CZ59099A3 - Diskovitý nosič informace - Google Patents

Diskovitý nosič informace Download PDF

Info

Publication number
CZ59099A3
CZ59099A3 CZ99590A CZ59099A CZ59099A3 CZ 59099 A3 CZ59099 A3 CZ 59099A3 CZ 99590 A CZ99590 A CZ 99590A CZ 59099 A CZ59099 A CZ 59099A CZ 59099 A3 CZ59099 A3 CZ 59099A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
information
read
information carrier
information layer
disc
Prior art date
Application number
CZ99590A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ298067B6 (cs
Inventor
Alphons Antonius Maria Lambertus Bruekers
Original Assignee
Koninklijke Philips Electronics N. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Koninklijke Philips Electronics N. V. filed Critical Koninklijke Philips Electronics N. V.
Publication of CZ59099A3 publication Critical patent/CZ59099A3/cs
Publication of CZ298067B6 publication Critical patent/CZ298067B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B7/00Recording or reproducing by optical means, e.g. recording using a thermal beam of optical radiation by modifying optical properties or the physical structure, reproducing using an optical beam at lower power by sensing optical properties; Record carriers therefor
    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B7/00Recording or reproducing by optical means, e.g. recording using a thermal beam of optical radiation by modifying optical properties or the physical structure, reproducing using an optical beam at lower power by sensing optical properties; Record carriers therefor
    • G11B7/007Arrangement of the information on the record carrier, e.g. form of tracks, actual track shape, e.g. wobbled, or cross-section, e.g. v-shaped; Sequential information structures, e.g. sectoring or header formats within a track
    • G11B7/0079Zoned data area, e.g. having different data structures or formats for the user data within data layer, Zone Constant Linear Velocity [ZCLV], Zone Constant Angular Velocity [ZCAV], carriers with RAM and ROM areas

Description

Vynález sc týká diskovitého nosiče informace se substrátem a informační vrstvou, obsahující opticky snímatelné elementární značky s v podstatě rovnoměrnou hustotou, přičemž uvedená informační vrstva má první část, obsahující značky, které mají být čteny první čtecí rychlostí, a druhou část, obsahující značky, které mají být čteny druhou čtecí rychlostí, vyšší než je první io čtecí rychlost.
Dosavadní stav techniky
Známý opticky snímatclný nosič informace je kompaktní disk. Elementární značky informační vrstvy kompaktního disku obsahují malé prohlubně, uspořádané podél stop informační vrstvy. Hustota značek je definována roztečí mezi stopami a roztečí mezi značkami ve stopě. Kromě standardního kompaktního disku, který může obsahovat zvukový program o délce i přes hodinu, je znám vysokohustotní kompaktní disk (HDCD), který má informační vrstvu, na níž jsou mezery' mezi stopami a mezery mezi značkami na stopě, jakož i velikosti samotných prohlubní podstatně menší, než na standardním kompaktním disku. Množství informace, které je možné uložit na vysokohustotnim kompaktním disku, je lak podstatně větší, než je množství informace na standardním kompaktním disku.
Jelikož je prostor, který je k dispozici na vysokohustotnim kompaktním disku relativně velký, může být vysokohustotní kompaktní disk opatřen více než jednou částí, jako například první částí a druhou částí, přičemž informace první části je vhodná například pro snímání (čtení) první čtecí rychlostí a informace druhé části je vhodná například pro snímání (čtení) druhou čtecí rychlostí, která je podstatně vyšší, než je první čtecí rychlost. Pod pojmem „čtecí rychlost' se rozumí počet elementárních značek, čtených za jednotku času. také nazývaný v případě kompaktního disku bitová rychlost. Čtecí rychlost každé ze dvou částí je mimo jiné určena povahou informace, přítomné na příslušné části informační vrstvy.
Nevýhodou diskovitého nosiče informace v úvodu uvedeného typu je to, že nosič informace může být pinč čten pouze pomocí optické čtecí jednotky, která má poměrně široké rozmezí rychlostí otáčení.
Dokument patent abstract JP-A 05 128 732 popisuje použití magnetooptického disku pro záznam dat, kde disk je rozdělen na čtyři pásma, následující po sobě od vnitřní k obvodové straně. Disk se otáčí při určité úhlové rychlosti řídicími prostředky. Přenosová rychlost každého z pásem je tím vyšší, čím toto pásmo leží blíže k vnějšímu okraji.
Vynález si klade za úkol vytvořit diskovitý nosič záznamu typu uvedeného v úvodním odstavci, který by byl způsobilý úplného čtení pomocí čtecí jednotky, u níž by bylo rozmezí rychlostí olá45 čení co nejvíce omezené.
Podstata vynálezu
Vynález navrhuje diskovitý nosič informace se substrátem a informační vrstvou, obsahující opticky snímatelné elementární značky s v podstatě rovnoměrnou hustotou, přičemž uvedená informační vrstva má první část, obsahující značky, které mají být čteny první čtecí rychlostí, a druhou část. obsahující značky, které mají být čteny druhou čtecí rychlostí, vyšší než je první čtecí rychlost, přičemž druhá část informační vrstvy jc ve větší vzdálenosti od středu diskovitého
- 1 tZ Z98U07 B6 nosiče informace, než první část informační vrstvy, přičemž podle vy nálezu první část obsahuje první verzi zvukového záznamu a druhá část obsahuje druhou verzi zvukového záznamu, odlišnou od první verze.
V tomto nosiči informace, v němž je prostor na informační vrstvě, který je k dispozici, využit účinným způsobem, obsahují obě části informační vrstvy dvě různé verze jednoho a téhož zvukového záznamu. Uživatel nosiče informace má tak možnost volit například mezi dvěma různými technickými verzemi zvukového záznamu, nebo je nosič informace vhodný například pro použití ve dvou různých typech čtecích jednotek, Rychlost otáčení diskovitcho nosiče informace je určena kvocientem čtecí rychlosti, jíž sc má informace číst, a vzdálenosti mezi informací, která se má číst, a středem diskovitcho nosiče informace. Důsledkem toho je, že rychlost otáčení nosiče informace je během čtení informace přítomné v blízkosti středu nosiče informace relativně vysoká a během čtení informace přítomné u vnějšího okraje nosiče informace relativně nízká. Jelikož druhá Část informační vrstvy s relativně vysokou druhou čtecí rychlostí je ve větší vzdálenosti od středu nosiče informace, než první část nosiče informace s relativně nízkou první čtecí vrstvou, jc podle vynálezu rozdíl mezi rychlostí otáčení během čtení první časti a rychlosti otáčení během čtení druhé části podstatně snížený. V důsledku toho je nosič informace podle vynálezu pinč snímatelný prostřednictvím čtecí jednotky, mající rozsah rychlostí otáčení, který je co možná nejomezenejší, takže čtecí jednotka může být opatřena optimalizovanou hnací jednotkou.
