CZ372099A3 - Použití alfa-methyl-p-tyrosinu k inhibici produkce melaninu v pigmentových buňkách duhovky - Google Patents

Použití alfa-methyl-p-tyrosinu k inhibici produkce melaninu v pigmentových buňkách duhovky Download PDF

Info

Publication number
CZ372099A3
CZ372099A3 CZ19993720A CZ372099A CZ372099A3 CZ 372099 A3 CZ372099 A3 CZ 372099A3 CZ 19993720 A CZ19993720 A CZ 19993720A CZ 372099 A CZ372099 A CZ 372099A CZ 372099 A3 CZ372099 A3 CZ 372099A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tyrosine
latanoprost
methyl
melanin
iris
Prior art date
Application number
CZ19993720A
Other languages
English (en)
Inventor
Filippo Drago
Original Assignee
Pharmacia & Upjohn
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pharmacia & Upjohn filed Critical Pharmacia & Upjohn
Priority to CZ19993720A priority Critical patent/CZ372099A3/cs
Publication of CZ372099A3 publication Critical patent/CZ372099A3/cs

Links

Landscapes

  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Abstract

Je popsáno použití činidel blokujících syntézu tyrosinasy pro prevenci trvalé pigmentace duhovky způsobené deposity melaninu, kteráje indukována fakmakologickynebo metabolickými poruchami.

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká použití činidle blokujících syntézu tyrosinasy pro prevenci trvalé pigmentace duhovky způsobené deposity melaninu indukovanými farmakologicky nebo metabolickou nerovnováhou.
Dosavadní stav techniky
Bylo prokázáno, že latanoprost (13,14-dihydro-17-fenyl18,19,20-tri-nor-PGF2agfa isopropyl ester), syntetický analog prostaglandinu (EP-A-0364317), stejně jako přirozené prostaglandiny, jako je pGF2alfa a PGE2, indukují zvýšenou pigmentaci duhovky opic během chronické léčby (Selén G.,
Stjernschantz J., Resul B., Prostaglandin-induced iridial pigmentation in primates, Surv. Opthalmol. 1997, 41, Suppl. 2: S125 až S128). Přesný mechanismus této reakce na léčbu prostaglandiny není znám, ale zvýšená syntéza melaninu (melanogenese) musí proběhnout, aby se barva oka stala tmavší. Také u pacientů léčených latanoprostem (Wistrand, P.J.,
Stjernschantz J. , Olsson K., The incidence and time-course of latanoprost-induced iridial pigmentation as function of eye color. Surv. Opthalmol. 1997, 41 Suppl. 2: S129 až S138) nebo isopropylunoprostonem (13,14-dihydro-15-keto-20-ethyl-PGF2a^^a isopropylesterem) (Yamamoto T., Kitazawa, Y, Iris-color change devoloped after topical isopropyl unoprostone treatment, J. Glaucoma 1997, 6: 430 až 432) se někdy vyskytlo ztmavnutí duhovky při chronické terapii. Zdá se, že k tomuto nežádoucímu účinku jsou predisponováni zejména pacienti s heterochromatickou duhovkou, t.j. modro-zelenou, Šedo-zelenou, hnědo-zelenou nebo ·· 4 4 4 4 4 4 4 ·· «4 · 4 4*4» 4···
4 4 4 4 4 4··· • · 4 4 4 4 4 4-4 4 4 4 • 444 4 * 4 4 4 4 4
4 · · 4 4 4 4 4 » · 44
- 2 světle hnědou barvou očí. Protože nežádoucí účinky mohou mít negativní kosmetické důsledky, zejména u pacientů s jednostranným glaukomem, kteří jsou léčeni pouze na jedno oko, a protože tyto nežádoucí účinky jsou ireversibilní a relativně časté, bylo by vhodné tyto nežádoucí účinky překonat, i když nejsou zdravotním rizikem pro pacienty, u kterých se vyvinou.
Melanin, velký přirozený polymer, je tvořen z aminokyseliny tyrosinu. V počátku tvorby melaninu je tyrosin hydroxylován na L-Dopa, která je dále oxidována na dopachinon. Enzym katalýzující obě tyto reakce se nazývá tyrosinasa. Dopachinon je labilní sloučenina, která je přeměněna na dopachrom, černě zbarvenou sloučeninu, která je nutná pro tvorbu DHICA (kyselina dihydroxyindolkarboxylová) oligomerů, které jsou nutné pro konečnou polymerizaci, při které vzniká eumelanin (černý nebo hnědý melanin). Dopachinon může alternativně reagovat s cysteinem a při této reakci vznikají oligomery obsahující síru a nakonec feomelanin (žlutavý nebo červený melanin). Významné je, že krok omezující rychlost v produkci melaninu je reakce katalyzovaná tyrosinasou. Chybění funkční tyrosinasy, například z důvodu mutace genu pro tyrosinasu, vede vždy k albinismu, protože v těle nemůže být tvořen žádný pigment.Je zajímavé, že stejný enzym (tyrosinasa) je také nutný v sympatických neuronech a nadledvinkách pro produkci noradrenalinu, neurotransmiteru, a adrenalinu, hormonu, protože tyto sloučeniny jsou biosyntetizovány z tyrosinu. Proto budou mít sloučeniny blokující tyrosinasu vliv jak na melanogenesy, tak na funkci sympatického nervového systému.
Podstata vynálezu
Nyní bylo zjištěno, že inhibitory tyrosinasy, konkrétně ce-methyl-p-tyrosin, inhibují produkci melaninu indukovanou • · • · · · • * ·
• · · ♦ • · · · • · · * podáváním derivátů PGF2aifa a PGE2, jako je latanoprost a unoproston.
Proto léčba takovými inhibitory tyrosinasy před, v průběhu a po podávání derivátů prostaglandinů u pacientů s glaukomem inhibuje tvorbu melaninu melanocyty duhovky a brání změnám barvy očí u těchto pacientů.
Klasickým činidlem pro blokování syntézy tyrosinasy je α-methyl-para-tyrosin, lék známý po názvem metyrosin (J. Am. Chem. Soc. 77: 700, 1958), který je falešným substrátem pro enzym. Proto není tvořena L-Dopa a v důsledku toho nemůže být tvořen ani melanin, ani adrenalin/noradrenalin. Lék byl použit pro paliativní léčbu feochromocytomu, nádoru nadledvinek, který vede k vysokým koncentracím katecholaminů v krvi a proto k vysokému krevnímu tlaku. Při použití dostatečně vysokých koncentrací může a-methyl-para-tyrosin významně blokovat biosyntézu adrenalinu/noradrenalinu, stejně jako melaninu. Při použití při klinických koncentracích pro léčbu feochromocytomu je koncentrace katecholaminů v těle značně snížena (Weiner N., Drugs, that inhibit adrenergic nerveš and block adrenergic receptors, V Goodman Gilman A., Goodman LS, Rall TW, Murad F., eds.: Goodman and Gilman's the Pharmacological basis of Therapeutics, Macmillan, New York, 1985, str. 181 až 214) a v in vitro pokusech podle předkládaného vynálezu byla produkce melaninu významně snížena. V podstatě jakékoliv činidlo, které interferuje s tyrosinasou bude mít stejné příznivé účinky vedoucí k blokádě produkce melaninu.
Takovými činidly jsou například hydroxychinony a substance, které reagují s ionty mědi, protože měď je nezbytným kofaktorem pro tyrosinasu, a různé typy falešných substancí pro enzym. V
• · · · důsledku toho, pokud jsou tato činidla podána bud' separátně, nebo ve směsi s latanoprostem, isopropylunoprostonem nebo jakýmkoliv jiným prostaglandinem, který indukuje melanogenesi, tak může být zabráněno tvorbě pigmentu v duhovce nebo může být tato tvorby alespoň významně snížena.
Příklady provedení vynálezu
Tato aktivita oí - methyl-p-tyrosinu byla demonstrována v následujících příkladech:
Materiál a techniky
Buněčná kultura
Uveální melanocyty byly izolovány a kultivovány z očí dospělých dárců. Duhovka byla vyříznuta a byla umístěna do misky zadním povrchem nahoru. Pigmentový epitel duhovky byl oddělen od stromatu po ponoření do 0,25% roztoku trypsinu (Gibco, USA) při 37 na dobu 2 hodin. Zbylé stroma duhovky bylo umístěno do 0,25% roztoku trypsinu při 4 °C na dobu 18 hodin a potom následovala inkubace při 37 po dobu 1 hodiny. Izolované buňky byly shromážděny. Roztok trypsinu byl nahrazen roztokem kolagenasy (400 U/ml, v F-12 mediu, Sigma, USA) a provedla se inkubace při 37 °C. Roztok kolagenasy byl nahrazen a buňky byly odebrány, centrifugovány, resuspendovány a plotnovány každou hodinu po dobu 3 hodin.
Izolované uveální melanocyty byly kultivovány na Falcon kultivačních discích (Becton Dickinson, USA) s FIC mediem, které se skládalo z F-12 media doplněného 10% fetálním hovězím sérem, mM glutaminu (vše od Gibco), 10 ng/ml cholera toxinu, 0,1 M isobutylmethylxantinu, 50 gg/ml gentamicinu (vše od Sigma) a 20
ng/ml basického fibroblastového růstového faktoru (Promega,
USA). Kultivační disky byly inkubovány ve zvlhčené atomosféře 5% CC>2. Medium bylo měněno třikrát týdně. Geneticin (Sigma, USA), cytotoxické činidlo, byl přidán (100 gg/ml) na dobu 3 až 7 dnů, pokud to bylo nutné.
Od dárců s různou barvou duhovky (modrou a hnědo-modrou) bylo v tomto pokusu izolováno 8 buněčných kmenů uveálních melanocytů.
Měření melaninu
Kultivované uveální melanocyty byly odděleny roztokem trypsinu-EDTA a byly počítány v hemocytometru, buněčné suspenze byly centrifugovány a peleta byla rozpuštěna v 1 N NaOH. Koncentrace melaninu byla stanovena měřením optické density při 475 nm a srovnáním se standardní křivkou získanou za použití syntetického melaninu (Sigma). Obsah melaninu byl vyjádřen v ng/buňku.
Výpočet produkce melaninu
Produkce melaninu byla vypočtena z obsahu melaninu a počtu buněk na začátku a na konci každé generace za použití následujícího vzorce:
Cp = CtP - C0/l.3D (P-l) kde Cq a Ct představují obsah melaninu na buňku v čase 0 a v čase t, v příslušném pořadí; P je zvětšení populace za čas t, D je zdvojovači čas uveálních melanocytů; a Cp je produkce melaninu na buňku za den během času t.
· · · · · • · · · 0 0 0 * 0 » 0 0 · · ♦ • 0 000000 0 · 0 0 0 0 0
0· 000 00 0 0
Aktivita tyrosinasy
Aktivita tyrosinasy byla hodnocena v devíti buněčných kmenech za použití adaptované Pomerantzovi techniky, která je založena na měření uvolněné enzymatickou hydroxylací tyrosinu.
Výsledky
Obsah melaninu v melanocytech duhovky kultivovaných z 5 kmenů buněk hnědých duhovek a 3 kmenů buněk z hnědo-modrých duhovek se zvyšoval po přidání latanoprostu v nejvyšších molárních koncentracích. Stejné výsledky byly zjištěny pro produkci melaninu a aktivitu tyrosinasy (tabulka 1 a 2).
Po přidání a-methyl-p-tyrosinu (10“^ M) bylo pozorováno významné snížení obsahu a produkce melaninu a tyrosinasové aktivity při latanoprostu 10 az 10 M jak v melanocytech kultivovaných z hnědých duhovek, tak z hnědo-modrých duhovek (tabulka 1 a 2).
Tyto výsledky ukazují, že produkce melaninu v melanocytech duhovky je ínhibována a-methyl-p-tyrosinem.
Předkládaný vynález se také týká farmaceutických prostředků obsahujících deriváty PGF2alfa nePGE2 s anti-glaukomovou aktivitou a inhibitor tyrosinasy, které jsou kombinovanými prostředky pro simultání, separátní nebo sekvenční použití v terapii glaukomu. Konkrétně se vynález týká farmaceutických prostředků obsahujících latanoprost jako anti-glaukomové činidlo a a-methyl-p-tyrosin, které jsou kombinovanými prostředky pro simultání, separátní nebo sekvenční použití v terapii glaukomu.
V předpokládaném terapeutickém použití bude a-methyl-ρ-tyrosin výhodně podán lokálně nebo orálně v denní dávce přibližně 100-500 mg.
Ačkoliv se předkládaný vynález týká zejména inhibice produkce melaninu indukované latanoprostem, může být α-methyl-p-tyrosin úspěšně použit pro inhibici stejných nežádoucích účinků pigmentace indukované jinými terapeutickými činidly nebo metabolickými poruchami jiného původu.
Tabulka 1: 5 buněčných kmenů (hnědých) - růstové stadium -
Obsah melaninu (ng/buňku)
bez a-methyl-p-tyrosinu a-methyl-p-tyrosin IO”5
bez latanoprostu
(kontrola) 0,0138 0,0133
O latanoprost 10 M 0,0141 0,0135
Ύ latanoprost 10 M 0,0151 0,0136
latanoprost 10 M 0,0161* 0,0137
latanoprost 10”5 M 0,0149* 0,0131
p <0,01 vs. kontrola » · · I
I »9 1 k · · « to *
Tabulka 1 - pokračování
Produkce melaninu (ng/buňku/den) bez α-methyl-p-tyrosinu a-methyl-p-tyrosin bez latanoprostu
(kontrola) 0,0031 0,0033
latanoprost 10® M 0,0038 0,0035
latanoprost 10-7 M 0,0046* 0,0039
latanoprost 10”^ M 0,0036 0,0029
latanoprost 10”^ M 0,0047* 0,0031
p <0,01 vs. kontrola
Aktivita tyrosinasy (jednotky)
bez a-methyl-p-tyrosinu a-methyl-p-tyrosin 10“ 5
bez latanoprostu
(kontrola) 36,7 33,6
latanoprost 10_® M 36,7 35,5
latanoprost 10-7 M 38,3 38,7
latanoprost 10“θ M 42,5 34,6
latanoprost 10“5 M 63,1* 31,5
p <0,01 vs. kontrola • » · · · 9 *9 · *99 » 9 « 9
9 9 9 » » 9 9 9 ♦ · · « »9 :: :.:::
9 · 9·9
9 9 9 9 9 «
Tabulka 2: 3 buněčných kmenů (hnědo-modré) - růstové stadium -
Obsah melaninu (ng/buňku)
bez ot -methyl-p-tyrosinu α-methyl-p-tyrosin 10“5
bez latanoprostu
(kontrola) 0,0121 0,0122
latanoprost 10“® M 0,0127 0,0119
latanoprost 10“7 M 0,0142* 0,0123
latanoprost 10”® M 0,0149* 0,0125
latanoprost 10“5 M 0,0151* 0,0128
p <0,01 vs. kontrola
Produkce melaninu (ng/buňku/den) -methyl-p-tyrosin IO“5
bez α-methyl-p-tyrosinu a
bez latanoprostu
(kontrola) 0,0021 0,0023
latanoprost 10“® M 0,0038 0,0025
latanoprost 10 M 0,0046* 0,0029
latanoprost 10“® M 0,0056* 0,0029
latanoprost 10“^ M 0,0067* 0,0031
p <0,01 vs. kontrola
- 10 Tabulka 2 - pokračování
Aktivita tyrosinasy (jednotky) bez α-methyl-p-tyrosinu a-methyl-p-tyrosin
bez latanoprostu (kontrola) 32,5 32,4
latanoprost 10“θ M 33,7 34,6
latanoprost 10-7 M 48,1* 31,7
latanoprost 10M 52,5* 34,6
latanoprost 10M 62,7* 39,5
p <0,01 vs. kontrola • · *··· * · 9 · * ·« • · · # ♦ · » «»·» 4 4 4 »44 ··«· • « ♦ « · W *»**·* « · 4 ♦ 4 · · «»·· • · · · 4 » ♦ · » ·4 4 4

Claims (8)

  1. Patentové nároky
    1. Použití inhibitorů tyrosinasy pro přípravu léku, který brání produkci melaninu melanocyty duhovky, která je indukována farmakologicky nebo metabolickou poruchou.
  2. 2. Použití podle nároku 1, kde produkce melaninu je indukována deriváty EGE2alfa nePGE2'
  3. 3. Použití podle nároku 2, kde deriváty PGE2alfa nePGE2 3 sou latanoprost nebo unoproston.
  4. 4. Použití podle jakéhokoliv z předcházejících nároků, kde inhibitorem tyrosinasy je ce-methyl-p-tyrosin.
  5. 5. Farmaceutický prostředek vyznačující se tím, že obsahuje derivát PGE2alfa 3ak° anti-glaukomové činidlo a inhibitor tyrosinasy, který je kombinovaným prostředkem pro simultání, separátní nebo sekvenční použití v terapii glaukomu.
  6. 6. Farmaceutický prostředek podle nároku 5vyznačuj ící se t í m, že obsahuje latanoprost jako anti-glaukomové činidlo a α-methyl-p-tyrosin, který je kombinovaným prostředkem pro simultání, separátní nebo sekvenční použití v terapii glaukomu.
  7. 7. Způsob pro prevenci produkce melaninu melanocyty duhovky vyznačující se tím, že obsahuje podání účinného množství inhibitoru tyrosinasy.
  8. 8. Způsob podle nároku 7vyznačující se tím, že inhibitorem tyrosinasy je α-methyl-p-tyrosin.
CZ19993720A 1998-04-21 1998-04-21 Použití alfa-methyl-p-tyrosinu k inhibici produkce melaninu v pigmentových buňkách duhovky CZ372099A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993720A CZ372099A3 (cs) 1998-04-21 1998-04-21 Použití alfa-methyl-p-tyrosinu k inhibici produkce melaninu v pigmentových buňkách duhovky

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993720A CZ372099A3 (cs) 1998-04-21 1998-04-21 Použití alfa-methyl-p-tyrosinu k inhibici produkce melaninu v pigmentových buňkách duhovky

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ372099A3 true CZ372099A3 (cs) 2000-04-12

Family

ID=5467150

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993720A CZ372099A3 (cs) 1998-04-21 1998-04-21 Použití alfa-methyl-p-tyrosinu k inhibici produkce melaninu v pigmentových buňkách duhovky

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ372099A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2218159C2 (ru) ПРИМЕНЕНИЕ α-МЕТИЛ-п-ТИРОЗИНА ДЛЯ ИНГИБИРОВАНИЯ ПРОДУЦИРОВАНИЯ МЕЛАНИНА В МЕЛАНОЦИТАХ РАДУЖНОЙ ОБОЛОЧКИ
Shinkai et al. Inhibition of in vitro tumor cell invasion by ginsenoside Rg3
US7803522B2 (en) Elastin producing fibroblast formulations and methods of using the same
JP2003519654A (ja) 脈管形成を抑制するためのエピガロカテキンガラートの使用
CA2684016A1 (en) Methods and compounds for inhibiting amyloid deposits
JP2002508399A (ja) メタボトロッピックグルタミン酸受容体の作動薬及びその使用
EP1745786B1 (fr) Composés neuroprotecteurs et compositions pharmaceutiques les comprenant
US8871707B2 (en) Elastin producing fibroblast formulations and methods of using the same
DRAGO et al. α-Methyl-p-tyrosine inhibits latanoprost-induced melanogenesis in vitro
US20140288117A1 (en) Use of cysteamine in treating parkinson&#39;s disease
FR2926020A1 (fr) Composition cosmetique et/ou dermatologique
KR20010022323A (ko) 중추신경세포의 보호 및 생존촉진제
CZ372099A3 (cs) Použití alfa-methyl-p-tyrosinu k inhibici produkce melaninu v pigmentových buňkách duhovky
CA2306423A1 (en) Methods for increasing schwann cell survival
US6872751B2 (en) Composition and method for augmenting or restoring the production of fetal protein in patient in need thereof
US7888395B2 (en) STAT3 phosphorylation inhibitor and notch1 expression inhibitor
Naftchi Spinal cord injury
Elghozi et al. Fusaric acid-induced elevation of homovanillic acid in the CSF as an index of brain noradrenaline synthesis
Raiteri et al. Dopamine release and dopaminergic inhibition of acetylcholine release in rat striatal slices after nigro-striatal hemitransection and parenteral ganglioside administration
RU2775597C2 (ru) Ингибитор продукции реактивных форм кислорода для лечения заболеваний, связанных со свободными радикалами кислорода
JPH04234819A (ja) 脳の老化及び中枢神経系の機能不足状態の予防及び治療のためのデルマタン硫酸の使用
JP2804850B2 (ja) チロシナーゼ活性阻害及びメラニン生成抑制剤
Anderson Pharmacological treatment of acute, experimental spinal cord injury
NEFF et al. Trophic Factors and GM1 Ganglioside in the Basal Ganglia
Dairman Multiple measures of compensatory adaptation in catecholamine biosynthesis

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic