CZ58299A3 - Způsob výroby esterů mastných kyselin - Google Patents

Způsob výroby esterů mastných kyselin Download PDF

Info

Publication number
CZ58299A3
CZ58299A3 CZ99582A CZ58299A CZ58299A3 CZ 58299 A3 CZ58299 A3 CZ 58299A3 CZ 99582 A CZ99582 A CZ 99582A CZ 58299 A CZ58299 A CZ 58299A CZ 58299 A3 CZ58299 A3 CZ 58299A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fatty acid
alcohol
column
acid ester
extraction
Prior art date
Application number
CZ99582A
Other languages
English (en)
Inventor
Siegfried Prof. Dr. Peter
Ruth Ganswindt
Peter Weinhold
Eckhard Weidner
Original Assignee
Siegfried Prof. Dr. Peter
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siegfried Prof. Dr. Peter filed Critical Siegfried Prof. Dr. Peter
Publication of CZ58299A3 publication Critical patent/CZ58299A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11CFATTY ACIDS FROM FATS, OILS OR WAXES; CANDLES; FATS, OILS OR FATTY ACIDS BY CHEMICAL MODIFICATION OF FATS, OILS, OR FATTY ACIDS OBTAINED THEREFROM
    • C11C3/00Fats, oils, or fatty acids by chemical modification of fats, oils, or fatty acids obtained therefrom
    • C11C3/003Fats, oils, or fatty acids by chemical modification of fats, oils, or fatty acids obtained therefrom by esterification of fatty acids with alcohols
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C67/00Preparation of carboxylic acid esters
    • C07C67/48Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C67/58Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by liquid-liquid treatment

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby esterů mastných kyselin a zejména způsobu, při kterém se estery mastných kyselin získávají reesterifikací tuků a olejů živočišného nebo rostlinného původu.
Dosavadní stav techniky
Výroba alkylesterů a zejména methylesterů alkoholysou tuků a olejů se znova živě diskutuje s ohledem na získávání pohonných látek pro dieselový motory z obnovitelných surovin.
Glycerolová složka tuků a olejů se dá vyměnit za jednomocné alkoholy nízké molekulární hmotnosti již při nízké teplotě. Alkoholysa je katalyzována kyselinami nebo alkáliemi. V technické praxi se pro reesterifikací tuků methanolem často používá postup podle Bradshawa (US-A-2, 271, 619 a 2, 360, 844). Při něm se tuk, jehož číslo kyselosti nesmí ležet nad 1,5, krátce míchá při 80° C s přebytkem methanolu v přítomnosti 0,1 až 0,5 % hydroxidu sodného. Při klidovém stání se na dně nádoby vyloučí prakticky bezvodý glycerol.
Postup je pozoruhodný nejen z hlediska získávání methyl- nebo ethylesterů přímo z tuků bez hydrolýzy jako mezistupně, ale i vzhledem k nízké reakční teplotě, a protože není zapotřebí žádné vybaventodolávající korosi. =
Použije-li se methanol probíhá reakce podle následujícího schématu, ve kterém R značí zbytek mastné kyseliny:
C3H5(R)3 + 3 CH3OH -► C3H5(OH)3 + 3 CH3R
Reakce se provádí v otevřeném tanku, který může být z běžné uhlíkové oceli. Tuk musí být suchý, čistý a především neutrální. Zahřeje se asi na 80° C a přidá se
komerční bezvodý methanol (99,7 %) ve kterém je rozpuštěn 0,1 až 0,5 % hydroxid sodný nebo draselný. Doporučuje se množství alkoholu, které odpovídá 1,6 násobku teoreticky potřebného množství. Avšak alkohol může být snížen na 1,2 násobek teoretické hodnoty, provádí-lí se proces ve třech krocích. Více než 1,75 násobek teoretického množství reakci neurychluje a. nepříznivě ovlivňuje navazující odstranění glycerolu usazováním.
Po přidání alkoholu se směs po několik minut míchá a potom ponechá stát v klidu. Glycerol se začne oddělovat téměř okamžitě. Protože je prakticky bezvodý a daleko těžší než ostatní kapaliny, lehce se usazuje a na dně tanku tvoří vrstvu. Přeměna oleje na methylester je obvykle po hodině z 98 % úplná.
Spodní vrstva obsahuje ne méně než 90 % glycerolu, který se původně v tuku vyskytoval. Horní vrstva sestává z methylesterů, hlavních podílů nezreagovaného alkoholu a alkálie, zbytků glycerolu a velmi malého podílu mýdla. Tyto různé znečistěniny se z esterů odstraní několikanásobným promytím pomocí malých množství teplé vody.
U postupu podle Bradshawa se získané methylestery používají k výrobě bezvodých mýdel kontinuálním procesem. Estery se při nízké teplotě lehce zmýdelňují hydroxidem sodným nebo hydroxidem draselným a snadno těkavý methanol se odežene a získá zpět pro opětovné použití.
Popsaný způsob je ovšem vhodný také k tomu, aby se rozfrakcionovaly monoestery a získaly se tak na míru šité řezy tuků a olejů. Methyl- a ethylestery mastných kyselin jsou kapalné a relativně stabilní, nekorosivní a nízkovroucí, a proto je jim dávána přednost před volnými kyselinami, zejména když musí být provedena frakcionace při zvýšených teplotách, jak je to v případě destilace.
Reesterifikace podzemnicového oleje ethanolem byla podrobně studována Feugem a Grošem v J. Am. Oil Chem. Soc. 26 (1949) 97 - 102. Zjistili, že optimální teplota pro reakci je kolem 50° C. Při této teplotě byl získán vyšší výtěžek glycerolu než při 30° C nebo 70° C.
• ·
Při popsané alkoholyse triglyceridů obvykle ovšem vzniká nejen volný glycerol a monoester, ale tvoří se i mono- a diglyceridy a parciální estery příslušného alkoholu.
Toyama a spolupracovníci (Y. Toyama, T. Tsuchiya a T. Ishikava, J. Soc. Chem. Ind. Japan; 36 (1933), 230 - 232B) např. ukázali, že se v přítomnosti hydroxidu sodného při teplotě místnosti během dvou hodin ustaluje rovnováha mezi metanolem nebo ethanolem a tuky. Aby se reakce nechala dojít až do úplné přeměny tuku na monoester, je při tomto způsobu nezbytné odstraňování uvolněného glycerolu z reakční směsi.
V přehledu Wrighta a spolupracovníků [H. J. Wright, J. B. Segur, Η. V. Clark, S. K. Coburn, E. E. Langdon a R. N. DuPuis, Oil Soap, 21.(1944), 145 - 148] jsou jednotlivě probírány přesné podmínky pro alkoholysu tuků methanolem a ethanolem. Vedle toho jsou popisovány experimenty alkoholysy s jinými monohydroxyalkoholy. Je poukazováno na to, že shora popsaná, alkaliemi katalyzovaná alkoholysa, je zcela úspěšná jen když je tuk prakticky prostý volných mastných kyselin a reakční směs je bezvodá. Pokud některá z těchto podmínek splněna není, probíhá tvorba mýdel, což vede ke ztrátě alkality a vytváření gelovité struktury, která zabraňuje nebo zpomaluje usazování glycerolu. Při ethanolyse vznikají potíže, když obsah volných mastných kyselin v tuku překročí asi 0,5 %. Jestliže je k reakci přivedeno 30 dílů ethanolu, 100 dílů oleje z bavlníkových semen a 0,5 % hydroxidu sodného je výtěžek glycerolu 0,3 % vody v reakční směsi znatelně snížen. Vliv vlhkosti může být však částečně kompenzován přídavkem další alkálie a/nebo alkoholu. Tolerance k __vodě může být u shora zmíněné směsi zvýšena na 0,5 % až 0,6 %,_pokud se zdvojnásobí obsah katalyzátoru nebo zvýší množství alkoholu na 40 dílů.
Wrightem a spolupracovníky bylo rovněž ukázáno, že rychlost celkové reakce je principielně ohraničena časem, kterého je zapotřebí, aby se glycerol díky své tíži oddělil. Kontinuální odlučování centrifugováním při 65° C a době asi 5 minut poskytlo poměrně dobrý výsledek činící asi 85 % teoretické hodnoty. Tvrzení Bradshawa a Meuly-ho, že méně alkoholu při postupném přidávání a oddělování • · glycerolu spolu souvisí, se potvrdilo v případě methanolysy, avšak nikoliv v případě ethanolysy, protože při této metodě dochází ke vzniku gelu.
Když se jako katalyzátory použijí zejména sodík a draslík, vyskytují se při reakci triglyceridů s methanolem různé problémy. Po skončení reakce musí být odstraněn katalyzátor, který je rozdělen do obou fází. Dělení obou fází po reakci probíhá tak pomalu, že jsou potřebné velké reakční objemy. V monoesteru jsou ještě suspendovány velice jemné kapičky glycerolu, které musí být vymyty vodou. Pro další použití glycerolu je nezbytné odstranit rozpuštěný katalyzátor. Vysoce nákladné je potřebné rozdělení emulse, která se při reakci tvoří. Další problém tkví v tom, že někdy reakce ihned nenaskočí.
Vzhledem k popsaným nevýhodám je v praxi shora popsaný postup pro výrobu esterů mastných kyselin často špatně použitelný.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je poskytnout způsob výroby esterů mastných kyselin z glyceridů mastných kyselin, který lze provést jednoduše a s příznivými náklady, a který poskytuje co možná největší výtěžek požadovaných produktů reakce. Vedle toho by způsob měl umožnit kontinuální vedení reakce při co možná nejmenších reakčních objemech.
«
Tento úkol je řešen způsobem podle patentového nároku 1. Další formy provedení vyplývají ze závislých patentových nároků.
Bylo překvapivě zjištěno, že oddělování glycerolu z reakční směsi může být podstatně urychleno tím, že vytvořený ester mastné kyseliny je z reakční směsi extrahován extrakčním činidlem blízkým kritickému stavu. Reakční rychlost je při tom jen nevýznamně zpomalována. Nechá-li se kapalný proud proudit reakční směsí, urychluje se oddělování fází a současně se z reakční směsi odstraňuje vznikající ester masné kyseliny. Protože vznikající estery mastných kyselin jsou v extrakčním činidle mnohem snadněji rozpustné než triglyceridy a parciální glyceridy, získává se za vhodných podmínek bezprostředně čistý produkt. Urychlení
rozdělování fází, které je při reesterifikační reakci kritickým faktorem se daří nezávisle na tom, zda je reakce urychlována pomocí homogenních nebo heterogenních katalyzátorů. V obou případech se tvoří emulse, jejichž rozrušení bylo až dosud vysloveně nákladné.
Jako výchozí sloučeniny mohou být podle předkládaného vynálezu nasazovány v zásadě všechny triglyceridy mastných kyselin. Přednostně jako výchozí látky slouží zejména zvířecí nebo rostlinné tuky nebo oleje, především takové, co mají 10 až 22 uhlíkových atomů a zvláště pak 12 až 18 uhlíkových atomů ve zbytku mastné kyseliny. Jako příklad může být pro rostlinné výchozí látky jmenován olej ze sojových bobů, olej z řepky olejky, slunečnicový olej, podzemnicový olej, bavlníkový olej, palmový olej, lněný olej, ricinový olej , řepkový olej a olivový olej.
Postup podle vynálezu se hodí zejména pro reesterifikaci glyceridů mastných kyselin jeďnomocným nízkým alkoholem, který má 1 až 6 atomů uhlíku. Preferovány jsou zejména alkoholy s 1 až 4 uhlíkovými atomy a zejména pak methanol a ethanol. Reesterifikační reakce se může provádět v zásadě postupy podle současného stavu techniky. Účelně probíhá reakce pří teplotě mezi 20° až 100° C, s výhodou při 30° až 80° C a zejména při teplotě mezi 50° a 75°C.
Konverse výchozích látek pomocí jednomocných nízkých alkoholů se provádí obzvláště při tlaku, který je mezi okolním tlakem a tlakem par použitého alkoholu.
Reesterifikace může probíhat jak v přítomnosti homogenního, tak také J?-eleLogenníh_o_katalyzátoru. Jako homogemLkatalyzátor se hodí zejména alkáhe. Mohou být aplikovány na příklad všechny alkyláty, používané již podle současného stavu techniky jako katalyzátory pro tuto reakci. Jako příklad mohou být jmenovány alkoholáty sodné nebo draselné toho alkoholu, který je současně reagentem při reesterifikaci. Vhodným je také natriumhydrid.
Heterogenní katalyzátory mají proti homogenním katalyzátorům tu výhodu, že mohou být snadněji odstraněny z reakční směsi. Vhodné katalyzátory byly hledány rovněž v rámci vynálezu. Při tom bylo zjištěno, že jako katalyzátory reesterifikace ·· ···· ···· · · · · ♦*··* triglyceridů mastných kyselin jednomocnými alkoholy jsou vhodné kyselé nebo alkalické iontoměničové pryskyřice a zejména pak silně alkalické iontoměničové pryskyřice. Jako zvlášť vhodný se ukázal Amberlite® IRA900CI (Rohm & Haas, Darmstadt), který se před nasazením. převede z chloridové formy na formu hydroxylovou. To se může uskutečnit například výměnou iontů pomocí 4 % roztoku sody a louhu sodného. Po vysušení bezvodým methanolem se získává silně basický iontoměnič na basi umělé pryskyřice (polystyren). Takto získaný katalyzátor poskytl zpravidla po třicetiminutové reakci 80-tí % konversi.
Jako extrakční činidlo se podle vynálezu aplikuje tak zvaný nízkotlaký plyn (low pressure gas). Pod nízkotlakým plynem se zde rozumí plyn, který při 20° C vykazuje redukovanou teplotu asi 0,7, zejména větší nebo rovnající se 0,7. Příklady takových nízkotlakých plynů jsou oxid uhličitý, propan, butan, dimethylether, ethylacetát a jiné. Lze používat směsi nejméně dvou z těchto sloučenin. Způsob podle vynálezu se provádí tak, že extrakční činidlo se rozpustí v reakční směsi ve stavu blízkém kritickému stavu. Požadovaná hustota extrakčního činidla se nastaví vhodnou volbou teploty a tlaku. Vhodná hustota extrakčního činidla je hustota rovnající se alespoň kritické hustotě. Teplota při které se extrahuje leží mezi 0° a 200° C, především mezi 30° a 100° C. Extrakční činidla, kterým je dávána přednost jsou oxid uhličitý, propan, butan nebo dimethylether. Zvláště preferován je propan, butan a dimethylether.
