CZ328197A3 - Způsob a zařízení k plynulému určování vlhkosti sypkého materiálu - Google Patents

Způsob a zařízení k plynulému určování vlhkosti sypkého materiálu Download PDF

Info

Publication number
CZ328197A3
CZ328197A3 CZ973281A CZ328197A CZ328197A3 CZ 328197 A3 CZ328197 A3 CZ 328197A3 CZ 973281 A CZ973281 A CZ 973281A CZ 328197 A CZ328197 A CZ 328197A CZ 328197 A3 CZ328197 A3 CZ 328197A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
measuring
bulk material
sensor
measuring channel
channel
Prior art date
Application number
CZ973281A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ290176B6 (cs
Inventor
Hans Tobler
Roger Lehmann
Roman Muller
Original Assignee
Bühler Ag, Patentabteilung
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bühler Ag, Patentabteilung filed Critical Bühler Ag, Patentabteilung
Publication of CZ328197A3 publication Critical patent/CZ328197A3/cs
Publication of CZ290176B6 publication Critical patent/CZ290176B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N22/00Investigating or analysing materials by the use of microwaves or radio waves, i.e. electromagnetic waves with a wavelength of one millimetre or more
    • G01N22/04Investigating moisture content

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Electric Means (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials Using Thermal Means (AREA)
  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)
  • Electric Ovens (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu jakož i zařízení k plynulému určování vlhkostí sypkého materiálů, kupřlkladLi složek.
potravin nebo krmi.v,. v měřicím kanálu se senzorem na • ’ ’ * 1 mi křoviny. .....
Dosavadní stav techniky
V minulosti bylo učiněno mnoho návrhů na plynulé měření vlhkosti sypkého materiálu pomocí mikrovln. V oboru mlýnského průmyslu mohly v jistém rozsahu vstoupit ďo praxe, metody pomocí trychtýřových antén. Přitom se ovšem požaduje současně určovat hustotu sypkého materiálů. Podle spisu
US-PS 4,131,845 se pro měření hustoty navrhuje měřeni •paprsků Jf. Pokud je známo, dají se tím docílit použitelné výsledky. Nevýhodou jsqu jf paprsky, protože ty, částečně podle zákona, vyžadují zvláštní bezpečnostní opatření.
Podle spisu .EP-PS 249 738 je z ji šf ována hustota, sypkého materiálů, pomocí snímače naměřené hodnoty hmotnosti. Měřici kanál je pro určování Celkového proudu u produktu uspořádán na odvážovacíčh prvcích a přenášené mikrovlny jsou měřeny pomocí dvou. proti sobě ležících try.chtýřových anténpřičemž takovéto měření je nespolehlivé. Navíc se měření vlhkosti .uskutečňuje jen před smáčením.
Aby se zabránilo tomu, aby nedocházelo k rušivým reflexím mikrovln ód obvodových stěn, jsou tyto stěny materiálu pohlcujícího mikrovlny.
pěnový materiál doplňkově pokryt • · ·» y ” ____ at·· ···· ·· ···.·«· · *
-i ♦ ······· ··· · zhotoveny z pěnového
Směrem dovnitř je materiálem propouštějícím mikrovlny, aby měřený materiál, kupříkladu potravina, nepřišel š pěnovou látkou do styku.
Větší rozšíření tohoto měřicího způsobu se v praxi nestalo známým. Lze tušit, žé exaktní poměr reflexe a absorbce mikrovln j.e neurči tel ný a proto představuje velký zdroj chyb;
Známé je použití mikrovln pomocí ták zvaného rezonátorového typu, jak je to kupříkladu popsáno ve spisu
EP-B-468 023, nebo spisu EP-A-669 522. Podle produktu jsou požadovány různé rezonanční frekvence, přesnost je omezena. Podle, spisu. FR-A—22 05 196, jakož i odborného zveřejnění (J. of Ijicrowave Power, 1504, 1980, strana
209-220, A.K.; Ijicrowave aq.uametry — a review) je třeba 'i . . . .
Pohlížet jako na známé.' na plynulé určování vlhkosti sypkého materiálu v provozu on-line, včetně složek potravin a krmiv, pomocí mikrovlnného pole. Vytváří se přitom mikrovlnně póle a měří se amplituda a fáze přenášených mikrovln v sypkém materiálu^ z toho se vypočítává vlhkost a vypočítanou hodnotou je regulována vlhkost, sypkého materiálu. Ke zohledněni dalších parametrů nedochází.' Spis-FR-A-22 05 196 představuje přitom měřici' kanál še senzorem,' který je opatřen tyčí napříč ke šměřu.toku produktu.
“Podle'spisu WO 90/07110 by 1-0«zkoušeno .měřit ampl i tudu a fázi přenášených mikrovln okolo sypkého materiálu, a ž toho vypočítávat vlhkost měřeného materiálu. Pro vytvoření mikrovlnného póle. byla použita anténa prostupující sypký materiál v měřicím kanálu. Výhodně bylo mikrovlnné pole vytvářeno v posledním úseku postupové zóny a současně • « • t » 9
4 4
4 4 4
4 0 · 4 * 4 · 4 4 4 « «4 44 444 4 • 4 4 « 4
4 4 44, 44 4 zjišťována teplota sypkého materiálu. Velká řada zkoušek ukázala, -že příslušné měření vlhkostí je silně závislé na druhu materiálu. Známým způsobem se ale právě v mlýnských zařízeních zpracovávají různé druhy obilí, zejména ale i různé směsi obilí. Při prvním zpracování nové směsi obilí se proto nepoznají relevantní vlastnosti produktu pro mikrovlnné měření, takže většinou po každé výměně produktu· musí být s neznámým produktem prováděno nové cejchování měřicího zařízení. Dosud se nepodařilo tento problém vyřešit pomocí vnitřního automatického cejchování v přístroji. Spíše muselo: být, . aby se dosáhlo požadované přesnosti kupříkladu ±0,2 % chybové odchylky Prd obsah vody, Prováděno dodatečně po každém cejchovaní laboratorní měření. Tím mohlo být ale dosahováno cíle (automatického) měření vlhkosti on-line jen částečně. Je známo, ze na rozdíl od kapacitního měřicího způsobu, umožňuje mikrovlnně měření exaktní,určování obsahu vody čerstvě smočené pšenice bezprostředně po přidání Vady. Pravá regulace- v uzavřeném regulačním okruhu pro přesné přidávání vody musí ale spočívat na měření vlhkosti, · popřípadě obsahů vody po přidání vody. Všechny pokusy v minulosti potvrzují., že existuje problém závislosti na druhu materiálu, a že Časový -faktor od přidání vody až ke stanovení obsahu vody ovlivňuje měřený výsledek. Protože při přípravě mletí je do obilí voda zpravidla přidávána dvakrát, nebo dokonce třikrát, nebylo možno tento problém dosud známými způsoby uspokojivě vyřešit.
Vynález si nyní . stanovil úkol co možná největšího odstranění nevýhod známých řešení, vyvinutí mikrovlnného měření, které je v praxi jednoduše použitelné i pří výměně druhu materiálu, a zejména umožňuje měření čerstvě smočené φ φ · φ pšenice a na tom spočívající pravou regulaci přidávání vody, kupříkladu na určitou jmenovitou hodnotu.
Další doplňující měření obsahu vlhkosti před smočením se může rovněž uskutečňovat známým způsobem.
Podstata vynálezu ftešení podle vynálezu se vyznačuje tím, ž'ě senzor je vytvořen jako tří prvkové vedení a měří se vodivpstní vlastnosti senzoru naplněného sypkým materiálem, přičemž senzor jě výhodně vytvořen jako část měřicího kanálu.
Dosud byly mikrovlnné měřicí techniky většinou používány v .chemickém inženýrství, zejména ale i při určování obsahů vody pevných látek, jako je dřevo, papír, pásy textilu atd. Z hlediska techniky nalezla přitom největšího rozšíření tak zvaná trychtýřová anténa. Ta byla v uvedených odborných oblastech přivedena k vysoké vývojové zralosti.
Známé jsou tak zvané gobosenzorová metoda (spis WO
90/07110), jakož i řezohátorová metoda. Podle gobosenzorové metody, jak uvedeno, nebyla, však sypaná objemová hmotnost určována současně, takže výsledek zůstal nepřesný.
Překvapivě sé ale hýhí ukázalo., že s použitím tak zvaného tří prvkového vedení , il kterého'se ’š náplní sypkého materiálu” měří vodivostní vlastnosti, se eliminují rozhodující rušivé veličiny, zejména okruh' problémů, který pochází od mikrovlnné reflexe a mikrovlnné absorbce. Dosavadní hlavní potíž, totiž závislost na druhu materiálu, může bý.t jako zdroj chyb úplně vyřazena. Výsledky měření jsou nyní, nezávisle na časovém faktoru, mezi smočením obilí a měřením ·
*» •
· · 4 4 4 · 4
—. 4 4·· 44444444 — tj 4 ί 4' 4 4 4 4 4
444444 ·· 4 4· 4 4 4 exaktně reprodukOvatelné.
Takové pojetí sypné hmotnosti, vedle pronikají čího množství a teploty, umožňuje teprve spolehlivé, na druhu materiálu nezávislé zjišťování vlhkosti a v neposlední řadě její regulaci, a není ze známého stavu techniky naznačeným způsobem odvoditelné.
Vynález umožňuje velký počet zejména výhodnýchprovedení. Zejména se určování vodivostní vlastnosti uskutečňuje pomocí heterorfynního měřicího principu pomocí mikrovlnné měřicí jednotky, přičemž sé pomocí vyhodnocovací elektroniky spolu s ostatními měřicími veličinami vypočítává •vlhkost produktu. K cejchování, popřípadě ke zvýšení přesnosti měření, kupříkladu k vyloučení teplotních a délkových změn, še paralelně k senzoru periodicky připojuje referenční vedení. Jako zcela obzvláště výhodné provedení je dále vytvořeno triprvkové, vedení jako část měřicího kanálu odděleného z hlediska techniky vážení od pevných částí zařízení, takže hustota produktu může být zjišťována pomoci odpovídajících vážních signálů. Ukázalo se, že v několika případech není měření hustoty sypkého materiálu nutné. Zkoušky ale potvrdily, že jistota měření se zvyšuje se současným určováním hustoty sypkého materiálu, zejména k ještě větší ovládatelnosti měření i při extrémních odchylkách vzhledem na druh sypkého *ma teri~áTTT,kupřrkradu jestliže se jedná o zrnitý, krupičnatý, vločkovitý nebo moučnatý sypký materiál z různých surovin, popřípadě rúzný.ch druhů obilí.
Nový vynález se dále týká zařízení k pl-ynulému určování vlhkosti sypkého materiálu v provozu on-line, zejména pro potraviny nebo krmivá, s měřicím kanálem pro vedení sypkého «» «· « VV w • · · ♦ · · · 9 ' 4 * • · '· «bi» · « · ·« · 4 4 9 9 ···· « b « « b ' b «·«· ·« · * ·· ·· · materiálu, jakož i hradícím prvkem na výstupní straně měřicího kanálu, který je v hradící zóně opatřen mikrovlnným senzorem, a vyznačuje se tím, že měřicí kanál je vytvořen pro sypký materiál. Přitom jako.páková váha, přičemž .pohonný motor prd vynášecí jako tří prvkové vedení .
Výhodně je měřicí kanál vážícím úsekem, kterému je přiřazén řiditelný vynášecí prvek je vážící úsek vytvořen výhodně vyhodnocovací elektronika jakož i prvek. jsou. uspořádány s.působením na jedné, a měřiči kanál na druhé straně;páky. Na páce může-být doplňkově uspořádáno přestaví telné protizávaží k úplnému -vytárování měřicího zařízení s určitým sypkým materiálem., '
Dále še navrhuje, aby byl měřicí kanál podle velikosti rozdělen do tívoú úseků, do horního měřicího úseku, jakož ,i směrem dolů se napojujícího vynášecího úseku, přičemž měřící úsek. jě.vytvořen odshora dolů rozšířeně, a vynášecí ' 1 ' ' -fa , i $.r úsek odshora dolů zúženě, přičemž vynášecí úsek je směrem dolů .ohraničen šnekovým vynášecím dávkovačem.
Spojovacím věděním od , senzoru k vyhodnocovací, elektroni ce se stará o k senzorů’, vyrobena z měřicího je koaxiální vedení.,, přičemž přechodový trychtýř bezrě-flexní přizpůsobení vlnového odporu kabelu
Pro mikrovlny ^účinná- část měřicího-kanálu, jev. kovů. Přechodový ťřýčhtýř v přechodu na vnitřek · kanálu má být pokryt ' vrstvou propouštějící mikrovlny. Výhodně je - měřicí . kanál vytvořen jako bypasš-vedení k šikmo ležícímu nebo přesazené uspořádanému hlavnímu vedení- produktu, a vstupní otvor od hlavního vedení produktu do měřicího kanálu je vytvořen řoštovitě.
i
Vynález se dále týká měřicího zařízení k plynulému určování vlhkostí sypkého materiálu v provozu on-line, • ·' · © · · · · © © · · · © © © © - I ► · © · © © ·©«»·· • © · - © © , « · )··« ©©·«· · · · zejména pro potraviny nebo krmivá, 5 měřicím kanálem pro vedení sypkého materiálu, jakož i hradícím prvkem na výstupní straně měřicího kanálu, který je v hradící zóně uvnitř měřicího kanálu opatřen tyčí napříč ke směru toku produktu, a vyznačuje se tím, že měřicí zařízení je vytvořeno jako váha, zejména páková váha. Výhodně je signál o hmotnosti měřen pomocí tlakové měřicí dóz ypři čemž je ze.
signálu vypočítávána hustota.
~í>álé mohou býť měřeny amplitudy a/nebo fáze mikrovlnného přenášeného signálu.
Přehled. Qbráskú...jn.a-j/Ý.hi2fiaecL··
Vynález je dále blíže, popsán a vysvětlen . na základě několika příkladu provedení s dalšími detaily podle připojených výkřesú, .které znázorňují na obr. 1 řez mikrovlnným měřicím zařízením podle vynálezu, na obr. 2 řez
II-4!! z obr. 1, na obr. 3 základní koncept tři prvkového vedení, na obr. 4 blokové schéma heterodýnního měřicího systému, na obr. 5 zvláštní provedení obr. .4, na obr. 6 úplné šmáčetí zařízení, kupříkladu pró Obilí, a ná obr. 7
Schematicky základní prvky regulace množství vody. j .
Příklady provedeni wnáležu
Nyní je brán zřetel, na obr. 1 a obr. 2. Na hlavním kanále 1 produktu, k němuž je sypký materiál přiváděn přes vtok .2. a z něhož je odváděn přes výtok 3., je proti levé polovině přés mřížkový rošt 5. napojen bypass 4. Pomocí pevné odbočky & sypký materiál výhodně odbočí do bypassu 4 a přes β· · * ·· ·,· ·· ··« · · “ · · · · ' «. ί · · ···· ·· »*· ·· «I · vodorovnou trubku Z se opět přivádí zpět do hlavního kanálu produktu. Vlastní měřicí dráha S. začíná se spodním koncem odbočky i a je ohraničena vynášecím koncem trubky Z- Měřicí dráha £, sestává ze svislého měřicího kanálu 2 jakož i vynášecího dávkovače 10, který je opatřen šnekovým dopravníkem li, jakož i pohonným motorem 12- Měřicí dráha a je nahoře a dole z hlediska· techniky vážení’ od hlavního · kanálu X produktu oddělena, takže příslušné vážící Pohyby měřicí dráhy a jsou bez překážky možné. Měřicí dráha a jě přes svislou oporu 15 a vodorovnou páku. IA zavěšena na otočném . bodě 15 s ostřím. Páka 1.4 jě, silově spojena se snímačem 16 síly. Od vyhodnocovací elektroniky lfi ie ě ní spojeně koaxiální vedení 12, 12*' vedeno k senzoru 20, který sestává z' tyče .21, která prochází sypkým materiálem i· jakož i alespoň dvou kovových částí 22, popřípadě 22' stěny, kupříkladu z oceli, viz. obr. 3, takže během; měření v měřicím kanálu 2 vzniká magnetické pole H, jakož i elektrické pole E, v přímém přiřazení k elektrickým vodičům, tyči 21, popřípadě 22 . a 22'.
Pomoci teplotního Čidla 26 je zjišťována teplota sypkého materiálu.
Z’-obr. 2 je zřejmé,- že obě koaxiální --vedení- 12, : popřípadě ' 12.', analogicky k trychtýřové anténě, mají trychtýřovité rozšíření 25, 25' k přizpůsobení vlnového odporů, kupříkladu 50 íí koaxiálního kabelu, na 13.0 Ω v oblasti dielektrika 24, které je tvořeno sypkým materiálem. Obě trychtýřovitá rozšíření 25, popřípadě 25' jsou proti měřicímu kanálu ů pokryta vrstvou 25., popřípadě
25', propouštěj i cí mikrovlny. Přes spínač 50 může. být připojeno referenční vedení 31
9 9 0 · · # · 0
000 00* 0 0 4
0 00 00 0 0 0 0* 0
Ι.·0 *00' 0* »00 00 000 00 0 0 0
Obr. 4 znázorňuje ve všeobecném popisu blokové schéma heterodynního měřicího systému. Vstupní signál mikrovln a'(f+Af) je veden na měřicí dráhu a jako i výstupní signál b(f + Δ-f) dole slučován. Tim může být prováděno jednoduché měření -fáze a amplitudy v mezi-frekvenční oblasti. Informace (amplituda a fáze) se přitom neztratí (mikrovlna a dole sloučený signál jsou proporcionální). o
Obr. 5 znázorňuje konkrétnější provedení měřicího systému podle obr. 4. Mikrovlnný vstupní Signál a(f+Af) na vstupu měřicí dráhy je vytvářen frekvenčním posuvem (modulátorem s jedním postranním pásmem). Opět je vstup a výstup měřicí dráhy dole slučován a zpracováván ve vyhodnocovací , jednotce. Další možností jak realizovat heterodynní systém by byla varianta s PLL (Phase Locked
Loop). V tomto případě není mikrovlnný vstupní signál testovací dráhy posunován o mězifrekvenci, nýbrž, sloučený signál & je pomocí PLL držen na-f+^f. Sloučený výstup dódává tedy opět mézifrekvenční signály, které jsou dále zpracovávány.
Dále je nyní brán zřetel na obr. 6, který znázorňuje úplné smáčecí zařízení. Smáčecí agregát 40; u něhož je přes přítok 41 přiváděno -kupříkladu suché - Obilí., je přes svůj výtok 42 přímo spojen se Vtokem hlavního kanálu 1. produktu.
Smáčecí agregát 40 je opatřen jedním nebo více obíhajícími odstředivými rotory'45, které jsou poháněny pohonným motorem
44. Mikrovlnné měřicí zařízení 4S je vyhodnoceno na odpovídající měřicí signály řídicí jednotky 47mi krovlnného měřicího zařízení 45. pomocí srovnání jmenovité a skutečné hodnoty., a jako řídicí signál je přiváděno k dávkovači jednotce 45 vody, která reguluje požadované množství vody • · * · v 4 * 4 4 4
4 4 4 4 4 4 9 4
4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
4* · · · 4 4
4444 44 444 44 44 4 a přes vodní potrubí 49 jakož i vodní rozprašovací trubku přidává vodu do sypkého materiálu, ňízení a regulace množství vody je schematicky znázorněno ve zvětšeném měřítku na obr. 7 samo o sobě známým způsobem s hlavními komponentami jako je počitadlo 51 množství vody, řídicí elektronika 55., regulační ventil 52 motoru, -filtr 55 á bypass 54.

Claims (7)

  1. Způsob plynulého určováni vlhkosti sypkého materiálu, kupříkladu složek potravin nebo krmiv, v měřicím kanálu, se senzorem na mikrovlny, přičemž jsou měřeny amplituda a/nebo táze přenášených mikrovln v sypkém materiálu .a pomocí vypočítané hodnoty- je určovánavl.hkost sypkého materiálu, v y z h a č li j i c i s ě t i m, že senzor X20) jé vytvořen jáko tří prvkové vedení a jsou měřeny vodivostní vlastnosti senzoru (20) naplněného sypkým materiálem, přičemž senzor je vytvořen jako část měřicí dráhy (S) opatřené ze strany výtoku . hradícím prvkem, a elektroniky (IQ) je společně objemovou hmotnosti sypkého a následně regulována příslušná pomocí vyhodnocovací s teplotou á sypanou materiálu z jistavěna vlhkost produktu.
    Způsob podle Patentového nároků 1, vyznačující tím, ze určovaní.
    vodivostňich vlastností se uskutečňuje hěterodýnním měřicím principem pomocí mikrovlnné měřicí jednotky (45)., . ..... ..... ..... ........... . . ... ........
    Způsob podle patentového nároku 1 a 2, vyznačující s e t i m., ze k periodickému cejchování, popřípadě ke -zvýšení přesnosti měření je paralelně k senzoru (20) připojitelné referenční vedení, kupříkladu pro vyloučení teplotních a délkových změn.
    to to • to to to • « toto • · to to i • ·· «·· to toto
  2. 4. Způsob podle některého z patentových nároků 1 až 3., vyznačující tím, že senzor (20) , popřípadě tříprvkové vedení, je vytvořen jako část měřicího kanálu (9) měřicí dráhy ÍS) , z hlediska techniky vážení odděleného od pevných částí zařízení, a pomocí příslušných vážících signálů je měřena hustota produktu (sypaná objemová himotnost) sypkého materiálu.
  3. 5. Zařízení k plynulému určování vlhkosti sypkého materiálu, zejména pro potraviny nebo krmivá, v provozu dn-line, s měřicím kanálem (9) pro vedení sypkého materiálu, jakož i hradícím prvkem na výstupní straně měřicího kanálu (9), který je napříč ke směru toku produktu opatřen tyčí (21) jako částí senzoru (20), podle některého z. patentových nároku 1 až 4, vyznačující se tím, že měřicí kanál (9) ve tvaru bypassu (4) je výtv.ořeh jako tříprvkové vedení, a že je dále měřicí kanál (9) vytvořen jako vážící úsek, z hlediska techniky vážení oddělený od hlavního kanálu produktu a dalších pevných prvků.
    .
  4. 6. . Zaří zení podl e, nároku 5 , . . v, y z ň,, a. č u j. í c. í ,,-s--.e t í m, že- měřicímu kanálu (9) je · ze strany výtoku přiřazen vynášecí prvek (10, 11) k nucenému vynášení sypkého materiálu·.
  5. 7. Zařízení podle patentového nároku 6, v ý z n a č u j í c i se tím, že vážící úsek je vytvořen jako páková váha, přičemž jsou uspořádány pohonný motor (12) pro vynášecí prvek, působící na
    - 13 4444 4· • 4! 4
    4 4
    4 ·
    4 4 • 44 44 *44 «
    4 4. ·. 4
    4 4' 4*4* 4
    4 »4 jedné straně, a měřicí kanál (9) na druhé straně páky (14) pákové váhy.
    Zařízení podle některého z patentových nároků 5 až 7, vyznačující se tím, že měřicí kanál (9) je svisle rozdělen na dva úseky, ná horní měřicí úsek jakož i dole se napojující vynášecí'úsek, přičemž měřicí úsek je vytvořen odshora dolů rozšířeně 'a vynášecí úsek odshora dolu zúženě, a přičemž vynášecí úsék je dole ohraničen šnekovým vynášecím dávkovačem (10) . .
    r
    ..Zářizení podle některého z patentových nároků 5 až β* vyznačující se tím, že spojovací vedení od senzoru (20) k vyhodnocovací elektronice jé v
    vytvořeno jako r koaxiální vedení. (19, 19'), š přechodovým trychtýřem pro bezreflexní přizpůsobení vlnového odporu kabelu koaxiálního vedení (19, 1-9') na senzor (20)
  6. 10. Zařízení podle patentového nároku 9,
    - -vy z -n a č u-j -í 'Cří ’ s- e t í m, -že měřicí kanál (9‘)‘ je výroben' ž ' kovu, ' á' přechodový trychtýř je , v přechodu na měřicí kanál (9) pokryt vrstvou (25,
    25') propouštějící mikrovlny.
  7. 11. Zařízení podle některého z patentových nároků 5 až 10, vyznačující se ti m, že měřicí kanál' -je vytvořen jako toypass-.vedení (4) k šikmo ležícímu nebo přesazené uspořádanému hlavnímu kanálu (1) produktu,
    - 14 ί» · · 1 9 · · ··. ··« « 9 9
    9999 99
    999 99 a vstupní otvor od hlavního kanálu (1) produktů do měřicího kanálu (9) je vytvořen roštoví tě.
    Měřicí .zařízení k plynulému určování vlhkosti sypkého materiálu, zejména pro potraviny nebo krmivá, v provozu on-line, s měřicím kanálem (9) pro vedení sypkého materiálu, jakož i hradícím prvkem 'na Výstupní stř.aněměřicího kanálu. (9), který je napříč ke směru toku produktu opatřen.tyčí (.21) v., y z , n. a č u . j í c. í s. e t í m, .že měřicí zařízení je vytvořeno jako váha.
    Zastupuje
CZ19973281A 1995-05-29 1996-03-28 Způsob plynulé regulace vlhkosti sypkého materiálu a zařízení k provádění způsobu CZ290176B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH01577/95A CH689902A5 (de) 1995-05-29 1995-05-29 Verfahren und Vorrichtung zur kontinuierlichen Erfassung der Feuchtigkeit eines Schüttgutes.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ328197A3 true CZ328197A3 (cs) 1998-01-14
CZ290176B6 CZ290176B6 (cs) 2002-06-12

Family

ID=4213674

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19973281A CZ290176B6 (cs) 1995-05-29 1996-03-28 Způsob plynulé regulace vlhkosti sypkého materiálu a zařízení k provádění způsobu

Country Status (16)

Country Link
EP (1) EP0829007B1 (cs)
JP (1) JP3718229B2 (cs)
KR (1) KR100421452B1 (cs)
CN (1) CN1119648C (cs)
AT (1) ATE224539T1 (cs)
AU (1) AU699441B2 (cs)
CH (1) CH689902A5 (cs)
CZ (1) CZ290176B6 (cs)
DE (1) DE59609694D1 (cs)
ES (1) ES2180743T3 (cs)
HU (1) HU223165B1 (cs)
RU (1) RU2154816C2 (cs)
TR (1) TR199700832T1 (cs)
UA (1) UA34502C2 (cs)
WO (1) WO1996038721A1 (cs)
ZA (1) ZA963867B (cs)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2242548B1 (es) * 2005-03-22 2006-07-01 Adiveter, S.L. Procedimiento para la regulacion continua de la humedad relativa de los piensos compuestos.
CN101480626B (zh) * 2009-01-21 2011-09-14 河南中原轧辊有限公司 去石洗麦甩干机自动控制装置
ITMO20090109A1 (it) * 2009-04-30 2010-11-01 Ats Microtech S R L Dispositivo di misura.
US8283930B2 (en) 2009-09-29 2012-10-09 General Electric Company Method and system for compensating for variation in attenuation measurements caused by changes in ambient temperature
EP2921848B1 (en) * 2012-11-14 2018-05-30 PCE Deutschland GmbH Moisture meter for bulk solids
CN103994798A (zh) * 2014-05-23 2014-08-20 包头市太阳满都拉电缆有限公司 气压法体积测量装置和气压法密度测量方法
CN105424728B (zh) * 2015-12-22 2018-07-24 无锡安姆毕圣自动化科技有限公司 粉状测湿机
RU2653091C1 (ru) * 2016-12-29 2018-05-07 Георгий Афанасьевич Бибик Многоканальное устройство измерения влажности сыпучих материалов
RU2641715C1 (ru) * 2017-02-27 2018-01-22 федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Самарская государственная сельскохозяйственная академия" СВЧ-устройство для измерения влажности почвы
US10422742B2 (en) * 2017-10-18 2019-09-24 The Boeing Company Moisture detection system
RU2665692C1 (ru) * 2017-11-21 2018-09-04 Общество с ограниченной ответственностью "Конструкторское бюро "Физэлектронприбор" Способ и устройство измерения физических параметров материала
CN111929332B (zh) * 2020-09-29 2021-01-15 潍坊力创电子科技有限公司 基于微波在线水分检测仪的自动加水装置及其控制系统

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4485284A (en) * 1982-01-11 1984-11-27 Advanced Moisture Technology, Inc. Apparatus and process for microwave moisture analysis
JPS60135752A (ja) * 1983-12-23 1985-07-19 Yokogawa Hokushin Electric Corp マイクロ波水分計
IT1204870B (it) * 1986-05-16 1989-03-10 Ocrim Spa Dispositivo per la misurazione in continuo della umidita' di prodotti alimentari
CH678229A5 (cs) * 1988-12-14 1991-08-15 Buehler Ag

Also Published As

Publication number Publication date
ZA963867B (en) 1996-08-23
KR19990008375A (ko) 1999-01-25
HUP9802856A2 (hu) 1999-04-28
AU699441B2 (en) 1998-12-03
JP3718229B2 (ja) 2005-11-24
WO1996038721A1 (de) 1996-12-05
HU223165B1 (hu) 2004-03-29
RU2154816C2 (ru) 2000-08-20
EP0829007A1 (de) 1998-03-18
AU4937096A (en) 1996-12-18
CH689902A5 (de) 2000-01-14
CZ290176B6 (cs) 2002-06-12
UA34502C2 (uk) 2001-03-15
ES2180743T3 (es) 2003-02-16
TR199700832T1 (xx) 1998-02-21
KR100421452B1 (ko) 2004-06-30
CN1185834A (zh) 1998-06-24
ATE224539T1 (de) 2002-10-15
CN1119648C (zh) 2003-08-27
JPH11506538A (ja) 1999-06-08
EP0829007B1 (de) 2002-09-18
DE59609694D1 (de) 2002-10-24
HUP9802856A3 (en) 1999-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4788853A (en) Moisture meter
US5116119A (en) Method and apparatus for measuring liquid flow
CZ328197A3 (cs) Způsob a zařízení k plynulému určování vlhkosti sypkého materiálu
US4675595A (en) Method for measuring the moisture ratio of organic material, and apparatus herefor
JPH02298843A (ja) マイクロ波含水率監視装置
US4211970A (en) Apparatus for determining the water content of isotropic materials
JPH07506186A (ja) 遮断周波数の特徴付けおよび分析を用いる各種のプロセス物質の電磁特性の現場測定器および測定方法
SE448322B (sv) Mikrovagsforfarande samt anordning for tethetsoberoende metning av ett foremals relativa fukthalt
US5986553A (en) Flow meter that measures solid particulate flow
JP3413073B2 (ja) マイクロ波式濃度測定装置
FI84402B (fi) Foerfarande och anordning foer bestaemning av fukthalt i materialet.
KR100239795B1 (ko) 액체중의 물질의 농도를 마이크로파를 사용하여 측정하는 장치 및 방법
RU97121906A (ru) Способ и устройство для непрерывного измерения влажности сыпучего продукта
CA2223626A1 (en) A method of determining the mass flow of a flow of grains
US4311957A (en) Measurement of moisture content
US6411106B1 (en) Method and apparatus for moisture sensing using microwave technologies
CA1323791C (en) Controlling water input to pulp washing system based on measurements on reduced dimension stream
FI120604B (fi) Menetelmä sähköisiin ominaisuuksiin tai elektromagneettiseen aaltoliikkeeseen perustuvan kosteusmittauksen tarkkuuden parantamiseksi
JP2965712B2 (ja) 濃度計
JP2002139456A (ja) 汚泥濃度計
SU1469399A1 (ru) Способ измерени влажности сыпучих веществ в потоке и устройство дл его осуществлени
GB2048492A (en) Improvements relating to the measurement of moisture content
CS229723B1 (en) Mixing ratio measuring method of mixtures or solutions
JP2001242099A (ja) マイクロ波式濃度計
JPH07286972A (ja) マイクロ波を利用した水分の測定方法および測定装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20060328