CZ95996A3 - Filter element - Google Patents

Filter element Download PDF

Info

Publication number
CZ95996A3
CZ95996A3 CZ96959A CZ95996A CZ95996A3 CZ 95996 A3 CZ95996 A3 CZ 95996A3 CZ 96959 A CZ96959 A CZ 96959A CZ 95996 A CZ95996 A CZ 95996A CZ 95996 A3 CZ95996 A3 CZ 95996A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
filter
filter element
inlet
hollow
hollow bodies
Prior art date
Application number
CZ96959A
Other languages
English (en)
Inventor
Roland Werner
Hans Peter Cuntz
Jorg Florian Muhlemeier
Original Assignee
Friatec Keramik Kunststoff
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Friatec Keramik Kunststoff filed Critical Friatec Keramik Kunststoff
Publication of CZ95996A3 publication Critical patent/CZ95996A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D46/00Filters or filtering processes specially modified for separating dispersed particles from gases or vapours
    • B01D46/30Particle separators, e.g. dust precipitators, using loose filtering material

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)

Description

Oblast_
Vynález se týká filtračního prvku, zejména filtračního prvku pro odpadní vzduch , podle předvýznaku patentového nároku 1.
Dosavadní stav techniky
Z německého vykládacího spisu Q3 32 39 110 AI je znám filtrační prvek tohoto druhu , v jehož tělese je uspořádána meandrovitě filtrační hmota . V čelní straně tělesa je vtokový otvor , za kterým jsou vtoková dutá tělesa , která se zužují směrem k protilehlé zadní straně tělesa,ve které je výtokový otvor. Pozorováno ve směru rovnoběžném s čelní stranou , jsou uvnitř tělesa střídavě uspořádána vtoková a výtoková dutá těle- . sa , mezi nimiž je filtrační hmota. Zadní strana má mezi výtokovými otvory vždy jedno víko, přičemž tato víka jsou vestavěna do rámu z profilů. Uvnitř každého víka je přítlačná deska z pryže nebo plastu prostupného pro vzduch,přičemž tyto přítlačné desky jsou vytvořeny trvale pružné a v dů- sledku sepnutí vík jsou stlačeny k sobě. V důsledku stlačení se vytváří mírný tlak na filtrační hmotu, která leží pod nimi, aby se zlepšila její homogenita. Zadní strana má srovnatelně komplexní konstrukci a vyžaduje ne nezanedbatelný náklad na výrobu a montáž. Přítlačný tlak vyráběný přítlačný-2mi deskami lze předem stanovití pouze u poměrně malé ší^ky pásu, přičemž jeho účinek je omezen poměry 'sanujícími v oblasti výtokové strany’ .Není možné vyloučit, aty na základě příliš velkých dutin a nedostatečného násypu filtrační hmoty , která je tvořena zejména aktivním uhůím, nedocházelo alespoň zčásti k nedostatečné filtraci nebo aby nepřípustným způsobem neprostupoval plyn.Dále existuje riziko, že během používání, zejměna v důsledku vnějších vibrací, se filtrační hmota bude v dolní části filtračního prvku stále více zhutňovat, zatím co v horní části se vytvoří ne přípustné dutiny nebo mezery.
Dále je z německého užitného vzoru DS 88 05 324 U1 znám filtrační prvek s filtračními deskami ležícími za sebou ve směru proudění, kterými prou dí médium. Mezi filtračními deskami jsou mezery, které slouží pouze k rozdělení proudu médií a které smí být hluboké jen několik milimetrů.Nad filtračními deskami je uspořádána prostupná vrstva filtrační hmoty,která se může dostat do jednotlivých filtračních komor.' Pod filtračními komora mi je natřásací rošt, ovladatelný rukojetí, aby se upotřebený filtrační granulát ,přítomný ve filtračních komorách, mohl setřást do sběrné přihrádky, zatím co se současně z horního zásobníku d os y p s vá“ če r g tvý “ f i T t na c n í ”granů Ia'tT' Pro' Nič e Γ~ρο^ užití jako filtr koláč-vzduch,který je v užitném vzoru zejména vyzdvihován, může takovéto vytvoření stačit, avšak pro vyšší požadavky pro filtraci odpadních plynů, což je zejména případ na pracoviotích v laboratořích chemického průmyslu , nemůže dříve známý filtrační prvek bez dalšího stačit. Především dochází k nebezpečí průrazu plynu v oblasti spodního n&třasného roštu a/ nebo sběrné přihrádky . Vzhledem k tomu, že odpadní vzduch proudí filtračními deskami ve směru proudění za sebou, je filtrační účinek omezen určitými hranicemi popřípadě je nutné počítat se znač nou ztrátou tlaku . Dále se filtrační hmota využije jen nedostatečně ,nebol. v oblasti vstupního otvoru se ve filtrační hmotě usazuje podstatně více cizích látek než v oblasti výtokového otvoru.Aby se zabránilo nepřípustně vyseká ztrátě tlaku, musí se již po poměrně krátké době vyměnit veškerá filtrační hmota, i když značná část filtrační hmoty by se ještě hodila v oblasti výtokového otvoru pro regulérní filtraci.
Podstata vynálezu
Vycházeje z toho položil ,si vynález ze základní úlohu vyvinout filtrační Prvek dále v tom smyslu, aby se zlepšila funkční bezpečnost a zaručila se kompaktní technologie. Filtrační výkon filtračního orvku by se měl zvýšit a ztráta tlaku fcy se měla redukovat na minimum. Filtrační prvek má míf_y.elká náběžná plochy a/ne bo . odtoková plochy na filtrační hmotě, zejména aktivním uhlí. Výroba a zejména plnění filtračního prvku s filtrační hmotou se má usnadnit. Dále se má zaručit dlouhá životnost a/nebo dlouhodobý účinek filtrace který má zůstat i při působení vibrací prakticky nezměněný.
Sešení táto úlohy se provádí podle význakavých znaků patentového nároku 1.
-4Uavržený filtrační prvák se vyznačuje funkčně bezpečnou konstrukcí a kompaktní technologií. Uvnitř, v zásadě kvádro vitého tělesa, jsou prů-r tokové kanály , které probíhají v podstatě vodorovně , a které jsou vytvořeny jako dutá tělesa tvaru jehlanů. Tato dutá tělesa mají boční strany , které jsou oropustné pro plyn , zejména pro vzduch, a které oddělují komory , obsahující filtrační, hmotu.
Pozorováno ve vodorovném směru , a sice v podstatě napříč ke směru vstupu proudu a/nebo ve směru výtoku proudu jsou uspořádána střídavě dutá tělesa a již uvedené komory , přičemž všechny komory jsou nahoře spolu spojeny přes dutá tělesa . Filtrační prvek se dále vyznačuje velkým filtračním výkonem a malou ztrátou tlaku, Dutá tělesa, vytvořená především ve tvaru kvádru , nesahají ve svislém směru přes celou výsku tělesay takže i nad komorami a dutými tělesy je filtrační hmota uspořádána v předem stanovené výšce. Těleso je nahoře uzavřeno víkem, které vyvozuje 'š výhodou pomocí pružin' nebo podobně, předem stanovený tlak, který ..působí... shora na filtrační hmotu. Víko je zejména výhodným zoůsobem uspořádáno v tělese pohyblivé a nebo plovoucí, tekže je možná pnovádět bez problémů seřízení.
V horní části tělesa je průběžná vrstva filtrační hmoty, která se tedy rozkládá jak přes duté těleso tak i ořeš komory, nacházející se mezi dutými tělesy. Tato vrstva se stlačuje směrem dolů oc-mocí plovoucího víka , s výhodou tlakem pru žin, takže se aktivní uhlí, nebo obecně filtrační hmota stlačuje do jednotlivých komor a mohou se vyplnit dodatečné stlačenou filtrační hmotou i případně během provozu vznikající dutiny. Na základě vytvoření podle vynálezu se mohou připustit poměrně velké výrobní tolerance , ořičemž odpadnou těsnící materiály, neboí se nyní dostanou do styku s filtrační hmotou všechna myslitelná netěsnící místa a uzavřou se.V důsledku systému není třeba se v žádném časovém okamžiku obávat poruch filtrace plynů , a to ani počítá-li se s opotřebením.
Xroipě toho se pro plnění a vyprazdňování ukázalo být zejména výhodné, že se všechny komory pln společně .a vyrovnání se provádí pomocí horní průběžné vrstvy. Pro doplnění nebo výměnu filtrační hmoty se musí pouze sejmout víko, dosavadní filtrační hmotu popřípadě vysypat a naplnit novou filtrační hmotu současně do všech komor, přičemž se dále musí pouze upevnit ještě plovoucí víko.
Čelní strana a/nebo zadní strana má vedle vtokového popřípadě výtokového otvoru uzavřenou část strany, za níž je uvnitř tělesa uspořádána filtya_ční_ hmota .Čelní stěna a/nebo zadní stěna mají průchozí desku, zejména plechovou, které mají alespoň jeden otvor a vedle uspořádanou část uzavřené strany. Jednodílným vytvořením desky s otvory se dosáhne menšího nákladu na konstrukci a výrobu. Čelní strana a zadní strana jsou stejně (Z.
tak jako boční,strany a dno integrální součásti. .tČI -- sa · které j e nahoře uzav*sr.c· oicvoiicím víkem, dosedajícím na filtrační hmotu,
Jaisi nálezu lze vytvoření a zvláštní usoořádání vynajít v podnárocích a dalším popisu
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 princip znázornění se čtyřmi fil tračními prvky, »
obr. 2 boční pohled na filtrační prvek s upínacím rámem pro filtr, obr, 3 pohled na filtrační prvek ve směru pohledu ITT podle obr. 2, obr. 4 schematicky *ez podél čáry řezu TV podle obr. 2, obr. 5 částečný a -zvětšený *ez podél čáry řezu V podle obr. 4, obr. 6 pohled na filtrační prvek se zadní stranou ve směru^ pohledu VI.podlá. obr. 2, .. .7 ....
obr. 7 princip znázornění upínacího zařízení filtru, obr. S princip znázornění vestavby plynového^. f il.tru_,............_________________________________ obr. 1 princip znázornění přistaveného pl; nového filtru.
vynálezu
Obr. 1 ukazuje v principu znázornění olvnového.filtru s vestavným rámem 2 se čtyřmi filtračními prvky 4. Plynový filtr je vytvořen pro stavbu pod stůl a celková výška 6 má řádovou velikost C,8 m. Šipkou 8 je naznačen průběh proudu čištěného plynu, a sice zejména vzduchu.Uprostřed je společný o*ítokový kanál 10 pro všechny filtrační prvky 4 a odtamtud proudí plyn filtračními prvky 4 na obě strany, přičemž filtračním prvkům 4 je vždy předřazen předfiltr 12 pro hrubé nečistoty. Filtrační prvky 4 jsou upevněny na upínacích rámech 14 ,přičemž pomocí těsnění 16 je zajištěno, že olyn proudí, z přítokového kanálu 10 výlučně předfiltry 12 a filtračními prvky 4 . Vyčištěný plyn proudí z filtračních prvků 4 , na jejich zadní straně do dvou odtokových kanálů 18 a odtamtud směrem nahoru ven z vestavného rámu 2.
Va základě filtračních prvků 4 podle vynálezu může vyčištěný plyn popřípadě vyčištěný vzduch alespoň zčásti být opět přiváděn přímo do prostoru jako cirkulující vzduch. Vzduch z laboratoře nebo jiného pracoviště se tedy nemusí odvádět úplně jako odpadní vzduch, čímž se se dosáhnou ne nezanedbatelné výhody hospodárnosti,především s ohledem na náklady na topení. Jednotlivá filtrační prvky jsou vytvořeny shodně jako moduly á’ mohou se v případě potřeby bez problémů vyjmout z upínacího rámu 14 a/nebo nahradit, ořičemž. se filtrační prvky 4 upínají v nyní přiřazených upínacích rámech 14 pomocí dále jeste vysvětleného zařízení pro upínání íLitru. IJ této zvláštní verze pro umí stění plynového filtru pod stůl je přítokový ka-3nál 10 na obou stranách omezen nyní jedním upínacím rámem 14 vždy pro dva filtrační prvky 4 ,kon struovaným ze stejných montážních skupin. Rovněž oba upínací rámy 14 jsou vy tvořeny co nejshodněji a Plynový filtr je vesměs v stavěn do modulu,přičemž se jednotlivé složky výlučně filtračních prvků mohou bez problému sestavit i jinak a mohou se spolu kombinovat, jak to bude ještě dále vy světleno pomocí dalšího příkladu provedení.
Obr. 2 ukazuje boční pohled na filtrační prvek 4 s montážní skupinou upínacího rámu 14 . Jak je ve spojení s obr. 1 zřejmé, vytvoří, se z určitého počtu shodně vytvořených montážních skupin upínacího rámu 4 celý upínací rám pro filtr. Pomocí šipek 8 je naznačen, směr plynu, popřípadě vzduchu, který se má čistit ,přičemž oodle obr. vstupuje nalevo škodlivý vzduch a napravo vystupuje vyčištěný vzduch. Každá montážní skupina upínacího rámu 14 má nosnou kolejnici 20 a pomocí upínacího systému 22 lze fil trační prvek 4 upnout těsně v upínacím rámu 14 pro filtr,přičemž se pomocí těsnění 1$ zajistí funkčně bezpečné utěsnění. Upínací systém 22 je'vytvořen výhodně jako upínací'systém 14 pro filtr, s přesuvným klínem,který umožňuje jednoduché a bezpečné upevnění.
Filtrační prvek 4 má kvádrovité těleso 24 , které je nahoře uzavřeno víkem 26 . Víko 26 dosedá = plovoucí na filtrační hmotu 28 ,která je uvnitř tělesa 24 ,přičemž je uspořádáno upevňovací zařízení 30 , které zde má sešroubování víka,zatížené pružinou, aby se vyrovnaly eventuelní usazeniny filtrační hmoty a/nebo aktivního uhlí při běžném pro třeba zadné a víko 26 ořičemž tele—· vozu. K upevňovacímu zařízení 30 jsou přiřazeny pružinovými prvky, které zde nejsou dále znázorněny, a které zajisňují rovnoměrný přívod síly a stlačení filtrační hmoty. :'ení zvláštní zmínky o tom, že těleso 24 obklopují těsně filtrační hmotu 28 —_j so 24 má na vstupní straně otvory pro škodlivý plyn a na výstupní straně otvory pro vyčištěný plyn.
Obr. 3 ukazuje pohled na filtrační prvek 4 s čelní stranou 32 , ve které jsou čtyři vtokové otvory 34 . Vtokové otvory 34 se v podstatě rozkládají po celé výšce 35 filtračníhoprvku 34 , přičemž mezi vtokovými otvory 34 jsou uzavřené části strany 36 . Čelni strana 32 filtračního tělesa je vytvořena jako deska, zejména plechová, ve které jsou uspořádány uvedené vstupní otvory 34, přičemž mezi těmito jsou uzavřené části strany 36 . Čelní strana 32 tvoří s bočními stranami 37, 38 ,dnem 39 jakož i za^ní stranou ,ležící za rovinou výkresu, těleso fvaru skříně,které je nahoře otevřené a lze jej uzavřít zmíněným víkem 26 .
Tři části strany 36 ,které jsou přítomny u této formy, provedení, mají_celkovou plochu větší než je plocha čtyř vtokových otvorů 34 . V horní oblasti tělesa 24 a/nebo částí stěny 36 lze seznat části upevňovacího zařízení 30 .
Obr. 4 ukazuje řez ve vodorovné rovině řezu filtračním prvkem 4 . Filtrační prvek 4 má za čtyř mi vtokovými otvory 34 ,kterými vtéká plyn podle šioky 8 , duté těleso 42, týhnoucí se - od čelní
-1Cstrany 32 a? k zadní straně 40 , Tato vtoková dutá tělesa 42 končí na zadní straně 40 tělesa .
Sadní strana 40 'm.áopět pó celé výšce filtračního prvku 4 se táhnoucí výtokové otvory 44 oro vyčištěný' plyn podle šipek 2
Mezi výtokovými otvory uzavřené části 45 stějsou uvnitř filtračního má také zadní strana 40 ny. K výtokovým otvorům <+4 prvku 4 přiřazena výtokové dutá tělesa 4c . V příčném směru obsahuje tedy filtrační prvek 4 stři dave vtoková dutá tělesa 42 a výtokové dutá tělesa 46, přičemž mezi nimi jsou komory 48 s filtrační hmotou, která obsahuje zejména aktivní uhlí.
V tělese jsou rovnoběžně s čelní stranou 32 ooůřípadě zadní stranou 40st*ídavě uspořádána vtoková dutá tělesa 42 a výtoková dutá tělesa,46 , a tato dutá tělesa 42χ4β se rozkládají po celé hloubce tělesa od čelní strany 32 k zadní straně 40 . Každé vtokové 'hite těleso 42 končí nyní na protilehlé uzavřené části 45 stěny zadní stěny 40 .
V souladu s tím začíná výtokové duté těleso 46 u uzavřené části strany čelní strany 32 a končí u· výtokového-Otypru 44 zadní, stpany. .40., vtékající médium musí tedy protéci celou šířkou filtrační hmoty, uspořádané v komorách 48 , čímž se zabezpečí rovnoměrné ostřikování prakticky celé filtrační plochy a malý pokles tlaku.
Jak je naznačeno tečkovanými čarami, protéká čištěný plyn filtrační hmotou 28 , přičemž jsou přítomny velké nátokové plochy popřípadě odtoková plochy.Dutá tělesa 42χ4β mají boční strany 50 propustné pro plyn,které jsou s výhodou -vytvoře-ny—jako—ďěrovaňé^lechy^-a^jejTchfhÁerikoTt
-11velikost pórů je předem stanovena tak, aby jimi nemohla pronikat filtrační hmota popřípadě aktivní uhlí . 3oční strany 50 se rozkládají průběžně od čelní strary k zadní straně a sice pouze po předem stanovená části výšky 36 filtračního prvku 4 .Dutá tělesa 42^46 se zužují vycházeje od stávajících otvorů k protilehlé straně , s výhod u kónicky a/ne bo ve tvarz jehlanu.
Vytvořením filtračního prvku 4 podle vynálezu s dutými tělesy 42^46 a mezi nimi ležícími komorami 43 nro filtrační hmotu 26 , přičemž tyto komory 48 se rozkládají oo celé délce od čelní strany až k zadní straně , jsou umožněny velké výrobní tolerance a odstraní se používání těsnících materiálů. Všechna myslitelná místa netěsnosti se nyní dostáno·’ do styku s filtrační hmotou 28 popřípadě vrstvou aktivního uhlí a uzavřou se . Podmíněno systémem nemůže dojít v žádném časovém okamžiku a na řád ném místě k poruše filtrace plynů, a to ani v důsledku opotřebení.
Obr. 5 ukazuje částečný a schematický řez filtračním prvkem 4 ve svislé rovině řezu. Vlevo vedle svislé stěny tělesa 24 je uspořádáno vnější vtokové duté těleso 42 , vedle něhož je komora 48 s filtrační- hmotou. 2.4... a yiále výtokové duté těleso 46 · Jak již bylo vysvětleno, mají dutá tělesa 42^46 boční strany 50 z děrovaného plechu, kterým může Vtékat - Plyn 00 filtrační hmoty 48 popřípadě z ní vytékat. Dutá tělesa 42^46 se podle vynálezu rozkládají pouze přes předem stanovanou část výšky 36 filtračního prvku 4 a nad dutými tělesy 42^46 je nrůchozí vrstva 52 filtrační hmoty 28 . Nahoře na
-12filtrační hmotě 48 a zejména její průchozí vrstvě 52 dosedá plovoucí víko 26_ , které, je s výhodou oředepjato pružinami 53 , takže předem stanovený tlak působí účinně na filtrační hmotu 28, Pomocí předepnutí popřípadě zatížení pružinou se výhodně vyrovnají eventuelní usazeniny nebo fil trační hmota během provozu. Při sejmutí víka 26 se může filtrační plocha bez problému plnit popřípadě vyměňovat. Zde jen schematicky naznačená pružina 53 je s výhodou integrována do výše zmíněného a zde rovněž jen schematicky naznačeného upev ňovacího zařízení 30 víka 26 .
Dutá tělesa 42^46 jsou nahoře uzavřená střechou 54, která je vytvořen především ve tvaru jehlanu nebo trojúhelníku . Střecha 54 by mohla být například vytvořena taká ohnutá a to tak, aby se filtrační hmota vedla ke straně spolehlivě do komory 48. Na základě víka 26, uspořádaného plovoucí na vrstvě 42 a stlačovaného dolů , se filtrační hmota popříogdě aktivní uhlí v jednotlivých komorách 48 zhutní a eventuelně se během orovczu vznikající dutiny vyplní dodatečn stlačenou filtrační hmotou z průchozí vrstvy 52 . V důsledku střech. £4. uspořádaných na horn' straně dutých těles 42^46 se zajistí ,že se filtrační hmota zavede bezpečně do komor 48
Obr. 6 ukazuje oohled na zadní stranu 40 se třemi výtokovými otvory 44 ,které se opět rozkládají v ocdstatě přes celou výšku 35 «Mezi výtokovými otvory 44 jsou uzavřené části 56 strany, jejichž _Ί 7_ celková plocha je značně větší než olocha vyto kováho otvoru 44 . Za uzavřenými částmi 56 + n, jsou komory s filtrační hmotou.
Obr. 7 ukazuje princip znázornění upínacího systému 22 filtru s tyčí 58 se távity , která zde neznáse závity je uložena otočně pomocí ložisek €0 v? zorněném uoínacím rámu 14 . 7a tyči 58 jsou uspořádány dva presuvné klíny 62 , které jsou pohyblivé pomocí závitová matice 64 ' oři otáčení tyče 58 se sávitem v jejím podélném směru . Dále oůsobí na ořesuvné klíny 62 oružiny 66 , takže ořesuvné klíny 62 zaujmou polohu odpovídající co nejvíce poloze kotoučů 64 se závitem , přičemž je oomocí mezizapojení pružin 66 zajištěno poddajné vyrovnaní. Pomocí dorazů 6& se dá předem stanovit osová ohraničení dráhy ořestavení přesuvných klínů 62 . Přesuvná klíny 62 dosedají jednak na kolejnici 70 nebo obdobně upínacího rámu 14 a jednak je v oblasti klínových ploch v záběru svěrací lišta 72 . Tato svěrací lišta 72 je s výhodou vytvořena jako U-orofil tak, aby bylo usoořádáno’ jedno rameno 74 pro ukládání na filtračním prvku 4 . Mezi ramenem 74 a kolejnicí 70 je svěrací oblast 76 pro filtrační prvek 4 , přičemž snkr upínání je naznačen šipkou 7S . ' · - ·
Obr. 6 ukazuje formu orovedení plynového filtru oro vestavbu nad laboratorním místem nebo pcdobbně se dvěma filtračními prvky 4 . Plynový filtr má na své spodní straně dva vtokové otvory 80 λ 62 a na své horní straně výtokový otvor 84 . Oba filtra ční prvky 4 jsou nyní uoevněny v uoínacím rámu 14
-14již vysvětleným způsobem, přičemž je nyní upro střed společný odtokový kanál 8c . Je třeba vý -slovně --poukázat- na- to,· -- že -i u tát o--- verze ve s tavbyplynového filtru se používají stejné filtrační prvky 4 , jakož i stejné montážní skupiny upínacího rámu 14 jako u již vysvětlené formy provedení .
Konečně ukazuje obr. ) další příklad provedení, podle něhož je plynový filtr vytvořen jako přístavná verze,která má nahoře těleso jak oro vtokový otvor 82 tak i oro výtokový otvor 84. Celý upínací rám 14 je sestaven ze čty shodně vytvořených stavebních skupin, které nyní upínají filtrační prvek 4 ji? vysvětleným zoůsobem.čárkovaně jsou naznačeny revizní dveře 88 tělesa, přičemž filtrační prvky 4 jsou po otevření revizních, dveří 88 snadno přístupné a podle potřeby se mohou montovat popříoadě wměnit.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ N A POPY
    1. Filtrační prvek, zejména filtr pro odpadní vzduch , s tělesem /24/ s vtokovým otvorem /34/' a výtokovým otvorem /44/, ve kterém je alespoň jedno vtokové duté těleso /42/, přirazené ke vtokovému otvoru /34/ a alespoň jedno výtokové duté těleso /46/ přiřazené k výtokovému otvoru /44/, jakož i alespoň jednou komorou /48/, uspořádanou mezi uvedenými dutými tělesy /42,46/ a obsahující filtrační hmotu /28/, s výhodou aktivní.uhlí,přičemž těleso /24/ je uzavíratelné víkem /26/ , vyznačující se tím, že vtokový otvor /32/ je uspořádán v čelní straně /32/ tělesa /24/, a vtokové duté těleso /42/ a výtokové duté těleso /46/ mají výšku , která je o předem stanovený faktor menší než výška /35/ tělesa /24/ , a nad dutými tělesy /42,46/ a komorami /48/ je průchozí vrstva /52/ filtrační hmoty /28./ a víko 725/ dosedá nahoře na průchozí vrstvu /52/.
  2. 2. Filtrační prvek podle nároku 1, vy z n ač ů yf í c í..... se ' t í m , že víko /2 6/ dosedá na filtrační hmotu /25/ pod gředpětí , například vyvolaném. oružinou /53/ a/nebo oružina /53/ uspořádaná pro uružné oředpgff. vytvořena jako součást upevňovacího zařízení /30/ víka /26/ a/nebo víko /26/ dosedá plovoucí shora na průchozí vrstvu /52/.
  3. 3. Filtrační orvek podle nároku 1 nebo 2 ,
    -16vyznačující se tím, že dutá tělesa /42,46 / se - rozkládají Ode dna /39/ tě lesa /24/ přes předem stanovenou výšku /35/ tělesa /24/ směrem nahoru a/nebo porézní boční strany /50/ dutých těles / 42,46/ jsou uspořádány v podstatě svisle.
  4. 4. Filtrační prvek podle jednoho z nároků 1 až 3 ,vyznačující se tím,· že se dutá tělesa /42,46/ nyní rozkládají od čelní strany /30/ průběžní až k za'ní straně /40/ tělesa /24/ , přičemž nyní vtokové duté těleso /42/ končí u uzavřené části /45/ stra ny zadní stran;/ /40/ a přičemž se nyní výtokové duté těleso /46/ rozkládá od uzavřené části. /45/ Čelní strany /40/ k přiřazenému výtokovému otvoru /44/ zadní strany /40/.
  5. 5. Filtrační prvek podle nároku 4 , vyznačující se tím, že mezi dvěma vstupními otvory /34/ čelní stran;/ /32/ je uspořádána uzavřená, část /36/ strany a/nebo . mezi alespoň dvěma výtokovými otvory /44/ zadní strany /40/ je uspořádána uzavřená část /44/' zadní strany /40/, přičemž za každou z částí __36 45/ je uvnitř tělesa /24/ uspořádána jedna z komorL,/48/^s^f.iltračnv=hmotou^/2S/.—— — —
  6. 6. Filtrační prvek podle jednoho z nároků tím vyznačuj íc
    1 až 5 že se dutá tělesa /42,46/ zužují od přiřazeného vtokového otvoru /34/ nebo výtokového otvoru /44/ směrem k protilehlé straně tělesa /24/ , ze jména kónicky a/nebo jsou dutá tělesa /42,46/ vytvořena ve tvaru jehlanu a/nebo jsou dutá tě17lesa /42,46/ shora uzavřena střechou / 74/ ,kt.’má skloněný nebo vyklenutý obrys, vytvořený tak, aby se filtrační hmota /27/ dala odvádět do vedle uspořádané komory /4 c/.
  7. 7. Filtrační prvek, zejména podle jednoho z nároků 1 až 6 , v y z n a č u j í c í se tím, že vtokové duté těleso /42/ se rozkládá od vtokového otvoru /34/ až k zadní straně __4 filtračního tělesa /24/ a/nebo se výtokové duté těleso /46/ rozkládá průběžně od výtokového otvoru /44/ a? k čelní straně /32/ filtračního tělesa /24/.
    7. Filtrační prvek , zejména podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že víko /267 je uspořádáno,pohyblivé a/nebo nastavizelné a/nebo předpjaté pomocí pružin /73, pomocí upevňovacího zařízení /30/ nahoře na filtračním tělese /24/,které má s výhodou tvar skříně a je vytvořeno nahoře otevřené.
  8. 9. Filtrační prvek podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že především na čelní straně /32/ je těsnění , pomocí něhož je utěsněn upínací rám /14/ a/nebo je uspořádán upý^cí syytém, pomocí něhož je filtrační prvek/ůpevnitelný“ v~upínacím-rámu /-14/
  9. 10. Filtrační prvek ,ze jména podle jednoho z nároků laž 9, vyznačující se t í m , že ve vest .vněm rámu /2/ plynového fil tru jsou uspořádány alespoň dva takovéto filtřač ní prvky /4/,přičemž před každý filtrační prvek /4/ je předřazen předfiltr nebo prachový filtr.
CZ96959A 1995-04-10 1996-04-02 Filter element CZ95996A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19512967A DE19512967C2 (de) 1995-04-10 1995-04-10 Filterelement

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ95996A3 true CZ95996A3 (en) 1997-01-15

Family

ID=7758990

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ96959A CZ95996A3 (en) 1995-04-10 1996-04-02 Filter element

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP0737504A1 (cs)
CZ (1) CZ95996A3 (cs)
DE (1) DE19512967C2 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10229330B4 (de) * 2002-06-29 2010-10-07 Mahle Filtersysteme Gmbh Filter für gasförmige und/oder flüssige Medien mit einem körnigen Filtermaterial
DE102009004911B4 (de) * 2009-01-16 2017-10-19 Mahle International Gmbh Luftfiltereinrichtung

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4010014A (en) * 1973-10-03 1977-03-01 Barnebey-Cheney Co. Fluid filter with submerged passages
DE3129384A1 (de) * 1981-07-25 1983-02-24 Harald 2302 Flintbek Schuldt Filterzelle zur aufnahme von sorptionsmittel fuer die luftreinigung
DE3239110A1 (de) * 1982-10-22 1984-04-26 Kernforschungszentrum Karlsruhe Gmbh, 7500 Karlsruhe Wechselfiltereinsatz
DE3309497A1 (de) * 1983-03-17 1984-09-20 Jörg Florian Dipl.-Ing. 7142 Marbach Mühlemeier Gasfilter
DE8805324U1 (de) * 1988-04-21 1988-07-07 Bürcher-Siegrist, Rosmarie, 8029 Sauerlach Strömungsmedium-Filter
DE9105786U1 (de) * 1991-05-10 1991-08-08 Gerigk, Sylvia, 2000 Norderstedt Vorrichtung zur Filterung von verstrahlten und giftigen Aerosolen und schädlichen Gasen

Also Published As

Publication number Publication date
EP0737504A1 (de) 1996-10-16
DE19512967C2 (de) 1999-09-16
DE19512967A1 (de) 1996-10-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2005227045B2 (en) Dual cartridge air dryer with oil separator and readily changeable valves
US5242582A (en) Aquarium filter
US4906381A (en) Modular multi-media filtration unit
US7569139B2 (en) Aquarium filter assembly and filter element
US4886599A (en) Filter cartridge with series elements for chemical and mechanical filtration
JPS6456110A (en) Filter assembly
US20110265655A1 (en) Combination Filter
JP5647115B2 (ja) 液体フィルタに据え付けられるモジュール挿入物及びそれを備える燃料フィルタ
AU2008258605B2 (en) Filter device
US20120031824A1 (en) Module insert for installation in a liquid filter
JPH08229552A (ja) 浄水器
US3871849A (en) Disposable carbon filter
KR101098212B1 (ko) 정수 카트리지 및 그것을 구비한 정수기
KR19990035812A (ko) 하이브리드 필터 시스템 및 공정유체의 여과 방법
US3926599A (en) Filter cartridge
CN109098858A (zh) 用于清洁燃气涡轮机的进气的过滤系统及方法
JPS5826964B2 (ja) 「ろ」過方法および装置
US590868A (en) Filter
CA2821793A1 (en) Filter module and filter system comprising same
DE3368017D1 (en) Wet filter for separating solids and adsorbing toxic gases and odorous substances
KR100473030B1 (ko) 소결 플라스틱 입자의 필터 요소
CZ95996A3 (en) Filter element
KR102662422B1 (ko) 특히 가스 여과를 위한 평면 필터 엘리먼트
CA1081624A (en) Granular bed filter
KR19980020395U (ko) 자동 역세척 필터 기능이 있는 정수기