S extrakcí vytvořeného esteru mastné kyseliny je účelné záčít, když je vsazený triglycerid mastné kyseliny konvertován alespoň z 80 % a zejména pak z 80 až 95 %. . ... . . . ____
Přednostní forma provedení způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že se emulsí, která se v průběhu reakce vytvořila, a která se má rozdělit, napájí extrakční kolona, především do prostředního dílu protiproudní extrakční kolony a v protiproudu se uvádí do kontaktu s extrakčním činidlem ve stavu blízkém kritickému stavu. Kolonou zespodu nahoru proudící extrakční činidlo přednostně rozpouští alkylestery, které mají ze sloučenin nalézajících se v reakční směsi nejvyšší rozpustnost. Nerozpuštěné podíly přítoku tečou kolonou dolů. Reakční směs se čím dál tím více
ochuzuje o alkylestery, až konečně v usazováku protiproudní kolony vypadává produkt, který sestává z glycerolu, ve kterém jsou ještě rozpuštěny nečistoty z parciálních glyceridů a triglyceridů. Pokud se provádí alkoholysa pomocí homogenních katalyzátorů, pak i ty se rovněž odlučují spolu s produktem v usazováku. Heterogenní katalyzátor se vhodně odděluje již před zavedením reakční směsi do protiproudní extrakční kolony.
Je účelné vést extrakt opouštějící hlavu kolony do další kolony, ve které je zvýšením teploty a/nebo zmenšením tlaku snížena hustota extrakčního činidla natolik, že kvantitativně vypadnou extrahované estery mastných kyselin. Zvláště· výhodně se dá úplné rozdělení extrakčního činidla a extraktu provést rektifikací produktu, který vyšel z hlavy extrakční kolony. Rektifikace se výhodně provádí pod tlakem, který je jen o málo menší než tlak v extrakční koloně. Dále je příznivé, aby se část esteru mastné kyseliny, který ve veliké čistotě odpadává v usazováku rektifikační kolony, čerpala zpět do hlavy extrakční kolony jako zpětný tok.
Produkt v usazováku extrakční kolony obsahuje vzniklý glycerol a vcelku zanedbatelné znečistěniny z parciálních glyceridů a nezreagovaných triglyceridů. Při homogenní katalýze obsahuje produkt v usazováku katalyzátor, který může být v dalším kroku procesu odstraněn. To se může stát například destilací. V případě heterogenní katalýzy se získává glycerol, který vzhledem ke své čistotě může být bezprostředně uveden do dalšího použití.
Přehled obrázků na výkresech
Způsob je dále blíže objasňován s odkazem na výkres. Obrázek 1 schematicky ukazuje zařízení k provedení způsobu podle vynálezu.
Zařízení zahrnuje reaktor B, ve kterém probíhá reakce výchozího produktu, triglyceridů mastné kyseliny, s alkoholem. Alkohol a triglycerid je do reakční nádoby přičerpáván z in line mísiče A. V případě homogenní katalýzy je vhodné přimísit katalyzátor do alkoholu předem. Zvláště heterogenní katalyzátor se pak dává do reaktoru. Reakční nádobou pomalu proudí reakční směs. Rozměry reakční nádoby ·· «· ·· ···· ·· ·· ···· · e · · · · jsou vhodně voleny tak, že prodlévání reakční směsi v reakční nádobě stačí, aby při teplotě v rozsahu od 20° do 100° C bylo dosaženo konverse nejméně 80 % a zejména pak mezi 80 % a 90 % teorie. Reakční směs, která opouští reaktor B, je tvořena v podstatě z glycerolu a esteru mastné kyseliny. Je čerpána do prostřední části extraktoru C.
Tlak v extraktoru C je vyšší než tlak par extrakčního činidla použitého ve způsobu podle vynálezu. Teplota v extraktoru C leží v rozsahu od 20° až 200° C. Extrakční činidlo se přivádí na spodek extraktoru C a proudí extraktorem zespoda nahoru v protiproudu k reakční směsi. Při tom se zvyšuje rozpouštění esteru mastné kyseliny z reakční směsi a dělí se emulse.
Při heterogenní katalýze se část extraktoru C pod přívodem reakční směsi plní katalyzátorem (peletovaným). Tímto způsobem· může být následnou reakcí konvertováno prakticky 100 % nasazeného triglyceridu.
V hlavě extraktoru opouští extrakční činidlo obsahující ester mastné kyseliny extraktor a v expansním ventilu R se redukuje tlak na tlak v rektifikační koloně D. Po průchodu výměníkem tepla 1_ je extrakčním činidlem s extraktem do prostřední části napájena rektifikační kolona D. Rozpouštědlo, které tvoří přebytečný alkohol a extrakční činidlo, je rektifikací pod tlakem kvantitativně odděleno od extrahovaných substancí. Jako produkt z usazováku rektifikační kolony se odtáhne ester mastné kyseliny zbavený rozpouštědla.
