterých jsou pracovní plochy uspořádány buď jako v příkladu na obr. 2 EP-A1 0 826 462 kolmo na osu otáčení kotouče nebo jsou uspořádány k této ose šikmo. Ve všech těchto případech je typické základní těleso vytvarováno z plošného materiálu.
Vějířovité brousicí kotouče odpovídají normě DIN 69134 a jsou dále popsány v Grundsátze fůr die Durchfuhrung der
Baumusterprúfung und Zertifizierung von Schleifkórpern aus gebundenen Schleifmittel und Schleifmittel auf Unterlage
4· ··♦·
ΖΗ1/670, díl 4, listy 2205 a 2206.
Tyto vějířovité brousicí kotouče nacházejí zvláště široké využití u ručních úhlových brusek, ovšem mohou se využívat také na stacionárních strojích.
Vějířovité brousicí kotouče tohoto druhu jsou charakteristické zejména tím, že jsou použitelné pro vysokovýkonová použití, při kterých se vyskytují obvodové rychlosti broušení až do 80 m/sec nebo i větší. Při použití se může spotřebovat prakticky celá tlouštka obložení základního tělesa brousicími lamelami.
Převážně se potah pro opracovávání materiálu, vytvořený z brousicích lamel, vzájemně se vějířovité přesahujících, namáhá a opotřebovává v osovém směru vějířovitých brousicích kotoučů, to znamená z čelní strany, přičemž opotřebení potom může probíhat v celé tloušřce obkladu. Ve zvláštních případech se mohou vějířovité brousicí kotouče zatěžovat a opotřebovávat také při záběru do drážek nebo jiných vybrání po obvodu, pokud potah pro opracovávání materiálu přesahuje v radiálním směru přes obvod základního tělesa.
U obvyklých vějířovitých brousicích kotoučů je již před uspořádáním a vytvořením brousicích lamel hloubka obkladu základního tělesa před opotřebením vějířovité uspořádaného potahu pro opracovávání materiálu tak velká, že v ochranných krytech úhlových brusek nebo podobných brousicích přístrojů je zajištěn předepsaný dostatečný ochranný prostor. Kromě toho u vějířovitých brousicích nástrojů vznikají problémy s odstraňováním obráběcích lamel po jejich opotřebení z toho důvodu, že základní těleso, které je vyrobeno ze skleněných vláken, plastu a podobně, již není možno dále používat a musí být zničeno.
φ φ φ · »· * φ φ > φ φ φ φ φ ···· φ φφ φφ ♦ »> > * φ φ φ φφφ φφ· ·♦ φ«
U již zmíněných vějířovitých brousicích kotoučů, ze kterých řešení podle vynálezu vychází a u kterých jsou obě čelní strany základního tělesa vytvořena ve formě vějířovitého brousicího kotouče, je možno v porovnání s vějířovitými brousicími kotouči, u který je jen jedna čelní strana základního tělesa pokryta potahem pro opracovávání materiálu, podstatně zvýšit využitelnost a životnost kotouče při vynaložení poměrně malých nákladů.
Do rozsahu pojmu potah pro opracovávání materiálu, vystavený oděru nespadají jen takové potahy, které slouží pro broušení a které mají spíše brousicí charakteristiku, ale také potahy pro zpracovávání materiálu leštěním a které tedy mají leštící charakteristiku.
U brousicích a leštících kotoučů z vrstvených prvků, probíhajících jak v radiálním směru, tak také v obvodovém směru bez vějířovitého vzájemného přesahování opracovávacích lamel v obvodovém směru rotačního kotouče je také samo o sobě známo opatřovat obě čelní plochy základního tělesa potahem pro opracovávání materiálu (například z DE-U-730 78 87, DE-U1- 297 11 310, DE-A1 38 11 584, DE-A1 30 39 063, DE-C2 29 31 695, zejména z obr. 4, EP-A1-0 716 903 a US-PS 3 867 795, zejména z nároku 1 ve spojení s nároky 8 a 9), přičemž buď jsou na obou čelních stranách základního tělesa nalepeny potahy s rozdílnými opracovávacími charakteristikami nebo se stejnými opracovávacími charakteristikami, aby se dosáhlo prodloužení životnosti dvojnásobné tloušťky materiálu potahu, která může být při provozu opotřebována.
S podobným zaměřením bylo již vyřešeno vytvoření dvou samostatných brousicích kotoučů bez základního tělesa, majících zejména rozdílnou brousicí charakteristiku (DE-A 2 331 646, zejména obr. 1) nebo majících stejnou brousicí charakteristiku, ale nastavitelný vzájemný rozestup (DE-C1 41 15 *» φφφφ <· φφ φφ • · · φ φ φ φφφ φφφ • φ ·· φφ
666), popřípadě skupinu nejméně dvou dvojic brousicích kotoučů (DE-U1-89 744.2) uspořádaných axiálně za sebou tak, že se při otáčení vzájemně přesahují. Taková vícedílná uspořádání jsou však nákladná a náchylnější k poruchám než tomu je u rotačního kotouče pro opracovávání povrchových ploch materiálů, u které jsou vždy jedním brousicím potahem opatřeny dvě vzájemně protilehlé čelní plochy základního tělesa. S takovým brousicím nástrojem se mohou ve speciálních případech například současně dva boky jedné drážky nebo alespoň při zachování záběru s drážkou postupně po sobě brousit a leštit oba boky při zachování stejného smyslu otáčení brousicího kotouče. Především se ale může pro každý případ čelního opracovávání materiálu sjednotit v jednom brousicím nástroji funkce jinak nutných dvou samostatných rotačních kotoučů a tím tak dále snížit náklady na pořízení nástrojů například tím, že pro oba potahy pro opracovávání materiálu je nutný jen jedno společné základní těleso.
Vějířovitý brousicí kotouč, opatřený potahem na obou čelních stranách a tedy dvojitě obložený brousicí kotouč tak sjednocuje funkce dosud dvou samostatných vějířovitých brousicích kotoučů a zdvojnásobuje při takovém oboustranném obložení dobu životnosti potahu na jedno základní těleso, popřípadě nosný talíř. Současně se přibližně zdvojnásobuje účinnost s ohledem na potřebu likvidace základního tělesa.
U známých oboustranně obložených vějířovitých brousicích kotoučů podle DE-U1 90 02 384.6 je základní těleso vytvarováno z dílu plošného materiálu, který může být z kovu nebo vyztuženého plastu. Tato kotouče však mají značnou nestabilitu při vysokých pracovních rychlostech, například při obvodové rychlosti nejméně 80 m/sec. Základní těleso podle JP-PA Sho 63 168055 je naproti tomu slepeno ze dvou nekovovou dílů plošného materiálu. Také u tohoto řešení se vyskytují pochybnosti o uchování stability při uvedených vysokých pracovních • 0 ·· ► · 0 · • 0 0 0 ··· 000
0 >0 rychlostech. Kromě toho je vytvoření základního tělesa z plošně slepených dílů plošného materiálu výrobně nákladné. Z obou zveřejněných dokumentů je známo uspořádat obráběcí plochy na obou čelních stranách potahu pro opracovávání materiálu v rovině kolmé na osu kotouče. Z DE-U1 90 02 384.6 je kromě toho známo uspořádat obráběcí plochy po obou stranách v ostrém úhlu od radiálně vnitřní oblasti směrem k radiálně vnější oblasti, které ustupují přímočaře, popřípadě mohou površky těchto ploch probíhat v různých ostrých úhlech k oběma čelním stranám.
Úkolem vynálezu je vytvořit rotační kotouč, který by nesl na obou svých čelních stranách základního tělesa potah pro opracovávání materiálu, vytvořený alespoň na nejméně jedné čelní straně ve formě vějířovitého brousicího kotouče, který by umožňoval ještě variabilnější opracování obrobku než tomu bylo u dosud známých kotoučů a přitom upravit geometrii základního tělesa, aby při poměrně kratším axiálním konstrukčnín vytvoření byla zajištěna i při vyšších pracovních obvodových rychlostech kolem 80 m/sec a popřípadě i více.
Podstata vynálezu
Tyto úkoly jsou vyřešeny rotačním kotoučem pro opracovávání povrchových ploch materiálu, majícím znaky obsažené v patentovém nároku 1.
