CZ456899A3 - Flexibilní pouzdro pro zavádění lékařských nástrojů do trubic - Google Patents

Flexibilní pouzdro pro zavádění lékařských nástrojů do trubic Download PDF

Info

Publication number
CZ456899A3
CZ456899A3 CZ19994568A CZ456899A CZ456899A3 CZ 456899 A3 CZ456899 A3 CZ 456899A3 CZ 19994568 A CZ19994568 A CZ 19994568A CZ 456899 A CZ456899 A CZ 456899A CZ 456899 A3 CZ456899 A3 CZ 456899A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tube
housing
cylindrical
sleeve
segments
Prior art date
Application number
CZ19994568A
Other languages
English (en)
Inventor
Alexander Lerner
Original Assignee
Pliant Endoscopic Instruments Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pliant Endoscopic Instruments Ltd. filed Critical Pliant Endoscopic Instruments Ltd.
Priority to CZ19994568A priority Critical patent/CZ456899A3/cs
Publication of CZ456899A3 publication Critical patent/CZ456899A3/cs

Links

Landscapes

  • Endoscopes (AREA)

Abstract

Řešení popisuje válcové, pásové těleso upravené pro zavedení do, posouvání v a vytažení z trubice, zejména trubice lidského těla, které má - v roztaženém stavu způsobenémtlakem kapaliny z vnitřku tělesa vnější povrch, vnitřní kanál (14) a oblé (toridní) konce (15,16) spojující uvedený vnější povrch s povrchemvnitřního kanálu (14), a které se skládá v roztaženém stavu z dílů (11,12) s různýmprůměrem.

