CZ394199A3 - Způsob výroby alkoxysilanů - Google Patents

Způsob výroby alkoxysilanů Download PDF

Info

Publication number
CZ394199A3
CZ394199A3 CZ19993941A CZ394199A CZ394199A3 CZ 394199 A3 CZ394199 A3 CZ 394199A3 CZ 19993941 A CZ19993941 A CZ 19993941A CZ 394199 A CZ394199 A CZ 394199A CZ 394199 A3 CZ394199 A3 CZ 394199A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
process according
distillation
alcoholate
alcohol
product mixture
Prior art date
Application number
CZ19993941A
Other languages
English (en)
Inventor
Frank Dr. Kropfgans
Hartwig Dr. Rauleder
Reinhold Dr. Schork
Original Assignee
Degussa-Hüls Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Degussa-Hüls Aktiengesellschaft filed Critical Degussa-Hüls Aktiengesellschaft
Priority to CZ19993941A priority Critical patent/CZ394199A3/cs
Publication of CZ394199A3 publication Critical patent/CZ394199A3/cs

Links

Abstract

Způsob výroby alkoxysilanů chudých na chlorid nebo v podstatě neobsahujících kyselý chlorid zahrnuje kroky: (i) reakci chlorsilanu s aloholem ve fázi bez vody a bez rozpouštědel a přitom se vznikající chlorovodík odstraňuje; (ii) převedeni získané směsi produktů do dolní části čisticí * destilace včetně přídavku alkoholátu kovu ke směsi produktu při teplotě 10 až 60°C a zpracování neutralizované směsi produktů za dobrého promíchání, přičemž alkoholát se přidává v ekvimolámím množství nebo výhodně v malém stechiometrickémpřebytku vzhledem k podílu kyselého chloridu, a (iii) čisticí destilaci zpracované směsi produktů za sníženého tlaku.

Description

Způsob výroby alkoxysilanú
Oblast techniky
Předložený vynález se týká způsobu výroby alkoxysilanú, které jsou chudé na kyselý chlorid nebo v podstatě neobsahují kyselý chlorid.
Dosavadní stav techniky
Je známo, že alkoxysilany se mohou vyrábět reakcí příslušných chlorsilanú s alkoholem, například podle DE 28 00 017 C2 nebo EP 0 107 765 B1.
Obecně existuje při tom snaha o dosažení pokud možno dokonalé přeesterifikace a dobrého výtěžku produktu. Nežádoucí je, že nezreagované podíly chlorsilanú a chlorovodík zůstávají v produktu jako tak zvané hydrolyzovatelné, popřípadě kyselé sloučeniny chloru - krátce nazývané „kyselý chlorid. Ve skupině organoalkoxysilanú obsahují zpravidla jen aminoalkylalkoxysilany kromě kyselého chloridu také zbytková množství nehydrolyzovatelných sloučenin chloru, jako chloralkylalkoxysilan, protože takové sloučeniny jsou výchozími sloučeninami při výrobě aminoalkylalkoxysilanů, srov. EP 0 741 137 Al. Při předloženém vynálezu jsou aminoalkylalkoxysilany ze skupiny alkoxysilanú vyloučeny.
Vzhledem k dnešním využitím alkoxysilanú, jako například jako adhezní příměsi, k hydrofobizaci ve stavebních ochranných prostředcích, k zesíťování plastických hmot, k modifikaci povrchů, například v omazových směsích ze skleněných vláken, jako vsázkové suroviny pro další reakční stupně, aby se uvedlo jen několik využití, je proto potřebné
poskytnout produkty, které vykazují nejnižší možný obsah kyselého chloridu.
V následujícím textu se pod pojmem bezchloridový alkoxysilan rozumí produkt, který má obsah kyselého chloridu nižší než 10 ppm hmotn., tj. v podstatě je bez kyselého chloridu. Hranice důkazu pro stanovení kyselého chloridu v alkoxysilanech leží dnes u hodnoty menší než 1 ppm hmotn. (stanovení pomocí argentometrické titrace v bezvodém kyselém roztoku s potenciometrickým určením bodu ekvivalence AN-SAA-0411).
EP 0 223 210 A2 popisuje metodu čištění alkoxysilanú, které obsahují nehydrolyzovatelné a hydrolyzovatelné sloučeniny chloru, přičemž alkoxysilan se zahřívá v přítomnosti kyselého jílu nebo halogenidu těžkého kovu, poté se přivede do styku s neutralizačním činidlem, jako je kovový sodík, kovový vápník, hydroxid alkalického kovu, uhličitan sodný, oxid hořečnatý, alkoholát alkalického kovu, amoniak, organické aminy, alkylenoxidy nebo orthoester, a alkoxysilan se oddělí od ostatních složek například filtrací nebo destilací. Také při tom vznikající zbytky na filtru se musí před svým odstraněním jako speciální odpad nákladně promývat rozpouštědlem od silanú nebo zpracovat rovněž nákladným a drahým způsobem a recyklovat. Dále zahřívání uvedených alkoxysilanú v přítomnosti kyselého jílu nebo halogenidu těžkého kovu je nákladné a může docházet k nežádoucím vedlejším reakcím. Je známo, že chloralkylalkoxysilany se při zahřívání v přítomnosti halogenidu kovu, jako je chlorid železa, chlorid hlinitý, chlorid mědi, aby se uvedlo jen několik, rozkládají za uvolnění HCl a tvorby alkenylalkoxysilanú. Kromě toho je možno pozorovat zabarvení produktů, tvorbu smíšených esterů a kondenzační reakce. Alkoxysilany, které se získává• 9 · · · ·
jí takovým způsobem, také na základě stop použitého halogenidu těžkého kovu obecně nevyhovují vysokým požadavkům v potravinářském průmyslu, například pro obaly z plastických hmot nebo potrubí pro pitnou vodu.
Z DE-OS 25 21 399 vyplývá způsob výroby aminoalkylsilanu, při kterém se k reakční směsi získané aminaci chloralkylalkoxysilanu před zpracováním přidává množství alkoholátu kovu, které je ekvivalentní množství chloralkylsilanu, popřípadě chloridu obsaženého ve směsi. Při tomto způsobu výroby se používají rozpouštědla, popřípadě ředidla, jako například toluen, hexan nebo alkohol.
EP 0 282 846 A2 zveřejňuje způsob výroby alkoxysilanů s nízkým obsahem sloučenin chloru stupňovitou přeesterifikací chlorsilanu s alkoholy v kapalné fázi za odvádění vznikajícího chlorovodíku, při kterém takto získané alkoxysilany, které ještě obsahují malé množství sloučenin chloru, reagují při teplotě 80 až 200 °C, popřípadě v přítomnosti rozpouštědla, jako je toluen nebo xylen, s alkoholátem kovu, který se přidává v stechiometrickém přebytku vzhledem k podílu sloučenin chloru, a alkoxysilan se odděluje od vznikajících solí například filtrací. Při tomto způsobu jsou méně výhodné dlouhé reakční doby při poměrně vysokých pracovních teplotách.
Dále je podle EP 0 486 279 B1 známý způsob odstraňování kyselých příměsí z alkoxysilanů, srovnatelný s předtím uvedenými způsoby, při kterém se používá jako neutralizační činidlo sůl sféricky bráněného aminu s kovem nebo alkoholát sféricky bráněného alkoholu s alkalickým kovem při teplotě do 80 °C po dobu 1 až 2 hodin a neutralizovaný alkoxysilan se destiluje. Taková neutralizační činidla nejsou pro těch999999 ·· · ·· ·· • · · · · * · · · · · • · · · · · · · « · · • · · · · ······ · 9 9 · ···· ···· 9·· 99 ··· «· ·· nické měřítko k dispozici v postačujících množstvích a oddělená dodatečná výroba tohoto neutralizačního činidla by byla drahá, velmi nákladná, a tím na základě ekonomických úvah vyloučena.
EP 0 532 872 Bl rovněž popisuje způsob čištění alkoxysilanu, které jsou znečištěny hydrolyzovatelnými atomy chloru, při kterém alkoxysilany reagují v tlakovém reaktoru, popřípadě v přítomnosti neutralizačního činidla přidaného v přebytku, s alkoholem nad teplotou varu použitého alkoholu a při nastavujícím se tlaku, přitom popřípadě vznikající sůl se odděluje a přebytečný alkohol se z produktu odstraňuje oddestilováním. Jako neutralizační činidlo se zde zveřejňuje mezi jinými amoniak, organické aminy a sodné alkoholáty. Je známo, že za dříve uvedených podmínek mohou reagovat zejména chloralkylalkoxysilany s amoniakem nebo organickými aminy na aminoalkylalkoxysilany nebo v přítomnosti alkoholů a alkoholátu na alkyloxyalkylalkoxysilany.
Z EP 0 563 883 Bl vyplývá způsob neutralizace kyselých halogenidu v alkoxysilanech, který navrhuje jako opatření kontaktování alkoxysilanu nejdříve s alkoholátem kovu jako zásadou, která se přidává vestechiometrickém přebytku vzhledem k podílu kyselého halogenidu, a potom s kyselou solí, která se používá ve stechiometrickém přebytku vzhledem k podílu zbylé přebytečné zásady obsažené v alkoxysilanu. Také přitom se soli oddělují filtrací od produktu, který se popřípadě muže dodatečné čistit stripováním zbylých množství alkoholu nebo destilací. Kromě toho EP 0 563 883 Bl poukazuje na problémy ohledně kvality barvy alkoxysilanú, které je možno pozorovat při zpracování, obzvláště při neutralizaci a následujícím zpracování alkoxysilanú.
Úkolem předloženého vynálezu bylo poskytnout další způsob, který umožňuje jednoduchým a ekonomickým způsobem vyrábět alkoxysilany, které jsou chudé na chloridy, popřípadě které v podstatě neobsahují žádné chloridy.
Zvláštním požadavkem předloženého vynálezu bylo poskytnout způsob zejména pro výrobu alkoxysilanú, které ve své funkční skupině nesou tak zvaný nehydrolyzovatelný halogen, například 3-chlorpropyltrialkoxysilan, nebo také alkoxysilany, které samy o sobě neobsahují žádné nehydrolyzovatelné halogenové sloučeniny, jako například tetraethoxysilan, alkyltrialkoxysilany a dialkydialkoxysilany, popřípadě alkylmethyldialkoxysilany, ve kterých přímé, rozvětvené nebo cyklické alkylové skupiny přednostně obsahují 1 až 20 atomů uhlíku, a také vinyltrialkoxysilany, aryltrialkoxysilany, arylalkyldialkoxysilany, aby se uvedlo jen několik.
Kladený úkol se řeší podle vynálezu odpovídajíc specifikacím patentových nároků.
Podstata vynálezu
Zjistilo se, že alkoxysilany, které jsou ve vynikajícím způsobů chudé na kyselý chlorid, popřípadě v podstatě neobsahují kyselý chlorid, se mohou vyrábět jednoduchým a ekonomickým způsobem, když chlorsilan reaguje s alkoholem ve fázi bez vody a bez rozpouštědla a přitom se vznikající chlorovodík odstraňuje, přednostně za sníženého tlaku a za dobrého promíchání, získaná směs produktů se převede do dolní ca’stii čisticí destilace a pro neutralizaci vyskytujících se kyselých sloučenin chloru se při teplotě 10 až 60 °C přidá ke směsi produktů alkoholát kovu, přičemž tento alkoholát se používá v ekvimolárních množstvích nebo v stechiometrickém « · · « ·
přebytku vzhledem k obsahu kyselého chloridu vasměsi produktů, směs produktů obsahující zásadu se zpracuje při výše uvedené teplotě za dobrého promíchání a potom se podrobí čisticí destilaci za sníženého tlaku. Výhodně se mohou produkty neutralizace zásady a kyselého chloridu vynášet z čisticího destilačního zařízení s destilačním zbytkem. Způsob podle vynálezu se může provozovat diskontinuálně, ale výhodně se předložený způsob provádí jako kontinuální způsob.
Další ekologickou a ekonomickou výhodou způsobu podle vynálezu je, že se pracuje bez rozpouštědel. Lze poukázat na to, že při předloženém způsobu se uvedené alkoholy nepočítají k rozpouštědlům. Dále se předložený proces provozuje vhodně v kapalné fázi pod ochranným plynem, přednostně se jako ochranný plyn používá dusík. Předložený proces se provozuje zpravidla při tlaku, který je vhodně v rozsahu 0,1 až 1,5.10* Pa.
Produkty vyrobené podle vynálezu - protože jsou obzvláště šetrně vyrobeny - se vyznačují vynikajícím způsobem velmi dobrými výtěžky a obsahem kyselého chloridu nižším než 5 ppm hmotn., zejména až do hranice analytického důkazu pro kyselý chlorid. Kromě toho se při způsobu podle vynálezu získávají produkty, které vynikají svou velmi dobrou kvalitou barvy a vynikající čistotou.
Předmětem předloženého vynálezu je proto způsob výroby alkoxysilanů, které v podstatě neobsahují kyselý chlorid, přičemž tento způsob zahrnuje následující kroky:
(i) reakci chlorsilanu s alkoholem ve fázi bez vody a bez rozpouštědel za odvádění přitom vznikajícího chlorovodíku, ••tetetete tete · tete • tete · · · · · · · • tetete · · · tetete • tetetete tete··· • ··«· ··· ···· ··· ·· ··· ·· tete (ii) převedení získané směsi produktů do dolní části čisticí destilace včetně přídavku alkoholátu kovu ke směsi produktů při teplotě 10 až 60 °C a zpracování neutralizované směsi produktů za dobrého promíchání, přičemž alkoholát se přidává v ekvimolárním množství nebo výhodně v malém stechiometrickém přebytku vzhledem k podílu kyselého chloridu, a (iii) čisticí destilaci zpracované směsi produktu za sníženého tlaku.
U předloženého vynálezu se může alkoxysilan vyrábět reakcí chlorsilanu, jako je například 2-chlorethyltrichlorsilan, vinylmethyldichlorsilan, allyltrichlorsilan, 3-allyloxypropyltrichlorsilan, butyltrichlorsilan, pentyltrichlorsilan, cyklopentyltrichlorsilan, cyklopentylmethyldichlorsilan, fenyltrichlorsilan, cyklohexyltrichlorsilan, oktylmethyldichlorsilan, dodecyltrichlorsilan, benzyltrichlorsilan, benzylmethyldichlorsilan, 2-fenylethyltrichlorsilan nebo difenyldichlorsilan nebo obzvláště přednostně tetrachlorsilan, methyltrichlorsilan, dimethyldichlorsilan, trimethylchlorsilan, ethyltrichlorsilan, 3-chlorpropyltrichlorsilan, 3-chlorpropylmethyldichlorsilan, cyklohexylmethyldichlorsilan, vinyltrichlorsilan, propyltrichlorsilan, propylmethyldichlorsilan, isobutyltrichlorsilan, amyltřichlorsilan, oktyltrichlorsilan, hexadecyltrichlorsilan a hexadecylmethyldichlorsilan, například s jednosytným primárním alkoholem s 1 až 20 atomy uhlíku, jako je například methanol, ethanol, propanol, butanol, nebo popřípadě s rozvětveným alkoholem s 1 až 20 atomy uhlíku, jako je isopropylalkohol, sek.butylalkohol, terč.butylalkohol, amylalkohol, nebo s cyklickým alkoholem, jako je cyklopentanol nebo cyklohexanol, nebo s aromatickým alkoholem, jako je benzyl• 4 9 99·
alkohol, 2-fenylethanol, 3-fenylpropenol, difenylmethanol a trifenylmethanol, nebo s monoetherem polyalkylenglykolú, jako je methylglykol, ethylglykol, propylglykol nebo butylglykol, nebo s dimethylenglykolmonoethyletherem, trimethy1englykolmonoethyletherem, tetraměthylenglykolmonoethyletherem, ethyletherem, propyletherem nebo butyletherem, nebo s dvojsytným alifatickým alkoholem, jako je ethylenglykol,
1,2-propylenglykol, 1,2-butylenglykol, nebo s diolem se 3 až 12 atomy uhlíku, přičemž uhlíkatý řetězec může být přímý nebo rozvětvený, - aby se uvedlo jen několik alkoholů - za uvolnění chlorovodíku.
Obecně se reakce provádí za podmínek zpětného toku. Esterifikace se muže uskutečňovat ale také při nižší teplotě, popřípadě za sníženého tlaku, například v rozsahu 50 až 70 °C a po dobu 5 až 24 hodin. V některých případech, jako například při halogenorganoalkoxysilanech, se přeesterifikace vyvíjí obtížněji. Avšak způsob podle vynálezu umožňuje obzvláště ekonomický způsob provozu, který rozsáhle šetří produkty.
Pro odstranění chlorovodíku vznikajícího při reakci chlorsilanu a alkoholu se při způsobu podle vynálezu nepřetržitě přidává přednostně alkohol v kapalné formě a současně se přes hlavu odvádí nezreagovaný podíl použitého alkoholu jako plynná fáze, takže použitý alkohol slouží doplňkově jako „stripper HC1. Přitom se může pracovat také za sníženého tlaku. Tímto poměrně jednoduchým, ale při předloženém způsobu velmi účinným postupem stripování HC1 se tedy může při způsobu podle vynálezu docílit téměř dokonalé přeesterifikace a tím se konverze výhodným způsobem zvyšují na hodnoty až 99,9
• 0 0 09 0 «· 09 0 0
0 9 0 9 9 0 0 9 9 9 9
0 9 90 9 9 9 9 9 9 0
9
0 0 0 0 9 9 9 0 9
9 0 0 9 9 9 0 09
Při způsobu podle vynálezu se jako alkohol používá zejména methanol, ethanol, propanol, isopropylalkohol, methylglykol, ethylglykol nebo směs alespoň dvou výše uvedených alkoholů.
Přednostní alkoxysilany způsobu podle vynálezu vyhovují následujícímu obecnému vzorci I nebo II
R'n- Si(OR)^(n+m) (I) kde
R znamená přímý nebo rozvětvený alkylový zbytek s 1 až 4 atomy uhlíku nebo glykoletherovou jednotku vzorce - UCH2) y-Ob-R3, kde y je 2, 4, 6 nebo 8, z je 1, 2, 3 nebo 4 a R3 znamená přímou nebo rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku,
R1 znamená přímou, rozvětvenou nebo cyklickou alkylovou skupinu s 1 až 20 atomy uhlíku nebo přímou, rozvětvenou nebo cyklickou chloralkylovou skupinu s 1 až 20 atomy uhlíku nebo přímou, rozvětvenou nebo cyklickou alkenylovou skupinu s 1 až 10 atomy uhlíku,
R2 znamená přímou nebo rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, n je 0 nebo 1 nebo 2, m je 0 nebo 1 a ·· ··♦· ·· · ·· φφ φφφ φφφφ ΦΦ·· • · ·· ·· · ···· • ···· ······ • φφφφ φφφφ φφφφ Φ·· ·· *·· ·· ·· (m+n) je 1 nebo 2 nebo 3, a
Si(OR'h (II), kde
R-1 znamená přímou nebo rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku nebo glykoletherovou jednotku vzorce -[ (CHz)y-0h-R5, kde y je 2, 4, 6 nebo 8, z je 1, 2, 3 nebo 4 a Rů znamená přímou nebo rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku.
'Způsobem podle vynálezu se obzvláště přednostně vyrábějí dále uvedené alkoxysilany:
tetramethoxysilan, tetraethoxysilan, tetrapropoxysilan, methylglykolorthosilikát, ethylglykolorthosilikát, methyltrimethoxysilan, methyltriethoxysilan, dimethyldimethoxysilan, dimethyldiethoxysilan, ethyltrimethoxysilan, ethyltriethoxysilan, 2-chlorethyltriethoxysilan, vinyltrimethoxysilan, vinyltriethoxysilan, vinylmethyldiethoxysilan, vinyltris(2methyloxyethoxy)sílán, fenyltrimethoxysilan, 2-fenylethyltrimethoxysilan, difenyldimethoxysilan, propyltrimethoxysilan, propyltriethoxysilan, 3-chlorpropyltrimethoxysilan, 3-chlorpropyltriethoxysilan, propylmethyldimethoxysilan, propylmethyldiethoxysílán, 3-chlorpropylmethyldimethoxysilan, 3-chlorpropylmethyldiethoxysilan, isobutyltrimethoxysilan, isobutyltriethoxysilan, amyltrimethoxysilan, amyltriethoxysilan, oktyltrimethoxysilan, oktyltriethoxysilan, ·· »·*· ·· « 99 99
9 9 9 9 99 9 9 9 0 • ♦·· · · * 9 9 9 9
9 9 9 9 0 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9
9990 999 90 990 99 99 cyklohexyltrimethoxysilan, cyklohexylmethyldimethoxysilan, hexadecyltrimethoxysilan, hexadecyltriethoxysilan.
Způsobem podle vynálezu se mohou ale také výhodným způsobem vyrábět bis(trialkoxysilyl)alkany, bis(methyldialkoxysilyl)alkany a bis(dimethylalkoxysilyl)alkany, přičemž přednostními jsou methoxyskupiny a ethoxyskupiny a přímé alkany s 1 až 16 atomy uhlíku.
Při diskontinuálně prováděném způsobu se popřípadě pokud jsou k dispozici po přeesterifikaci větší množství kyselého chloridu ve směsi produktů, například když se nachází ve směsi produktů více než 1 V, hmotn. kyselého chloridu vzhledem k alkoxysilanů - po ochlazení směsi produktů na přednostní teplotu 10 až 60 °C, obzvláště přednofcně na 20 až 50 °C, může tato předběžně neutralizovat přídavkem alkoholátu kovu a přitom vzniklá sul se může oddělit filtrací.
Zjistilo se, že v důsledku neutralizace, která se provádí při vyšší teplotě, se mohou vyskytovat vedlejší reakce a výtěžek produktu se snižuje. Dále se zjistilo, že v některých produktech, které se získávají jedenkrát provedenou neutralizací kyselého chloridu zásadou a následujícím oddělením vzniklé soli, se může po krátké době znovu dokázat kyselý chlorid.
Před zahájením čisticí destilace se při způsobu podle vynálezu uskutečňuje zpracování směsi produktů pocházející z přeesterifikace, přičemž přídavek zásady ke směsi produktů se přednostně provádí při teplotě mezi 25 a méně než 40 °C, obzvláště přednostně při 30 až 38 °C.
• · · · ·· · ·· · · ·· ···· ···· ···· · · · ···«
Směs produktů obsahující alkoholát kovu se zpracovává zejména v dolní části čisticí destilace před zahájením čisticí destilace až 4 hodiny, přednostně 10 až 120 minut, obzvláště přednostně 15 až 90 minut. Zpravidla potom následuje destilace.
Výhodně se může při způsobu podle vynálezu ale také před začátkem destilace směs produktů zpracovaná alkoholátem kovu popřípadě dodatečně zpracovat šetřící neutralizací ještě se vyskytujících stop kyselého chloridu ekvivalentním množstvím nebo přednostně malým stechiometrickým přebytkem amoniaku.
K tomu se může používat plynný nebo kapalný amoniak. Přednostně se provádí takové dodatečné zpracování ve smyslu obzvláště mírné neutralizace šetřící produkty za dobrého promíchání při teplotě 30 až méně než 40 °C.
Přednostně se při způsobu podle vynálezu směs produktů pocházející z přeesterifikace zpracovává 10 minut až 4 hodiny. V tom jsou zahrnuty jak doby pro zpracování směsi produktu alkoholátem kovu, tak také popřípadě pro dodatečné zpracování amoniakem.
Dříve popsaná kombinace zpracování alkohátem/amoniakem v rámci předloženého způsobu se může využít například při výrobě 3-chlorpropyltrimethoxysilanu, 3-chlorpropylmethyldimethoxysilanu, 3-chlorpropyltriethoxysilanu, 3-chlorpropylmethyldiethoxysilanu.
Obecně se převádí směs produktů .pro čisticí destilaci z přeesterifikace do spodní části (destilačního zbytku) čisticího destilačního zařízení, přičemž se přivádí například • · 9 ·
podle kontinuálního stanovení podílu kyselého chloridu ve směsi produktů zásada v ekvimolárním množství nebo ve stechiometrickém přebytku. Tak se může zásada přivádět už do proudu látek směsi produktů mezi přeesterifikací a čisticím destilačním zařízením. Shromáždění směsi produktů a zásady nastává výhodně za dobrého promíchání. Dobrého promíchání se může docílit například také mícháním.
Při způsobu podle vynálezu se používá jako alkoholát kovu alkoholát alkalického kovu nebo alkoholát kovu alkalických zemin, obzvláště přednostně alkoholát sodný, alkoholát draselný nebo alkoholát hořečnatý. Výhodně se alkoholáty používají jako alkoholické roztoky, přičemž alkoholát přednostně koresponduje s použitým alkoholem.
Čisticí destilace se provádí při způsobu podle vynálezu obecně za sníženého tlaku, přitom se může teplota na dně přizpůsobovat požadavkům daného alkoxysilanů, přičemž čistý produkt se odvádí výhodně z hlavy kolony. Zvláštní výhodou zejména s ohledem k hospodárnosti způsobu podle vynálezu je, že produkt neutralizace alkoholátu kovu, kyselého chloridu a popřípadě amoniaku se odvádí přednostně s destilačním zbytkem čisticí destilace a může se ušetřit dodatečná filtrace.
Produkty získané způsobem podle vynálezu se obecně vyznačují následujícími výhodnými vlastnostmi:
- vysokou čistotou produktů (GC vyšší než 99 %),
- obsahem kyselého chloru obvykle nižším než 5 t hmotn., může se dosáhnout obsahů kyselých chloridů menších než 1 ppm hmotn., • · · ·
- průhlednými produkty s velmi malým číslem barvy (obvykle menším než 5 APHA),
- vynikající stabilitou při skladování a žádným dodatečným srážením rozpuštěných solí,
- optimálním a reprodukovatelným chováním při hydrolýze,
- širokým spektrem použití v důsledku minimálních nečistot.
Předložený vynález se blíže objasňuje pomocí následujících příkladů.
Příklady provedení vynálezu
Příklad IA (srovnávací příklad)
Výroba 3-chlorpropyltrimethoxysilanu (CPTMO) podle EP 0 282 846 A2
V diskontinuálním přeesterifikačním reaktoru se předloží 212 kg (1 kmol) 3-chlorpropyltrichlorsilanu (CPTCS) při 50 až 60 °C a v průběhu 5 hodin se přidá celkem 110 kg (3,4 kmol) methanolu. Methanol se přidává ponornou rourkou pod hladinu kapaliny. Po ukončení přídavku methanolu se udržuje surový produkt další 2 hodiny při přibližně 80 °C pod zpětným tokem. HCI vznikající při reakci se odvádí z reakční směsi pomocí proudu suchého N;. Potom se vytvořený surový ester zředí přibližně 200 kg toluenu, neutralizuje pří 80 °C roztokem methanolátu sodného (přibližně 20% mol. přebytek, vztaženo k 1 molu hydrolyzovatelného chloru v produktu) a ochladí na teplotu místnosti. Vytvořený chlorid sodný se odfiltruje a filtrát se zpracuje destilací (vakuová destilace) .
Po oddělení látek s nízkou teplotou varu (methanol, toluen) se získá přibližně 161 kg (81 >) CPTMO s čistotou stanovenou plynovou chromatografií přibližně 94 v. hmotn. CPTMO a přibližně 6 V, hmotn. 3-methoxypropyltrimethoxysilanu (MOPTMO) a obsahem hydrolyzovatelného chloridu přibližně 25 ppm. Vytvořený destilační zbytek (přibližně 40 kg skládající se ze siloxanú a oligomerú) se zahodí.
Příklad IB (srovnávací příklad)
Výroba CPTMO podle EP 0 532 872 B1
Surový produkt CPTMO připravený podle příkladu IA, ale nikoliv neutralizovaný a zředěný toluenem (obsah hydrolyzovatelného chloridu přibližně 4,8 ”, hmotn.) se podle údajů v EP 0 532 872 B1 zpracovává v tlakovém autoklávu methanolem a amoniakem (přibližně 107, mol. přebytek, vztaženo k obsahu hydrolyzovatelného chloridu) při přibližně 80 °C 1 hodinu. Ochlazený surový produkt se tlakovou fitrací (Seitzúv filtr) oddělí od vysráženého chloridu amonného (zbytkový obsah hydrolyzovatelného chloridu přibližně 85 ppm) a vyčistí frakční destilací ve vakuu. Po destilaci se získá přibližně 85 % hmotn. CPTMO s čistotou stanovenou plynovou chromatografií vyšší než 0,5 , hmotn. podílem hydrolyzovatelného chloridu 46 ppm.
Příklad 1C
Výroba CPTMO
V diskontinuálním přeesterifikačním reaktoru se předloží 212 kg (1 kmol) 3-chlorpropyltrichlorsilanu (CPTCS) při 50 až 60 °C a v průběhu 5 hodin se přivede k reakci s celkem 110 kg (3,4 kmol) methanolu. Methanol se přidává ponornou rourkou pod hladinu kapaliny. V souvislosti s přidáváním
methanolu se vnitřní teplota reaktoru pomocí stálého dodatečného zahřívání volí tak, aby se dávka surového esteru udržovala stále při zpětném toku, avšak aby vnitřní teplota nepřekročila 110 až 115 °C. K odstraněni vytvořeného HCI se celková konverze provádí při mírném podtlaku (přibližně 104 Pa) a při současném oddestilování nezreagovaného methanolu (stripovací alkohol pro HCI).
Proces stripování se však začne až tehdy, když se spotřebuje přibližně 60 V. stechiometrického množství methanolu. Pro stripování se dodatečně dávkuje dalších 40 kg methanolu do vroucí reakční směsi, které se však spolu s vytvořeným HCI ihned zase z reaktoru oddestilují a znovu použijí v další reakční vsázce.
Po ukončení přidávání methanolu se kyselá vsázka ochladí na teplotu místnosti a titrací O,1N NaOH se stanoví obsah hydrolyzovatelného chloridu (zbytkový obsah chloridu přibližně 0,5 až 1,0 ml 0,IN NaOH). Neutralizace se muže provádět přímo v přeesterifikačním reaktoru a také v destilačním kotlů. Obvykle se surový produkt převádí do destilačního kotle a tam se při teplotě 30 až 40 °C smíchá s malým stechiometrickým přebytkem roztoku methanolátu sodného (30% v methanolu), popřípadě roztoku methanolátu hořečnatého (nasycený roztok v methanolu) a neutralizuje 60 minut za míchání. Množství roztoku alkoholátu kovu potřebné pro mírnou neutralizaci se přidává tak dlouho, dokud surový produkt nevykazuje alkalitu, která odpovídá spotřebě 1 až 2 ml 0,lN HCI při titraci. Při rovněž možném použití amoniaku jako neutralizačního činidla se konec neutralizace indikuje pomocí spotřeby přibližně 5 ml 0,lN HCI během titrace. Volba daného neutralizačního činidla se předem zadává pomocí žádoucích kritérií kvality čistého produktu CPTMO. Po ukončení neutra• · • · · ·
lizace se surový produkt čistí frakční destilací ve vakuu a vytvořená sul se vypouští s destilačním zbytkem (bez další filtrace).
Získá se přibližně 95 % hmotn. CPTMO s GC-čistotou vyšší než 99 V., obsahem MOPTMO nižším než 0,3 % a obsahem hydrolyzovatelného chloridu nižším než 5 ppm (použití roztoku NaOCHí, popřípadě kombinace NaOCH(/NH3 jako neutralizačního činidla). Při použití roztoku methanolátu hořečnatého se získá 95 % hmotn. s GC-čistotou vyšší než 99,5 %, obsahem MOPTMO nižším než 0, 1 -Λ a obsahem hydrolyzovatelného chloridu nižším než 1 ppm.
Příklad 2A (Srovnávací příklad)
Výroba vinyltriethoxysilanu (VTEO) podle EP 0 282 846 A2
Podle postupu znázorněného ve srovnávacím příkladu IA reaguje 161,5 kg (1 kmol) vinyltrichlorsilanu (VTC) s celkem 152 kg (3,3 kmol) ethanolu a neutralizuje se roztokem methanolátu sodného (21 V. v ethanolu) v 20% mol. přebytku (vztaženo k 1 molu hydrolyzovatelného chloridu v surovém produktu) a po filtraci se zpracuje destilací.
Získá se přibližně 127 kg (86 %) VTEO s GC-čistotou 97,5 %, obsahem tetraethoxysilanu 2 500 ppm, obsahem hydrolyzovatelného chloridu 17 ppm a číslem barvy 10 APHA.
Příklad 2B (Srovnávací příklad)
Výroba VTEO podle EP 0 532 872 B1
Podle postupu znázorněného ve srovnávacím příkladu IB se surový produkt VTEO připravený podle srovnávacího příkla-
du 2A, nikoliv však neutralizovaný (obsah hydrolyzovatelného chloridu přibližně 2,1 % hmotn.) zpracovává v tlakovém autoklávu ethanolem a amoniakem (přibližně 10% mol. přebytek NH}, vztaženo k obsahu hydrolyzovatelného chloridu) při 100 °C jednu hodinu. Po filtraci a destilaci se získá přibližně 88,5 % hmotn. VTEO s GC-čistotou 97,8 obsahem tetramethoxysilanu nižším než 800 ppm, obsahem hydrolyzovatelného chloridu 64 ppm a číslem barvy 5 APHA.
Příklad 2C
Výroba VTEO
Podle postupu znázorněného v příkladu IC reaguje 161,5 kg (1,0 kmol) VTC s celkem 152 kg (3,3 kmol) ethanolu za použití stripovacího postupu a bez předcházející filtrace se neutralizuje v destilačním kotlů roztokem methanolátu sodného (21% v ethanolu), popřípadě roztokem methanolátu hořečnatého (nasycený roztok v ethanolu). Bodu ekvivalence neutralizace se dosáhne při alkalitě surového produktu, která odpovídá spotřebě 1 až 2 ml 0,lN HCI. Po destilačním čištění se získá přibližně 92 % hmotn. VTEO s GC-čistotou vyšší než 99 obsahem tetraethoxysilanu nižším než 800 ppm, obsahem hydrolyzovatelného chloridu nižším než 1 ppm a číslem barvy menším než 5 APHA. Při použití roztoku methanolátu hořečnatého jako neutralizačního činidla se získá 94 % hmotn. VTEO s GC-čistotou vyšší než 99 obsahem tetraethoxysilanu nižším než 300 ppm, číslem barvy menším než 5 APHA a obsahem hydrolyzovatelného chloridu nižším než 1 ppm.
Příklad 2D
Kontinuální výroba VTEO
V kontinuálním přeesterifikačním zařízení, skládajícím se z reaktorové a přední kolony, se do reaktorové kolony při přibližně 60 °C a normálním tlaku dávkuje současně přibližně 100 kg/h vinyltrichlorsilanu a 80 až 90 kg/h ethanolu. Vytvořený chlorovodík sa odvádí přes hlavu kolony, silně kyselý silanesterový surový produkt (acidita přibližně 5 000 ppm) opouští reaktorovou kolonu v části ze dna a přidává se pomocí dopravního čerpadla do druhé přeesterifikační kolony (přední kolony). V přední koloně se dodatečně přeesterifikuje podíl ještě celkem nezreagovaného chlorsilanu (přibližně 5 000 ppm) pomocí dodatečného přídavku malého množství ethanolu (přibližně 10 až 20 kg) a HCl ještě rozpuštěný v surovém produktu se při teplotě varu surového produktu (přibližně 80 až 90 °C) oddestiluje přes hlavu přední kolony. Přebytečný ethanol se rovněž vypouští přes hlavu přední kolony a znovu dávkuje do reaktorové kolony. Desorbovaný surový produkt opouští přední kolonu nad dolní částí a po ochlazení pomocí více výměníků tepla se odčerpává do nádrže pro surový produkt. Takto vyrobený surový produkt se vyznačuje vysokou GC-čistotou a nízkou zbytkovou aciditou (acidita maximálně 200 ppm, obsah VTEO vyšší než 98 %, obsah siloxanu nižší než 1 V>, obsah ethanolu nižší než 1 %) .
Surový produkt VTEO se může čistit kontinuální a také diskontinuální destilací za přidání roztoku methanolátu sodného nebo hořečnatého (jako neutralizační činidlo, bod ekvivalence neutralizace při spotřebě 1,5 ml 0,lN HCl). Vytvořený chlorid sodný, popřípadě hořečnatý se vypouští s destilačním zbytkem (srov. k tomu příklad IC).
• 9· · 9 • 99 9 9 9 9
9 9 9 9 9
Získá se výtěžek přibližně 96 % hmotn. VTEO s GC-čistotou vyšší než 99,3 %, obsahem tetraethoxysilanu nižším než 200 ppm, číslem barvy menším než 5 APHA a obsahem hydrolyzovatelného chloridu nižším než 1 ppm.
Příklad 3A (Srovnávací příklad)
Výroba hexadecyltrimethoxysilanu podle EP 0 282 846 A2
Podle postupu znázorněného ve srovnávacím příkladu IA reaguje 360 kg (1 kmol) hexadecyltrichlorsilanu s celkem 110 kg (3,4 kmol) methanolu a neutralizuje se roztokem methanolátu sodného (30%, v methanolu) v 20% mol. přebytku (vztaženo k 1 molu hydrolyzovatelného chloridu v surovém produktu) a po filtraci se zpracuje destilací.
Získá se přibližně 280 kg (81 %) hexadecyltrimethoxysilanu s GC-čistotou 98,5 % (směs isomerů), číslem barvy 10 APHA a obsahem hydrolyzovatelného chloridu 12 ppm.
Příklad 3B (Srovnávací příklad)
Výroba hexadecyltrimethoxysilanu podle EP 0 532 872 B1
Podle postupu znázorněného ve srovnávacím příkladu 1B se surový produkt připravený podle srovnávacího příkladu 3A, nikoliv však neutralizovaný (obsah hydrolyzovatelného chloridu přibližně 1,8 % hmotn.) zpracovává v tlakovém autoklávu methanolem a amoniakem (přibližně 10% mol. přebytek NH3, vztaženo k obsahu hydrolyzovatelného chloridu) při přibližně 100 °C jednu hodinu. Po filtraci a destilaci se získá přibližně 86 % hmotn. hexadecyltrimethoxysilanu s GC-čistotou 98,4 % (směs isomerů), číslem barvy menším než 10 APHA a obsahem hydrolyzovatelného chloridu 47 ppm.
0 0 0 · 99 99 •90 0 0 09 ·9·0
009 0 0 0 0 0 0 0 • *00 0 ······
0000 9000 ···♦ 090 90 900 09 00
Příklad 3C
Výroba hexadecyltrimethoxysilanu
Podle postupu znázorněného v příkladu ÍC reaguje 360 kg (1 kmol) hexadecyltrichlorsilanu s celkem 100 kg (1 kmol) methanolu za použití stripovacího postupu během doby dávkování 12 hodin a bez předcházející filtrace se neutralizuje v destilačním kotlů roztokem methanolátu sodného (30?, v methanolu) , popřípadě roztokem methanolátu hořečnatého (nasycený roztok v methanolu). Bodu ekvivalence neutralizace se dosáhne při alkalitě surového produktu, která odpovídá spotřebě 2 ml 0,IN HCl.
Po destilačním čištění ve vakuu se získá přibližně 95,3 ?, hmotn. hexadecyltrimethoxysilanu s GC-čistotou vyšší než 99 ?, (směs isomerů), číslem barvy menším než 5 APHA a obsahem hydrolyzovatelného chloridu nižším než 2 ppm. Při použití roztoku methanolátu hořečnatého se získá 96 ?, hmotn. hexadecyltrimethoxysilanu s jinak stejnou kvalitou konečného produktu.
Příklad 4A (Srovnávací příklad)
Výroba tetra(2-methoxyethoxy)sílánu (CM) podle EP 0 282 846 A2
Podle postupu znázorněného ve srovnávacím příkladu 1A reaguje 170 kg (1 kmol) tetrachlorsilanu s celkem 335 kg (4 kmol) methylglykolu a neutralizuje se roztokem methanolátu sodného (30?, v methanolu) v 20% mol. přebytku (vztaženo k 1 molu hydrolyzovatelného chloridu v surovém produktu) a po filtraci se zpracuje následující destilací.
Φ Φ ··· · φφ φ φφ ·· • ΦΦ φ φ φ φ φφφφ φφφφ φφ φ φφφφ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ ΦΦ·Φ φφφφ φφφφ φφφ φφ φφφ φφ ··
Získá se přibližně 284 kg (86,5 %) tetra(2-methoxyethoxy) silanu s GC-čistotou 97,3 7, obsahem 2-chlorethoxytris (2-methoxyethoxy)silanu 1,9 7, číslem barvy 15 APHA a obsahem hydrolyzovatelného chloridu 27 ppm.
Příklad 4B (Srovnávací příklad)
Výroba tetra(2-methoxyethoxy)silanu podle EP 0 532 872 Bl
Podle postupu znázorněného ve srovnávacím příkladu 1B se surový produkt CM připravený podle srovnávacího příkladu 4A, nikoliv však neutralizovaný (obsah hydrolyzovatelného chloridu přibližně 2,1 % hmotn.) zpracovává v tlakovém autoklávu s methylglykolem a amoniakem (přibližně 107 mol. přebytek NH3, vztaženo k obsahu hydrolyzovatelného chloridu) při přibližně 80 °C jednu hodinu. Po filtraci a destilaci se získá přibližně 88 7 hmotn. tetra (2-methoxyethoxy)silanu s GC-čistotou 97,8 7, obsahem 2-chlorethoxy-tris (2-methoxyethoxy) silanu 0, 85 7, číslem barvy 10 APHA a obsahem hydrolyzovatelného chloridu 61 ppm.
Příklad 4C
Výroba tetra(2-methoxyethoxy)silanu (CM)
Podle postupu znázorněného v příkladu IC reaguje 170 kg (1 kmol) tetrachlorsilanu s celkem 335 kg (4,4 kmol) methylglykolu za použití stripovacího postupu a bez předcházející filtrace se neutralizuje v destilačním kotlů roztokem methanolátu sodného (307 v methanolu), popřípadě roztokem methanolátu hořečnatého (nasycený roztok v methanolu). Bodu ekvivalence neutralizace se dosáhne při alkalitě surového produktu, která odpovídá spotřebě 1 až 2 ml 0,lN HCl.
• 9 ···· • 9 9
·· • 9 ·
9 ·
Po destilačním čištění ve vakuu se získá přibližně 92 % hmotn. tetra(2-methoxyethoxy)silanu s GC-čistotou vyšší než 99,5 %, číslem barvy 5 APHA, obsahem 2-chlorethoxy-tris(2methoxyethoxy)silanu nižším než 0,4 % a obsahem hydrolyzovatelného chloridu nižším než 5 ppm. Při použití roztoku methanolátu hořečnatého se získá přibližně 93,5 % hmotn. čistého produktu (CM) s GC-čistotou vyšší než 99,7 číslem barvy menším než 5 APHA, obsahem 2-chlorethoxy-tris(2-methoxyethoxy) silanu nižším než 0,4 % a obsahem hydrolyzovatelného chloridu nižším než 5 ppm.
Příklad 4D
Kontinuální výroba tetra(2-methoxyethoxy)silanu (CM)
V kontinuálním přeesterifikačním zařízení, skládajícím se z přední kolony a reaktorové kolony, se do reaktorové kolony při přibližně 55 °C a normálním tlaku dávkuje současně přibližně 60 kg/h tetrachlorsilanu a 120 až 130 kg/h methylglykolu. Vytvořený chlorovodík sa odvádí přes hlavu kolony, silně kyselý silanesterový surový produkt opouští reaktorovou kolonu v části ze dna a dávkuje se pomocí vhodného dopravního čerpadla do druhé přeesterifikační kolony (přední kolona). V přední koloně se dodatečně přeesterifikuje podíl ještě celkem nezreagovaného chlorsilanu (přibližně 500 ppm) pomocí dodatečného přídavku dalšího množství methylglykolu (přibližně 20 kg/h) a HCI ještě rozpuštěný v surovém produktu se při teplotě varu surového produktu (120 až 145 °C) oddestiluje přes hlavu přední kolony. Přebytečný methylglykol se vypouští přes hlavu přední kolony a znovu dávkuje do reaktorové kolony.
Desorbovaný surový produkt opouští přední kolonu přes dolní část a po ochlazení pomocí více výměníku tepla se odčerpává do nádrže pro surový produkt. Takto vyrobený surový • ft ft · · · • · • ftftft • · • · produkt se vyznačuje vysokou čistotou a nízkou zbytkovou aciditou (acidita maximálně 50 ppm, obsah siloxanú nižší než 3 obsah methylglykolu nižší než 5 Vi, obsah CM vyšší než 92 ‘ >) .
Silanesterový surový produkt se muže čistit kontinuální a také diskontinuální destilací za použití roztoku methanolátu sodného nebo horečnatého (jako neutralizační činidlo, bod ekvivalence neutralizace při spotřebě 2 ml O,1N roztoku HCl). Vytvořený chlorid sodný, popřípadě hořečnatý se vypouští s destilačním zbytkem (srov. k tomu příklad 1C).
Získá se výtěžek 93 až 95 V, hmotn. tetra(2-methoxyethoxy) sílánu s GC-čistotou vyšší než 99,5 V., číslem barvy 5 APHA, obsahem 2-chlorethoxytris(2-methoxyethoxy)sílánu nižším než 0,1 V, a obsahem hydrolyzovatelného chloridu nižším než 5 ppm.

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby alkoxysilanú, které jsou chudé na kyselý chlorid nebo v podstatě neobsahují kyselý chlorid, přičemž tento způsob zahrnuje následující kroky:
    (i) reakci chlorsilanu s alkoholem ve fázi bez vody a bez rozpouštědel za odvádění přitom vznikajícího chlorovodí ku, (ii) převedení získané směsi produktu do dolní části čisticí destilace včetně přídavku alkoholátu kovu ke směsi produktů při teplotě 10 až 60 °C a zpracování neutralizované směsi produktů za dobrého promíchání, přičemž alkoholát se přidává v ekvimolárním množství nebo v stechiometrickém přebytku, vztaženo k podílu kyselého chloridu, a (iii) čisticí destilaci zpracované směsi produktů za sníženého tlaku.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že při reakci chlorsilanu a alkoholu se pro odstranění přitom vznikajícího chlorovodíku nepřetržitě přidává alkohol v kapalné formě a přes hlavu se odvádí přebytečný podíl použitého alkoholu.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačuj ící se t í m , že přídavek alkoholátu kovu ke směsi produktů v dolní části čisticí destilace a následné zpracování za dobrého promíchání se provádí při teplotě od 25 do méně než 40 °C.
    ·« ···· • · • ··· ·· · «· ·· • ♦ ·· · · · ft • » · · · · « ♦ ·»·· ····*· • « · · · ««·· ····«·· ·· ft·· ·· ··
  4. 4. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že směs produktů v dolní části zařízení pro čisticí destilaci se zpracovává 4 hodiny před začátkem čisticí destilace a potom následuje destilace.
  5. 5. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že před začátkem destilace se směs produktů, zpracovaná alkoholátem kovu, dodatečně zpracovává'' pro netralizaci popřípadě ještě se vyskytujících stop kyselého chloridu s ekvivalentním množstvím nebo stechiometrickým přebytkem amoniaku.
  6. 6. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že produkty neutralizace alkoholátu kovu, kyselého chloridu a popřípadě amoniaku se vypouští s destilačním zbytkem čisticí destilace.
  7. 7. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že jako alkohol se používá methanol, ethanol, n-propanol, isopropylalkohol, methylglykol nebo ethylglykol.
  8. 8. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že alkoholát kovu se používá jako alkoholický roztok.
  9. 9. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že se používá alkoholát kovu, přičemž alkoholát koresponduje s použitým alkoholem.
  10. 10. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 9, vy27 značující se tím, že jako alkoholát kovu se používá alkoholát alkalického kovu nebo alkoholát kovu alkalických zemin.
  11. 11. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že jako alkoholát kovu se používá alkoholát sodný nebo draselný nebo alkoholát hořečnatý.
  12. 12. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 10, v yznačující se tím, že způsob se provozuje pod ochranným plynem.
  13. 13. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 12, v yznačující se tím, že způsob se provádí jako kontinuální proces.
  14. 14. Způsob podle alespoň jednoho z nároku 1 až 13, vyznačující se tím, že alkoxysilan vyhovuje následujícímu obecnému vzorci I nebo II
    R1n—Si(OR)4.(n+m) (O,
    R znamená přímý nebo rozvětvený alkylový zbytek s 1 až.4 atomy uhlíku nebo glykoletherovou jednotku vzorce -[ (CH2)y-O]z-R3, kde y je 2, 4, 6 nebo 8, z je 1, 2, 3 nebo 4 a R3 znamená přímou nebo rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku,
    R1 znamená přímou, rozvětvenou nebo cyklickou alkylovou skupinu s 1 až 20 atomy uhlíku nebo přímou, rozvětvenou nebo cyklickou chloralkylovou skupinu s 1 až 20 atomy uhlíku nebo přímou, rozvětvenou nebo cyklickou alkenylovou skupinu s 1 až 10 atomy uhlíku,
    R2 znamená přímou nebo rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, n je 0 nebo 1 nebo 2, m je 0 nebo 1 a (m+n) je 1 nebo 2 nebo 3,
    Si(OR4)4 (II), kde
    R4 znamená přímou nebo rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku nebo glykoletherovou jednotku vzorce -[ (CH2)y-O]z-R\ kde y je 2, 4, 6 nebo 8, z je 1, 2, 3 nebo 4 a R' znamená přímou nebo rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku.
CZ19993941A 1999-11-05 1999-11-05 Způsob výroby alkoxysilanů CZ394199A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993941A CZ394199A3 (cs) 1999-11-05 1999-11-05 Způsob výroby alkoxysilanů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993941A CZ394199A3 (cs) 1999-11-05 1999-11-05 Způsob výroby alkoxysilanů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ394199A3 true CZ394199A3 (cs) 2000-05-17

Family

ID=5467464

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993941A CZ394199A3 (cs) 1999-11-05 1999-11-05 Způsob výroby alkoxysilanů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ394199A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6150551A (en) Process for preparing low-chloride or chloride-free alkoxysilanes
US6242628B1 (en) Process for preparing alkoxysilanes
EP0705838B1 (en) Process for the preparation of silane polysulfides
US4380660A (en) Producing alkoxysilanes and alkoxy-oximinosilanes
KR100582878B1 (ko) 비스(tert-부틸아미노)실란의 제조 및 정제 방법
US8314263B2 (en) Method for producing amino-organosilanes
KR101163978B1 (ko) 실릴알콕시메틸 할라이드의 제조방법
JP3352724B2 (ja) アルコキシシランの精製法
EP1368359B1 (en) Continuous transesterification process for alkoxyorganosilicon compounds
US4717773A (en) Silicate esters and organosilicon compounds
US20240052107A1 (en) Production of alkoxysiloxanes
US8981138B2 (en) Method for producing aminoorganosilanes
CZ394199A3 (cs) Způsob výroby alkoxysilanů
DE19941283A1 (de) Verfahren zur Herstellung von chloridarmen oder chloridfreien Alkoxysilanen
CN110172072B (zh) 一种烷氧基硅烷中除去氯化物的方法
JP2005008563A (ja) アルコキシシランの製造法
EP2488538A1 (en) Method of producing an aminoalkylalkoxysilane
JP4435333B2 (ja) ハロゲン含有量の少ないアルコキシシランの製造方法
DE19941590A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Alkoxysilanen
KR100573784B1 (ko) 고순도 알킬알콕시실란의 제조방법
JPH0320390B2 (cs)
KR20060070719A (ko) 트리메틸클로로실란을 함유하는 사염화규소로부터트리메틸클로로실란을 분리하고 동시에 전자급테트라에톡시실란과 도료용 에틸실리케이트를 제조하는 방법
JPH09169779A (ja) フルオロアルキルアルコキシシランの製法
JPH05310756A (ja) シクロヘキシルメチルジアルコキシシランの製法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic