CZ71197A3 - Charging system - Google Patents

Charging system Download PDF

Info

Publication number
CZ71197A3
CZ71197A3 CZ97711A CZ71197A CZ71197A3 CZ 71197 A3 CZ71197 A3 CZ 71197A3 CZ 97711 A CZ97711 A CZ 97711A CZ 71197 A CZ71197 A CZ 71197A CZ 71197 A3 CZ71197 A3 CZ 71197A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
charge
modules
charge modules
charging
container
Prior art date
Application number
CZ97711A
Other languages
English (en)
Inventor
Lars Olov Lindskog
Original Assignee
Bofors Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bofors Ab filed Critical Bofors Ab
Publication of CZ71197A3 publication Critical patent/CZ71197A3/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F41WEAPONS
    • F41AFUNCTIONAL FEATURES OR DETAILS COMMON TO BOTH SMALLARMS AND ORDNANCE, e.g. CANNONS; MOUNTINGS FOR SMALLARMS OR ORDNANCE
    • F41A9/00Feeding or loading of ammunition; Magazines; Guiding means for the extracting of cartridges
    • F41A9/37Feeding two or more kinds of ammunition to the same gun; Feeding from two sides
    • F41A9/375Feeding propellant charges and projectiles as separate units
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F41WEAPONS
    • F41AFUNCTIONAL FEATURES OR DETAILS COMMON TO BOTH SMALLARMS AND ORDNANCE, e.g. CANNONS; MOUNTINGS FOR SMALLARMS OR ORDNANCE
    • F41A9/00Feeding or loading of ammunition; Magazines; Guiding means for the extracting of cartridges
    • F41A9/01Feeding of unbelted ammunition
    • F41A9/06Feeding of unbelted ammunition using cyclically moving conveyors, i.e. conveyors having ammunition pusher or carrier elements which are emptied or disengaged from the ammunition during the return stroke
    • F41A9/09Movable ammunition carriers or loading trays, e.g. for feeding from magazines
    • F41A9/10Movable ammunition carriers or loading trays, e.g. for feeding from magazines pivoting or swinging
    • F41A9/13Movable ammunition carriers or loading trays, e.g. for feeding from magazines pivoting or swinging in a vertical plane
    • F41A9/16Movable ammunition carriers or loading trays, e.g. for feeding from magazines pivoting or swinging in a vertical plane which is parallel to the barrel axis

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu a zařízení pro přípravu nálože výmětné látky při automatickém nabíjení dělostřeleckých zbraní, které se nabíjejí pro různé dostřely takzvanými modulovými náložemi. Nálože sestávají z předem stanoveného počtu jednotek výmětné látky ve formě spalitelných modulů výmětné látky, které mají stejný průřez a tuhý vnější obal. Na tento typ jednotek výmětné látky či modulových náloží je kladen požadavek, aby byly konstruovány tak, aby bylo možné je spojovat do větších náloží bez zvláštní úpravy.
Dosavadní stav techniky
Moduly výmětné látky typu modulové nálože mají četné výhody proti konvenční nábojové munici a munici, obsahující měkké, takzvané sáčkové nálože. Odstraňují nevýhody časově náročné manipulace s náboji a velké hmotnosti nábojů, a poskytují nálože výmětné látky, které se nacpávají značné snadněji než měkké sáčkové náboje. Další výhodou je, že modulové nálože jsou poměrně snadno upravitelné pro různé dostřely a/nebo střely pouhou volbou jedné nebo několika náloží.
Nicméně není tak snadné zkonstruovat plně automatický nabíjecí systém pro modulové nálože, neboť takový systém musí obsahovat prostředky pro volbu požadovaného dostřelu pomocí vhodného počtu náložových modulů, které mohou mít různé délky, a také prostředky pro spojení zvoleného počtu náložových modulů do jedné jednotky. V případě, že moduly výmětné látky jsou navzájem spojitelné, musí být také provedeno příslušné spojení uvedených modulů. Smyslem této operace je umožnit automatické nabití náloží výmětné látky velkou nabíjecí rychlostí, požadovanou nyní u moderních dělostřeleckých systémů.
Jak je uvedeno v prvním odstavci, spalitelné modulové nálože jsou v alespoň jedné z konfigurací spojeny spojovacími prostředky ve tvaru dopředu protažené patky poněkud menšího průměru, než je průměr nálože samotné, a dozadu protažené prstencové příruby jejíž vnitřní průměr je upraven pro přijetí patky jiného modulu výmětné látky téhož typu. Tato konstrukce umožňuje, že může být navzájem stlačeno několik modulových náloží pro vytvoření více nebo méně tuhé jednotky, která je vhodná pro nabíjení, například moderním automatickým nabíječem. Tento typ nabíječe se patrně bude stále více používat, protože jeho použití je pokládáno za nej lepší způsob zvýšení rychlosti palby z hlavní dělostřeleckých systémů.