Description

Flexibilní pouzdro pro zavádění lékařských nástrojů do trubic
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká prostředků pro zavádění lékařských přístrojů a podobných nástrojů do trubic a posouvání takových přístrojů uvedenými trubicemi, které jsou obyčejně v lidském těle.
Dosavadní stav techniky
PCT patentová přihláška PCT/IL 97/00077, publikační číslo WO 97/32515, popisuje endoskopické zavádění prostředku, který se skládá z cylindrického tubulárního pouzdra majícího vnější povrch, osový kanál a oblé konce, které jsou zde označovány jako toroidní, které spojují uvedený vnější povrch s vnitřním povrchem pouzdra, který tvoří povrch osového kanálu. Uvedené pouzdro, které tvoří nekonečné válcové tělo, je schopno rolování, takže různé části vnějšího a vnitřního povrchu vycházejí z proximálního a distálního konce, nebo naopak, a/nebo může klouzat trubicí, do které je pouzdro zavedeno. Pouzdro je udržováno v rozepjatém stavu pomocí plynové nebo kapalinové náplně za středního tlaku.
Taková pouzdra jsou vhodná pro zavádění lékařských nástrojů do trubic v těle, zejména v lidském těle. Zavádění a aktivace některých lékařských nástrojů může být, nicméně, obtížné a bolestivé. Například některé endoskopy mají tvar trubice, která je tuhá nebo rigidní a jejíž zavádění je bolestivé a dále nejsou konstruovány tak, aby jasně a úplně zobrazily povrch trubice, do které jsou zaváděny. Jinými lékařskými nástroji jsou nástroje pro provádění nálevů. Tyto nástroje obsahují trubici pro nalévání vody, která je relativně tuhá, aby bylo umožněno zavádění, ale
která se ohýbá a je v kontaktu s povrchem střeva a proto je její použití obtížné a bolestivé. Dále, všechny takové prostředky obtížně procházejí přes překážky, jako jsou ohyby nebo konvoluty trubic, jako je například střevo.
U.S. patent č. 5045070 popisuje evertovací trubici mající vnitřní stěnu a vnější stěnu, které dohromady tvoří kontinuální prodloužený okrouhlý řez, který je uniformní v průběhu trubice, kde uvedená trubice má prodloužený otevřený kanál. Vynález obsahuje flexibilní zaváděcí prostředek, jehož přední část má konický tvar, který může být zaveden do ústí tělní dutiny a trubice může být evertována do tělní dutiny pomocí uvedeného zaváděcího prostředku.
Ačkoliv je pouzdro popsané v uvedené PCT patentové přihlášce WO 97/32515 mimořádně užitečné, bylo zjištěno, že jeho obecná struktura může být vylepšena tak, aby se zvýšila jeho flexibilita, aby se usnadnilo jeho posouvání trubicí, do které je vložen, zejména tehdy, má-li trubice zúženou oblast nebo ohyb nebo konvulut a podobně, a tím může být zlepšena je použitelnost pro různé účely, jak budou uvedeny dále. Totéž platí pro U.S. patent č. 5045070, s ohledem na který se zlepšení týká pouze usnadnění zavedení evertovací trubice do tělní dutiny.
Dále bude zmíněno použití zlepšeného pouzdra podle předkládaného vynálezu jako pomocného prostředku pro lékařské nástroje, ale tato přihláška popisuje jeho strukturu bez ohledu na jeho použití a proto není odkaz na použití v lékařství míněn jako omezení. Trubice, do které může být pouzdro vloženo, může být trubice jiné živé bytosti než je člověk, nebo to může být trubice struktury nebo přístroje jakéhokoliv původu.
Podstata vynálezu
Předmětem předkládaného vynálezu proto je prostředek pro zavedení lékařského přístroje do trubice a jeho posouvání uvedenou trubicí, který má vylepšenou ohebnost.
Jiným předmětem předkládaného vynálezu je takový prostředek, který může být zaveden do trubice mající ostré ohyby a který může být posouván přes takové ostré ohyby.
Jiným předmětem předkládaného vynálezu je přístroj a způsob pro usnadnění zavádění lékařských nástrojů do trubic lidského těla a/nebo pro jejich odstranění a/nebo jejich aktivaci v trubici.
Jiným předmětem předkládaného vynálezu je přístroj a způsob pro zlepšení manipulace s lékařskými nástroji a použití lékařských nástrojů, které mají být vloženy do trubic v lidském těle.
Jiným předmětem předkládaného vynálezu jsou prostředky pro eliminaci nebo redukci bolesti nebo nepohodlí spojeného s použitím lékařských nástrojů, jako jsou tuhé endoskopy nebo nástroje pro provádění nálevů.
Ještě dalším předmětem vynálezu jsou prostředky pro usnadnění použití endoskopických pozorovacích prostředků pomocí dilatace části tělesné trubice, která bude pozorována.
Ještě dalším předmětem vynálezu jsou prostředky pro usnadnění použití endoskopických prostředků v trubicích majících zúžené části nebo jiné překážky.
• ·
I *
Ještě dalším předmětem vynálezu jsou nástroje a způsob pro usnadnění nálevů.
Další předměty a výhody předkládaného vynálezu budou zřejmé z následujícího popisu.
Jak již bylo uvedeno, prostředek podle předkládaného vynálezu je podobný prostředku popsanému ve výše uvedené PCT patentové přihlášce PCT WO 97/32515 v tom, že je tvořen pásovým, tubulárním tělem, které je schopno svinování do sebe, neboli pouzdrem, jak je zde stručně označováno, které má v roztaženém stavu vnější povrch, vnitřní kanál a oblé (toroidní) konce spojující uvedený vnější povrch s povrchem uvedeného vnitřního kanálu. Také se podobá pouzdru popsanému ve výše uvedené přihlášce v tom, že roztažený stav je udržován pomocí tekuté náplně při kontrolovaném tlaku. Termín tekutina, jak je zde použit, zahrnuje jednotlivé tekutiny - kapalinu nebo plyn - nebo kombinaci tekutin, například kapaliny nebo kapalin a plynu nebo plynů.
Předkládaný vynález proto poskytuje prostředek pro zavedení a použití lékařských nástrojů v tělních trubicích savců, výhodně lidí, stejně jako prostředek pro jiné účely, jako je odstranění cizích těles nebo tkání z trubic, který se skládá z tubulárního pouzdra majícího vnější povrch, osový kanál a oblé (toroidní) konce spojující uvedený vnější povrch s povrchem uvedeného osového kanálu. Díky této struktuře a způsobu použití se může pouzdro rolovat, takže lze říci, že různé části jeho vnitřního a vnějšího povrchu vycházejí z proximálního a distálního konce a naopak, a zároveň nebo jindy může pouzdro klouzat trubicí, do které je zaváděno. Kombinace rolování a posunu a struktura pouzdra, které je vyrobeno z měkkého plastového filmu a reaguje • · · · · • · pneumaticky při naplnění plynem nebo kapalinou za středního tlaku, umožňuje vložení zobrazovacích nebo léčebných přístrojů, které jsou uloženy ve vnitřním osovém kanálu, do trubice v lidském těle, například do střeva, a jejich odstranění z uvedené trubice, s mnohem menší námahou a bez bolesti, i přes kontakt pouzdra se stěnami trubice.
Jak bylo uvedeno, pouzdro je při použití plněno tekutinou za středního tlaku a proto je v roztaženém stavu. Pro tento účel je výhodně poskytnut plnící prostředek pro plyn nebo kapalinu, obyčejně vzduch nebo vodu. Je zmíněn vzduch nebo voda, ale toto není míněno jako omezení. V roztaženém stavu má pouzdro vnější povrch a osový kanál a na řezu má kruhový tvar.
Pouzdro neboli nekonečné, tubulární těleso podle předkládaného vynálezu je charakterizováno tím, že v roztaženém stavu má větší ohebnost, neboli redukovanou resistencí pro ohyb, než dosud známá pouzdra. Taková vyšší ohebnost je dosažena tím, že pouzdro je tvořeno částmi majícími různé průměry, alespoň v roztaženém stavu pouzdra.
Podle jednoho provedení předkládaného vynálezu má pouzdro strukturu, která může být označena jako řetězovitá, protože obsahuje postupně části s vyšší a nižší resistencí vůči ohybu. Protože je výhodné, aby mělo nekonečné, tubulární těleso ve všech místech v podstatě kruhový průřez, je výše uvedená řetězová struktura vyrobena z částí různých průměrů, t.j. ze segmentů s větším průměrem, které mohou být označeny jako tělové segmenty nebo spojovací segmenty, mezi které jsou vloženy části s menším průměrem, které mohou být nazvány krčky nebo středové klouby. Výhodně se tyto segmenty s různým průměrem střídají a v tomto případě může být pouzdro definováno jako pouzdro s měnícím se průměrem nebo pouzdro se střídavým průměrem. Uvedená definice by • · měla zahrnovat pouzdra, ve kterých se segmenty s různým průměrem střídají pouze v části délky pouzdra; a vše, co bude uvedeno o pouzdrech majících střídavý průměr bude platit pro pouzdra mající takový tvar pouze v určité části jejich délky. Geometrické a strukturální charakteristiky, které jsou zde uvedené, se týkají pouzdra v roztaženém stavu, pokud není uvedeno jinak. Průměr částí pouzdra s větším průměrem je určen účelem pouzdra, hlavně průměrem trubice, do které má být pouzdro zavedeno. Uvedený největší průměr zde může být také označen jako nominální průměr.
Pouzdra se střídavým průměrem podle předkládaného vynálezu mohou mít různou konfiguraci. Například, mohou obsahovat: a) v podstavě válcovité segmenty mající největší průměr (který je v podstatě roven nominálnímu průměru), v podstavě válcovité segmenty mající menší průměr a konické segmenty spojující uvedené segmenty s největším průměrem s uvedenými segmenty s menším průměrem; nebo b) konvexní díly, například díly mající přibližně sinusoidální profil, které sousedí navzájem nebo které jsou odděleny kruhovými díly majícími uvedený minimální průměr. Díly nebo segmenty s větším průměrem a díly nebo segmenty s menším průměrem mohou mít v podstatě stejnou délku, což v tomto případě vytvoří pravidelné pouzdro se střídavým průměrem; nebo mohou mít uvedené díly a segmenty různou délku, což vytvoří nepravidelné pouzdro se střídavým průměrem. Uvedené konické segmenty mohou být dosti dlouhé a obyčejně jsou tvaru písmena V, nebo mohou být velmi krátké a v tomto případě mohou být tyto segmenty označeny jako žlábky.
V jiném provedení předkládaného vynálezu má pouzdro zvýšenou ohebnost nebo redukovaný odpor k ohybu a části různého průměru jsou získány nikoliv řetězovým uspořádáním, ale zvlněním nebo zvrásněním povrchu. V některých případech má zvlnění nebo • 9 zvrásnění šroubovitý charakter, takže má vnější povrch pouzdra tvar šroubu. Vrcholy vlnovky nebo závitu jsou části mající nominální průměr.
V provedení předkládaného vynálezu jsou krčky nebo středové klouby významně kratší než tělové nebo spojovací segmenty.
Výhodně jsou v tomto případě krčky cirkulární žlábky oddělující následující tělové segmenty. 0 takovém pouzdru může být řečeno, že má tvar klobásy.
V jiném provedení vynálezu jsou díly s menším průměrem tvořeny segmenty majícími postupně se změnšující průměr ve směru od konce do centra, viz V-tvar, kde strany V mají přímý nebo zahnutý tvar a vrchol V tvoří skutečný střed, ve kterém je odpor k ohybu minimální a ohyb pouzdra je zde koncentrován.
Tato nová struktura zvyšuje ohebnost pouzdra, neboli nekonečného, tubulárního tělesa, takže pouzdro prochází přes překážky snadněji, může se adaptovat na jakékoliv ohyby nebo konvoluty trubice a proto může plnit všechny funkce a dosáhnout všech výsledků očekávaných od takového prostředku, účiněji a i za obtížnějších podmínek. Bylo zjištěno, že uvedená nová struktura umožňuje posun prostředku trubicí takových tvarů, které bránily pokroku v oblasti takových prostředků.
Pokud má pouzdro neboli pásové, tubulární těleso, šroubovité zvlnění nebo závit, tak může být také posouváno do trubice nejen rozvinováním, které je popsáno v PCT patentové přihlášce PCT WO 97/32515, ale také šroubovitou rotací, při které se díky šroubovitému tvaru vnějšího povrchu při šroubování v jedno směru pouzdro posouvá do trubice {zašroubovává) a při šroubování ve druhém směru se pouzdro vysouvá v opačném směru z trubice (vyš roubovává) .
« · ··
Ve všech provedeních vynálezu se může pouzdro zasouvat do trubice rolováním, jak je popsáno v PCT patentové přihlášce WO 97/32515, například pomocí zatlačování pomocí tlaku působícího z proximálního na distální konec, například pomocí tyčky nebo nástroje, který je vložen do vnitřního kanálu pouzdra v rozvinutém stavu. Stejným způsobem může být proveden posun zpět trubicí nebo odstranění pouzdra z trubice. Skutečnost, že pouzdro má střídavý průměr, který obsahuje části s menším průměrem, neboli prohlubně či žlábky, neinterferuje s rozvinováním. Pouzdro může být také posouváno nebo vytahováno klouzáním trubicí, pokud je to žádoucí, a/nebo šroubováním.
Poudra uvedená na obrázcích jsou pro zjednodušení uvedena jako pouzdra omezené délky. Nicméně, délka pouzdra je určena vzdáleností bodu, který má být dosažen v trubici, od vstupu do uvedené trubice.
Pouzdro neboli tubulární pásovité těleso podle předkládaného vynálezu může být použito pro zavádění a manipulaci s endoskopy nebo jinými nástroji, pro zavádění nebo odstraňování kapalin z trubis a částí těla, které komunikují s trubicemi, a pro provedení jakýchkoliv jiných funkcí. Může být řečeno, že pouzdro neboli tubulární pásovité těleso podle předkládaného vynálezu je zejména vhodné pro zavádění optických prostředků, pro drenáž tekutin nebo pro provedení čištění pomocí kapalin a pro dosažení dostatečné vzdálenosti v trubici, i za přítomnosti překážek, ohybů a podobně.
V provedení předkládaného vynálezu, které je navrženo hlavně pro odstraňování cizích těles z trubice, jako jsou například fragmenty tkáně vzniklé v důsledku chirurgických zákroků, kameny nebo obecně jakákoliv pevná tělesa nebo částice, obsahuje prostředek podle předkládaného vynálezu kromě hlavního nebo *·
vnějšího pouzdra, jak bylo popsáno výše, vnitřní pouzdro vložené do osového kanálu a posouvatelné v tomto kanálu, které je vysunuto za distální konec vnějšího pouzdra pro uchopení cizího tělesa a jeho vsunutí do vnějšího pouzdra.
V jiném provedení vynálezu jsou prostředky opatřeny snímacím čidlem pro jakoukoliv překážku bránící posunu pouzdra do trubice, která může být způsobena ohyby trubice nebo jinými faktory, kde toto Čidlo snímá vzniklé zvýšení tlaku v pouzdru. Toto umožňuje provedení jakéhokoliv zásahu, který může být v takové situaci nutný.
Vynález dále obsahuje způsob pro zavádění pouzdra s lékařským nástrojem, který má být zaveden, do vstupu trubice, stejně jako vynález obsahuje prostředky pro provedení uvedeného způsobu, jak budou popsány dále.
V dalším provedení předkládaného vynálezu, které je zejména vhodné pro zavádění endoskopických prostředků pro pozorovací účely, má část pouzdra, která je za distálním koncem endoskopu, který je vložen do pouzdra, t.j. část, která je distálně od uvedeného distálního konce, větší průměr a/nebo je více poddajná než ostatní části pouzdra. Endoskopy mají obyčejně rigidní nebo tuhé tělo a operativní přední konec na konci těla. Při použití endoskopu je jeho operativní přední konec také distálním koncem, takže při popisování manipulace s a použití prostředku podle předkládaného vynálezu mají výrazy přední konec a distální konec stejný význam. Na začátku použití pouzdra, při napouštění plynu nebo kapaliny do tohoto pouzdra, je uvedená větší a/nebo poddájněší část uvnitř pouzdra a je částí osového kanálu. Po zavedení pouzdra do trubice a po posunu uvedené distální části do distálního konce trubice se tato část rozvine více než zbývající části pouzdra a roztáhne trubici, do které je pouzdro zavedeno,
1» *
což usnadní vizualizaci.
Termíny distální konec a proximální konec, pokud jsou uvedeny bez upřesnění, se vztahují k pouzdru na začátku jeho použití, kdy není zavedeno do trubice, zatímco konce, které jsou distální a proximální při použití pouzdra v trubici jsou zde označovány jako aktuální distální konec a aktuální proximální konec, v příslušném pořadí.
Způsob použití lékařského nástroje s pouzdrem majícím část s větším průměrem než mají ostatní části, zejména tehdy, je-li přístrojem endoskop mající operativní přední konec - v případě endoskopu vizualizační konec - a tuhé tělo napojené na uvedený konec, obsahuje napojení uvedeného předního konce na pouzdro v nebo poblíž proximálního konce výše uvedeného většího dílu pouzdra, zavedení uvedeného předního konce do osového kanálu pouzdra v proximálním konci tohoto kanálu, čímž se uvedený díl s větším průměrem stane proximální částí povrchu uvedeného osového kanálu a působí na něj kompresivní tlak, roztažení pouzdra pomocí napuštění kapaliny, umístění distálního konce pouzdra do vstupu trubice v lidském těle a posun pouzdra s lékařským nástrojem do trubice, což způsobí rozvinování pouzdra, například pomocí tlaku na tělo uvedeného prostředku, kdy uvedené tělo uvedeného prostředku a uvedený větší díl uvedeného pouzdra se posouvají osovým kanálem pouzdra, kdy toto posouvání pokračuje do té doby,dokud přední konec uvedeného prostředku nedosáhnepožadované, aktuální distální pozice. Tato pozice je samozřejmě určena délkou pouzdra, která při tomto způsobu musí odpovídat vzdálenosti uvedené aktuální distální pozice od vstupu do trubice. V této pozici vytvoří uvedený větší díl aktuální distální okrouhlý konec pouzdra, který není omezen jiným dílem pouzdra a působením roztahujícího tlaku se rozpíná a roztahuje stěnu trubice. Potom je pouzdro vytahováno a klouže po stěnách trubice, bez změny
tvaru, například tahem za aktuální proximální konec, a lékařský nástroj během tohoto vytahování pracuje, zobrazuje trubici, ve které se během vytahování pouzdra postupně roztahují příslušné části. Větší částí pouzdra je míněno část mající větší průměr, než mají zbývající části, nebo část poddajnější, která může zvětšit svůj průměr působením vnitřního tlaku. Proto termín větší znamená větší a/nebo poddajnější vůči tlaku.
Vynález dále obsahuje způsob výroby pouzdra se střídavým průměrem podle předkládaného vynálezu, který obsahuje: 1) výrobu cylindrické trubice, 2) výrobu požadovaného profilu se střídavým průměrem, obvykle pomocí působení vnitřního tlaku a tepla, 3) složení této trubice do sebe tak, že oba její konce jsou v těsné blízkosti, kdy dva segmenty trubice jsou zasunuty do sebe a mezi dvěma segmenty trubice je definována cylindrická kapsa, 4) volitelně napuštění vybrané kapaliny do uvedené cylindrické kapsy a 5) spojení uvedených konců trubice za vzniku tubulárního pouzdra.
Popis obrázků na připojených výkresech
Obr. 1 je podélný řez pouzdrem, neboli pásovým, tubulárním tělesem podle předkládaného vynálezu.
Obr. 2 je příčný řez pouzdrem podle obr 1, v místě II-II obr.
1.
Obr. 3 je podélný řez pouzdrem, neboli pásovým, tubulárním tělesem podle jiného provedení předkládaného vynálezu.
Obr. 4 je schematický řez dvouvrstvou toroidní trubicí.
Obr. 5 je schematický řez ilustrující použití pouzdra podle • · · 9 ·
obr. 1 pro vizualizaci trubice.
Obr. 6 schematicky znázorňuje zavádění pouzdra podle předkládaného vynálezu do trubice mající ostré ohyby.
Obr. 7 schematicky znázorňuje zařízení pro měření odporu působícímu proti pouzdru podle předkládaného vynálezu při jeho posouvání trubicí.
Obr. 8A, 8B, 8C ilustrují použití pouzdra podle předkládaného vynálezu pro odstraňování cizích těles z trubice.
Obr. 9 schematicky znázorňuje výrobu pouzdra se střídavým průměrem podle předkládaného vynálezu.
Obr. 10 schematicky znázorňuje dvojitou toroidní trubici.
Obr. 11 je schematický podélný řez dalším provedením předkládaného vynálezu, který ukazuje aktuální distální část pouzdra a endoskop při zavedení do trubice lidského těla.
Obr. 12 je příčný řez obr. 11 v místě XI-XI.
Obr. 13 až 15 schematicky znázorňují fáze použití pouzdra dle obr. 11 a 12.
Obr. 16 až 18 schematicky znázorňují fáze setkání prostředku podle jednoho provedení vynálezu s překážkou.
Obr. 19 až 21 ilustrují schematický podélný řez pouzdrem pro nálevy a ukazují fáze jeho zavádění do trubice.
Obr. 22 je příčný řez obr. 21 v místě XXII-XXII.
• ··♦·
Obr. 23 je schematické znázornění přístroje pro kontrolu tlaku kapaliny.
Obr. 24 ukazuje situaci, ve které došlo k setkáni pouzdra s překážkou v trubici.
Obr. 25 ukazuje změny tlaku kapaliny v situaci z obr. 24.
Na obr. 1 je pouzdro podle předkládaného vynálezu označeno číslem 10. Obr. 1 ukazuje pouze část pouzdra v oblasti segmentů sousedících s distálním koncem 15 a proximálním koncem 16. Jak je vidět na obrázku, pouzdro se skládá ze střídajících se cylindrických segmentů 11 a segmentů tvaru V 12 spojujících segmenty 11. Průměr segmentů 11 je nominální - t.j. největší průměr. Nejmenším průměrem je průměr na vrcholu V-segmentů (13) . Vnitřní kanál 14 má nepravidelný průřez, jak ukazuje obr. 2, který je důsledkem skutečnosti, že vnitřní kanál není naplněn.
Obr. 3 ukazuje jiné, druhé provedení pouzdra podle předkládaného vynálezu, které je zobrazeno v podélném řezu a s přerušením. Pouzdro 20 tohoto provedení má zvlněný nebo zvrásněný povrch, kde zvlnění má šroubovitý tvar (21). Vrcholy závitů mají nominální průměr. 22 je distální, toroidní konec pouzdra a 23 je proximální, toroidní konec pouzdra. 24 je vnitřní kanál. Na obr.
je vidět, že profil povrchu pouzdra je sinusoidální,
Obr. 4 ilustruje jiné provedení vynálezu, ve kterém je pouzdro tvořeno dvěma složkami 30 a 31, které jsou zasunuty do sebe. Bylo zjištěno, že vytvoření částí různých průměrů může vytvořit zóny se sníženou tloušúkou stěny napnutím stěn pouzdra v místech mezi sousedními sekcemi různých průměrů, takže může dojít v uvedených oblastech k selhání pouzdra. Například, uvedené tenčí zóny mohou #· mít tloušťku stěny, která je přibližně poloviční ve srovnání s tloušťkou stěny v uniformní části pouzdra. Na druhou stranu bylo zjištěno, že není žádoucí zesílení uvedených oblastí zvětšením tloušťky stěny. Tento problém může být překonán pomocí dvojitého neboli složeného pouzdra, například pomocí dvou složek stejného tvaru, které jsou vloženy jedna do druhé. Například, pokud je použito výroby pouzdra podle obr. 9 A a 9B, tak jsou dvě koncentrické trubice 90 umístěny do razící formy 91 a jsou tvarovány současně. Bylo zjištěno, že mechanické vlastnosti takových dvojitých pouzder jsou mimořádně dobré, zejména jejich kombinace mechanické pevnosti a ohebnosti.
V popsaném provedení mají všechny segmenty s větším průměrem stejný tvar a stejnou délku a všechny segmenty s menším průměrem mají stejný tvar a stejnou délku, ale jak bylo uvedeno, není to nutné, a délka větších segmentů stejně jako délka menších segmentů se může lišit v různých částech pouzdra, čímž vzniká nepravidelné pouzdro. Toto platí, i když to není uvedeno, pro všechna provedení předkládaného vynálezu.
Obr. 5 znázorňuje možné použití pouzdra podle předkládaného vynálezu, které je uvedeno - pouze jako příklad - jako pouzdro podle obr. 1, ale které může mít jakýkoliv jiný tvar, pokud se jedná o pouzdro se střídavým průměrem. Na obr. 5 je pouzdro 20 zavedeno do trubice 25 a roluje se, dokud nedosáhne požadovaného místa v trubici. 24 je endoskop, který je vložen do vnitřního kanálu 23 pouzdra 20 a tímto kanálem je posouván, takže způsobuje rolování pouzdra 20 a jeho posun trubicí 25 do konečné polohy (není zobrazena), ve které se endoskop vysune z pouzdra a zobrazí trubici.
Výše uvedená provedení vynálezu mají ohebnost, která je výrazně lepší než ohebnost známých prostředků. Tato vlastnost je v každém případě výhodná, ale je zásadní a nezbytná tehdy, když je prostředek posouván trubicí s ostrými ohyby. Takový případ je ilustrován na obr. 6, na kterém je uvedeno pouzdro 50, které má podobnou konfiguraci jako pouzdra podle obr. 1 a 2.
Trubice 55, do které je zaváděno pouzdro 50, má ostrý ohyb 56. Prostředek 57, což může být zobrazovací prostředek, jako je například endoskop nebo TV-kamera opatřená spojovacím kabelem, je vložen do pouzdra 50, ale pro průchod za ohyb 56 musí tento ohyb nejprve překonat pouzdro. Pouzdro 50 má cylindrické segmenty 51 spojené V-segmenty 52. Je vidět, že když pouzdro 50 dosáhne ohybu 56, tak se segmenty 51 naklonění k sobě, v oblasti vrcholů segmentů 52, jak je zřejmé ze vzájemné polohy cylindrických segmentů 51A a 51B a V-segmentu 52A, což usnadní ohyb pouzdra a jeho posun za ohyb 56 dále do trubice. Jak se pouzdro ohýbá, tak se segmenty 51 a segmenty 52 deformují, díky jejich poddajnosti se jejich části bližší ohybu mírně kontrahují a jejich části na vnější straně ohybu se mírně natahují.
V důsledku toho se vnitřní kanál 54 překvapivě posouvá na jednu stranu pouzdra, jak ukazuje číslo 58, při překonání ostrého ohybu. Prostředek 57 nebo kabel spojující prostředek jako je TV kamera se zobrazovacím přístrojem, musí být také ohebný, aby mohl být posunut za ohyb.
Je třeba si uvědomit, že není vždy nutné, aby mělo pouzdro podle předkládaného vynálezu střídavý průměr nebo řetězovou strukturu tvořenou středními díly oddělenými středovými klouby, nebo aby bylo tvořeno cylindrickými segmenty a V-segmenty spojujícími cylindrické segmenty v celé své délce. V mnoha případech je dostatečné, aby mělo takovou strukturu v té části své délky, kde je nutný nejmenší odpor k ohybu. Například, pokud je do pouzdra zasouván endoskop, tak je dostatečné, aby takovou strukturu měla distální část pouzdra za distálním koncem ·· ·· • · · · • · a · ··· ···· • 9 ··· • · · •« ·· endoskopu, aby pouzdro procházelo za ohyby trubice, jak je uvedeno na obr. 6. Uvedená distální část může mít délku, například, přibližně 3 až 20 cm. Po posunu distální části pouzdra bude následovat zbývající část pouzdra, i tehdy, má-li konstantní průměr cylindrického tvaru a obsahuje-li endoskop nebo jiný prostředek.
Obr. 7 ilustruje způsob a prostředek pro detekci překážek bránících posunu pouzdra podle předkládaného vynálezu do trubice, které jsou způsobeny ohyby trubice nebo jinými příčinami, takže může pracovník manipulující s pouzdrem provést taková opatření, jaká jsou nutná.
Pouzdro 60, které má stejnou konfiguraci jako pouzdro podle obr. 1 a obr. 2, ale které může mít jakoukoliv jinou konfiguraci podle předkládaného vynálezu a do jeho vnitřního kanálu 64 je zaveden prostředek 67, jako je například endoskop. Pouzdro 60 je spojeno s rigidní nebo dostatečně pevnou manžetou 65, která je spojenahadičkou 68 s diferenciálním manometrem 70, který je popsán dále. Pouzdro 60 je perforováno v bodě 69 a je spojeno s hadičkou 68. Na začátku manipulace je pouzdro 60 retrahováno tak, že jeho distální konec mírně přesahuje manžetu 65. Potom je pouzdro zasouváno do trubice, zatímco manžeta zůstává bez pohybu a pouzdro uzavře trubici 61, jak ukazuje obrázek.
Diferenciální manometr 70 obsahuje dvě komůrky, 71 a 72, spojené U-trubicí 73, která obsahuje například rtuú. Komůrky 71 a 72 jsou naplněny plynem, například vzduchem, Uvedené komůrky jsou u dna spojeny trubicí 74, která obsahuje kapilární, nebo velmi úzký otvor 75 (trysku) vyrobenou jykýmkoliv vhodným způsobem, například lokálním zúžením trubice nebo vložením přepážky opatřené uvedeným otvorem.
·· * · 4 · ·· 4 · 4 φ < · 4*4 4444
444 4 444 44 · • · 4 4 4 4 4 4 4 •44 4444 44 444 44 44
V případě, že se pouzdro 60 setká s odporem při posouvání trubicí, jako je ohyb trubice nebo překážka v trubici, a operátor ho dále tlačí do trubice, tak tlak v pouzdru stoupá a stoupající tlak je přenášen hadičkou 68 do komůrky 71 diferenciálního manometru, Proto bude plyn proudit z komůrky 71 do komůrky 72, aby se vyrovnal tlak ve dvou komůrkách, ale protože musí tento plyn projít malým otvorem 75, bude toto vyrovnávání pomalé, takže bude po určitou dobu tlak v komůrce 71 vyšší než tlak v komůrce 72 a toho se ukáže posunem rtuti v U-trubici 73.
Obr. 8A, 8B a 8C ukazují provedení vynálezu a způsob jeho použití pro extrakci cizích těles, jakéhokoliv původu, z trubice. Toto provedení obsahuje vnější pouzdro 80 a vnitřní pouzdro 81. Vnější pouzdro 80 může být posouváno trubicí 83 způsobem společným pro všechna provedení vynálezu a vnitřní pouzdro 81 může být posouváno vnitřkem vnějšího pouzdra 80, stejným způsobem. Nicméně, vnitřní pouzdro 81 se pohybuje ve zpětném směru vzhledem k vnějšímu pouzdru 80, protože jeho vnější povrch se pohybuje ve stejném směru jako vnitřní povrch pouzdra 80.
Na obr. 8A byl prostředek zaveden do trubice 83 do blízkosti cizího tělesa 84, které je jakéhokoliv původu. Na obr. 8B byl prostředek posunut dále, takže toroidní, distální konec vnitřního pouzdra 81 se kontaktoval s cizím tělesem 84. Pokud je -vnější pouzdro 80, nesoucí vnitřní poudro 81, posouváno dále, tak vnitřní pouzdro 81 sevře při zpětném pohybu těleso 84 a polkne ho a toto těleso projde distálním koncem do vnitřního kanálu 86. Potom se vnitřní pouzdro 81 zatahuje do vnějšího pouzdra 80, dokud nedosáhne pozice uvedené na obr. 8C,ve které je celé uvnitř vnitřního kanálu 86 pouzdra 80. Tlak působený povrchem kanálu 86 na distální konec pouzdra 81 způsobí uzavření tohoto kanálu a uzavření cizího tělesa 84, jak je uvedeno na obr. 8C. Potom mohou být obě pouzdra vytažena z kanálu 83.
• ·
Musí být samozřejmě poskytnuty ovládací prostředky, jako jsou rigidní nebo semi-rigidní trubice, jedna pro posun vnějšího pouzdra 80 do trubice a druhá pro posun vnitřního pouzdra 81 ve vnějším pouzdru 80. Tyto trubice a jiné posouvací prostředky nejsou na obrázcích uvedeny pro zjednodušení obrázků, a jejich obstarání je snadné.
Obr. 9 schematicky znázorňuje způsob výroby pouzdra podle předkládaného vynálezu. Cylindrická trubice 90 z termoplastického materiálu je vložena do razící formy 91 mající vnitřní povrch 92, jehož průměr se v délce mění. V tomto provedení má povrch 92 tvar zobrazený na obr. 1, tvořený cylindrickými segmenty a V-segmenty, ale obecně může mít jakýkoliv tvar, který odpovídá požadovanému vnějšímu tvaru vyráběného pouzdra, například pouzdra uvedeného na obr. 3 nebo 4. Razící forma 94 se zahřeje jakýmkoliv vhodným způsobem. Obr. 9 ukazuje razící formu ponořenou v kapalině 93, která je uložena v kontaineru 94 a která je zahřátá odporovým elektrickým ohřívačem 95, ale může být použit jakýkoliv jiný vhodný ohřívací prostředek. V trubici 90 je jakýmkoliv prostředkem 96 vyvolán tlak. Pod vlivem tepla a tlaku se trubice 90 prohne, jak je symbolicky znázorněno přerušovanou čarou 97, podle povrchu 97, do polohy umožněné povrchem 92 a přijme tvar uvedeného povrchu. Potom se trubice odstraní z formy a po ochlazení se složí do sebe a dva její sousedící konce se uzavřou, jak je popsáno pro cylindrickou trubici ve výše uvedené patentové přihlášce WO 97/32515. Část se zvětšeným průměrem může být získána svařením dvou segmentů trubice různého průměru dohromady nebo roztažením části jednoho segmentu trubice.
Jiné provedení předkládaného vynálezu, obsahující dvojité pouzdro, je uvedeno na obr. 10. V trubici se střídavým průměrem 100 je umístěna cylindrická trubice 101. Tlak Ρχ je udržován ve trubici 100, jak ukazuje 102, a tlak P2 je udržován ve trubici • ·
101, jak ukazuje 103, kde tyto dva tlaky jsou kontrolovány nezávisle. Takové dvojitě toroidní pouzdro má významné výhody v kontrole posouvání pouzdra trubicí.
V provedení uvedeném na obr. 11 a 12 označuje číslice 120 vnitřní povrch trubice v lidském těle, do které je zaveden endoskopický prostředek. Pouzdro podle předkládaného vynálezu je označeno 121 a má vnější povrch 122 a osový kanál 123. Endoskop 124, mající válcové tělo a optickou hlavici s průhledným krytem 127 je vložen do kanálu 123. Kryt 127 je připojen na vnitřní povrch pouzdra 121 v 125. V této pozici je aktuální distální část pouzdra 121, označená 126, rozšířená, takže odpovídajícím způsobem rozšiřuje trubici, do které je prostředek zaveden a tak zlepšuje pohled na povrch trubice, který je označen 128. Přerušované čáry 129 označují zorné pole endoskopu samotného.
Obr. 13 až 15 schematicky znázorňují jeden způsob použití provedení podle obr. 11 a 12. Pouzdro 121, jehož délka může být 1 metr nebo větší, je pro ilustraci přerušené a endoskop 124 je také přerušen. Na začátku procesu (obr. 13) je endoskop 124 celý mimo pouzdro 121 svým průhledným krytem 127 těsně u pouzdra.
Větší část 126 pouzdra 121 je uvnitř kanálu 123. Distální konec pouzdra 121 je potom zaveden do trubice 120 a endoskop je vtlačen dovnitř. To způsobí rolování pouzdra, které se tak nasouvá do trubice 120. Začátek tohoto procesu je zobrazen na obr. 14. Při zavádění pomocí tlaku na tělo endoskopu 124 se prostředek dostane do pozice uvedené na obr. 15, ve které je zcela zaveden a větší část 126 již není v osovém kanálu 123 a je roztažena. V této pozici je endoskop aktivován a začíná zobrazovat vnitřek trubice 120. Pouzdro 121 s endoskopem je postupně vytahováno, klouže trubicí 120 a protože takto klouže, tak roztahuje větší část 126 postupně části trubice 120, jak je ukázáno 120' na obr. 15, který ukazuje střední pozici manipulace, ve které je pouzdro
• · · · ·
121 s endoskopem vytaženo z aktuání distální pozice, ale ještě nedosáhlo ústí trubice 120.
Rolováním pouzdra 121 dopředu a zpět a klouzáním vpřed a tažením vzad může být průhledný kryt 127 s hlavicí endoskopu umístěn v jakékoliv pozici v trubici v otevřené pozici, jak je uvedeno na obr. 15. Například, předpokládejme, že během zavádění pouzdra do trubice se narazilo na překážku 126 (obr. 16) ve chvíly, kdy byl kryt 137 ve vzdálenosti 1 od čela pouzdra a operátor chtěl vědět, o jakou překážku se jedná. V takovém případě je možné vytáhnou pouzdro tak, aby se vzdálenost mezi překážkou 136 a čelem pouzdra rovnala 1, jak ukazuje obr. 17, a potom pokračovat v zavádění endoskopu 134, dokud nedosáhne pozice uvedené na obr. 18, ze které může být překážka pozorována a vyhodnocena.
V prostředku podle předkládaného vynálezu, který je zejména vhodný pro provedení nálevů, je pouzdro doplněno drenážním zásobníkem pro vodu, která proudí mezi pouzdrem a trubicí, do které je pouzdro zavedeno, kde tento drenážní kontainer má vstup přesahující, s určitou vůlí, proximální konec (který je v tomto provedení aktuálním proximálním koncem) pouzdra. Trubice, s rozprašovačem, je vložena do osového kanálu pouzdra z jeho distálního konce (který je v tomto provedení aktuálním distálním koncem) tak, že rozprašovač zůstává mimo uvedený distální konec a je připojen na zdroj vody na svém proximálním konci. Voda vytékající z rozprašovače prochází mezi pouzdrem a vnitřním povrchem střeva a potom mezi pouzdrem a vstupem drenážního kontaineru a hromadí se v uvedeném kontaineru.
Takový prostředek je zobrazen na obr. 19 až 22. Obsahuje trubici 140, která je napojena na zdroj vody a která je ukončena rozprašovací hlavicí 141. Tato trubice je zavedena do trubice
pomocí pouzdra 142, které je podobné jako pouzdra na obr. 11 a 12, ale průměr má významně menší, než je průměr střeva 143, do kterého je prostředek zaveden, a má zevní povrch 146 a osový kanál 147. Konec 144 tvoří vstup drenážního kontaineru 145 a mezi manžetou 144 a povrchem pouzdra 146 existuje mezera.
Na začátku použití tohoto pouzdra pro nálevy je rozprašovací hlavice 141 vodní trubice 140 zavedena do pouzdra 142 z jeho proximálního konce (obr. 19). Potom je pouzdro posouváno do trubice 143 rolováním (obr. 20). V konečném stadiu zavádění,uvedeném na obr. 21, je rozprašovací hlavice 141 vysunuta z pouzdra 142 na distálním konci a může být zapnut přívod vody. Po dokončení výplachu střeva může být prostředek vytažen z trubice.
Voda zavedená trubicí 140 proudí nazpátek, ve směru šipek 149, do prostoru mezi pouzdrem 142 a trubicí 143, vstupuje do konce 144 a hromadí se v zásobníku 145.
V jednom provedení vynálezu, ve kterém je tekutinou použitou pro plnění pouzdra kapalina, výhodně voda, jsou prostředky výhodně opatřeny přístrojem pro plnění kapaliny do pouzdra, přístrojem pro monitorování tlaku kapaliny a pro kontrolu změn tlaku, které mohou být způsobeny různými příčinami při použití pouzdra nebo změnami průřezu a konfigurace trubice, do které je pouzdro zaváděno, nebo změnami polohy lékařského nástroje v osovém kanálu pouzdra nebo jakoukoliv kombinací těchto faktorů. Uvedené prostředky výhodně obsahují nádrž obsahující zásobu kapaliny, volitelně pod tlakem, tlakovou trubici, trubice spojující uvedenou nádrž a uvedenou trubici navzájem a s vnitřkem pouzdra a chlopeň pro kontrolu toku kapaliny mezi uvedenou nádrží a uvedeným potrubím. Tlaková trubice se výhodně skládá z vertikální nebo v podstatě vertikální trubice, ve které může • · · · · ······· ·· ··· volně oscilovat hladina kapaliny, která je výše, než je hladina uvedené nádrže, lépe je opatřena přepadem do uvedené nádrže a prostředkem pro změnu průřezu trubice v různých úrovních.
Obr. 23 ilustruje takový přístroj. Přístroj se skládá ze zásobní nádrže 150, která může být uzavřená a pod tlakem a obyčejně má objem několika litrů, například 2 litrů. Zásobní nádrž 150 je výhodně umístěna na pevné podložce 151. 152 označuje tlakovou trubici, což je vertikální trubice, obyčejně mající průměr několika centimetrů, například 3-4 cm, a která je vysoká 1 metr nebo více a která je umístěna vertikálně, nebo v podstatě vertikálně, od hladiny 153, což je střední hladina zásobní nádrže, a horní hladina je označena 154. Hladina kapaliny v uvedené trubici může volně oscilovat a je omezena pouze přepadovou trubicí 155, kterou se vrací jakákoliv kapalina přesahující hladinu 154 do zásobní nádrže. Pokud je to žádoucí, tak je trubice opatřena světlem 156, které umožňuje pozorování hladiny kapaliny v trubici. Vložený díl 157 je v trubici 152. Tento vložený díl má v různé výšce různý průřez a výhodně je největší v dolní části, kde je umístěn na nosiči 158 a jeho průřez se zmenšuje směrem vzhůru, takže díl končí tyčkou 157'.
Trubice 152 je na svém dolním konci napojena na trubici 167, z níž je ukázán pouze začátek, která komunikuje s vnitřkem pouzdra podle jakéhokoliv provedení vynálezu, ve kterém je použita kapalina. Zásobní nádrž také komunikuje při dně prostřednictvím spoje 159 s trubicí 167. V uvedeném spojení 159 je chlopeň 160, které - podle svého průsvitu - kontroluje tok kapaliny ve spoji 159 jednom směru.
Při plnění pouzdra kapalinou je chlopeň 160 otevřena na jakýkoliv stupeň a kapalina vtéká do pouzdra. Pokud byla trubice 152 původně prázdná, teče kapalina rovněž do této trubice a dosahuje stejné úrovně jako kapalina v nádrži 150. V průběhu práce s přístrojem se může objem pouzdraměnit z různých důvodů.
Za prvé, když je lékařský přístroj zaveden do osového kanálu, zvyšuje se tlak v pouzdru, snižuje se objem přístupný pro kapalinu v uvedeném pouzdru. Za druhé, objem trubice, do které je pouzdro zavedeno, se může také lišit v průběhu délky trubice. Další faktory mohou vyvolat zvýšený tlak. Když se tlak zvyšuje, teče kapalina - jelikož je nestlačitelná - zpět do zásobní nádrže a do tlakové trubice. Pokud je chlopeň ve spoji 159 zcela otevřena, takže je odpor mezi zásobní nádrží a tlakovou trubicí zanedbatelný, teče kapalina do tlakové nádrže a zvyšuje zde pouze mírné zvýšení hladiny, které způsobí malé zvýšení tlaku v nádrži, což vyvolá zvýšení hladiny v tlakové trubici, které odpovídá pouze zvýšenému tlaku v nádrži. Pokud je chlopeň částečně uzavřena a má významný odpor pro tok kapaliny, tak se hladina v trubici 152 zvyšuje tak, aby vyrovnala nejen tlak v nádrži, ale také odpor chlopně. Vzestup hladiny kapaliny v tlakové trubici bude rychlejší na začátku, kdy je tlak nízký, protože průřez trubice je menší díky přítomnosti vloženého dílu 157, a bude pomalejší při vyšším tlaku. Manipulace s chlopní 160 umožní kontrolu hladiny; změny v tlakové trubici a obecně funkci přístroje podle obr. 23.
Situace, ve které je přístroj podle obr. 23 použit pro kontrolu zvýšení tlaku, je schematicky znázorněna na obr. 24. Tento obrázek ukazuje pouzdro 161 vložené do trubice 162.
Lékařský přístroj 164 významného průměru je zaveden do osového kanálu 165 pouzdra 161. Trubice 167, která je pokračováním trubice 167 z obr. 23, zprostředkuje komunikaci s přístrojem z obr. 23. Jak pouzdro s přístrojem postupuje trubicí 162, narazí na překážku 166 jakékoliv povahy, která takovým způsobem uzavírá trubici 162, že pouzdro 161 nemůže pokračovat dále. Prostor dostupný v pouzdru pro kapalinu se sníží a proto se zvýší tlak, a
• · • 9 9 9 9
9 · 99
9 9 9
9 9 9 ·
9 9 · · · · 99 9 9 toto zvýšení se odrazí ve změně hladiny kapaliny v tlakové trubici 152 obr. 23.
Závislost těchto variací na rychlosti, kterou je posouván přístroj 164 a na lumen chlopně 160, ilustruje obr. 25, který ukazuje tlak kapaliny v závislosti na rychlosti (uvedena jako V). Přístroj je posouván potom, co pouzdro narazilo napřekážku 166rychlostí, při které zvýšení tlaku také závisí na průsvitu chlopně 160 a jsou uvedeny tři různé křivky, a, bac, pro různé průsvity chlopně, které sesnižují od průsvitu pro křivku a do průsvitu pro křivku c. V diagramu na obr. 25 je počáteční tlak v pouzdru 0,1 kg/cm2 a jeho maximální hodnota je 0,2 kg/cm2.
Pouzdro podle předkládaného vynálezu je vyrobeno z flexibilního plastového filmu, výhodně tloušťky od 5 do 25 μπι. Výhodným materiálem pro uvedený film je například polyethylen a polyurethan. Může být vyrobeno odborníkem jakýmkoliv vhodným způsobem, například přeložením tenké ohebné trubice do sebe, takže je jeden konec napojen na druhý konec a dva konce trubice sousedí, přeložením uvedených konců přes sebe a jejich spojení svařením nebo slepením nebo jakýmkoliv jiným vhodným způsobem. Výše uvedená PCT patentová přihláška PCT WO 97/32515 ilustruje přípravu podobného pouzdra. Délka pouzdra, stejně jako jeho průměr a velikost a pozice větší části, pokud je přítomna, závisí na účelu pouzdra, na velikosti trubice, do které má být zavedeno a na vzdálenosti od ústí do aktuální distální polohy, které je potřeba dosáhnout. Všechny tyto faktory musí brát odborníci v úvahu.
Způsob použití prostředku podle předkládaného vynálezu s lékařským přístrojem, například endoskopem majícím operativní přední konec - v případě endoskopu vizualizační konec - a tuhé tělo napojené na uvedený konec, který je zejména vhodný tehdy, • ·· · · ·· » ·· ·« « · ♦ * · » · · • · · · · ♦ · • « » · · · · · « « · » · · · ·· ··· 9· ·· má-li trubice překážku, jako je zúžení nebo ohyb nebo konvolut, obsahuje napojení uvedeného předního konce na pouzdro v oblasti proximálního konce nebo poblíž, napuštění kapaliny do pouzdra, čímž dojde k roztažení pouzdra, rolování pouzdra pomocí tlaku působícího na tělo přáístroje do té doby, kdy je přístroj v blízkosti distálního konce pouzdra, například pomocí tlaku na tělo přístroje, a zasunutí pouzdra bez rolování do trubice tak daleko, jak je možné, kdy při tomto zasouvání je přístroj v chodu, t.j. například endoskop zobrazuje. Pokud se narazí na překážku, jako je zúžení nebo ohyb nebo konvolut trubice, tak se přístroj vtáhne o kousek nazpět, pouzdro se odpovídajícím způsobem sroluje, takže aktuální distální konec pouzdra je volný a stlačitelný, pouzdro se vtlačí tak, že distální konec pouzdra se dostane za pžekážku a potom se opět vyroluje - například tlakem na tělo přístroje, takže přední konec přístroje je opět v místě aktuálního distálního konce pouzdra a za překážkou, a potom pokračuje posun do konečné distální polohy nebo k jiné překážce. Po ukončení práce s přístrojem může být pouzdro vytaženo vyrolováním, například vytažením na tělu uvedeného přístroje.
Je třeba si uvědomit, že provedení předkládaného vynálezu byla popsána pro ilustraci a že odborníci v oboru mohou připravit různé modifikace, variace a adaptace provedení bez odchýlení se od rozsahu připojených patentových nároků.

Claims (19)

  1. P-atentOA/eh n. a x? o y
    1. Válcové, pásové těleso upravené pro zavedení do, posouvání v a vytažení z trubice, zejména trubice lidského těla, které má
    - v roztaženém stavu způsobeném tlakem kapaliny z vnitřku tělesa, vnější povrch, vnitřní kanál (14) a oblé (toridní) konce (15, 16
    - 22, 24) spojující uvedený vnější povrch s povrchem uvedeného vnitřního kanálu, a které se skládá v roztaženém stavu z dílů (11, 12) s různým průměrem.
  2. 2. Válcové, pásové těleso podle nároku 1, které obsahuje části se sníženým odporem k ohybu.
  3. 3. Válcové, pásové těleso podle nároku 1, které má, alespoň v jedné části své délky, řetězovou strukturu tvořenou články (11) oddělenými spojovacími segmenty (13).
  4. 4. Válcové, pásové těleso podle nároku 3, ve kterém jsou články cylindrické segmenty (51) a spoje jsou žlábky (52).
  5. 5. Válcové, pásové těleso podle nároku 3, ve kterém jsou články cylindrické segmenty (51) a spoje jsou segmenty tvaru V (52).
  6. 6. Válcové, pásové těleso podle nároku 1, které má šroubovicový vnější povrch (21).
  7. 7. Válcové, pásové těleso podle nároku 1, které má ve všech bodech v podstatě kruhový průřez, kde uvedený průřez má v různých bodech různý průměr.
  8. 8. Válcové, pásové těleso podle nároku 1, které má díly s různou sílou stěny.
  9. 9. Válcové, pásové těleso podle nároku 1, obsahující lékařský přístroj (124) vložený do jeho vnitřního kanálu, kde část (126) pouzdra (121), která je za distálním koncem uvedeného přístroje, má větší průměr a/enbo je poddajnější než jiné části pouzdra.
  10. 10. Válcové, pásové těleso podle nároku 1 mající střídavý průměr.
  11. 11. Přístroj pro odstraňování cizích těles z trubice vyznačující se tím, že obsahuje vnější válcové, pásové těleso (80) podle nároku 1 a vnitřní válcové, pásové těleso (81) podle nároku 1 vložené do osového kanálu uvedeného vnějšího tělesa a pohyblivé v tomto kanálu.
  12. 12. Přístroj pro detekci překážky bránící posunu válcového, pásového tělesa do trubice vyznačující se tím, že obsahuje prostředek pro detekci zvýšení tlaku v pouzdru.
  13. 13. Přístroj podle nároku 12 vyznačující se tím, že prostředek pro detekci zvýšení tlaku v pouzdru obsahuje manžetu (65) vhodnou pro nasazení na válcovité, pásovité těleso (60), otvor (69) v uvedené manžetě odpovídající otvoru v uvedeném tělese, diferenciální manometr (70) mající dvě komůrky (71, 72) a trubici (68) spojující uvedený otvor v uvedené manžetě s uvedenými komůrkami uvedeného manometru.
  14. 14. Použití zaváděcího pouzdra podle nároku 9, které obsahuje napojení distálního konce lékařského přístroje (124) na pouzdro (121) v oblasti nebo poblíž dílu s větším průměrem a/nebo větší poddajností, zavedení uvedeného distálního konce do osového kanálu (123) pouzdra v proximálním konci pouzdra, roztažení pouzdra plynem nebo kapalinou, umístění distálního konce pouzdra do ústí trubice (120) v lidském těle, posun pouzdra s přístrojem to trubice tlakem na tělo uvedeného přístroje, při kterém dochází • * k rolování pouzdra, při kterém se uvedené tělo a uvedená část s větším průměrem a/nebo větší poddajností posouvá uvedeným osovým kanálem do požadované aktuální distální pozice, kde se uvedená část s větším průměrem a/nebo větší poddajností roztáhne a tím rozepne stěny trubice, zahájení práce s přístrojem a vytažení pouzdra klouzajícího trubicí, při kterém pokračuje práce přístroje.
  15. 15. Způsob pro provedení nálevů vyznačující se tím že obsahuje použití přístroje pro provádění nálevů, který obsahuje trubici pro přívod vody (140) a rozprašovač (141) a zaváděcí pouzdro podle nároku 1, dále obsahující drenážní zásobník (145) mající vstup (144) překrývající - s mezerou - proximální konec pouzdra; vložení přístroje pro provádění nálevů do osového kanálu pouzdra s jeho distálního konce tak, že uvedený rozprašovač přesahuje uvedený distální konec, napuštění vody do uvedené trubice pro přívod vody a zachytávání vody do uvedeného drenážního zásobníku.
  16. 16. Způsob výroby pouzdra se střídavým průměrem podle předkládaného vynálezu vyznačující se tím, že obsahuje: získání cylindrické trubice; vtisknutí požadovaného střídavého profilu; přeložení trubice tak, že jsou oba konce ve vzájemném kontaktu, kdy dva segmenty trubice jsou umístěny v sobě a mezi uvedenými dvěma segmenty trubice je definována cylindrická dutina; a spojení uvedených konců trubice za vzniku válcového, pásového tělesa.
  17. 17. Způsob podle nároku 16 vyznačující se tím, že požadovaný střídavý profil je vtisknut do trubice pomocí tlaku a tepla.
  18. 18. Složené pouzdro, obsahující dvě válcovitá, pásovitá tělesa podle jakéhokoliv z nároků 1 až 10, která jsou vložena do sebe.
  19. 19. Složené pouzdro, obsahující dvě válcovitá, pásovitá tělesa, která jsou vložena do sebe, kde vnější je válcovité těleso podle jakéhokoliv z nároků 1 až 10 a vnitřní je cylindrické válcovité těleso.
CZ19994568A 1998-06-30 1998-06-30 Flexibilní pouzdro pro zavádění lékařských nástrojů do trubic CZ456899A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994568A CZ456899A3 (cs) 1998-06-30 1998-06-30 Flexibilní pouzdro pro zavádění lékařských nástrojů do trubic

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994568A CZ456899A3 (cs) 1998-06-30 1998-06-30 Flexibilní pouzdro pro zavádění lékařských nástrojů do trubic

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ456899A3 true CZ456899A3 (cs) 2000-05-17

Family

ID=5468204

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994568A CZ456899A3 (cs) 1998-06-30 1998-06-30 Flexibilní pouzdro pro zavádění lékařských nástrojů do trubic

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ456899A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU745879B2 (en) Flexible sheath for introducing a medical device into a duct
US8679001B2 (en) Lumen probe apparatuses and methods for using the same
EP1315444B1 (en) Body cavity liner
EP2563448B1 (en) Method and apparatus for extending a tube
US5437638A (en) Multifinger topocatheter tip for multilumen catheter for angioplasty and manipulation
EP1942975B1 (en) Steerable catheter devices and methods of articulating catheter devices
US20060020164A1 (en) Evertable insertion tube for colonoscope
US20020013601A1 (en) Cavity enlarger method and apparatus
US20140316265A1 (en) Method and apparatus for extending a tube
US20080306441A1 (en) Non-buckling balloon catheter with spring loaded floating flexible tip
US20130289350A1 (en) Method and apparatus for extending a tube
KR20180097593A (ko) 음경 보형물
WO2020252107A1 (en) Systems and methods for traversing a site of obstruction
WO2020140008A1 (en) Catheter with vessel lining for cell collection and methods for using same
JPH084628B2 (ja) 拡張体付カテーテル
CN210903227U (zh) 肝胆外科取石器
CZ456899A3 (cs) Flexibilní pouzdro pro zavádění lékařských nástrojů do trubic
EP2979722A2 (en) Catheter with vessel lining and methods for using same
CN211023325U (zh) 一种手术钳
TW514503B (en) Flexible sheath for introducing a medical device into a duct
JP2012196321A (ja) バルーンカテーテル
JPH11309217A (ja) 管腔内拡張留置具
CN114176500A (zh) 球囊导管
IE20030581A1 (en) Evertable insertion tube for colonoscope
JP2003117003A (ja) 可変長バルーンカテーテルおよびその製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic