CZ9033U1 - Střešní nástavba na stavební objekty s plochou střechou - Google Patents

Střešní nástavba na stavební objekty s plochou střechou Download PDF

Info

Publication number
CZ9033U1
CZ9033U1 CZ19999374U CZ937499U CZ9033U1 CZ 9033 U1 CZ9033 U1 CZ 9033U1 CZ 19999374 U CZ19999374 U CZ 19999374U CZ 937499 U CZ937499 U CZ 937499U CZ 9033 U1 CZ9033 U1 CZ 9033U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
roof
webs
trusses
roof superstructure
superstructure
Prior art date
Application number
CZ19999374U
Other languages
English (en)
Inventor
Hana Tvarůžková
Karel Věžník
Jan Doležal
Original Assignee
Building Centrum - Hsv, S. R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Building Centrum - Hsv, S. R. O. filed Critical Building Centrum - Hsv, S. R. O.
Priority to CZ19999374U priority Critical patent/CZ9033U1/cs
Publication of CZ9033U1 publication Critical patent/CZ9033U1/cs

Links

Landscapes

  • Working Measures On Existing Buildindgs (AREA)
  • Roof Covering Using Slabs Or Stiff Sheets (AREA)

Description

Technické řešení se týká střešní nástavby s prostorovými zkompletovanými panely na stavební objekty s plochou střechou.
Dosavadní stav techniky
Při výstavbě panelových domů v minulosti byly objekty, zejména z ekonomických důvodů, opatřovány plochými střechami. K pokrývání střech byly používány živičné krytiny, které jsou poměrně náročné na údržbu. Stav kiytin střech tohoto typu se po delší době zhoršuje, dochází k zatékání a v důsledku toho i ke zhoršování jejich tepelně izolačních vlastností. Opravy plochých střech jsou technicky a finančně náročné, přičemž se vždy jedná pouze o dočasné, provizorní řešení. V současnosti je tento problém řešen různými způsoby a je často s výhodou spojen s vytvářením nových bytových a nebytových prostor ve střešních nástavbách a s řešením urbanistických nedostatků panelové výstavby.
Jsou známa řešení, využívající obvyklou mokrou technologii, to je vyzdívání nástaveb s vkládáním modulových střešních segmentů (patent NDR 156540) nebo novější, jednodušší a tím méně nákladná řešení, spočívající ve vytvoření lehké střešní kovové nebo trámové konstrukce, zakotvené do ploché střechy. Například střešní nástavba podle CZ užitného vzoru 5996 je vytvořena z ocelových a dřevěných nosníků, na kterých jsou uchyceny sendvičové obvodové panely, oplášťované sádrokartonovými deskami, které jsou ve svých stycích přebandážovány a dále upravovány. Po vytvoření nástavbové příhradové střešní konstrukce je nutno ji opatřit střešním a obvodovým pláštěm. Jiné známé řešení, podle CZ užitného vzoru 4463, je opět tvořeno příhradovou konstrukcí, která rovněž musí být opatřena pláštěm a řadou dalších konstrukčních prvků přímo na místě stavby. V autorském osvědčení SU 1084398 je popsán stavební panel částečně již zkompletovaný ve výrobním závodě a usazovaný na střechu jako celek. Všechna dosud známá řešení nástavbových střech jsou poměrně pracná. Velká část dokončovacích prací, jako výroba mansard a položení střešní krytiny se provádí až na staveništi v nevýhodných polohách, což vyžaduje stavbu více či méně složitých lešení. Tím se stavba prodlužuje a prodražuje.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody z velké části odstraňuje uspořádání střešní nástavby s prostorovými zkompletovanými panely na stavební objekty s plochou střechou, kde střešní plášť nástavby je nesen podpůrnou konstrukcí, tvořenou stojinami a příčnými vazníky příhradové a/nebo rámové konstrukce. Podstata technického řešení spočívá vtom, že stojiny podpůrné konstrukce, ke kterým jsou připevněny nosné příčné vazníky příhradové a/nebo rámové konstrukce, jsou ukotveny do obvodového pláště stavebního objektu, kde k sobě přilehlé stojiny jsou propojeny a vyztuženy mezi ně vloženými aknim ukotvenými prostorovými zkompletovanými panely, přičemž na příhradovou a/nebo rámovou konstrukci jsou připevněny vaznice pro nesení střešního pláště.