Nyní jsme objevili, že po následující přípravě je možné automaticky nabíjet automatickým nabíječem nejen uvedené navzájem spojovatelné modulární nálože, kterých může být použito v předloženém vynálezu, ale také nálože, které nemají navzájem spojovací funkci a obsahují jen nespojené moduly výmětné látky, které spolu tvoří složenou nálož. To, že je to možné, je zřejmě přímým důsledkem skutečnosti, že jednotky výmětné látky, přestože sestávají z několika relativně nezávislých modulů, jsou podle vynálezu při dopravě do automatického nabíječe dostatečně sloučeny a srovnány.
Podstata současných modulů výmětné látky nebo modulárních náloží, o něž se v této souvislosti jedná, je popsána v US 4 949 640 a DE A 70 00 615.4.
Manuální spojování požadovaného počtu modulárních náloží a následující provádění automatického nabíjení, jako tomu bylo v uvedených případech, nepředstavuje dobré řešení tohoto problému, neboť pro zvýšení rychlosti palby je nutno zvětšit posádku děla o nabíječe, jejichž jediným úkolem je připravovat nálož, což pak vede. k problému opatření personálu a v důsledku toho většího prostoru s alespoň přiměřenou ochranou proti střepinám.
Požadavek plně automatického nabíjecího systému i pro dělostřelectvo velké a střední ráže je v současné době zdůrazněn zlepšením metod lokalizace nepřátelských děl v činnosti. Moderní dělostřelecká taktika nyní usiluje dostat na cestu k cíli zároveň více granátů dříve, než první granát dosáhne cíle, přičemž s výhodou bezprostředně po posledním granátu v salvě se vypálí jeden granát ze změněné palebné pozice. To ovšem klade velmi vysoké požadavky na rychlosti palby. Další požadavky plynou ze skutečnosti, že nejjednodušší způsob, jak dostat několik nábojů do vzduchu na cestu k témuž cíli spočívá v tom, že se náboje vypálí s různými trajektoriemi a s různými náložemi výmětné látky. Kromě požadavku vysoké rychlosti palby musí být pohotově k dispozici nálože výmětné látky o správném množství a typu.
Podstata vynálezu
Předmětem předloženého vynálezu je navrhnout způsob a zařízení pro přípravu dávek výmětné látky, upravených pro automatické nabíjení náložemi o hmotnosti stanovené bezprostředně před nabíjením, přičemž se dělostřelecké zbraně nabíjejí množstvím modulů výmětné látky výše popsaného druhu, s tuhým spalitelným obalem, vybraných podle typu střely, dráhy střely a příslušné elevace. Předložený vynález umožňuje při všech operacích provádět volbu počtu modulů výmětné látky automaticky, aniž by posádka děla musela ručně manipulovat s granáty nebo moduly výmětné látky. Posádka děla může provádět všechny operace z postavení opatřeného alespoň částečnou ochranou, zejména z přední části podvozku děla. Vynález umožňuje provádět řízení děla dálkovým ovládáním.
Další výhodou, kterou vynález poskytuje, je, že dělo je alespoň po krátkou dobu zcela nezávislé, protože vynález poskytuje ' dostatečnou obsluhu pomocí vlastního systému řízení palby spolu s úplným nabíjecím systémem s rychlým přísunem nábojů a náloží výmětné látky. Tím značně vzrůstá flexibilita děla. jakmile je v palebné pozici, může dělo plnit alespoň krátké úkoly bez potřeby obslužného vozidla v bezprostřední blízkosti. Přímým výsledkem toho je kratší čas potřebný pro přípravu děla k palbě a snížené riziko zjištění nepřítelem a tím i zvýšená ochrana proti nepřátelské palbě.
Dělostřelecký systém, který je výsledkem zlepšení poskytnutého předloženým vynálezem, má mnoho známých součástí, jako dělo samotné, nabíjecí systém s nabíječem, náboje a dávky výmětné látky, systém řízení palby atd. Zcela nový vsak je celý systém zásobníku a nabíjecí přepravník a připojené subsystémy pro přípravu dávek výmětné látky, a proto musí být pokládán za nový celý dělostřelecký systém, zejména proto, že bylo dosaženo některých nových zlepšení.
Myšlenka vynálezu spočívá v tom, že v otvoru podávacího zařízení automatického zásobníku děla má být vždy připraveno množství náložových modulů. Počet modulů musí odpovídat maximální náloži pro dělo. Každý náboj se připraví uložením vypočteného počtu náložových modulů ze zásobníku do nabíjecího přepravníku nebo ekvivalentního zařízení a jejich uspořádáním do rovného sloupce stlačením bočních stěn přepravníku směrem dovnitř a stlačením modulů do řady. Pak se aktivuje zařízení vysunutelné v podélném směru přepravníku, takže se náložové moduly stlačí proti protiopěře a vytvoří těsně spojenou jednotku. Jestliže jsou moduly spojitelného typu, dochází současně ke spojení mezi paticemi a prstencovými přírubami jednotlivých modulů, takže jednotlivé moduly vytvoří jednotnou nálož výmětné látky. Nehledě na typ náložového modulu, může být získaná nálož výmětné látky nyní přepravena do nabíječe pro automatické nabití do děla, bezprostředně následující nabití zvoleného náboje. Aby způsob dobře fungoval, musí být v zásobníku vždy připraven požadovaný počet náloží výmětné látky a nabíjecí přepravník musí uspořádat moduly do dostatečně přesného sloupce, aby mohly být moduly stlačeny pro vytvoření jednotky potřebné pro pokračování procesu.
Základní myšlenkou zásobníku podle vynálezu je, že má množství příhrad pro výmetnou látku na nekonečném dopravníku, z nichž každá nese jednu, nebo alternativně více předem spojených náloží výmětné látky. Podle vynálezu zásobník zahrnuje nejen řadu těchto příhrad, ale několik řad uspořádaných souběžně nebo s výhodou nad sebou. Úplná sestava těchto příhrad, tj. jedna z každé řady, uspořádaných nad sebou nebo vedle sebe, se v dalším nazývá sadou příhrad. Počet zaplněných příhrad v sadě odpovídá maximální náloži děla. V základní verzi jsou polohy různých příhrad stejné v každé sadě příhrad a všechny sady příhrad jsou identické. Sady příhrad jsou dopravovány jako pevné jednotky jedním nebo více koordinovanými dopravníky do otvoru zásobníkového zařízení pro podávání modulů. Při přípravě dávek výmětné látky pro každý náboj se potřebný počet modulů vytlačí z příhrad zařízením pro tento účel určeným a přepraví se do nabíjecího přepravníku. Nálože výmětné látky, které nejsou použity, se vrátí spolu se sadou příhrad do zásobníku. Plnící strana může být konstruována s výhodou tak, aby ji bylo možno zcela otevřít pro ,usnadnění opětného naplnění prázdných příhrad.
Jiná možnost je posunovat každou řadu příhrad jejím vlastním dopravníkovým systémem, takže příhrady se posunují do sady příhrad jen tehdy, když se vyprázdní předchozí příhrady.
Jak je zřejmé z výše uvedeného., jsou v každém otvoru zásobníkového zařízení . pro dodávání modulů pro každou příhradu uspořádány vytlačovače. Vytlačovače se aktivují, jakmile se nabíjecí přepravník otočí proti otvoru zásobníkového zařízení pro dodávání modulů a jeho stěny se otevřou dostatečně pro přijetí modulů výmětné látky. Před tím musí vytlačovače obdržet signál týkající se počtu modulů nálože výmětné látky, které mají být zahrnuty do nálože.
Nabíjecí přepravník je volně otočný a může být skládací a zavěšený v zásobníku, avšak takové detaily konstrukce jsou znázorněny jen na připojených výkresech.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže vysvětlen prostřednictvím konkrétních příkladů provedení znázorněných na výkresech, na kterých představuje obr. 1 částečně v řezu perspektivní znázornění dělostřelecké zbraně zkonstruované podle vynálezu, z důvodu jasnosti bez podvozku, obr obr a 3 dvě různá perspektivní znázornění zásobníkového podavače, částečně v řezu, v podstatě totéž jako na obr. 2, avšak bez nabíjecího přepravníku, a-d nabíjecí přepravník samotný ve čtyřech různých pohledech.
Výkresy jsou nakresleny v různých měřítkách, aby byl každý z nich co nej zřetelnější.
Příklady provedeni vynálezu
Dělostřelecká zbraň znázorněná na obr. 1 zahrnuje hlaveň 1 s tlumiči 2. zpětného rázu, úsťovou brzdou uložením 4 děla a konvenčním mechanismem 5, který je znázorněn v otevřené poloze.
Obrázek také znázorňuje některé z nejdůležitějších součástí děla, jichž se vynález netýká a proto nejsou v tomto textu diskutovány. To zahrnuje zásobník _6 granátů, který nese tři řady granátů 7 tří hlavních typů, které mohou být podávány zvlášť. Po straně zásobníku _6 granátů jsou otočná uložení 8. Přepravník 9 granátů, který je otočný a vysunutelný, je zavěšen na uložení 8. Přepravník může být otočen z horizontální polohy, znázorněné na obrázku, do vertikální polohy přilehlé otvoru 10 podávacího zařízení zásobníku 6 granátů.
Přepravník také může být uložen v poloze přímo proti granátu, který má být nabit do děla. Za použití uchopovačů 11 přepravniku granátů 9 se příslušný granát zvedne z jeho místa v zásobníku do horizontální polohy znázorněné na obr. 1. Přepravník se posune příčně do polohy v přímce s nabíječem 12 a nad ní, přičemž se uložení <3 přepravníku granátů (které je uloženo otočně v ose otáčení děla) otočí s přepravníkem 9 granátů do polohy odpovídající elevaci děla a granát může být přemístěn přímo do automatického nabíječe 12. Ta také sleduje elevaci děla a granát může být nabit, když se nabíječ otáčí v souladu s hlavní 1.
Obr. 1 znázorňuje zásobník 13 výmětné látky podle předloženého vynálezu. Obr. 2 až 5d znázorňují tento zásobník s podpůrnými systémy detailněji ve větším měřítku. Automaticky vysunutelný dopravník (obr. 3) sestávající z několika zavěšených vertikálních sad 14 příhrad se pohybuje v zásobníku 13 náloží výmětné látky. Ty jsou znázorněny jako otevřené šachty na jedné straně výkresu. Každá z těchto sad 14 příhrad či šachet nese množství příhrad 15 - 19, z nichž každá zvlášť nese jeden, nebo v případě příhrady 15, dva moduly 20 výmětné látky. Počet modulů výmětné látky v každé příhradě se ovšem může měnit mezi jedním a několika v závislosti na tom, jaké dělo se má nabíjet, a na velikosti modulu výmetné látky. Sada 14 příhrad je konstruována pro podávání dopravníkem do vertikálního otvoru 21 podávacího zařízení zásobníku. V této poloze mohou na všechny náložové moduly 20 v různých příhradách v sadě působit vytlačovače 22
- 26, konstruované pro tento účel. Smyslem toho je, aby byla do otvoru 21 podána nová sada příhrad se všemi příhradami 15
- 19 naplněnými náložovými moduly 20 v požadovaném rozsahu. Vytlačovače 22 - 26, upravené pro každý jednotlivý granát, se pohybují tak, aby byly v přímce s otvorem 21 podávacího zařízení a dolů otočeným nabíjecím přepravníkem 27, který je předně otočný zařízením 39 (není vidět na obr. 1, avšak je viditelné na obr. 2), zajišťujícím otáčení přepravníku dolů do přímky s otvorem 21 podávacího zařízení, a za druhé, je otočný spolu s uložením 28, které je uloženo otočně v ose otáčení děla. Tím může být natočen do úhlu, který je nastaven podle elevace děla, aby, stejně jako v případě granátů, byl v přímce s nastaveným úhlem jeho vlastního nabíjecího přepravníku 38 pro přímé přemístění modulové nálože dc nabíječe nálože výmětné látky, který je sám v úhlu nastaveném shodně s elevací děla. Nabíjecí přepravník je upevněn v uložení 28, takže se může pohybovat do stran podél vodící lišty 29 znázorněné na obr. 2. Tak může být nastavena také jeho příčná poloha vzhledem k nabíječi 38 náložových modulů.
Když je požadované množství náložových modulů 20 přeneseno do nabíjecího přepravníku 27, posune se dopravník kupředu otočením ozubeného kola 30 o jeden krok a náložové moduly 20 nezahrnuté v předchozím kroku do sady příhrad, se vrátí do systému. Současně se úplná sada náložových modulů odpovídající maximální náloži pro dělo dostane do polohy v otvoru 21 podávacího zařízení připravené pro následující nabíjení. Pro detailnější popis funkce týkající se náložových modulů 20, které se přenášejí do nabíjecího přepravníku 27, viz obr. 5 a-d, které znázorňují konstrukci nabíjecího přepravníku 27.
Přenos předem stanoveného množství náložových modulů 20 do nabíjecího přepravníku 27 vytlačením z jejich příhrad 15 - 19 pomocí vytlačovačů 22 - 26 se provádí, když je nabíjecí přepravník 27 v poloze vertikálně dolů v přímce s otvorem 21 podávacího zařízení.
Nabíjecí přepravník pracuje kolem hlavního nosníku 31, který má otočný čep 32 pro vodicí lištu. 29, podél níž se může přepravník pohybovat. Nabíjecí přepravník také má dlouhé boční stěny 33, 34, upravené pro vnější tvar náložových modulů 20 a otočně zavěšené, které mohou být otevřeny hydraulickým pístem 35 a pevnou protiopěru 36, upravenou na konci nabíjecího přepravníku, takže směřuje dolů, když je přepravník otočen dolů proti otvoru podávacího zařízení zásobníku. Uvnitř nabíjecího přepravníku je stlačovací patka 37, která je však na výkrese částečně skryta mezi pevnou protiopěrou 36 a opačným koncem.
Nabíjecí přepravník 27 pracuje tak, že se nejprve otočí dolů vertikálně proti otvoru 21 podávacího zařízení modulů, a dlouhé stěny 33, 34 se otevřou dostatečně pro vložení náložových modulů 20, a správný počet náložových modulů 20 se přesune do nabíjecího přepravníku 27. Jakmile je tato operace ukončena, aktivuje se hydraulický píst 35 a uzavřou se dlouhé stěny 33, 34 a náložové moduly se stlačí do rovného sloupce. Hydraulický píst pak aktivuje stlačovací patku 37, takže se vysune a stlačí náložové moduly 20 navzájem, takže se patky a příruby zachytí a vytvoří jednotnou nálož, připravenou pro nabíjení. Nabíjecí přepravník se pak otočí nahoru a posune do strany tak, že je v přímce s automatickým nabíječem 38 a nad ním (znázorněno na obr. 1), nad nímž se uložení 28 nabíjecího přepravníku (otočně uložené v ose otáčení děla) otáčí spolu s nabíjecím dopravníkem do polohy odpovídající elevaci děla s přepravníkem bezprostředně nad automatickým nabíječem. Nálož výmětné látky se pak vloží do nabíječe otevřením stěn nabíjecího dopravníku. Následující otočení automatického, nabíječe proti komoře hlavně a nabití nálože výmětné látky jsou obvyklé techniky, které v této souvislosti není třeba vysvětlovat.
Obrázky znázorňují moduly výmětné látky (náložové moduly) spojovatelného typu. Pro srovnatelné nespojovateíné nálože je funkce identická se shodným přenášením do nabíjecího přepravníku, se shodným uspořádáním náloží, stlačených pomocí stěn nabíjecího přepravníku do rovného sloupce, přičemž je stlačovací patka stlačuje navzájem po délce, načež následuje jejich přeprava do nabíječe a nabití do děla.

Claims (10)

1. Způsob přípravy náloží výmetné látky pro automatické nabíjení pomocí automatického nabíječe do dělostřeleckých zbraní (1) pro palbu v předem určených trajektoriích, přičemž nálože výmetné látky sestávají z náložových modulů (20), jejichž počet je určen podle typu střely, trajektorie střely a elevace děla. Náložové moduly (20) mají stejný průřez a mají převážně tuhý spalitelný obal. Počet náložových modulů (20), předem stanovený pro každý náboj, se dodává ze zásobníku (13), konstruovaného pro tento účel, nesoucího souvislé sady příhrad (14), připojené na dopravník a mechanicky poháněné kupředu. Každá sada kontejnerů (14) na začátku nese počet náložových modulů (20), odpovídající maximální náloži pro dělo (1). Náložové moduly (20) se dodávají na úroveň otvoru (21) zařízení pro dodávání modulů v zásobníku a přepravují se do nabíjecího přepravniku (27), který má průřez přizpůsobený průřezu náložových modulů (20). Náložové moduly (20) jsou zde uspořádány do řady za sebou nebo alternativně do sloupce nad sebou pro dopravu do komory děla (1) . Způsob se dále vyznačuje tím, že náložové moduly (20) uložené odděleně v příhradách (15-19) jsou z nich jednotlivě vytlačovány, a že náložové moduly (20) přepravované do nabíjecího přepravniku (27) se stlačují dohromady mezi pevným prostředkem (36) a pohyblivým prostředkem (37) tak, že vytvoří těsně spojenou jednotku představující požadovanou nálož výmětné látky, před tím, než se dopravují do komory děla a nabíjejí se.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že do otvoru (21) zařízení pro dodávání modulů se dodává vždy stejný počet náložových modulů (20), a že náložové moduly (20) nepoužité v poslední přípravě nálože, se vracejí do zásobníku (13) současně s dodáním další úplné sady náložových modulů (20) pro následující nálož výmětné látky do otvoru (21) zařízení pro dodávání modulů.
3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že jednotlivé příhrady (15-19) v příslušných sadách příhrad jsou uspořádány ve spojených řadách obsahujících náložové moduly, a že příhrady (15-19) v příslušných řadách jsou připojeny k nezávislým dopravníkům, jejichž pohyb dopředu je řízen individuálně tak, že další sada příhrad se posune dopředu k otvoru zařízení pro dodávání modulů jen když je předcházející příhrada v téže řadě vyprázdněna.
4. Způsob podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že náložové moduly mají na předním konci vyčnívající patici a na zadním konci vyčnívající prstencovou přírubu, s vnitřním průměrem upraveným pro patici jiného náložového modulu téhož typu, takže jsou stlačitelné pro vytvoření spojené, převážně tuhé jednotky, vhodné pro mechanickou manipulaci. Náložové moduly (20) se mechanicky vytlačují z příhrad (15-19) zásobníku (13) a dopravují se přes otvor (21) zařízení pro dodávání modulů seřazené jeden nad druhým do nabíjecího přepravníku (27). Dlouhé boční stěny (33, 34) nabíjecího přepravníku (27) stlačují náložové moduly (20) pro vytvoření rovného sloupce, zatímco stlačovací patka (37), pohybující se v podélném směru sloupce, stlačuje náložové moduly do jedné jednotky proti protiopěře (36), upevněné na konci nabíjecího přepravníku (27) . Spojená nálož výmětné látky takto získaná se pak dopravuje do nabíječe (38) děla a automaticky se nabíjí bezprostředně za zvolenou střelu.
5. Zařízení ve spojení se způsobem podle alespoň jednoho z nároků 1 až 4 pro automatické nabíjení za použití automatického nabíječe připravených náloží výmětné látky do dělostřelecké zbraně (1), která se nabíjí střelami (7) a prc každou střelu spojitelnými náložovými moduly (20) stejného průřezu se spalitelným, převážně tuhým obalem, jejichž velikost a počet se přizpůsobují pro každou jednotlivou střelu. Zařízení má otvory (21) zařízení pro dodávání modulů, zásobník (13) s množstvím příhrad (15-19) prc náložové moduly (20), a vytlačovače (22-26) aktivovatelné jednotlivě pro posunutí zvoleného náložového modulu (20) z příhrad (15-19) v zásobníku v otvoru (21) zařízení pro dodávání modulů do uvedeného nabíjecího přepravníku (27) . Nabíjecí přepravník (27) je na úrovni uvedeného otvoru (21) zařízení pro dodávání modulů a překrývá jej. Nabíjecí přepravník (27) má dlouhé boční stěny (33, 34), otvíratelné aktivací hydraulického pístu (35). Při otevřených dlouhých stěnách (33, 34) je možné přemístit zvolený počet náložových modulů (20) pro každou jednotlivou střelu do nabíjecího přepravníku (27) z příhrad (15-19) . otvoru zařízení prc dodávání modulů. V uzavřené poloze stlačují dlouhé boční stěny ¢33-34) nabíjecího přepravníku jednotlivé náložové moduly (20) do rovného sloupce. Když je aktivováno vvsunutelné zařízení (37), stlačuje v podélném směru přepravníku jednotlivé náložové moduly (20) proti protiopěře (36) na konci nabíjecího přepravníku (27). Náložové moduly (20) tvoří jednotnou nálož výmětné látky a nabíjecí přepravník je zavěšen tak, že může být otočen do polohy v přímce s automatickým nabíječem (38) dělostřelecké zbraně (1) a bezprostředně nad ním. Dlouhé boční stěny (33-34) nabíjecího přepravníku (27) se nyní otevřou a nálož výmětné látky se obvyklým způsobem dopraví a nabije do hlavně (1) dělostřelecké zbraně.
6. Zařízení podle 5, vyznačující se tím, že zásobník (13) obsahuje pohyblivý dopravníkový pás, spojený s ozubenými koly (30), upevněnými na konci zásobníku. Dopravník zahrnuje velký počet sad příhrad (14), uspořádaných napříč směru pohybu, které mohou být příčně vytlačeny. Každá sada zahrnuje množství příhrad (15-19), uspořádaných nad sebou, přičemž každá příhrada je určena pro nesení jednoho nebo více náložových modulů (20) . Zásobník (13) dále zahrnuje otvor (21) zařízení pro dodávání modulů, na jehož jednom konci jsou individuálně aktivovatelné vytlačovače (22-26) v úrovni každé jednotlivé příhrady na dopravníku. Když jsou uvedené vytlačovače aktivovány, přesunou náložové moduly (20) z příhrad (15-19) do nabíjecího přepravníku (27), připojeného k otvoru (21) zařízení pro dodávání modulů.
7. Zařízení podle některého z nároků 5 nebo 6, vyznačující se tím, že jedna dlouhá, stěna zásobníku (13) může být otevřena pro vložení nábojových modulů (20) do předtím vyprázdněných příhrad.
8. Zařízení podle některého z nároků 5 až 7, vyznačující se tím, že vytlačovače (22-26) jsou programovány pro vytlačení zvoleného počtu náložových modulů (20) počínaje nejnižší úrovní tak, že náložové moduly (20) vytvoří sloupec ode dna nahoru v nabíjecím přepravníku (27).
9. Zařízení podle některého z nároků 5 až 8, vyznačující se tím, že nabíjecí přepravník (27) je zavěšen tak, že je pohyblivý do stran v otočném uložení (28) uloženém v zásobníku, což umožňuje otočit nabíjecí přepravník vertikálně dolů do polohy proti otvoru (21) zařízení zásobníku (13) pro dodávání modulů a posunout jej horizontálně a do všech mezipoloh pro uskutečnění přepravy nálože výmětné látky do nabíječe (38), jehož úhel je určen elevací děla.
10. Zařízení podle některého z nároků 5 až 9, vyznačující se tím, že dopravník má několik paralelně spojených řetězů nad sebou nebo vedle sebe, které řídí pohyb řady příhrad pro náložové moduly (20) kupředu, přičemž řízení pohybu těchto řetězů je koordinováno tak, že všechny příhrady v otvoru (21) zařízení pro dodávání modulů jsou plné vždy, kdy je požadováno aktivovat vytlačovače pro přesun určeného počtu náložových modulů (20) do nabíjecího přepravníku (27).
CZ97711A 1994-09-07 1995-09-06 Charging system CZ71197A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9402976A SE503841C2 (sv) 1994-09-07 1994-09-07 Laddsystem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ71197A3 true CZ71197A3 (en) 1997-06-11

Family

ID=20395150

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ97711A CZ71197A3 (en) 1994-09-07 1995-09-06 Charging system

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5844163A (cs)
EP (1) EP0782689A1 (cs)
CZ (1) CZ71197A3 (cs)
IL (1) IL115193A0 (cs)
SE (1) SE503841C2 (cs)
WO (1) WO1996007865A1 (cs)
ZA (1) ZA957523B (cs)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2778235B1 (fr) * 1998-04-30 2000-06-02 Giat Ind Sa Dispositif d'alimentation d'un canon d'artillerie en elements de munition
SE9900152L (sv) 1999-01-20 2000-06-19 Bofors Weapon Sys Ab Sätt och anordning för att hantera artillerigranater vid laddning av artilleripjäser
DE19913283C2 (de) * 1999-03-24 2003-01-23 Rheinmetall W & M Gmbh Ladevorrichtung für eine großkalibrige Waffe
US6481328B1 (en) * 2000-01-05 2002-11-19 Bofors Defense Ab Method and device for handling propellant charges
US6360666B1 (en) 2000-06-06 2002-03-26 Alliant Techsystems Inc. Alignment fixture
US6343552B1 (en) 2000-06-06 2002-02-05 Alliant Techsystems Inc. Solvent application system
US6513415B2 (en) 2001-03-22 2003-02-04 United Defense Lp Propellant retention device
FR2825144B1 (fr) * 2001-05-28 2003-09-05 Giat Ind Sa Magasin de stockage pour modules de charge propulsive
SE520361C2 (sv) * 2001-12-05 2003-07-01 Alvis Haegglunds Ab Anordning för överföring av grovkalibrig ammunition från ett ammunitionsmagasin till ett laddläge vid ett grovkalibrigt vapen
US7323528B2 (en) * 2002-07-19 2008-01-29 Cid Centro De Investigacion Y Desarrollo Tecnologico, S.A. De C.V. Block copolymers containing functional groups
FR2869681B1 (fr) 2004-04-29 2006-07-28 Giat Ind Sa Dispositif de separation de modules de charge propulsive
DE102004025742A1 (de) * 2004-05-26 2005-12-22 Krauss-Maffei Wegmann Gmbh & Co. Kg Einrichtung zur Zuführung von Treibladungen zu einer schweren Waffe
US7301365B2 (en) * 2005-04-27 2007-11-27 Broadcom Corporation On-chip source termination in communication systems
DE102005029413A1 (de) * 2005-06-24 2006-12-28 Kraus-Maffei Wegmann Gmbh & Co. Kg Treibladungszuführungssystem
DE102006041602B8 (de) * 2006-09-05 2008-05-29 Krauss-Maffei Wegmann Gmbh & Co. Kg In ein militärisches Schiff integriertes, großkalibriges Geschütz
KR101187900B1 (ko) 2007-04-24 2012-10-04 삼성테크윈 주식회사 탄 이송 장치 및 이를 구비하는 탄약 운반 장갑차
IT1402677B1 (it) * 2010-11-10 2013-09-13 Oto Melara Spa Sistema di caricamento di munizioni d'artiglieria.
US9200881B1 (en) 2011-10-24 2015-12-01 F. Richard Langner Systems and methods for an improved firing assembly
US9322625B1 (en) 2011-10-24 2016-04-26 F. Richard Langner Systems and methods for launching water from a disrupter cannon
US8915004B1 (en) 2011-10-24 2014-12-23 F. Richard Langner Systems and methods for a firing pin
KR101974079B1 (ko) * 2014-10-28 2019-04-30 한화디펜스 주식회사 장약 공급 장치

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1310890A (en) * 1919-07-22 Planoqftaph co
DE7000615U (de) * 1970-01-09 1970-06-11 Wasagchemie Ag Behaelter fuer treibladungen.
DE8407198U1 (de) * 1984-03-09 1984-08-30 Rheinmetall GmbH, 4000 Düsseldorf Treibladungsbehaelter
DE3437588A1 (de) * 1984-10-13 1986-04-24 Rheinmetall GmbH, 4000 Düsseldorf Ladeeinrichtung fuer geschuetze
DE3642920C2 (de) * 1986-12-16 1995-07-13 Wegmann & Co Gmbh Ladevorrichtung für ein Kampffahrzeug, insbesondere eine Panzerhaubitze
DE3931059A1 (de) * 1989-09-18 1991-03-28 Rheinmetall Gmbh Treibladungs-portionierer fuer eine mengenvariabel beladbare ladeschale
JPH03294793A (ja) * 1990-04-11 1991-12-25 Japan Steel Works Ltd:The 装薬供給装置
US5170006A (en) * 1990-12-24 1992-12-08 General Electric Co. Propellant magazine for field artillery piece
DE4115283C2 (de) * 1991-05-10 1996-02-22 Rheinmetall Ind Gmbh Redundante Munitionsflußvorrichtung
FR2702551B1 (fr) * 1993-03-12 1995-05-12 Giat Ind Sa Système de stockage et d'alimentation de charges propulsives destinées à être introduites dans la chambre du canon d'une arme de moyen ou de gros calibre d'un véhicule blindé.

Also Published As

Publication number Publication date
WO1996007865A1 (en) 1996-03-14
US5844163A (en) 1998-12-01
SE9402976L (sv) 1996-03-08
ZA957523B (en) 1996-03-15
IL115193A0 (en) 1995-12-31
SE503841C2 (sv) 1996-09-16
EP0782689A1 (en) 1997-07-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ71197A3 (en) Charging system
RU2202754C2 (ru) Магазин для пневматического оружия, стреляющего пулями, и контейнер для пуль магазина пневматического оружия
US9557127B2 (en) Drum magazine for projectiles
EP0105101A3 (en) Automatic ammunition loading system for a large caliber cannon
US3503300A (en) High firing rate hypervelocity gun and ammunition therefor
KR101585292B1 (ko) 자동 장약 매거진
JPH06323786A (ja) 自動弾丸供給機構付玩具銃
EP0784778B1 (en) Ramming system
US4326446A (en) Linkage of actuating system for elevating gun mount
US5811721A (en) Ammunition feeder
US4137820A (en) Ammunition handling and loading system
US4819518A (en) Loading system for containers holding cartridged ammunition
JPS6210360B2 (cs)
US4966064A (en) Armoured car
US6272967B1 (en) Modular ammunition storage and retrieval system
US5151556A (en) Propellant magazine for field artillery piece
US4974491A (en) Automatic muzzle loader weapon
EP0941445B1 (en) Method and device for handling propellant charges of different sizes and charge strengths in artillery guns
CN113865417A (zh) 一种火炮装弹装置
JPH03294793A (ja) 装薬供給装置
USH592H (en) Shell feeder for telescoped ammunition
JPS61143700A (ja) 外力駆動火砲のための遅延点火の監視装置
JP4318616B2 (ja) 自走式りゅう弾砲の弾丸・装薬自動給弾薬装置
CN215447583U (zh) 一种玩具枪弹鼓
US11662173B1 (en) Apparatus and methods for launch toys having rotatable projectile carriers