Rektifikační kolonu_opouštějící směs par qlkoholu a extrakčního činidla se ve výměníku tepla 2 ochladí natolik, že z ní začne kondenzovat alkohol.
V kondensátoru E jsou od sebe odděleny alkohol a extrakční činidlo rektifikací za konstantního tlaku. Z usazováku E se získaný alkohol odtáhne a přečerpá zpět do in line mísiče A na začátek procesu. Extrakční činidlo, opouštějící kolonu E její hlavou se ve výměníku tepla 3 dále ochladí a uvede do kapalného stavu. Extrakční činidlo, které se vysráželo v kondensátoru F se přečerpá zpět do usazováku extraktoru C.
·* ·*· · ·· ·♦ • · · · • · 99 9 9 • · » Λ 9 9 9
9 9 9 9 9 9
9 9 9 • 9 9 9
999 99 9
9
S odkazem na výkres popsaná forma provedení představuje zvlášť efektivní variantu provedení způsobu podle vynálezu. Vynález je dále objasňován následujícími příklady provedení vynálezu. Procentické údaje jsou v hmotnostních procentech.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Do reakčního autoklávu z ušlechtilé oceli bylo umístěno 200 g jatečního tuku a 1,2 násobek teoreticky potřebného množství methanolu. To bylo potom zahřáto na 75° C a jako katalyzátor byly přidány 2 g methylátu sodného. Po době 2,5 minutového intensivního míchání při okolním tlaku byly z reakční směsi odebrány vzorky a analyzovány. Na methylester bylo konvertováno cca 94 % vsazeného tuku.
Po přerušení míchání byl reakční směsí prováděn kapalný propan při tlaku 3,5 MPa (35 bar). Po výstupu z autoklávu byl tlak propanu redukován a v propanu rozpuštěný extrakt byl zachycen v prstovém jímadle. Po odečtení ještě v malém množství přítomného propanu měl extrakt 87 hmot. % methylesteru a 10 hmot. % methanolu.
Zbytek byl tvořen triglyceridy, parciálními glyceridy a trochou glycerolu.
Příklad 2
Do autoklávu o objemu 1 litru bylo naplněno 200 g řepkového oleje a 1,5 _n.ásobné_-rnDQŽství methanolu..To bylo potom zahřáto na 65° C_g_byjy_přidány 2 g_____ nethylátu sodného. Při okolním tlaku bylo intensivně mícháno 5 minut. Po skončení míchání byly z reakční směsi, ze které vznikla emulse, odebrány vzorky a analyzovány. Na methylester bylo konvertováno cca 91 % výchozího produktu. Hned potom se při tlaku 3,0 MPa (30 bar) nechal autoklávem zespoda nahoru proudit dimethylether. Po výstupu z autoklávu byl dimethylether redukován na tlak okolí. Při tom se vyloučil extrakt, který byl sbírán v chladícím prstu. Po odečtení ještě v nepatrném množství přítomného dimethyletheru obsahoval extrakt cca 60 % ·· ·· • « » » « • » ·· · • · · · · · • · · 9 · ·· ·· • · · · « · · · «·· ··· • · methylesteru a 35 % methanolu. Zbytek byl tvořen triglyceridy, parciálními glyceridy a trochou glycerolu.
Příklad 3
200 g řepkového oleje a 150 g pevného basického katalyzátoru Amberlite4’ IRA 900 bylo umístěno do autoklávu o objemu J litru. Po zahřátí na 68° C byl přidáván methanol až do dosažení tlaku při eedtrvaru. Autokláv byl opatrně třepán asi 30 minut a na to byl z reakční směsi odfiltrován katalyzátor. Analýza ukázala, že na methylester bylo přeměněno 80 % vsazeného řepkového oleje.
Příklad 4
200 g rafinovaného kokosového tuku a 200 g basického katalyzátoru Amberlite® IRA 900 bylo naplněno do autoklávu o objemu \ litru. Po zahřátí na 71° C byl přičerpán methanol až do dosažení tlaku při bodu-varu (asi 1,05 atm.). Po dvou hodinách byla extrakční směs odfiltrována a po oddělení glycerolové fáze byla olejová fáze analyzována. Olejová fáze měla následující složení: methylester 92,3 hmot. %, diglyceridy 6,6 hmot. %, glycerol 1,1 hmot. %.

Claims (16)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY (změněné)
    1. Způsob výroby esterů mastných kyselin, při kterém se jednomocným alkoholem s 1 až 6 uhlíkovými atomy reesterifikuje triglycerid mastné kyseliny v přítomnosti homogenního nebo heterogenního katalyzátoru, vyznačující se tím, že se vytvořený ester mastné kyseliny extrahuje z reakční směsi extrakčním činidlem/blízk^m kritickému stavu s tou podmínkou, že v případě oxidu uhličitého jako extrakčního činidla se neextrahuje v nadkritické oblasti.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že extrakční činidlo je plyn s redukovanou teplotou při 20° C asi 0,7, zejména pak větší nebo rovnou 0,7.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že jako extrakční činidlo je použit oxid uhličitý,propan, butan, dimethylether, ethylacetát nebo směs nejméně dvou z těchto sloučenin.
