CZ37241U1 - Faksimile tiskové předlohy, zejména uměleckého díla - Google Patents

Faksimile tiskové předlohy, zejména uměleckého díla Download PDF

Info

Publication number
CZ37241U1
CZ37241U1 CZ2021-38948U CZ202138948U CZ37241U1 CZ 37241 U1 CZ37241 U1 CZ 37241U1 CZ 202138948 U CZ202138948 U CZ 202138948U CZ 37241 U1 CZ37241 U1 CZ 37241U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
colors
print
printing
gamut
art
Prior art date
Application number
CZ2021-38948U
Other languages
English (en)
Inventor
Jiří Zápotocký
Jiří dipl.-ing Zápotocký
Original Assignee
TNM PRINT s.r.o
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by TNM PRINT s.r.o filed Critical TNM PRINT s.r.o
Priority to CZ2021-38948U priority Critical patent/CZ37241U1/cs
Publication of CZ37241U1 publication Critical patent/CZ37241U1/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G03PHOTOGRAPHY; CINEMATOGRAPHY; ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ELECTROGRAPHY; HOLOGRAPHY
    • G03FPHOTOMECHANICAL PRODUCTION OF TEXTURED OR PATTERNED SURFACES, e.g. FOR PRINTING, FOR PROCESSING OF SEMICONDUCTOR DEVICES; MATERIALS THEREFOR; ORIGINALS THEREFOR; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED THEREFOR
    • G03F7/00Photomechanical, e.g. photolithographic, production of textured or patterned surfaces, e.g. printing surfaces; Materials therefor, e.g. comprising photoresists; Apparatus specially adapted therefor

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Manufacture Or Reproduction Of Printing Formes (AREA)
  • Facsimiles In General (AREA)

Description

Faksimile tiskové předlohy, zejména uměleckého díla
Oblast techniky
Technické řešení se týká barevně věrné tiskové reprodukce specifické skupiny předloh, jako jsou malby, grafiky a podobně, ofsetovým tiskem.
Dosavadní stav techniky
Malby a grafiky jsou aktuálně reprodukovány různými technikami tisku s využitím široké škály materiálů a technologických postupů. Finálními výrobky jsou knihy o umění, aukční katalogy okrajově merkantilní tiskoviny. Tyto tiskoviny jsou tištěny buď některou z technik digitálního tisku v případě malých nákladů, tj. xerografie, inkjet apod., nebo ofsetovým tiskem v případě nákladů od cca 100 ks. V tomto případě tedy představuje ofsetový tisk dominantní tiskovou techniku reprodukce.
Pro barevnou reprodukci tiskovými technikami napříč jsou využívány dva druhy barevného gamutu, což je množina barev zobrazitelná zobrazovacím zařízením případně reprodukovatelná tiskovou technikou.
Za prvé se jedná o standardní gamut, tvořený primárními tiskovými barvami CMYK (C = cyan, M = magenta, Y = yellow, K = black) a za druhé o rozšířený gamut tvořený vedle primárních tiskových barev CMYK dalšími doplňkovými barvami. Tisk rozšířeného gamutu je realizován pomocí běžných komerčních produktů. Tento způsob tisku je u tiskovin zastoupen celosvětově pouze velmi okrajově v řádu jednotek promile.
Rastrové techniky použité při výrobě ofsetové tiskové desky jsou na trhu zastoupeny následovně:
Autotypický rastr - nejstarší typ rastrování a zároveň nejrozšířenější na trhu. Vzdálenost bodů je stejná, liší se jejich velikost v závislosti na zobrazovaném tónu. Nevýhodou je nedostatečné prokreslení v detailech a špatné zobrazení velmi slabých tónů (0 až 5 %) a velmi tmavých tónů (95 až 100 %).
Frekvenčně modulovaný rastr - vyšší úroveň rastrování, po rastru autotypickém. Tento rastr má stejně velké body, ale variuje jejich hustotu v ploše. Tento rastr se již přibližuje svým podáním přechodů a detailů předloze - malbě, ve středních tónech 40 až 70 % však působí velmi rušivě, zejména díky nepřirozené „obláčkovitosti“ tónové plochy.
Hybridní rastr - představuje nejvyšší stupeň rastrování. Zároveň se jedná o nejmodernější metodu, která kombinuje výhody obou předešlých - variuje jak velikost bodů, tak jejich vzdálenost. Jsou velmi dobře reprodukovány světlé tóny (0 až 5 %) a tmavé tóny (95 až 100 %); v celém tónovém rozsahu působí velmi klidně a realisticky a zobrazuje velmi přesně detaily.
Posledním ovlivňujícím faktorem pro reprodukci předlohy je potiskovaný materiál a v něm obsažené optické zjasňovače. Jedná se o aditiva, která přesouvají dopadající neviditelné světlo z UV spektra do viditelného spektra, tzv. emitovaného světla. Důvodem použití těchto aditiv je zesílení intenzity odraženého světla - papír je díky tomuto efektu „bělejší“. Vzhledem k tomu, že umělecká díla jako obrazy, malby apod. jsou vytvořeny na podkladu, který tyto aditiva neobsahuje, je výsledný dojem z reprodukce zkreslený - barva podkladu má zásadní vliv na celkový barevný vjem tisku.
Jelikož jsou při malbě použity jiné pigmenty než ty, které se využívají při tisku, a to jakýmkoliv gamutem a jakoukoliv technikou, dochází při reprodukci tiskem ke ztrátě barevné informace.
- 1 CZ 37241 U1
K další degradaci dochází použitím nevhodného typu rastrování, případně potiskovaným materiálem s optickými zjasňovači.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky jsou do značné míry odstraněny faksimilí tiskové předlohy, zejména uměleckého díla vytištěného technikou ofsetového tisku, podle tohoto technického řešení. Jeho podstatou je to, že sada tiskových barev obsahuje primární barvy CMYK a dvě až čtyři doplňkové barvy dle tiskové předlohy, je realizováno na potiskovaném materiálu bez optických zjasňovačů a s použitím realistického typu rastrování, tj. hybridního rastru.
Výroba faksimile uměleckého díla, jako jsou malby nebo grafiky, je založeno na hlavním technickém aspektu, kterým je simulace barevného gamutu předlohy v ofsetovém tisku. Toto technické řešení je definováno následujícím postupem:
Analýza gamutu uměleckých děl
- je analyzován gamut uměleckých děl, jako jsou malby, grafiky apod., tedy tiskových předloh. Výsledek analýzy je definován a vizualizován v barvovém prostoru CIELab, CIE1931 apod.
Definice rozšíření tiskového gamutu pomocí doplňkových barev
- barevný gamut tiskových předloh - uměleckých děl, je porovnán se standardním gamutem primárních tiskových barev (CMYK). Na základě rozdílu gamutů jsou stanoveny ideální souřadnice doplňkových barev, které rozšíří základní CMYK gamut na gamut tiskové předlohy.
Výroba doplňových barev, kdy se na základě stanovených hodnot L*, a*, b* doplňkových barev rozšířeného gamutu realizuje výroba, tj. míchání tiskových barev pro ofsetový tisk.
Dále se definuje výrobní standard pro rozšířený gamut. Pro nově vytvořené, tj. doplňkové, barvy jsou stanoveny standardní hodnoty ofsetového tisku. Jedná se o barevný odstín definovaný souřadnicemi L*, a*, b* a maximální tiskový kontrast Krel%.
Následuje tvorba individuálního ICC profilu pro rozšířený gamut. Kompletní sadou barev je zhotoven tiskový test dle ISO 15076-1. Zabarvení primárních barev se řídí ISO 12647-2; zabarvení doplňkových barev se řídí stanovenými hodnotami předešlých etap. Na základě výstupu tiskového testu je zhotoven ICC profil pro specifickou množinu barev použitých pro výrobu faksimile maleb a grafik.
Dále se provádí tisk pomocí CMYK a doplňkových barev. Digitalizovaná tisková předloha v režimu RGB je převedena pomocí specifického ICC profilu do barevného režimu tisku. Reprodukce uměleckého díla, zejména malby a obrazu, je realizována pomocí specifické sady barev v ofsetovém tiskovém stroji při jednom průchodu strojem.
Vedle hlavního technického aspektu jsou pro faksimile maleb a grafik důležité i vedlejší technické aspekty, a to použití potiskovaného materiálu bez optických zjasňovačů a rastrovací technika pomocí hybridního rastru.
Výsledný inovovaný produkt vykazuje následující zásadní znaky a výhody:
- barevný vjem podkladu je neutrálně, přirozeně bílý a neovlivňuje tiskový motiv;
- barevný rozsah reprodukce se maximálně přibližuje barevnému rozsahu uměleckého díla - malby, grafiky apod.;
- díky velkému gamutu tisku nedochází ke ztrátě detailů a barevných přechodů předlohy;
- 2 CZ 37241 U1
- originální předloha je vytištěna v plném tónovém rozsahu od 0 do 100 % s jasnou kresbou v detailech a s klidnými přechody v celé paletě tónů;
- celkově výsledná reprodukce maximálně věrně zobrazuje originál uměleckého díla a tvoří tak jeho faksimile, čímž je pro konečné uživatele, zejména profesionály pracující s uměleckými díly; sběratele a další odbornou veřejnost, velmi cenná;
- výsledný tisk je díky přítomnosti rastrových bodů odborníky jasně rozeznatelný od předlohy a nemůže být tak zneužit pro výrobu nelegálních kopií; a
- množina barev obsažených v tiskové předloze uměleckého díla a gamutu výsledného ofsetového tisku pomocí primárních a doplňkových barev v barevném prostoru CIELab vykazuje shodu >98 %.
Objasnění výkresů
Faksimile tiskové předlohy podle tohoto technického řešení bude podrobněji popsána na konkrétním příkladu provedení s pomocí přiložených výkresů, ve kterých je na:
obr. 1 příklad barevného gamutu analyzovaných digitalizovaných uměleckých děl v barevném prostoru CIELab;
obr. 2 a 3 příklad stanovení doplňkových barev rozšiřujících tiskový gamut primárních barev: ideální, teoretické koordináty pro oranžovou barvu jsou v tomto případě: L = 55, a = 70, b = 80;
obr. 4, 5 a 6 porovnání předlohy a výtisků - obr. 4 digitalizovaná předloha, obr. 5 standardní tisk CMYK a obr. 6 tisk s rozšířeným gamutem pomocí doplňkových barev; a obr. 7, 8 a 9 porovnání předlohy a výtisků - obr. 7 digitalizovaná předloha, obr. 8 standardní tisk CMYK a obr. 9 tisk s rozšířeným gamutem pomocí doplňkových barev.
Příklady uskutečnění technického řešení
Příkladné faksimile tiskové předlohy uměleckého díla vytištěného technikou ofsetového obsahuje sadu tiskových barev obsahuje primární barvy CMYK a tři doplňkové barvy dle tiskové předlohy a je realizováno na potiskovaném materiálu bez optických zjasňovačů.
Tisková předloha je rastrována některým typem hybridního rastru.
V následující části je zobrazen finální tisk malby v porovnání s předlohou, tj. digitální data a standardním tiskem CMYK. Typickým příkladem reálného využití jsou aukční katalogy případně knhy o umění, jejichž cílovou skupinou je odborná veřejnost, pro kterou je věrné zobrazení originálních předloh klíčové. Doplňkové barvy pro tisk faksimile byly v tomto případě stanoveny výše popsanou metodou rozšíření tiskového čtyřbarevného gamutu na hraniční hodnoty gamutu předlohy, kdy jako ideální doplňkové barvy byly stanoveny: modrá (L = 42, b = 40, c = -65);
zelená (L = 75, b = -61, c = 60);
oranžová (L = 55, b = 68, c = 68).
Výsledky tisku pomocí takto rozšířeného gamutu jsou zobrazeny v obrazové příloze tohoto dokumentu.
- 3 CZ 37241 U1
Průmyslová využitelnost
Využitelnost tisku faksimile maleb a obrazů je především při výrobě uměleckých knih a aukčních 5 katalogů, což představuje v EU jednotky procent celkového obratu vyrobených knih. Výroba je možná na klasickém ofsetovém tiskovém stroji, kde počet tiskových jednotek odpovídá počtu použitých barev.

Claims (1)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Faksimile tiskové předlohy, zejména uměleckého díla vytištěného technikou ofsetového tisku, vyznačující se tím, že obsahuje potiskovaný materiál bez optických zjasňovačů, na kterém je 5 umístěna sada tiskových barev obsahující primární barvy CMYK a dvě až čtyři doplňkové barvy odpovídající gamutu tiskové předlohy z min. 98 %.
CZ2021-38948U 2021-06-29 2023-06-29 Faksimile tiskové předlohy, zejména uměleckého díla CZ37241U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2021-38948U CZ37241U1 (cs) 2021-06-29 2023-06-29 Faksimile tiskové předlohy, zejména uměleckého díla

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2021-38948U CZ37241U1 (cs) 2021-06-29 2023-06-29 Faksimile tiskové předlohy, zejména uměleckého díla

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ37241U1 true CZ37241U1 (cs) 2023-08-17

Family

ID=87758338

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2021-38948U CZ37241U1 (cs) 2021-06-29 2023-06-29 Faksimile tiskové předlohy, zejména uměleckého díla

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ37241U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6459501B1 (en) Small-gamut colorant set
US5734800A (en) Six-color process system
JP6990202B2 (ja) 拡張色域
CN102439963B (zh) 在印刷原色油墨组中采用印刷原色和专色来进行多色彩色印刷的方法和系统
JP2919768B2 (ja) カラー印刷方法
US20050231576A1 (en) Color reproduction process
CN1475860A (zh) 颜色分色方法及其印刷产品
EP1608148A2 (en) Prepress workflow process employing frequency modulation (FM) screening techniques
US20060082844A1 (en) Process color with interference pigments
JPS62502359A (ja) スクリ−ンカラ−印刷用の体系的な色図表ないしは色度図を得る方法ならびにこの方法により得られた色図表ないしは色度図
US6989839B2 (en) Method for converting color to monochrome to maintain differentiability
US7465018B2 (en) Printing system
NZ523331A (en) Method of making colour separations for colour printing using two overprinted transparent colours
CN101166225A (zh) 图像处理装置和图像处理方法
JPS60500833A (ja) 多色印刷物の製造のための複製方法
KR970702513A (ko) 컬러 인쇄 공정에서의 색상 분리 방법 및 분리 스캐너(Colour printing process and product)
US5161974A (en) Color system
CZ37241U1 (cs) Faksimile tiskové předlohy, zejména uměleckého díla
JP2004525564A (ja) カラー画像の印刷方法
JP3624246B2 (ja) 多色印刷物及びその印刷方法
JP2001260516A (ja) 指定色部分において高彩度の色再現性に優れた印刷システムを用いる印刷方法
CN115027161B (zh) 一种荧光灯下多色叠印的彩色印刷方法
JP3680908B2 (ja) 蛍光フルカラー印刷のための分解データ作成方法及び印 刷物
KR101905470B1 (ko) 옵셋인쇄 방법
JP2004328716A (ja) 画像情報処理方法、画像形成システム及びプログラム

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20230817