CZ321292A3 - Chaff-cutter - Google Patents

Chaff-cutter Download PDF

Info

Publication number
CZ321292A3
CZ321292A3 CS923212A CS321292A CZ321292A3 CZ 321292 A3 CZ321292 A3 CZ 321292A3 CS 923212 A CS923212 A CS 923212A CS 321292 A CS321292 A CS 321292A CZ 321292 A3 CZ321292 A3 CZ 321292A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
stage
cutter according
drum
rotation
blades
Prior art date
Application number
CS923212A
Other languages
English (en)
Inventor
Alois Scharf
Original Assignee
Biso Maschf Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Biso Maschf Gmbh filed Critical Biso Maschf Gmbh
Publication of CZ321292A3 publication Critical patent/CZ321292A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01FPROCESSING OF HARVESTED PRODUCE; HAY OR STRAW PRESSES; DEVICES FOR STORING AGRICULTURAL OR HORTICULTURAL PRODUCE
    • A01F12/00Parts or details of threshing apparatus
    • A01F12/40Arrangements of straw crushers or cutters
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01FPROCESSING OF HARVESTED PRODUCE; HAY OR STRAW PRESSES; DEVICES FOR STORING AGRICULTURAL OR HORTICULTURAL PRODUCE
    • A01F29/00Cutting apparatus specially adapted for cutting hay, straw or the like
    • A01F29/02Cutting apparatus specially adapted for cutting hay, straw or the like having rotating knives with their cutting edges in a plane perpendicular to their rotational axis

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Threshing Machine Elements (AREA)
  • Amplifiers (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Řezačka
Oblast techniky
Vynález se týká řezačky, obzvláště iezečky pro žací mlátičku /obilní kombajn/, s jedním bubnem, který se skládá z nožového hřídele, rotujícího v podstatě okolo horizontální osy, po jehož obvodu jsou především otočně umístěny nože, které mají po své délce čepel, dále s protilehlými noži, pevně umístěnými a vyčnívajícími dovnitř oběžné dráhy nožů a s vodicím plechem, který je umístěn v podstatě koncentricky k oběžné dráze nožů a v určité vzdáleností od ní a přiléhá k protilehlým nožům ve směru otáčení bubnu, a na němž je v určitém od%upu od protilehlých nožů počítáno se zadržovacím elementem, který směřuje dovnitř.
Dosavadní stav techniky
Taková řezačka je známa z patentu EP 415 419 A2. Nože mohou být označovány rovněž jako cepové nože a jsou uloženy otočně po obvodu rotujícího nožového hřídele. Protilehlé nože, které se nepohybují, se nacházejí mezi rotujícími noži. Jako zadržovací element slouží příčná lišta. Ve směru otáčení bubnu je počítáno s podávacím otvorem, v podstatě ve tvaru násypky, který slouží zejména k podávání slámy.
Z patentu EP 331 764 A1 Jes známa -ezačka, která má v podstatě, horizontální, poháněný rotační hřídel, uložený v pouzdru ve tvaru vany. Na rotujícím hřídeli je upevněn větší počet odstávajících nástrojů, sloužících k drcení, s čelnými hranami šikmo k osovému hřídeli, aby tyto tvořily obalový válec, který frézuje nebo řeže. S pouzdrem je spojena horní podávači násypka.
Drtící nástroje jsou provedeny Jako axiálně dopravující zařízení, která transportují materiál ze středního pásma obalového válce k postranním odhazovacím otvorům. Řezačka známá z patentu EP 331 734 AI nemá ovšem protilehlé nože. Ve směru otáčení bubnu je za násypkou umístěn větší počet lišt, které tvoří třecí dno.
Z patentu DE-PS 623 063 je známo drtící a roztírací zařízení slámy, které se skládá z obíhajícího bubnu s lištami nebo zuby a příslušného koše. Obíhajícímu bubnu je předřazen pár mačkacích válců, která přivádějí slámu, pocházející od třesadel nebo přivedenou separátně do drtícího a třecího zařízení 5 během drtícího procesu tuto pevně drží. ubíhající buben nemá tedy žádné nože, nýbrž toliko líšty nebo zuby. Podávači otvor ve tvaru násypky zde rovněž není. Přívod materiálu, který Je nutno mlátit, probíhá spíše pomocí páru mačkacích válců. Rovněž zde nejsou protilehlé nože.
Podstata vynálezu
Úlohou vynálezu Je zlepšit řezací účinek zařízení, známého z patentu EP 41b 419, popsaného v úvodu.
Podle prvního návrhu Je tato úloha řešena tím, že se zadržovací element skládá z prvního stupně a druhého stupně, následujív čího ve směru otáčení bubnu, přičemž se druhý stupen skládá z většího množství výstupků. První stupeň může být označován Jako předřazený. Skládá se z radiálního úseku, tedy části, která probíhá v podstatě ve směru otáčivé osy bubnu. Ve směru otáčení bubnu Je pak za tím druhý stupeň.
v
Podle vynálezu má vodicí plech stupňovité zadržovací elementy, přičemž druhý stupeň má větší množství výstupků. Druhý stupeň může být vytvořen například Jako známé třecí dno.
Podle vynálezu Je dosaženo výhody, že sláma, která Je Již nařezaná, kterou stlačily protilehlé nože, se zachytí v předřazeném stupni. Stébla, která se stlačila protilehlými noži ve směru oběhu a Ještě nejsou nařezaná, se v prvním stupni položí napříč. Tento efekt se projevuje zejména tehdy, Jestliže je první stupeň poměrně velký. V tomto prvním stupni probíhá další řezání,zeJména stébel,Jím položených příčně. Následně přichází stébelnatý materiál do druhého stupně, který Je vytvořen například jako třecí dno, a které se skládá, známým způsobem, z většího počtu za sebou uspořádaných příčných líšt. Hloubka stupňů příčných lišt druhého stupně může být menší než hloubka prvního stupně. V tomto druhém stupni se stébla dále drtí a rozštěpí v podélném směru. Celkově se stébla, dopravená do bubnu ve směru Jeho oběhu, Ještě lépe a spolehlivé položí napříč.
Další výhodná řešení jsou popsána v podbodech.
První /předřazený/ stupeň může být vyšší než druhý stupen resp. Jeho výstupky. V tomto případe sahá první stupeň - viděno od otáčivé osy bubnu - v radiálním směru zvenku dále než druhý v
stupen.
První /předřazený/ stupen může být také nižší než druhý stupeň eventuelně Jeho výstupky. Podle dalšího výhodného řešení Je první /předřazený/ stupeň právě tak vysoký Jako druhý stupeň příp. Jeho výstupky.
První stupen může být také konstruován Jako žlab.
Vodicí plech probíhá především v pásmu před prvním stupněm stoupavě. Vzestup probíhá ve směru otáčení bubnu. Ve směru otáčení bubnu Je tedy radiální vzdálenost k otáčivé ose bubnu menší.
Výška prvního stupně Je přednostně nastavitelná, čímž může být zařízení přizpůsobeno různým provozním poměrům a požadavkům..
Podle dalšího výhodného řešení Je vodicí plech konstruován v oblasti před prvním stupněm otočně. Tím může být dosaženo, že vodicí plech probíhá v prvnín stupni stoupavě, způsobem, který byl Již popsán. Také stupeň sklonu může být nastaven a tím při-* způsoben různým požadavkům. Osa, okolo níž Je vodicí plech otočný, leží především relativně blízko vodícímu plechu. Otočná část vodícího plechu probíhá, vycházeje od otočné osy, ve směru otáčení bubnu.
v
První stupen může mít čepel. Ta vyčnívá především dovnitř oběžné dráhy nožů. Je pak v pásmu nožů nepřetržitá.
Vodící, plech může mít ve směru otáčení bubnu za druhým stupněm pásmo, které se rozšiřuje. Toto pásmo může být konstruováno podle druhu násypky. Rozdrcený, ale zpomalený materiál se znovu v rozšířeném pásmu urychlí.a Je směrován do vhodného rozdělovacího zařízení
Další výhodné řešení se vyznačuje třetím stupněm, který Je na zadním konci druhého stupně, ve směru otáčení bubnu. Pro právě jmenovaná urychlovací děje a proces proudění se tato prokázalo Jako účelné a výhodné.
Druhý stupen Je konstruován především Jako třecí dno, které se skládá z většího množství výstupků.
Výška druhého stupně resp. třecího dna Je především nastavitelná.
Výstupky třecího dna mohou v pásmu mezi noži vyčnívat do oběžné dráhy nožů. V pásmu nožů Jsou tedy ve výstupcích vybrání.
Třecí dno se skládá především z většího počtu za sebou uspořádaných příčných lišt.
Výstupky třecího dna mohou být také ve tvaru vln. Třecí dno a Jeho výstupky Jsou zhotoveny především jako jeden kus například, z Jednoho plechu.
Výstupky třecího dna se mohou skládat rovněž z jednotlivých čepů. *yto mohou být kulaté, pravoúhlé, čtvercové nebo mohou mít Jiný tvar.
Dále se mohou výstupky třecího dna skládat z nepřerušovaných příčných list. Tyto příčné lišty mohou být uspořádány vsazené. Výstupky třecího dna mohou být také z lišt, uspořádaných klikatě ’ nebo se mohou skládat z lišt, které se diagonálně střídají.
úloha, která je základem vynálezu, podle dalšího návrhu, je pro ochranu nárokována samostatně a Je řešena tím, že zadržovací v
element se skládá z jednotky, kterou tvoří první stupen a následný druhý stupen, ve směru otáčení bubnu, přičemž se druhý stupen skládá z většího počtu výstupků. Při tomto řešení Jsou předřazený stupen a druhý stupeň, který může být konstruován jako třecí dno, shrnuty do jedné jednotky.
Další výhodná řešení Jsou popsána v podbodech.
Jednotka, která se skládá z prvního a druhého stupně, Je spojena s vodicím plechem především rozebíratelně, lato jednotka
Tato Jeanotka může být pak namontována nebo odmontována, Jak Je to zapotřebí pro různé sklizňové materiály.
Nastavitelná Je především výška Jednotky. Tím se vytváří maž nost přizpůsobení pro různé dané skutečnosti a požadavky.
Další výhodné řešení se vyznačuje tím, že Jednotka, skládající se z prvního a druhého stupně, Je otočná. Především Je pak jednotka otočná o 160° a je aretovatelné v každé z obou poloh.
Tím se také vytváří možnost přizpůsobení pro různé sklizňové produkty .
Jednotka Je především na Jedné straně opatřena hladkým dnem.
Podle dalšího výhodného provedení jsou nože na své čelní straně konstruovány ve tvaru čepelí. Toto Je známo z evropské patentové přihlášky 90 116 672.6, na niž byl vzat výslovně zřetel. Tím, že nože mají čepel nejen na své podélné straně, nýbrž také na čelní straně, se účinek řezačky dále zlepšuje. Čepel na čelní straně může být hladká nebo zvlněná nebo může být, podle známé evropské patentové přihlášky, Jiného tvaru.
Přehled obrázků na výkresech
Příklady provedení vynálezu jsou v následujícím podrobně objasněny na základě výkresů, kde ukazuje □br. 1 zadní pásmo žací mlátičky s vestavěnou řezačkou □br. 2 první formu provedení řezačky v bokorysu □br. J další formu provedení řezačky se třetím stupněm □br. 4 další formu provedení řezačky s otočným plechem v pásmu před prvním stupněm
Obr. 5 další formu provedení řezačky, u níž Jsou první /předv v řazený/ stupen a druhý stupen /třecí dno/ shrnuty v jedné jednotce
Obr. 6 další formu provedení, u níž Je jednotka, skládající se z prvního /předřazeného/ a druhého stupně /třecího dna/ variabilní v přistavení
Obr. 7 další formu provedení, u níž je třecí dno provedeno z jednoho kusu a zvlněno v
Ubr. 8 další formu provedení, u níž má první stupen čepel
Obr. 9 další formu provedení, u které se třecí dno skládá z jednotlivých čepů □br.10 další formu provedení, u níž jsou první stupen a třecí dno soustředěny do jedné otočné jednotky
Obr.11 jednotku, znázorněnou na obr. 10, v poloze otočené o 180°
Obr.12 další formu provedení, u které se třecí dno skládá z nepřerušovaných příčných lišt
Obr,13 další formu provedení, u níž se třecí dno skládá z lišt, uspořádaných klikatě ve směru toku řezaného materiálu
Obr.14 další formu provedení, u níž se třecí dno skládá z lišt, uspořádaných střídavě diagonálně
Obr.15 další formu provedení, u níž bylo upuštěno, ve směru točení bubnu, od první lišty druhého stupně
Obr.16 další formu provedení řazačky
Příklady provedeni vynálezu
Zadní pásmo žací mlátičky .1, znázorněné v bokorysu na obr.l, se skládá ze skříně 2. se zadním uzavíracím plechem ji. Ve skříni 2 je umístěno vytřásadlo 4, od něhož se přivádí sláma 5. do řezačky 6. Pod vytřásadlem _4 jsou umístěna síta 7. Sláma b. se přivádí do řezačky £i podávacím otvorem _3, který je na konci podávacího plechu 9. Vstupní plech j3 je umístěn se sklonem tak, aby se utvořila podávači násypka do podávacího otvoru _8. Bezprostředně za podávacím otvorem _8 jsou umístěny nepohyblivé protilehlé nože 10, které vyčnívají dovnitř oběžné dráhy 11 cepových nožů a nacházejí se mezi cepovými noži 12.. Protilehlé nože 10 jsou spojeny s podávacím plechem )9 pomocí montážní kolejnice. Po projití řezačkou 6. se rozdělí sláma b. rozdělovecí zařízením 1_4, známé konstrukce.
Obr. 2 ukazuje řezačku 6 ve zvětšeném provedení. Obsahuje buben, který se skládá z nožového hřídele 16, rotujícího v podstatě kolem ϊ
horizontální osy 15 , po Jehož obvoou jsou v daném případě umiste ny čtyři nože 12, otočné kolem os 17. Nože 12, které mohou být pro své otočné uložení označovány rovněž jako cepové nože, mají po své podélné straně čepele 18. Jak ukazuje obr. 2, mohou být tyto čepele na jejich podélných stranách jak hladké tak ozubené. K dalšímu zlepšení řezacího účinku mají nože kromě toho, také ještě čepele 19 na svých čelních stranách, které mohou být rovněž hladké nebo ozubené.
Na protilehlé nože 10 se napojuje ve směru otáčení bubnu 20 vodicí plech 21, který probíhá v podstatě koncentricky k oběžné dráze nožů 11 a v určité vzdálenosti od oběžné dráhy nožů 11. Vodicí plech 21 má zadržovací elementy, směřující dovnitř, které viděno ve směru otáčení 20 oběžné dráhy nožů 11, jsou v určité vzdálenosti za protilehlými noži 10 a jsou následně popsány podrobně.
Zadržovací elementy vodícího plechu 21 se skládají z prvního stupně 22 a z následného druhého stupně 23, ve směru otáčení bubnu. Tím se zlepšuje účinek řezání. Stébla, která jsou dopravě na ve směru oběhu, tedy paralelně s oběžnou dráhou nožů 11, se. Ještě lépe položí napříč. V předřazeném stupni 22 probíhá další řezání, dříve než se dostane stébelnatý materiál do druhého stup v
ně, který Je na předřazený stupen napojen, a kde Je stébelnatý materiál řezán na menší kousky.
První /předřazený/ stupeň 22 je konstruován Jako zkosená hrana 24 směrem k otočné ose. bubnu 15. Ve směru otáčení bubnu 20 Je vodioí plech 21 proveden jako žlab 25.
Druhý stupeň 23 je konstruován jako třecí dno 27 a skládá se z většího počtu výstupků 26. Výstupek 28 třecího dna 27, který je nejdále vpředu ve směru otáčení bubnu 20 se napojuje přesvědčivě na zkosenou hranu 24 prvního stupně 22. Tím se dále v
zvyšuje první stupen 22., Konce výstupků 26, ležící radiálně uvnitř, Jsou vně oběžné dráhy nožů 11. Výstupky 26 jsou konstruovány Jako větší počet za sebou uspořádaných příčných lišt. Ty „ tvoří na sebe navazující stupně, jejichž hloubka a rozestupy jsou drženy menší než u prvního stupně 22. Toto opatření umožňuje další jemnější řezání stébel v podélném směru v pás«u druhého stupně 23.
Ve směru oběhu nožů 20 za třecím dnem 27, který tvoří druhý stupen 2 j se napojuje třetí stupeň 29, který Je vytvořen jako plech 30, který se vradlálnim směru rozšiřuje. Stébelnatý materiál , rozdrcený třecím dnem 27, ale rovněž tímto zpomalen, se tímto způsobem znovu urychlí a Je směrován do rozdělovacího září zení 14 /na obr. 2 není provedeno z důvodu zjednodušení grafické ho znázornění/
Vodicí plech 21 Je vytvořen z jednoho kusu, který se skládá ze žlabu 25, zkosené hrany 24, která tvoří první stupeň 22, druhého stupně 23 a třetího stupně 29. V pásmu druhého stupně 23 Jsou příčné lišty 26 spojeny s vodicím plechem 21 a tvoří třecí dno 27.
V další formě provedení na obr. 3 Je menší počet lišt 26, které mají ve směru oběžné dráhy nožů 20 větší šířku a větší rozestup od sebe. V pásmu třetího stupně 29 Je vně zkosená hrana 31, která tvoří další stupeň. Toto se ukázalo účelným a výhodným pro zrychlovací proces a pro proces proudění materiálu, Jak bylo shora popsána na základě obr. 2. V levé spodní části obr. 3 Jsou znázorněny líšty 26 třecího dna 27 v půdorysu.
U varianty, znázorněné na obr. 4 je konstruován vodicí plech v pásmu ve tvaru žlabu .25,před prvním stupněm 22.otočně. Otočný plech 32 Je na vodicím plechu umístěn otočně kolem osy 33 která je s osou otáčení bubnu 15 paralelní. Možnost otáčení Je vyznačena oboustrannou šípkou .34. Otočný plech 32 je aretovatelný v různých polohách otočení. Tím je nastavitelná výška prvního stupně 22, tvořeného zkosenou hranou 24. V pásmu otočného plechu 32 probíhá vodicí plech k němu stoupavě a velmi se liší, vždy podle polohy otočení.
Na obr. 5 se skládají zauržovací elementy vodícího plechu z Jednotky 35, kterou tvoří první stupeň 22 a následující druhý
V v stupen 23, ve směru otáčení bubnu 20, přičemž je první stupen
4.2 opět vyšší než druhý stupen 23, který je konstruován jako třecí dno 27, skládající se z většího počtu příčných lišt 26, které Jsou od sobe v rozestupu. Jednotka 35 Je tvořena plechem ve tvaru U, který Je rozebíratelné spojen s vodicím plechem 21 ponocí šroubů nebo podobných spojovacích elementů 36 /na obr. Jsou pouze neznačeny/. První stupen Je tvořen ložiskovým čepem 37 Jednotky .35, ve tvaru LJ, který leží vpředu ve směru otáčení bubnu 20. Vzadu ležící ložiskový čep 31, jednotky 35 ve tvaru Li, tvoří další stupeň 31, jak již bylo zmíněno shora /srovnej s obr. 3./.
Li formy provedení, znázorněného na obr. 5, vytváří první
V V v stupen 22., druhý stupen 23 a další stupen 31 Jednotku 35, která Je tentokrát variabilní v 'postavení ve směru 3S k otočné ose bubnu 15., takže Je výška Jednotky 35 a tím také výška stupňů nastavitelná. Tím může být zjednodušena nebo zamezena potřebná pře stavba jednotky 35 u dalšího provedení na obr. 5. Individuelní v
nastavení výšky stupňů Je umožněna vždy podle požadavků daného použití. U formy provedení na obr. 5 může být Jednotka 35 namontována nebo vymontována podle potřeby pro různé sklizňové materiály. U formy provedení na obr. 6 se- nastaví,oproti tomu zlepše v v ným způsobem, výšky stupňů individuálně. Výšky stupňů mohou být nastaveny, v extrémním případě natolik, že jednotka tvoří opět rovné dno, Jak je znázorněno na obr.11.
Lišty 26 třecího dna 27 Jsou na svých radiálně vnějších kon cích spojeny s vodicí lištou 29. Lišty 26 Jsou dále vedeny ve vy bráních Jednotky 35. Tím může být seřízena výška lišt 26 proti Jednotce 35, což představuje další možnost přizpůsobení různému v
skliznovému materiálu.
U formy provedení na obr. 7 je tvořeno třecí dno 27 vlnitým plechem 40, který tvoří s vodicím plechem 21 jeden kus. Vlnitý plech 40 může mít kulaté čí trojhranné nebo jiné tvary vln. Tím mohou být ovlivněny poměry řezání a potřeba výkonu.
Forma provedení na obr. ΰ má zkosenou hranu 24, s čepelí 44 která tvoří první stupeň 22, jejichž horní pásmo vyčnívá dovnitř oběžné dráhy nožů 11. Čepel 41 směřuje v radiálním směru k otoč né ose bubnu 15. V levé spodní části obr. 5 jsou znázorněny čepe le 41 a listy 26 třecího dna 27 shora /ve směru šipky 43/. Také
dráhy těchto nožů 12 vydrání 44 a to Jak v lištách 26, tak v čepelích 41. Těnito vybráními 44 Jsou čepele 41 a lišty 26 plynulé
U formy provedení na obr. 3 se skládají výstupky třecího dna 27 z jednotlivých čepů 45 , které mohou být v průřezu kulaté nebo pravoúhlé nebo jiného tvaru.
Forma provedení, která je znázorněna na obrázcích 10 a 11, u které sepodobně Jako na obrázcích b a 6, skládaji stupně z jed notky 35, která Je tentokrát ovšem uložena otočné kolem osy 46, která probíhá paralelně osou otáčení bubnu 15., jak je vyznačeno v
oboustrannou šipkou. 47. Jednotka 35 Je tvořena skříňovým profilem 48. Na straně 43 Jsou upevněny příčné lišty 26, které tvoří třecí dno 27. Na protilehlé straně skříňového profilu Je počítáno s rovným dnem 50. Jednotka 35 může být aretována v obou polohách otočených o 180°, Jak je znázorněno na obr. 10 a 11. U formy provedení na obr. 10 a 11 Jsou podle toho, předřazený stupen
možnost rychlého přestavení pro různé skliznové poměry.
U formy provedení na obr. 12, se skládají výstupky třecího dna 27 z nepřerušovaných příčných lišt 51. Mezi výstupky 51 se nacházejí mezery 52., které Jsou uspořádány vsazené k sobě od. řady 53 k nejbližší řadě 53.
Na obr. 13 Je znázorněna forma provedení, u které se třecí dno 27 skládá z lišt 55, které jsou uspořádány klikatě ve směru v
proudění skliznovéno materiálu.
Fodle varianty na obr. 14, se skládá třecí dno 27 z lišt 56. které Jsou uspořádány střídavě diagonálně.
Uspořádáním, které je znázorněna na obrázcích 3, 12, 13 a
14, se spolehlivě zabrání tomu, aby se třecí dno 27 řezaným materiálem zahtilo, nýbrž přejetím řezaného materiálu se zachová volné a tím zůstane zachován jeho účinek.
Forma provedení, znázorněná na obr. 15, ukazuje tutéž formu provedení, v podstatě znázorněnou na obr. 2, u které není nej*přednější lišta 25 /na obr. 2 označena jako lišta 25/ třecího dna
27. Lišty druhého stupně nezačínají proto, jako na obr. 2, na stejném místě, jako první stupeň, nýbrž o něco vzadu ve směru otáčení bubnu.
v
Li provedeni na obr. 16 jsou tvořeny první stupen 22, druhý v v stupen 21 a třetí stupen 29 z Jediného plechu zkosenými hranami Jako Jeden kus. Výška prvního stupně 22, Je právě tak velká jako výška výstupků 6U, tvořících druhý stupeň 21. Vodicí plech obsahuje větší počet hranění, která slouží Jako zadržovací elementy.

Claims (26)

1. Řezačka, zejména hiK\*»A řezačka pro žací .mlátičku, /obilní kombajn/, s bubnem, který se skládá z rotujícího nožového hřídele /16/, který se. v podstatě otáčí okolo horizontální osy /15/, a na jehož obvodu jsou hlavně otočně /17/ umístěny nože /12/, které mají po své podélné straně čepel /13/, dále s protilehlými noži /10/, upevněnými pevně ve směru otáčení bubnu a vyčnívajícími dovnitř oběžné dráhy nožů /11/ a s vodicím plechem /21/, uspořádaným ve směru otáčení bubnu /20/ v podstatě koncentricky k oběžné dráze nožů /11/ a ve vzdálenosti od ní, který je navazující na protilehlé nože /10/, a na němž se v odstupu od protilehlých nožů /10/ počítá s dovnitř směřujícím zadržovacím elementem, vyznačující se tím, že zadržovací element se skládá z prvního stupně /22/ a následujícího,ve směru otáčení bubnu /20/, druhého stupně /23/, který se skládá z většího počtu výstupků /26/.
2. Řezačka podle bodu 1, vyznačující se tím, že první stupen /22/ je vyšší nebo nižší než druhý stupen /23/.
3. Řezačka podle bodu 1, vyznačující se tím, * v v že první stupen /22/ je právě tak vysoký jako druhý stupen /23/ resp. jeho výstupky /26/.
4. Řezačka podle jednoho z předložených bodů, vyznačující se tím, že první stupen /22/ je konstruován jako žlab /2b/.
5. Řezačka podle jednoho z předložených bodů, vyznačující se t í m, že vodicí plech /21/ v pásmu prvního stupně /22/ probíhá stoupavě /32/ /obr.4/.
6. Řezačka podle jednoho z předložených bodů, vyznačující se t í m, že výška prvního stupně /22/ je nastavitelná.
tím, kon
7.
Řezačka podle bodu 6, vyznačující že vodicí plech /21/ je v pásmu prvního stupn= struován otočně /32/ /obr.4/.
/22/
3. Řezačka podle jednoho z předložených bodů, vyznačující se t í m, že první stupeň /22/ má čepel /41/ /obr.
8/.
9. Řezačka podle bodu 3, vyznačující se tím, že. čepel /41/ vyčnívá dovnitř oběžné dráhy nožů /11/ a v pásmu nožů /12/ je nepřerušovaná.
10. Řezačka podle jednoho z předložených bodů, vyznačující se t i m, že vodicí plech /21/ má ve směru otáčení bubnu /20/ za druhým stupněm /23/ rozšířené pásmo /29/.
Řezačka podle jící se ní bubnu /20/ jednoho z předložených bodů, vyznačut í m, že má na zadním konci, ve směru otáčedruhého stupně /23/ další stupeň /31/.
12. Řezačka podle jednoho z předložených bodů, vyznačující se tím, že druhý stupeň /23/ je vytvořen jako třecí dno /27/, které se skládá z většího počtu výstupků.
13. Řezačka podle jednoho z předložených bodů, vyznačující se tím, že výška druhého stupně /23/ resp. třecího dna /27/ je nastavitelná /obr.3/.
14. Řezačka podle bodu 12 nebo 13, vyznačující se tím, že výstupky /26/ třecího dna /27/ v pásmu mezi noži /12/ vyčnívají do oběžné dráhy nožů /11/ /obr.3/.
15. Řezačka podle jednoho z bodů 12 až 14, vyznačující se t í m, že třecí dno /27/ se skládá z většího počtu příčných lišt /26/, které jsou uspořádány za sebou.
16. Řezačka podle jednoho z bodů 12 až 15, vyznačující se t í m, že výstupky /25/ třecího dna /27/ jsou ve tvaru vln /40/ /obr.7/.
v
17. Řezačka podle Jednoho z bodů 12 až 16, vyznačující se t í m, že třecí dno /27/ a Jeho výstupky /26, 40/ Jsou zhotoveny z Jednoho plechu.
ld. Řezačka podle jednono z bodů 12 až 17, vyznačující se t í m, že výstupky třecího dna /27/ se skládají z Jednotlivých čepů /40/ /obr.9/.
19. Řezačka podle Jednoho z bodů 12 až 1tí, vyznačující se t í m, že výstupky třecího dna /27/ se skládají z nepřerušovaných /52/ příčných líšt /51/ /obr. 12/.
20. Řezačka podle Jednoho z bodů 12 až 19, vyznačující se t í m, že výstupky třecího dna /27/ se skládají z líšt /55/, uspořádaných klikatě /obr. 13/.
21. Řezačka podle Jednoho z bodů 12 až 20, vyznačující se t í m, že výstupky třecího dna /27/ se skládají z lišt /56/, uspořádaných střídavě diagonálně.
22. Řezačka, zejména visutá řezačka pro žací mlátičku /obilní kombajn/, s Jedním bubnem, který se skládá z nožového hřídele /16/, rotujícího v podstatě okolo horizontální osy /15/,a po Jehož obvodu Jsou především otočně /17/ umístěny nože /12/, které mají po své podélné straně čepel /18/, dále s protilehlými noži /10/, které vyčnívají do oběžné dráhy nožů /11/ a s vodicím plechem /21/, umístěným v podstatě koncentricky k oběžné dráze nožů /11/ a v určité vzdálenosti od ní, navazujícím na protilehlé nože /10/, ve směru otáčení bubnu /20/, a Je opatřen dovnitř směřujícím zadržujícím elementem, vyznačující se tím, že zadržující element se sklá dá z Jednotky /35/, kterou tvoří první stupeň /22/ a následný druhý stupen /23/, ve směru otáčení bubnu /20/, přičemž dru hý stupen se skládá z většího počtu výstupků /26/.
y
23. Řezačka podle bodu 22, vyznačující se tím, že Jednotka /35/ je s vodicím plechem /21/ spojena rozebíratelně /36/.
„v
24. Řezačka podle bodu 22 nebo 23, vyznačující se tím, že výška Jednotky /35/ Je nastavitelná /36/ /obr.6/.
25. Řezačka podle Jednoho z bodů 22 ež 23, vyznačujíc se t í m, že Jednotka /35/ Je otočná /47/ /obr. 10 g 11/ v
26. Řezačka podle bodu 25, vyznačující se tím že na Jedné straně Jednotky /35/ Je počítáno s rovným dnem /48/.
27. Řezačka podle Jednoho z bodů 2ž až 26, vyznačujíc se t í m, že má další znaky podle Jednoho z bodů 1 až 19
28. Řezačka podle Jednoho z předložených bodů, vyznačuj c í se t í m, že nože !Y2/ Jsou na svéčelní straně kon· struovány ve tvaru čepele.
CS923212A 1991-10-24 1992-10-24 Chaff-cutter CZ321292A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4135165A DE4135165C2 (de) 1991-10-24 1991-10-24 Häcksler

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ321292A3 true CZ321292A3 (en) 1993-05-12

Family

ID=6443360

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS923212A CZ321292A3 (en) 1991-10-24 1992-10-24 Chaff-cutter

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0538599B1 (cs)
CN (1) CN1072055A (cs)
AT (1) ATE198020T1 (cs)
CA (1) CA2081240A1 (cs)
CZ (1) CZ321292A3 (cs)
DE (2) DE4135165C2 (cs)
HU (1) HUT66029A (cs)
PL (1) PL296302A1 (cs)
SK (1) SK321292A3 (cs)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4431802A1 (de) * 1994-09-07 1996-03-14 Claas Ohg Anbauhäcksler mit Breitverteileraustrag für zu zerkleinerndes Gut, insbesondere Stroh/Spreu-Gemisch für/an einem Mähdrescher
DE19535175A1 (de) * 1995-09-25 1996-03-21 Jakobi Wilhelm Dipl Ing Fh Strohhäcksler zum Zerkleinern von Halmgut hinter den Kornabscheideeinrichtungen eines Mähdreschers
CA2265600C (en) * 1996-09-10 2007-06-26 Biso B.V. Chaff cutter for comminuting haulm behind the grain-separator devices of a combine harvester
DE19749337C2 (de) * 1997-11-07 1999-09-02 Schrattenecker Häcksler zum Zerkleinern von Halmgut
DE19823489A1 (de) * 1998-05-26 1999-12-02 Franz Schrattenecker Häcksler zum Zerkleinern von Halmgut
DE20000454U1 (de) 2000-01-12 2000-03-02 Rutz Georg Feldhäcksler mit einem Reibboden
DE10117154A1 (de) * 2001-04-05 2002-11-21 Claas Selbstfahr Erntemasch Häckseleinrichtung
US8590355B2 (en) 2004-04-19 2013-11-26 Rasspe Systemtechnik Gmbh & Co. Kg Chopping blade and counterblade for a chopping device and process for its production
WO2007125557A1 (en) * 2006-05-03 2007-11-08 Tierre S.R.L. New knife/crushing unit for agricultural and industrial crushing machines
US8146231B2 (en) 2007-05-23 2012-04-03 Cnh America Llc Insertion tool for a rotary chopper element of an integral chopper assembly of a combine harvester
GB0812984D0 (en) * 2008-07-16 2008-08-20 Larrington Richard Handling fibrous material
CN102007842A (zh) * 2009-09-08 2011-04-13 刘勇 滚刀式铡草机
DE102012102551A1 (de) * 2012-03-26 2013-09-26 Claas Saulgau Gmbh Feldhäcksler mit Reibboden
DE102013108292A1 (de) * 2013-08-01 2015-02-05 Claas Selbstfahrende Erntemaschinen Gmbh Mähdrescher mit einer Häckselvorrichtung
US9635813B2 (en) 2014-07-08 2017-05-02 Cnh Industrial America Llc Residue handling system for an agricultural harvester
BE1023152B1 (nl) 2015-08-28 2016-12-02 Cnh Industrial Belgium Nv Oogstmachine met feedbackregeling van hakselparameters
CN105917874A (zh) * 2016-05-19 2016-09-07 河南盛和明威实业有限公司 玉米秸秆粉碎机
DE102018133505B3 (de) * 2018-12-21 2020-03-26 Konrad Hendlmeier Schneidvorrichtung zum Zerkleinern von Ernterückständen oder Pflanzenteilen
CN109964662A (zh) * 2019-02-26 2019-07-05 中国农业大学烟台研究院 一种沼气工程用智能化原料收运设备
US11724263B2 (en) * 2019-10-25 2023-08-15 Sesh Technologies Manufacturing Inc. Dual-blade agricultural grinder
CN112868404B (zh) * 2021-01-18 2023-09-26 洞玛生物技术(深圳)有限公司 一种草本植物自动萃取装置
EP4088558B1 (en) * 2021-05-12 2024-02-28 CNH Industrial Belgium N.V. Chopper arrangement for an agricultural harvester
CN114982488B (zh) * 2022-06-08 2023-04-25 中国农业大学 一种自适应变直径滚筒及切碎滚刀

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE823063C (de) * 1950-05-25 1953-06-05 Josef Dechentreiter Strohzerkleinerungs- und Reibevorrichtung
GB1043712A (en) * 1963-02-05 1966-09-21 Massey Furguson G M B H Straw chopper
DE3316241A1 (de) * 1983-05-04 1984-11-08 Claas Saulgau GmbH, 7968 Saulgau Maishaecksler mit einem reibboden
EP0164489B1 (de) * 1984-01-31 1989-11-15 Franz Prof. Dr.-Ing. Wieneke Vorrichtung zum Zerkleinern von körnigen und/oder faserigem Gut
DE3444502A1 (de) * 1984-12-06 1986-06-12 Franz Prof. Dr.-Ing. 3406 Bovenden Wieneke Einrichtung zum zerkleinern und aufbereiten von halmgut insbesondere von silomais
DE3866232D1 (de) * 1988-03-10 1991-12-19 Wieneke Franz Spleisshaecksler.
DD287189B5 (de) * 1989-08-21 1993-06-03 Landtechnik Ag Schoenebeck Zerkleinerungseinrichtung fuer feldhaecksler
DE59008064D1 (de) * 1989-09-01 1995-02-09 Biso Maschf Gmbh Häcksler.

Also Published As

Publication number Publication date
DE4135165C2 (de) 1998-04-09
CN1072055A (zh) 1993-05-19
HUT66029A (en) 1994-09-28
DE59209881D1 (de) 2001-01-18
CA2081240A1 (en) 1993-04-25
EP0538599B1 (de) 2000-12-13
ATE198020T1 (de) 2000-12-15
PL296302A1 (en) 1993-10-04
EP0538599A3 (en) 1994-06-22
DE4135165A1 (de) 1993-04-29
SK321292A3 (en) 1995-10-11
EP0538599A2 (de) 1993-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ321292A3 (en) Chaff-cutter
EP0793412B1 (de) Strohhäcksler zum zerkleinern von halmgut hinter den kornabscheideeinrichtungen eines mähdreschers
CA2530327C (en) Cutterhead
US3794047A (en) Crop feeding means for an axial flow combine having side by side threshing units
EP1232683B1 (de) Förderelemente und Zerkleinerungseinrichtung für landwirtschaftliche Arbeitsmaschine
US7867072B2 (en) Rotor tine and rotary element configuration for crop residue treatment systems
RU2442314C2 (ru) Измельчитель-разбрасыватель
US3670739A (en) Axial flow combine with a rotary discharge and a straw chopper
DE19906454A1 (de) Verteilvorrichtung einer Zerkleinerungsvorrichtung
EP0748583B1 (de) Mähdrescher
EP1374663B1 (en) Crop chopper arrangement for agricultural machinery
US4998679A (en) Device for chopping straw
US4484587A (en) Axial-flow thresher-separator unit for combine harvesters
DE3122920A1 (de) "erntemaschine, insbesondere maehdrescher"
US4303078A (en) Agricultural machine
DE19753486B4 (de) Häckselvorrichtung
EP3520596A1 (de) Mähdrescher
US4312481A (en) Cutterhead crop redirectors
EP0153621A1 (de) Trommelhäcksler mit einer Nachzerkleinerungseinrichtung
US3100370A (en) Forage harvester
RU2331181C2 (ru) Жатка для уборки грубостебельных культур
EP0862850A1 (de) Mähdrescher
US4291521A (en) Husk separator for corn harvester
EP1031271B1 (de) Verteilvorrichtung einer Zerkleinerungsvorrichtung
DE2621292A1 (de) Geraet zum aufnehmen und zerkleinern landwirtschaftlicher erntegueter