CZ363792A3 - Method of monitoring weld quality parameters during fusion seam welding - Google Patents

Method of monitoring weld quality parameters during fusion seam welding Download PDF

Info

Publication number
CZ363792A3
CZ363792A3 CS923637A CS363792A CZ363792A3 CZ 363792 A3 CZ363792 A3 CZ 363792A3 CS 923637 A CS923637 A CS 923637A CS 363792 A CS363792 A CS 363792A CZ 363792 A3 CZ363792 A3 CZ 363792A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
seam
thickness
welding
weld
relation
Prior art date
Application number
CS923637A
Other languages
English (en)
Inventor
Jurg Ing Schreiner
Peter Weibel
Original Assignee
Elpatronic Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elpatronic Ag filed Critical Elpatronic Ag
Publication of CZ363792A3 publication Critical patent/CZ363792A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K11/00Resistance welding; Severing by resistance heating
    • B23K11/24Electric supply or control circuits therefor
    • B23K11/25Monitoring devices
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K11/00Resistance welding; Severing by resistance heating
    • B23K11/24Electric supply or control circuits therefor
    • B23K11/25Monitoring devices
    • B23K11/252Monitoring devices using digital means
    • B23K11/253Monitoring devices using digital means the measured parameter being a displacement or a position

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Length Measuring Devices With Unspecified Measuring Means (AREA)
  • Resistance Welding (AREA)

Description

Způsob _sledování
Oblast techniky o
COx o<
CO co kvality svaru při tavném- švovém svařováirS
Při tavném švovém svařování tabulí plechu mezi válcovými elektrodami, je pro řízení procesu a pro sledování kvality nutné a obvyklé, plynule měřit a/nebo řídit následující pracovní proměnné:
- tlačnou sílu (F) válcových elektrod,
- rychlost posuvu (v) a
- intenzitu proudu (I) v průběhu svařování.
Dané hodnoty těchto proměnných jsou - pro určitý pracovní kus - založeny na určené šířce přesazení (b) okrajů svařovaných tabulí a jsou stanoveny před svařováním zatímco jsou tabule plechu vyrovnány a upnuty na místě. Aby se dosáhl svár požadované kvality, musí všechny uvedené nezávislé pracovní proměnné ležet v určitých mezích.
Dosavadní stav techniky
Avšak, plynulé'* měření nebo řízení různých pracovních proměnných v průběhu svařování není jednoduché a může - v závislosti na druhu proměnné - představovat různé stupně obtížnosti. Proto, aby se tato nevýhoda odstranila, u jednoho z používaných způsobů se měří jako nadbytečná proměnná, teplota svarového švu procházejícího obrobku ihned jakmile opustí válcové elektrody. Ve spojení s ostatními údaji, tento je určen ke zvýšení spolehlivosti kvality funkce sledování. Avšak, aby bylo opravdu spolehlivé, toto měření teploty musí být řízeno určitými předem danými podmínkami, nebot může být, vzhledem k omezenému prostoru, obtížné instalovat měřící zařízení, např. infračervené čidlo.
Aby se dosáhl kvalitní svar nebo vytvoření dostatečné svářecí taveniny v oblasti švu, je také zvláště důležité, aby určená Šířka přesazení byla skutečně ustavena ve svářovací stanici. Avšak nesprávné ustavení může již nastat při vyrovnávání tabulí plechu a vystavení zatížení, nebo odchylky mohou nastat při přivádění obrobku mezi válcové elektrody. Je proto velmi obtížné a jeví se sotva možné, měřit skutečnou hodnotu přesazení během průchodu nebo ihned za válcovými elektrodami.
Podstata vynálezu
Úkolem tohoto vynálezu je, ve spojení se shora uvedeným způsobem tavného švového svařování, navrhnout způsob vhodný k průmyslovému použití, který dovoluje dosažitelným způsobem významně rozšířit provozní řízení kvality. Podle vynálezu je tento úkol dosažen tak, že se zaznamenává tlouštka švového svaru během svářecí operace a odvozuje se kriterium pro kvalitu svaru z předem stanoveného vztahu mezi hodnotami tlouštky svaru a jednou z - nezávislých - na začátku zmíněných provozních proměnných.
Je mnoho vyzkoušených a testovaných způsobů zaznamenávání tlouštky švového svaru a kalibrace nepředstavuje žádné podstatné obtíže. Tlouštku švu lze měřit přímo nebo nepřímo podle pracovní potřeby, nebo alternativně v místě vzniku měřením vzdálenosti nebo posunutí válcových elektrod.
V druhém případě by se mohly vyžadovat korekce pro změny v tlouštce, které nastávají při chladnutí a tuhnutí švové oblasti, ale toto se obvykle bere v úvahu již při stanovení určitého použitého funkčního vztahu.
Při provádění způsobu podle vynálezu je možné začít odvozením kriteria porovnáním hodnot tlouštky svaru s hodnotami ostatních provozních proměnných, které se stanoví ze (specificky použitých) předem stanovených vzájemných vztahů. Avšak je možné také vzít přímá porovnání stanovených hodnot a skutečnou hodnotu tlouštky švového svaru jako takovou, přičemž stanovené hodnoty se určí těmito vzájemnými vztahy.
Určitý použitý vzájemný vztah může být - pro daný •obrobek a pracovní parametry - stanoven předem empiricky. Způsob podle vynálezu je zvláště vhodný pro provozní výpočet hodnoty šířky přesazení okrajů tabulí, kterou jak bylo shora vysvětleno, není možno měřit přímo.
Závislé nároky vyznačují různá provedení podle nároku 1.
Přehled obrázků na výkrese
Příkladné provedení způsobu podle vynálezu je znázorněno na připojeném výkresu, hlavní aspekt je vztah mezi tlouštkou švového svaru a šířkou přesazení, obr.l znázorňuje schéma zařízení pro tavné švové svařování s válcovými elektrodami a svařovaným obrobkem; obr.2 je čelní pohled na dvě přesazené tabule plechu před svařením; obr.3 je- podobný pohled na tabule spojené svarem; a obr.4 znázorňuje typický, empiricky stanovený funkční vztah mezi šířkou b přesazení a tlouštkou ts švového svaru.
Příklad provedení vynálezu
Vysoce zjednodušené a schematicky znázorněné svařovací zařízení z obr.l s válcovými elektrodami 13.,14. se používá pro tavné švové svařování (typu elektrického odporového svařování) tabulí 1.1,.12 plechu. Tabule 11,12 plechu určené ke svaření se ustaví a upnou s přesazenými konci jak je znázorněno na obr.2 a potom se vedou rychlostí v mezi válcovými elektrodami .13.,14. Jak je znázorněno na obr.l, spodní válcová elektroda 14 je uložena pevně, zatímco horní válcová elektroda 13 se může posouvat na obrobek a působit na něj tlačnou silou F, např. pomocí systému hydraulického válce 15. Během svařovacího procesu se pracovní proměnné - tlačná síla (F) válcových elektrod 13.,14, rychlost posuvu (v) obrobku a intenzitu proudu (I) svarového spoje - plynule měří a řídí jako u normálního známého způsobu, tyto proměnné jsou založeny na předem stanoveném řízení nastavení šířky b přesazení okrajů tabulí 11.,12 plechu. Při svařování okrajů tabulí 11,12 , průchod proudu mezi válcovými elektrodami 13,14 a odpovídající ohřívání plechového materiálu, který leží mezi nimi v tzv. svařovacím jádru způsobuje,že je materiál současně deformován tlačnou silou F a vytváří se tavný šev 10 (obr.3), jehož tlouštka ts je podstatně menší než součet tlouštek tl a t2 tabulí 11.,12. (tyto tlouštky tabulí mohou být různé). Rozsah, v jakém je materiál deformován závisí na třech dříve uvedených proměnných a skutečné šířce b přesazení (skutečná hodnota)' ve svaru.
K těmto' třem pracovním proměnným, mohou být měřeny další proměnné při svařování jako např. teplota svaru 10 při výstupu z válcových elektrod 13 , 14 a řízeny podle potřeby.
Plynulé zaznamenávání skutečných hodnot pracovních poměnných tvoří důležité kriterium v řízení kvality, t.j. kdyby se tyto skutečné hodnoty nepřípustně odchýlily, je nutno z toho vyvodit, že kvalita svaru je nedostatečná a obrobek musí být vyřazen. Avšak jak již bylo dříve řečeno, není praktické měřit skutečnou šířku b přesazení okrajů tabulí během provozu. Aby bylo možno učinit definitivní závěr o skutečné hodnotě šířky přesazení a tudíž o kvalitě práce, u řešení podle vynálezu se používá určitý vztah mezi šířkou b přesazení a tlouštkou ts švového svaru 10 , jak je zobrazeno v obr.4 pro jeden konkrétní příklad. Použitý vztah mezi šířkou b přesazení a výslednou tlouštkou ts svaru lze stanovit empiricky předem pro různé obrobky a pracovní parametry. Bylo zjištěno, že tento vztah - alespoň v oblastech týkajících se výroby - je vždy jednoznačný a tvoří tlouštku svaru výbornou náhradní proměnnou za šířku přesazení. Jinými slovy, na obrobku se měří tlouštka ts švového svaru a tento vztah se použije ke stanovení skutečné hodnoty šířky b přesazení. Aby se dosáhlo jednoznačného kriteria dobrý/vadný pro kvalitu sledování funkce, lze určit toleranční rozsah T tlouštky svaru, kterému odpovídá toleranční rozsah B přesazení. Předchozí kriterium může být odvozeno buď stanovením, zda hodnoty zjištěné pro b leží nebo neleží v tolerančním rozsahu B nebo přímým stanovením zda hodnota ts leží nebo neleží v tolerančním rozsahu T (daný rozsah bodů).
Použitý vztah ts - f(b) je stanoven v každém případě předem za použití řady zkoušek v odpovídajících rozsazích a s použitím daných údajů o obrobku (tlouštky tabulí, materiál, atd.) a příslušných pracovnívh parametrů. Pro měření tlouštky ts během svařovacího procesu jsou různé možnosti. Jak je znázorněno na obr.l, vzdálenost mezi válcovými elktrodami .13,.14 nebo jinak polohy pohyblivé válcové elektrody 13 lze měřit automaticky použitím kodovače polohy (snímač posuvu). Avšak jakmile obrobek opustí válcové elektrody 13.,14 lze také měřit tlouštku svaru v tuhnoucím svarovém švu 10 v místě 17 použitím o sobě známé metody,t.j. pomocí kontaktních válců nebo bezkontaktně použitím ultrazvukového nebo radiačně absorpčního měření.
V obou případech elektrický měřící signál vysílaný odpovídajícími čidly bude procházet do vyhodnocovacího obvodu (neznázorněn), kde se bude měřená hodnota automaticky registrovat, zobrazovat a vyhodnocovat pro kvalitní sledování. Při provádění tohoto vyhodnocení je obvykle užitečné udělat průměr z okamžitých hodnot přes celou délku svaru (délku obrobku) nebo přes jeho část (např.stlačených částí na začátku a na konci), nebo je vyhodnotit statisticky pro kvalitní řízení. Pro řadu obrobků a/nebo pracovních parametrů je možno příslušné funkční korelace stanovené předem uložit ve formě údajových tabulek, což umožní si je vyvolat kdykoliv jak je požadováno pro počítačové zpracování.
Ačkoliv shora uvedená provedení způsobu se týkají vztahu mezi tlouštkou švového svaru a šířkou přesazení, je dobře možné použít předem stanovené vztahy mezi ts a ostatními pracovními proměnnými (např. F,v,I) podobným způsobem.

Claims (9)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Způsob sledování kvality svaru při tavném švovém svařování tabulí plechu mezi válcovými elektrodami (13,14), kdy nastavené hodnoty jsou předem určeny alespoň pro následující pracovní proměnné: tlačnou sílu (F) válcových elektrod (13,14), rychlost posuvu (v), intenzitu proudu (I) během svařování, šířku (b) přesazení okrajů tabulí plechu, vyznačující se tím, že se stanoví tlouštka (ts) švového svaru během svařovácí operace a kriterium pro kvalitu svaru se odvodí na základě předem stanoveného vztahu mezi hodnotou tlouštky (ts) švu a jednou se shora uvedených pracovních proměnných.
2. Způsob podle nároku 1,vyznačuj ící se tím, že kriterium je odvozeno porovnáním hodnoty tlouštky (ts) švu s druhou pracovní proměnnou stanovenou z tohoto vztahu.
3. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že kriterium je odvozeno porovnáním skutečných a nastavených hodnot měřené tlouštky (ts) švového svaru jako takové.
4. Způsob podle nároku 1,vyznačuj ící se tím, že se stanoví toleranční rozsah (T) pro hodnotu tlouštky (ts) švového svaru.
5,. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se měří vzdálenost válcových elektrod (13,14), která udává tlouštku (ts) švového svaru.
:6. Způsob podle nároku 1,vyznačuj ící se tím, že se měří tlouštka (ts) švového svaru na svařovaném obrobku jako takovém.
7. Způsob podle nároku 1,vyznačuj ící se tím, že se hodnoty tlouštky (ts) švového svaru zprůměrují a/nebo statisticky vyhodnotí po alespoň části délky švu.
- Ί
8. Způsob podle nároku 1 až 7, vyznačuj ící se t í m , že předem stanovený vztah mezi hodnotou tlouštky (ts) švového svaru a šířkou (b) přesazení se. použije k odvození kriteria pro kvalitu svaru.
9. Způsob podle nároku 8,vyznačuj ící se tím, že skutečná hodnota šířky (b) přesazení se stanoví na základě vztahu určeného předem.
CS923637A 1991-12-16 1992-12-11 Method of monitoring weld quality parameters during fusion seam welding CZ363792A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH3713/91A CH684467A5 (de) 1991-12-16 1991-12-16 Verfahren zur Ueberwachung der Schweissqualität beim Quetschnahtschweissen.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ363792A3 true CZ363792A3 (en) 1993-09-15

Family

ID=4261912

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS923637A CZ363792A3 (en) 1991-12-16 1992-12-11 Method of monitoring weld quality parameters during fusion seam welding

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0547322A1 (cs)
JP (1) JPH05245652A (cs)
KR (1) KR930012176A (cs)
CN (1) CN1074158A (cs)
AU (1) AU2705992A (cs)
BR (1) BR9205017A (cs)
CA (1) CA2081514A1 (cs)
CH (1) CH684467A5 (cs)
CZ (1) CZ363792A3 (cs)
MX (1) MX9207121A (cs)
SK (1) SK363792A3 (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0761368B1 (de) * 1995-08-09 2000-02-02 Elpatronic Ag Schweissverfahren für beschichtetes Blech, insbesondere Weissblech
KR100275636B1 (ko) * 1996-12-23 2000-12-15 이구택 프로세스 라인의 코일접속 용접부 품질판정 방법
FR2800656B1 (fr) * 1999-11-08 2001-11-30 Soudax Equipements Procede de controle d'une operation de soudage mis en oeuvre par une machine de soudure par points
KR100495618B1 (ko) * 2000-12-19 2005-06-16 주식회사 포스코 매쉬시임 용접의 전력제어방법 및 장치
DE102005058588B4 (de) * 2004-12-27 2009-02-26 Joachim Zens Vorrichtung zum Nahtschweißen eines Werkstücks
US8803024B2 (en) * 2007-12-12 2014-08-12 GM Global Technology Operations LLC Online weld inspection and repair method for resistance welding and weld-bonding
WO2009125073A1 (fr) * 2008-04-11 2009-10-15 Siemens Vai Metals Technologies Sas Methode et dispositif de mesure de position adaptes pour le positionnement d'une molette
WO2010004656A1 (ja) * 2008-07-11 2010-01-14 三菱日立製鉄機械株式会社 マッシュシーム溶接方法及び装置
CN102107319B (zh) * 2009-12-23 2013-09-04 沈阳黎明航空发动机(集团)有限责任公司 一种热碾压修复钛合金薄板熔焊焊缝气孔缺陷的方法
KR101415364B1 (ko) * 2010-09-24 2014-07-04 미쯔비시 히다찌 세이떼쯔 기까이 가부시끼가이샤 매쉬 시임 용접 방법 및 장치
CN109570808B (zh) * 2017-09-29 2021-08-13 宝山钢铁股份有限公司 一种提高窄搭接焊机焊缝质量的方法及装置
GB201815121D0 (en) * 2018-09-17 2018-10-31 Crown Packaging Technology Inc Welding of can bodies
JP7314680B2 (ja) * 2019-07-23 2023-07-26 東洋製罐株式会社 画像データ処理システム、無人航空機、画像データ処理方法、及びプログラム

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8613130D0 (en) * 1986-05-30 1986-07-02 Metal Box Plc Resistance welding of can bodies
DE3711771A1 (de) * 1987-04-08 1988-10-27 Sts Systemtechnik Und Software Verfahren und einrichtung fuer die prozessreglung beim punktschweissen
CH677891A5 (cs) * 1988-12-16 1991-07-15 Elpatronic Ag
GB8902247D0 (en) * 1989-02-02 1989-03-22 Metal Box Plc Resistance welding apparatus

Also Published As

Publication number Publication date
CA2081514A1 (en) 1993-06-17
SK363792A3 (en) 1993-11-10
JPH05245652A (ja) 1993-09-24
MX9207121A (es) 1993-06-01
CH684467A5 (de) 1994-09-30
EP0547322A1 (de) 1993-06-23
KR930012176A (ko) 1993-07-20
BR9205017A (pt) 1993-09-14
CN1074158A (zh) 1993-07-14
AU2705992A (en) 1993-06-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4419558A (en) Apparatus and method for monitoring and controlling resistance spot welding
CZ363792A3 (en) Method of monitoring weld quality parameters during fusion seam welding
JP3186721B2 (ja) 溶接品質判定装置及びその装置を備えた溶接機
Nagarajan et al. Infrared sensing for adaptive arc welding
KR100333820B1 (ko) 프로세스파라미터모니터링및용접품질관리와관련하여적어도2개의고온계를사용하여레이저용접시임상에서의동시온도측정
EP0771241B1 (en) Automated method for butt weld inspection and defect diagnosis
JP3588668B2 (ja) スポット溶接におけるナゲット径の推定方法
US6342686B1 (en) Method for determining a condition of a resistance spotwelding system or a workpiece in the system
US7259349B2 (en) Method for monitoring the quality of spot welding
US20150001190A1 (en) Method of monitoring thermal response, force and current during resistance welding
KR100270098B1 (ko) 용접품질 판정장치 및 방법
JPH0890250A (ja) 抵抗溶接方法および装置
KR100237153B1 (ko) 용접품질 평가 방법
US3735084A (en) Method of controlling the quality of seam welded product
JPH04250334A (ja) ストリップ溶接部の検査方法および装置
JPS59185581A (ja) 抵抗スポツト溶接方法及び装置
JP2002239743A (ja) 抵抗溶接機の制御装置および品質監視装置
JPH08224635A (ja) ビレット送り装置
JPH06210492A (ja) 突合わせ溶接機における鋼板の溶接方法及び突合わせ溶接機
JP2002160070A (ja) シーム溶接方法と溶接品質管理方法
KR0181599B1 (ko) 자동차용 박판의 맞대기 레이져용접 모니터링 장치
JPH09122951A (ja) 突き合わせレーザ溶接装置
JPS61286081A (ja) レ−ザ−溶接方法
JPH05115980A (ja) フラツシユバツト溶接機の異常判定方法
Schyns et al. Determination of the quality of strip to strip welds in continuous processes