Provedení diskovítého nosiče podle vynálezu se vyznačuje tím, že první verze je dvoukanálová verze zvukového záznamu, zatímco druhá verze je šestikanálová verze zvukového záznamu. Výsledkem jc, že uživatel diskovítého nosiče informace má zajímavou volbu například mezi dvoukanálovým a šestikanálovým přehráváním zvukového záznamu.
Podle ještě dalšího provedení se disko vitý nosič informace podle vynálezu vyznačuje lim, že první část a druhá část jsou vytvořeny na nosiči informace pomocí vzájemně od sebe odlišných transformačních metod. První část obsahuje například informaci transformovanou metodou DSD (bit stream method - metodou s tokem bitů), zatímco druhá část obsahuje informaci transformovanou metodou PCM (pulse code modulation method - metodou pulzní kódové modulace). Nosič informace je tak vhodný například pro použití ve dvou odlišných druzích čtecích jednotek.
Zvláštní provedení diskovítého nosiče informace podle vynálezu se vyznačuje tím, že první část a druhá část jsou vytvořeny na nosiči informace pomocí vzájemně sí odpovídajících transformačních metod.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojený výkres, na kterém znázorňuje obr. I schéma diskovítého nosiče informace podle vynálezu, obr. 2 ukazuje vztah mezi rychlostí otáčení známého nosiče informace a vzdáleností od středu nosiče záznamu, a obr. 3 vztah mezi rychlostí otáčení nosiče informace z obr. 1 a vzdáleností od středu nosiče informace.
Příklady provedení vynálezu
Diskovitý nosič i informace podle vynálezu, schematicky znázorněný na obr. 1. obsahuje diskovitý transparentní substrát 3 ze syntetické pryskyřice, na němž je vytvořena relativně tenká odrazivá informační vrstva 5, obsahující opticky snímatelné (čitelné) elementární značky. Informační vrstva 5 může být čtena optickým paprskem (svazkem záření) ze strany substrátu 3, obrácené směrem od informační vrstvy 5. Elementární značky informační vrstvy 5 obsahují drobné pro. 7 .
0/. ZV»W>7 B6 hlubně, vytvořené podél v podstatě kruhových stop v informační vrstvě 5. Informační vrstva 5 má v podstatě rovnoměrnou hustotu, definovanou roztečí mezi po sobě následujícími stopami, a roztečí mezi elementárními značkami na stopě. Informační vrstva 5 je snímatelná čtecí jednotkou vhodnou pro tento účel, která otáčí nosičem 1 informace okolo osy 9 otáčení, procházející středem 7 nosiče i informace, přičemž optický paprsek (svazek záření), vytvářený čtecí jednotkou, sleduje stopy informační vrstvy 5.
Jak je schematicky znázorněno na obr, l, obsahuje informační vrstva 5 první část JH opticky čitelných značek a druhou část ]3 opticky čitelných značek. První část Π informační vrstvy 5 je vhodná pro čtení první čtecí rychlostí, zatímco druhá část 13 informační vrstvy 5 je vhodná pro čtení druhou čtecí rychlostí, která je podstatně vyšší, než je první čtecí rychlost. Pod pojmem „čtecí rychlost se rozumí počet elementárních značek, čtených za jednotku času pro dosažení správného přehrávání informace přítomné na informační vrstvě 5. což vyplývá mimo jiné z povahy čtené informace.
Jak bylo uvedeno výše, otáčí se nosič 1 informace okolo osy 9 otáčení během jeho čtení. Rychlost otáčení ω je určována kvocientem čtecí rychlosti a vzdáleností r mezi čtenou informací a středem 7 nosiče 1 informace. Výsledkem toho je, že rychlost ω otáčení je relativně vysoká během čteni informace v blízkosti středu kompaktního disku (při relativně malé hodnotě r) a relativně nízká pří člení v blízkosti vnějšího okraje kompaktního disku (při relativně vysoké hodnotě r) v případě standardního kompaktního disku, majícího jednu konstantní rychlost čtení. Obr. 2 schematicky znázorňuje vztah mezi rychlostí otáčení ω takového standardního kompaktního disku a vzdáleností r od středu kompaktního disku. Rozdíl mezi maximální rychlostí otáčení (Umax a minimální rychlosti otáčení (oM[N je relativně velký, takže je pouze možné pinč číst stan2? dardní kompaktní disk čtecí jednotkou, mající dostatečně široké rozmezí rychlostí otáčení.
Jak ukazuje obr. 1. je druhá část J3. informační vrstvy 5 nosiče 1 informace podle vynálezu ve větší vzdálenosti od středu 7 nosiče 1 informace, než první část JJ nosiče I informace. Jelikož čtecí rychlost druhé části 13 je v podstatě vyšší než je čtecí ry chlost první části j_L a rychlost jo otáčení nosiče [ informace je určena kvocientem čtecí rychlosti a vzdálenosti mezi informací, která má být čtena, a středem 7 nosiče 1 informace, vyplývá z toho, že rozdíl mezi rychlostí otáčení nosiče 1 informace během čtení první části JJ_ a rychlostí otáčení nosiče 1 informace během čtení druhé části j_3 je poměrně malý. Obr. 3 schematicky znázorňuje vztah mezi rychlostí of otáčení nosiče 1 informace podle vynálezu a vzdálenosti rod středu 7 nosiče 1 informace.
Rozdíl mezi maximální rychlostí οϊΜΛχ a minimální rychlostí (ο'μιν je podstatně menší, než je rozdíl znázorněný na obr. 2 mezi maximální rychlostí ωΜΛΧ otáčení a minimální rychlostí oMin otáčení pro standardní kompaktní disk. V důsledku toho může být nosič i informace plně čten prostřednictvím čtecí jednotky, která má pouze omezené rozmezí ry chlostí otáčení.
První část 1J_ a druhá část ]3 informační vrstvy 5 obsahují jedna například první verzi a druh druhou verzi jednoho a téhož zvukového záznamu. První vrstva odpovídá například dvoukanálové verzi zvukového záznamu poskytované na první části JJ_ transformační metodou DSD (bit strcam metliod - metodou s tokem bitů, nebo Ubit oversampled audio signál method - metodou s jednobitové převzorkovaným zvukovým signálem), zatímco druhá verze odpovídá například šestikanálové verzí zvukového záznamu poskytované na druhé části |3 transformační metodou PCM (metodou pulzní kódové modulace). Uživatel nosiče i informace tak má volbu například mezi dvěma verzemi výše uvedeného nosiče záznamu, nebo může být nosič 1 informace čten například pomocí dvou odlišných čtecích jednotek, tj. například čtecí jednotky vhodné pro čtení informace transformované transformační metodou DSD a čtecí jednotkou vhodnou pro člení informace transformované transformační metodou PCM.
- j V Z ZV»Vb/ 136
Na diskovitém nosiči i informace podle vynálezu, jak byl popsán výše, je první část H_ vhodná ke čtení první čtecí rychlostí, zatímco druhá část L3 je vhodná ke čtení druhou čtecí rychlostí, která je podstatně vyšší, než první čtecí rychlost. Je třeba si povšimnout toho. že samotná první čtecí rychlost a druhá čtecí rychlost nemusí mít konstantní nebo v podstatě konstantní hodnoty.
Tak například mohou mít první čtecí rychlost a druhá čtecí rychlost každá průměrnou hodnotu a hodnoty dvou čtecích rychlostí se nechají odchy lovat do odpovídajících průměrných hodnot o například 10 %.
Dále je třeba si povšimnout toho, že diskovitý nosič informace podle vy nálezu muže mít alternaio tivně více než dvě části. Nosič informace podle vynálezu tak může mít Iři části, přičemž první část u středu nosiče informace má relativně nízkou čtecí rychlost, třetí část u vnějšího okraje nosiče informace má relativně vysokou čtecí rychlost, a druhá část mezi první částí a třetí částí má čtecí rychlost, která je větší než čtecí rychlost první části a nižší než čtecí rychlost třetí části.
První část _U nosiče 1 informace podle vynálezu, jak jc popsána výše, obsahuje první verzi zvukového záznamu, zatímco druhá část J_3 obsahuje druhou verzi stejného zvukového záznamu. Je třeba poznamenat. Že uvedené dvě části nosiče informace podle vy nálezu mohou být tak přiřazeny různým způsobem, jako je například uspořádání, v němž první část obsahuje verzí prvního zvukového záznamu a druhá část verzi druhého zvukového záznamu.
Konečně je třeba poznamenat, že obě části nosiče informace podle vynálezu mohou být také vytvořeny na nosiči záznamu stejnou transformační metodou, jako je například transformační metoda DSD nebo transformační metoda PCM.

Claims (4)

1. Diskovitý nosič (1) informace sc substrátem (3) a informační vrstvou (5), obsahující opticky snímatelné elementární značky s v podstatě rovnoměrnou hustotou, přičemž uvedená informační vrstva má první část (II). obsahující značky, které mají být čteny první čtecí rychlostí, a druhou
35 část (13), obsahující značky, které mají být čteny druhou čtecí rychlostí, vyšší než je první čtecí rychlost, přičemž druhá část informační vrstvy je vc větší vzdálenosti od středu (7) diskovitého nosiče informace, než první část informační vrstvy, vyznačený tím, Že první část (II) obsahuje první verzi zvukového záznamu a druhá část (13) obsahuje druhou verzi zvukového záznamu, odlišnou od první verze.
2. Diskovitý' nosič informace podle nároku 1, vyznačený t i m , že první část obsahuje dvoukanálovou verzi zvukového záznamu, zatímco druhá verze je šestikanálová verze zvukového záznamu.
45
3. Diskovitý nosič informace podle nároku 1 nebo 2, vyznačený t í m , že první část (11) a druhá část (13)jsou vytvořeny na nosiči informace pomocí vzájemně od sebe odlišných transformačních metod.
4. Diskovitý nosič informace podle nároku 1 nebo 2, vyznačený tím, že první část
50 (11) a druhá část (13) jsou vytvořeny na nosiči informace pomocí vzájemně si odpovídajících transformačních metod.
CZ0059099A 1997-06-23 1998-04-20 Diskovitý nosic informace CZ298067B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP97201921 1997-06-23

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ59099A3 true CZ59099A3 (cs) 1999-07-14
CZ298067B6 CZ298067B6 (cs) 2007-06-13

Family

ID=8228474

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ0059099A CZ298067B6 (cs) 1997-06-23 1998-04-20 Diskovitý nosic informace

Country Status (18)

Country Link
US (1) US6005837A (cs)
EP (1) EP0920694B1 (cs)
JP (1) JP2000516756A (cs)
KR (1) KR100536104B1 (cs)
CN (1) CN1229503A (cs)
AT (1) ATE271251T1 (cs)
AU (1) AU6742298A (cs)
BR (1) BR9806054A (cs)
CA (1) CA2263863C (cs)
CZ (1) CZ298067B6 (cs)
DE (1) DE69825022T2 (cs)
ES (1) ES2224368T3 (cs)
HU (1) HUP0002188A3 (cs)
ID (1) ID21094A (cs)
PL (1) PL189071B1 (cs)
RU (1) RU2201623C2 (cs)
TW (1) TW408305B (cs)
WO (1) WO1998059337A1 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR20040081903A (ko) * 2003-03-17 2004-09-23 삼성전자주식회사 정보 저장매체 및 그 기록 및/또는 재생 방법
BRPI0407103A (pt) * 2003-03-17 2006-01-24 Samsung Electronics Co Ltd Meio de armazenamento de informação, método de gravar e/ou reproduzir dados em um meio de armazenamento de informação que inclui uma área condução de entrada de dados, uma área de dados do usuário, e uma de condução de saìda de dados, sistema para gravar e/ou reproduzir dados em um meio de armazenamento de informação que possui uma área de somente reprodução na qual um número da versão de padrão e um número da revisão diferente do número da versão de padrão são gravados, sistema de acionamento para gravar dados em um meio de armazenamento de informação, e sistema de acionamento para reproduzir dados gravados em um meio armazenamento de informação
CN100354944C (zh) * 2003-03-17 2007-12-12 三星电子株式会社 在信息存储介质上记录和/或再现数据的方法
WO2005017879A2 (en) * 2003-08-14 2005-02-24 Lg Electronics Inc. Recording medium, method of configuring control information thereof, recording and reproducing method using the same, and apparatus thereof
KR101024904B1 (ko) 2003-08-14 2011-03-31 엘지전자 주식회사 기록매체, 기록방법, 기록장치 및 기록재생시스템
WO2005109999A2 (en) 2004-05-13 2005-11-24 Lg Electronics Inc. Recording medium, read/write method thereof and read/write apparatus thereof
KR101041809B1 (ko) 2004-07-27 2011-06-17 엘지전자 주식회사 광디스크 및 광디스크 제어정보 구성방법 및 이를 이용한광디스크 기록재생방법과 장치

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2017501C (en) * 1989-05-26 1995-08-29 Shigeo Terashima Recording/reproducing device
JPH056575A (ja) * 1991-06-28 1993-01-14 Toshiba Corp 情報記憶媒体
US5345435A (en) * 1991-08-30 1994-09-06 Sony Corporation Optical disc and method for recording on optical disc
JPH05128732A (ja) * 1991-10-30 1993-05-25 Sony Corp データ記録方法
JPH05151758A (ja) * 1991-11-28 1993-06-18 Sharp Corp 情報記録再生装置
JP3105070B2 (ja) * 1992-04-27 2000-10-30 パイオニアビデオ株式会社 ディスク状記録媒体
JPH06259945A (ja) * 1993-03-09 1994-09-16 Sony Corp ディスク記録再生装置
US5719983A (en) * 1995-12-18 1998-02-17 Symbios Logic Inc. Method and apparatus for placement of video data based on disk zones

Also Published As

Publication number Publication date
ES2224368T3 (es) 2005-03-01
EP0920694B1 (en) 2004-07-14
US6005837A (en) 1999-12-21
DE69825022T2 (de) 2005-07-21
DE69825022D1 (de) 2004-08-19
KR20000068282A (ko) 2000-11-25
RU2201623C2 (ru) 2003-03-27
EP0920694A1 (en) 1999-06-09
CN1229503A (zh) 1999-09-22
KR100536104B1 (ko) 2005-12-14
TW408305B (en) 2000-10-11
ATE271251T1 (de) 2004-07-15
CA2263863C (en) 2007-01-30
HUP0002188A3 (en) 2003-01-28
ID21094A (id) 1999-04-15
WO1998059337A1 (en) 1998-12-30
BR9806054A (pt) 1999-08-31
AU6742298A (en) 1999-01-04
PL189071B1 (pl) 2005-06-30
CZ298067B6 (cs) 2007-06-13
JP2000516756A (ja) 2000-12-12
CA2263863A1 (en) 1998-12-30
PL331773A1 (en) 1999-08-02
HUP0002188A2 (hu) 2000-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100236364B1 (ko) 디스크 형상 기록 매체
EP0473305B1 (en) Recording apparatus, reproducing apparatus, recording and/or reproducing apparatus
EP1139338A3 (en) Optical disk and method and apparatus for recording and then playing information back from that disc
EP0368585B1 (en) Disk-shaped recording medium and apparatus for recording and/or reproducing data thereon
US5216656A (en) Method for recording a cd-ram which is compatible with a conventional cd recording format while allowing fast accessing
Yoshida The rewritable MiniDisc system
CZ59099A3 (cs) Diskovitý nosič informace
ES2293741T3 (es) Metodo y dispositivo para grabacion de informacion en tiempo real.
JPS6260147A (ja) 光磁気デイスク
JP3544570B2 (ja) 書替型光記録媒体及び情報管理方法
CA2049767C (en) Disc-shaped recording medium
JP3306994B2 (ja) 記録方法
BG65000B1 (bg) Устройство за сканиране на информационен носител и информационен носител
MXPA99001733A (en) Disc-shaped information carrier provided with two portions having different read-out speeds
JP3164125B2 (ja) データ記録方法
NL8403756A (nl) Schijfvormige registratiedrager en inrichting voor het uitlezen van zo een registratiedrager.
Dessy Disks for the Laboratory Part I
EP0929066A2 (en) Information recording medium, apparatus and control method therefor
JPH10312543A (ja) 関連情報記録方法および光ディスク
JPH03187043A (ja) 光ディスク
JPS63166035A (ja) 光情報記録媒体
JPS62197929A (ja) 光デイスク駆動装置
JPH0562359A (ja) 光デイスク及び光デイスクの記録方法
JPS6331071A (ja) 光デイスク記録再生装置
JPH02158941A (ja) 光記録再生装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20080420