CZ9902223A3 - Stříkací kabina - Google Patents
Stříkací kabina Download PDFInfo
- Publication number
- CZ9902223A3 CZ9902223A3 CZ19992223A CZ222399A CZ9902223A3 CZ 9902223 A3 CZ9902223 A3 CZ 9902223A3 CZ 19992223 A CZ19992223 A CZ 19992223A CZ 222399 A CZ222399 A CZ 222399A CZ 9902223 A3 CZ9902223 A3 CZ 9902223A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- air
- channel
- area
- duct
- fresh air
- Prior art date
Links
Landscapes
- Details Or Accessories Of Spraying Plant Or Apparatus (AREA)
Abstract
Stříkací kabina (1), zejména pro vozidla s vnitřním prostorem
(la) a se vzduchovým poháněcím ústrojím (20) pro přívod a
odvod vzduchu z vnitřního prostoru (la), přičemž teplota
přiváděného vzduchuje upravena do požadované oblasti
teploty znečištění je upraveno na toleranční hodnoty pro
osobu pracující ve vnitřním prostoru (la) a s posuvným
ústrojím s úložnou oblastí pohyblivou ve stříkací kabině (1)
nejméně v jednom směru posouvání. Pro dosažení cíleného
pohybu vzduchu mezi vzduchovým poháněcím ústrojím (20) a
požadovanými prostorovými oblastmi jsou v nejméně jedné
vodorovné prostorové oblasti vytvořeny nejméně dvě
oddělené kanálové oblasti (21b', 23b'), případně přívodní
kanály (21b, 23b), které jsou navzájem odděleny ajsou
spojeny s kanály (21, 22, 23) vzduchového poháněcího ústrojí
(20) a mají uzavíratelné spojovací otvory (18) pro spojení s
vnitřním prostorem (la).
Description
Stříkací kabina
96l22t-62£bsilsx
Vynález se týká stříkací kabiny pro kruhové opracovávání předmětů, zejména vozidel, s vnitřním prostorem obklopeným bočními stěnami a zadní stěnou, nejméně jedním uzavíratelným vstupním otvorem, kabinovým stropem a kabinovou podlahou, a se vzduchovým poháněcím ústrojím, vytvářejícím přívod vzduchu do vnitřního prostoru a odvod vzduchu z vnitřního prostoru, přičemž vnášený vzduch je tak upravitelný, že jeho teplota je v požadované teplotní oblasti a znečištovací toleranční hodnoty vzduchu mohou být zabezpečeny pro osobu pracující ve vnitřním prostoru. Dále se týká cirkulačního systému pro pracovní prostor, zejména stříkací kabiny, se vzduchovým poháněcím ústrojím, které zavádí upravený čerstvý vzduch prostřednictvím kanálu čerstvého vzduchu do vnitřního prostoru a vzduch z vnitřního prostoru prostřednictvím kanálu odpadního vzduchu jako odpadní vzduch a prostřednictvím přívodního kanálu cirkulujícího vzduchu opět jako cirkulující vzduch do vnitřního prostoru, přičemž nejméně v jedné vodorovné prostor omezující oblasti jsou vytvořeny nejméně dvě s kanály vzduchového poháněcího ústrojí spojené oddělené kanálové oblasti opatřené uzavíracími elementy uzavíratelnýrai spojovacími otvory k vnitřnímu prostoru, které vyústují do v podstatě rovnoměrně rozdělených prostorových oblastí, přičemž v každé prostorové oblasti jsou uspořádány vždy spojovací otvory každé kanálové oblasti a tak je každá prostorová oblast spojitelná s každou kanálovou oblastí pro umožnění cíleného pohybu vzduchu mezi vzduchovým poháněcím ústrojím a požadovanými prostorovými oblastmi.
• · · ·.». » ·. .
• · ··· · . ♦ · . ». .
• · · · · · · ... · ... ...
······ · · .
Dosavadní_stav_techniky
Pro nanášení barev a laků na velké předměty, zejména automobily, se nejvíce používají způsoby nastřikování, které se provádějí ve stříkacích kabinách. Aby bylo možné vynášet nástřiky a zejména uvolněné rozpouštěcí prostředky z vnitřního prostoru stříkací kabiny, vyžaduje se cirkulační proudění vzduchu skrz kabinu. Tím lze zabránit vysokým koncentracím škodlivin ve vnitřním prostoru. I když osoby pracující v kabině musejí nosit ochranné masky, je předepsáno trvale zásobovat vnitřní prostor, případně pracovní prostor Čerstvým vzduchem. Před vytvářením vtoku čerstvého, případně vnějšího vzduchu se tento přivádí na požadovanou teplotu. V zimě, například při velmi nízkých vnějších teplotách, se k tomu účelu musí čerstvý vzduch ohřívat například z vněj ší teploty o hodnotě 0 °C o zhruba 20 °C na prostorovou teplotu. V létě, případně při vysokých vnějších teplotách se musí čerstvý vzduch ochlazovat na požadovanou prostorovou teplotu.
Velikost stříkacích kabin je přizpůsobena na střední velikosti opracovávaných předmětů tak, aby kolem předmětů umístěných v centrální oblasti vnitřního prostoru zůstala volná pracovní oblast, která umožňuje pracovnímu personálu obstřikovat předmět ze všech stran. Stříkací kabiny pro osob ní vozy mají základní plochu o délce v podstatě nejméně 7 m a šířce v podstatě nejméně 4 m. Opracovávané vozidlo je postaveno ve směru podélné osy kabiny do centra vnitřního prostoru prostřednictvím krátké boční stěny, která je vytvořena jako vstupní vrata. Auto je přitom postaveno na mřížový rošt, pod kterým je upraven filtr odpadního vzduchu.
Pod filtrem odpadního vzduchu je vytvořen kanál-odpadního • · φ
- 3 φφ φφ Φ· φφφ φ φ φφφφ φ • φ φ φφφ • φφφ φ • Φ φφ ·Φ • φ · φ φ φ φ φ φφφ φφφ φ φ φφ φφ vzduchu, skrz který může odpadní vzduch odcházející přes filtr proudit ke vzduchovému poháněcímu ústrojí. Aby bylo možné upravit pod dnem kabiny prostor pro filtr odpadního vzduchu a kanál odpadního vzduchu, vyžadují známé stříkací kabiny základ o hloubce zhruba 60 cm.
Kabinový strop má mřížový rošt, na něm upravený filtr přiváděného vzduchu, případně čerstvého vzduchu a nad ním vzduchový kanál, který vede vzduch od vzduchového poháněcího ústrojí k horní straně filtru čistého vzduchu. Přívod vzduchu skrz filtr čistého vzduchu a výtok vzduchu skrz filtr odpadního vzduchu musejí být zvoleny tak, aby vzduch ve vnitřním prostoru klesal bez víření, jak je to jen možné. Víření, případně odchylky od laminárního poklesu vzduchu, vedou ke zvýšené době zachovávání vzduchových částic, které se mohou obohacovat částicemi barvy nebo rozpouštěcích prostředků.
Při v podstatě rovnoměrně klesajícím vzduchu se předpokládají rychlosti poklesu v oblasti o hodnotě 0,25 m/s. Pro kabiny s průřezem o hodnotě 28 m , to je rozměrech 7 m x 4 m, se přitom vytváří průchod vzduchu o hodnotě 7 m /s, případně 25.000 m /h. Aby bylo možné tato velká průchozí množství vzduchu dostatečně ohřívat, je třeba instalovat topné zařízení s vysokým topným výkonem, zejména v oblasti o hodnotě 300 kW. Aby bylo možné snížit potřebné množství tepla, byla vybudována zařízení, u kterých je smícháván čerstvý vzduch až s 50 % odpadního vzduchu a návazně se takto smíchaný vzduch přivádí do kabiny. Odpadní vzduch má již požadovanou teplotu a proto nemusí být ohříván. Využitím odpadního vzduchu se však zvyšuje podíl rozpouštěcích prostředků v pracovní oblasti.
• · 999 9 • 9 9 · · · • · 9 · 9 • · · • · 9 ··· ···
Další známé opatření pro snižování potřebného množství tepla spočívá v tom, že část tepelné energie odpadního vzduchu se přenáší v tepelném výměníku na přitékající čerstvý vzduch. Přitom se však ukázalo, že potřebný tepelný výkon je u známých řešení s tepelnými výměníky ještě stále tak vysoký, že musí být vyráběn hořákem. Nasazení hořáků však vede k vysokým nákladům z hlediska povolení a investic, protože je k němu potřebný přívod paliva, bezpečná spalovací komora a odvádění spalovaných plynů, například vytvoření komisu. Elektrické topné zařízení by vyžadovalo elektrickou přípojku s vysokým průřezem vedení. Instalace takové přípojky jo spojena s vysokými náklady a je také otázkou, zda takový vysoký elektrický přívod pro topné účely bude vůbec povolen. Mimoto očekávané náklady na elektrický proud vedou k vysokým provozním nákladům.
Z US 3 807 291 je známý stříkací tunel, ve kterém dopravní ústrojí vede automobilové části skrz lineárně za sebou zařazené pracovní oblasti. Nároky na prostor a spotřeba energie jsou u takového tunelu na podkladě jeho velké délky zvláště vysoké, Z US 4 549 472 je známý prostor čistého vzdu chu, na jehož stropě je pro různé prostorové oblasti uspořádán vždy jeden ventilátor. Ventilátory jsou naraontovatelné z pracovního prostoru a mohou tak být při změněných výrobních procesech v pracovním prostoru přemístěny s malými náklady. Protože ve stříkací kabině nejsou dány pevně definované pracovní oblasti, ale v každém dílčím prostoru může vzniknout vysoký výskyt škodlivin, nemůže cirkulační systém podle US 4 549 472 zabezpečit při redukovaném vstupu čerstvé ho vzduchu, že je pro personál zajištěna vždy uspokojivá kvalita vzduchu. Pokud obsluha pracuje v oblasti napájené okolním vzduchem, vznikají tam vysoké koncentrace škodlivin.
• 99
99 «
• 999 9 9
9 9 ** ·♦ 99 99 • ♦ · « 9 9 9 • · » 9 9 9 9 • ··· 9 999 999
Podskata-ΥΣΰále-Vynález si klade za úkol vytvořit výhodnou stříkací kabinu, která vytváří s malou spotřebou energie pro osobu, která pracuje v kabině, dostatečně dobré, případně tolerované vzduchové poměry.
Vytčený úkol se řeší stříkací kabinou v úvodu uvedeného druhu, jejíž podstata spočívá v tom, že je upraveno posuvné ústrojí s pohyblivou úložnou oblastí pro uložení předmětu, zejména vozidla, přičemž úložná oblast je posuvná nejméně napříč k podélnému směru stříkací kabiny, na posuvném ústrojí je upevněn odsávací systém s nejméně jedním nasávacím otvorem a potřebná šířka stříkací kabiny, případně délka stříkací kabiny ve směru posuvu v podstatě odpovídá součtu pro práci potřebné pracovní šířky a šířky, případně délky opracovávaných předmětů, případně vozidel. Dále se řešení tohoto úkolu uskutečňuje prostřednictvím cirkulačního systému pro pracovní prostor v úvodu uvedeného druhu, jehož podstata spočívá v tom, že zachycovací ústrojí pro zachycování aktuální pracovní oblasti a s ním spojené řídicí ústrojí pro řízení ovládacích elementů ovládacího ústrojí pro uzavírací elementy té oblasti, ve které je aktuální pracovní oblast, spojuje automaticky s požadovanou kanálovou oblastí a ostatní prostorové oblasti s jinou kanálovou oblastí.
Při řešení tohoto úkolu bylo zjištěno, že vysoká spotřeba tepelné energie je dána rozměrovými průřezy ve vodorovném směru, případně základní plochou vnitřního prostoru stři kácí kabiny. Průchod vzduchu skrz vnitřní prostor je výsledkem vodorovné průřezové plochy s požadovaným poklesem rych- 6 ·· #« • » · • · ··· • · · • · · · ·♦ ·· losti. Pokles rychlosti by měl mít hodnotu více než 0,15m/s, s výhodou v podstatě 0,20 m/s, aby byl postřik a páry rozpouštědel vyvedeny dostatečně rychle z vnitřního prostoru.
Aby se snížil průchod vzduchu a tím také případně ohřívaného podílu čerstvého vzduchu, mají být nyní zmenšeny vodorovné průřezové plochy vnitřního prostoru. Aby toto zmenšení průřezu neovlivňovalo nepžíznivě práci kolem obstřikovaného předmětu, případně vozidla, má stříkací kabina podle vynálezu posuvné ústrojí, které umožňuje posouvat ve stříkací kabině předmět, případně vozidlo.
Posuvné ústrojí má nejméně jednu úložnou oblast, na kterou dosedá předmět, případně vozidlo, zejména koly. Úložná oblast je pohyblivá nejméně v jednom směru ve stříkací kabině, přičemž tato pohyblivost je zabezpečena prostřednictvím kladek, zejména vodicích kladek, s výhodou ale prostřednictvím prvního vodícího ústrojí. První vodicí ústrojí má s výhodou nejméně dvě rovnoběžně uspořádané, zejména napříč k podélné ose kabiny upravené kolejnice, které jsou upevněny na podlaze kabiny nebo prostřednictvím svých konců na stěnách kabiny. Na těchto kolejnicích je uspořádán pojízdně pojízdný vozík s kladkami, případně s koly otáčejícími se po kolejnicích. Úložná oblast je případně pevně spojena s pojízdným vozíkem, s výhodou je ale mezi pojízdným vozíkem a mezi úložnou oblastí vytvořeno druhé vodicí ústrojí, které vytváří úložnou oblast na vozíku posuvnou.
U pojízdného vozíku vedeného na kolejnicích může být mezi kolejnicemi uspořádána podlahová plocha, která musí mít jen nepatrnou nosnou sílu a která má zejména izolační funkci, takže je skrz podlahu možný jen minimální průtok tepla podmíněný tepelným výkonem.
- 7 ·· *· ·· • · · » ♦ * 9 • · 999 9 · 9 9
99 999 9 999 •• 9 9 9 9 9
99
9 9 9
9 9 9
999 999
9
99
Posuvné ústroji druhého vodícího ústrojí je upraveno s výhodou kolmo vzhledem k posuvnému ústrojí prvního vodiň čího ústrojí, čímž je předmět, případně osobní vozidlo společně s úložnou oblastí posuvné v podstatě libovolně uvnitř kabiny. Pro práce na levé, případně pravé straně vozidla se vozidlo posune tak, že jeho pravá, případně levá strana je uspořádána blízko stěny kabiny. U posuvného ústrojí se dvěma vodícími ústrojími je možné příslušně posunout také čelní stranu, případně zadní stranu vozidla ke stěně kabiny. Prostřednictvím posuvného ústrojí tak lze zabezpečit, že pro opracování každé oblasti části vozidla lze připravit dostatečně velkou pracovní oblast.
Potřebná šířka kabiny je tak v podstatě dána součtem pracovní šířky potřebné pro opracovávání a šířky opracovávaných předmětů, například vozidel. Pro běžné osobní vozy tak postačuje šířka kabiny o hodnotě v podstatě 3 m a délka kabiny v podstatě 6 m. Prostřednictvím úpravy posuvného ústrojí lze tak snížit průřez kabiny na 18 m^, tedy dvě tře tiny běžného průřezu. V souladu s tím je také zmenšen průchod vzduchu při shodné rychlosti poklesu, to je 0,25 m/s, ve srovnání se známými kabinami o jednu třetinu na 4,5 m /s 3 případně 16.000 m /h. To znamená, že se u všech známých cirkulačních způsobů, tedy jak při úplném přívodu čerstvého vzduchu a také při přívodu smíchaného vzduchu, dosáhne možností zmenšení průřezu redukce potřebné tepelné energie, případně topného výkonu, o jednu třetinu.
Pro uložení vozidel má úložná oblast s výhodou dvě podélné dílčí oblasti, případně desky, které jsou vzhledem k podélné ose kabiny uspořádány v takovém vzájemném odstupu, že je možné vozidlo postavit koly pravé, případně levé ·· «φ • · φ • · φφφ • φ φ φ φ • · · · φ* φφ φφ · · • φ · φ • * φ φ • φφφφ φ φ φ φφ φφ φφ φφ • φ · φ • « φ · φ φφφ φφφ φ φ ·· φφ strany na první, případně druhou dílčí oblast. Protože obě dílčí oblasti jsou uspořádány poněkud nad podlahou kabiny, musejí být upraveny nájezdy, přes které může vozidlo najet na dílčí oblasti. Je samozřejmé, že posuvné ústrojí může také mít zdvihací ústrojí, což umožňuje vozidlo pro usnadnění prací ve spodní oblasti vozidla nadzdvihnout.
Posuvné ústrojí poskytuje jako další výhodu možnost upevnit filtr odpadního vzduchu a kanál odpadního vzduchu nad podlahou kabiny na posuvném ústrojí. K tomu účelu je odvětrávací skříň s nejméně jedním nasávacím otvorem s filtrem odpadního vzduchu a s kanálem odpadního vzduchu upevněna na posuvném ústrojí tak, že odvětrávací skříň je posuvná nejméně v jednom směru, zejména napříč k podélnému směru kabiny s úložnou oblastí. U kabiny pro vozidla je odvětrávací skříň s výhodou vytvořena poněkud užší než nejmenší očekávaný volný prostor mezi koly a je uspořádána tak, že je možné vozidlo posunout na deskách po obou stranách odvětrávací skříně. Vozidlo je tak na deskách, případně s deskami posuvné v podélném směru kabiny relativně vzhledem k odvětrávací skříňce. Případně je také odvětrávací skříňka posuvná ve směru druhého vodícího ústrojí společně s úložnou oblastí, případně s vozidlem.
Nasávací otvor může být vytvořen a uspořádán libovolně. S výhodou je však upraven v podstatě po celé spodní straně odvětrávací skříně. Případně je však možné vytvořit na okraji skříně více, zejména uzavíracím elementem opatřených nasávacích otvorů. Tím se umožní odsávat odpadní vzduch s výhodou ze stanovené prostorové oblasti. Aby bylo možné v jednom směru posuvnou odvětrávací skříň, případně její kanál odpadního vzduchu spojit s polohově pevným vzducho444
44 • 4 4 • «4 4« • «4
4 4
4« « 4 4 • · 4 « 4
4
4« • 4 44 < 4 4 4 • 4 4 4 « 444 44 4 vým poháněcím ústrojím, je «praveno případně ohebné hadicové spojení, s výhodou ale utěsněné posuvné spojení. Posuvné spojení s výhodou předpokládá, že přípojný otvor odvětrávací skříně je posuvný podél štěrbinovitého spojovacího otvoru vzduchového pohánecího ústrojí, přičemž zhruba posuvné ústrojí zabezpečuje, že oba na sebe navazující otvory jsou otevřené jen v jejich navzájem se překrývající oblasti.
Tím, že je odvětrávací skříň uspořádána přímo pod vozidlem, lze zajistit, že postřik a rozpouštěcí prostředek mohou být odsávány přímo v prostorové oblasti, ve které jsou uvolňovány. Další výhoda tohoto uspořádání spočívá v tom, *
že při výstavbě stříkací kabiny není třeba zajištovat speciální základ s volným prostorem, který je v něm vytvořen pro kanál odpadního vzduchu. Stříkací kabinu tak lze postavit přímo na rovné podlahové oblasti.
Aby se s malým průtokem čerstvého vzduchu a tak i s malou spotřebou tepelné energie zabezpečila optimální kvalita vzduchu pro osobu, která pracuje v kabině, je upraveno cílené vnášení čerstvého vzduchu. K tomu účelu jsou prostřednictvím filtru přiváděného vzduchu, případně čerstvého vzduchu spojeny nejméně dvě, s výhodou čtyři, případně také šest dílčích oblastí s přívodem vždy jednoho čerstvého vzduchu a jednoho cirkulujícího vzduchu, přičemž vstupní otvory těchto přívodů jsou opatřeny ovladatelnými uzavíracími elementy. Ty jsou v průběhu provozu zapínány tak, že každá oblast je napájena jen jedním druhem vzduchu. S výhodou je napájena jedna polovina oblastí čerstvým vzduchem a opačná polovina cirkulujícím vzduchem, přičemž oblasti čerstvého vzduchu jsou zvoleny tak, že jsou vždy nad aktuální pracov• · · ·· ·« • t * • · ··· • · · • · · <
··· >
·· • · · • · 9 ··· ·« «
Φ ·« · ♦
-10ηί oblastí. Osoba, která v této pracovní oblasti pracuje, je tak v oblasti čerstvého vzduchu.
Ovládání těchto uzavíracích elementů je možné případně provádět pracující osobou. S výhodou je ale upraveno ovládání, které vychází z polohy úložné oblasti, případně motorového vozidla, nebo které vychází z místa pohytu pracující osoby, případně z polohy postřikovacího ústrojí a které z jistu je aktuální pracovní oblast, přičemž v souladu s tím ovládá uzavírací elementy. Po přepojení uzavíracích elementů je potřeba období v podstatě 15 s pro vytvoření sloupce čerstvého vzduchu od střechy až k podlaze v nové pracovní oblasti. Proto by se mělo ovládání pracovní oblasti střídat jen tehdy, pokud zjištěná pracovní oblast zůstane beze změny nejméně v průběhu srovnatelné doby.
Prostřednictvím cíleného zavádění čerstvého vzduchu lze také s malým podílem čerstvého vzduchu, to je 50 % a případně také méně celkového přiváděného vzduchu dosáhnout dobré kvality vzduchu v pracovní oblasti. Protože je třeba ohřívat jen čerstvý vzduch, redukuje se také potřebné množství tepla na podíl množství čerstvého vzduchu na celkovém množství. Kvalita vzduchu je při odděleném zavádění čerstvého vzduchu a cirkulujícího vzduchu v pracovní oblasti podstatně lepší než při zavádění smíchaného vzduchu.
Když je po zmenšení průřezu kabiny na 2/3 běžné plochy redukován také průtok vzduchu na 2/3 a lze nyní podíl čerstvého vzduchu prostřednictvím cíleného přívodu čerstvého vzduchu snížit na 50 %, vytváří se totální redukce průchodu čerstvého vzduchu na 1/3 průchodu potřebného u běžné kabiny. To znamená, že místo průchodu čerstvého vzduchu o hodnotě 24.000 m /h ·· *· • · · • · ··· • · 9 « • · · · ·· ··
již průchod čerstvého vzduchu o hodnotě 8.000 m /h zabezpečí v pracovní oblasti vhodnou kvalitu vzduchu. Navíc se ukázalo, že prostřednictvím odsávání pod vozidlem se zabezpečí cílenější odtékání postřiku a uvolněných rozpouštědel a že lze také pracovat s příslušně menší rychlostí poklesu, například s nejméně 0,15 m/s. Prostřednictvím redukce rychlosti poklesu na 0,19 m/s lze redukovat průtok čerstvého vzduchu na 6.000 m /h, tedy na Čtvrtinu průchodu běžné kabiny.
Tepelný výkon, který je potřebný pro ohřívání čerstvého vzduchu, se zmenší jak snížením průchodu tak také prostřednictvím nasazení tepelného výměníku. Výhodný tepelný výměník má dva deskové moduly, které jsou protékány odpadním vzduchem vodorovně a čerstvým vzduchem svisle. Přitom je možné 77 % tepla potřebného pro čerstvý vzduch předávat na čerstvý vzduch z odpadního vzduchu, takže topné ústrojí musí poskytovat jen zhruba 1/4 tepla potřebného bez tepelného výměníku. Prostřednictvím redukce průchodu čerstvého vzduchu na 1/3, případně 1/4 a použitím tepelného výměníku se umožní omezit instalovaný tepelný výkon na 1/12, případně 1/16 tepelného výkonu u známých kabin. Účinku běžně dostupného tepelného výkonu prostřednictvím hořáků o hodnotě 300 kW lze nyní již dosáhnout tepelným výkonem o hodnotě 25 kW, pří pádně 18 kW. Protože běžný topný výkon pro standardní kabiny o hodnotě 300 kW je poněkud předimenzován, je v optimalizované kabině možné již s tepelným výkonem o hodnotě 10 kW až 20 kW zabezpečit také při studeném vnějším, případně čers tvém vzduchu požadovanou prostorovou teplotu ve vnitřním prostoru kabiny.
Po stříkacím procesu následuje zpravidla také vysušo_ vaci, případně vypalovací proces, pro který je kabina vy··· · · · · · · · · • · · · · · ·· · · ·· · • · · · · · · ··· » ··· ··· ······ · · ·
- 12 hřívána na teploty o hodnotě 60 až 80 °C. Ohřev se zpravidla uskutečňuje v podstatě ohřevem okolního vzduchu. Podíl čerstvého vzduchu je v podstatě redukován na 10 % nebo také méně. Pro ohřátí cirkulujícího vzduchu a zejména pro zmenšení podílu čerstvého vzduchu je případně uspořádána ovladatelná kanálová přestavná klapka, přičemž část kanálu odpadního vzduchu tvoří společně s částí kanálu čerstvého vzduchu další kanál cirkulujícího vzduchu, ve kterém je uspořádáno topné ústrojí a ventilátor čerstvého vzduchu. Tak je topné ústrojí využitelné i pro ohřev kabiny pro vypalovací proces. Potřebný tepelný výkon je tak také závislý na požadované době, v průběhu které má být dosaženo sušicí, případně vypalovací teploty. Účelné je instalovat topný výkon o hodnotě maximálně 50 kW, zejména maximálně 30 kW, případně ale také 10 až 20 kW.
Tento malý topný výkon lze vytvořit elektrickým topným ústrojím, aniž by byly potřebné speciální průřezy kabelových přípojek. Známé kabiny mají pro napájení elektrických pohonů ventilátorů, pro osvětlení a pro elektrické části hořáku již kabelové přípojky pro 40 až 60 A, což postačuje také pro napájení optimálně dimenzovaného elektrického topného ústrojí. Protože celkový průchod vzduchu v kabině s menším průřezem je menší, mohou mít poháněči motory ventilátorů také menši rozměry. Když například místo tří motorů o výkonu 4kW jsou použity tři motory o výkonu 1,4 kW, potřebují tyto motory méně elektrického výkonu o 7,5 kW, což přesně vystačuje pro napájení elektrického topného ústrojí.
Opatření pro zmenšení průchodu čerstvého vzduchu a potřebného tepelného výkonu umožňují provoz stříkací kabiny bez hořáku. V souladu s tím odpadají pro hořák potřebná nákladná stavební opatření. Provedení stříkací kabiny s od- 13 • · · φφφφ ΦΦΦ· • ···· · φ φ · · · · · • φ φ · · · φ φφφφ φφφ φφφ • ΦΦΦΦΦ · · · větrávací skříní uspořádanou nad kabinovou podlahou a s elektrickým topným ústrojím lze vytvořit jako úložný element bez podstatných stavebních opatření na každé rovné podlaze.
U velkých stříkacích kabin, které se využijí pro stříkání nákladních vozů nebo železničních vozů, lze případně upravit cílené zavádění čerstvého vzduchu v malé dílčí oblasti celého stropu již bez redukce vodorovného průřezu kabiny a tak bez úpravy posuvného ústrojí průchodu čerstvého vzduchu do oblasti jen 6.000 až 8.000 m^/h. Tato dílčí oblast, případně pracovní oblast, větraná tímto průchodem vzduchu činí 9 m a odpovídá, jak již bylo uvedeno, poloviční základní ploše kabiny pro osobní vůz s podlahovou plochou o veli2 kosti 18 m .
Při větrání, případně odvětrávání velkých kabin nebo prostorů s pracovními oblastmi, jejichž protažení přináší jen jeden, zejména malý podíl na celkové ploše, je kromě s výhodou upraveného, cíleně přiváděného čerstvého a cirkulačního vzduchu, účelně také nasáván silně zatížený odpadní vzduch odděleně od málo zatíženého prostorového, případně cirkulačního vzduchu. To znamená, že analogicky k cílenému zavádění čerstvého vzduchu do aktuální pracovní oblasti a cirkulujícího vzduchu do zbytkové oblasti, je možné odvádět z prostoru odváděný vzduch v oddělených kanálech jako odpadní vzduch a cirkulující vzduch. Přitom je odpadní vzduch nasáván v oblasti, ve které jsou uvolňovány škodliviny, a cirkulující vzduch ve zbývající oblasti.
Vynález tak popisuje v nejobecnějším smyslu cirkulační systém pro pracovní prostory s minimálním průtokem čerstvého vzduchu, který má v nejméně jedné vodorovné oblasti omezu• · · · · • · · · · • · · · • · · ·
- 14 jící prostor, to je v podlahové oblasti a/nebo stropní oblasti, nejméně dva oddělené kanály, případně potrubní oblasti s uzavíratelnými spojovacími otvory k vnitřnímu prostoru. Tyto spojovací otvory vyústují do rozdělených, případně v oblasti spojovacích otvorů prostřednictvím dělicích elementů od sebe navzájem oddělených prostorových oblastí a jsou odděleny od vnitřního prostoru zejména prostřednictvím filtrů. K tomu je ke každé prostorové oblasti přiřazen nejméně jeden spojovací otvor každé kanálové oblasti nebo jej lze přiřadit. Při využití kanálových oblastí jako kanálů pro přívod vzduchu je možné přivádět do každé prostorové oblasti požadovaný přiváděný vzduch, jako čerstvý vzduch nebo cirkulující vzduch, případně více nebo méně zatížený prostorový vzduch. Při využití kanálových oblastí jako kanálů odpadního vzduchu, lze odděleně vynášet z každé prostorové oblasti vynášený vzduch jako odpadní vzduch a cirkulující vzduch, případně také jako různě značně zatížený cirkulující vzduch. Cirkulace v prostoru přitom může být vybuzována stropem proti podlaze nebo také opačně.
U cirkulačních systémů, které umožňují prostorově oddělené jak vnášení, tak i vynášení dvou druhů vzduchu, se s výhodou předpokládá, že do jedné pracovní oblasti se přivádí čerstvý vzduch a z ní se vynáší pracovním procesem zatížený vzduch jako odpadní vzduch. Do zbývajícího prostoru, případně prostorové oblasti, který není aktuálně využíván jako pracovní oblast, lze přivádět cirkulující vzduch, který byl již jako cirkulující vzduch z této zbývající prostorové oblasti vynesen. Prostřednictvím v tomto funkčním typu souměrného systému přiváděného a odváděného vzduchu lze s nízkými rychlostmi poklesu, případně stoupání ve vnitřním prostoru dosáhnout v podstatě laminárního proudového
- 15 pole, které zabezpečuje bez nepříjemných silných proudění optimální vzduchové poměry s co nejmenšíipi možnými náklady na energii. Pokud je kanálový systém ve stropní oblasti vybudován v podstatě stejně jako kanálový systém v podlahové oblasti, lze provádět ovládání spojovacích otvorů, případně jejich otevírání a uzavírání, v podstatě shodně.
Také v takovém případě, když jsou oddělené kanálové oblasti, případně potrubní oblasti upraveny jen ve stropní oblasti nebo jen v podlahové oblasti, může být výhodné, když nejsou využity pro přivádění oddělených druhů vzduchu, ale pro oddělené vynášení vzduchu. Pokud silně zatížený odpadní vzduch vynáší největší podíl škodlivin, lze zbývající vynášený prostorový vzduch vnášet společně s čerstvým vzduchem jako smíchaný vzduch s velmi malými koncentracemi škodlivin do celého prostoru. Čím lépe je možné zjištovat škodliviny odděleně v oblasti jejich uvolňování od nezatíženého prostorového vzduchu, tím menší je potřebný podíl čerstvého vzduchu.
Je však také možné místo dvou oddělených pevně instalovaných kanálových oblastí, případně potrubních oblastí s uzavíratelnýrai spojovacími otvory vytvořit jen jednu jako pevnou kanálovou oblast a druhou oblast vytvořit jako kanál s nasávacími nebo výstupními otvory, které jsou v podstatě posuvné přes celou prostorovou oblast. To znamená, že u dříve popsané stříkací kabiny s nasávacím otvorem uspořádaným v posuvné odvětrávací skříni by mohlo být přídavně k odvětrávací skříni upraveno ještě jedno pevně instalované odvětrávací uspořádání. Tak například by mohlo být upraveno plošné odsávání podle stavu techniky nebo čárové odsávání, zejména nejméně v jedné oblasti hrany mezi boční stě• ♦ · · · · · ···· • · · · · · · · · · ·· · • · · · · · · ··· β ··· ··« ······ · · ·
- 16 nou a mezi podlahou. Přitom by pevně instalované odsávací uspořádání odsávalo málo zatížený prostorový vzduch a posuvný odsávací otvor by byl uspořádán vždy v aktuální pracovní oblasti, aby odsával silně zatížený vzduch. Je samozřejmé samo o sobě, že analogicky lze uspořádat také posuvný otvor jako přiváděči otvor pro čerstvý vzduch a pevně instalované otvory jako přívodní otvory pro cirkulující vzduch.
Posuvné nasávací nebo výstupní otvory jsou s výhodou přemisťovány manuálně k odpovídající pracovní oblasti. Pokud však jsou k tomuto účelu spojeny s opracovávaným předv mětem, případně s úložnou oblastí, nemusejí být přemisťovány odděleně. Je však také možné opatřit zařízení ovládacím ústrojím včetně řídicího ústrojí, které zabezpečuje, že aktuální pracovní oblast, která již byla popsána, je zjistitelná a otvory jsou k ní přemístitelné.
Cirkulační systém podle vynálezu je optimálně přizpůsobitelný na nejrůznější prostorové a pracovní poměry. Přitom je třeba vždy rozhodnout, zda v první řadě stojí cílené přivádění čerstvého vzduchu nebo cílené odsávání značně zatíženého prostorového vzduchu nebo obě tyto skutečnosti.
V souladu s tímto rozhodnutím se potom vytvoří oddělené kanálové systémy pro přívod vzduchu, případně pro čerstvý a cirkulující vzduch, pro odsávání, případně odpadní vzduch a cirkulující vzduch, nebo jak pro přívod vzduchu tak také pro odsávání.
Př gble Ú - 2Í?£ázků_na „výkrese ch
Vy nález je v dalším podrobněji vysvětlen na schematicky • · · · · * · · · · · • · · · · · · · · · ·· · • · · · · · · ··· · ··· ··· ······ · · ·
- 17 znázorněných příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je znázorněn axonometrický pohled na stříkací kabinu s vozíkem, s odvětrávací skříní a s uzavíratelnými otvory pro přívod vzduchu.
Na obr. 2 je schematicky znázorněn svislý řez stříkací kabinou a její vzduchové poháněči ústrojí.
Na obr. 3 je znázorněn vodorovný řez skrz oddělené kanály ve stropní oblasti.
Na obr. 4 je znázorněn pojízdný přídržný systém s osvětlovacími tělesy při pohledu zdola.
Na obr. 5 je schematicky vyobrazen svislý řez stříkací kabinou se vždy dvěma oddělenými kanálovými systémy ve stropní oblasti a v podlahové oblasti.
Příklady_provedení„vynálezu
Na obr. 1 je znázorněna stříkací kabina jL, jejíž vnitřní prostor la je obklopen kabinovou podlahou 2, kabinovým stropem dvěma dlouhými bočními stěnami 4, krátkou boční stěnou, případně zadní stěnou 5 a uzavíratelným vstupním otvorem 6. Vstupní otvor 6 je uzavíratelný prostřednictvím vratových elementů 1_, které jsou vedeny ve vratových vedeních 8. Pokud jsou vratové elementy 7 v otevřeném stavu v sousedství dlouhých bočních stěn 4, je prostor využitelný ve stříkací kabině χ zmenšen o výkyvnou oblast dveřních křídel. Na kabinové podlaze 2 jsou vedle sebe uspořádány na• · • · · • · · · · ·
- 18 přič ke kabinové podélné ose upravené kolejnice 9. Nejméně část kolejnic 9 je s výhodou upravena od jedné dlouhé boční stěny 4 k opačné. Na kolejnicích 9 je uspořádán vozík 10, který má ke kolejnicím 9 přirazené, případně paralelně vzhledem k nim upravené první profily 11 s na nich otočně upevněnými prvními válečky. Napříč k prvním profilům jUL jsou uspořádány s prvními profily 11 pevně spojené druhé profily 12. Na obou bočních koncových oblastech prvních profilů 11 jsou upraveny vždy dva rovnoběžně uspořádané druhé profily 12 a tak jsou opatřeny otočnými druhými válečky 13, které jsou uspořádány posuvně v podélném směru stříkací kabiny JL na vždy jedné desce 14, které jsou upraveny po obou stranách druhých válečků 13.
Postřikované vozidlo je nyní svými koly, s výhodou prostřednictvím nájezdů přiřazených k deskám 14, postaveno na desky 14. V této poloze je vozidlo posuvné prostřednictvím vozíku 10 napříč k podélné ose stříkací kabiny 1. mezi oběma dlouhými bočními stěnami 4. Prostřednictvím posouvání desek 14 na vozíku 10 ve směru podélné osy stříkací kabiny JL lze přemisťovat vozidlo jeho čelní, případně zadní stranou ve směru k zadní stěně 5 nebo ke vstupnímu otvoru 6. Prostřednictvím těchto pohybových možností se zabezpečí, že také u stříkací kabiny JL, jejíž šířka, případně délka odpovídá jen součtu střední šířky vozidla, případně délky vozidla a jedné potřebné pracovní šířky, je možné vozidlo opracovávat kolem dokola. Přitom je vždy ta oblast vozidla, která není opracovávána, posunuta k jedné stěně stříkací kabiny JL nebo k jejímu rohu, aby se tak návazně připravila potřebná pracovní oblast pro opracovávání dané oblasti.
•99 9999 9999
9 999 9 99 « 9 99 9
99 999 9 999 9 999 999
999999 9 9 9
- 19 Aby bylo možné odsávat postřik a uvolněné rozpouštěcí prostředky přímo u vozidla, případně v oblasti jejich vzniku, je s výhodou na vozíku 10 uspořádána mezi deskami 14 odvětrávací skříň 15. Nasávací otvor 15a odvětrávací skříně 15 je s výhodou vytvořen na její spodní straně, upravené v mírném odstupu od kabinové podlahy 2. V odvětrávací skříni se dostává odsátý vzduch k přípojnému otvoru 15d, který posuvně navazuje na spojovací otvor 16 vzduchového poháněcího ústrojí 20. Pro utěsněné vytvoření posuvného spojení jsou nejméně kolem jednoho z otvorů uspořádány těsnicí elementy. Aby se zabezpečilo spojení po celé požadované délce posouvání, je spojovací otvor 16 v posuvném ústrojí 17 opatřen po obou stranách posuvnými elementy, které zmenšují spojovací otvory s pojízdnými přípojnými otvory 15d.
Vzduchové poháněči ústrojí 20 je uspořádáno za zadní stěnou 5, případně za obslužnými dveřmi 5a a umožňuje vést čerstvý vzduch a cirkulující vzduch oddělené k uzavíratelným spojovacím otvorům 18 ve stropní oblasti. Mezi spojovacími otvory 18 a mezi kabinovým vnitřním prostorem la je uspořádán filtr 19 přiváděného vzduchu.
Na obr. 2 jsou schematicky znázorněny ty části stříkací kabiny χ, které jsou důležité pro cirkulaci vzduchu, a její vzduchové poháněči ústrojí 20. Odvětrávací skříň 15 má nad odvětrávacím roštem filtr 15b odpadního vzduchu a nad ním oblast 15c odpadního vzduchu, která je prostřednictvím přípojného otvoru 15d spojena se spojovacím otvorem vzduchového poháněcího ústrojí 20. Uvnitř vzduchového poháněcího ústrojí 20 navazuje na spojovací otvor 16 kanál 21 cirkulujícího vzduchu a kanál 22 odpadního vzduchu. V kanálu 21 cirkulujícího vzduchu je uspořádán ventilátor 21a cir··· · · » · ··· '· • · · · · · · · · · · · * • · · · · · · ··· · ··· ·'·· ······ · · ·
- 20 kulujícího vzduchu, který přemistuje odsávaný prostorový vzduch jako cirkulující vzduch skrz kanál 21 cirkulujícího vzduchu, na něj navazující přívodní kanál 21b cirkulujícího vzduchu a spojovací otvory 18 pres filtr 19 přiváděného vzduchu do rozdělovačích prostorů 25, oddělených s výhodou dělicími stěnami 24. Filtr 19 přiváděného vzduchu s výhodou dosedá na rošt 19a přiváděného vzduchu.
Kanál 22 odpadního vzduchu vede dvakrát horizontálně skrz dvoudílný tepelný výměník 26 a odpadní vzduch je dopravován v kanálu 22 odpadního vzduchu uspořádaným ventilátorem 22a odpadního vzduchu k výstupnímu otvoru 22c. Čerstvý vzduch prochází skrz nasávací otvor 23c do kanálu 23 čerstvého vzduchu, který vede skrz tepelný výměník 26 a skrz topnou oblast s topným ústrojím 27 k přívodnímu kanálu 23b čerstvého vzduchu. Z přívodního kanálu 23b čerstvého vzduchu prochází ventilátorem 23a čerstvého vzduchu poháněný čerstvý vzduch skrz spojovací otvory 18 do rozdělovačích prostorů 25 a skrz filtr 19 přiváděného vzduchu do kabinového vnitřního prostoru la.
Chladicí ústrojí pro ochlazování čerstvého vzduchu má s výhodou nejméně jeden přívod vody a nejméně jedno tryskové ústrojí 26a pro vytváření vodní mlhoviny. Vodní mlhovina je s výhodou vedena s odpadním vzduchem skrz tepelný výměník 26 a odebírá tak čerstvému vzduchu teplo odpařováním. Ventilátory 21a, 22a, 23a jsou poháněny motory 21a',
22a', 23a'. Aby se zabránilo, že by páry rozpouštěcích prostředků mohly být zažehnuty jiskrami elektrických motorů, jsou všechny motory uspořádány v kanálu 23 čerstvého vzduchu .
- 21 • ♦ · 9.941 1111 • 1 · 4 9 · 11 i 1 11 1 • · · 9 9 4 1 111 1 441 491 • · · · · 1 « ·
Aby bylo možné zavádět čerstvý vzduch a cirkulující vzduch cíleně do požadovaných prostorových oblastí vnitřního prostoru la, vyústují od každého přívodního kanálu 21b, 83b sppjovací otvory 18 do nejméně dvou, s výhodou čtyř, případně také do šesti nebo osmi v podstatě stejně velkých oblastí stropní části. K tomu účelu jsou spojovací otvory 18 opatřeny vždy jedním uzavíracím elementem 18a. Případně je také možné prostřednictvím manuálního ovládacího ústrojí v každé stropní dílčí oblasti uskutečnit přepnutí přívodu čerstvého vzduchu na přívod cirkulujícího vzduchu a opačně.
S výhodou je však upraveno řídicí ústrojí pro řízení ovládacích ústrojí 18b pro uzavírací elementy 18a. Toto řídicí ústrojí je s výhodou spojeno se zjištovacím ústrojím pro zjištování aktuální pracovní oblasti, přičemž toto zjistovací ústrojí případně také zjištuje polohu desek 14, s výhodou ale polohu pracující osoby a jejího stříkacího nástroje·
Aby bylo možné nastříkané vozidlo vysušovat, je s výhodou upravena ve vzduchovém poháněcím ústrojí 20 klapka 28, která pro úpravu dalšího cirkulačního kanálu umožňuje spojit část kanálu 22 odpadního vzduchu s částí kanálu 23 čerstvého vzduchu, ve které je také uspořádáno topné ústrojí 27. V závislosti na poloze klapky 28 lze zajistit, že společně s odpadním vzduchem prochází skrz topné ústrojí 27 do vnitřního prostoru la také malá část čerstvého vzduchu a že je odváděna odpovídající část odpadního vzduchu.
Pro řízení motorů 21a , 22a , 23a , klapky 28 a ovládacích elementů ovládacího ústrojí 18b je upraveno kontrolní a ovládací ústrojí 29.
Na obr. 3 je znázorněno labyrintové vytvoření obou od- 22 • ♦ ♦ ♦ ♦ · · · « · · * · · ♦ · · · · · « 0 0 9 « · · · · * 9 00 0 · '«9 9 9 9
0 9 9 9 9 · · * dělených přívodních kanálů 21b a 23b, které umožňuje ve vodorovném dutém prostoru prostřednictvím uspořádání labyrintové dělicí stěny 30 vytvořit oddělené kanály 21b, 23b vedle sebe při vynaložení nepatrných nákladů.
Na obr. 4 je znázorněn přidržovací systém 31, který má v kolejnicích 33 pojízdnou saňovou část 32 a otočnou část 35, která je uspořádána otočně kolem osy 34 otáčení, uspořádané svisle a v podstatě uprostřed na saňové části 32.
Na otočné části 35 jsou uspořádána osvětlovací tělesa 36 a upevňovací oblast 37. Tato upevňovací oblast 37 slouží pro upevnění infračerveného topného ústrojí nebo také případně pro upevnění odsávacího, případně vzduch přivádějícího elementu. Kolejnice 33 jsou upraveny v blízkosti stropu podél dlouhých bočních stěn 4, takže je možné na otočné části 35 uspořádaná osvětlovací tělesa 36 a topné, případně vzduch vedoucí elementy přemisťovat k možným pracovním oblastem.
Na obr. 5 je znázorněna stříkací kabina JL, v jejímž vnitřním prostoru la je vybuzováno proudění vzduchu, které vede od podlahy proti stropu. Aby bylo možné ve stropní oblasti z vnitřního prostoru la vystupující vzduch odsávat prostorově odděleně jako odpadní vzduch a jako cirkulující vzduch, jakož i přivádět přiváděný vzduch v podlahové oblasti prostorově odděleně jako čerstvý vzduch a cirkulující vzduch, jsou v podlahové oblasti a ve stropní oblasti vytvořeny vždy dvě oblasti přívodních kanálů 21b, 23b, případně kanálové oblasti 21b , 23b , které jsou navzájem odděleny a které jsou opatřeny uzavíratelnými spojovacími otvory 18 k vnitřnímu prostoru ba. Spojovací otvory 18 vyúsťují do v podstatě rovnoměrně rozdělených prostorových oblastí, přičemž v každé prostorové oblasti jsou uspořádány spo• · · ♦ ♦ · « « * • * · · * » · · * · ·
jovací otvory 18 každého přírodního kanálu 21b, 23b, případně kanálové oblasti 21b*, 23b* a tak je každá prostorová oblast spojitelná s každým přívodním kanálem 21b, 23b, případně s kanálovou oblastí 21b , 23b .
Vzduchové poháněči ústrojí 20 v podstatě odpovídá vzduchovému poháněcímu ústrojí 20, které je znázorněno na obr. 2, přičemž je nyní zaměněna horní a spodní část, aby se dosáhlo opačného proudění vzduchu ve vnitřním prostoru la. Kanálové oblasti 21b*, 23b* ve stropní oblasti jsou na nasávací straně spojeny s kanálem 22 odpadního vzduchu, případně s kanálem 21 cirkulujícího vzduchu a přívodní kanál 21b cirkulujícího vzduchu a přívodní kanál 23b čerstvého vzduchu jsou ve své podlahové oblasti spojeny na tlakové straně s kanálem 23 čerstvého vzduchu, případně s kanálem 21 cirkulujícího vzduchu. Schematické vyobrazení znázorňuje levou a pravou prostorovou oblast. Uzavírací elementy 18a jsou v levé oblasti polohovány tak, že čerstvý vzduch vstupuje a odsávaný vzduch je odváděn jako odpadní vzduch. V pravé oblasti jsou uzavírací elementy 18a polohovány tak, že cirkulující vzduch vstupuje a odsávaný vzduch je opět přiváděn jako cirkulující vzduch.
Je samozřejmé, že elementy popsaných příkladů provedení jsou nasaditelné i v jiných kombinacích.
Claims (9)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Stříkací kabina (1) pro kruhové opracovávání předmětů, zejména vozidel, s vnitřním prostorem (la) obklopeným bočními stěnami (4) a zadní stěnou (5), nejméně jedním uzavíratelným vstupním otvorem (6), kabinovým stropem (3) a kabinovou podlahou (2) a se vzduchovým poháněcím ústrojím (20), vytvářejícím přívod vzduchu do vnitřního prostoru (la) a odvod vzdu·?· chu z vnitřního prostoru (la), přičemž vnášený vzduch je tak upravitelný, že jeho teplota je v požadované teplotní oblasti a znečištovací toleranční hodnoty vzduchu mohou být zabezpečeny pro osobu pracující ve vnitřním prostoru (la), vyznačující se tím, že je upraveno posuvné ústrojí s pohyblivou úložnou oblastí pro uložení předmětu, zejména vozidla, přičemž úložná oblast je posuvná nejméně napříč k podélnému směru stříkací kabiny (1), na posuvném ústrojí je upevněn odsávací systém s nejméně jedním nasávacím otvorem (15a) a potřebná šířka stříkací kabiny (l), případně délka stříkací kabiny (1) ve směru posuvu v podstatě odpovídá součtu pro práci potřebné pracovní šířky a šířky, případně délky opracovávaných předmětů, případné vozidel.
- 2. Stříkací kabina (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že posuvné ústrojí má první a případně kolmo k němu upravené druhé vodicí ústrojí, takže úložná oblast je v podstatě libovolně posuvná uvnitř stříkací kabiny (1), přičemž úložná oblast má pro uložení vozidel s výhodou dvě desky (14), které jsou uspořádány ve vzájemném odstupu v souladu s možnými rozchody, a s výhodou první vodicí ústrojí má nejméně dvě rovnoběžně uspořádané, zejména napříč k podélné ose stříkací kabiny (1) upravené kolejní- 25 • 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 • ···«·*· · · · · «· 9 •99*99 9 9 999 «* 99 99 99 99 ce (9) a na kolejnicích (9) pojízdný vozík (10) a zejména druhé vodicí ústrojí má nejméně jednu, s výhodou ale dvě na vozíku (10) upevněné dvojice kolejnic(9) a ke dvojicím kolejnic (9) vždy přirazené desky (14), přičemž pro umožnění posuvného pohybu mezi dvojicemi kolejnic (9) a mezi deskami (14) jsou upraveny válečky (13), které jsou uloženy otočně na dvojicích kolejnic (9) nebo na deskách (14).
- 3. Stříkací kabina (1) podle nároku 1 nebo 2, vyznaču jící se tím, že odsávací systém je uspořádán nad kabinovou podlahou (2), s výhodou má odvětrávací skříň (15) s nejméně jedním nasávacím otvorem (15a), a má zejména filtr (15b) odpadního vzduchu a oblast (15c) odpadního vzduchu, přičemž odsávací systém je nejméně napříč k podélnému směru stříkací kabiny (1) s úložnou oblastí posuvný a případně je upraven jeden ze znaků, že odvětrávací skříň (15) je upravena mezi dvěma deskami (14), vytvářejícími úložnou oblast, přičemž desky (14) jsou s výhodou relativně vzhledem k odvětrávací skříni (15) pohyblivé, případně jsou s ní ale spojeny, že nasávací otvor (15a) v podstatě přes celou spodní stranu odvětrávací skříně (15) je upraven, ale případně je na okraji odvětrávací skříně (15) upraveno více, zejména uzavíracím elementem opatřených nasávacích otvorů, a že nejméně v jednom směru posuvná odvětrávací skříň (15), případně její oblast (15c) odpadního vzduchu, je spojena s polohově pevným vzduchovým poháněcím ústrojím (20), případně prostřednictvím ohebného hadicového spojení, s výhodou ale přes utěsněné posuvné spojení, přičemž zejména přípojný otvor (I5d) oblasti (15c) odpadního vzduchu je posuvný podél štěrbinového spojovacího otvoru (16) vzduchového poháněciho ústrojí (20) a posuvné ústrojí (17) zabezpečí, že na sebe navazující přípojný otvor (15d) a spojovací otvor (16) jsou otevřené jen ve své oblasti překrytí.··- 26 φφ φφ φ · φ « • · * φφφφ · · « φ φ φφφφ φ φφ · φ φφ φ • φ · φφφ φ φφφ φ φφφ φφφ • ΦΦΦΦΦ φ φ ·
- 4. Stříkací kabina (1) podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že nad kabinovým stropem (3), případně nad filtrem (19) přiváděného vzduchu je vytvořen nejméně jeden přívodní kanál (23b) čerstvého vzduchu a jeden přívodní kanál (21b) cirkulujícího vzduchu a má nejméně dva, s výhodou čtyři, případně také šest nebo osm v podstatě ve stejně velkých oblastech víkové části každého přívodního kanálu (23b, 21b) nejméně jeden spojovací otvor (18) ke kabinovému vnitřnímu prostoru (la), přičemž spojovací otvory (18) jsou opatřeny ovladatelným uzavíracím elementem (18a) a případně je upraven jeden z dalších znaků spočívající v tom, že manuální ovládací ústrojí umožňuje v každé oblasti víkové části přepojení z přívodu čerstvého vzduchu na přívod cirkulujícího vzduchu a opačně a že ovládací ústrojí (29) pro ovládání ovládacího ústrojí (18b) uzavíracích elementů (18a) je spojeno se zachycovacím ústrojím pro zachycování aktuální pracovní oblasti, přičemž zachycovací ústrojí umožňuje zachytit polohu úložné oblasti, s výhodou ale polohu pracujícího nebo jeho stříkacího nástroje.
- 5. Stříkací kabina (1) podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že vzduchové poháněči ústrojí (20) má systém kanálů (21, 22, 23) a nejméně tři, s výhodou v oblastech kanálu (23) čerstvého vzduchu uspořádané, prostřednictvím motorů (21a , 22a , 23a ) pohánitelné ventilátory (21a, 22a, 23a), přičemž ventilátor (22a) odpadního vzduchu uvádí do pohybu podíl odpadního vzduchu z nejméně jednoho do vnitřního prostoru (la) vedoucího nasávacího otvoru (15a) skrz kanál (22) odpadního vzduchu k výstupnímu otvoru (22c), ventilátor (23a) čerstvého vzduchu uvádí do pohybu čerstvý vzduch skrz kanál (23) čerstvé99 99 • 99 99 9999 99 9 9 9 9 99 9 9 9 999 99 <9 • 9 9 9 9 9 99 9 9 9 9 9 99 9999 999 999 •9 9 9 ho vzduchu k nejméně jednomu přívodnímu kanálu (23b) čerstvého vzduchu, a ventilátor (21) cirkulujícího vzduchu uvádí do pohybu podíl prostorového vzduchu od nejméně jednoho do vnitřního prostoru (la) vedoucího nasávacího otvoru (15a) skrz kanál (21) cirkulujícího vzduchu k nejméně jednomu přívodnímu kanálu (21b) cirkulujícího vzduchu.
- 6. Stříkací kabina (1) podle nároku 5, vyznačující se tím, že je upraven nejméně jeden z následujících znaků, spočívající v tom, že ve vzduchovém poháněcíra ústrojí (20) je uspořádán tepelný výměník (26), zejména deskový tepelný výměník (26), v kanálu (22) odpadního vzduchu a v kanálu (23) čerstvého vzduchu tak, že čerstvý vzduch je předehříván odpadním vzduchem, že ve vzduchovém poháněcím ústrojí (20) je uspořádáno chladicí ústrojí pro ochlazování čerstvého vzduchu, které má s výhodou nejméně jeden přívod vody a nejméně jedno tryskové ústrojí (26a) pro vytváření vodní mlhoviny, přičemž tato vodní mlhovina je s výhodou společně s odpadním vzduchem vedena skrz tepelný výměník (26) a přitom odpařováním čerstvého vzduchu odebírá teplo, a že v kanálu (23) čerstvého vzduchu vzduchového poháněcího ústrojí (20) je uspořádáno elektrické topné ústrojí (27), s výhodou s elektrickým výkonem menším než 50 kW, zejména menším než 30 kW, případně 10 až 20 kW, a případně je uspořádána ovladatelná kanálová přestavovací klapka (28) tak, že část kanálu (22) odpadního vzduchu společně s částí kanálu (23) čerstvého vzduchu tvoří další kanál cirkulujícího vzduchu, ve kterém jsou uspořádány topné ústrojí (27) a ventilátor (23a) čerstvého vzduchu, takže je topné ústrojí (27) nasaditelné také pro vyhřívání kabin pro zatápěcí proces.
- 7. Cirkulační systém pro pracovní prostor, zejména stříkací9 9- 28 • 9 ·9 • 9 · • · · 9 · • · 9 9 • 9 9 999 9«9 99 99 9 99 99 9 *99 99 9999 •99 999 9 9 99 9 9 9999 999 • 999 99 kabinu (1), se vzduchovým poháněcím ústrojím (20), které zavádí upravený čerstvý vzduch prostřednictvím kanálu (23) čerstvého vzduchu do vnitřního prostoru (la) a vzduch z vnitřního prostoru (la) prostřednictvím kanálu odpadního vzduchu jako odpadní vzduch a prostřednictvím přívodního kanálu (21) cirkulujícího vzduchu opět jako cirkulující vzduch do vnitřního prostoru (la), přičemž nejméně v jedné vodorovné prostor omezující oblasti jsou vytvořeny nejméně dvě s kanály (21, 22, 23) vzduchového poháněcího ústrojí (20) spojené oddělené kanálové oblžtti (21b , 23b ) opatřené uzavíracími elementy (18a) uzavíratelnými spojovacími otvory (18) k vnitřnímu prostoru (la), které vyústují do v podstatě rovnoměrně rozdělených prostorových oblastí, přičemž v každé prostorové oblasti jsou uspořádány vždy spojovací otvory (18) každé kanálové oblasti (21b , 23b ) a tak je každá prostorová oblast spojitelná s každou kanálovou oblastí (21b , 23b ) pro umožnění cíleného pohybu vzduchu mezi vzduchovým poháněcím ústrojím (20) a požadovanými prostorovými oblastmi, vyznačující se tím, že zachycovací ústrojí pro zachycování aktuální pracovní oblasti a s ním spojené řídicí ústrojí pro řízení ovládacích elementů ovládacího ústrojí (18b) pro uzavírací elementy (18a) té prostorové oblasti, ve které je aktuální pracovní oblast, spojuje automaticky s požadovanou kanálovou oblastí (21b , 23b ) a ostatní prostorové oblasti s jinou kanálovou oblastí (21b*, 23b ).
- 8. Cirkulační systém podle nároku 7, vyznačující se tím, že je upraven nejméně jeden z následujících znaků, spočívající v tom, že mezi spojovacími otvory (18) a mezi vnitřním prostorem (la) jsou uspořádány filtry (19), že spojovací otvory (18) různých prostorových * «- 29 9 9 9
- 9 9 9999 999 oblastí jsou od sebe navzájem odděleny dělicími stěnami (24), že ve stropní oblasti jsou vytvořeny dvě oddělené kanálové oblasti a jsou na tlakové straně spojeny s kanálem (23) čerstvého vzduchu, případně s kanálem (21) cirkulujícího vzduchu, že v podlahové oblasti jsou vytvořeny dvě oddělené kanálové oblasti a jsou na sací straně spojeny s kanálem (22) odpadního vzduchu a s kanálem (21) cirkulujícího vzduchu, že ve stropní oblasti jsou vytvořeny dvě oddělené kanálové oblasti (23b , 21b) a na sací straně jsou spojeny s kanálem (22) odpadního vzduchu a s kanálem (21) cirkulujícího vzduchu, a že v podlahové oblasti jsou vytvořeny dvě oddělené kanálové oblasti (23b , 21b ) a jsou na tlakové straně spojeny s kanálem (23) čerstvého vzduchu, případně s kanálem (21) cirkulujícího vzduchu9. Cirkulační systém podle nároku 7 nebo 8, vyznačující se tím, že v oblasti jedné vodorovné prostor omezující plochy je vytvořen nejméně jeden s kanálem vzduchového poháněcího ústrojí (20) spojený první spojovací kanál s nejméně jedním nasávacím otvorem (15a) k vnitřnímu prostoru (la) a tento nasávací otvor (15a) je posuvný kolem prostor omezující plochy a s výhodou je upraven v oblasti shodné prostor omezující plochy s kanálem vzduchového poháněcího ústrojí (20) spojený, od prvního spojovacího kanálu oddělený druhý spojovací kanál, který je spojen s vnitřním prostorem (la) prostřednictvím pevného plošného nebo případně podle čáry upraveného otvoru.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19992223A CZ9902223A3 (cs) | 1997-12-15 | 1997-12-15 | Stříkací kabina |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19992223A CZ9902223A3 (cs) | 1997-12-15 | 1997-12-15 | Stříkací kabina |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ9902223A3 true CZ9902223A3 (cs) | 2001-03-14 |
Family
ID=5464581
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19992223A CZ9902223A3 (cs) | 1997-12-15 | 1997-12-15 | Stříkací kabina |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ9902223A3 (cs) |
-
1997
- 1997-12-15 CZ CZ19992223A patent/CZ9902223A3/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SK80999A3 (en) | Spraying booth and circulation system for a working chamber | |
US4537120A (en) | Surface treatment plant and a method of ventilating same | |
US7666077B1 (en) | Paint booth arrangement and method for directing airflow | |
EP2390607B9 (en) | Method for supplying air into a spray booth (embodiments) and a ventilation unit for implementing the method (embodiments) | |
CN107667270B (zh) | 处理设备和用于处理工件的方法 | |
CN107690561B (zh) | 处理设备和用于处理工件的方法 | |
US4664061A (en) | Spraying booth | |
JP5302223B2 (ja) | 塗装設備 | |
CN110681521B (zh) | 用于处理工件的处理设备和方法 | |
US7014338B2 (en) | Spray booth | |
EP3156136B1 (en) | Convertible paint booth | |
KR101434622B1 (ko) | 도장설비의 급기장치 및 급기 방법 | |
AU2016100382A4 (en) | Transportable body for paint spraying field | |
CN214554782U (zh) | 处理设备 | |
CZ9902223A3 (cs) | Stříkací kabina | |
KR102123648B1 (ko) | 냉방기를 갖는 급기장치와 여과장치가 설치된 자동차용 도장부스 | |
CA2757763C (en) | Vehicle collision repair zone | |
JPH1057858A (ja) | 板金塗装用吸塵装置 | |
JPH0726742B2 (ja) | 航空機用建屋における換気空調設備 | |
JPH0813680B2 (ja) | 航空機用作業設備 | |
JPH01107851A (ja) | ドラフトチャンバーにおける送風排気方法及びその装置 | |
JP4630361B2 (ja) | 塗装ブース | |
KR20200102181A (ko) | 차량 도장 부스 에너지 절감 공기순환시스템 | |
US20240310122A1 (en) | Separating device, treatment installation and method for treating workpieces | |
KR19980054304U (ko) | 도자용 부스 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic |