CZ369198A3 - Uhlovodíkové deriváty a způsob jejich syntézy na pevné fázi a jejich použití - Google Patents

Uhlovodíkové deriváty a způsob jejich syntézy na pevné fázi a jejich použití Download PDF

Info

Publication number
CZ369198A3
CZ369198A3 CZ983691A CZ369198A CZ369198A3 CZ 369198 A3 CZ369198 A3 CZ 369198A3 CZ 983691 A CZ983691 A CZ 983691A CZ 369198 A CZ369198 A CZ 369198A CZ 369198 A3 CZ369198 A3 CZ 369198A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
methyl
butenyl
pentenyl
dimethyl
ethyl
Prior art date
Application number
CZ983691A
Other languages
English (en)
Inventor
Richard R. Schmidt
Jörg Rademann
Original Assignee
Basf Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Aktiengesellschaft filed Critical Basf Aktiengesellschaft
Publication of CZ369198A3 publication Critical patent/CZ369198A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07HSUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
    • C07H5/00Compounds containing saccharide radicals in which the hetero bonds to oxygen have been replaced by the same number of hetero bonds to halogen, nitrogen, sulfur, selenium, or tellurium
    • C07H5/08Compounds containing saccharide radicals in which the hetero bonds to oxygen have been replaced by the same number of hetero bonds to halogen, nitrogen, sulfur, selenium, or tellurium to sulfur, selenium or tellurium
    • C07H5/10Compounds containing saccharide radicals in which the hetero bonds to oxygen have been replaced by the same number of hetero bonds to halogen, nitrogen, sulfur, selenium, or tellurium to sulfur, selenium or tellurium to sulfur
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07HSUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
    • C07H3/00Compounds containing only hydrogen atoms and saccharide radicals having only carbon, hydrogen, and oxygen atoms
    • C07H3/06Oligosaccharides, i.e. having three to five saccharide radicals attached to each other by glycosidic linkages

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)

Description

(54) Název přihlášky vynálezu:
Uhlovodíkové deriváty a způsob jejich syntézy na pevné fázi a jejich použití (57) Anotace:
Uhlovodíkové deriváty obecného vzorce /1/, kde význam použitých symbolů je vysvětlen v popise a způsob jejich přípravy na pevné fázi, který vyhovuje požadavkům kombinatorické chemie, umožňující syntetizovat široký okruh různých chemických sloučenin nazývaných knihovny látek. Při syntéze na pevné fázi mohou být vedlejší produkty a přebytečné reagenty snadno odstraněny, a proto není > nutné zdlouhavé čištění těchto produktů. Výsledkem předloženého řešení jsou uhlovo, dikové deriváty obecného vzorce I a způsob jejich přípravy.
(V)
JUDr. Otakar Švorčík advokát 120 00 Praha 2, Hálkova 2
Uhlovodíkové deriváty, způsob jejich syntézy na pevné fázi a jejich použití
Oblast techniky
.. . Vynález., se týká uhlovodíkových derivátů, způsobu jejich přípravy syntézou na pevné fázi a jejich použití.
Dosavadní stav techniky
V klasickém výzkumu hledání účinných látek byl biologický účinek nových sloučenin testován náhodným prohledáváním celého organismu, například rostliny nebo mikroorganismu.. V tomto případě bylo omezujícím faktorem biologické testování a nikoli syntetická chemie. Situace se drasticky změnila, vytvořením molekulárních testovacích systémů molekulární a ř
buněčnou biologií. j
Velké množství molekulárních testovacích systémů jako jsou receptorové vazebné testy, enzymové testy a testy interakce buňka-buňka již bylo vyvinuto a je dále vyvíjeno pro použití v moderním výzkumu, hledajícím účinné látky. Automatizace a miniaturizace těchto testovacích systémů umožňuje zpracovat velké množství vzorků. Tento vývoj umožňuje testování stále většího počtu chemických sloučenin na jejích biologické účinky ve stále kratším čase při náhodném prohledávání a tedy i jejich použití jako základních struktur pro účinné _ látky v medicíně, veterinární medicíně a v ochraně rostlin.
• ·
- ?
v » ··*« ·««· »* · · · · · · · • · · · · · · ····»·
B »« ·· • « ·«
Moderní automatizované testovací systémy dovolují při hromadném zkoumání testovat na biologické účinky 100.000 i více chemických látek za rok.
Díky tomuto vývoji se stala limitujícím faktorem ve výzkumu, / zaměřeném na hledání nových účinných látek, klasická
I syntetická chemie.
h’
Jestliže má být účinnost těchto testovacích systémů plně využita, musí dojít ke značnému zvýšení účinnosti chemické syntézy základních struktur účinných látek.
Kombinatorická chemie může přispět k tomuto nutnému zvýšení účinnosti, obzvláště pokud vytváří automatizované způsoby syntézy na pevné fázi (viz, například přehledové články J. Med. Chem. 1994, 37 (1994) 1233 a 1385). Kombinatorická chemie umožňuje syntetizovat široký okruh různých chemických sloučenin, nazývaných knihovny látek. Syntéza na pevné fázi má tu výhodu, že vedlejší produkty a přebytečné reagenty mohou být snadno odstraněny, takže není nutné zdlouhavé čištění těchto produktů. Hotové syntetické produkty mohou být přímo použity pro hromadné prohledávání, například na nosiči nebo po odstranění z pevné látky.
I í Meziprodukty mohou být také testovány hromadným 'h prohledáváním.
Dosavadní přihlášky jsou omezeny hlavně na oblasti peptidů a nukleotidů (Lebl· a kol., Int. J. Pept. Prot. Res. 41 (1993) 203 a WO 92/00091) nebo jejích derivátů (WO 96/00391).
• ·· ·· ·»« · · · ·
Jelikož peptidy a nukleotidy mají pouze omezené použití jako léčiva vzhledem k jejich nepříznivým farmakologickým vlastnostem, je žádoucí použít metody syntézy na pevné fázi, které jsou známy a ověřeny v chemii peptidů a nukleotidů, pro syntetickou organickou chemii.
řf US 5,288,514 popisuje jednu z prvních kombinatorických syntéz na pevné fázi v organické chemii mimo oblast chemie peptidů a nukleotidů. US 5,288,514 popisuje sekvenční syntézu 1,4-benzodiazepinů na’pevné fázi'.'
WO 95/16712, WO 95/30642 a WO 96/00148 popisují jiné syntézy na pevné fázi pro potenciálně účinné látky v kombinatorické chemii.
Nicméně aby bylo možno plně využít možností moderních testovacích systémů při hromadném prohledávání, je nutné kontinuálním způsobem poskytovat nové sloučeniny s maximální strukturální rozmanitostí pro hromadné prohledávání. Tato procedura umožňuje značně snížit dobu, potřebnou pro identifikaci a optimalizaci nových základních struktur účinných látek.
Je proto nutné průběžně vyvíjet nové různé způsoby kombinatorické syntézy na pevné fázi. Je vhodné zaměřit se na biologicky účinné sloučeniny.
Uhlovodíky a jejich deriváty jsou sloučeniny, které jsou žádány v mnoha oblastech a je obtížné je syntetizovat. Například některé polysacharídy jako je schizofylan jsou používány jako protinádorová činidla.
• · · · • · · · • · · · • * · · · • · 9 9 • · ·
Velké množství antibiotik má uhlovodíková residua, jako jsou antibiotika ze skupiny makrolidů, antracykliny nebo enediyny nebo jsou tvořeny úplně uhlovodíky, jako například streptomycin, který je používán například ve veterinární medicíně nebo při léčení chorob rostlin.
Glykokonjugáty jako jsou glykoproteiny a/nebo glykolipidy hrají klíčovou roli v interakci buňka-buňka, při transformaci normálních buněk těla na nádorové buňky a při zánětlivých nebo alergických procesech v těle. Tak například sialyl-Lewis X je glykokonjugát, který byl intenzívně studován a který je znám pro jeho protizánětlivý účinek.
Schuster a kol. (Abstr. Pap. Am. Chem. Soc., 1994, 207 Meet. Pt. 1, KARB29 a J. Am. Chem. Soc., 1994^ 116, 1135-36) popisuje enzymatickou syntézu na pevné fázi uhlovodíkového derivátu použitím glykosyltransferáz. Schuster a kol. používají pro jejich syntézu glykopeptid, který byl vázán linkerem, který může být odštěpen pomocí proteáz k aminopropyl-silikagelovému nosiči. Tento glykopeptid je používán jako akceptor pro glykosylačrtí reakce katalyzované glykosyltransferázou pro vytvoření residua sialyl-Lewis X. Nevýhodou tohoto způsobu je, že glykosyltransferázy jsou citlivé enzymatické katalyzátory, které nejsou obecně a v požadovaném množství dostupné. Nebylo možné dosáhnout úplné přeměny reagentů, aby reakční směsi mohly být získány eliminací. Jejich vysoká specifičnost, která je výhodná pro individuální reakce, vede k tomu, že ne každá cukrová jednotka., nebo .poloha na některých cukrech je přístupná enzymatické glykosylační reakci. Linker, který může být
I • 0« 00 0 0· ·· ··· · · »00 0 00 * · · · 0 · · · · · ·« 000 · · 0 000 *00
0*0 * 0* 0« 40* 0· 0· odštěpen proteázami je pouze podmíněně vhodný pro chemickou syntézu cukrů, takže kombinace chemické a enzymatické syntézy cukrů s cílem provádět ji tak, aby všechny cukrové jednotky a všechny polohy na cukru byly stejně dosažitelné, je s tímto linkerem nemožné.
Kahn a kol. popisují v J. Am. Chem. Soc. 116 (1994), 6953 a dále, syntézu uhlovodíku na thiofenolové pryskyřici. Nevýhoda tohoto způsobu je, že pro odstranění glykosidu je nutné použít trifluoracetát rtuti, který je toxický a je těžké jej odstranit. To přináší nutnost dalšího čištění produktů syntézy. Odštěpení glykosidu od nosiče navíc přináší pouze volné cukry, aniž by bylo možné vytvořit novou vazbu v místě odštěpené vazby a tím vložit nový substituent.
Glykosylační reakce může být podle tohoto způsobu prováděna pouze s vysoce reaktivními sulfoxidy při nízkých teplotách a jsou proto navíc nutné velmi stabilní ochranné skupiny.
Syntéza na pevné fázi, kterou popsal Danishefsky a kol. (Science, 260 (1993) 1307 a další a 269 (1995) 202 a další) pro glykosidy je omezena na použití glykalů jako prekurzorů, to jest jako donorů. Navíc mohou být vytvořeny pouze 1-6 glykosidové vazby a podobně jako v případě Kahna a kol. nemůže být vložen po odštěpení od nosiče žádný další nový substituent.
Podstata vynálezu
Předložený vynález se týká rychlého a účinného způsobu přípravy uhlovodíkových derivátů na pevné fázi, který nemá
• • ·' • 9 • 9 9 9 9 9 9 9 9
• 9 9 9 9
* • 9 9 9 9 9
• •9 9* • 9 9
·· ·· • · · * ♦ # ·
O 9 9 β · •
• 9 · výše uvedené nevýhody a vyhovuje požadavkům kombinatorické chemie.
Cíle předloženého vynálezu je dosaženo způsobem přípravy uhlovodíkových derivátů obecného vzorce I
ve kterém proměnné a substituenty mají následující významy:
(P) představuje pevnou fázi (L) představuje alifatický linker, který má od 2 do 12 atomů uhlíku,
R1 představuje CHRSR6, R5
R2, R3, R4 představují nezávisle na sobě atom vodíku, XH, substituovaný nebo nesubstituovaný
I • •β ··
4««4
4 44 4 «44» β 4·4 «44 * ·
4·4 4· »*
Ci-C20 alkyl—(Q)m—(C·)— o
C3-C10 cycloalkyl— <Q)ra—(C·)— X , n
O aryl (C!-C5 alkylene) —(Q)n—X ,
P n j
hetaryl (C1-C5 alkylene) —(Q)m—X , p n
C3-C20-alkenyl—(Q)n—(C-^X , (Ci-C4-alkyl)3SiO, diaryl (Ci-C5-alkyl) SiO, aryl (C.i-C5-dialkyl) SiO nebo R7 a m = 0, 1; n = 0, 1; p = 0, 1 nebo dva sousedící radikály R2, R3, R4, R6 nezávisle na sobě vytváří substituovaný nebo nesubstituovaný arylalkylidenový acetal nebo alkylidenový acetal,
R5 představuje atom vodíku, substituovaný nebo nesubstituovaný Ci~C2o-alkyl, C3-C20-alkenyl, arylalkylen nebo aryl,
R6 představuje atom vodíku, XH, substituovaný nebo nesubstituovaný φ
• φφ
») * »φ Φ· « « * φ · φ ·« · «·φ ·
♦ · «♦
C1-C20 alkyl—(Q)m—(-C-)—x , η
C3-C10 cycloalkyl— (Q)tt—<C+— X , n aryl (Cj-Cs alkylene) —f p n hetaryl (C1-C5 alkylene) _ (Q)m—(C-)—X , n
C3-C2o-alkenyl—-(Q)m—(C-)—X , n (Ci-C4-alkyl) 3SiO, diaryl (C1.-C5-alkyl) SiO, . aryl (Ci-Cs-dialkyl) SiO nebo R7 a m = 0, 1; n = 0, 1; p = 0, 1 nebo (aryl)3CO,
R7 je sloučenina obecného vzorce IV
<IV) , ve kterém substituenty R8, R9, R10, Ru mají následující • · ·« · ♦ · ·· ♦ 4 *
4 9 9
9 4
444
449 významy:
Re, R9, R10 nezávisle na sobě mají význam popsaný pro radikály R2, R3, R4 a mohou být stejné nebo odlišné od radikálů R2, R3, R4,
R11 představuje CHR5R6, R5 nebo dva sousední radikály Rs, R9, R10, R6 nezávisle na sobě mohou vytvářet substituovaný nebo nesubstituovaný arylalkylidenový !
; acetal nebo alkyliďenový ačetálý
Q 0, NH
X 0, NR12
Y 0, s ·
R12 představuje atom vodíku, substituovaný nebo nesubstituovaný Ci-Ci0-alkyl, C3-C8-cykloalkyl, aryl, hetaryl, arylalkyl který zahrnuje kopulaci sloučeniny obecného vzorce II
ve kterém Z je zvoleno ze souboru, zahrnujícího skupiny
N3, atom halogenu, NH
0« »
• 0 »4 ·♦ « 0 · · «0 * • 000 00* 0 * «0 ·* r
C-CC13,
OCH2CH2CHzCH=CH2, OPO2H2, S-aryl, S-alkyl, v přítomnosti promotoru k funkcionalizované pevné fázi obecného vzorce III v
© Y ©— SH (III)·
Předložený vynález se dále týká nových uhlovodíkových derivátů a jejich použití.
Jako pevnou fázi (P) ve způsobu podle předloženého vynálezu je možno použít nosiče, známé ze syntézy peptidů v pevná fázi. Použitelné nosiče mohou sestávat-z velkého množství materiálů, pokud jsou slučitelné s použitým způsobem syntetické chemie. Velikost nosičů se může měnit v širokém rozsahu v závislosti na materiálu. Jako nosič jsou výhodně používány částice s rozměrem od 1 pm do 1,5 cm a v případě polymerických nosičů jsou obzvláště výhodné částice s rozměry od 1 pm do 150 pm.
Tvar nosičů není kritický, částice. Nosiče mohou mít rozdělení velikostí částic, rozdělení velikostí částic.
ale výhodné jsou sférické homogenní nebo heterogenní ale výhodné je homogenní • fc· · • fc * · · · • fcfc fcfc • · · · · · fcfc· fcfc fc·· ♦ · ·· • fcfc ·· • fc fc · · · • fcfc·· • · fcfc· · · · • · · • fcfc ·· ··
Příklady vhodných pevných fází (P) jsou keramické látky, sklo, latex, funkcionalizované zesíťované polystyreny, polyakrylamidy, silikagely nebo pryskyřice.
Aby byla umožněna vazba reagentu a odštěpení syntetizovaného produktu po syntéze, nosič musí být vhodně funkcionalizovaný nebo opatřený linkerem, který nese vhodnou funkční skupinu. Vhodné a výhodné nosiče a konjugáty nosič-linker jsou například chlorobenzylová pryskyřice (pryskyřice Merrifield), --pryskyřice· Rink (Novabiochem), 'pryskyřice Sieber (Novabiochem), pryskyřice Wang (Bachem), pryskyřice Tentagel (Rapp-Polymere) , pryskyřice Pega (Polymer Laboratories) nebo polyakrylamidy. Chlorobenzylová pryskyřice je obzvláště výhodná jako nosič.
Pro vytvoření vazby výhodného alifatického linkeru (obecný vzorec VI)
HY—©-SH <VI) který má od 2 do 12 atomů uhlíku, kde Y je atom kyslíku nebo atom síry, k pevné fázi, musí tato být modifikována, je-li to potřebné, způsobem známým odborníkům v oboru.
Například pevné fáze založené na polyakrylamidech mohou být derivatizovány kyselinou 4-chloromethylbenzoovou takovým způsobem, že linker (= obecný vzorec VI) může být vázán k pevné fázi a ta tedy může být vhodným způsobem funkcionalizována pro syntézu (schéma I).
• · • » • *4 ·· · • · · <
β · · « • «Μ Ι«» • 4 • ·* ··
Amidová vazba (1) mezi nosičem a 4-chloro-methylbenzoovou kyselinou může být vytvořena v rozpouštědle pomocí například diisopropylkarbodiimidu (=DIC). Další kopulační reagenty, vhodné pro vytvoření amidové vazby jsou například TBTU, HBTU, BOP nebo PYBOP (Lit.: Int. J. Peptide Prot. Rev. 35 (1990), 161-214). Jestliže Y je atom kyslíku, atom síry přítomný v línkem je opatřen ochrannou skupinou, například tritylem. Tato technika také může být používána v případě když Y je atom síry. Kopulace výhodného linkeru s Y = S k nosiči 'ale může ' být také provedena přímo bez skupiny.
ochranné
* 9· ·· »♦ « * · * · · « β » a a ·
Vhodná rozpouštědla pro vytváření funkcionalizované pevné fáze jsou aprotická, nepolární nebo polární rozpouštědla, například DMF, CH2CI2, DMSO nebo THF. Je možné použít jediné rozpouštědlo nebo směsi.
Pro stanovení koncentrace thiolových skupin na pevné fázi opatřené linkerem byla používána elementární analýza, aby byl určen percentuální obsah různých prvků, jako je C, H, S a' podobně. Obsah síry 'ria pevné fázi jě měřítkem volných thiolových skupin na nosiči. Koncentrace thiolových skupin je v rozmezí od 0,05 do 0,9 mmol/g pryskyřice, výhodně od 0,2 do 0,6 mmol/g pryskyřice.
Linker (= L) může být rozvětvený nebo nerozvětvený, chirální nebo achirální.
Jako příklady dithiolů mohou být uvedeny
1.3- propandithiol, 1,2-propandithiol, 1,2-butandithiol,
1.3- butandithiol, 1,4-butandithiol, 2,3-butandithiol,
1.2- pentandithiol, 1,3-pentandithiol, 1,4-pentandithiol, 1,5-pentandithiol, 2,4-pentandithiol, 2-methyl-l,4-butandithiol, 1,2-hexandithiol, 1,3-hexandithiol,
1.4- hexandithiol, 1,5-hexandithiol, 1,6-hexandithiol,
2.3- hexandithiol, 2,4-hexandithiol, 2,5-hexandithiol,
2- methyl-l,5-pentandithiol, 1,5-dithiomethylcyklohexan nebo
3- methyl-l,5-pentandithiol.
Reakce (2) je prováděna při teplotě od 30 do 100 °C, výhodně od 20 do 50 °C.
- 14 Syntetický produkt I může být odštěpen od funkcionalizované pevné fáze v přítomnosti· alespoň jednoho thiofilního reagentu a alespoň jednoho alkoholu.
Příklady vhodných thiofilních reagentů jsou dimethyl(methylthio)sulfonium triflát (= DMTST) nebo odpovídající dimethyl(methylthio)tetrafluorboritan (=DMTSB). Další vhodné reagenty jsou popsány například H. Waldmannem v Nachr. Chem. Tech. Lab. 39 (1991) 675-682. Syntetický produkt I může navíc být Snadno odštěpen' Od linkeru 'funkcionalizované pevné fáze použitím bromoniových iontů ve směsi rozpouštědlo/voda, výhodně aceton/voda, obzvláště výhodně aceton/voda (9:1), v kterémžto případě jsou získány volné cukry. Alkoholy, které jsou principiálně vhodné, jsou všechny alkoholy jako jsou primární nebo sekundární alkoholy, jednomocné nebo vícemocné alkoholy. Příklady, které zde mohou být uvedeny jsou rozvětvené nebo nerozvětvené, nasycené nebo mono- nebo polynenasycené C1-C20 alkoholy jako je methanol, ethanol,
1-propanol, 2-propanol, 1-butanol, 2-butanol, 2-methyl-lpropanol, 1-pentanol, 2-pentanol, 3-pentanol, 2-methyl-lbutanol, 3-methyl-l-butanol, 2-methyl-3-butanol, 3-methyl-2butanol, hexanol, heptanol, undekanol, dodekanol, hexadekanoi, oktanol, nonanol, dekanol, tridekanol, tetradekanol, heptadekanol, oktadekanol, pentadekanol, nonadekanol, eikosanol nebo mastné alkoholy odvozené od mastných kyselin jako je palmitová kyselina, palmitolejová kyselina, stearová eikosatrienová kyselina, kyselina, olejová kyselina, linolová kyselina, linolenová kyselina, arachidonová kyselina. Dále mohou být zmíněny jako příklad alkoholy terpenického metabolismu jako je mentol, geraniol, farnesol nebo vícemocné alkoholy jako je glykol, • φφ t·
I φ φφφ glycerin, pentity jako je adonit, arabit nebo xylit, hexity jako je sorbit, dulcit nebo mannit.
Stejně vhodné j mléčná kyselina, 3-fenylmléčná 3-hydroxymáselná sou hydroxykarboxylové kyseliny mandlová kyselina, pantoová kyselina, 2-hydroxymáselná kyselina, ’ 4-hydroxymáselná jako je kyselina, kyselina, kyselina, β-hydroxyisomáselná kyselina, vinná kyselina, citrónová kyselina nebo různé hydroxy mastné kyseliny ve formě jejich esterů' nebo 'steroidy jako jé cholová' kyselina, deoxycholová kyselina ve formě jejich esterů, kortikosteron, aldosteron, estron, estradiol, testosteron nebo ecdyson.
Pro odštěpení jsou také jako polyoly vhodné cukry jako je glukóza, galaktóza, mannóza, fukóza, xylóza, arabinóza, altróza, alóza, rhamnóza, gulóza, idóza, talóza, fruktóza, sorbóza, tagatóza, ribóza, deoxyribóza, aminosacharidy jako je N-acetylneuraminová kyselina, N-acetyl-D-glukosamin, Nacetyl-D-galaktosamin, N(a-D-glukopyranosyl)methylamin, Dglukosamine, (2-amino-2-deoxy-D-glukóza), N-acetylmuramová kyselina, D-galaktosamin(2-amino-2-deoxy~D-galaktóza) nebo disacharidy jako je maltóza, laktóza, chitobióza, cellobióza nebo oligosacharidy, ve všech jejich stereoisomerických formách (a nebo β konfigurace) všech možných typů vazby [a(1,3)-, a-(l,4)—, a-(l,6)-, β-(1,2)-, β-(1,3)-, β-(1,4)-, β(1,6)-] v případě oligosacharídů.
R1 ve sloučeninách obecných vzorců I, II a V je CHR5R6 a R5.
Jako R5 je možno uvést atom vodíku, substituovaný nebo nesubstituovaný Ci-C20-alkyl, C3-C20-alkenyl, arylalkylen nebo aryl.
Jako alkylové radikály zde mohou být uvedeny rozvětvené nebo nerozvětvené Ci-C2o_alkylové řetězce jako je methyl, ethyl, n-propyl, 1-methylethyl, n-butyl, 1-methylpropyl,
2-méthylpropyl, 1,1-dimethylethyl, n-pentyl, 1-methylbutyl,
2- methylbutyl, 3-methylbutyl, 2,2-dimeth,ylpropyl,
1- ethylpropyl, n-hexyl, 1,1-dimethylpropyl,
1.2- dimethylpropyl, 1-methylpentyl, 2-methylpentyl,
3- methylpentyl, 4-methylpentyl, 1,lLdimethylbutyl·, '
1.2- dimethylbutyl, 1,3-dimethylbutyl, 2,2-dimethylbutyl,
2.3- dimethylbutyl, 3, 3-dimethylbutyl, 1-ethylbutyl·,
2- ethylbutyl, 1,1,2-trimethylpropyl, 1,2,2-trimethylpropyl,
1-ethyl-l-methylpropyl, l-ethyl-2-methylpropyl, n-heptyl, n-oktyl, n-nonyl, n-decyl, n-undeoyl, n-dodecyl, n-tridecyl, n-tetradecyl, n-pentadecyl, n-hexadecyl, n-heptadecyl, n-oktadecyl, n-nonadecyl nebo n-eikosyl.
Vhodné substituenty jsou jeden nebo více substituentů jako je atom halogenu, jako je atom fluoru, atom chlóru nebo atom brómu, skupiny kyano, nitro, amino, hydroxy, alkyl, aryl, alkoxy, karboxyl, benzyloxy, fenyl nebo benzyl.
Jako alkenylové radikály zde mohou být uvedeny rozvětvené nebo nerozvětvené C3-C2o-alkenylové řetězce jako je propenyl,
1- butenyl, 2-butenyl, 3-butenyl,
2- methylpropenyl, 1-pentenyl, 2-pentenyl, 3-pentenyl,
4- pentenyl, 1-methyl-l-butenyl, 2-methyl-l-butenyl,
3- methyl-l-butenyl, l-methyl-2-butenyl, 2-methyl-2-butenyl,
3-methyl-2-butenyl, l-methyl-3-butenyl, 2-methyl-3-butenyl,
3-méthyl-3-butenyl, 1,l-dimethyl-2-propenyl, 1,2-dimethyl-l« · « · «
- 17 ·· ··· •·· ♦ ·« • I ·· ·· propeny]., 1,2-dimethyl-2-propenyl, 1-ethyl-l-propenyl, l-ethyl-2-propenyl, 1-hexenyl, 2-hexenyl, 3-hexenyl,
4-hexenyl, 5-hexenyl, 1-methyl-l-pentenyl, 2-methyl-lpentenyl, 3-methyl-l-pentenyl, 4-methyl-1-pentenyl,
1- methyl-2-pentenyl, 2-methyl-2-pentenyl, 3-methyl-2pentenyl, 4-methyl-2-pentenyl, l-methyl-3-pentenyl,
2- methyl-3-pentenyl, 3-methyl~3-pentenyl, 4-methyl-3pentenyl, l-methyl-4-pentenyl, 2-methyl-4-pentenyl·,
3- methyl-4-pentenyl, 4-methyl-4-pentenyl, 1,l-dimethyl-2.butenyl., 1,l-dimethyl-3-butenyl, 1,-2-dimethyl-l-butenyl/
1.2- dimethyl-2'-butenyl, 1,2-dimethyl-3-butenyl,
1.3- dimethyl-l-butenyl, 1,3-dímethyl-2-butenyl’,
1.3- dimethyl-3-butenyl, 2,2-dimethyl-3-butenyl,
2.3- dimethyl-l-butenyl, 2,3-dimethyl-2-butenyl,
2.3- dimethyl-3-butenyl, 3,3-dimethyl-l-butenyl,
3.3- dímethyl-2-butenyl, 1-ethyl-l-butenyl,
1- eth.yl-2-butenyl, l-ethyl-3-butenyl, 2-ethyl-l-butenyl,
2- ethyl-2-butenyl, 2-ethyl-3-butenyl, 1,1,2-trimethyl-2propenyl, l-ethyl-l-methyl-2-propenyl, l-ethyl-2-methyl-lpropenyl, l-ethyl-2-methyl-2-propenyl, 1-heptenyl, 2-heptenyl, 3-heptenyl, 4-heptenyl, 5-heptenyl, 6-heptenyl,
1-oktenyl, 2-oktenyl, 3-oktenyl, 4-oktenyl, 5-oktenyl,
6-oktenyl, 7-oktenyl, nonenyl, decenyl, undecenyl, dodecenyl, tridecenyl, tetradecenyl, pentadecenyl, hexadecenyl, heptadecenyl, oktadecenyl, nonadecenyl nebo eikosenyl.
Vhodné substituenty jsou jeden nebo více substituentů jako je atom halogenu jako je atom fluoru, atom chlóru nebo atom brómu, skupiny kyano, nitro, amino, hydroxy, alkyl, aryl, alkoxy, karboxyl, benzyloxy, fenyl nebo benzyl.
B BB BB B
BBB B · BBB * B ·« « B B
B « · · B B *
B·· · B B
B«B BB · ·♦· ·· ·· • « · · • . · · · • · · B · B « B
M ··
Jako arylalkylenové radikály zde mohou být uvedeny fenyl(Ci-Cs-aikylenové) nebo naftyl-(CL-C5-alkylenové) radikály, které mají rozvětvené nebo nerozvětvené řetězce, jako je fenylmethylen, fenylethylen, fenylpropylen, fenyl-1methylethylen, fenylbutylen, fenyl-l-methylpropylen, fenyl2-methylpropylen, fenyl-1,1-dimethylethylen, fenylpentyien, fenyl-l-methylbutylen, fenyl-2-methylbutylen, fenyl-3methylbutylen, fenyl-2,2-dimethylpropylen, fenyl-1ethylpropylen,- na-f tylmethylen, naftylethyien, naftylpropylen, naftyl-l-methylethylen, naftylbutylene, naftyl-l-methylpropylen, naftyl-2-methylpropylen, naftyl1,1-dimethylethylen, naftylpentylen, naftyl-l-methylbutylen, naftyl-2-methylbutylen, naftyl-3-methylbutylen, naftyl-2,2dimethylpropylen, nebo naftyl-l-ethylpropylen a jejich isomerické nebo stereoisomerické formy. Aryl radikály, které mohou být uvedeny, jsou substituované nebo nesubstituovaná fenylové nebo naftylové radikály.
Arylalkylové radikály nebo arylové radikály mohou, pokud je to vhodné, být substituovány jedním nebo více radikály jako je atom halogenu, jako je atom fluoru, atom chlóru nebo atom brómu, skupina kyano, nitro, amino, hydroxy, alkyl, alkoxy nebo další radikály.
Jako R6 může být uveden atom vodíku, XH, substituovaný nebo nesubstituovaný *· ·* «I · · »φ · · φ φ φ · · • φ · · , φφ · ·· ·* φ · φ · φ * · * φ φφφ φφφ φ » φ « «ν
Ci-C20-alkyl-^ c^r- X ,
C3-Cio-cykloalkyl-^Q^ č^— x , aryl(Ci-C5-alkylen)p -£q-^C^— X , hetaryl(Ci-C5-alkylen) -XqAZc^X, p \ óiů /n
C3-C2o-alkenyl-^-Q^ C^— X , (Ci-C4-alkyl) 3SiO, diaryl (Ci-C5-alkyl) SiO, aryl· (C1.-C5dialkyi)SiO nebo R7, kde Q je atom kyslíku nebo NH, X je atom kyslíku nebo NR12, m, n a p jsou nezávisle na sobě rovny 0 nebo 1.
Alkylové radikály v obecném vzorci ♦
o
/n které mohou být uvedeny jsou rozvětvené nebo nerozvětvené Ci-C2o_alkyl řetězce jako je methyl, ethyl, n-propyl,
1- methylethyl, n-butyl, 1-methylpropyl, 2-methylpropyl, 1,1dimethylethyl, n-pentyl, 1-methylbutyl, 2-methylbutyl, 3methylbu-tyl,- 2,2-dimethylpropyl, l-ethylpropýl,' n-hexýl,
1.1- dimethylpropyl, 1,2-diethylpropyl, 1-methylpentyl,
2- methylpentyl, 3-methylpentyl, 4-methylpentyl,
1.1- dimethylbutyl, 1,2-dimethylbutyl, 1,3-dimethylbutyl,
2.2- dimethylbutyl, 2,3-dimethylbutyl, 3,3-dimethylbutyl, 1ethylbutyl, 2-ethylbutyl, 1,1,2-trimethylpropyl,.
1.2.2- trimethylpropyl, 1-ethyl-l-methylpropyl, l-ethyl-2methylpropyl, n-heptyl, n-oktyl, n-nonyl, n-decyl, n-undecyl, n-dodecyl, n-tridecyl, n-tetradecyl, n-pentadecyl, n-hexadecyl, n-heptadecyl, n-oktadecyl, n-nonadecyl nebo n-eikosyl.
Cykloalkylová radikály v obecném vzorci
m které mohou být uvedeny jsou rozvětvený nebo nerozvětvený C3-Ci0-cykloalkyl, který má od 3 do 7 atomů uhlíku v kruhu nebo systému kruhů, jako je cyklopropyl, cyklobutyl, ·· »· · «·
I · · · v · « · ··· ··* • · • Φ ·* cyklopentyl, cyklohexyl, cykloheptyl, 1-methylcyklopropyl, 1-ethylcyklopropyl, 1-propylcyklopropyl,
1-butylcyklopropyl, 1-pentylcyklopropyl, 1-methyl-lbutylcyklopropyl, 1,2-dimethylcyklypropyl, l-methyl-2ethylcyklopropyl, cyklooktyl, cyklononyl nebo cyklodecyl.
Cykloalkylová radikály mohou být, pok.uci j e to vhodné, substituovány jedním nebo více radikály jako je atom halogenu jako je atom fluoru, atom chlóru nebo atom brómu, skupina, kyano, nitro, amino, -hydroxy/ alkyl, alkoxy ’ nebo další radikály, nebo obsahovat heteroatomy jako je S, N a 0 v kruhu.
Jako arylalkylové radikály v obecném vzorci
O arylíCx-Cs-alkylen)-É-Q W —X p ' 7ιη\ /n mohou být uvedeny fenyl-(Ci-C^-alkylenové) nebo naftyl(Ci-Cs-alkylenové) radikály, které mají rozvětvený nebo nerozvětvený řetězec, jako je fenylmethylen, fenylethylen, fenylpropylen, fenyl-l-methylethylen, fenylbutylen, fenyl-1methylpropylen, fenyl-2-methylpropylen, fenyl-1,1dimethylethylen, fenylpentylen, fenyl-l-methylbutylen, fenyl-2-methylbutylen, fenyl-3-methylbutylen, fenyl-2,2dimethylpropylen, fenyl-l-ethylpropylen, naftylmethylen, naftylethylen, naftylpropylen, naftyl-l-methylethylen, naftylbutylen, naftyl-l-methylpropylen, naftyl-2methylpropylen, naftyl-1,1-dimethylethylen, naftylpentylen, naftyl-l-methylbutylen, naftyl-2-methylbutylen, naftyl-322
methylbutylen, naftyl-2,2-dimethylpropylen nebo naftyl-1ethylpropylen a jejich isomerické nebo stereoisomerické formy.
Aryl znamená například fenyl, methoxyfenyl nebo naftyl nebo aromatický kruh nebo systém kruhů, který má od 6 do 18 atomů uhlíku v systému kruhů a až 24 dalších atomů uhlíku, které mohou vytvářet další nearomatický kruh nebo systém kruhů, který má od 3 do 8 atomů uhlíku v kruhu, které mohou být, pokud., je to. vhodné, substituovány jedním nebo více' radikály jako je atom halogenu jako je atom fluoru, atom chlóru nebo atom brómu, skupina kyano, nitro, amino, hydroxy, alkyl, alkoxy nebo další radikály. Výhodné jsou nesubstituovaný nebo substituovaný fenyl, methoxyfenyl a naftyl.
Hetaryl(alkylenové) radikály v obecném vzorci hetaryl{Cj-Cs-alkylen)
II označují hetarylové radikály, které obsahují jeden nebo kondenzované aromatické systémy kruhů, které mají jeden nebo více heteroaromatických 5- až 7-členných kruhů, které obsahují jeden nebo více atomů dusíku, atomů síry a/nebo atomů kyslíku a které jsou spojeny, pokud je to vhodné, s rozvětveným nebo nerozvětveným Cj-Cs-alkylenovým řetězcem jako je methylen, ethylen, n-propylen, 1-methylethylen, n~ butylen, 1-methylpropylen, 2-methylpropylen,
1,1-dimethyíethylen, n-pentylen, 1-methylbutylen,
2-methylbutylen, 3-methylbutylen, 2,2-dimethylpropylen nebo
4 4 * * ·< · ·
4 4 4 4 · «44 *4
444 44 ·· • 4 4 • 4 ·· « 4 4 4
4 4 4
4*4 444
4
44
1-ethylpropylen.
Jako alkenylové radikály v obecném vzorci
C3-C2Q“alkenyl—C·^— X , mohou být uvedeny rozvětvené nebo nerozvětvené C3-C20alkenylové řetězce jako je propenyl, 1-butenyl,
2-butenyl, 3-butenyl, 2-methylpropenyl, 1-pentenyl, 2-pentenyl, 3-pentenyl, 4-pentenyl, 1-methyl-l-butenyl, 2-methyl-l-butenyl, 3-methyl-l-butenyl, l-methyl-2-butenyl, 2-methyl-2-butenyl, 3-methyl-2-butenyl, l-methyl-3-butenyl,
2- methyl-3-butenyl, 3-methyl-3-butenyl, 1,l-dimethyl-2propenyl, 1,2-dimethyl-l-propenyl,
1.2- dimethyl-2-propenyl, 1-ethyl-l-propenyl, l-ethyl-2propenyl, 1-hexenyl,. 2-hexenyl, 3-hexenyl, 4-hexenyl,
5-hexenyl, 1-methyl-l-pentenyl, 2-methyl-l-pentenyl,
3- methyl-l-pentenyl, 4-methyl-l-pentenyl, l-methyl-2pentenyl, 2-methyl-2-pentenyl, 3-methyl-2-pentenyl,
4- methyl-2-pentenyl, 1-methyl-3-pentenyl, 2-methyl-3pentenyl, 3-methyl-3-pentenyl, 4-methyl-3-pentenyl, l-methyl-4-pentenyl, 2-methyl-4-pentenyl, 3-methyl-4pentenyl, 4-methyl-4-pentenyl, 1,l-dimethyl-2-butenyl, 1,1dimethyl-3-butenyl, 1,2-dimethyl-1-butenyl,
1.2- dimethyl-2-butenyl, 1,2-dimethyl-3-butenyl, 1,3dimethyl-l-butenyl, 1,3-dimethyl-2-butenyl, 1,3-dimethyl-3butenyl, 2,2-dímethyl-3-butenyl, 2,3-dimethyl-l-butenyl,
2.3- dimethyl-2-butenyl, 2,3-dimethyl-3-butenyl,·
3.3- dimethyl-l-butenyl, 3,3-dimethyl-2-butenyl, 1-ethyl-l24 ♦·
I · · · » 0 0 0
000 ♦·· butenyl, l-ethyl-2-butenyl, l-ethyl-3-butenyl, 2-ethyl-lbutenyl, 2-ethyl-2-butenyl, 2-ethyl-3-butenyl,
1,1,2-trimethyl-2-propenyl, l-ethyl-l-methyl-2-propenyl, 1ethyl-2-methyl-l-propenyl, l-ethyl-2-methyl-2-propenyl, 1heptenyl, 2-heptenyl, 3-heptenyl, 4-heptenyl,
5-heptenyl, 6-heptenyl, 1-oktenyl, 2-oktenyl, 3-oktenyl, 4oktenyl, 5-oktenyl, 6-oktenyl, 7-oktenyl, nonenyl, decenyl, undecenyl, dodecenyl, trídecenyl, tetradecenyl, pentadecenyl, hexadecenyl, heptadecenyl, oktadecenyl, nonadecenyl nebo-eikosenyl. . . . Vhodné substituenty různých uvedených radikálů R6 jsou jeden nebo více substituentů- jako je atom halogenu jako je atom fluoru, atom chlóru nebo atom brómu, skupina kyano, nitro, amino, hydroxy, alkyl, aryl, alkoxy, karboxyl nebo benzyloxy.
Alkylové radikály v radikál (Ci-C^-alkyl)3SiO, které mohou být uvedeny, jsou rozvětvené nebo nerozvětvené alkylové řetězce jako je methyl, ethyl, n-propyl, 1-methylethyl, nbutyl, 1-methylpropyl, 2-methylpropyl nebo 1,1dimethylethyl.
Diaryl v obecném vzorci diary.l. (Ci-C5-alkyl) SiO znamená například difenyl, dinaftyl nebo fenylnaftyl, kde Ci-C^-alkyl je rozvětvený nebo nerozvětvený alkylový řetězec jako je methyl, ethyl, n-propyl, 1-methylethyl, n-butyl, 1methylpropyl, 2-methylpropyl, 1,1-dimethylethyl, npentyl, 1-methylbutyl, 2-methylbutyl, 3-methylbutyl, 2,2dimethylpropyl nebo 1-ethylpropyl.
• Φ φφ φφ φφ * • φ φφ φφφ φφφ φφφ φφ φφφ φφ φφ φ φ φ φ φ · « φ φ φφφ φφφ φ φ φφ φφ
Arylové radikály v radikálu aryl(Ci-C5-dialkyl)SiO, které mohou být uvedeny, jsou například fenyl, methoxyfenyl nebo naftyl, kde Ci-C5-dialkyly jsou rozvětvené nebo nerozvětvené alkylové řetězce, které mohou být stejné nebo různé, jako je methyl, ethyl, n-propyl, 1-methylethyl, n-butyl, 1-methylpropyl, 2-methylpropyl,
1,l-dimethylethyl, n-pentyl, 1-methylbutyl, 2-methylbutyl,
3-methylbutyl, 2,2-dimethylpropyl nebo 1-ethylpropyl.
R7 je-a sloučenina obecného vzorce IV'
(IV) ' kde substituenty R8, R9, R10, R11 mají následující významy:
R11 je CHR3RB a R3,
9 10 ► z ?
R , R , R mají nezávisle na sobě význam popsaný níže pro radikály R2, R3, R4 a mohou být stejné nebo odlišné od radikálů R2, R3, R4 nebo dva sousední radikály R8, R9, R10, R6 mohou vytvářet nezávisle na sobě substituovaný nebo nesubstituovaný arylalkylidenový acetal nebo alkylidenový acetal.
Vhodné substituenty jsou jeden nebo více substituentů jako je atom halogenu jako je atom fluoru, atom chlóru nebo atom brómu, skupina kyano, nitro, amino, hydroxy, alkyl, aryl, alkoxy, karboxyl nebo benzyloxy.
Substituenty R12, které mohou 'být uvedeny, jsou atom vodíku, substituovaný nebo nesubstituovaný Ci-Ci0-alkyl, C3-C8cykloalkyl, aryl, hetaryl nebo arylalkyl, kde alkyl je rozvětvený nebo nerozvětvený Ci-Ci0-alkylový řetězec jako je methyl, ethyl, n-propyl,
1-methylethyl, n-butyl, 1-methylpropyl, _ .2-methylpropyl,- 1,1-dimethylethyl, 'n-pentýl,
Ί , ?
1-methylbutyl, 2-methylbutyl, 3-methylbutyl,
2.2- dimethylpropyl, -1-ethylpropyl, n-hexyl,
1,1-dimethylpropyl, 1,2-dimethylpropyl,
1-methylpentyl, 2-methylpentyl, 3-methylpentyl,
4-methylpentyl, 1,1-dimethylbutyl, 1,2-dimethylbutyl,
1.3- dimethylbutyl, 2,2-dimethylbutyl,
2.3- dimethylbutyl, 3,3-dimethylbutyl, 1-ethylbutyl, 2ethylbutyl, 1,1,2-trimethylpropyl,
1,2,2-trímethylpropyl, 1-ethyl-l-methylpropyl, l-ethyl-2-methylpropyl, n-heptyl nebo n-oktyl, n-nonyl nebo n-decyl;
cykloalkyl je rozvětvený nebo nerozvětvený C3-Cgcykloalkyl, který má od 3 do 7 atomů uhlíku v kruhu a který může obsahovat heteroatomy jako je atom síry, atom dusíku nebo atom kyslíku, jako je cyklopropyl, cykiobutyi, cyklopentyi, cyklohexyl, cykloheptyi, 1methylcyklopropyl, 1-ethylcyklopropyl,
1-propylcyklopropyl, 1-butylcyklopropy1, 1-pentylcyklopropyl, 1-methyl-l-butylcyklopropyl, 1,2dimethylcyklopropyl, l-methyl-2-ethylcyklopropyl nebo ·· fcfc fc ♦ · • · · • ··· fcfc fc fc· fcfc cyklooktyl;
aryl je fenyl nebo naftyl;
hetaryl je jednoduchý nebo kondenzovaný aromatický systém kruhů, který má jeden nebo více heteroaromatických 3- až 7-členných kruhů, arylalkyl je fenyl-(Cj-Cg-alkylový) nebo naftyl-(C1-C5, ..a 1 kýlový).. radikál,- který má rozvětvený'nebo' *' nerozvětvený řetězec, jako je fenylmethyl, fenylethyl, fenylprópyl, fenyl-l-methylethyl, fenylbutyl, fenyl-1methylpropyl, fenyl-2-methylpropyl, fenyl-1,1dimethylethyl, fenylpentyl, fenyl-l-methylbutyl, fenyl2-měthylbutyl, phenyl-3-methylbutyl, fenyl-2,2- dimethylpropyl, fenyl-l-ethylpropyl, naftylmethyl, naftylethyl, naftylpropyl, naftyl-l-methylethyl, naftylbutyl, naftyl-l-methylpropyl, naftyl-2methylpropyl, náftyl-1,1-dimethylethyl, naftylpentyl, naftyl-l-methylbutyl, naftyl-2-methylbutyl, naftyl-3methylbutyl, naftyl-2,2 -dimethylpropyl nebo naftyl-1ethylpropyl a jejich isomerické nebo stereoisomerické formy.
Všechny uvedené radikály R12 mohou být nesubstituované nebo substituované alespoň jedním dalším radikálem zvoleným ze souboru, zahrnujícího atom halogenu, jako je atom fluoru, atom chlóru nebo atom brómu, skupina kyano, nitro, amino, hydroxy nebo další radikály.
Radikál, který může být také uveden jako R6 je (arylfoCO, kde • fc
• fcfcfc fcfcfc fc fc fc aryl je fenyl nebo naftyl·, který může být nesubstituovaný nebo substituovaný alespoň jedním dalším radikálem, jako je atom halogenu jako je atom fluoru, atom chlóru nebo atom brómu, skupina kyano, nitro, amino, hydroxy, alkyl, aryl, alkoxy, karboxyl nebo benzyloxy.
Radikály, které mohou být uvedeny jako P2, R3 a P? ve sloučeninách obecných vzorců I, II nebo V jsou nezávisle na sobě atom vodíku, XH, substituovaný nebo nesubstituovaný
O
O
(Ci-C4-alkyl)3SiO, diaryl (Ci-C5-alkyl) SiO, aryl (Ci-C5-díalkyl) SiO nebo R7, kde Q představuje atom kyslíku nebo NH, X představuje atom kyslíku nebo NR12, m, n a p jsou nezávisle na sobě rovny 0 nebo 1.
Jako alkylové radikály v obecném vzorci
X mohou být uvedeny rozvětvené nebo nerozvětvené CÚ-C20alkylové řetězce jako je methyl, ethyl, n-propyl,
1- methylethyl, n-butyl, 1-methylpropyl, 2-methylpropyl, 1,1dimethylethyl, n-pentyl, 1-methylbutyl, 2-methylbutyl, 3methylbutyl, 2,2-dimethylpropyl, 1-ethylpropyl, n-hexyl,
1.1- dimethylpropyl, 1,2-dimethylpropyl, 1-me.thylpentyl,
2- methylpentyl, 3-methylpentyl, 4-methylpentyl,
1.1- dimethylbutyl, 1,2-dimethylbutyl, 1,3-dimethylbutyl,
2.2- dimethylbutyl, 2,3-dimethylbutyl, 3,3-dimethylbutyl, 1ethylbutyl, 2-ethylbutyl, 1,1,2-trimethylpropyl,
1.2.2- trimethylpropyl, 1-ethyl-l-methylpropyl, l-ethyl-2methylpropyl, n-heptyl, n-oktyl, n-nonyl, n-decyl, n-undecyl, n-dodecyl, n-tridecyl, n-tetradecyl, n-pentadecyl, n-hexadecyl, n-heptadecyl, n-oktadecyl, n-nonadecyl nebo n-eikosyl.
Jako cykloalkylové radikály v obecném vzorci φφφ φ ·
Φφ
I • * » I φφφ φφ 4
C3-Cio-cycloalkyl-^ Q-^ c-^— X , mohou být uvedeny rozvětvené nebo nerozvětvené C^-Cýo- cykloalkylové radikály, který mají kruhu nebo systému kruhů, jako je cyklopropyl, cyklobutyl, cyklopentyl, cyklohexyl, cykloheptyl,
1-methylcyklopropyl, -1-ethylcyklopropyl, 1-propylcyklopropyl, 1-butylcyklopropy1, 1-pentylcyklopropyl, 1-methyl-l-butylcyklopropyl,
1,2-dimethylcyklypropyl, l-methyl-2-ethylcyklopropyl, cyklooktyl, cyklononyl nebo cyklodecyl.
i ud 3 do 7 atomů uhlíku v
Cykloalkylové radikály mohou, pokud je to možné, být substituovány jedním nebo více radikály, jako je atom halogenu jako je atom fluoru, atom chlóru nebo atom brómu, skupina kyano, nitro, amino, hydroxy, alkyl, alkoxy nebo další radikály nebo obsahovat heteroatomy jako je S, N nebo O v kruhu.
Jako arylalkylenové radikály v obecném vzorci aryl(Ci-C5-alkylene c-^—X , mohou být uvedeny fenyl-(Ci-C5-alkylenové) nebo naftyl-{CiCs-alkylenové) radikály, které mohou mít rozvětvený nebo .ί .*·.
»' ·ι *' ώ * • 4 » ί ϊ » • 4 ·
4* ««4 ♦ ek «
4 > · • 4 4 4 «44 4 4 4 • ·
4 ί» nerozvětvený řetězec, jako je fenylmethylen, fenylethylen, fenylpropylen, fenyl-l-methylethylen, fenylbutylen, fenyl-1methylpropylen, fenyl-2-methylpropylen, fenyl-1,1dimethylethylen, fenylpentylen, fenyl-l-methylbutylen, fenyl-2-methylbutylen, phenyl-3-methylbutylen, fenyl-2,2dimethylpropylen, fenyl-l-ethylpropylen, naftylmethylen, naftylethylen, naftylpropylen, naftyl-l-methylethylen, naftylbutylen, naftyl-l-methylpropylen, naftyl-2methylpropylen, naftyl-1,1-dimethylethylen, naftylpentylen, naftyl-l-methylbut.ylen,. naftyl-2-methylbutylen, na'ftyl-3methylbutylen, naftyl-2,2-dimethylpropylen nebo naftyl-1ethyl-propylen a jejich isomerické nebo stereoisomerické formy.
Aryl znamená například fenyl, methoxyfenyl nebo naftyl nebo aromatický kruh nebo systém kruhů, který má od 6 do 18 atomů uhlíku v systému kruhů a až 24 dalších atomů uhlíku, které mohou vytvářet nearomatický kruh nebo systém kruhů, který má od 3 do 8 atomů uhlíku v kruhu, který může být, pokud je to vhodné, substituovaný jedním nebo více radikály jako je atom halogenu jako je atom fluoru, atom chlóru nebo atom brómu, skupina kyano, nitro, amino, hydroxy, alkyl, alkoxy nebo další radikály. Výhodné jsou nesubstituovaný nebo substituovaný fenyl, methoxyfenyl a naftyl.
Hetaryl(alkylenové) radikály v obecném vzorci hetaryl(Cx-Cs-alkylene) ——χ , * **
znamenají hetarylové radikály, které obsahují jediný kruh nebo kondenzovaný aromatický systém kruhů, který má jeden nebo více heteroaromatických 5- až 7-členných kruhů, které obsahují jeden nebo více atomů dusíku, síry a/nebo kyslíku a které jsou spojeny, pokud je to vhodné, s rozvětveným nebo nerozvětveným Ci-C5-alkylovým řetězcem jako je methylen, ethylen, n-propylen, 1-methylethylen, n-butylen, 1methylpropylen, 2-methylpropylen, 1,1-dimethylathylen, npentylen, 1-methylbutylen, 2-methylbutylen, . ... .. . .·.
3-methylbutylen, 2,2-dimethylpropylen nebo
1-ethylpropylen.
Jako alkenylové radikály v obecném vzorci
O
mohou být uvedeny rozvětvené nebo nerozvětvené C3-C2o-alkenyl řetězce jako je propenyl, 1-butenyl, 2-butenyl,
3-butenyl, 2-methylpropenyl, 1-pentenyl, 2-pentenyl, 3-pentenyl, 4-pentenyl, 1-methyl-l-butenyl, 2-methyl-lbutenyl, 3-methyl-l-butenyl, l-methyl-2-butenyl, 2-methyl-2butenyl, 3-methyl-2-butenyl, l-methyl-3-butenyl,
2-methyl-3-butenyl, 3-methyl-3-butenyl, 1,l-dimethyl-2propenyl, 1,2-dimethyl-l-propenyl, 1,2-dimethyl-2-propenyl,
1-ethyl-l-propenyl, 1-ethyl-2-propenyl,
1-hexenyl, 2-hexenyl, 3-hexenyl, 4-hexenyl, 5-hexenyl, 1methyl-l-pěntenyl,. 2-methyl-l-pentenyl, 3-methyl-l-pentenyl,
- 33 • φ ί' * φφ • Φ ·
I ♦ · « » φ · 4 φφφ φφφ φ t « φ » φ
4-methyl-1-pentenyl, l-methyl-2-pentenyl,
2- methyl-2-pentenyl, 3-methyl-2-pentenyl, 4-methyl-2pentenyl, l-methyl-3-pentenyl, 2-methyl-3-pentenyl,
3- methyl-3-pentenyl, 4-methyl-3-pentenyl, l-methyl-4pentenyl, 2-methyl-4-pentenyl, 3-methyl-4-pentenyl,
4- methyl-4-pentenyl, 1,l-dimethyl-2-butenyl, 1,l-dimethyl-3butenyl, 1,2-dimethyl-l-butenyl, 1,2-dímethyi-2-butenyi,
1,2^dimethyl-3-butenyl, 1,3-dimethyl-l-butenyl,
1,3-dimethyl-2-butenyl, 1,3-dimethyl-3-butenyl,
2.2- -dimethyl-3-butenyl, 2, 3-dimethyi-l-butehyl, '
2.3- dimethyl-2-butenyl, 2,3-dimethyl-3-butenyl,
3.3- dimethyl-l-butenyl, 3,3-dimethyl-2-butenyl,
1-ethyl-l-butenyl, l-ethyl-2-butenyl, l-ethyl-3-butenyl, 2ethyl-l-butenyl, 2-ethyl-2-butenyl, 2-ethyl-3-butenyl,
1,1,2-trimethyl-2-propenyl, l-ethyl-l-methyl-2-propenyl, 1ethyl-2-methyl-l-propenyl, l-ethyl-2-methyl-2-propenyl, 1heptenyl, 2-heptenyl, 3-heptenyl, 4-heptenyl,
5- heptenyl, 6-heptenyl, 1-oktenyl, 2-oktenyl, 3-oktenyl, 4oktenyl, 5-oktenyl, 6-oktenyl, 7-oktenyl, nonenyl, decenyl, undecenyl, dodecenyl, tridecenyl, tetradecenyl, pentadecenyl, hexadecenyl, heptadecenyl, oktadecenyl, nonadecenyl nebo eikosenyl.
Vhodné substituenty pro různé uvedené radikály R2, R3 a R4 jsou jeden nebo více substituentů jako je atom halogenu jako je atom fluoru, atom chlóru nebo atom brómu, skupina kyano, nitro, amino, hydroxy, alkyl, aryl, alkoxy, karboxyl nebo benzyloxy.
Jako alkylové radikály v radikálu (Ci-C4-alkyl}3SiO mohou být uvedeny rozvětvené nebo nerozvětvené alkylové řetězce jako «I 9 9 ·< · * · · b · 9 • b 9
9 9 9
99
9 9 · b 9 ·
9*9 999 >
9 9 · je methyl, ethyl, n-propyl, 1-methylethyl, n-butyl, 1methylpropyl, 2-methylpropyl nebo 1,1-dimethylethyl.
Diaryl v obecném vzorci diaryl (Ci-Cj-alkyl) SiO znamená například difenyl, dinaftyl nebo fenylnaftyl, kde Ci-C5-alkyl je rozvětvený nebo nerozvětvený alkylový řetězec jako je methyl, ethyl, n-propyl, 1-methylethyl, n-butyl, 1methylpropyl, 2-methylpropyl, 1,1-dimethylethyl, n-pentyl, 1-methylbutyl·, 2-methylbutyl, 3-methylbutyl, 2,2dimethylpropyl· nebo 1-ethylpropyl.
Jako arylové radikály v radikálu aryl(Ci-C5-dialkyl)SiO mohou být uvedeny například fenyl, methoxyfenyl nebo naftyl, kde Ci-Cs-dialkyly jsou rozvětvené nebo nerozvětvené alkylové řetězce, které mohou být stejné nebo různé, jako je methyl, ethyl, n-propyl, 1-methylethyl, n-butyl, 1-methylpropyl, 2-methylpropyl,
1,1-dimethylethyl, n-pentyl, 1-methylbutyl, 2-methylbutyl,
3-methylbutyl, 2,2-dimethylpropyl nebo 1-ethylpropyl.
R? je sloučenina obecného vzorce IV
(IV) , ve kterém substituenty R8, R9, R10, Ru a R12 mají význam uvedený výše.
* ·« o'< « « » ·· i * · a b t «·· ·* gi «« * · « * li · · « ··# ·« t · «« ♦»
Jako R13 v obecném vzorci V může být uveden substituovaný nebo nesubstituovaný Ci-C20-alkyl, C3-C20-alkenyl, C1-C5alkylhetaryl, C3-Cio-cykloalkyl nebo substituovaný nebo nesubstituovaný C5-C25-cykloalkyl, který je přemostěn jednou až čtyřikrát a může být substituovaný alespoň jedním substituentem, zvoleným ze souboru, zahrnujícího C1-C10alkyl, C3-Ci0-alkenyl, CO, C00-(Ci-Cio-alkyl) , OK, O-(Ci-C10alkyl), O-alkylhetaryl nebo O-alkylaryl nebo substituované * nebo nesubstituované mono-, di- nebo oligosacharidy nebo hydroxy karboxylové kyseliny, kde radikály a substituenty mají následující význam:
alkyl je rozvětvený nebo nerozvětvený Ci-C2o-alkyl jako je methyl, ethyl, n-propyi, 1-methylethyl, n-butyl, 1-methylpropyl, 2-methylpropyl,
1.1- dimethylethyl, n-pentyl, 1-methylbutyi,
2-methylbutyl, 3-methylbutyl, 2,2-dimethylpropyl,
1-ethylpropyl, n-hexyl, 1,1-dimethylpropyl,
1.2- dimethylpropyl, 1-mefhylpentyl, 2-methylpentyl, 3methylpentyl, 4-methylpentyl, 1,1-dimethylbutyl, 1,2dimethylbutyl, 1,3-dimethylbutyl,
2.2- dimethylbutyl, 2,3-dimethylbutyl,
3.3- dimethylbutyl, 1-ethylbutyl, 2-ethylbutyl, 1,1,2trimethylpropyl, 1,2,2-trimethylpropyl, * 1-ethyl-l-methylpropyl, l-ethyl-2-methylpropyl, n-heptyl, n-oktyl, n-nonyl, n-decyl, n-undecyl, n-dodecyl, n-tridecyl, n-tetradecyl, n-pentadecyl, nhexadecyl, n-heptadecyl, n-oktadecyl, n-nonadecyl nebo n-eikosenyl.
- Alkenyl je rozvětvený nebo nerozvětvený C3-C2o_alkenyl
Β · * <
Β a • «· t Β · «
ΒΒΒ ΒΒΒ jako je propenyl, 1-butenyl, 2-butenyl,
3-butenyl, 2-methylpropenyl, 1-pentenyl, 2-pentenyl,
3- pentenyl, 4-pentenyl, 1-methyl-l-butenyl,
2-methyl-l-butenyl, 3-methyl-l-butenyl, l-methyl-2butenyl, 2-methyl-2-butenyl, 3-methyl-2-butenyl, l-methyl-3-butenyl, 2-methyl-3-butenyl, 3-methyl-3butenyl, 1,l-dimethyl-2-propenyl, 1,2-dimethyl-lpropenyl, 1,2-dimethyl-2-propenyl, 1-ethyl-l-propenyl,
1- ethyl-2-propenyl, 1-hexenyl, 2-hexenyl, 3-hexenyl,
4- hexenyl, 5-hexenyl, 1-methyl-l-pentenyl, 2-methyl-lpentenyl, 3-methyl-l-pentenyl, 4-methyl-l-pentenyl, 1methyl-2-pentenyl, 2-methyl-2-pentenyl, 3-methyl-2pentenyl, 4-methyl-2-pentenyl, l-methyl-3-pentenyl, 2methyl-3-pentenyl, 3-methyl-3-pentenyl, 4-methyl-3pentenyl, l-methyl-4-pentenyl, 2-methyl-4-pentenyl, 3methyl-4-pentenyl, 4-methyl-4-pentenyl, 1,1-dimethyl2- butenyl, 1,l-dimethyl-3-butenyl, 1,2-dimethyl-lbutenyl, 1,2-dimethyl-2-butenyl, 1,2-dimethyl-3butenyl, 1,3-dimethyl-l-butenyl, 1,3-dimethyl-2butenyl, 1,3-dimethyl-3-butenyl, 2,2-dimethyl-3butenyl, 2,3-dimethyl-l-butenyl·, 2,3-dímethyl-2butenyl, 2,3-dimethyl-3-butenyl, 3,3-dimethyl-lbutenyl, 3,3-dimethyl-2-butenyl, 1-ethyl-l-butenyl, 1ethyl-2-butenyl, l-ethyl-3-butenyl, 2-ethyl-l-butenyl,
2-ethyl-2-butenyl, 2-ethyl-3-butenyl, 1,1,2-trimethyl2-propenyl, l-ethyl-l-methyl-2-propenyl, l-ethyl-2methyl-l-propenyl, l-ethyl-2-methyl-2-propenyl, 1heptenyl, 2-heptenyl, 3-heptenyl, 4-heptenyl, 5heptenyl, 6-heptenyl, 1-oktenyl, 2-oktenyl, 3-oktenyl,
4-oktenyl, 5-oktenyl, 6-oktenyl, 7-oktenyl, nonenyl, decenyl, undecenyl, dodecenyl, tridecenyl, . ·ι »0
0* 0 0
Μ ί » * . 1 b
• 0
0 · · ♦ 0
0 0 * <
· 000 000 • 0 0
00 0 0' 0 01 'ť tetradecenyl, pentadecenyl, hexadecenyl, heptadecenyl, oktadecenyl, nonadecenyl nebo eikosenyl.
Alkylhetaryl je Ci-C5-alkylhetaryl, který má rozvětvený nebo nerozvětvený řetězec a který obsahuje jeden nebo více atomů dusíku, síry a/nebo kyslíku v kruhu nebo systému kruhů.
cykloalkyl je rozvětvený nebo nerozvětvený C3-C;0... cykloalkyl,. který .má- od 3 do 7- atomů uhlí ku v kruhu, který může obsahovat heteroatomy jako je S, N nebo 0, nebo systém kruhů jako je cyklopropyl, cyklobutyl, cyklopentyl, cyklohexyl, cykloheptyl,
1-methylcyklopropyl, 1-ethylcyklopropyl, 1-propylcyklopropyl, 1-butylcyklopropyl, 1-pentylcyklopropyl, 1-methyl-l-butylcyklopropyl, 1,2dimethylcyklopropyl, 1-methyl-2-ethylcyklopropyl, cyklooktyl, cyklononyl nebo cyklodecyl nebo cykloalkyl je substituovaný nebo nesubstituovaný rozvětvený nebo nerozvětvený C5-C25-cykloalkyl, který může být přemostěný jednou až čtyřikrát a může být substituovaný alespoň jedním substituentem, zvoleným ze souboru, zahrnujícího Ci-Cio-alkyl, C3-Ci0-alkenyl, CO, COO- (Ci-CiO-alkyl) , OH, O- (C^Cio-alkyl) , 0alkylhetaryl nebo O-alkylaryl, kde výhodný význam uvedených substituentů na C5-C25-alkylu je alkyl: rozvětvený nebo nerozvětvený Ci-Ci0-alkyl jako je methyl, ethyl, n-propyl, 1-methylethyl, n-butyl, 1methyipropyl, 2-methylpropyl, 1,1-dimethylethyl, n38 pentyl, 1-methylbutyl, 2-methylbutyl,
3- methylbutyl, 2,2-dimethylpropyl, 1-ethylpropyl, n-hexyl, 1,1-dimethylpropyl, 1,2-dimethylpropyl, 1-methylpentyl, 2-methylpentyl, 3-methylpentyl,
4- methylpentyl, 1,1-dimethylbutyl,
1.2- dimethylbutyl, 1,3-dimethylbutyl,
2.2- dimethylbutyl, 2,3-dimethylbutyl,
3.3- dimethylbutyl, 1-ethylbutyl, 2-ethylbutyl, 1,1,2trimethylpropyl, 1,2,2-trimethylpropyl',
1- ethyl-l-methylpropyl, l-ethyl-2-methylpropyl, n-heptyl, n-oktyl, n-nonyl nebo n-decyl, alkenyl: rozvětvený nebo nerozvětvený C3-C8-alkenyl jako je propenyl, 1-butenyl, 2-butenyl, 3-butenyl, 2methylpropenyl, 1-pentenyl, 2-pentenyl,
3- pentenyl, 4-pentenyl, 1-methyl-l-butenyl,
2- methyl-l-butenyl, 3-methyl-l-butenyl, l-methyl-2butenyl, 2-methyl-2-butenyl, 3-methyl-2-butenyl, l-methyl-3-butenyl, 2-methyl-3-butenyl, 3-methyl-3butenyl, 1,l-dimethyl-2-propenyl, 1,2-dimethyl-lpropenyl, 1,2-dimethyl-2-propenyl, 1-ethyl-l-propenyl,
1- ethyl-2-propenyl, 1-hexenyl, 2-hexenyl, 3-hexenyl,
4- hexenyl, 5-hexenyl, 1-methyl-l-pentenyl, 2-methyl-lpentenyl, 3-methyl-l-pentenyl, 4-methyl-l-pentenyl, 1methyl-2-pentenyl, 2~methyl-2-pentenyl, 3-methyl-2pentenyl, 4-methyl-2-pentenyl, l-methyl-3-pentenyl, 2methyl-3-pentenyl, 3-methyl-3-pentenyl, 4-methyl-3pentenyl, l-methyl-4-pentenyl, 2-methyl-4-pentenyl, 3methyl-4-pentenyl, 4-methyl-4-pentenyl, 1,1-dimethyl2- butenyl, 1,l-dimethyl-3-butenyl, 1,2-dimethyl-lbutenyl, 1)2-dimethyl-2-butenyl, 1,2-dimethyl-3-
• ·· fc · * fc' ·>· fcfc butenyl·, 1,3-dimethyl-l-butenyl, 1,3-dimethyl-2butenyl, 1,3-dimethyl-3-butenyl, 2,2-dimethyl-3butenyl, 2,3-dimethyl-l-butenyl, 2,3-dimethyl-2butenyl, 2,3-dimethyl-3-butenyl, 3,3-dimethyl-lbutenyl, 3, 3-dimethyl-2-butenyl, 1-ethyl-l-butenyl, 1ethyl-2-butenyl, l-ethyl-3-butenyl, 2-ethyl-l-butenyl,
2-ethyl-2-butenyl, 2-ethyl-3-butenyl, 1,1,2-trimethyl2- propenyl, l-ethyl-l-methyl-2-propenyl, l-ethyl-2methyl-l-propenyl, l-ethyl-2-methyl-2-propenyl, 1heptenyl, 2-heptenyl,· - -3- heptenyl, 4-heptenyl, 5-heptenyl, 6-heptényl, 1-oktenyl, 2-oktenyl, 3-oktenyl, 4-oktenyl,
5-oktenyl, 6-oktenyl', 7-oktenyl, alkylhetaryl: Ci-C5-alkylhetaryl, který má rozvětvený nebo nerozvětvený řetězec a obsahuje jeden nebo více atomů dusíku, síry a/nebo kyslíku v kruhu nebo systému kruhů, alkylaryl: Ci-Cg-alkylfenyl nebo Ci-Cg-alkylnaftyl, který má rozvětvený nebo nerozvětvený řetězec, jako je methylfenyl, ethylfenyl, propylfenyl,
1- methylethylfenyl, butylfenyl, 1-methylpropylfenyl,
2- methylpropylfenyl, 1,1-dimethylethylfenyl, pentylfenyl, 1-methylbutylfenyl, 2-methylbutylfenyl,
3- methylbutylfenyl, 2,2-dimethylpropylfenyl,
1-ethylpropylfenyl, n-hexylfenyl,
1.1- dimethylpropylfenyl, 1,2-dimethylpropylfenyl, 1-methylpentylfenyl, 2-methylpentylfenyl,
3-methylpentylfenyl, 4-methylpentylfenyl,
1.1- dimethylbutylfenyl, 1,2-dimethylbutylfenyl,
1.3- dimethylbutylfenyl, 2,2-dimethylbutylfenyl,
2.3- dimethylbutylfenyl, 3,3-dimethylbutylfenyl, 1-ethylbutylfenyl, 2-ethylbutylfenyl,
1.1.2- trimethylpropylfenyl,
1.2.2- trimethylpropylfenyl, 1-ethyl-lmethylpropylfenyl, l-ethyl-2-methylpropylfenyl, 1-methyl-l-pentenyl, 3-methyl-l-pentenyl, l-methyl-2pentenyl, 3-methyl-2-pentenyl, l-methyl-3-pentenyl, 3methyl-3-pentenyl, l-methyl-4-pentenyl, 3-methyl-4penteny.l, 1, l-dimethyl-2-butenyl, methylnaftyl, ethylnaftyl, propylnaftyl,
1-methýlethylnaftyl, butylnaftyl,
1-methylpropylnaftyl, 2-methylpropylnaftyl,
1.1- dimethylethylnaftyl, pentylnaftyl,
1-methylbutylnaftyl, 2-methylbutylnaftyl,
3-methylbutylnaftyl, 2,2-dimethylpropylnaftyl, l-ethylpropylnaftyl, n-hexylnaftyl,
1.1- dimethylpropylnaftyl, 1,2-dimethylpropylnaftyl, 1methylpentylnaftyl, 2-methylpentylnaftyl,
3-methylpentylnaftyl, 4-methylpentylnaftyl,
1.1- dimethylbutylnaftyl, 1,2-dimethylbutylnaftyl, 1,3dimethylbutylnaftyl, 2,2-dimethylbutylnaftyl, 2,3dimethylbutylnaftyl, 3,3-dimethylbutylnaftyl 1-ethylbutylnaftyl, 2-ethylbutylnaftyl,
1.1.2- trimethylpropylnaftyl,
1.2.2- trimethylpropylnaftyl, 1-ethyl-lmethylpropylnaftyl, l-ethyl-2-methylpropylnaftyl.
C5-C25-cykloalkyl výhodně znamená stereoidy jako je cholová kyselina, deoxycholová kyselina ve formě svých esterů, kortikosteron, aldosteron, estron, estradiol,
9 9
9 « ·' . 9 9 • « «
fc 9 9 testosteron nebo ecdyson.
Mono-, di- nebo oligosacharidy jako je glukóza, galaktóza, mannóza, fukóza, xylóza, arabinóza, altróza, allóza, rhamnóza, gulóza, idóza, talóza, fruktóza, sorbóza, tagatóza, ribóza, deoxyribóza, aminosacharidy jako je N-acetylneuraminová kyselina,
N-acetyl-D-glukosamin, N-acetyl-D-galaktosamin, N{a-Dgiukopyranosyl)methylamin, D-glukosamine, (2-amino-2deóxy-D-glukózaf, N-ačetylmurámová ' kyselina, Dgalaktosamin(2-amino-2-deoxy-D-galaktóza) nebo disacharidy jako je máltóza, laktóza, chitobióza, cellobióza nebo oligosacharidy, ve všech jejich stereoisomerických formách (a nebo β konfigurace) a všech možných typech vazby [a-(1,3)-, a-(1,4)-, a(1,6)-, β-(1,2)-, β—(1,3)—z β—(1,4}—, β—(1,6)-] jako homo- a heteromery v případě oligosacharidů mohou být glykosidicky vázány.
Λ’
Hydroxy karboxylové kyseliny jako je mléčná kyselina, mandlová kyselina, pantoová kyselina, 3-fenylmléčná kyselina, 2-hydroxymáselná kyselina,. 3-hydroxymáselná kyselina, 4-hydroxymáselná kyselina, βhydroxyisomáselná kyselina, vinná kyselina, citrónová kyselina, serin, threonin nebo různé hydroxy mastné kyseliny ve formě jejich esterů.
Všechny uvedené radikály a substituenty musí být, pokud je to nutné, opatřeny ochrannými skupinami pro syntézu.
4/ 9· r* *♦: · 9. * · • »9 «4
9 9 9 9 4
4*4 9 ·
9i« 9 9 9 4
44 44.
·' 9 9 9 4
9 4 4 4 · 94· 949 •J · ♦'
Způsob podle uhlovodíkových posloupnosti, funkcionalizována obecného vzorce VI předloženého derivátů je ve které vhodným vynálezu pro přípravu výhodně prováděn v reakční je nejprve pevná fáze způsobem výhodným linkerem
HY—©—SH ÍVX) fc
Funkcionalizace chloromethylpolystyrenu [= Merrifield pryskyřice = (1)], který byl zesilován .1 % divinylbenzenu, je prováděna následujícím způsobem, například:
Reakce (1) je prováděna v přítomnosti báze, výhodně terciální aminové báze jako je (iPr)2NEt, NEt3 nebo DBU. Další vhodné báze jsou uhličitan draselný nebo sodný nebo hydrid sodný nebo hexamethyldisilazan sodný, přičemž výhodné jsou DBU nebo hydrid sodný. Jako rozpouštědla mohou být uvedena libovolná aprotická rozpouštědla, například DMF, THF, CH2C12 nebo jejich směsi. Reakce je prováděna při teplotě v rozmezí od +10 do 70 °C, výhodně v rozmezí od +10 do +40 °C.
>. · i · ·
Následně je v přítomnosti promotoru první cukr, který byl
φ « •
φφφ φ ♦ φ' φ-φ '« «' · φ φ«·> φφφ • φ' «Φ! ΦΦ .aktivován vhodnou skupinou 2, jako je N3, atom halogenu,
NH
II OCH2CH2CH2CH=CH2, OPO2H2, S-Aryl, S-Alkyl
C— CC13 r kopulován na funkcionalizovanou pevnou fázi (druhá reakce).
druhá reakce:
- - - - ,Rl .J
©— Y—©— SH + 1 1 'R2 Promotér
R3
(III) (II)
y—©— S - £
R3
(I)
Příklady vhodných promotorů j sou Lewisovy kyseliny jako
BF3.Et2O, TMSOTf, TESOTf nebo elektrofilní reagenty jako je I2, IC1, IBr nebo thiofilní reagenty jako je DMTST nebo soli těžkých kovů, které vytvářejí halogenové soli s nízkou rozpustností, jako je AgOTf, Hg(Cn)2 nebo Hg(OTfa)2, přičemž výhodné jsou Lewisovy kyseliny. Další vhodné promotory a vhodné glykosylové donory s různými možnými odštěpitelnými skupinami Z je možno nalézt v Waldmann H. (Nachr. Chem. Tech. Lab. 39, 1991:675-682), Sinay P. (Pure Appl. Chem. 63, 1991:519-528) nebo Schmidt-R. R.· (Angew. Chem. 98, 1986:^ 213236) . Reakce je prováděna při teplotě v rozmezí od -100 °C «ή 0· * jil * ·
0' Ι·
0 0 *
0!l 0, 0
00'· 0 0 • 0' * · 0· ···'
0' 0' 0 0 • 00 0 • 00 0·· ·' 0' ·'·. «0 do +100 °C, výhodně při teplotě v rozmezí od -60 °C do +80 °C, obzvláště výhodně při teplotě v rozmezí od -20 °C do +40 °C. Vhodná rozpouštědla jsou libovolná aprotická organická rozpouštědla neobsahující hydroxylové skupiny, jako je CH2C12, toluen, acetonitril nebo jejich směsi; popřípadě s přidáním dehydratačních reagentů jako jsou molekulární síta.
Thioglykosid vytvořený navázáním prvního cukru na pevnou fázi může být dále modifikován nebo přeměněn různými způsoby, popsanými’níže.
Ochranné skupiny na různých hydroxylových nebo hydroxymethylových skupinách cukru mohou být úplně nebo částečně odstraněny a thioglykosid nesoucí alespoň jednu volnou hydroxylovou nebo hydroxymethylovou skupinu může být nechán reagovat s radikály, uvedenými jako R1 až R4 nebo R8 až R11 nebo se sloučeninami obecného vzorce II. V tomto případě je možné, aby s hydroxylovými nebo hydroxymethylovými skupinami reagovaly stejné nebo různé radikály nebo stejné nebo různé sloučeniny obecného vzorce II, přičemž různé radikály nebo sloučeniny obecného vzorce II nebo jejich směsi jsou ponechány reagovat postupně s uhlovodíky.
Reakce je v tomto případě výhodně prováděna acylačními, karbamoylačními nebo alkylačními reagenty. Volné hydroxylové nebo hydroxymethylové skupiny mohou reagovat s více než jedním, s jedním nebo méně než jedním molárním ekvivalentem radikálů nebo sloučenin obecného vzorce II, tak aby byla dosažena úplná nebo částečná přeměna thioglykosidu. Uhlovodík může být následně odštěpen od pevné fáze spolu s .»Jl ·: ·· · ;
* 4 , 4 fc 4 · > 4 fc ·'
4,4'4J 4 4 fc· » * · «
1' 41 · 4
44«l 004 ♦ 'fc • 4 *· přidáním dalšího substituentu a nebo může být odštěpen bez přidání dalšího substituentu, takže je vytvořena volná hydroxylová skupina.
V případě, když thioglykosid byl ponechán reagovat s alespoň jedním dalším uhlovodíkem, může být další cyklus prováděn s nriDaHnnu nhmonrm iivaHonóhrv nnctnrui ή 11 syntézy několikrát dovoluje sestrojení složitých uhlovodíků.
Cyklus syntézy - je výhodně- prováděn - Odstraněním ochranné skupiny radikálu R1 nebo, pokud syntéza již pokročila, radikálu- R11, což vede k vytvoření volné hydroxymethylové skupiny (reakce 3).
Třetí reakce »4 b>l 4 9 «4 «9H 4 4 9 *
9' 4 4 9 ·; b 9 9,,9 b b
9)i 9 9 9' 4
499 «4 94
4*4
9« · 4 *
9 4 *4«.
d) for example, for R5 = H and r6 « OH
(VIII)
Odstranění ochranné skupiny se výhodně provádí transesterifikací alkoholáty jako je NaOMe nebo hydrolýzou, například hydrazinem v přítomnosti rozpouštědla. Vhodná rozpouštědla jsou aprotická, polární nebo nepolárníní rozpouštědla nebo jejich směsi. Reakce je prováděna při teplotě v rozmezí od 0 °C do 120 °C, výhodně O °C do 60 °C. Výsledná sloučenina VII je následně ponechána reagovat s dalším cukrem obecného vzorce .II, jak je popsáno výše. Radikály R1 až R4, uvedené v obecných vzorcích I a VII a II mohou být stejné nebo rozdílné.
Reakční cyklus může být prováděn tolikrát, kolikrát je potřebné, tak aby mohly být syntetizovány polysacharidy s • *' « . · • ·· • · »1 • · · »«4 «· * · •j · · ♦ l · · • •o ♦
• •i vysokými hodnotami K (K>10). Poiysacharid může být následně odštěpen od pevné fáze jak bylo popsáno výše s přidáním dalšího substituentu nebo s vytvořením volné hydroxylové skupiny.
Sloučeniny obecného vzorce I jsou také vhodné po odstranění alespoň jedné ochranné skupiny pro další ' enzymaticky katalyzovanou syntézu uhlovodíků a/nebo pro vytváření složitých uhlovodíků.
Tak například mohou být v závislosti na podmínkách syntézy používány proteázy, lipázy. a/nebo esterázy pro vytváření esterových nebo amidových vazeb nebo pro štěpení odpovídajících vazeb. Glykosyltransferázy nebo glykosidázy mohou používány pro připojení dalšího cukrového residua k thioglykosidu. Je možná kombinace chemické a enzymatické syntézy.
Ochranné skupiny vhodné provádění způsobu podle předloženého vynálezu jsou v principu ty, které jsou známy ze syntézy cukrů, jako je acetyl, benzoyl, pivaloyl, benzyl, 4methoxybenzoyl, terč.-butyldimethylsilyl, fenyl diterc.butyl, trimethylsilyl, benzyliden, 4-methoxybenzyliden, alloxikarbonyl, propenyl, 4-pentenyl. Další ochranné skupiny, které mohou být používány pro provádění způsobu podle předloženého vynálezu jsou popsány v knize Greene T.W. a Wats P.G.M., Protective Groups in Organic Synthesis (John Wiley & Sons, lne., 1991). Obzvláště je možno se zmínit o následujících ochranných skupinách, které jsou v uveden publikaci popsány pro hydroxylové skupiny (str. 10 a další), pro karbonylové skupiny (str. 175 a další), pro karboxylové •ι • fc»1 fc * »·.
• fcfc fcfc fc · • fc • fc, fc · fc* fcfc « « · ··.
• · · fc' . · » fc!· fc · fcfc ··· fcfc fcfc • « 'fc fc • fcfc fc fc fcfcfc fcfcfc • fc fcfc ·* skupiny (str. 224 a další), pro amino skupiny (str. 309 a další) a další ochranné skupiny, které mohu být používány (str. 406 a další).
Způsob podle předloženého vynálezu může být prováděn v množství paralelních automatizovaných syntézních dávek. V jedné syntézní dávce nebo v paralelních syntézních dávkách mohu být také použity směsi reagentů.
Způsob- podle- předloženého' ’ vynálezu je velmi vhodný pro vytváření velkého počtu strukturálně různých sloučenin obecných vzorců I a V, neboť substituenty R1 až R13' mohu být široce měněny jednoduchým způsobem nezávisle na sobě.
Reakce na polymerickém nosiči mají ve srovnání s reakcemi v rozpouštědle velké výhody. Ve výsledných produktech se nachází znatelně méně nečistot, takže není nutná chromatografická fraktionace. Vysoké výtěžky, vysoká čistota, získaných látek a jednoduchý reakční postup při provádění způsobu podle předloženého vynálezu způsobují, že jeho použití je velice atraktivní pro kombinatorickou syntézu. Obzvláštní výhodou tohoto postupu je například fakt, že není třeba používat drahé polymery, neboť levné zesíťovací činidlo může být pro funkcionalizaci vázáno k libovolné vhodné pevné fázi.
Způsob podle předloženého vynálezu je také obzvláště vhodný pro přípravu definovaných směsí uhlovodíkových derivátů obecného vzorce I. Toho je dosaženo tím, že se nevychází z jedné látky, vázané k pevné fázi, ale že se k pevné fázi váží směsi, výhodně směsi, ve kterých je známa stechiometrie ·« ·· ♦ l V · ·
Φ « φ Φ ·φ· ·Φ·
Φ Φ »· Φ· a složky.
Reagent vázaný k pevné fázi je potom ponechán reagovat s dalšími reagenty výše popsaným způsobem.
Výhoda této syntézy na pevné fázi je, že je rychle vytvořeno velké množství individuálních sloučenin, které mohou být následně zkoumány se zřetelem na jejich účinek v testovaném systému. Toto velké množství individuálních sloučenin vytvářísoubory, které jsou nazývány knihovny látek.
Pro testování mohou být směsi látek použity buď po frakcionaci nebo přímo ve formě směsi. V druhém případě je potenciálně účinná látka identifikována po testování.
Předložený vynález se dále týká použití způsobu podle předloženého vynálezu pro přípravu vázaných nebo volných uhlovodíkových derivátů obecných vzorců I nebo V pro vytváření knihoven látek.
Vytvářením knihoven látek je míněno jak výše uvedené vytváření směsí uhlovodíků, tak i příprava velkého množství jednotlivých látek obecných vzorců I nebo V, například prováděním množství reakci paralelně, měníce v každém případě jeden reagent.
Paralelní provádění mnoha podobných reakcí dovoluje rychlým způsobem dosahovat systematických obměn všech funkčních skupin v obecných vzorcích I nebo V.
*
Knihovny látek, které mohou být tímto způsobem vytvářeny,
• · * 4 · «
4
4 44 mohou být rychlým způsobem testovány na konkrétní účinek pomocí hromadného prohledávání. To velmi zrychluje hledání potenciálních účinných látek.
Předložený vynález se dále týká uhlovodíkových derivátů obecného vzorce I, které jsou vázány na nosič. Tyto sloučeniny mohou být získány prováděním výše uvedeného způsobu přípravy bez odštěpení výsledných uhlovodíků obecného vzorce I od pevné fáze.
To znamená, že uhlovodíkové deriváty zůstanou vázány k pevné fázi a mohou být snadno použity v uvedených testovacích metodách, výhodně v testovacích systémech in vitro.
Výhodou uhlovodíkových derivátů vázaných k nosiči je možnost snadné manipulace. Například mohou být snadno izolovány z reakčního roztoku filtrací nebo centrifugací.
Navíc je identifikace účinných látek podstatně usnadněna, neboť uhlovodíkové deriváty, které jsou vázány k nosiči, jsou již izolovány a není tedy nutná jejich separace.
Příklady provedení vynálezu
Následující příklady slouží pro další ilustraci vynálezu, aniž by jeho předmět jakýmkoli způsobem omezovaly.
Příklad 1 j 4 »
* *· ·· » » *4 4.-4» 4
4 · 4 4 4 4 » » 4 4 »44 44 4 » 4 4 4 · ··· ·· ··
1. Syntéza glykosylového donoru
1,6-di-O-acetyl-2,3,4-tri-O-benzyl-a,β-D-glukopyranosidu (1)
C31H34O8 M«534r60
Sloučenina 1 byla připravena způsobem podle literatury, který popsal C. Schuerch a kol, [(Carbohydr. Res. 73 (1979), 273-276)].
6-O-acetyl-2,3,4-tri-O-benzyl-a,β-D-glukopyranóza ( 2 )
C29H31O7 M-492.57 g (9,35 mmolu) sloučeniny 1 je dimethylformamidu. Je přidáno 0,95 (10,28 mmolu) a směs je zahřívána na 20 minut. Acetát hydrazinia se úplně chromatograf ie na tenké .•''vrstvě EA=ethylacetát 2:1) ukáže, že reakce rozpuštěno v 20 ml g acetátu hydrazinia teplotu 50 °C po dobu rozpustí a test pomocí (PE=petrolether / je dokončena. Reakční roztok je přidán do 20 ml vody a extrahován třikrát 50 ml diethylether. Sloučené organické fáze jsou sušeny nad síranem horečnatým a koncentrovány za sníženého tlaku při teplotě lázně 50 °C. Získaný produkt (4,33 g, 94 %) může být používán bez dalšího čištění. Fyzikální data souhlasí s daty, známými z literatury (Carbohydr. Res. 191 (1) (1989)
21-28) .
0-(6-O-Acetyl-2,3,4-tri-O-benzyl-D-glukopyranosyl)trichloroacetimidát. (3)
C3iH32Cl3NO7 M=492,57
Sloučenina 2 (4,3 g, 8,7 mmolu) je rozpuštěna spolu s 3,5 ml (34 mmolu) trichloracetonitrilu v 20 ml dichlormethanu při teplotě 23 °C. Potom je přidáno 0,1 ml 1,8diazabicyklo[5.4.0]undec-7-enu. Po uplynutí 30 minut chromatogram v tenké vrstvě (PE/EA 4:1) ukazuje, že reakce je ukončena. Reakční roztok je koncentrován za sníženého tlaku a filtrován přes krátkou silikagelovou kolonu s PE/EE 2:1, přidávajíce k vymývacímu rozpouštědlu 1 % triethylaminu. Bylo získáno 4,88 g (7,65 mmol, 88 %) produktu.
XH-NMR (250 MHz): δ 2,0 (s, 3 H, OAc), 3,60 (dd, 3J2,3 = 9,5 «4 ·
444 • * • 9 • 4 • II
44 « · · 4 • » β 9 • 4*4 44· • 4 «4
Hz, 3J34 = 9,5 Hz, 1 Η, 3-H), 3,74 (dd, 3Ji,2 = 3,5 Hz, 3J2,3 -
9,5 Hz, 1 Η, 2-H), 4,05 (m, 1 H, 5-H), 4,07 (d, 3J3,4 = 9,5
HZ, 3J4,5 = 9,5 Hz, 1 Η, 4-H), 4, 15-4,35 (m, 2 H, 2 6-H),
4,55-5,10 (m, 6 H, CH2Ph), 6,46 (d, 3J1(3 =3,5 Hz, 1 H, 1-H),
7,15-7,45 (m, 6 H, fenyl, 8,61 (s, 1 H, NH).
Příklad 2
2. Funkcionalizace syntézního polymeru
a) bez ochranné skupiny
Kopolymer divinylbenzen/polystyren, funkcionalizovaný 1,3propandithiolem (4)
- (4) g chlormethylovaného 1 % divinylbenzen/polystyrenového kopolymeru od společnosti Fluka je ponecháno bobtnat v 10 ml toluenu. Je přidáno 1 ml 1,3-propandithiolu (10 mmolu) a vířivě mícháno. Po uplynutí 15 minut je po kapkách přidáno 0,45 ml (3 mmolu) 1,8-diazabicyklo[5.4.0]undec-7-enu a reakční směs je ponechána po 24 hodin stát při teplotě 23 °C s občasným vířením. Pryskyřice je odfiltrována a několikrát promývána střídavě dichlormethanem a dimethylformamidem. Potom je sušena při teplotě 90 °C za sníženého tlaku po dobu 12 hodin. Funkcionalizace je určena pomocí elementární analýzy na 0,5 mmol/g.
* «4
4»4
4· • 4 *
· · • 9 44
444 *4 44
4 4 4
4 0 9 «44 444
4 *4 44
b) s ochrannou skupinou l-dimethoxytritylthio-3-propanol (5)
C24H26O3S M®394,53 (5)
6,77 g dimethoxytrifenylmethylchloridu (20 mmolu) je rozpuštěno v 40 ml pyridinu. Při teplotě 10 °C jsou přidány 2 ml (18 mmolu) 3-mercaptopropionátu methylu a směs je míchána při teplotě 23 °C po dobu 14 hodin. Reakční ro2tók je potom zředěn 150 ml diethyletheru a extrahován 20 ml vody. Organická fáze je sušena nad síranem horečnatým a potom koncentrována za sníženého tlaku a spoluodpařena několikrát s toluenem. Výsledný surový produkt je rozpuštěn v 40 ml DMF. Při teplotě 0 °C je po částech přidáno 820 mg hydridu lithno-hlinitého (21,6 mmolu). Reakce je ukončena po 2 hodinách (toluen/EA 5:1). Zpracováni zahrnuje zředění 10 ml ethylacetátu, po 15 minutách 100 ml diethyletheru a potom pomalu 80 ml vody. Po míchání po dobu 1 hodiny se provede filtrace přes křemelinu, následovaná několika promýváními diethyletherem. Organická fáze je sušena a potom koncentrována a dvě krystalizace z PE/EA (1:1) dávají 6,1 g sloučeniny 5 (86 %) .
lH-NMR (250 MHz, CDCI3) : δ = 1,25 (bs, 1 H, OH), 1,64 (tt, 3J = 6,65 Hz 2 H, CH2), 2,28 (t, 3J = 7,2 Hz, 2 H, CH2) , 3,58 (dt, 3JoHřCH - 5,7 Hz, 3Jch/ch - 6,65 Hz, 2 H, CH2) 3,79 (s, 6 «9
H, OCH3), 6,7-7,4 (m, 13 H, fenyl).
Divinylbenzen/polystyrenový kopolymer funkcionalizovaný propan-3-ol-l-thioiem (6)
SH (6)
0,5 g chlormethylovaného 1 % divinylbenzen/polystyrenového kopolymerů je ponecháno nabobtnat v 5 ml tetrahydrofuranu a je přidáno 632 mg (1,6 mmolu) l-dimethoxy.tritylthio-3propanolu (5), 380 μΐ (1,92 mmolu) 15-crown-5 (= 1,4,7,10,13-pentaoxacyklopentadekanu) a 46 mg (1,92 mmolu) hydridu sodného. Po zahřívání na teplotu 60 °C po dobu 24 hodin se provede zpracování, jak je popsáno pro sloučeninu 4. To je následováno promýváním 5 % roztokem trifluoroctové kyseliny v dichlormethanu, dokud není promývací tekutina bezbarvá. Promývání dichlormethanem a dimethylformamidem je následováno sušením při teplotě 90 °C po dobu 12 hodin. Elementární analýza odhaluje funkcionalizaci 0,5 mmol/g.
Příklad 3
3. Způsob glykosylace na pevné fázi
Glykosylovaný a úplně chráněný syntézní polymer (7); n=1.5 • ·
200 mg syntézní pryskyřice 4 je vloženo pod ochrannou atmosférou do skleněné patrony (8x80 mm) , která je potom uzavřena teflonovým uzávěrem. 191 mg (0,3 mmolu) sloučeniny, 3 je rozpuštěno v dichlormethanu; tento roztok je injektován do reakční nádoby a ponechán v klidu po dobu 10 minus s občasným vířením. Potom je přidáno 100 μΐ 0,5 M roztoku trimethylsilyltriflátu v dichlormethanu a reakční nádobou je horizontálně třepáno po 1 hodinu. Následuje promývání· střídavě dichlormethanem a směsí dichlormethanu a acetonitrilu 1:1 a sušeni za sníženého tlaku. Ukončení glykosylační reakce je kontrolováno pomocí MALDI-TOF-MS. Pro tento účel je na 2 mg pryskyřice Ί působeno 0,1 ml čerstvě připraveného roztoku tetrafluoroboritanu dimethyl(methylthio)sulfonia (DMTSB) ve směsi dichlormethanu a methanolu 9:1 (10 mg na ml) po dobu 15 minut. 10 μΐ této suspense je potom mícháno se stejným objemem roztoku 2,5dihydroxybenzoové kyseliny v acetonitrilu. 0,8 μΐ této směsi je odebráno a přímo vloženo do hmotového spektrometru a po sušení po dobu 5 minut měřeno.
Příklad 4
4. Způsob deacetylace na syntézní pryskyřici φφ * φ φ φ φ
• φφφ φ · φ · φφφ Φ
Glykosylovaná 6-0-deacetylovaná syntézní pryskyřice (8); n=l-5
OBn
Glykosylovaná syntézní pryskyřice 7 (0,1 mmolu) je smíchána s 2 ml dichlormethanu a 0,2 ml 0,5 M roztoku methanolátu sodného v methanolu. Reakční nádobou je třepáno po 2 hodiny. Promývání dichlormethanem je následováno protřepáváním s roztokem dvou ekvivalentů 15-crown-5 v směsi dichlormethanu a methanolu 20:1 po dobu 20 minut. Opakované promývání dichlormethanem a směsí dichlormethanu a acatonitrilu 1:1 je následováno sušením za sníženého tlaku. Reakce je kontrolována jako při syntéze pryskyřice 7.
Příklad 5
5. Odštěpení oligosacharidů z glykosyiovaného syntézního polymeru
1-0-methyl-a,β-D-glukopyranosyl- (1—>6) -oligosacharid n=2-5 (9) • · 0 ·* 0 · · 0
0 0
0« • 0· 6 • 0 0 0 * 000 00· 0 0 • 0 0 0
Glykosylovaná syntézní pryskyřice 7 (asi 0,05 mmol, hmotnost se mění podle n) je ponechána nabobtnat v 4 ml směsi dichlormethanu' a meťhaňoiu ' 9:1 a 'je přidáno' 13' mg (0,1 mmolu) tetrafluoroboritanu dimethyl-(methylthio)-sulfonia a 13 μΐ diiso-propylethylaminu (0,1 mmol). Po 2 hodinách je polymer odfiltrován a promýván dichlormethanem a směsí dichlormethanu a acetonitrilu (1:1). Sloučené filtráty jsou zředěny 60 ml diethyletheru a extrahovány dvakrát 15 ml vody. Sušená organická fáze je koncentrována a čištěna na silikagelu (toluen/EA 6:1).
V každém z případů byly získány anomerní směsi pro n=2-5, které jsou bez kontaminace cukry s delšími nebo kratšími řetězci, které by byly zjistitelné hmotovou spektroskopií, α,β anomerní poměr pro každý glykosylační krok je ~ 1.
lH NMR (600 MHZ, CDC13) : δ v ppm = 4,95-5,02 H-la, 4,25-4,30 H-Ιβ. 13C-NMR (150,9 MHz, CDC13) δ: 97-99 C-la, 104-106 C-Ιβ.
Obecný sumární vzorec sloučeniny 9: C27n+3H28n+6Osn+2
M=432,515n+74,08
Zastupuje:
Ďr. Otakar Švorčík
JUDr. Otakar Švorčík advokát 120 - 59 - j : ϊ ’ ί ί ί ’
Praha 2, Hálkova 2 — ·♦ .........
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (1)

1. Způsob přípravy uhlovodíkových derivátů obecného vzorce I ve kterém proměnné a substituenty mají následující významy:
(P) představuje pevnou fázi (L) představuje alifatický linker, který má od 2 do 12 atomů uhlíku,
R1 představuje CHR5R6, R5
R2, R3, R4 představují nezávisle na sobě atom vodíku, XH, substituovaný nebo nesubstituovaný • · » ·· ·» • i ♦ * · * • ·* « · fr « · · · • * « ě « *· · # * · · ·« · · · · • * · · · * v ·· ♦ · · • · * »·* ·· ··
C1-C20 alkyl—(Q)m—
O
C3-C10 cykloalkyl—’{Q)m—(·€·)—x , n
aryl (C1-C5 alky len) —(Q)m^cu-X , r
hetaryl (C1-C5 alkylen) —(Q)m—tC·)—X , ρ n
C3-C2o-alkenyl—(Q)„—(C-)— X , n (Ci-C4-alkyl·) 3SiO, diaryl (Ci-C5-alkyl) SiO, aryl (Ci-Cs-dialkyl) SiO nebo R7 a m = 0, 1; n = 0, 1; p = 0, 1 nebo dva sousedící radikály R2, R3, R4, R6 nezávisle na sobě vytváří substituovaný nebo nesubstituovaný arylalkylidenový acetal nebo alkylidenový acetal,
R5 představuje atom vodíku, substituovaný nebo nesubstituovaný C1-C2o-alkyl, C3-C20-alkenyl, arylaikylen nebo aryl,
R6 představuje atom vodíku, XH, substituovaný nebo nesubstituovaný • 9« ·* 9
9 9 9 • 9
9 4 • 49 9 4 » 9 9 9
949 ·99
Ci-C2o alkyl—(Q)m—fC^ o
C3—C10 cykloalkyl — (Q)m—fC-)—X f n aryl (C1-C5 alkylen)^ —(Q^-^cf^X , hetaryl (C1-C5 alky len) —(Q)m—(C-)—X ,
CZ983691A 1996-05-24 1997-05-09 Uhlovodíkové deriváty a způsob jejich syntézy na pevné fázi a jejich použití CZ369198A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19621177A DE19621177A1 (de) 1996-05-24 1996-05-24 Kohlenhydratderivate und ihre Synthese an fester Phase

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ369198A3 true CZ369198A3 (cs) 1999-04-14

Family

ID=7795358

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ983691A CZ369198A3 (cs) 1996-05-24 1997-05-09 Uhlovodíkové deriváty a způsob jejich syntézy na pevné fázi a jejich použití

Country Status (16)

Country Link
US (1) US6242583B1 (cs)
EP (1) EP0906324B1 (cs)
JP (1) JP2000510851A (cs)
KR (1) KR20000015933A (cs)
CN (1) CN1131233C (cs)
AT (1) ATE203753T1 (cs)
AU (1) AU2895797A (cs)
BR (1) BR9709037A (cs)
CA (1) CA2255559A1 (cs)
CZ (1) CZ369198A3 (cs)
DE (2) DE19621177A1 (cs)
ES (1) ES2161464T3 (cs)
HU (1) HU221206B1 (cs)
IL (1) IL126425A0 (cs)
NO (1) NO315201B1 (cs)
WO (1) WO1997045436A1 (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE59812518D1 (de) * 1997-08-08 2005-03-03 Aventis Pharma Gmbh Substituierte tetrahydropyranderivate sowie verfahren zu deren herstellung
CA2363499C (en) 1999-03-05 2010-06-01 Massachusetts Institute Of Technology Linkers for synthesis of oligosaccharides on solid supports
US7572642B2 (en) * 2001-04-18 2009-08-11 Ambrigen, Llc Assay based on particles, which specifically bind with targets in spatially distributed characteristic patterns
ATE400580T1 (de) * 2001-08-21 2008-07-15 Glycomed Sciences Ltd Chemische synthese von solamargin
EP1418877A2 (en) * 2001-08-24 2004-05-19 Massachusetts Institute Of Technology Reagents that facilitate the purification of compounds synthesized on a solid support
GB0206750D0 (en) * 2002-03-22 2002-05-01 Amersham Plc Radiofluorination methods
WO2004096830A1 (en) * 2003-04-30 2004-11-11 Glycomed Sciences (Uk) Limited Synthesis of solanum glycosides
FR2866649A1 (fr) * 2004-02-25 2005-08-26 Commissariat Energie Atomique Bras espaceur moleculaire, procede de fabrication, et utilisations sur une puce d'analyse a molecules ou biomolecules
JP4902519B2 (ja) * 2007-12-21 2012-03-21 大塚化学株式会社 固定化触媒

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US523716A (en) * 1894-07-31 Process of desulfurizing sviineral oils
US5237016A (en) 1989-01-05 1993-08-17 Siska Diagnostics, Inc. End-attachment of oligonucleotides to polyacrylamide solid supports for capture and detection of nucleic acids
DE69029873T2 (de) * 1989-05-02 1997-08-07 Abbott Lab Kovalente Kupplung von spezifischen Bindungspartnern an einer Festphase
US5650489A (en) 1990-07-02 1997-07-22 The Arizona Board Of Regents Random bio-oligomer library, a method of synthesis thereof, and a method of use thereof
US5412087A (en) * 1992-04-24 1995-05-02 Affymax Technologies N.V. Spatially-addressable immobilization of oligonucleotides and other biological polymers on surfaces
US5288514A (en) 1992-09-14 1994-02-22 The Regents Of The University Of California Solid phase and combinatorial synthesis of benzodiazepine compounds on a solid support
AU7193494A (en) 1993-07-21 1995-02-20 Oxford Glycosystems Ltd Saccharides, their synthesis and use
DE69430006T2 (de) 1993-12-15 2002-11-28 Smithkline Beecham Corp., Philadelphia Verbindungen und verfahren
JPH10500112A (ja) 1994-05-06 1998-01-06 ファーマコピーア,インコーポレイテッド 組合せ ジヒドロベンゾピラン ライブラリー
WO1996000391A1 (en) 1994-06-23 1996-01-04 Affymax Technologies N.V. Methods for the synthesis of diketopiperazines
US5549974A (en) 1994-06-23 1996-08-27 Affymax Technologies Nv Methods for the solid phase synthesis of thiazolidinones, metathiazanones, and derivatives thereof

Also Published As

Publication number Publication date
ATE203753T1 (de) 2001-08-15
CN1219937A (zh) 1999-06-16
NO985462L (no) 1998-11-23
JP2000510851A (ja) 2000-08-22
CA2255559A1 (en) 1997-12-04
HU221206B1 (en) 2002-08-28
DE19621177A1 (de) 1997-11-27
HUP9901291A2 (hu) 1999-07-28
US6242583B1 (en) 2001-06-05
DE59704199D1 (de) 2001-09-06
WO1997045436A1 (de) 1997-12-04
BR9709037A (pt) 1999-08-03
NO985462D0 (no) 1998-11-23
CN1131233C (zh) 2003-12-17
NO315201B1 (no) 2003-07-28
EP0906324A1 (de) 1999-04-07
KR20000015933A (ko) 2000-03-15
AU2895797A (en) 1998-01-05
EP0906324B1 (de) 2001-08-01
IL126425A0 (en) 1999-05-09
HUP9901291A3 (en) 2000-02-28
ES2161464T3 (es) 2001-12-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Villadsen et al. Chemoselective reactions for the synthesis of glycoconjugates from unprotected carbohydrates
Wilkinson et al. Synthetic utility of glycosyl triazoles in carbohydrate chemistry
Smoot et al. Oligosaccharide synthesis: from conventional methods to modern expeditious strategies
EP2981541B1 (en) Synthesis and use of isotopically-labelled glycans
KR20180114210A (ko) N-글리칸의 모듈 합성 방법 및 그의 어레이
CZ369198A3 (cs) Uhlovodíkové deriváty a způsob jejich syntézy na pevné fázi a jejich použití
Wasonga et al. Pre-activation based stereoselective glycosylations: Stereochemical control by additives and solvent
Wang et al. Expedient synthesis of an α-S-(1→ 6)-linked pentaglucosyl thiol
JP2017515898A (ja) 免疫調節β−1,6−D−グルカン
Shaikh et al. Ultrasonic assisted Fischer glycosylation: generating diversity for glycochemistry
Li et al. Chemoenzymatic synthesis and biological evaluation of ganglioside GM3 and lyso-GM3 as potential agents for cancer therapy
Keding et al. Synthesis of non-natural glycosylamino acids containing tumor-associated carbohydrate antigens
Du et al. Efficient and practical syntheses of three pentasaccharides core structures corresponding to N-glycans
EP4279089A1 (en) Disaccharide linker, disaccharide-small molecule drug conjugate and sugar chain fixed-point antibody-drug conjugate, and preparation method therefor and use thereof
Kakde et al. Synthesis of Cell-Permeable N-Acetylhexosamine 1-Phosphates
Macdonald et al. Synthesis with glycosynthases: Cello-oligomers of isofagomine and a tetrahydrooxazine as cellulase inhibitors
Grathwohl et al. Solid phase syntheses of oligomannosides and of a lactosamine containing milk trisaccharide using a benzoate linker
Khersonsky et al. Recent advances in glycomics and glycogenetics
Wang et al. Combinatorial carbohydrate chemistry
Dhanawat et al. Solid-phase synthesis of oligosaccharide drugs: a review
Saksena et al. Conjugating low molecular mass carbohydrates to proteins 2. Recovery of excess ligand used in the conjugation reaction
EP1640379A1 (en) Method of synthesizing sugar chain
Hahm New Methods for Automated Glycan Assembly to Prepare Different Classes of Glycans
Ekholm Episodes in carbohydrate chemistry: from β-linked mannosides to glycoconjugates
Akcay Convergent Synthesis Approach for Stereospecific Preparation of Fluorinated Carbohydrates in Exploration of Cell Surface Receptor-Ligand Interactions