CZ41398A3 - Tvarová upínací čelist pro upínací zařízení - Google Patents

Tvarová upínací čelist pro upínací zařízení Download PDF

Info

Publication number
CZ41398A3
CZ41398A3 CZ98413A CZ41398A CZ41398A3 CZ 41398 A3 CZ41398 A3 CZ 41398A3 CZ 98413 A CZ98413 A CZ 98413A CZ 41398 A CZ41398 A CZ 41398A CZ 41398 A3 CZ41398 A3 CZ 41398A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
clamping
frame
jaw according
shaped clamping
elements
Prior art date
Application number
CZ98413A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ287949B6 (cs
Inventor
Antonius Theiler
Original Assignee
Götz Gmbh Raumtragwerke
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19603579A external-priority patent/DE19603579A1/de
Application filed by Götz Gmbh Raumtragwerke filed Critical Götz Gmbh Raumtragwerke
Publication of CZ41398A3 publication Critical patent/CZ41398A3/cs
Publication of CZ287949B6 publication Critical patent/CZ287949B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25BTOOLS OR BENCH DEVICES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, FOR FASTENING, CONNECTING, DISENGAGING OR HOLDING
    • B25B1/00Vices
    • B25B1/24Details, e.g. jaws of special shape, slideways
    • B25B1/2405Construction of the jaws
    • B25B1/241Construction of the jaws characterised by surface features or material
    • B25B1/2415Construction of the jaws characterised by surface features or material being composed of a plurality of parts adapting to the shape of the workpiece
    • B25B1/2421Construction of the jaws characterised by surface features or material being composed of a plurality of parts adapting to the shape of the workpiece the parts having a linear movement

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Jigs For Machine Tools (AREA)
  • Mounting, Exchange, And Manufacturing Of Dies (AREA)
  • Mechanical Pencils And Projecting And Retracting Systems Therefor, And Multi-System Writing Instruments (AREA)
  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)
  • Gripping On Spindles (AREA)
  • Gripping Jigs, Holding Jigs, And Positioning Jigs (AREA)
  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká tvarové upínací čelisti pro upínací zařízení, která sestává ze svěrného rámu, který sestává z rámových ramen, která vymezují rámové okénko svěrného rámu, ve kterém je uspořádána soustava kolmo k rovině svěrného rámu orientovaných, navzájem rovnoběžně uspořádaných a navzájem nezávisle na sobě posuvných upínacích prvků, které na sebe navzájem těsně dosedají svými bočními stranami a svými z rámového okénka vystupujícími volnými čelními stranami tvoří upínací plochu, kerá je přizpůsobitelná obrysu upínaného předmětu, přičemž svěrný rám je opatřen svěracím mechanismem, svírajícím ve svěrném rámu vůči sobě navzáj em upínací prvky, který sestává z přítlačného tělesa uspořádaného ve svěrném rámu, které je v tomto rámu uspořádáno posuvně v podstatě rovnoběžně j ednou dvoj ící rámových ramen bočně vůči soustavě upínacích prvků, přičemž proti přítlačnému tělesu je ve směru posuvu přítlačného tělesa uspořádána protiopěra, která přiléhá na soustavu upínacích prvků.
Dosavadní stav techniky
Tvarové upínací čelisti jsou součástmi upínacích zařízení, která se například ve svěrácích, obráběcích strojích nebo obráběcích centrech používají pro upnutí obráběných předmětů se strukturovaným povrchem. Tvarová upínací čelist tohoto druhu 754 708, podle kterého má profil a upínací prvky jsou na způsob plástu tak, že bočními dosedacími plochami, je známa z patentu US-A-2 upínací prvek šestihranný ve svěrném rámu uspořádány na sebe navzájem dosedají které probíhají napříč ke směru posuvu přítlačného tělesa a těchto upínacích prvků.
Mezi přítlačným tělesem a protiopěrou v důsledku toho vznikají ve směru posuvu přítlačného tělesa j ednotlivé sloupce upínacích prvků, které nepůsobí na sousední sloupce žádnými příčnými silami.
Uvnitř svěrného rámu tudíž nedojde k žádnému rozepření upínacích prvků v příčném směru a nedosáhne se tedy spolehlivého sevření. Upínací prvky jsou ve směru jejich posuvu předepnuty tlačnými pružinami.
Tlačné pružiny, které jsou provedeny jako šroubové tlačné pružiny, jsou svými zadními konci nasazeny na vodicí čepy, které přesahuj i upínací prvky, a se o opěrnou desku, která je pevně spojena se svěrným rámem.
Vodicí čepy otvory v opěrné desce a jsou na svém zadním konci opatřeny zesílením, které dosedá na opěrnou desku. Z uvedeného vyplývá poměrně velká konstrukční délka upínacích prvků velká konstrukční hloubka svěrného rámu, což se nepříznivě projevuje zejména při upínání malých a úzkých předmětů. čelní strany šestihranných upínacích prvků jsou zaoblené, takže jejich dosednutí na upnutý předmět je bodové.
Úkolem vynálezu je s přihlédnutím k těmto nedostatkům nalezení konstrukce tvarové upínací čelisti, která umožní spolehlivou aretaci všech upínacích prvků ve svěrném rámu.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší a nedostatky známých tvarových upínacích čelistí tohoto druhu do značné míry odstraňuje tvarová upínací čelist pro upínací zařízení, která sestává ze svěrného rámu, který sestává z rámových ramen, která vymezuj í rámové okénko svěrného rámu, ve kterém uspořádána soustava kolmo rovině svěrného rámu orientovaných, navzáj em rovnoběžně uspořádaných a navzáj em nezávisle na sobě posuvných upínacích prvků, které na sebe navzájem těsně desedaj í svými bočními stranami a svými z rámového okénka vystupuj ícími volnými čelními stranami tvoří upínací plochu, kerá je přizpůsobitelná obrysu upínaného předmětu, přičemž svěrný rám je opatřen svěracím mechanismem svírajícím ve svěrném rámu vůči sobě navzájem upínací prvky, který sestává z přítlačného tělesa uspořádaného ve svěrném rámu, které je v tomto svěrném rámu uspořádáno posuvně v podstatě rovnoběžně s jednou dvojicí rámových ramen bočně vůči soustavě upínacích prvků, přičemž proti přítlačnému tělesu je ve směru posuvu přítlačného tělesa uspořádána protiopěra, která přiléhá na soustavu upínacích prvků, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že přítlačné prvky jsou přítlačným tělesem k rovnoběžně se směrem posuvu probíhajícím rámovým ramenům napříč ke směru posuvu přitlačeny prostřednictvím svých šikmo ke směru posuvu přítlačného tělesa uspořádaných bočních stran.
Základem řešení podle vynálezu je myšlenka, aby upínací prvky bylo možno působením přítlačného tělesa a protiopěry přitlačit navzájem a k rámovým ramenům, která probíhají rovnoběžně se směrem posuvu, také napříč ke směru posuvu. Aby se tohoto dosánlo, je podle vynálezu navrženo, že přítlačné prvky jsou přítlačným tělesem k rovnoběžně se směrem posuvu probíhajícím rámovým ramenům napříč ke směru posuvu přitlačeny prostřednictvím svých šikmo ke směru posuvu přítlačného tělesa uspořádaných bočních stran.
Výhodné provedení tvarové upínací podle vynálezu spočívá v tom, že upínací prvky uvnitř soustavy upínacích prvků ma j í ve směru posuvu přítlačného tělesa klínovitě se sbíháj ící dosedací boční strany. Tohoto lze dosáhnout například čími prvky, které mají čtyřhranný nebo šestihranný profil s rohy tohoto profilu uspořádanými ve směru posuvu přítlačného tělesa.
• ·
Protiopěra je s výhodou tvořena k přítlačnému tělesu ve směru jeho posuvu protilehlým rámovým ramenem. Je však možné také řešení spočívající v tom, že protiopěra je vůči soustavě upínacích prvků uspořádána ve svěrném rámu posuvně směrem k přítlačnému tělesu.
Přítlačné těleso je posuvné pomocí závitového čepu, vedeného vnitřním závitem v přilehlém rámovém ramenu.
Aby se dosáhlo spolehlivého sevření upínacích prvků ve svěrném rámu, je účelné, jestliže světlá šířka rámového okénka se napříč k rámovým ramenům, která probíhají v podstatě rovnoběžně se směrem posuvu přítlačného tělesa, po délce těchto rámových ramen spojitě nebo stupňovitě mění .
Jedno z možných řešení spočívá v tom, že světlá šířka se směrem od pohyblivého přítlačného tělesa pevné protiopěře zmenšuje. Jiná možnost spočívá tom, že světlá šířka se od pohyblivého přítlačného tělesa od pohyblivé protiopěry zmenšuje směrem ke středu svěrného rámu.
Těmito opatřeními se může dosáhnout toho že upínací prvky, které jsou více vzdáleny od pohyblivého přítlačného tělesa, budou uvnitř svěrného rámu sevřeny v příčném směru v čase dříve než upínací prvky, které jsou k přítlačnému tělesu blíže.
Aby se dosáhlo samočinného přizpůsobení zakřivenému • · nebo stupňovitému povrchu upínaného předmětu, jsou upínací prvky ve směru svého posuvu pružně předepnuty. Aby se tohoto dosáhlo při pokud možno malé konstrukční délce upínacích prvků a malé hloubce svěrného rámu, je v jednom z výhodných provedení tvarové upínací čelisti podle vynálezu navrženo, aby upínací prvky byly na zadní straně opatřeny sousosým slepým otvorem pro uložení tlačné pružiny, která se opírá o opěrnou desku, která je pevně spojena se svěrným rámem. Je přitom výhodné, jestliže opěrná deska je uspořádána rovnoběžně s rovinou svěrného rámu.
Jedno z výhodných a mimořádně jednoduchých prove dění spočívá v tom, že tlačná pružina je tvořena šroubovou tlačnou pružinou.
která uspořádána mezi opěrnou deskou a prvkem volně přemosťuje tento meziprostor.
Z hlediska zlepšení provedených tlačných upínacích prvků je dále výhodné, jestliže šroubová tlačná pružina je svými navzájem na sebe přiléhajícími koncovými závity našroubována na závity na opěrné desce a/nebo upínacím prvku. Jiné možné řešení spočívá v tom, že šroubová tlačná pružina je svými navzájem na sebe přiléhajícími koncovými závity pomocí lepidla nebo šroubového spoje fixována ve vybrání v opěrné desce a/nebo v upínacím prvku.
Aby se při speciálních požadavcích na upínání, kdy se upínají stále stejné předměty s výrazným tvarem obrysu, optimalizovaly dráhy upínacích prvků, ukázalo se být výhodným, jestliže upínací prvky ve své vůči rámovému okénku vnější koncové poloze mají délku a/nebo obrys čelní strany, které jsou přizpůsobeny tvaru obrysu upínaného předmětu.
Ve slepém otvoru je s výhodou uspořádáno vodicí pouzdro, které svou vnější stranou vymezuje prstencový prostor pro tlačnou pružinu, která je provedena jako šroubová tlačná pružina. Do tohoto vodícího pouzdra může zasahovat vodicí čep, který vystupuje z desky. Takto lze poměrně jednoduše vymezit dráhu posuvu upínacích prvků, jestliže vodicí pouzdro je opatřeno koncovým tvořeným dorazem pro hlavu, která je vytvořena na volném konci vodícího čepu. Vodicí čep j e za tím účelem proveden jako hlavový čep, jehož hlava, která s vůlí zasahuje do vodícího pouzdra, tvoří doraz, a jehož k hlavě protilehlý konec je připevněn, s výhodou přilepen, připájen nebo přivařen, k opěrné desce.
Další výhodné provedení vynálezu spočívá v tom, že upínací prvky svými zadními dosedacími ploškami dosedají na povrch výstelkové vrstvy, která je pevně uspořádána ve svěrném rámu a ve směru posuvu upínacích prvků je pružně poddajná. Ke zlepšení vedení upínacích prvků mohou být tyto upínací čepy, které axiálně přesahují prvky opatřeny za jejich zadní kotvícími dosedací plošky a zasahují do na okraji otevřených vybrání ve • · výstelkové vrstvě. Kotvicí čep může být za tím účelem opatřen zaskakovacím zesílením, které zapadá do na okrají otevřeného vybrání ve výstelkové vrstvě.
Dalšího přídavného zlepšení upnutí v tvarových upínacích čelistích lze dosáhnout tím, že upínací prvek je opatřen čelně otevřenou kulovou pánvičkou pro uložení v této kulové pánvičce otočné upínací kuličky, která svým z otvoru kulové pánvičky vystupujícím zploštěním tvoři čelní zlepšení pohyblivosti kuličky se může použít v upínacím prvku je tlakový vzduch, kterým ; pánvičkou.
stranu upínacího prvku. Ke a možnosti čistění upínací opatření spočívající v tom, že vytvořen axiální kanálek pro e slepý otvor spojen s kulovou
Pro usnadnění manipulace s tvarovou upínací čelistí je výhodné, jestliže tato tvarová upínací čelist je opatřena vtahovacím zařízením pro společné vtahování upínacích prvků do jejich koncové polohy uvnitř svěrného rámu. Toto vtahovací zařízení přitom může být ovládáno mechanicky, pneumaticky, hydraulicky nebo elektromagneticky. V této souvislosti je výhodné, jestliže vodicí čepy jsou připevněny na společné vtahovací desce, posuvné vůči svěrnému rámu kolmo k rovině tohoto svěrného rámu.
U velkých tvarových upínacích čelistí se osvědčilo, jestliže přítlačné těleso je provedeno jako úhelník, opatřený ramenem, které je uspořádáno rovnoběžně se směrem posuvu tohoto přítlačného tělesa a přímo nebo nepřímo dosedá na přilehlé rámové rameno svěrného rámu.
Výhodná jsou rovněž řešení spočívající v tom, že do slepých otvorů jednotlivých upínacích prvků zasahují dorazové a vodicí čepy, které vystupuj í z opěrné desky a procházejí skrze tlačné pružiny, přičemž tyto dorazové a vodicí čepy mají deskou přestavitelnou délku.
Z hlediska spolehlivého vedení upínacích prvků
uvnitř svěrného rámu je dále výhodné, jestliže boční
strany upínacích prvků, které přiléhají k přítlačnému
tělesu a/nebo k protiopěře jsou zploštělé planparalelně
s tímto přítlačným tělesem a/nebo protiopěrou.
Přehled obrázků na výkresech
Podstata vynálezu je dále objasněna na neomezujících příkladech jeho provedení, které jsou popsány na základě připojených výkresů, které znázorňují:
- na obr. 1 půdorysný pohled na tvarovou upínací čelist;
na obr. 2 boční pohled na podélnou stranu tvarové
- 10 upínací čelisti z obr. 1;
- na obr. . 3 čelní pohled na dvě proti sobě obrácené tvarové upínací čelisti;
- na obr. . 4 ve zvětšeném měřítku výřez tvarové upínací čelisti, zčásti v řezu;
- na obr. . 5 boční pohled na podélnou stranu tvarové upínací čelisti, opatřenou vtahovacím zařízením pro upínací prvky;
- na obr. 6 ve zvětšeném měřítku výřez tvarové upínací čelisti z obr. 5, zčásti v řezu;
- na obr. 7 boční pohled na podélnou stranu upravené tvarové upínací čelisti s výstelkovou vrstvou, zčásti v řezu;
- - na obr. 8 boční pohled na upínací prvek z obr. 7, ve zvětšeném měřítku;
- na obr. 9 boční pohled na předpružený upínací prvek, zčásti ve schematickém řezu;
-na obr. 9a boční pohled na předpružený upínací prvek, který je vůči obr. 9 pozměněn, zčásti
v řezu;
-na obr. 10 půdorysný pohled tvarovanou upínací čelist s úhelníkovým přítlačným tělesem;
-na obr. 11a a 11b čelní pohled a pohled na širší strany dvou' navzájem proti sobě obrácených
tvarových předmětem; upínacích čelistí s upnutým
-na obr. 12 pohled na dvě proti sobě obrácené tvarové
upínací čelisti s upínacími prvky
přizpůsobenými upínané ploše.
Příklady provedení vynálezu
Na výkresech je znázorněna tvarová upínací čelist
10, která je součástí upínacího zařízení, které se například ve svěrácích, obráběcích strojích nebo v obráběcích centrech používá pro upnutí
Tvarová upínací čelist obsahuje svěrný rám
12, který sestává ze dvou ve dvoj ici protilehlých krátkých rámových ramen 16', ve dvojici protilehlých dlouhých rámových ramen 18 ' , která dohromady vymezuj í rámové okénko
14. V tomto rámovém okénku 14 svěrného rámu 12 je uspořádána soustava navzáj em rovnoběžných a současně kolmo k rovině svěrného rámu 12 kolmých navzájem nezávisle posuvných upínacích prvků
0, 2 0', které na sebe navzájem těsně dosedají svými bočními stranami 21 a svými volnými čelními stranami
22, které vyčnívají z rámového okénka jL4_, tvoří upínací plochu, která se může přizpůsobit upínanému předmětu 24 . Uvnitř svěrného rámu 12 je přídavně uspořádáno přítlačné těleso 2 6 ve tvaru desky, které je pomocí závitového čepu 32., který je veden v závitu 30 v krátkém rámovém ramenu 16' a opatřen ovládací pákou 2 8, posuvné ve směru 34 přítlačného tělesa 2 6 k upínacím prvkům 20, 20' . Protiopěra pro upínací prvky 2 0, 20' je tvořena krátkým rámovým ramenem 16'1, které je uspořádáno proti přítlačnému tělesu 26.
Upínací prvky 2 0 uvnitř
0, 2 0' mají šestiúhelníkový soustavy průřez a na způsob plástu tak, že dva upínacích prvků j sou rohů uspořádány jsou na způsob klínu uspořádány ve směru 34 posuvu přítlačného tělesa 2 6, to jest ve směru a proti směru tohoto posuvu. Upínací prvky 20', které přiléhají k přítlačnému tělesu 2 6 a k němu protilehlému krátkému rámovému ramenu 16'', jsou na stranách tohoto přilehnutí zploštělé.
Jak je patrné z obr. 4, j sou upínací prvky 20, 20'
působením tlačné pružiny 38 kolmo k rovině svěrného
rámu 12 v tomto svěrném rámu 12 v omezeném rozsahu a
posuvné. Upínací prvky 20, 20 ' jsou za tím účel em vzadu
opatřeny stupňovitým vrtáním 4 0, do kterého je zasunuto vodicí pouzdro 4 2, které svou vnější stranou vymezuje prstencový prostor 4 4 pro uložení tlačné pružiny 38 a • ·
- 13 do jehož centrálního vnitřního prostoru svou hlavou 52 zasahuje čep 50., který je vlepen v otvoru 4 6 v opěrné desce 4 8, která je pevně spojena se svěrným rámem 12. Vodicí pouzdro 42 je na svém volném konci zúženo a toto zúžení tvoří ve vysunuté koncové poloze upínacího prvku 2 0 doraz 55 pro hlavu 52 čepu 50 . Tlačná pružina 38. dosedá svým jedním koncem na opěrnou desku 4 8, která je pevně spojena se svěrným rámem 12., zatímco svým druhým koncem dosedá tato tlačná pružina 38 uvnitř stupňovitého vrtání 40 na osazení 54 na upínacím prvku 20.
V oblasti čelních stran 22 jsou upínací prvky 20, 2 0' opatřeny kulovými pánvičkami 53 pro uložení upínacích kuliček 58 , které jsou otočné kolem svých středů 56.· Na své části, která vystupuje z otvoru kulové pánvičky 5_3, je upínací kulička 58 opatřena zploštěním, které vytváří zmíněnou čelní stranu 22 . Za účelem zvýšení pohyblivosti a čištění upínací kuličky 58 je v upínacím prvku 20., 201 vytvořen axiální kanálek pro tlakový vzduch. Tento axiální kanálek 60 spojuje kulovou pánvičku 53 se stupňovitým vrtáním 40.
Za účelem přizpůsobení k vnějšímu obrysu upínaného předmětu 2 4 se tvarové upínací čelisti 10 čelními stranami 22 upínacích prvků 2 0, 2 0', které jsou proti působeni tlačných pružin 38 volně posuvné ve svěrném rámu 12, přiloží k vnějšímu obrysu tohoto upínaného předmětu 2 4 . Upínací prvky 20., 20' se přitom tomuto • ·
- 14 vnějšímu obrysu upínaného předmětu 24 přizpůsobí - viz obr. 2. V této poloze se pak upínací prvky 2 0, 2 01 posunutím přítlačného tělesa 2 6 pomocí ovládací páky 2 8 a závitového čepu 32 sevřou. Soustava upínacích prvků 20, 2 0' je takto přitlačena k protiopěře, která je tvořena krátkým rámovým ramenem 16' 1 . Zpočátku mají upínací prvky 2 0, ‘ 20' vůči dlouhým rámovým ramenům 18', 18' 1 v příčném směru vůli, která umožňuje posuv upínacích prvků 20, 20 ’ ve směru 34 posuvu. Po dosednutí na protiopěru tvořenou krátkým rámovým ramenem 16'' působí na upínací prvky 2 0, 20' v důsledku jejich klínovitého tvaru příčná síla, která vede k posunutí
upínacích prvků 20, v příčném směru a tedy k jejích
příčnému dosednutí na dlouhá rámová ramena 18 ' , 18 t !
Jak je patrné z obr. 1 , světlá šířka rámového okénka
se ve směru 34 posuvu směrem od pří tlačného tělesa 26
k protiopěře, tvořené krátkým rámovým ramenem 16 1 Ϊ t
stupňovitě zmenšuje. Tím je od přítlačného tělesa 2 6 příčného rozepření upínacích zajištěno, že se počínaje až k protiopěře dosáhne prvků 20., čímž se dosáhne rovnoměrného sevření všech upínacích prvků 2 0, 2 0'.
V příkladech provedení, které jsou znázorněny na obr. 11 a
12, mají upínací prvky 2 0, 20' délku a/nebo tvar čelní strany
22, které jsou přizpůsobeny obrysu upínaného předmětu . Uvedeného přizpůsobení lze dosáhnout například soustružením, kopírovacím frézováním nebo erodováním.
Takto lze při speciálních požadav-
cích na upínáni, kdy se upínají stále stejné předměty 2 4 s výrazným profilem, dosáhnout minimalizace dráhy upínacích prvků 2 0, 20' a upnutí těchto předmětů 2 4 bez deformace.
V příkladu provedení, který je znázorněn na obr. 5 a 6, je použito mechanicky, pneumaticky, hydraulicky nebo elektromagneticky ovládané vtahovaci zařízení 71, jehož pomocí lze upínací prvky 2 0, 20' zatáhnout do předepnuté polohy, kdy jsou zataženy do svěrného rámu
12. Toto vtahovaci zařízení 71 obsahuje vtahovaci desku 72, ke které jsou čelní deskou 7 0, připevněny, s výhodou svařením, vodicí čepy 50. Vtahovaci deska 7 2 je vůči opěrné desce 4 8 , která je pevně spojena se svěrným rámem 12, posuvná proti působení tlačných pružin 38 o dráhu a. Při tomto dochází k unášení upínacích prvků 20, 20 ' .
V příkladu provedení tvarové upínací čelisti 10, který je znázorněn na obr. 7 a 8, je použita se svěrným rámem 12 pevně spojená výstelková vrstva 80 z elastomerniho materiálu, s výhodou sikonového gelu, na jejíž povrch 8 4 dosedají svými zadními dosedacími ploškami 8 3 upínací prvky 20., 2 0'. Tyto upínací prvky 2 0, 2 01 jsou kromě toho opatřeny kotvícími čepy 8 5, které přečnívají přes zadní dosedací plošky 83 a jsou opatřeny zesíleními 81, která zapadají do odpovídajících na okraji otevřených zaskakovacích vybrání ve výstelkové vrstvě 80.
V příkladu provedení, který je jsou upínací prvky 2 0 spojeny s která je tlačnými pevně spojena pružinami 38.
svými na sebe navzájem
9 · • · • 9 • ·
9 V • · • · 4 9 9
• · • · • 9
• 9 * * 9 • 9 9 9 9
• · 9 »
··· • 9 *•9 9 61 9 9
znázorněn na obr. 9, opěrnou rámem 12, se svěrným
Šroubová tlačná pružina šroubovými je přiléhajícími koncovými závity našroubována na závity O.
a 4 3 na straně opěrné desky 4 8 a upínacího prvku 20 a svými volnými závity přemosťuje meziprostor mezi upínacím prvkem a
opěrnou deskou 4 8 tak, že při upínání je možný také boční posuv upínacích prvků 20.
V příkladu provedení podle obr. 9a je přídavně použit dorazový a vodicí čep
9, který svou částí, která vystupuje nad opěrnou desku otvoru 44 v a vodicí čep nastavit dorazového do šroubové tlačné pružiny 38 a do slepého zadní straně jeho výšku upínacího prvku závitovým otvorem nad pomocí vnitřního pak zajistí pružina 38 opěrnou deskou šestihranu 51.
Dorazový v opěrné
Poloha vůči opěrné desce pojistnou maticí 57 . Šroubová vodícího čepu 4 9 tlačná je tam na sebe navzájem přiléhajícími koncovými závity 39 například vlepena do vybrání 4 5' a
5'' v opěrné desce 48 a upínacím prvku
20.
V příkladu provedení, který je znázorněn na obr.
10, je přítlačné těleso
6 provedeno jako úhelník, který sestává z ramen 91, 92, která jsou rovnoběžná s krátkými rámovými rameny 16', popřípadě dlouhými rámovými rameny 18', 18 ' ' , a pomocí kolíků 90 • ·”» ♦· ♦ · · · • · ♦ · · · « · · ♦ • * · ·* ♦ ··· jsou napříč ke směru 34 posuvu opřena o dlouhé rámové rameno 18 ' .
Souhrnně lze říci následující: Vynález se týká tvarové upínací čelisti pro upínací zařízení, která sestává ze švěrného rámu 12., soustavy upínacích prvků
20, 20 které jsou rovnoběžně navzájem a současně kolmo k rovině švěrného rámu uspořádány uvnitř tohoto švěrného rámu 12 tak, že se mohou nezávisle na sobě navzájem posouvat.
Svěrný rám j e dále opatřen svěracím mechanismem, který je tvořen přítlačným tělesem 2 6, přítlačujícím k sobě navzájem upínací prvky
0, 20' uvnitř švěrného rámu
12. Aby byla zajištěna rovnoměrná aretace upínacích prvků 2 0, ' uvnitř švěrného rámu 12, podle vynálezu navrženo, že se pomocí zmíněného svěracího mechanismu svírají uvnitř pravoúhelníkového švěrného rámu 12 jak v podélném, tak i v příčném směru.
Zastupuj e :
Ing.J.Chlustina
11.02.98

Claims (31)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Tvarová upínací čelist (10) pro upínací zařízení, která sestává ze svěrného rámu (12), který sestává z ve dvojicích protilehle uspořádaných rámových ramen (16', 16'', 18', 18''), která vymezují v podstatě pravoúhelníkové rámové okénko (14) svěrného rámu (12), ve kterém je uspořádána soustava kolmo k rovině svěrného rámu (12) orientovaných, navzájem rovnoběžně uspořádaných a navzájem nezávisle na sobě posuvných upínacích prvků (20, 20'), které na sebe navzájem těsně dosedají svými bočními stranami (21) a svými z rámového okénka (14) vystupujícími volnými čelními stranami (22) tvoří upínací plochu, která je přizpůsobitelná obrysu upínaného předmětu (24), přičemž svěrný rám (12) je opatřen svěracím mechanismem svírajícím ve svěrném rámu (12) vůči sobě navzájem upínací prvky (20, 20'), který sestává z přítlačného tělesa (26) uspořádaného ve svěrném rámu (12), které je v tomto svěrném rámu (12) uspořádáno posuvně v podstatě rovnoběžně s jednou dvojicí rámových ramen (18', 18'') bočně vůči soustavě upínacích prvků (20, 20'), přičemž upínací prvky (20, 20') jsou působením přítlačného tělesa (26) a protiopěry (16'') «
    - 19 prostřednictvím svých šikmo ke směru (34) posuvu uspořádaných bočních stran (21) přitlačitelné napříč ke směru (34) posuvu k rámovým ramenům (18', 18''), která jsou uspořádána rovnoběžně se směrem (34) posuvu, vyznačující se tím, že přítlačné prvky (20, 20') mají šestihranný profil s dvěma na způsob klínu ve směru (34) posuvu a proti směru (34) posuvu přítlačného tělesa (26) orientovanými rohy (36) a jsou uvnitř svěrného rámu (12) uspořádány na způsob plástu.
  2. 2. Tvarová upínací čelist podle nároku 1, vyznačující se tím, že protiopěra je tvořena k přítlačnému tělesu (26) ve směru (34) jeho posuvu protilehlým rámovým ramenem (16 ) .
  3. 3. Tvarová upínací čelist podle některého z nároků 1 až 2, vyznačující se tím, že protiopěra je vůči soustavě upínacích prvků (20, 20') uspořádána posuvně směrem k přítlačnému tělesu (26) .
  4. 4 . Tvarová upínací čelist podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že přítlačné těleso (26) je posuvné pomocí závitového čepu (32), vedeného vnitřním závitem (30) v přilehlém rámovém ramenu (16').
  5. 5. Tvarová upínací čelist podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že světlá šířka rámového okénka (14) se napříč k rámovým ramenům (18', 18''), která probíhají v podstatě rovnoběžně se směrem (34) posuvu přítlačného tělesa (26), po délce těchto rámových ramen (18', 18'') spojitě nebo stupňovitě mění.
  6. 6. Tvarová upínací čelist podle nároku 5, vyznačující se tím, že světlá šířka se směrem od pohyblivého přítlačného tělesa (26) k pevné protiopěře (16'') zmenšuje.
  7. 7. Tvarová upínací čelist podle nároku 5, vyznačující se tím, že světlá šířka se od pohyblivého přítlačného tělesa (26) a od pohyblivé protiopěry (16'') zmenšuje směrem ke středu svěrného rámu (12).
  8. 8 . Tvarová upínací čelist podle některého z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že upínací prvky (20, 20') jsou ve směru svého posuvu pružně předepnuty.
  9. 9. Tvarová upínací čelist podle nároku 8, vyznačující se tím, že upínací prvky (20, 20') jsou na zadní straně opatřeny sousosým slepým otvorem (40) pro uložení tlačné pružiny (38), která se opírá o opěrnou desku (48), která je pevně spojena se svěrným rámem (12) .
  10. 10. · Tvarová upínací čelist podle nároku 9, vyznačující se tím, že opěrná deska (48) je uspořádána rovnoběžně s rovinou svěrného rámu (12).
  11. 11. Tvarová upínací čelist podle nároku 9 nebo 10, vyznačující se tím, že tlačná pružina (38) je tvořena šroubovou tlačnou pružinou, která je uspořádána mezi opěrnou deskou (48) a upínacím prvkem (20, 20') a volně přemosťuje tento meziprostor.
  12. 12. Tvarová upínací čelist podle nároku 11, vyznačující se tím, že šroubová tlačná pružina je svými navzájem na sebe přiléhajícími koncovými závity (39) našroubována na závity (41, 43) na opěrné desce (48) a/nebo upínacím prvku (20, 20').
  13. 13. Tvarová upínací čelist podle nároku 11, vyznačující se tím, že šroubová tlačná pružina je svými navzájem na sebe přiléhajícími koncovými závity (39) pomocí lepidla nebo šroubového spoje fixována ve vybrání (45', 45'') v opěrné desce (48) a/nebo v upínacím prvku (20, 20 ' ) .
  14. 14 . Tvarová upínací čelist podle některého z nároků 9 až 13, vyznačující se tím, že do slepých otvorů (40) jednotlivých upínacích prvků (20, 20') zasahují dorazové a vodicí čepy (49), které vystupují z opěrné desky (48) a procházejí skrze tlačné pružiny (38).
  15. 15. Tvarová upínací čelist podle nároku 14, vyznačující se tím, že dorazové a vodicí čepy (49) mají ve své části nad opěrnou deskou (48) přestavitelnou délku.
  16. 16. Tvarová upínací čelist podle některého z nároků 9 až 15, vyznačující se tím, že ve slepém otvoru (40) je uspořádáno vodicí pouzdro (42), které svou vnější stranou vymezuje prstencový prostor (44) pro tlačnou pružinu (38), která je provedena jako šroubová tlačná pružina.
  17. 17. Tvarová upínací čelist podle nároku 16, vyznačující se tím, že do vodícího pouzdra (42) zasahuje vodicí čep (50), který vystupuje z opěrné desky (48).
    • ·
  18. 18. Tvarová upínací čelist podle nároku 17, vyznačující se tím, že vodicí pouzdro (42) je opatřeno koncovým zúžením tvořeným dorazem (55) pro hlavu (52), která je vytvořena na volném konci vodícího čepu (50).
  19. 19. Tvarová upínací čelist podle nároku 17 nebo 18, vyznačující se tím, že vodicí čep (50) je proveden jako hlavový čep, jehož hlava (52), která s vůlí zasahuje do vodícího pouzdra (42), tvoří doraz, a jehož k hlavě (52) protilehlý konec je připevněn, s výhodou přilepen, připájen nebo přivařen, k opěrné desce (48).
  20. 20. Tvarová upínací čelist podle některého z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že upínací prvky (20, 20') svými zadními dosedacími ploškami (83) dosedají na povrch (84) výstelkové vrstvy (80), která je pevně uspořádána ve svěrném rámu (12) a ve směru posuvu upínacích prvků (20, 20') je pružně poddajná.
  21. 21. Tvarová upínací čelist podle nároku 20, vyznačující se tím, že upínací prvky (20, 20') jsou opatřeny kotvícími čepy (85), které axiálně přesahují za jejich zadní dosedací plošky (83) a zasahují do na okraji otevřených vybrání ve výstelkové vrstvě (80).
    • *
  22. 22. Tvarová upínací čelist podle nároku 21, vyznačující se tím, že kotvicí čep (85) je opatřen zaskakovacím zesílením (81), které zapadá do na okraji otevřeného vybrání ve výstelkové vrstvě (80).
  23. 23. Tvarová upínací čelist podle některého z nároků 1 až 22, vyznačující se tím, že upínací prvek (20, 20') je opatřen čelně otevřenou kulovou pánvičkou (53) pro uložení v této kulové pánvičce (53) otočné upínací kuličky (58), která svým z otvoru kulové pánvičky (53) vystupujícím zploštěním tvoří čelní stranu (22) upínacího prvku (20, 20').
  24. 24. Tvarová upínací čelist podle nároku 23, vyznačující se tím, že v upínacím prvku (20, 20') je vytvořen axiální kanálek (60) pro tlakový vzduch, kterým je slepý otvor (40) spojen s kulovou pánvičkou (53).
  25. 25. Tvarová upínací čelist podle některého z nároků 1 až 24, vyznačující se tím, že boční strany (21) upínacích prvků (20, 20'), které přiléhají k přítlačnému tělesu (26) a/nebo k proti-opěře (16''), jsou zploštělé planparalelně s tímto přítlačným tělesem (26) a/nebo protiopěrou (16' ' ) .
  26. 26. Tvarová upínací čelist podle některého z nároků 1 až 25, vyznačující se tím, že je opatřena vtahovacím zařízením (71, 72) pro společné vtahování upínacích prvků (20, 20') do jejich koncové polohy uvnitř svěrného rámu (12).
  27. 27. Tvarová upínací čelist podle nároku 26, vyznačující se tím, že vtahovací zařízení (71, 72) je ovladatelné mechanicky, pneumaticky, hydraulicky nebo elektromagneticky.
  28. 28. Tvarová upínací čelist podle některého z nároků
    14 až 27, vyznačující se tím, že vodicí čepy (50) jsou pevně spojeny se svěrným rámem (12).
  29. 29. Tvarová upínací čelist podle některého z nároků
    17 až 27, vyznačující se tím, že vodicí čepy (50) jsou připevněny na společné vtahovací desce (72), posuvné vůči svěrnému rámu (12) kolmo k rovině tohoto svěrného rámu (12).
  30. 30. Tvarová upínací čelist podle některého z nároků 1 až 19, vyznačující se tím, že přítlačné těleso (26) je provedeno jako úhelník, opatřený ramenem (92), které je uspořádáno rovnoběžně se směrem (34) posuvu tohoto přítlačného tělesa (26) a přímo nebo nepřímo dosedá na přilehlé rámové rameno (18') svěrného rámu (12).
  31. 31. Tvarová upínací čelist podle některého z nároků 1 až 30, vyznačující se tím, že upínací prvky (20, 20') ve své vůči rámovému okénku (14) vnější koncové poloze mají délku a/nebo obrys čelní strany (22), které jsou přizpůsobeny tvaru obrysu upínaného předmětu (24) .
CZ1998413A 1995-10-10 1996-08-07 Tvarová upínací čelist pro upínací zařízení CZ287949B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19537704 1995-10-10
DE19603579A DE19603579A1 (de) 1995-10-10 1996-02-01 Formspannbacken für eine Spannvorrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ41398A3 true CZ41398A3 (cs) 1998-10-14
CZ287949B6 CZ287949B6 (cs) 2001-03-14

Family

ID=26019377

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1998413A CZ287949B6 (cs) 1995-10-10 1996-08-07 Tvarová upínací čelist pro upínací zařízení

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0854771B1 (cs)
AT (1) ATE185508T1 (cs)
CZ (1) CZ287949B6 (cs)
ES (1) ES2138374T3 (cs)
PL (1) PL326060A1 (cs)
WO (1) WO1997013617A1 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10330528B4 (de) * 2003-07-05 2006-08-03 Arthur Prib Spannbacken mit vibrationsdämpfenden Eigenschaften
US10131023B2 (en) * 2013-09-30 2018-11-20 Apple Inc. Adjustable fixture
EP3180159B1 (en) 2014-07-22 2021-04-07 Blue Photon Technology&workholding Systems LLC Method and devices to minimize work-piece distortion due to adhering stresses and changes in internal stresses
KR101987697B1 (ko) 2016-09-12 2019-06-11 엘지전자 주식회사 증발기 및 이를 구비하는 냉장고
CN107571123B (zh) * 2017-10-25 2024-08-16 东莞市瑞众电子科技有限公司 一种用于玻璃研磨机的夹紧结构
DE102020116587B4 (de) 2020-06-24 2022-03-03 Thyssenkrupp Ag Gegenhaltevorrichtung und Verfahren zum Kontaktieren und Gegenhalten eines Batteriewannenbodens
CN113579773A (zh) * 2021-07-12 2021-11-02 哈尔滨工业大学 一种能适用于多种规格尺寸蜂窝芯装夹的工装

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE107135C (cs) *
CH96213A (fr) * 1921-10-21 1922-09-16 Zimmermann Emile Dispositif de fixation à mâchoires composées.
CH100750A (de) * 1922-06-29 1923-08-16 Lehmann Franz Einspannvorrichtung für Werkzeugmaschinen.
FR911430A (fr) * 1945-01-19 1946-07-08 Organe de serrage et ses applications
US2754708A (en) * 1953-08-25 1956-07-17 Multiple Die Vise Co Inc Vise for irregularly shaped objects
GB9000991D0 (en) * 1990-01-17 1990-03-14 Cole Adrian T Multi size spanner
DE9208893U1 (de) * 1992-07-03 1992-09-10 Schirling, Klaus, 8941 Egg Backe für Spannvorrichtungen

Also Published As

Publication number Publication date
EP0854771A1 (de) 1998-07-29
EP0854771B1 (de) 1999-10-13
PL326060A1 (en) 1998-08-17
ATE185508T1 (de) 1999-10-15
CZ287949B6 (cs) 2001-03-14
WO1997013617A1 (de) 1997-04-17
ES2138374T3 (es) 2000-01-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5305510A (en) Hydraulic assembly tool with improved load bearing arrangement for tube fittings
DE69516971T2 (de) Halterungsvorrichtung
US8256753B2 (en) High-density fixture vise
EP1562721B1 (de) Reibgehemme mit notbremsfunktion
EP3283261B1 (de) Präzisionsgreifvorrichtung
EP2381118B1 (de) Bremsvorrichtung mit verschiedenen Getrieben und Funktionsablauf der Vorrichtung
CZ41398A3 (cs) Tvarová upínací čelist pro upínací zařízení
JP2004507362A (ja) 圧力ピアスヘッドユニット
US6105947A (en) Low profile pneumatic retractor clamp
EP0348438A1 (en) COMPACT SIDE APPROACH FOR ATTACHING FASTENERS.
US11383354B1 (en) Vise
DE102006062295A1 (de) Klemmvorrichtung mit mindestens einem umgreifenden Klemmelement
EP1824641B1 (de) Spannelement für werkstücke, insbesondere schraubstock
JP2002082032A (ja) 2軸材料強度試験機
EP1786593A2 (de) Brems- und klemmeinrichtung mit getriebe für eine linearführung
JPH05187439A (ja) 横押し構造を有するリニアガイド装置
HU205871B (en) Centering and clamping system
EP1877678B1 (de) Brems- und klemmvorrichtung mit zugfederelement
JPH0596431A (ja) クランプ装置
US2969243A (en) Holding device
EP1605174A2 (de) Elastische Lagerung einer Brems- und Klammeinrichtung
DE102016219728A1 (de) Haltevorrichtung zum Positionieren und Fixieren einer Werkstückadaptervorrichtung und Werkstückadaptervorrichtung zum Positionieren und Fixieren eines Werkstücks mittels einer derartigen Haltevorrichtung sowie Haltevorrichtung-Werkstückadaptervorrichtung-Anordnung
EP0362753A1 (de) Einspannvorrichtung
CA1098138A (en) Work clamp and pallet combination
DE19603579A1 (de) Formspannbacken für eine Spannvorrichtung

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20020807