Vytvořením čelních opracovávacích ploch, majících lomený nebo klenutý tvar v místě přechodu z radiálně vnitřní do radiálně vnější oblasti je možno v prvé řadě zabírat s obrobkem pod různým úhlem. Typickým příkladem možnosti provedení je plocha s radiálně dvakrát přímočaře lomenými površkami, u kterého je radiálně vnitřní oblast opracovávací plochy orientována kolmo na osu nástroje a na její obvod navazují obě radiálně vnější oblasti, které jsou šikmo ustupující v úhlu 4° až 9°, zejména 6° a na radiálně vnější straně dále »···
·· » · ·♦ · ·· ustupují v úhlu 10° až 16°, zejména 12° vzhledem k radiálně nejvnitřnější části plochy. Profil profilové části, tvořící základní těleso nebo alespoň nosné plochy pro oba potahy pro opracovávání materiálu, je potom vytvořen na obou svých čelních stranách v každém případě v prstencovém pásu nesoucím příslušný potah pro opracovávání materiálu komplementárně, takže základní těleso, popřípadě jeho profilová část má zploštělý čočkovitý tvar průřezu. Při poměrně malé konstrukční hloubce a poměrně malé spotřebě materiálu se tak za druhé může získat poměrně jednoduše vyrobitelný rotační kotouč, který zůstává i při vysokých obvodových rychlostech kolem 80 m/sec a více stabilní. Možnost mnohostranného použití rotačního kotouče se dále ještě zvýší, jestliže se druhý potah pro opracovávání materiálu popřípadě nevytvoří ve formě vějířovitého rotačního brousicího kotouče. Jestliže naproti tomu jde o co největší prodloužení provozní doby při zachování stálého obráběcího působení, může se rotační kotouč vytvořit na obou stranách ve formě vějířovitého brousicího kotouče.
Při poměrně jednoduchém vytvoření druhého potahu pro opracovávání materiálu na zadní straně základního tělesa a popřípadě přizpůsobené modifikaci prostorového vytvoření vějířovitého prvního potahu pro opracovávání materiálu je nejen postačující normový volný konstrukční prostor v ochranném krytu brusky, ale dosahuje se také výrazných úspor nákladů na výrobu nástrojů v porovnání s výrobou dvou samostatných rotačních kotoučů s různými pracovními povrchy.
Při vytvoření kotouče ve formě vějířovitého brousicího kotouče a/nebo dalších modifikací vynálezu, podle kterých jsou kotouče vytvořeny na obou čelních stranách ve formě vějířovitých leštících kotoučů se musí v případě potřeby uskutečnit nepředepsané, ale z technického hlediska plně zdůvodnitelné přizpůsobení volného prostoru v ochranném krytu brusky, což vyvolává nutnost odpovídajících změn v bezpeč·· ··«· • * « ♦ • · • · 9 • 9
9999 9 9 ·» ·» 99
9 9 9 9 9
9 9 9 9 • · ·*· 99« * 9 9
99 99 99 nostních předpisech pro volné nástroje a šířkových rozměrů u vějířovitých brousicích kotoučů.
Vějířovitý brousicí kotouč podle vynálezu je určen zejména pro použití ve formě plošného nebo úhlového brusného kotouče.
Geometricky zvláště jednoznačný a jednoduchý tvar výhodného provedení rotačního kotouče je vymezen v nároku 2, podle kterého pracovní plocha s jednoduchými přímkovými površkami s lomenými úseky má v radiálním směru střední oblast, ze které ustupuje obrys směrem k střední rovinné oblasti.
Podle potřeby mohou být profily čelních profilových ploch prvního a druhého potahu pro opracovávání materiálu stejné nebo rozdílné.
Podle nároku 7 se může volit radiální rozměr základního tělesa spadajícího do rámce vynálezu menší nebo dokonce výrazně menší než je radiální rozměr potahů pro opracovávání materiálu.
V dalším výhodném provedení vynálezu podle nároku 8 se může v radiálně vnitřní oblasti základního tělesa vystačit s jiným provedením než s čelními zesílenými profily ve vnější oblasti bez výraznějšího ohrožení stability a s malou tloušťkou materiálu.
Jestliže je uložení základního tělesa pro hnací hřídel rotačního kotouče tvořeno konvenčním způsobem středním otvorem, je možná rychlejší výměna obou potahů pro opracovávání materiálu změnou orientace osy rotačního kotouče, jak to vyplývá ze znaků obsažených v nároku 9.
Profilový díl základního tělesa je výhodně vytvořen ve •9 999« • · · · • 9 • 9 · ·
•999 9 r
9» 99 • 9 9 9 9 9
9 9 9 9
9 999 999 • ·9
9999 99 99 formě výstřiku. Vhodným materiálem pro takový výrobek je každý materiál tvarovatelný vstřikováním včetně kovu a kovových slitin. Přednostně se však tento výrobek vytváří z plastu.
Rotační kotouč podle vynálezu je vhodný zejména pro použití ve funkci plošného nebo úhlového brusného kotouče. Může se rovněž využít pro opracovávání materiálů obvodovou stranou rotačního kotouče, například při zasahování do drážky nebo jiného takového vybrání. U konstrukčního provedení podle nároku 7 nepřekáží přitom základní těleso obrábění materiálu v radiálním směru a může přitom být pro svou opěrnou funkci dimenzován jako dostatečně malý, což přináší značné úspory materiálu. To nevylučuje možnost, že ve zvláštním případě by měly oba potahy pro opracovávání materiálu poloměr, který je menší nebo stejný jako poloměr základního tělesa.
Stejně jako profily obou opracovávacích ploch pro opracování materiálu mohou být také pracovní charakteristiky materiálů k provádění potřebných operací obecně stejné nebo rozdílné, přičemž tato zásada platí jak pro brousicí charakteristiky, tak také pro leštící charakteristiky pracovních ploch.
Charakteristiky pracovních účinků nástrojů při opracovávání materiálu mohou však také spočívat v tom, že v alespoň jednom potahu pro opracovávání materiálu, avšak zejména v obou potazích, jsou obsaženy zrnité částice rozptýlené v pojivu. Při rozdílných charakteristikách opracovávání materiálu je potom možno použít rozdílné druhy a/nebo zrnitost zrnitých částic. Jestliže je na druhé straně v obou potazích pro opracovávání materiálu naneseno pojivo s obsahem zrnitých částic na podklad, který je zase nanesen na základním tělesu, což se ukazuje jako praktická a výhodná technika, mohou být také podklady obou potahů pro opracovávání materiálu vzájemně rozdílné. Rovněž je možné při použití krycích pojiv, aby ·· ···· • · • ····
• · ·«·· · zrnité částice a popřípadě také pojivá krycí vrstvy byla vzájemně odlišná.
V případě, kdy druhý potah pro opracovávání materiálu není vytvořen ve formě vějířovitého brousicího kotouče nebo vějířovitého leštícího kotouče, může být druhý potah pro opracovávání materiálu vytvořen z jediného předem vytvarovaného tělesa. To může být vyrobeno z vlákenného rouna, vytvarovaného a/nebo pojeného elastomerem. V případě pojeného provedení je elastomerem pojené těleso opatřeno vložkami, roztýlenými v celém objemu tělesa, zejména ve formě zrnitých částic a/nebo vlákenného rouna.
Jestliže je podle výhodného provedení obsaženého v nároku 10 základní těleso vytvořeno ve formě výstřiku, zejména z plastu, přicházejí v úvahu v zásadě také další tvary a provedení základního tělesa z profilových dílů, nesoucích potah pro opracovávání materiálu. Profilová část nebo celé základní těleso mohou být vytvořeny z vláknitého útvaru nasyceného syntetickou pryskyřicí, tvořeného například tkaninou, pleteninou nebo vrstvou vláken. Syntetickou pryskyřicí je výhodně fenolová, polyesterová nebo epoxidová pryskyřice. Vlákenné útvary jsou zejména vytvořeny ze skleněných vláken.
Jestliže je profilový díl plastovým profilovým dílem, zejména vytvořeným vstřikováním do formy, může být výhodně opatřen výztužnou vložkou. Jako výztužné vložky přicházejí v úvahu vláknité vložky, zejména skleněná vlákna, křemíková vlákna, uhlíková vlákna, kovová vlákna a/nebo polyamidová vlákna.
Konstatování, že v rámci vynálezu oba čelní profily profilové části základního tělesa mají odpovídat přesahujícím radiálně nepřímým čelním profilovým plochám, zahrnuje přitom také stejné vytvoření, aniž by to vylučovalo možnost dosažení
- 10 vzájemného souhlasu u tloušbky potahu pro opracovávání materiálu.
Jestliže není uložení základního tělesa tvořeno pouze obvyklým středním otvorem, mělo by být vytvořeno a uspořádáno tak, že axiální hloubka a také radiální rozšířená oblast prvního a druhého potahu pro opracovávání materiálu je volně drženo konstrukčními díly uložení. Při vytvoření uložení ve formě otvoru je výhodné, jestliže je otvor opatřen vnitřním závitem, který je protiběžný ke směru otáčení rotačního kotouče.
Opracovávací lamely potahu pro opracovávání materiálu na vějířovítěm brousicím kotouči jsou výhodně opatřeny brusnými prostředky, nanesenými na podkladu, načež se podklad nalepí na základní těleso. Brousicí nebo leštící lamely mohou být také vytvořeny z pryžového nebo vláknitého brusného tělesa.
V souladu s vytvořením podle DE-U1 90 02 384.6 je podle potřeby dále v případech, kdy obě čelní strany základního tělesa jsou opatřeny vějířovítě se vzájemně přesahujícími obráběcími lamelami je znaménko úhlu sklonu prvních pracovních lamel stejné nebo odlišné od znaménka druhého úhlu sklonu druhých pracovních lamel při jejich příslušném vzájemném přesahu.
Při vějířovitém vzájemném přesahu pracovních lamel na obou čelních stranách se mohou další obráběcí charakteristiky pro opracovávání materiálu měnit tak, že počet pracovních lamel prvního potahu pro opracovávání materiálu může být volen jiný než počet pracovních lamel prvního potahu pro opracovávání materiálu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení • « » 4 »4 4
444 444 zobrazených na výkresech, kde znázorňují obr. 1 dílčí pohled v obvodovém směru a dílčí příčný osový řez rotačním kotoučem a obr. 2 čelní pohled na rotační kotouč s detailním zobrazením její části na obr. 2a.
Příklady provedení vynálezu
Příkladné provedení se týká rotačního kotouče ve formě vějířového brusného kotouče, vytvořeného po obou čelních stranách základního tělesa 2.
Kotoučové základní těleso 2, které se často nazývá základním talířem, je opatřeno soustředně kolem osy E talíře otvorem 4, sloužícím jako uložení pro neznázorněný hnací hřídel vějířového brusného kotouče a z toho důvodu vytvořeným s kruhovým tvarem o průměru H.
Základní těleso 2 má dvě vzájemně protilehlé čelní strany. Na vnějším obvodu základního tělesa 2, majícího průměr dt. jsou obě čelní strany na vždy jednom prstencovém pásu 6, směřujícím v radiálním směru ke středu kotouče, obloženy obráběcími nebo opracovávacími lamelami 8., sloužícími jako brousicí lamely, které přesahují na vnější straně radiálně přes vnější obvod základního tělesa 2 a tím opisují průměr D rotačního kotouče, který je větší než průměr základního tělesa 2. Opracovávací lamely 8 přitom neprobíhají jen čistě radiálně, ale překrývají se kromě toho vějířovitě v obvodovém směru, jak je dobře patrno také z detailního zobrazení X na obr. 2a. Opracovávací lamely 8 jsou upevněny na příslušných čelních plochách základního tělesa 2 pomocí lepidla 12. Směr Y otáčení rotačního kotouče je přitom volen tak, že při zatížení jsou opracovávací lamely 8 tlačeny ve vzájemně se přesahujících oblastech k sobě a nejsou vytlačovány ze svého uložení .
• ·
- 12 ··« · · · · · • * · · · · • · · ······ • · · ·
Pro objasnění, že obě strany základního tělesa 2 jsou obloženy opracovávacími lamelami 8, je na obr. 1 vyznačeno rozlišení mezi prvním prstencovým pásem 6a a druhým prstencovým pásem 6b a mezi prvními opracovávacími lamelami 8a a druhými opracovávacími lamelami 8b.
Prstencový pás má odstup od otvoru 4, který může být využit k různým účelům.
Odpovídajícím vytvořením základního tělesa 2 je dosažena možnost zatěžování rotačního kotouče nejen v axiálním směru, ale také v šikmém směru.
Pro tento účel je pouze radiálně uvnitř uložená oblast 2a základního tělesa 2. vytvořena ve formě úzkého kotouče se střední dírou, majícího stejnou tloušfku. V této oblasti je vytvořen otvor 4. Oblast 2a má v příkladu na obr. 1 radiální rozměr K. Oba axiální konce otvoru 4 probíhají jako zaváděcí sešikmení 4a kuželovité nebo nálevkovitě ke středu základního tělesa 2.
Oblast 2a základního tělesa 2 se radiálně rozšiřuje směrem ven nejprve v první zóně 2b, aby potom mohla přejít do v tomto příkladu krátkého, popřípadě v jiném příkladu delšího válcového úseku 2d a potom se zase v délce W zužuje v úhlu alfa, sevřeném se střední rovinou základního tělesa 2 opět radiálně směrem ven. Tato délka W vymezuje vnější prstencový pás pracovní plochy, skloněný v ostrém úhlu alfa ke střední rovině základního tělesa 2 a tím také šikmo k osovému směru pracovního nástroje skloněné pracovní plochy. Obráběcí a opracovávací lamely jsou neseny jednak profilem válcového úseku 2d a také profilem šikmo skloněné plochy s délkou W, takže také profil obkladu podílejícího se na opracovávání materiálu a tvořeného opracovávacími lamelami je v radiálním směru jednou přímočaře ohnut.
Je zřejmé, že tloušťka polepu základního tělesa 2 je dána rozměrem x, a axiální konstrukční hloubka rotačního kotouče odpovídá dvojnásobku míry T, tedy dvojnásobku odstupu střední roviny kotouče od rovnoběžné vnitřní oblasti rotačního kotouče radiálně uvnitř rozměru W obkladu.
Povlak z opracovávacího materiálu tvořeného opracovávacími lamelami 8 přesahuje radiálně přes obvod kotoučového základního tělesa 2 a ponechává jeho obvod volný.

Claims (10)

  1. NÁROKY kolem jeho uložení (4), opracovávání materiálu (8a), které mají vždy radiální krytí v obvodovém směru na
    1. Rotační kotouč pro opracovávání povrchových ploch materiálu, sestávající z kotoučového základního tělesa (2) opatřeného středním, přímým nebo nepřímým uložením (4) pro hnací hřídel rotačního kotouče, z prvního opracovávacího potahu vystaveného opotřebení a majícího geometricky neurčitý břit na prvním prstencovém pásu (6a) základního tělesa (2), probíhajícím na první čelní straně základního tělesa (2) přičemž první opracovávací potah pro obsahuje první opracovávací lamely průběh a také vějířovité přeprvním prstencovém pásu (6a) základního tělesa (2), z druhého opracovávacího potahu vystaveného opotřebení a majícího geometricky neurčitý břit na druhém prstencovém pásu (6a) základního tělesa (2), probíhajícího na druhé čelní straně základního tělesa (2) kolem jeho uložení (4), přičemž druhý opracovávací potah pro opracovávání materiálu obsahuje opracovávací lamely (8b), které mají vždy radiální průběh a také vějířovité překrytí v obvodovém směru na druhém prstencovém pásu (6b) základního tělesa (2), vyznačující se tím, že opracovávací plochy obou opracovávacích potahů pro obrábění materiálu jsou tvořeny vždy jednou rotačně souměrnou čelní nerovnou profilovou plochou, vytvořenou v radiálně vnější oblasti s délkou (W) a ustupující oproti radiálně vnitřnímu úseku, přičemž základní těleso (2) je alespoň částečně profilovým dílem, jehož oba čelní profily v oblasti prvního a druhého prstencového pásu (6a, 6b) odpovídají předsazeným, radiálně nepřímým čelním plochám obou opracovávacích potahů pro opracovávání materiálu.
  2. 2. Rotační kotouč podle nároku 1, vyznačující se t í m , že opracovávací plochy obou potahů z opracová- 15 vacího materiálu mají vždy radiálně vnitřní oblast (2d), probíhající v rovině kolmé na osu rotačního kotouče, a radiálně vnější oblast s délkou (W), ustupující vzhledem k radiálně vnitřní oblasti ve směru ke střední rovině rotačního kotouče přímo nebo obloukově v nejvýše ostrém úhlu (alfa).
  3. 3. Rotační kotouč podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že čelní profilová plocha prvního potahu z opracovávacího materiálu je tvořena profilem odlišným od čelní profilové plochy druhého potahu z opracovávacího materiálu.
  4. 4. Rotační kotouč podle nároku 1 nebo 3, vyznačující se tím, že profily čelních profilových ploch prvního a druhého potahu z opracovávacího materiálu jsou stejné.
  5. 5. Rotační kotouč podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že nejméně jeden z potahů vytvořených z opracovávacího materiálu má brousicí charakteristiky.
  6. 6. Rotační kotouč podle nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že nejméně jeden z potahů vytvořených z opracovávacího materiálu má leštící charakteristiky.
  7. 7. Rotační kotouč podle nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že oba potahy z opracovávacího materiálu mají poloměr, který je větší než poloměr základního tělesa (2) a přitom obvod základního tělesa (2) je volný a je nepokrytý potahy z opracovávacího materiálu.
  8. 8. Rotační kotouč podle nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že základní těleso (2) je ve své radiálně vnitřní části kolem uložení (4) vytvořeno ve formě radiálně úzkého kotouče s otvorem, který přechází na radiálně • ·· ·· · · · · · · · · · • * · * · · • · · · · · · · · • · · · ······· · · · · vnější straně napojené přechodové zóny po obou stranách do čelních profilů, nesoucích oba potahy z opracovávacího materiálu.
  9. 9. Rotační kotouč podle nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že uložení (4) je tvořeno otvorem, probíhajícím na svých obou axiálních koncích kuželovité nebo nálevkovitě do základního tělesa (2).
  10. 10. Rotační kotouč podle nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že profilová část základního tělesa (2) je vytvořen ve formě výstřiku, zejména vyrobeného z plastu.
CZ19994742A 1998-12-29 1999-12-27 Rotační kotouč pro opracovávání povrchových ploch materiálu CZ9904742A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29823200U DE29823200U1 (de) 1998-12-29 1998-12-29 Rotationsscheibe

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9904742A3 true CZ9904742A3 (cs) 2001-08-15

Family

ID=8067285

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994742A CZ9904742A3 (cs) 1998-12-29 1999-12-27 Rotační kotouč pro opracovávání povrchových ploch materiálu

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1058597A1 (cs)
JP (1) JP2002533227A (cs)
CZ (1) CZ9904742A3 (cs)
DE (1) DE29823200U1 (cs)
SK (1) SK185899A3 (cs)
WO (1) WO2000038884A1 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102010026971B4 (de) * 2010-07-13 2014-03-06 Schnarrenberger Produktion Gmbh Rotationssymmetrisches Werkzeug, insbesondere Schleifwerkzeug
WO2020149804A1 (en) * 2019-01-19 2020-07-23 Ucer Zimpara Tasi Sanayi Ve Ticaret Limited Sirketi Double sided abrasive disc
US20220258305A1 (en) * 2021-02-17 2022-08-18 David Edens Double-Sided Flap Disc for Use with a Mounted Grinder

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0215979A (ja) * 1988-07-05 1990-01-19 Yuichi Ichiguchi 研磨具
DE9002384U1 (cs) * 1990-03-01 1990-05-03 Wendt, Guenther, 5227 Windeck, De
DK0911116T3 (da) * 1997-10-24 2002-04-08 Sia Abrasives Ind Ag Slibelegeme og fastgørelsesanordning

Also Published As

Publication number Publication date
DE29823200U1 (de) 1999-02-11
JP2002533227A (ja) 2002-10-08
WO2000038884A1 (de) 2000-07-06
EP1058597A1 (de) 2000-12-13
SK185899A3 (en) 2000-08-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5197249A (en) Diamond tool with non-abrasive segments
US6077156A (en) Grinding disc
HU226810B1 (hu) Csiszolókorong
EP1684945B1 (en) Sanding element
ATE229868T1 (de) Schleifscheibe
RU2205102C2 (ru) Веерный шлифовальный круг
PL202922B1 (pl) Tarcza ścierna do roboczego obracania się dookoła jej osi
US2334642A (en) Abrasive tool
US3869263A (en) Abrasive member
CN100431794C (zh) 具有可被旋转驱动的盘形轮毂的插接式刀具
US5496209A (en) Blade grinding wheel
WO2007143400A2 (en) Abrading article comprising a slotted abrasive disc and a back-up pad
US6066034A (en) V-shaped flap disc abrasive tool
US5722881A (en) Flap wheel
EP2363241A1 (en) Ventilating insert for abrasive tools
US20110319001A1 (en) Grinding wheel
CZ9904742A3 (cs) Rotační kotouč pro opracovávání povrchových ploch materiálu
CN106457520B (zh) 一种纤维板研磨工具
US11697186B2 (en) Abrasive article
ES2616060T3 (es) Disco de láminas lijadoras para su uso en amoladoras estacionarias
CA2214602C (en) Flap wheel
CN101578158B (zh) 用于制造翼片砂轮的方法
US9914197B2 (en) Abrasive assembly having alignment elements
US9914199B2 (en) Abrasive disc
KR20180004648A (ko) 브러시용 모재 및 브러시 롤

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic