CZ449U1 - Směs pro sintrovaný stavební prvek - Google Patents

Směs pro sintrovaný stavební prvek Download PDF

Info

Publication number
CZ449U1
CZ449U1 CZ1993681U CZ68193U CZ449U1 CZ 449 U1 CZ449 U1 CZ 449U1 CZ 1993681 U CZ1993681 U CZ 1993681U CZ 68193 U CZ68193 U CZ 68193U CZ 449 U1 CZ449 U1 CZ 449U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
mixture
parts
binder
tiles
grain size
Prior art date
Application number
CZ1993681U
Other languages
English (en)
Inventor
Eva Ing. Stejskalová
Zdeněk Baloun
Original Assignee
Svus, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Svus, A.S. filed Critical Svus, A.S.
Priority to CZ1993681U priority Critical patent/CZ449U1/cs
Publication of CZ449U1 publication Critical patent/CZ449U1/cs

Links

Landscapes

  • Finishing Walls (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká směsi pro sintrovaný stavební prvek, zejména určený pro výrobu obkladových dlaždic, podlahových krytin atp., na bázi oxidu křemičitého či křemičitanů.
Dosavadní stav techniky
Materiály dosud používané ve stavebnictví,jako stavební prvky obkladové či podlahové krytiny, představují jednak přírodní minimálně upravené materiály, jednak materiály z těchto přírodních surovin získávané, např. keramické výrobky.
Z přírodních materiálů se používají jako obklady např. opuka, pískovec, mramor. Je jich povrchy se upravují broušením, případně leštěním. V poslední době jsou však tyto materiály nahrazovány jejich napodobeninami.
Výroba keramických výrobků určených k obkladům , je založena na vytvarování a tepelném zpracování práškových systémů, přičemž vypalovací teploty se pohybují obvykle v intervalu 1000 až 1700 ° C, v závislosti na typu keramiky. Směsi pro jejich výrobu vytvářejí obvykle s vodou dobře tvárlivou hmotu, která se tvaruje různými známými způsoby a žárem se zpevňuje a zhutňuje.
Např. v čs. A.O. č. 212 423 je popsán způsob výroby pálených glazovaných obkladaček, při použití keramické hmoty na bázi jílů nebo hlín, obsahujících 20 až 80 % hmotn. jílů nebo hlín na 20 až 80 % hmotn. % elektrárenských popílků. Přitcm se použijí jíly kaolinitické nebo illitické či montmorillonitové a elektrárenské popílky takové, které mají hmotn. koncentraci do 2 % uhlíku při jedno nebo dvoužárovém výpalu. Způsob výroby těchto obkladaček spočívá v mletí uvedených surovin a následným sušením.
Tento vynález řeší náhradu kvalitních jílů a hlín, které jsou stále více nedostatkovým a hospodářsky cenným materiálen.
Pro výrobu keramických obkladaček nebo dlaždic se dosud používá standardních hmot, tvořených pojivém, jako jsou různé kombinace kaolinu nebo jílů, které jsou ostřeny např. mletým křemenem nebo páleným šamotem a dále tavivem, jako je živec, pegmatit, znělec, dolomit a vápenec, a tak podobně.
Vysoce kvalitní kaolinitické, bíle se pálící jíly nesmí obsahovat žádné nečistoty, musí mít co nejnižší obsah barvicích oxidů s minimálním množstvím spalitelných látek. Jíly musí . být alespoň středně žáruvzdorné, ale slinující »»
- 2 při nízké teplotě. Při této výrobě se spotřebuje poměrně značné množství energie.
Získané dlaždice či obkladačky se obvykle glazují. Je známa celá řada postupů glazování, např. podle čs. A.O. č. 173 159, 248 488 a také i množství řešení, zabývajících se složením těchto glazur, např. podle čs. A.O. 173 160.
Podstata technického řešení
Nový typ stavebního prvku, zejména obkladových dlaždic, podlahových krytin atp., založený na bázi křemičitanů, se připraví ze srěsi podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tem, že směs obsahuje'30 až 70 hrrotn. dílů mletých skleněných střepů o zrnitosti menší než 2 mm, 70 až 30 hmotn. dílů ostřiva o zrnitosti menší než 2nm a maximálně 10 hmotn. dílů pojivá .
Je výhodné,když ostřivem jsou křemičitany, zejména písky, strusky, živce atp.
Dále je výhodné, když pojivo je ve vodě nerozpustné nebo s vodou mísitelné a je tvořeno alespoň jednou sloučeninou ze skupiny zahrnující polyvinylalkohol, polyetylenglykol, karboxymstylcelulosa, škrob a vodní. sklo.
Rovněž je výhodné, když skleněné střepy jsou barevné.
Hlavní výhodou tohoto technického řešení je získání nového typu výrobku netradičního vzhledu a vlastností, splňujících čs. a evropské normy .Složení směsi umožňuje využití odpadních střepů, jak z výroby skla, tak ze sběru skleněných odpadů a skla, přičemž při použití barevných střepů lze dosáhnout různých barevných odstínů bez použití dalších barvicích přísad. Skleněné střepy plní funkci taviva, to znamená, že během výpalu tvoří taveninu a umožňují slinování či sintrování směsi. Ostřivo, zejména na bázi křemičitanů snižuje smrštění při sušení a výpalu a u získaného výrobku zvyšuje tvrdost a pevnost, navíc jeho prostřednictvím při technologii slinování či sintrování získává výrobek přírodní charakter a vzhled. Pojivo kladně ovlivňuje manipulační schopnost při lisování směsi a jako pojivo ve směsi působí. Optimální rozsahy jednotlivých složek směsi i jejich volba byly zvoleny na základě dlouhodobých experimentálních zkoušek, jejichž účeíen bylo zhodnocení odpadníc h materiálů zejména skleněných střepů. Další výhodou je, že složení směsi umožňuje využít technologie slinování či sintrování, která probíhá za podstatně nižších teplot než je ternu při výrobě pálených keramických výrobků. Povrch výrobků lze upravit broušením, glazováním a listrováním.
při nízké teplotě. Při této výrobě se spotřebuje poměrně značné množství energie.
Získané dlaždice či óbkladačky se obvykle glazují. Je známa celá řada postupů glazování, např. podle čs. A.O. č. 173 159, 248 488 a také i množství řešení, zabývajících se složením těchto glazur, např. podle čs. A.O. 173 160.
Podstata technického řešení
Nový typ stavebního prvku, zejména obkladových dlaždic, podlahových krytin atp., založený na bázi křemičitanů, se připraví ze srěsi podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že směs obsahuje'30 až 70 hmotn. dílů mletých skleněných střepů o zrnitosti menší než 2 mm, 70 až 30 hmotn. dílů ostřiva o zrnitosti menší než 2rrm a maximálně 10 hmotn. dílů pojivá .
Je výhodné,když ostřivem jsou křemičitany, zejména písky, strusky, živce atp.
Dále je výhodné, když pojivo je ve vodě nerozpustné nebo s vodou mísitelné a je tvořeno alespoň jednou sloučeninou ze skupiny zahrnující polyvinylalkohol, polyetylenglykol, karbcxÁ“tstyiceIuiosa, škrob a vodní. sklo.
Rovněž je výhodné, když skleněné střepy jsou barevné.
Hlavní výhodou tohoto technického řešení je získání nového typu výrobku netradičního vzhledu a vlastností, splňujících čs. a evropské normy .-složení směsi umožňuje využití odpadních střepů, jak z výroby skla, tak ze sběru skleněných odpadů a skla, přičemž při použití barevných střepů lze dosáhnout různých barevných odstínů bez použití dalších barvicích přísad. Skleněné střepy plní funkci taviva, to znamená,, že běhán výpalu tvoří taveninu a umožňují slinování či sintrování směsi. Ostřivo, zejména na bázi křemičitanů snižuje smrštění při sušení a výpalu a u získaného výrobku zvyšuje tvrdost a pevnost. Navíc jeho prostřednictvím při technologii slinování či sintrování získává výrobek přírodní charakter a vzhled. Pojivo kladně ovlivňuje manipulační schopnost při lisování směsi a jako pojivo ve směsi působí. Optimální rozsahy jednotlivých složek směsi i jejich volba byly zvoleny na základě dlouhodobých experimentálních zkoušek, jejichž účelem bylo zhodnocení odpadníc h materiálů zejména skleněných střepů. Další výhodou je, že složení směsi umožňuje využít technologie slinování či sintrování, která probíhá za podstatně nižších teplot než je ternu při výrobě pálených keramických výrobků. Povrch výrobků lze upravit broušením, glazováním a listrováním.
SiíBteíííŘS^^ÍV.ŤZ'· ..............· ,r *
- 3 Příklady provedení technického řešení
Příklad 1
Směs byla připravena z 50 hmotn. dílů sklářského písku o maximální zrnitosti 0,8 mm a 50 hmotn. dílů skleněných ambrových střepů o maximální zrnitosti 1,00 nm. Tato směs byla smíchána s 5 hmotn. díly desetiprocentního vodného roztoku měkčeného kopolymeru vinylacetát/dibutylmaleinátu.
Směs byla lisována za studená,sušena a podrobena tepelnému zpracování sintrováním vypálením při teplotě cca 940 °C. Vypálené dlaždice měly hodnotu nasákavosti 5 až 10 % a svým vzhledem se podobaly pískovci.
I
Příklad2 t
Sněs byla připravena z 40 hmotn. dílů sklářského písku o maximální zrnitosti 1,00 nm a 50 hmotn. dílů skleněných bílých střepů o maximální zrnitosti 1,00 nm. Tato směs byla smíchána s 5 hmotn. díly tříprocentního vodného roztoku karboxymetylcelulosy. Po pranísení byla tato směs za studená lisována do dlaždic o rozměrech 105 x 160 irm. Po vysušení byl tento polotovar podroben sintrování při teplotě cca 910 °C. Vypálené dlaždice byly glazovány různými typy glazur, např. glazurou olovnatou, bezolovnazou, transparentní, krycí atp.,podle potřeby,a znovu byly vypáleny při teplotách odpovídajících typu glazury. Úprava povrchu pcmocí glazury umožňuje jednak rozšířit barevný sortiment výrobků, jednak změní povrch dlaždice. Hladký povrch se méně znečišťuje, snáze udržuje a rovněž se sníží nasákavost povrchu výrobku.
Příklad3
Ze směsi obsahující 50 hmotn. dílů sklářského písku jako ostřiva o zrnitosti maximálně 0,5 mm, 50 hmotn.dílů mletých skleněných střepů o zrnitosti maximálně 0,8 rrm jako taviva a 2,5 hmotn. dílů desetiprocentního vodnéh oroztoku polyvinylalkoholu jakožto pojivá byly za studená vylisovány dlaždice o rozměrech 225 x 240 mm. Dlaždice uložené na kordieritových podlož- ‘ kách byly 24 hodin samovolně sušeny a 30 minut sintrovány v kcrnorové peci při teplotě 950 °C. Chlazení bylo provedeno samovolně. Vypálené dlaždice měly následující vlastnosti (měřené podle ČSN a EN):
objemová hmotnost 2043 - 2215 kg.m , nasákavost (varem) 0,70 - 3,00 % , mrazuvzdomost více než 50 cyklů , odolnost proti náhlým změnám teploty více než 200 °C , střední součinitel délkové teplotní roztažnosti pro teploty 20 až 300 oc 9,13 - 9,46 .10-6K-1 ·
- 4 střední součinitel délkové teplotní roztažnosti pro teploty až 100 °C 8,27 - 8,71.106.K_1 , odolnost proti kyselinám 99,85 - 99,73 % , která je u keramických dlaždic minimálně 92,00 % , odolnost proti alkáliím 96,50 - 95,33 % , střední měrná tepelná kapacita 684 J.kg-1.K-1 , součinitel tepelné vodivosti 1,12 W.m'''I'.K'\ tvrdost podle Mohse 8 , obrusncst 0,72 - 1,02 irm, činící u keramických dlaždic maximálně 2,00 mm a pevnost v tahu za ohybu 11- 14 MPa.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení je použitelné ve stavebnictví a architektuře, zejména jako stavební prvek obkladový jako je dlaždice s využitím pro interiéra i exteriéry, dále jako podlahová krytina atp.

Claims (4)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Snes pro sintrovaný stavební prvek, zejména určený pro výrobu obkladových dlaždic, podlahových krytin atp, na bázi oxidu křemičitého či křesmičitanů, vyznačující se tím, že obsahuje
    30 až 70 hmotn. dílů mletých skleněných střepů o zrnitosti menší než 2rrm,
    70 až 30 hmotn. dílů ostřiva o zrnitosti menší než 2 mm a maximálně 10 hmotn. dílů pojivá .
    r)£r-iPí, ý
  2. 2. Směs podle bodu k, vyznačující se tím, že os tři ven jsou křemičitany, zejména písky, strusky, živce atp.
  3. 3. Snes podle bodá 1 vyznačující se tím, že pojivo je ve vodě rozpustné něho ve vctíě mísitelné a je tvořeno alespoň jednou sloučeninou ze skupiny zahrnující polyvinylalkohol, polyeltylenglykol, karboxymetylcelulosu, škrob a vodní sklo.
  4. 4. Snes podle bodu 1 až 3 vyznačující se tím, že skleněné střepy jsou barevné.
CZ1993681U 1993-04-16 1993-04-16 Směs pro sintrovaný stavební prvek CZ449U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ1993681U CZ449U1 (cs) 1993-04-16 1993-04-16 Směs pro sintrovaný stavební prvek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ1993681U CZ449U1 (cs) 1993-04-16 1993-04-16 Směs pro sintrovaný stavební prvek

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ449U1 true CZ449U1 (cs) 1993-05-26

Family

ID=38727920

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1993681U CZ449U1 (cs) 1993-04-16 1993-04-16 Směs pro sintrovaný stavební prvek

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ449U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Ryan Properties of ceramic raw materials
EP1971559B1 (en) Glaze compositions
EP0931773B1 (en) Ceramic tile and glaze for use thereon
ES2638051T3 (es) Procesamiento de cenizas volantes y fabricación de artículos que incorporan composiciones de cenizas volantes
JPH09502689A (ja) 白色陶磁器セラミック組成物
JP3303221B2 (ja) スズ浴用敷きれんがとしての耐火れんが
US6743383B2 (en) Process for the production of ceramic tiles
US3651184A (en) Process for fast-fire ceramic tile using nepheline syenite and clay
CN101643354B (zh) 锂质无膨胀耐热陶瓷的生产方法
CN1229299C (zh) 利用高炉渣制造白色陶瓷的方法及其制品
CZ449U1 (cs) Směs pro sintrovaný stavební prvek
JP2003327466A (ja) 来待石陶土及び陶器の製造方法
Cook Borate fluxes in ceramic bodies
EP0323009A1 (en) Cement-containing ceramic articles and method for production thereof
AU2002249548B2 (en) Process for the production of ceramic tiles
CN1014048B (zh) 以铅锌矿尾砂为主要原料的釉面砖及其工艺
KR100534241B1 (ko) 조장석을 이용한 고급 내화단열 벽돌의 제조방법
JPH0674169B2 (ja) 陶磁器質焼結体
RU2773836C1 (ru) Способ получения цветных крапчатых керамических шамотных изделий (варианты)
JPH11171635A (ja) 建築用セラミックスの製造方法
JP2001206763A (ja) 陶磁器
JP3930752B2 (ja) 建材用大型陶板およびその製造方法
NL2019780B1 (en) Binding composition for a ceramic glaze, glaze composition, glazing method and ceramic material
Saha et al. Whiteware and Glazes
WO2003080534A1 (en) Process for the production of ceramic tiles