Toto uspořádání umožňuje průběžnou montáž střešní nástavby, kdy jednotlivé části nástavby na sebe časově navazují a lze je provádět souběžně. Tím se zvyšuje produktivita práce a zlevňuje pořizovací cena nástavby. Další výhodou je skutečnost, že při hotovení střešní nástavby je prakticky vyloučeno zatékání do stávajících obydlených stavebních objektů. Není totiž narušen původní střešní plášť, s výjimkou poměrně malých oblastí kotvení stojin podpůrné konstrukce o velikosti přibližně 35 x35 cm, která se ihned v obvodovém plášti po kotvení izolují.
-1 CZ 9033 U1
Na vazníky příhradové a/nebo rámové konstrukce jsou připevněny nosníky podhledu a/nebo podlahy střešní nástavby. Tyto prvky mohou sloužit pro následnou montáž střešního pláště, případně jako podlaha půdní vestavby, například s mansardou, arkýřem, střešním oknem a podobně.
Na konce vazníků v oblasti jejich styku se stojinami je s výhodou připevněna protipádová zábrana, vytvářející po obvodě stavebního objektu zábradlí. Tato zábrana, která je zpravidla tvořena tenkostěnnými ocelovými uzavřenými profily, vytváří ochranné zábradlí, takže není nutné pro hotovení střešní nástavby stavět nákladná lešení. Veškeré prvky nástavby lze umístit pomocí jeřábu. Navíc na protipádovou zábranu je možno zavěsit ochranné sítě. Po montáži střešního pláště a klempířských prvků (oplechování, odvětrávání, svody, žlaby atd.) se zábrana jednoduše demontuje.
Prostorový zkompletovaný panel střešní nástavby sestává z hlavního obvodového rámu, uzpůsobeného rozměrově pro upevnění mezi stojinami podpůrné konstrukce, který nese vnější opláštění. Vnější opláštění může být připevněno k šikmým nosníkům, připojeným k hlavnímu obvodovému rámu. Vnější opláštění může být vytvořeno v celé ploše prostorového zkompletovaného panelu, případně je ve vnějším opláštění vytvořen prostupový otvor, v němž je prostřednictvím pomocné nosné konstrukce osazeno okno nebo dveře. V jiné modifikaci je ve vnějším opláštění vytvořen prostupový otvor, v němž je prostřednictvím nosné konstrukce osazena lodžie nebo balkon, přičemž hlavní obvodový rám je uspořádán pouze v horní části obou stojin. Společnou výhodou těchto modifikací prostorového zkompletovaného panelu se svislým nebo šikmým provedením (mansarda atd.) je skutečnost, že jej lze opakovaně vyrábět mimo staveniště, to znamená s podstatně vyšší produktivitou práce a nižšími náklady. K jeho osazování lze využít jeřábu. Výhodná je i velká funkční, tvarová a materiálová variabilita panelu (svislé a šikmé plné provedení, obdobně s prostupovými otvory, lodžie i balkon).
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení bude blíže vysvětleno pomocí výkresů a následujícího popisu příkladů provedení. Obrázek 1 představuje axonometrický pohled na stavební objekt s plochou střechou, který názorně zobrazuje strukturu střešní nástavby s časově rozloženým postupem jejího hotovení. Na obrázku 2 je znázorněn v jednom ze svých provedení zcela zkompletovaný prostorový panel této střešní nástavby, a to pro mansardu s prostupovým otvorem pro okno.
Příklady provedení technického řešení
Do betonového nebo zděného obvodového pláště I stavebního objektu s plochou střechou se nejdříve pomocí ocelových kotev (s výhodou chemických kotev) ukotví ocelové stojiny 2 podpůrné konstrukce. Pokud má stavební objekt staticky porušený obvodový plášť, zhotoví se nejdříve konvenční vyztužující betonový věnec. Nedochází přitom k narušení střešního pláště s výjimkou poměrně malých oblastí kotvení stojin 2 podpůrné konstrukce o velikosti přibližně 35 x 35 cm, které se ihned po kotvení izolují. Tím se podstatně snižuje riziko zatékání dešťové vody do stávající ploché střešní konstrukce stavebního objektu.
K ocelovým stojinám 2, které jsou vytvořeny z taženého uzavřeného čtvercového profilu, na jehož spodní straně je přivařena patka pro kotvení a na horní straně příruba, se pak k uvedené přírubě připevní nosné příčné ocelové nebo dřevěné vazníky 3 příhradové a/nebo rámové konstrukce (alternativně mohou být vazníky 3 připevněny ke stojinám 2 již ve výrobním závodě, např. kloubovým spojem, a po jejich montáži sklopeny tak, aby bylo možno celek snadno dopravit na staveniště, kde jsou tyto celky po ustavení do konečného požadovaného tvaru připevněny výše uvedeným způsobem k obvodovému plášti 1 stavebního objektu). Po uložení každých dvou přilehlých vazníků 3 se mezi ně, při obvodovém plášti 1, ukotví prostorový zkompletovaný panel 4 tak, že propojí a vyztuží přilehlé stojiny 2, načež se na příhradovou konstrukci připevní dřevěné nebo ocelové vaznice 5 pro nesení střešního pláště 6 (bednění,
-2CZ 9033 U1 případně latě a kontralatě, krytina - například plechová, šindel, betonové tašky apod.). Vazníky 3 příhradové konstrukce (nebo v případě půdní vestavby rámové konstrukce, případně kombinace rámové konstrukce s příhradovou) umožňují vytvoření libovolného tvaru nosného pláště M pro uložení střešní krytiny 16, například ve tvaru sedlovém, valbovém, případně i jiného tvaru s libovolným sklonem.
Podpůrnou konstrukci tvoří kromě stojin 2 i vnitřní podpůrné sloupy (nejsou vyobrazeny), které jsou umístěny v místě bytových příček a uloženy na nosných stěnách spodních pater. Použití vnitřních podpůrných sloupů, které slouží jako dodatečná podpora pro plné zatížení vazníků 3. je výhodné s ohledem na statické zatížení vazníků 3. Jejich montáž se provádí až po položení střešního pláště, z důvodu rizika zatékání do stavebního objektu.
Před připevněním vaznic 5 na příhradovou a/nebo rámovou konstrukci se na její vazníky 3 mohou připevnit nosníky 7 podhledu a/nebo podlahy střešní nástavby. Mohou sloužit pro následnou montáž střešního pláště 6, případně podlahy půdní vestavby (s mansardou, arkýřem, střešním oknem). Před připevněním vaznic 5 na příhradovou a/nebo rámovou konstrukci nebo až před montáží střešního pláště 6 se na konce vazníků 3 v oblasti jejich styku se stojinami 2 připevní protípádová zábrana 8, vytvářející po obvodě stavebního objektu zábradlí. Je tvořena tenkostěnnými ocelovými uzavřenými profily a lze ji snadno demontovat po ukončení stavebních prací, to je po montáži střešního pláště a klempířských prvků. Veškeré základní montážní práce mohou být takto prováděny z vnitřního prostoru stavby a není třeba stavět okolo domu, na kterém je prováděna střešní nástavba, žádné lešení. Na zábranu 8 lze rovněž zavěsit po dobu prací ochranné sítě. Konečná klempířská a pokrývačská úprava spojů je obvykle prováděna z montážní plošiny nebo závěsného koše.
Prostorový zkompletovaný panel 4 sestává z hlavního obvodového rámu 9 (z dřevěného hranolu, případně ocelového profilu, plastu nebo jejich kombinace), uzpůsobeného rozměrově pro upevnění mezi stojinami 2 podpůrné konstrukce, který nese vnější opláštění (stojiny 2 jsou v obvodovém plášti I zakotveny tak, aby jejich rozteč odpovídala šířce prostorového zkompletovaného panelu 4, který je k nim ukotven pomocí kotevních prvků 15). Vnější opláštění může být vytvořeno v celé jeho ploše. Alternativně je ve vnějším opláštění vytvořen prostupový otvor 12, v němž je prostřednictvím pomocné nosné konstrukce 10 osazeno okno nebo dveře. V případě mansardového typu prostorového zkompletovaného panelu 4 je vnější opláštění připevněno k šikmým nosníkům H, připojeným k hlavnímu obvodovému rámu 9.
Jak je zřejmé z obrázku 2, je boční část hlavního obvodového rámu 9 opatřena kotevními prvky 15. pomocí kterých se po vložení prostorový zkompletovaný panel 4 spojí se stojinami 2. Kotevní prvky J_5 mohou být alternativně vytvořeny jen na stojinách 2. V rovině hlavního obvodového rámu 9 leží sním pevně spojený rám pomocné nosné konstrukce 10 výplně prostupových otvorů 12 pro upevnění okenních nebo dveřních rámů. Na šikmých nosnících H je uložen nosný plášť 14 střešní krytiny 16. Mezi rámem pomocné nosné konstrukce 10 a prostupem 17 ve střešní části panelu 4 je uchyceno jednak spodní bednění 19, nesoucí oplechování 20 a jednak boční bednění 21, která mohou být z vodovzdorné překližky, sádrokartonu, případně z jiných vhodných materiálů, stejně tak jako horní bednění 21. Materiál, rozměry a konstrukce jednotlivých prvků prostorového zkompletovaného panelu 4 jsou závislé na velikosti zatížení a na druhu a velikosti výplně otvorů, kterou mohou tvořit okno, dveře, střešní okno, francouzské okno a pod. Spoje jednotlivých částí prostorového zkompletovaného panelu 4 mohou být svařované, nýtované nebo šroubované, pokud jsou použity ocelové profily. Spojováni dřevěných trámů, ze kterých je prostorový zkompletovaný panel 4 vyráběn pro menší zatížení, je prováděno přeplátováním, pomocí styčníkových plechů, stažením pomocí ocelového děrovaného pásu nebo dlabem či kolíky. U větších a velkých zatížení pak pomocí čepování nebo stažením pomocí speciálních šroubových spojů. Jako materiál pro zhotovení rámu pomocné nosné konstrukce 10 bývá nejčastěji používáno dřevo. Šikmé nosníky H_ vnějšího opláštění pro položení střešní krytiny 16 jsou obvykle zhotovovány ze dřeva, pouze u velmi složitých tvarů vnějšího opláštění se použijí tenkostěnné ocelové nosníky. Nosný plášť 14 umožňuje položení
-3CZ 9033 U1 všech druhů střešních krytin 16, například asfaltolepenkové krytiny, šindelů, plechových krytin, plechových šablon, prosvětlovacích panelů a polykarbonátů.
Po usazení dvou sousedních prostorových zkompletovaných panelů 4 mezi stojiny 2 a jejich ukotvení se provede překrytí místa jejich styku, například doplněním plechových šablon ve střešní krytině 16 nebo pomocí přídavků na lem u lepenkových krytin a podobně. Vzhledem ktomu, že veškeré dokončovací stolařské práce jsou provedeny již ve výrobním podniku, zbývá po usazení prostorových zkompletovaných panelů 4 pouze dokončení tepelných izolací v některých místech styku sousedních prostorových zkompletovaných panelů 4.
V prostupovém otvoru 12 ve vnějším opláštění prostorového zkompletovaného panelu 4 může být rovněž prostřednictvím nosné konstrukce osazena lodžie 13 nebo balkon. V takovém případě je hlavní obvodový rám 9 uspořádán pouze v horní části obou stojin 2.
Průmyslová využitelnost
Hlavní využití technického řešení je u panelových staveb, kde umožňuje rychlou, průběžnou montáž střešní nástavby s obvodovými stěnami v konečném provedení, která je prováděna z vnitřního prostoru stavby, takže není třeba stavět lešení. To urychlí stavbu a přináší znatelné úspory v pořizovacích nákladech.

Claims (8)

NÁROKY NA OCHRANU
1. Střešní nástavba na stavební objekty s plochou střechou, kde střešní plášť nástavby je nesen podpůrnou konstrukcí, tvořenou stojinami a příčnými vazníky příhradové a/nebo rámové konstrukce, vyznačující se tím, že stojiny (2) podpůrné konstrukce, ke kterým jsou připevněny nosné příčné vazníky (3) příhradové a/nebo rámové konstrukce, jsou ukotveny do obvodového pláště (1) stavebního objektu, kde ksobě přilehlé stojiny (2) jsou propojeny a vyztuženy mezi ně vloženými a k nim ukotvenými prostorovými zkompletovanými panely (4), přičemž na příhradovou a/nebo rámovou konstrukci jsou připevněny vaznice (5) pro nesení střešního pláště (6).
2. Střešní nástavba podle nároku 1, vyznačující se tím, že na vazníky (3) jsou připevněny nosníky (7) podhledu a/nebo podlahy střešní nástavby.
3. Střešní nástavba podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že na konce vazníků (3) v oblasti jejich styku se stojinami (2) je připevněna protipádová zábrana (8), vytvářející po obvodě stavebního objektu zábradlí.
4. Střešní nástavba podle některého z nároků laž3, vyznačující se tím, že prostorový zkompletovaný panel (4) sestává z hlavního obvodového rámu (9), uzpůsobeného rozměrově pro upevnění mezi stojinami (2) podpůrné konstrukce, který nese vnější opláštění.
5. Střešní nástavba podle nároku 4, vyznačující se tím, že vnější opláštění je připevněno k šikmým nosníkům (11), připojeným k hlavnímu obvodovému rámu (9).
6. Střešní nástavba podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že vnější opláštění je vytvořeno v celé ploše prostorového zkompletovaného panelu (4).
7. Střešní nástavba podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že ve vnějším opláštění je vytvořen prostupový otvor (12), v němž je prostřednictvím pomocné nosné konstrukce (10) osazeno okno nebo dveře.
-4CZ 9033 U1
8. Střešní nástavba podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že ve vnějším opláštění je vytvořen prostupový otvor (12), v němž je prostřednictvím nosné konstrukce osazena lodžie (13) nebo balkon, přičemž hlavní obvodový rám (9) je uspořádán pouze v horní části obou stojin (2).
CZ19999374U 1999-05-10 1999-05-10 Střešní nástavba na stavební objekty s plochou střechou CZ9033U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19999374U CZ9033U1 (cs) 1999-05-10 1999-05-10 Střešní nástavba na stavební objekty s plochou střechou

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19999374U CZ9033U1 (cs) 1999-05-10 1999-05-10 Střešní nástavba na stavební objekty s plochou střechou

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9033U1 true CZ9033U1 (cs) 1999-09-06

Family

ID=38886721

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19999374U CZ9033U1 (cs) 1999-05-10 1999-05-10 Střešní nástavba na stavební objekty s plochou střechou

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9033U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100902642B1 (ko) 정자
KR101181794B1 (ko) 철골조와 합성수지기와를 이용한 개량한옥과 그 시공방법
Brotrück Basics roof construction
KR20190030885A (ko) 한옥과 목조 주택을 조합한 견본주택(모델하우스) 시공 방법
WO2008007325A2 (en) Building method
US4171600A (en) Process for constructing modular building and resulting product
KR100715341B1 (ko) 지붕창이 구비된 건축구조물
CN210597802U (zh) 一种平改坡屋面节点结构
CZ9033U1 (cs) Střešní nástavba na stavební objekty s plochou střechou
Designs Site Plan
CZ9901671A3 (cs) Způsob hotovení střešní nástavby na stavební objekty s plochou střechou a prostorový zkompletovaný panel střešní nástavby pro provádění tohoto způsobu
Awwad et al. Study of different pitched roof types
JP3782802B2 (ja) 建築物の改修構造
JP3029756U (ja) 軸組と壁組パネルとから成る木造住宅
AU2009279384A1 (en) Modular building construction system
KR100976970B1 (ko) 한옥(韓屋)의 기와지붕 구조 시공방법
EP0015766A1 (en) Roofing structures
CZ19995A3 (en) Living unit, process of its production and a floor frame for such living unit
WO2007122377A1 (en) A sun lounge building and a method of assembling a sun lounge building
JP3023280U (ja) 軸組と枠組から成る木造住宅
EP1356167A1 (en) Integral prefabrication system with frame structure featuring finished lightweight components
JPS60138169A (ja) 屋根の改修方法
JPH028025Y2 (cs)
JP2004003122A (ja) 木造建築物用屋根パネル、この屋根パネルに取り付けるガセット及びブラケット、並びに、木造建築物の施工方法
Hore et al. Structures and Superstructures

Legal Events

Date Code Title Description
ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20030219

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20060309

MK1K Utility model expired

Effective date: 20090510