  4. 4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že je použito extrakční činidlo s hustotou nejméně rovnou kritické hustotě při teplotě mezi 0° a 200° C, zejména pak při 30° až 100° C.
  5. 5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že jako extrakční činidlo je použit propan nebo butan anebo dimethylether.
  6. 6. Způsob podle některého z nároků 1 až 5, vy zn ačující se tím, ž e jako jednomocný alkohol je použit alkohol s 1 až 4 atomy uhlíku, zejména methanol a ethanol.
  7. 7. Způsob podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, ž e jako triglycerid mastné kyseliny jsou použity živočišné nebo rostlinné tuky nebo oleje, zejména ty, které ve zbytku mastné kyseliny mají 10 až 22 a zvláště pak 12 až 18 uhlíkových atomů .
    • ·
  8. 8. Způsob podle některého z nároků 1až7, vyznačující se tím, ž e jako heterogenní katalyzátor je použita iontoměničová pryskyřice a zvláště silně alkalická iontoměničová pryskyřice.
  9. 9. Způsob podle některého z nároků 1až7, vyznačující se tím, ž e jako homogenní katalyzátor je použita alkalie.
  10. 10. Způsob podle některého z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že reesterifikace probíhá při teplotě od 20° do 100° C, výhodně při 30° až 80° C a zejména při 50° až 75° C.
  11. 11. Způsob podle některého z nároků 1 až 10, vyznačující ’ se tím, že reesterifikace probíhá při tlaku ležícím mezi tlakem okolí a tlakem par jednomocného alkoholu.
  12. 12. Způsob podle některého z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že se s extrakcí začne, když je vložený triglycerid mastné kyseliny konvertován nejméně z 80 % a zejména pak z 80 % až 95 %.
  13. 13. Způsob podle některého z nároků 1až12, vyznačující se tím, že extrakce probíhá v protiproudní koloně (C), do jejího spodního oddílu se přivádí extrakční činjdlo a do středního oddílu protiproudní kolony (G) se přivádí reakční směs k extrakci, obsahující vzniklý ester mastné kyseliny a extrakční činidlo, obohacené o ester mastné kyseliny a alkohol, se odtahuje v hlavě kolony a glycerol, z podstatné části zbavený esteru mastné kyseliny, se odtahuje u dna kolony.
  14. 14. Způsob podle nároku 13, vyznačující se tím, že extrakční činidlo obohacené esterem mastné kyseliny a alkoholem se zbaví esteru mastné kyseliny v rektifikační koloně (D) pomocí snížení tlaku a/nebo zvýšení teploty a ester mastné kyseliny se odtáhne u dna rektifikační kolony a alkoholem obohacené extrakční činidlo pak v její hlavě.
    ·· ··· ·
  15. 15. Způsob podle nároku 14, vyznačující se tím, že alkohol je oddělen od extrakčního činidla v kondensátoru (E) a přiveden případně k další konversi glyceridu mastné kyseliny.
  16. 16. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že extrakční činidlo zbavené alkoholu je zkondensováno v kondensátoru (F) a případně přivedeno zpět do extrakční kolony (C).
CZ99582A 1996-09-19 1997-09-11 Způsob výroby esterů mastných kyselin CZ58299A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19638460A DE19638460A1 (de) 1996-09-19 1996-09-19 Verfahren zur Herstellung von Fettsäureestern

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ58299A3 true CZ58299A3 (cs) 1999-07-14

Family

ID=7806262

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ99582A CZ58299A3 (cs) 1996-09-19 1997-09-11 Způsob výroby esterů mastných kyselin

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6211390B1 (cs)
EP (1) EP0931051B1 (cs)
JP (1) JP2001500908A (cs)
CN (1) CN1230945A (cs)
AR (1) AR008459A1 (cs)
AT (1) ATE187712T1 (cs)
AU (1) AU726032B2 (cs)
BR (1) BR9713206A (cs)
CA (1) CA2264558A1 (cs)
CZ (1) CZ58299A3 (cs)
DE (2) DE19638460A1 (cs)
ES (1) ES2142173T3 (cs)
HU (1) HUP0000100A3 (cs)
ID (1) ID18276A (cs)
IL (1) IL128612A0 (cs)
IN (1) IN190261B (cs)
MY (1) MY133748A (cs)
PL (1) PL331700A1 (cs)
TR (1) TR199900554T2 (cs)
WO (1) WO1998012169A1 (cs)

Families Citing this family (42)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3837950B2 (ja) 1998-09-09 2006-10-25 住友化学株式会社 脂肪酸エステルの製造方法および脂肪酸エステルを含む燃料
JP4997681B2 (ja) * 2001-09-28 2012-08-08 住友化学株式会社 脂肪酸エステルの製造方法および製造装置
WO2004018405A1 (de) 2002-08-23 2004-03-04 Richard Gapes Um- und veresterung von fettsäuren und triglyceriden durch dispergieren und dispersionsverfahren zur herstellung von fettsäuremethylestern
US7157401B2 (en) * 2002-10-17 2007-01-02 Carnegie Mellon University Catalyst for the treatment of organic compounds
US20040074760A1 (en) * 2002-10-17 2004-04-22 Carnegie Mellon University Production of biofuels
US7387712B2 (en) * 2002-10-17 2008-06-17 Carnegie Mellon University Catalytic process for the treatment of organic compounds
TWI324592B (en) * 2002-11-28 2010-05-11 Sulzer Chemtech Ag A method for the esterification of a fatty acid
US7871448B2 (en) * 2003-01-27 2011-01-18 Seneca Landlord, Llc Production of biodiesel and glycerin from high free fatty acid feedstocks
US9725397B2 (en) 2003-01-27 2017-08-08 REG Seneca, LLC Production of biodiesel and glycerin from high free fatty acid feedstocks
US8088183B2 (en) * 2003-01-27 2012-01-03 Seneca Landlord, Llc Production of biodiesel and glycerin from high free fatty acid feedstocks
US7806945B2 (en) * 2003-01-27 2010-10-05 Seneca Landlord, Llc Production of biodiesel and glycerin from high free fatty acid feedstocks
US7112229B2 (en) * 2003-07-18 2006-09-26 Petroleo Brasileiro S.A. -Petrobras Process for producing biodiesel fuel using triglyceride-rich oleagineous seed directly in a transesterification reaction in the presence of an alkaline alkoxide catalyst
JP4204926B2 (ja) * 2003-08-07 2009-01-07 花王株式会社 脂肪酸エステルの製造方法
US8313667B2 (en) * 2003-09-23 2012-11-20 Mli Associates, L.L.C. Environmentally benign anti-icing or deicing fluids employing triglyceride processing by-products
US20050274065A1 (en) * 2004-06-15 2005-12-15 Carnegie Mellon University Methods for producing biodiesel
BRPI0502891B1 (pt) * 2005-07-06 2015-11-24 Fundação Regional Integrada processo de produção de biodiesel sem catalisador em meio contínuo
US7691270B2 (en) * 2005-07-13 2010-04-06 Battelle Energy Alliance, Llc Method for removing impurities from an impurity-containing fluid stream
US7828978B2 (en) * 2006-01-11 2010-11-09 Doug Geier Simultaneous synthesis and purification of a fatty acid monoester biodiesel fuel
NZ547429A (en) * 2006-05-24 2009-09-25 Ind Res Ltd Extraction of highly unsaturated lipids with liquid dimethyl ether
US7897798B2 (en) 2006-08-04 2011-03-01 Mcneff Research Consultants, Inc. Methods and apparatus for producing alkyl esters from lipid feed stocks and systems including same
US8445709B2 (en) * 2006-08-04 2013-05-21 Mcneff Research Consultants, Inc. Systems and methods for refining alkyl ester compositions
CN100577783C (zh) * 2006-11-22 2010-01-06 侯金荣 一种提取油脂的方法
US8017796B2 (en) * 2007-02-13 2011-09-13 Mcneff Research Consultants, Inc. Systems for selective removal of contaminants from a composition and methods of regenerating the same
US8585976B2 (en) * 2007-02-13 2013-11-19 Mcneff Research Consultants, Inc. Devices for selective removal of contaminants from a composition
US20080282606A1 (en) * 2007-04-16 2008-11-20 Plaza John P System and process for producing biodiesel
US7943791B2 (en) * 2007-09-28 2011-05-17 Mcneff Research Consultants, Inc. Methods and compositions for refining lipid feed stocks
US8070836B2 (en) * 2007-10-16 2011-12-06 Wayne State University Combined homogeneous and heterogeneous catalytic transesterification process for biodiesel production
MX2010010879A (es) * 2008-04-01 2010-10-26 Sk Chemicals Co Ltd Metodo para preparar alquilester de acido graso usando acido graso.
WO2009143159A1 (en) * 2008-05-19 2009-11-26 Wayne State University Methods and catalysts for making biodiesel from the transesterification and esterification of unrefined oils
US8975426B2 (en) 2008-05-19 2015-03-10 Wayne State University ZnO nanoparticle catalysts for use in transesterification and esterification reactions and method of making
US8895764B2 (en) * 2008-05-19 2014-11-25 Wayne State University ZnO nanoparticle catalysts for use in biodiesel production and method of making
US8308954B2 (en) * 2008-09-25 2012-11-13 Battelle Energy Alliance, Llc Methods for recovering a polar solvent from a fluid stream contaminated with at least one polar impurity
US8747673B2 (en) 2008-09-25 2014-06-10 Battelle Energy Alliance, Llc Methods for recovering a solvent from a fluid volume and methods of removing at least one compound from a nonpolar solvent
US8361174B2 (en) * 2008-10-07 2013-01-29 Sartec Corporation Catalysts, systems, and methods for producing fuels and fuel additives from polyols
US9102877B2 (en) * 2008-11-12 2015-08-11 Sartec Corporation Systems and methods for producing fuels from biomass
ES2788378T3 (es) 2013-06-11 2020-10-21 Renewable Energy Group Inc Producción de biodiésel y productos obtenidos a partir del mismo
US9328054B1 (en) 2013-09-27 2016-05-03 Travis Danner Method of alcoholisis of fatty acids and fatty acid gyicerides
US9790523B2 (en) 2014-03-04 2017-10-17 White Dog Labs, Inc. Energy efficient batch recycle method for the production of biomolecules
FR3060001B1 (fr) * 2016-12-08 2020-05-01 Arkema France Procede de fabrication d'esters (meth)acryliques
US10239812B2 (en) 2017-04-27 2019-03-26 Sartec Corporation Systems and methods for synthesis of phenolics and ketones
US10696923B2 (en) 2018-02-07 2020-06-30 Sartec Corporation Methods and apparatus for producing alkyl esters from lipid feed stocks, alcohol feedstocks, and acids
US10544381B2 (en) 2018-02-07 2020-01-28 Sartec Corporation Methods and apparatus for producing alkyl esters from a reaction mixture containing acidified soap stock, alcohol feedstock, and acid

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2271619A (en) 1939-04-19 1942-02-03 Du Pont Process of making pure soaps
US2360844A (en) 1941-11-26 1944-10-24 Du Pont Preparation of detergents
US4675132A (en) * 1985-03-28 1987-06-23 The United States Of America As Represented By The Secretary Of Commerce Polyunsaturated fatty acids from fish oils
AU632847B2 (en) * 1989-09-08 1993-01-14 Siegfried Peter Process for preparing pure monoglycerides, pure diglycerides and/or pure triglycerides
JPH07304977A (ja) * 1994-05-12 1995-11-21 Sanei Gen F F I Inc 安定性の優れたカロテノイド色素の製造法

Also Published As

Publication number Publication date
AR008459A1 (es) 2000-01-19
DE59700863D1 (de) 2000-01-20
CN1230945A (zh) 1999-10-06
ES2142173T3 (es) 2000-04-01
PL331700A1 (en) 1999-08-02
AU726032B2 (en) 2000-10-26
HUP0000100A2 (hu) 2000-05-28
EP0931051A1 (de) 1999-07-28
ATE187712T1 (de) 2000-01-15
ID18276A (id) 1998-03-19
EP0931051B1 (de) 1999-12-15
CA2264558A1 (en) 1998-03-26
AU4457997A (en) 1998-04-14
IL128612A0 (en) 2000-01-31
US6211390B1 (en) 2001-04-03
WO1998012169A1 (de) 1998-03-26
IN190261B (cs) 2003-07-05
BR9713206A (pt) 2000-04-04
MY133748A (en) 2007-11-30
JP2001500908A (ja) 2001-01-23
TR199900554T2 (xx) 1999-06-21
HUP0000100A3 (en) 2001-06-28
DE19638460A1 (de) 1998-03-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ58299A3 (cs) Způsob výroby esterů mastných kyselin
Mittelbach et al. Kinetics of alkaline catalyzed methanolysis of sunflower oil
PL171878B1 (pl) wyzszych kwasów tluszczowych PL
CA1261870A (en) Process for the production of fatty acid alkyl esters
PL205257B1 (pl) Sposób wytwarzania estrów kwasów tłuszczowych z jednowodorotlenowymi alkoholami alkilowymi oraz sposób wytwarzania paliwa do silników wysokoprężnych
May Transesterification of palm oil: effect of reaction parameters
US7109363B2 (en) Method for the production of fatty acid esters
EP2215195B1 (en) An improved process for the preparation of biodiesel from vegetable oils containing high ffa
SK7742002A3 (en) Method for producing fatty acid alkyl esters
AU2006293812A1 (en) Improved method for making ethyl esters from natural fats
WO2007071046A1 (en) Process for the preparation of biodiesel
CZ111694A3 (en) Process for preparing esters of fatty acids with monovalent alcohols having a short chain
CN101198677A (zh) 使用脂肪酸制备脂肪酸烷基酯的方法和设备
JP2009502812A (ja) カルボン酸アルキルエステルの製造方法
JPH03200743A (ja) 脂肪酸低級アルキルモノエステルの製造方法
US2383596A (en) Method of treating fatty glycerides
US20080110082A1 (en) Biodiesel production with enhanced alkanol recovery
WO2008115806A1 (en) Biodiesel process and catalyst therefor
WO2007061325A1 (en) Method of manufacturing alkyl esters of long-chain fatty acids
US8378133B2 (en) Method for producing fatty acid alkyl ester
JP2003521440A (ja) メチルエステルのグリセロール分解に基づくモノグリセリドの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic