CZ451199A3 - Vrstvený kompozit na bázi termoplastických polymerů - Google Patents

Vrstvený kompozit na bázi termoplastických polymerů Download PDF

Info

Publication number
CZ451199A3
CZ451199A3 CZ19994511A CZ451199A CZ451199A3 CZ 451199 A3 CZ451199 A3 CZ 451199A3 CZ 19994511 A CZ19994511 A CZ 19994511A CZ 451199 A CZ451199 A CZ 451199A CZ 451199 A3 CZ451199 A3 CZ 451199A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
layer
base layer
decorative
decorative layer
composite according
Prior art date
Application number
CZ19994511A
Other languages
English (en)
Inventor
Klaus Müller
Klaus Klemm
Original Assignee
Targor Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Targor Gmbh filed Critical Targor Gmbh
Priority to CZ19994511A priority Critical patent/CZ451199A3/cs
Publication of CZ451199A3 publication Critical patent/CZ451199A3/cs

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)

Abstract

Vrstvený kompozit, která má alespoň jeden dekorativní povrch a obsahuje základní vrstvu, vyrobenou z termoplastického polymeru, který jejiný než polypropylen, na ní umístěnou dekorativní vrstvu a tepelně vytvrzenou vrstvu, aplikovanou na dekorativní vrstvu. Jako vazebný materiál může být mezi základní vrstvu a dekorativní vrstvu vložena mezivrstva. Dekorativní vrstva a tepelně vytvrzená vrstva mohou být aplikovány na obě strany základní vrstvy.

Description

Vrstvený kompozit na bázi termoplastických polymerů
Oblast techniky
Vynález se týká vrstveného kompozitu, který má alespoň jeden dekorativní povrch a zahrnuje základní vrstvu, vyrobenou z termoplastického polymer, který je jiný než polypropylen, dekorativní vrstvu umístěnou pod ní a tepelně vytvrzenou vrstvu, aplikovanou na dekorativní vrstvu. Předložený vynález také týká způsobu pro výrobu tohoto vrstveného kompozitu.
Dosavadní stav techniky
Vrstvené kompozity tohoto generického typu jsou známé a v zásadě sestávají z materiálu jádra ze dřeva nebo alespoň z materiálu podobného dřevu, jako je materiál tvořený dřevěnými vlákny nebo oddělené vrstvy papíru slisované s přidáním pryskyřice, na které jsou aplikovány dekorativní materiály, jako jsou dřevitá zrna nebo mramorování spolu se zesíťovatelnými pryskyřičnými materiály (overlay) za vystavení teplu a tlaku. Materiály tohoto typu jsou popsány například v katalogu společnosti Euwid. ť A »»*
Známé materiály však mají nevýhodu v jisté citlivosti na vlhkost, pronikající okraji do vrstvy jádra, neboť dřevo nebo dřevu podobné materiály mají tendenci k bobtnání, pokud jsou vystaveny vlhkosti. Lisování kompozitu je navíc
-2• «I • 9
nákladný proces jak vzhledem k potřebné energii, tak i k nákladům, neboť lisování musí být prováděno při teplotě od 140 do 180 °C a při tlacích až do 200 N/cm2, a dále také následuje proces zpracování po lisování, který trvá několik dní, aby se předešlo deformaci listů a vytvořil se ideálně uzavřený povrch.
V řadě průmyslových aplikací, například v automobilním nebo elektrotechnickém průmyslu je potřeba povrchových materiálů, které mají na jedné straně vysokou odolnost proti poškrábání a na druhé straně mají relativně vysokou odolnost proti teplu a je navíc snadné je opatřit dekorací.
Povrchové materiály používané po jistou dobu při výrobě nábytku mají řadu vrstev, mezi jiným základní vrstvu, dekorativní vrstvu a tepelně vytvrzenou vrstvu, která na nich leží, které vazebných vrstev, adhezních fólií, Vrstvený kompozit s pomocí dalších například vyrobených z papíru nebo vytvářejí dekorativní vrstvený kompozit tohoto typu je však velmi komplikované vyrobit a často mají vysoký obsah formaldehyd a vykazují nežádoucí bobtnání.
Dřívější přihláška DE-A 1 97 22 339 popisuje vrstvený kompozit, který zahrnuje základní vrstvu vyrobenou z polypropylenu, dekorativní vrstva umístěná na ní a tepelně vytvrzenou vrstvu, aplikovanou na dekorativní vrstvu. V některých aplikacích však existuje potřeba vrstveného kompozitu, který namísto základní vrstvy vyrobené z polypropylenu, má základní vrstvu vyrobenou z jiného termoplastického polymeru a proto má poněkud jiné mechanické vlastnosti.
