CZ6402U1 - Mobilní elektrická transformovna - Google Patents

Mobilní elektrická transformovna Download PDF

Info

Publication number
CZ6402U1
CZ6402U1 CZ19976670U CZ667097U CZ6402U1 CZ 6402 U1 CZ6402 U1 CZ 6402U1 CZ 19976670 U CZ19976670 U CZ 19976670U CZ 667097 U CZ667097 U CZ 667097U CZ 6402 U1 CZ6402 U1 CZ 6402U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
voltage
transformer
switch
mobile
network
Prior art date
Application number
CZ19976670U
Other languages
English (en)
Inventor
František Kadlec
Original Assignee
Energetika Servis S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Energetika Servis S.R.O. filed Critical Energetika Servis S.R.O.
Priority to CZ19976670U priority Critical patent/CZ6402U1/cs
Publication of CZ6402U1 publication Critical patent/CZ6402U1/cs

Links

Landscapes

  • Housings And Mounting Of Transformers (AREA)

Description

Mobilní elektrická transformovna
Oblast techniky
Technické řešení se týká mobilní elektrické transformovny pro připojení k síti vysokého napětí.
Dosavadní stav techniky
Dosud jsou užívány pro transformování vysokého napětí výhradně pevné trafostanice, tzn. budovy a konstrukce různých typů, avšak vždy pevně spojené se zemí. Tyto pevné stanice obsahují transformátor, který je trvale připojen zpravidla do kabelové sítě vysokého napětí, která je tvořena podzemními kabely uloženými dle příslušných technických norem.
Jsou známy rovněž pevné trafostanice připojené k síti venkovního nadzemního vedení vysokého napětí. Toto připojení je provedeno klasickým přípojným kabelem dimenzovaným pro příslušné napětí, který je pro svůj velký průměr v podstatě tuhý, resp. jen velmi málo ohebný. Přípojný kabel musí být vyveden nad pevnou trafostanici, zabezpečen, a pevně spojen se stožárem venkovního vedení vysokého napětí.
Nevýhody známých pevných trafostanic spočívají zejména v tom, že nejsou mobilní, a že tudíž nelze změnit jejich stanoviště. Tato potřeba mobilní transformovny se ukazuje jako velmi významná, např. pro využití jako náhradní napájecí zdroj při výpadku jedné z pevných trafostanic, pro zajištění dodávky el. energie pro stavby v místech, kudy je vedeno pouze vysoké napětí, apod.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje mobilní elektrická transformovna pro připojení k síti vysokého napětí, podle technického řešení. Její podstata spočívá v tom, že sestává z podvozku, tvořeného základním rámem opatřeným alespoň jednou nápravou s koly, řídící tyčí se spojovacím zařízením a záchytnou olejovou vanou, a z nástavby tvořené nástavbovým rámem s opláštěním. V nástavbovém rámu je uspořádán transformátor, rozvaděč nízkého napětí a rozvaděč vysokého napětí, který je připojitelný k síti vysokého napětí pomocí alespoň jednoho vysokonapěťového propojovacího prostředku.
V jednom výhodném provedení pro připojení k venkovnímu vedení je vysokonapěťový propojovací prostředek tvořen flexibilním kabelem, připojitelným jedním jeho koncem k venkovnímu nadzemnímu vedení vysokého napětí, a druhým koncem k prvnímu odpínači, který je přes hlavní odpínač a pojistky připojen k primární straně transformátoru. Flexibilní kabel je tvořen ve svém průřezu velkým počtem relativně tenkých vodičů, na rozdíl od klasických přípojných kabelů, které jsou v průřezu tvořeny jedním nebo několika silnými vodiči. Flexibilní kabel je v přepravním stavu stočen a uložen uvnitř nástavby mobilní elektrické transformovny podle technického řešení.
-1CZ 6402 Ul
V jiném výhodném provedení je vysokonapěťový propojovací prostředek tvořen alespoň jedním, s výhodou dvěma přívodními kabely. Přívodní kabel je připojen jedním jeho koncem do pozemní kabelové sítě vysokého napětí a druhým koncem k druhému odpínači nebo třetímu odpínači, přičemž druhý odpínač i třetí odpínač jsou přes hlavní odpínač a pojistky připojeny k primární straně transformátoru. Při užití dvou přípojných kabelů je možno zapojit mobilní elektrickou transformovnu tzv. do smyčky, což umožňuje v síti vysokého napětí napájet přes mobilní elektrickou transformovnu i další trafostanici, tzn. že lze transformovnu podle technického řešení vřadit do sítě stávajících pevných trafostanic.
Nakonec je výhodné, že rozvaděč nízkého napětí sestává z paralelně propojených vývodů nízkého napětí s jističi, přičemž tyto vývody jsou přes hlavní jistič připojeny k sekundární straně transformátoru, a jsou připojitelné na venkovní vedení nebo do kabelové sítě nízkého napětí pomocí nízkonapěťového propojovacího prostředku.
Výhody mobilní elektrické transformovny podle tohoto technického řešení spočívají zejména v tom, že ji lze připojit k síti podzemního nebo nadzemního vedení vysokého a nízkého napětí prakticky kdekoliv, pokud je místo připojení přístupné pro tažné vozidlo. Technické řešení umožňuje její využití jako náhradního zdroje pro zabezpečení dodávky elektrické energie, popř. jako provizorní transformovny při investiční výstavbě.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení bude blíže osvětleno pomocí připojených výkresů, na nichž znázorňují obr. 1 podélný řez se znázorněním transformátoru a rozvaděčů, obr. 2 pohled na přední stěnu s rozvaděčem vysokého napětí, obr. 3 pohled na zadní stěnu s rozvaděčem nízkého napětí, obr. 4 podélný řez nástavbou se znázorněním flexibilního kabelu ve složeném stavu, obr. 5 příčný řez nástavbou se znázorněním výstupní kladky a flexibilního kabelu v rozvinutém stavu, obr. 6 jednopólové schéma zapojení mobilní elektrické transformovny s flexibilním kabelem, obr. 7 jednopólové schéma zapojení mobilní elektrické transformovny s dvěma přívodními kabely.
Příklad provedení
Příklad provedení mobilní elektrické transformovny podle technického řešení je znázorněn na obr. 1-7. Jedná se o mobilní elektrickou transformovnu 22/0,4 kV, která sestává z podvozku tvořeného základním rámem 1 z ocelových profilů. Ve střední části jsou k základnímu rámu 1 upevněny dvě nápravy 2. tandemového provedení s koly 2· K základnímu rámu 1 je dále přišroubována řídící tyč 4 s nastavitelným spojovacím zařízením 5 pro ISO čep průměru 40 mm, nebo kouli ISO 50. Výhodou tohoto uspořádání je možnost připojení mobilní elektrické transformovny za tažná vozidla s oběma druhy tažných zařízení. Na řídící tyči 4 je přišroubováno stavitelné opěrné kolečko. Podvozek má vlastní nájezdový mechanický brzdový systém s ruční brzdou a pojistkou. V rozích základního rámu 1 jsou výsuvné podpěry pro zajištění stability při stání a odlehčení náprav. Podvozek je vybaven elektrickou výzbrojí a výstrojí 24 V. Uzemnění elektrického rozvodu je provedeno sa-2CZ 6402 Ul mostatným okruhem a není připojeno na konstrukci mobilní elektrické transformovny. Součástí základního rámu 1 je rovněž přišroubovaná záchytná olejová vana 6.
Nad základním rámem 1 je uspořádána nástavba 7, tvořená nástavbovým rámem 8 z uzavřených ocelových zinkovaných profilů, a plechovým opláštěním 9 opatřeným barevným nátěrem a příslušným bezpečnostním značením. V nástavbovém rámu 8. je upevněn olejový hermeticky uzavřený transformátor 10 s olejem, který neobsahuje polychlorované bifenyly. Demontáž a montáž transformátoru 10 se provádí pomocí jeřábu po odmontování střechy. Na boční stěně nástavby 7 ve stanovišti transformátoru 10 je uložen flexibilní kabel 13 pro připojení k venkovnímu nadzemnímu vedení 14 vysokého napětí. V nástavbovém rámu 8. je uspořádán na zadní stěně rozvaděč nízkého napětí 11. vyrobený jako samostatné pole roštového provedení, který je osazen regulovatelným hlavním jističem 25 s hodnotou 630 - 1000 A pro paralelně spojené vývody 23 s vlastními jističi 24 o hodnotě 400 A. Transformovna je z rozvaděče nízkého napětí 11 napojena na venkovní vedení nebo do kabelové sítě pomocí kabelů, které procházejí jednotlivě přes průchodky v podlaze nástavby 7.
V přední stěně nástavbového rámu 8 je uspořádán rozvaděč vysokého napětí 12 rámového provedení, obsluhovaný zvenčí. Přístrojová část se skládá ze dvou přívodních polí a jednoho transformátorového vývodového pole. Přívodní pole jsou osazena odpínači 15, 21, 22 pro čelní vestavbu s izolačními přepážkami (bez uzemňovacích nožů). Vývodové pole je osazeno hlavním odpínačem 16 a s pojistkami 17 vyjímatelnými směrem dopředu - bez uzemňovacích nožů. Z přední strany jsou kabelová pole uzavřena otevíratelnými dveřmi. Během práce na jednotlivých polích je možno část pod napětím oddělit izolačními deskami, které jsou mechanicky zasouvány z přední části po otevření dveří nástavby 7. a vypnutí příslušného odpínače 15, 21, 22.
Mobilní elektrická transformovna podle technického řešení může být připojena podle obr. 6 k venkovnímu nadzemnímu vedení 14 vysokého napětí pomocí flexibilního kabelu 13 s koncovkami a svorkou. Flexibilní kabel 13 je připojen k prvnímu odpínači 15, který je přes hlavní odpínač 16 a pojistky 17 připojen k primární straně transformátoru 10.
V dalším výhodném zapojení může být mobilní elektrická transformovna podle technického řešení připojena dle obr. 7 alespoň jedním přívodním kabelem 18., 19 do podzemní kabelové sítě 20 vysokého napětí. Přívodní kabely 18, 19 jsou připojeny k druhému odpínači 21 a třetímu odpínači 22 . které jsou přes hlavní odpínač 16 a pojistky 17 připojeny k primární straně transformátoru 10. Při zapojení obou přívodních kabelů 18., 19 lze mobilní elektrickou transformovnu podle technického řešení využít pro zapojení do smyčky v síti pevných trafostanic.
Průmyslová využitelnost
Mobilní elektrickou transformovnu podle technického řešení lze využít při opravách pevných trafostanic, jako náhradní zdroj pro zabezpečení dodávky elektrické energie, a jako provizorní transformovnu např. při investiční výstavbě.

Claims (4)

1. Mobilní elektrická transformovna pro připojení k síti vysokého napětí, vyznačující se tím, že sestává z podvozku tvořeného základním rámem (1) opatřeným alespoň jednou nápravou (2) s koly (3), řídící tyčí (4) se spojovacím zařízením (5) a záchytnou olejovou vanou (6), a z nástavby (7) tvořené nástavbovým rámem (8) s opláštěním (9), přičemž v nástavbovém rámu (8) je uspořádán transformátor (10), rozvaděč nízkého napětí (11) a rozvaděč vysokého napětí (12), který je připojitelný k síti vysokého napětí pomocí alespoň jednoho vysokonapětového propojovacího prostředku.
2. Mobilní elektrická transformovna podle nároku 1, vyznačující se tím, že vysokonapětový propojovací prostředek je tvořen flexibilním kabelem (13), připojitelným jedním jeho koncem k venkovnímu nadzemnímu vedení (14) vysokého napětí, a druhým koncem k prvnímu odpínači (15), který je přes hlavní odpínač (16) a pojistky (17) připojen k primární straně transformátoru (10).
3. Mobilní elektrická transformovna podle nároku 1, vyznačující se tím, že vysokonapěťový propojovací prostředek je tvořen alespoň jedním přívodním kabelem (18), (19) , připojeným jedním jeho koncem do podzemní kabelové sítě (20) vysokého napětí, a druhým koncem k druhému odpínači (21) nebo k třetímu odpínači (22), přičemž druhý odpínač (21) i třetí odpínač (22) jsou přes hlavní odpínač (16) a pojistky (17) připojeny k primární straně transformátoru (10).
4. Mobilní elektrická transformovna podle alespoň jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že rozvaděč nízkého napětí (11) sestává z paralelně propojených vývodů (23) nízkého napětí s jističi (24), přičemž tyto vývody (23) jsou přes hlavní jistič (25) připojeny k sekundární straně transformátoru (10), a jsou připojitelné na venkovní vedení nebo do kabelové sítě nízkého napětí (27) pomocí nízkonapěťového propojovacího prostředku (26).
CZ19976670U 1997-05-07 1997-05-07 Mobilní elektrická transformovna CZ6402U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19976670U CZ6402U1 (cs) 1997-05-07 1997-05-07 Mobilní elektrická transformovna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19976670U CZ6402U1 (cs) 1997-05-07 1997-05-07 Mobilní elektrická transformovna

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ6402U1 true CZ6402U1 (cs) 1997-07-23

Family

ID=38827721

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19976670U CZ6402U1 (cs) 1997-05-07 1997-05-07 Mobilní elektrická transformovna

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ6402U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2023230685A1 (pt) * 2022-05-30 2023-12-07 Elektro Redes S/A Caminhão elétrico com carregador embarcado para serviços de manutenção de rede de distribuição de energia

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2023230685A1 (pt) * 2022-05-30 2023-12-07 Elektro Redes S/A Caminhão elétrico com carregador embarcado para serviços de manutenção de rede de distribuição de energia

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8872377B2 (en) Autotransformer traction power supply system equipped with 2×27.5kV outdoor modularized electric apparatus in electrified railway
US6233137B1 (en) Compact power distribution substation
US3631324A (en) Portable distribution panel
EP0156107B1 (en) Gas insulated switchgear equipment
DE3215234C2 (de) Gekapselte, mit Isoliergas gefüllte Mittelspannungsschaltanlage
EP0199891B1 (de) Verbindungsvorrichtung zur Kopplung gasisolierter Schaltanlagen
KR100830783B1 (ko) 대향 버스바아 및 이를 위한 차폐 차단과 스위칭 모듈을갖춘 고전압 하이브리드 스테이션
US20200067421A1 (en) Modular multilevel power converter
US3215897A (en) Unitary mounting assembly for outdoor switching station
CZ6402U1 (cs) Mobilní elektrická transformovna
US4092547A (en) Switch block
EP0582828B1 (de) Schaltanlage
DE19542979A1 (de) Gasisoliertes Schaltgerät
DE69304866T2 (de) Hochspannungs-Ausstattungseinheit für elektrisches Schienentreibfahrzeug
KR19990084790A (ko) 고압기기용 모선접속장치
JPH1118216A (ja) 絶縁配線配電盤及び裏配線用端子台
JP6576508B1 (ja) 集約型変電設備
FI71045B (fi) Foerdelningsstation
AT208452B (de) Stahlblechgekapseltes dreiphasiges Ringkabelfeld
SU1746462A1 (ru) Распределительное устройство высокого напр жени
JPH02262808A (ja) 集合形変電設備
RU2094919C1 (ru) Открытое распределительное устройство для подстанции среднего напряжения
DE202006005093U1 (de) Schaltvorrichtung für ein Mittelspannungsnetz
JP2019205348A (ja) 集約型変電設備
DE3640945A1 (de) Gekapseltes schaltfeld

Legal Events

Date Code Title Description
MK1K Utility model expired

Effective date: 20040507