• « • · • · • · · · « Β · · ♦ Β · • Β Β ΒΒ «» « Β I Β « · β β » · Β β
Β Β Β · · ν · Β Β Β Β
Β Β ··· · Β · * ΒΒ tl
Podstata vynálezu
Předložený vynález se týká vrstveného kompozitu, který je vyrobený z termoplastického polymeru a má alespoň jeden dekorativní povrch a je odolný proti vlhkosti a dalším podobným účinkům okolního prostředí, jako jsou chemické látky nebo žhavé cigarety a který má zlepšenou odolnost proti otěru a vysokou pevnost v tlaku a je možno jej snadno a s nízkými náklady vyrobit.
Bylo zjištěno, že tohoto cíle může být dosaženo pomocí vrstveného kompozitu s alespoň jedním dekorativním povrchem, který zahrnuje základní vrstvu vyrobenou z termoplastického polymeru, který je jiný než polypropylen, dekorativní vrstvu, umístěnou na základní vrstvě a tepelně vytvrzenou vrstvu umístěnou na dekorativní vrstvě.
V novém vrstveném kompozitu mohou být dekorativní vrstva a tepelně vytvrzená vrstva, aplikovaná na dekorativní vrstvu, na každé straně základní vrstvy, vyrobené z termoplastického polymeru, který je jiný než polypropylen, což vede k struktuře sendvičového typu se základní vrstvou uprostřed.
Materiál základní vrstvy zahrnuje od 0 do 60% hmot., výhodně od 0 do 50% hmot., obzvláště výhodně od 0 do 40% hmot., vztaženo k celkové hmotnosti směsi, vyztužujících plnidel, jako je síran barnatý, hydroxid horečnatý, talek se střední velikostí částic od 0,1 do 10 μιη, měřeno podle normy DIN 66 115, dřevo, len, křída, skleněná vlákna, pokrývaná skleněná ·· · « · ···· ·» ·· • · · · ·· · 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 ^99
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 99 9 9 9 9 9 9 9 9 vlákna, krátká nebo dlouhá skleněná vlákna, skleněné kuličky nebo směsi těchto látek. Kromě toho materiál základní vrstvy také může zahrnovat obvyklá aditiva, jako jsou stabilizátory proti působení světla, UV stabilizátory, tepelné stabilizátory, pigmenty, saze, mazadla, prostředky snižující hořlavost, nadouvadla a podobně, v množstvích, která jsou obvyklá a požadovaná.
Možné termoplastické polymery jiné než polypropylen, vytvářející základní vrstvu jsou mezi jiným polyethylen, polyvinylchlorid, polyestery, polykarbonát, polyakryláty a polymethakryláty, polyamidy, polyuretany, polyacetaly, jako je polyoxymethylen, polybutylen tereftaláty a polystyreny. Základní vrstva výhodně obsahuje kromě vyztužujících plnidel také polyoxymethylen, polybutylen tereftalát nebo polystyren, obzvláště kopolymery styrenu spolu s podílem jednoho nebo více komonomerů, jako je butadien, amethylstyren, akrylonitril, vinylkarbazol nebo také estery kyselin akrylové, methakrylové nebo itakonové. Základní vrstva nového vrstveného kompozitu může také obsahovat recyklovaný materiál vyrobený z těchto termoplastických polymerů.
Pro účely popisu předloženého vynálezu výraz polyoxymethylen zahrnuje homo- a kopolymery aldehydů, například formaldehydu a cyklických acetalů, které v molekule obsahují opakující se vazby uhlík-kyslík a mají index toku taveniny od 5 do 40 g/10 min, obzvláště od 5 do 30 g/10 min měřeno podle normy ISO 1133 při teplotě 230 °C a pod zatížením 2,16 kg.
Výhodně používaný polybutylen tereftalát je esterifikační
- 5 produkt kyseliny tereftalové a butylenglykolu s relativně vysokou molekulovou hmotností a má index toku taveniny od 5 do 45 g/10 min, obzvláště od 5 do 30 g/10 min podle normy ISO 1133, při teplotě 230 °C a při zatíženi 2,16 kg.
Možné styrenové kopolymery jsou obzvláště kopolymery s až do 45% hmot., výhodně až do 20% hmot., kopolymerizovaného akrylonitrilu. Kopolymery tohoto typu vyrobené ze styrenu a akrylonitrilu (SAN) máji index toku taveniny od 1 do 25 g/10 min, obzvláště od 4 do 20 g/10 min měřeno podle normy ISO 1133 při teplotě 230 °C a při zatíženi 2,16 kg.
Ostatní styrenové kopolymery, které jsou výhodně používány, obsahují až do 35% hmot., obzvláště až do 20% hmot., kopolymerizovaného akrylonitrilu a až do 35% hmot., obzvláště až do 30% hmot., kopolymerizovaného butadienu. Index toku taveniny kopolymerů tohoto typu vyrobených ze styrenu, akrylonitrilu a butadienu (ABS) je od 1 do 40 g/10 min, obzvláště od 2 do 30 g/10 min měřeno podle normy ISO 1133, při teplotě 230 °C a při zatížení 2,16 kg.
Základní vrstva v novém vrstveném kompozitu může také být směs různých termoplastických polymerů, například směs vyrobená z kopolymerů styrenu s akrylonitrilem a kopolymerů vyrobeného z butadienu a akrylonitrilu.
Pro dosažení velmi dobré vazby mezi základní vrstvou a dekorativní vrstvou může také být užitečné vložit mezivrstvu jako například vazebný materiál mezi základní vrstvu a dekorativní vrstvu. Mezivrstvy, které mohou být použity, jsou mezi jiným impregnovaný papír a netkané látky nebo « · · · • « • ·
- 6 • · · * · · • · · · · · * » I * · * ♦ · • » « · · 9 9
99 99 adhezní promotor, primer nebo lepidlo. Mezivrstva je výhodně impregnovaný papír nebo netkaná látka.
Dekorativní vrstva může být složena z polymerického materiálu, který má ražený vzor nebo obarvení nebo kombinaci obojího, například ve formě hotového laminátu. Dekorativní vrstva se však také může skládat z papíru nebo tkaniny nebo materiál, který je podobný papíru nebo je podobný tkanině nebo je podobný dřevu nebo kovu. Příklady takových materiálů mohou být dekorativní vrstvy vyrobené z materiálu podobného hliníku nebo z materiálu podobného nerezové oceli nebo z materiálu podobného dřevu, korku nebo linoleu.
Tepelně vytvrzená vrstva - překrytí (overlay) umístěná na dekorativní vrstvě se skládá z termosetového polymerického materiálu, například z papíru impregnovaného melaminovou pryskyřicí nebo močovinovou pryskyřicí a zesíťovaného vystavením tlaku nebo tepla během výroby vrstveného kompozitu. Materiály tohoto typu jsou samy o sobě známé a mezi jiným je možno získat ve formě hotových laminátů od firmy Melaplast ve Schweinfurtu, Německo.
Podle předloženého vynálezu může být vrstva tvořená kombinací dekorativní vrstvy a překrytí (impregnovaný materiál), je-li to požadováno, umístěna jednostranně nebo oboustranně na základní vrstvě nebo na mezivrstvě. Na základní vrstvu nebo na mezivrstvu je také možné aplikovat hotový laminát, který se skládá z dekorativní vrstvy a překrytí.
Celková tloušťka nového vrstveného kompozitu je od 1 do 20 • · · · · · *
- 7 mm, výhodně od 5 do 10 mm, a základní vrstva představuje alespoň 80 %, výhodně alespoň 90 %, celkové tloušťky.
Pro výrobu nového vrstveného kompozitu je materiál základní vrstvy používán pro připojení materiálů dekorativní vrstvy a překrytí a také případné mezivrstvy, přičemž všechny tyto další materiály jsou ve formě tenkých flexibilních fólií nebo impregnovaných materiálů nebo také hotových laminátů. Pro dosažení tohoto cíle se vyztužený termoplastický polymer zahřívá ve vytlačovacím zařízení na teplotu alespoň 180 °C, výhodně alespoň 200 °C a potom, za tlaku alespoň 80 N/cm2, výhodně alespoň 90 N/cm2, se vloží do komory pro vstřikovací lisování v zařízení pro vstřikovací lisování do které vyly předtím umístěny fólie pro dekorativní vrstvu a tepelně vytvrzenou vrstvu a také pro případnou používanou mezivrstva nebo hotový laminát. Vyvíjený tlak alespoň 10 N/cm2, výhodně alespoň 50 N/cm2, je udržován zatímco nástroje se potom ochladí na teplotu která není nižší než 60 °C, výhodně není nižší než 70 °C, po dobu, která nepřekračuje 4 minuty, výhodně ne více než 3 minuty, a výlisek je potom vyjmut z oddílu pro vstřikové lisování.
Překvapivě bylo zjištěno, že vrstvený kompozit podle předloženého vynálezu mají výbornou přilnavost mezi jednotlivými vrstvami, jestliže jsou při výrobě nového vrstveného kompozitu dodrženy uvedené podmínky. Pro další zlepšení přilnavosti mezi vrstvami může být výhodné, aby překrytí bylo vystaveno zpracování plamenem, výhodně oboustranně, při teplotě od 50 do 80 °C před umístěním do komory pro injekční vstřikování.
- 8 9 9 « · 9 · 9 9 9 9 • 9 * 9 9 9 9 · · | 9 9 <
• 9 I 9 ♦ · »9 9 • 99 9 9 99 · • 9 9« «9 tt
Nový vrstvený kompozit jsou překvapivě velmi vhodné pro výrobu lisovaných výrobků u kterých dekorativní povrch má mít navíc obzvláštní odolnost proti chemickému, mechanickému nebo tepelnému poškození. Výhodné použití nových vrstvených kompozitů jsou podlahové krytiny a panely na stěny. Pro tyto aplikace se vyrábějí jednotlivé listovité výlisky ve tvaru listů z nového vrstveného kompozitu a spojeny dohromady pro získání podlahové krytiny nebo krytiny stěn. Aby se tato procedura stala ve svém výhodném provedení snáze proveditelná odborníkovi v oboru, výlisky z nových vrstvený kompozitů se výhodně opatří bočními spojovacími prvky typu pero a drážka. Listovité výlisky vyrobené z nových vrstvených kompozitů mohou mít na jednom konci a na jedné straně výstupky a na konci a straně, které se nacházejí proti výstupkům mají prohloubení, které jsou geometricky zrcadlovým obrazem výstupků. To vytváří jednoduchou možnost spojování listovitých výlisků k sobě spolehlivým a přesným způsobem. Nové vrstvené kompozity jsou také vhodné jako povrchové materiály pro automobilové konstrukce a pro elektrotechnický průmysl.
Příklady provedení vynálezu
Následující příklady mají za cíl popsat předložený vynález detailněji. V pracovních příkladech byly použity následující měřicí procedury:
- Odolnost proti parám byla určována podle normy EN 438-2.4;
- Odolnost proti otěru byla určována podle normy EN 438-2.6 při od 6000 do 10 000 otáčkách za minutu;
- Pevnost v tlaku byla určována testem padající kuličky « · · · i: • · «I * podle normy EN 438 s 8 mm základovou deskou, velikost namáhané oblasti: 5,5 mm;
- Odolnost proti žhavým cigaretám byla určována podle normy EN 438-2.18;
- Odolnost proti chemickým látkám byla určována podle normy DIN 51958
- odolnost proti poškrábání byla určována měřeno podle normy ISO 1518;
vazebná pevnost byla určována použitím čepelky pro vytvoření křížovitých rovnoběžných řezů (cross-cuts) v povrch u výlisku. Potom byla na naříznutý povrch přitlačena lepicí páska, která byla usilovně odtahována od povrchu ve směru k němu kolmém. Jestliže v zásadě žádný segment kompozitu nemůže být odtržen z povrchu lepicí páskou, vazebná pevnost byla hodnocena +; jestliže mohly být odtrženy jednotlivé segmenty až do 10% celkového množství výsledek byl hodnocen jako ±; a jestliže bylo možno odtrhnout více než 10% celkového povrchu, výsledek byl ohodnocen známkou Obzvláště dobrá vazebná pevnosts byly označována jako ++.
Příklad 1
Styrenový kopolymer s obsahem talku, obsahující 15% hmot. kopolymerizovaného akrylonitrilu a s obsahem talku 30% hmot., vztaženo k celkové hmotnosti lisovací kompozice, byl zahříván na teplotu 280 °C a vstříknut, použitím vstřikového tlaku 110 N/cm2, do mělké komory pro vstřikovací lisování, do které byl předtím umístěn na straně ejektoru hotový laminát vyrobený z překrytí a dekorativní fólie vyrobené z Melaplastu. Byl udržován vyvíjený tlak 50 N/cm2, zatímco • · · · « ·
• · · · · · · • · * · · · · fl · » ♦ · · · · · • · W · « * · · fl »· · · · » · · výlisek byl ochlazen na teplotu 80 °C v průběhu 2 minut. Komora pro lisování vstřikováním byla potom otevřena a výsledný výlisek byl vyjmut. Výsledky testů s výlisky s jednostranným přilisovaným pokrytím jsou uvedeny v Tabulce
1.
Příklad 2
Styrenový kopolymer, vyztužený dlouhými skleněnými vlákny, obsahující 15% hmot. kopolymerizovaného akrylonitrilu a obsahující dlouhá skleněná vlákna v množství 30% hmot., vztaženo k celkové hmotnosti lisovací kompozice, byl zahříván na teplotu 290 °C a vstříknut, se vstřikovacím tlakem 110 N/cm2, do mělké komory pro vstřikovací lisování, do které byl předtím umístěn na straně ejektoru hotový laminát, použitý v Příkladu 1. Byl udržován vyvíjený tlak 50 N/cm2, zatímco výlisek byl ochlazen na teplotu 80 °C v průběhu 2 minut. Komora pro lisování vstřikováním byla potom otevřena a výsledný výlisek s jednostranným přilisovaným pokrytím byl vyjmut. Výsledky testů s výlisky jsou uvedeny v Tabulce 1.
Příklad 3
Styrenový kopolymer, vyztužený skleněnými kuličkami a dlouhými skleněnými vlákny, obsahující 15% hmot. kopolymerizovaného akrylonitrilu a obsahující skleněné kuličky v množství 10% hmot. a dlouhá skleněná vlákna v množství 20% hmot., vztaženo k celkové hmotnosti lisovací kompozice, byl zahříván na teplotu 290 °C a vstříknut, se vstřikovacím tlakem 110 N/cm2, do mělké komory pro »9 9 ·· · 9 · · · * * · »«·· · 9 · 9 9 9 9
9 · · * · · * · · • · » · » » 9 9**99
-- · Β Β · 9 » · 9 9 9 9 ” J. J_ — «· #· 9 9 99 99 99 vstřikovací lisování, do které byl předtím umístěn na straně ejektoru hotový laminát, použitý v Příkladu 1. Byl udržován vyvíjený tlak 50 N/cm2, zatímco výlisek byl ochlazen na teplotu 80 °C v průběhu 2 minut. Komora pro lisování vstřikováním byla potom otevřena a výsledný výlisek s jednostranným přilisovaným pokrytím byl vyjmut. Výsledky testů s výlisky jsou uvedeny v Tabulce 1.
Příklad 4
Nevyztužený styrenový kopolymer, obsahující 15% hmot. kopolymerizovaného akrylonitrilu, byl zahříván na teplotu 270 °C a vstříknut, se vstřikovacím tlakem 110 N/cm2, do mělké komory pro vstřikovací lisování, do které byl předtím umístěn na straně ejektoru hotový laminát, použitý v Příkladu 1. Byl udržován vyvíjený tlak 50 N/cm2, zatímco výlisek byl ochlazen na teplotu 80 °C v průběhu 2 minut. Komora pro lisování vstřikováním byla potom otevřena a výsledný výlisek s jednostranným přilisovaným pokrytím byl vyjmut. Výsledky testů s výlisky jsou uvedeny v Tabulce 1.
Srovnávací příklad A
Příklad 1 byl opakován s tou výjimkou, že namísto vyztuženého styrenového kopolymeru s kopolymerizovaným akrylonitrilem jako základní vrstvou byla nyní použita základní vrstva vyrobená z dřevitých vláken. Výsledky provedených testů jsou uvedeny v Tabulce 1.
Příklad 5 • · · · · · •12Styrenový kopolymer, vyztužený dlouhými skleněnými vlákny, obsahující 15% hmot. kopolymerizovaného akrylonitrilu a 10 % hmot. kopolymerizovaného butadienu (ABS), obsahující dlouhá skleněná vlákna v množství 30% hmot., vztaženo k celkové hmotnosti lisovací kompozice, byl zahříván na teplotu 290 °C a vstříknut, se vstřikovacím tlakem 110 N/cm2, do mělké komory pro vstřikovací lisování, do které byl předtím straně ejektoru hotový laminát, použitý v Byl udržován vyvíjený tlak 60 N/cm2, zatímco výlisek byl ochlazen na teplotu 85 °C v průběhu 2 minut. Komora pro lisování vstřikováním byla potom otevřena a výsledný výlisek s jednostranným přilisovaným pokrytím byl vyjmut. Výsledky testů s výlisky jsou uvedeny v Tabulce 2.
umístěn na Příkladu 1.
Příklad 6 obsahuj ící a 10
15%
Nevyztužený styrenový kopolymer kopolymerizovaného akrylonitrilu kopolymerizovaného butadienu (ABS), byl zahříván na teplotu 270 °C a vstříknut, se vstřikovacím tlakem 110 N/cm2, do mělké komory pro vstřikovací lisování, do které byl předtím umístěn na straně ejektoru hotový laminát, použitý v Příkladu 1. Byl udržován vyvíjený tlak 60 N/cm2, zatímco výlisek byl ochlazen na teplotu 70 °C v průběhu 2 minut. Komora pro lisování vstřikováním byla potom otevřena a výsledný výlisek s jednostranným přilisovaným pokrytím byl vyjmut. Výsledky testů s výlisky jsou uvedeny v Tabulce 2.
hmot. hmot.
Srovnávací příklad B
Příklad 5 byl opakován s výjimkou, že namísto vyztuženého ♦ · · · * ·
• 9 · 9 · 9 9 • 9 ♦ · · 9 « • 9 9 * · · » 9 9 9 9 99 ·
A 99 99 99 99 styrenového kopolymeru s kopolymerizovaným akrylonitrilem a butadienem (ABS) jako základní vrstvy byla použitá základní vrstva nyní vyrobena z dřevitých vláken. Výsledky provedených testů jsou uvedeny v Tabulce 2.
Příklad 7
Polybutylen tereftalát, vyztužený dlouhými skleněnými vlákny, obsahující dlouhá skleněná vlákna v množství 30% hmot., vztaženo k celkové hmotnosti lisovací kompozice, byl zahříván na teplotu 300 °C a vstříknut, se vstřikovacím tlakem 100 N/cm2, do mělké komory pro vstřikovací lisování, do které byl předtím umístěn na straně ejektoru hotový laminát, použitý v Příkladu 1. Byl udržován vyvíjený tlak 50 N/cm2, zatímco výlisek byl ochlazen na teplotu 100 °C v průběhu 1,0 minuty. Komora pro lisování vstřikováním byla potom otevřena a výsledný výlisek s jednostranným přilisovaným pokrytím byl vyjmut. Výsledky testů s výlisky jsou uvedeny v Tabulce 3.
Příklad 8
Nevyztužený polybutylen tereftalát byl zahříván na teplotu 300 °C a vstříknut, se vstřikovacím tlakem 100 N/cm2, do mělké komory pro vstřikovací lisování, do které byl předtím umístěn na straně ejektoru hotový laminát, použitý v Příkladu 1. Byl udržován vyvíjený tlak 50 N/cm2, zatímco výlisek byl ochlazen na teplotu 90 °C v průběhu 1,0 minuty. Komora pro lisování vstřikováním byla potom otevřena a výsledný výlisek s jednostranným přilisovaným pokrytím byl vyjmut. Výsledky testů s výlisky jsou uvedeny v Tabulce 3.
• ·
• · · · · · ·· 9 9 • 9 · 9 9 9 9
9 9 9 9 9 ·
9 » · * « * · · • ·· « « · · ·
Srovnávací příklad C
Příklad 7 byl opakován s výjimkou, že namísto vyztuženého polybutylen tereftalátu jako základní vrstvy byla použitá základní vrstva nyní vyrobena z dřevitých vláken. Výsledky provedených testů jsou uvedeny v Tabulce 3.
Příklad 9
Polyoxymethylen, vyztužený dlouhými vlákny, obsahující dlouhá skleněná vlákna v množství 30% hmot., vztaženo k celkové hmotnosti lisovací kompozice, byl zahříván na teplotu 200 °C a vstříknut, se vstřikovacím tlakem 100 N/cm2, do mělké komory pro vstřikovací lisování, do které byl předtím umístěn na straně ejektoru hotový laminát, použitý v Příkladu 1. Byl udržován vyvíjený tlak 50 N/cm2, zatímco výlisek byl ochlazen na teplotu 80 °C v průběhu 1,0 minuty. Komora pro lisování vstřikováním byla potom otevřena a výsledný výlisek s jednostranným přilisovaným pokrytím byl vyjmut. Výsledky testů s výlisky jsou uvedeny v Tabulce 4.
Příklad 10
Nevyztužený polyoxymethylen byl zahříván na teplotu 200 °C a vstříknut, se vstřikovacím tlakem 100 N/cm2, do mělké komory pro vstřikovací lisování, do které byl předtím umístěn na straně ejektoru hotový laminát, použitý v Příkladu 1. Byl udržován vyvíjený tlak 50 N/cm2, zatímco výlisek byl ochlazen na teplotu 70 °C v průběhu 1,0 minuty. Komora pro lisování vstřikováním byla potom otevřena a výsledný výlisek
·· • · «►· ·· ·· » 9 9 · • 9 9 9
9 9 9
9 9 9 s jednostranným přilisovaným pokrytím byl vyjmut. Výsledky testů s výlisky jsou uvedeny v Tabulce 4.
Srovnávací příklad D
Příklad 9 byl opakován s výjimkou, že namísto vyztuženého polyoxymethylenu jako základní vrstvy byla použitá základní vrstva nyní vyrobena z dřevitých vláken. Výsledky testů s výlisky jsou uvedeny v Tabulce 4 uvedené níže.
-léTabulka 1 SAN
Příklady Srovnávací příklady
1 2 3 4 A
Chování v páře beze změny beze změny beze změny beze změny Delaminace, bobtnání
Odolnost proti otěru (ot./min) 8000 8000 8000 8000 8000
Pevnost v tlaku < 6 mm < 5 mm < 4,5 mm < 7 mm < 8 mm
Cigaretová odolnost beze změny beze změny beze změny beze změny beze změny
Chemická odolnost odolný odolný odoln ý odolný určitá separace
Odolnost proti poškrábání > 25 N > 30 N > 32 N > 25 N > 28 N
Vazebná pevnost + + + ++ + +
Teplená změna z - 40°C na +120 °C beze změny beze změny beze změny beze změny Delaminace, bobtnání
4 4*44
-iy4 4·« «· · ♦ · · 4
4* «·« · · · » «· · · · · ··«··· «· · «4·· · « · · ««« ·· ·· ·· ··
Tabulka 2 ABS
Příklady Srovnávací příklady
5 6 B
Chování v páře beze změny beze změny Delaminace, bobtnání
Odolnost proti otěru (ot./min) 8000 8000 8000
Pevnost v tlaku < 6 mm < 6,5 mm < 8 mm
Cigaretová odolnost beze změny beze změny beze změny
Chemická odolnost odolný odolný určitá separace
Odolnost proti poškrábání > 30 N > 25 N > 30 N
Vazebná pevnost ++ + +
Teplená změna z -40 °C na +120 °C beze změny beze změny Delaminace, bobtnání
·· · · · ·
-íá99
9 9 9 · · · • · 9 9 9 9 ·
9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 ♦···
99 99 99
Tabulka 3 Polybutylen tereftalát
Příklady Srovnávací příklady
7 8 C
Chování v páře beze změny beze změny Delaminace, bobtnání
Odolnost proti otěru (ot./min) 8000 8000 8000
Pevnost v tlaku < 5,5 mm < 6, 5 mm < 8 mm
Cigaretová odolnost beze změny beze změny beze změny
Chemická odolnost odolný odolný určitá separace
Odolnost proti poškrábání > 30 N > 28 N > 30 N
Vazebná pevnost ++ + +
Teplená změna z -40°C na +120 °C beze změny beze změny Delaminace, bobtnání
ti• · • · • · · • 9 9
99 · · · • · · 9 • · · ·
99
Tabulka 4 Polyoxymethylen
Příklady > Srovnávací příklady
9 10 D
Chování v páře beze změny beze změny Delaminace, bobtnání
Odolnost proti otěru (ot./min) 8000 8000 8000
Pevnost v tlaku < 5,5 mm < 6,5 mm < 8 mm
Cigaretová odolnost beze změny beze změny beze změny
Chemická odolnost odolný odolný určitá separace
Odolnost proti poškrábání > 30 N > 29 N > 30 N
Vazebná pevnost ++ + +
Teplená změna z -40°C na +120 °C beze změny beze změny Delaminace, bobtnání
• fl · · · · · • · · · · · · fl· · ··· ·· · • · · · · flfl fl • ·· flfl ·· ·· • fl · ·· ·
Z uvedených Tabulek 1 do 4 je zřejmé, že ve srovnání s vrstvenými kompozity ze Srovnávacích příkladů A až D, které jako základní vrstvu obsahují dřevitá vlákna, nové vrstvené kompozity, které všechny obsahují jako základní vrstvu termoplastický polymer (Příklady 1 až 10) mají větší odolnost proti parám a žhavým cigaretám a mají také větší tepelnou a chemickou odolnost. Kromě toho mají nové vrstvené kompozity lepší mechanickou stabilitu, obzvláště větší odolnost proti otěru, pevnost v tlaku, odolnost proti poškrábání a vazebná pevnost než vrstvené kompozity podle Srovnávacích příkladů A až D.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Vrstvený kompozit s alespoň jedním dekorativním povrchem vyznačující se tím, že obsahuje základní vrstvu vyrobenou z termoplastického polymeru, který je jiný než polypropylen, na ní umístěnou dekorativní vrstvu a tepelně vytvrzenou vrstvu, aplikovanou na dekorativní vrstvu.
  2. 2. Vrstvený kompozit podle nároku 1, vyznačující se tím, že dekorativní vrstva a tepelně vytvrzená vrstva, aplikovaná na dekorativní vrstvu se nacházejí na každé straně základní vrstvy, vyrobené z termoplastického polymeru, který je jiný než polypropylen.
  3. 3. Vrstvený kompozit podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že je do něho také vložena mezivrstva jako vazebný materiál mezi základní vrstvu a dekorativní vrstvu.
  4. 4. Vrstvený kompozit vyznačující se tím, vrstvu.
    podle kteréhokoli z nároků že obsahuje polystyrénovou
    1 až 3, základní
  5. 5. Vrstvený kompozit podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že obsahuje polybutylen tereftalátovou základní vrstvu.
  6. 6. Vrstvený kompozit podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že obsahuje polyoxymethylenovou základní vrstvu.
  7. 7. Vrstvený kompozit podle kteréhokoli z nároků 1 až 6,
    99 ···· • · ··· 9 9 · 9 9 9 9
    99 9999 9 9 9 9 9 9
    99 9 9999 9999
    -22- ........* ·* ·* vyznačující se tím, že také v základní vrstvě obsahuje od 10 do 60% hmot., vztaženo k celkové hmotnosti směsi, vyztužujícího materiálu, přičemž vyztužující materiál se skládá ze síranu barnatého, hydroxidu hořečnatého, talku,
    dřeva, lnu, kuliček. křídy, skleněných vláken nebo skleněných 8. Vrstvený kompozit podle kteréhokoli z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že dekorativní vrstva sestává z
    polymerického materiálu, který má ražený vzor nebo obarvení nebo kombinaci obojího nebo z papíru nebo z tkaniny nebo z materiálu podobného papíru nebo z materiálu podobného tkanině nebo z materiálu podobného dřevu.
  8. 9. Vrstvený kompozit podle kteréhokoli z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že tepelně vytvrzená vrstva umístěná na dekorativní vrstvě se skládá z termosetového polymerického materiálu, zesíťovaného vystavením tlaku nebo teplu v průběhu výroby vrstveného kompozitu.
  9. 10. Vrstvený kompozit podle kteréhokoli z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že jeho celková tloušťka je od 1 do 20 mm a jeho základní vrstva představuje alespoň 80% celkové tloušťky.
  10. 11. Způsob výroby vrstveného kompozitu podle kteréhokoli z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že materiál základní vrstvy se přilisuje k materiálům dekorativní vrstvy a tepelně vytvrzené vrstvy, které jsou oba ve formě tenkých ohebných fólií.
    ·· ♦ · ··*·
    -23• 9 ··
  11. 12. Způsob podle nároku 11, vyznačující se tím, že vyztužený termoplastický polymer se zahřívá ve vytlačovacím zařízení na teplotu alespoň 180 °C a potom se vstřikuje pod tlakem alespoň 80 N/cm2 do komory pro vstřikovací lisování v zařízení pro vstřikovací lisování, do které byly předtím umístěny fólie dekorativní vrstvy a tepelně vytvrzené vrstvy a potom se vyvíjený tlak alespoň 10 N/cm2 udržuje dokud se výlisek neochladí na teplotu 60 °C nebo vyšší v průběhu doby, která nepřesahuje 4 minuty.
CZ19994511A 1999-12-13 1999-12-13 Vrstvený kompozit na bázi termoplastických polymerů CZ451199A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994511A CZ451199A3 (cs) 1999-12-13 1999-12-13 Vrstvený kompozit na bázi termoplastických polymerů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994511A CZ451199A3 (cs) 1999-12-13 1999-12-13 Vrstvený kompozit na bázi termoplastických polymerů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ451199A3 true CZ451199A3 (cs) 2000-07-12

Family

ID=5468152

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994511A CZ451199A3 (cs) 1999-12-13 1999-12-13 Vrstvený kompozit na bázi termoplastických polymerů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ451199A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6861128B1 (en) Layered composite based on thermoplastic polymers
US6803110B2 (en) Decorative laminate assembly and method for producing same
EP3212393A1 (en) Composite articles including films with a tie layer
JP3022926B2 (ja) Abs/アクリル積層法
JP6163971B2 (ja) 加飾成形品及び加飾成形品の製造方法
KR101160716B1 (ko) 기판 및 그 각 면상의 하나 이상의 커버층으로 이루어진다층 제품, 다층 제품의 제조 방법, 페인팅된 다층 제품 및다층 제품의 페인팅 방법
DE19722339A1 (de) Schichtverbundmaterial mit kratzfester Oberfläche, Verfahren zu seiner Herstellung und seine Verwendung
JP6163970B2 (ja) 加飾成形品及び加飾成形品の製造方法
JP2003532552A (ja) 熱可塑性樹脂を使用する皮革のオーバーモールド
JP3673084B2 (ja) 木質系abs樹脂組成物及びそれを用いた成形品
CZ451199A3 (cs) Vrstvený kompozit na bázi termoplastických polymerů
US3736220A (en) Thin decorative sheet and a decorative laminate produced therefrom
EP1268200A1 (en) Flooring laminate and a process for the production thereof
JP2002061378A (ja) 積層仕上材
JPH04239034A (ja) 熱可塑性強化プラスチック成形材料の製造方法及び成形品
JPH04325248A (ja) 化粧板の製造法
JP2001353738A (ja) 床材とその製造方法
CZ26597A3 (en) Floor covering and process for producing thereof
JPH10114021A (ja) 積層仕上材
JP2024508236A (ja) 軽量多層基板
JPS5898241A (ja) 圧空成形可能な強化プラスチツクシ−ト
BE567930A (cs)
CA2308562A1 (en) Method of making an acrylic article
AU2001257284A1 (en) Decorative laminate assembly and method of producing same
SK304791A3 (en) Method of lamination of pressed pieces of composite mixtures of wood flour and pvc

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic