CZ31846U1 - Dřevěný dílec s reliéfem - Google Patents

Dřevěný dílec s reliéfem Download PDF

Info

Publication number
CZ31846U1
CZ31846U1 CZ2016-32067U CZ201632067U CZ31846U1 CZ 31846 U1 CZ31846 U1 CZ 31846U1 CZ 201632067 U CZ201632067 U CZ 201632067U CZ 31846 U1 CZ31846 U1 CZ 31846U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
relief
panel
wooden
wood
pressing
Prior art date
Application number
CZ2016-32067U
Other languages
English (en)
Inventor
Martin Böhm
Martin Machů
Štěpán Hýsek
Jan Bomba
Aleš Zeidler
Original Assignee
Česká zemědělská univerzita v Praze
Matrix A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Česká zemědělská univerzita v Praze, Matrix A.S. filed Critical Česká zemědělská univerzita v Praze
Priority to CZ2016-32067U priority Critical patent/CZ31846U1/cs
Publication of CZ31846U1 publication Critical patent/CZ31846U1/cs

Links

Description

Oblast techniky
Předkládané technické řešení se týká dřevěného dílce s reliéfem.
Dosavadní stav techniky
V současnosti se pro masivní dřevěné povrchy, jako jsou terasy nebo např. obklady, používají především prkna a fošny, které mají hladký povrch, nebo mají do povrchu vyfrézované drážky.
Zatímco dílce s hladkým povrchem nejsou protiskluzově upraveny, u druhého způsobu provedení je, zejména v případě venkovních teras, snížena trvanlivost dílců z důvodu ulpívání vody a nečistot ve vyfrézovaných drážkách. Ulpívání vody vede k deformacím, snížení kvality a vzhledu dřevěných ploch a následně i ke snížení jejich životnosti.
Podstata technického řešení
Nevýhody stavu techniky řeší předkládané technické řešení, který se týká dřevěného dílce s reliéfem. Dřevěný dílec značí celodřevěný, tedy masivní, dílec, jakož i dílce na bázi dřeva, obsahující dřevěné lamely, vícevrstvé desky, překližky, dřevotřískové nebo dřevovláknité desky, které mají plochu, do které má být umístěn reliéf, tvořenou alespoň 2 mm vrstvou dřeva. Vytvořený vzor není vyhlouben směrem dovnitř dřevěného dílce, nýbrž naopak vystupuje nad jeho povrch jako reliéf. Tvar vzoru reliéfů může být optimalizován pro usnadnění odtékání vody z povrchu dílce. Optimalizací se rozumí vytvoření takového reliéfu, který bude mít spád směrem od středu plochy dílce k okraji, anebo vytvoření vypouklého tvaru průřezu dílce se vzorem, který zároveň zajišťuje jeho protiskluzově vlastnosti. Způsob výroby dřevěného dílce s reliéfem využívá přirozených hygroskopických vlastností dřeva a s nimi souvisejících projevů bobtnání. Do plochy celodřevěného masivního dílce se vlisuje zvolený vzor a poté se frézováním/broušením srovná plocha dílce do požadovaného tvaru, s výhodou do roviny nebo vypouklé (konvexní) plochy. Následně pak dojde vlivem sorpce např. vzdušné vlhkosti, a vlivem elastičnosti dřevních vláken, k většímu nabobtnání stlačených částí dřeva, a tedy i k vystoupení vlisovaného vzoru nad úroveň povrchu dílce. V průběhu výroby dřevěného dílce lze taktéž modifikovat jeho vlastnosti pomocí tepelné úpravy (s cílem snížení rozměrových změn vlivem vlhkosti, resp. v případě plastifikace, používané pro tvarování/ohýbání dřeva, s cílem umožnění tvarování dílce). Tepelná úprava se provádí současně s lisováním nebo se provádí před/po procesu lisování, s výhodou se tepelná úprava provádí po procesu lisování. Tepelná úprava probíhá při teplotách v rozmezí od 60 °C do 240 °C, s výhodou od 60 °C do 90 °C a od 140 °C do 230 °C.
Předmětem předkládaného technického řešení je dřevěný dílec s reliéfem, který má tvar kvádru nebo kvádru s alespoň jednou plochou opracovanou do vyklenutého oblouku a obsahuje dřevěný reliéf vystupující nad plochu povrchu alespoň jedné plochy dřevěného dílce, přičemž materiál dřevěného dílce je vybraný ze skupiny sestávající z dřevěného masivu, dřevěných lamel, vícevrstvých desek, překližky, dřevotřískových nebo dřevovláknitých desek, a přičemž povrch alespoň jedné plochy dřevěného dílce, obsahující vystupující dřevěný reliéf, je tvořen alespoň 2 mm vrstvou dřeva.
V jednom provedení předkládaného technického řešení má reliéf tvar vybraný ze skupiny zahrnující válec, lomenou hranu, jehlan.
Dřevěný dílec s reliéfem podle předkládaného technického řešení lze vyrobit tak, že se nejprve do alespoň jedné plochy dřevěného dílce vlisuje vzor, potom se celá plocha dílce, do které byl vzor vlisován, zarovná do požadovaného tvaru roviny nebo vypouklé plochy, a nakonec se dílec podrobí bobtnání vlivem vlhkosti. Vlisováním se rozumí kalandrové lisování, kontinuální lisování, plošné lisování, výtlačné lisování. S výhodou se vzor do plochy dílce vtlačí pomocí válce.
K bobtnání může dojít vlivem řízené nebo neřízené absorpce vzdušné vlhkosti, popřípadě lze použít vodní postřik.
- 1 Po kroku lisování může následovat ještě krok tepelné úpravy a/nebo plastifikace, případně může krok tepelné úpravy a/nebo plastifikace kroku lisování předcházet.
Lisování může probíhat při teplotě v rozmezí od 5 °C do 90 °C. S výhodou je teplota lisování nižší nebo rovná teplotě případné plastifikace střední lamely. Teplota plastifikace střední lamely je závislá především na hustotě a typu použité dřeviny, pro většinu tuzemských druhů dřevin se jedná o teplotu v rozmezí od 60 do 90 °C.
Tepelná úprava dílce může rovněž probíhat při teplotě v rozmezí od 100 °C do 240 °C, s výhodou od 140 °C do 230 °C, v prostředí s řízenou vlhkostí prostředí.
Plastifikace může probíhat při teplotě v rozmezí od v rozmezí od 60 do 90 °C.
Zarovnání plochy dílce do požadovaného tvaru se provede broušením, frézováním, hoblováním a/nebo řezáním. Požadovaný tvar může být například rovina nebo konvexní tvar, s výhodou je požadovaným tvarem rovina.
Předkládané technické řešení je vhodné také pro dekorační účely, například u obkladů je vhodné použití i velmi jemného vystoupení reliéfu, které může být patrné při pohledu z boku/strany, ale nezřetelné při přímém pohledu na obklad apod. Použití dřevěného dílce s reliéfem podle předkládaného technického řešení při konstrukcích podlah, plovoucích podlahových dílců, plošných dílců, obkladů, fasád, terasových systémů, nábytku a/nebo dekorativních dílců pro protiskluzové úpravy podlahových dílců, usnadnění odtékání vody z povrchu dílce a/nebo zvýšení odolnosti dílce vůči ulpívání vody umožňuje zvýšení trvanlivosti dílců a jejich odolnosti vůči ulpívání vody a nečistot ve vyfrézováných drážkách, které by jinak vedlo k deformacím, snížení kvality a vzhledu dřevěných ploch a následně i ke snížení jejich životnosti.
Objasnění výkresů
Obr. 1: Bokorysný a půdorysný pohled na výrobní fáze dřevěného dílce s reliéfem, znázorňující dřevěný dílec I s horní plochou srovnanou do jedné roviny (A), což je podoba dílce, která odpovídá předvýrobní fázi a dále pak fázi výroby, kdy je srovnána celá horní plocha dřevěného dílce do jedné roviny po již provedeném úkonu lisování vzoru (B), obsahující vlisy 2 vzoru, a finální podoba dílce s reliéfem 3 již po kroku bobtnání (C);
Obr. 2: Finální podoba dřevěného dílce I s různými vzory reliéfu 3. A: reliéf tvaru válce; B: reliéf tvaru lomené hrany.
Obr. 3: Další vzory reliéfů 3 znázorněné v bokorysu a půdorysu, kde dřevěný dílec I obsahuje nejprve vlisy 2 a následně reliéf 3. A: reliéf tvaru lomené hrany; B: reliéf tvaru vlnovky; C: reliéf tvaru lomené hrany.
Obr. 4: Finální podoba dřevěného dílce 1 v provedení, kdy je horní plocha zarovnána do konvexního tvaru 4 a opatřena reliéfem 3 ve tvaru jehlanu.
Příklady uskutečnění technického řešení
Následující příklady provedení technického řešení slouží kjeho objasnění, aniž by jimi bylo technické řešení jakkoliv omezeno.
Příklad 1: Dřevěné dílce zarovnané do roviny, s reliéfem
Příklad provedení, v bokorysném a půdorysném pohledu, zobrazený na Obr. 1 představuje výrobní fáze dřevěného dílce s reliéfem (ve formě podlahového prkna), znázorňující dřevěný dílec i s horní plochou srovnanou do jedné roviny (A). Tato podoba dílce odpovídá předvýrobní fázi a dále pak fázi výroby, kdy je srovnána celá horní plocha podlahového dílce do jedné roviny po již provedeném úkonu lisování vzoru (B). Po úkonu lisování obsahuje dřevěný dílec vlisy 2 vzoru zvoleného reliéfu 3. Dále je zobrazena finální podoba dílce s reliéfem 3 po kroku bobtnání (C). Provedení reliéfu 3 ve tvaru válců, i jejich umístění na ploše dřevěného dílce, je zvoleno s ohledem na zlepšení protiskluzových vlastností.
CZ 31846 Ul
Na Obr. 2 je v axonomickém pohledu zobrazena finální podoba dřevěného dílce i s různými vzory reliéfů 3 (A - válec, B - lomená hrana). Jedná se o reliéfy ve tvaru vystupujících válců a vyvýšené lomené hrany pro zlepšení protiskluzových vlastností dřevěných podlahových prken pro použití do interiéru i exteriéru.
Obr. 3 znázorňuje v bokorysném a půdorysném pohledu další vzory reliéfů 3 podlahových prken (A: reliéf 3 tvaru lomené hrany; B: reliéf 3 tvaru vlnovky; C: reliéf 3 tvaru lomené hrany). Funkce reliéfů nespočívá pouze ve zlepšení protiskluzových vlastností, ale má taktéž funkci estetickou. I zde jsou znázorněny výrobní fáze dřevěných dílců 1 s reliéfem 3, kde vždy první ze série tří obrázků představuje dřevěný dílec 1 s horní plochou srovnanou do jedné roviny, druhý ze série tří obrázků představuje dřevěný dílec I s vlisy 2 vzoru zvoleného reliéfu 3 a třetí ze série tří obrázků představuje finální podobu dílce 1 s reliéfem 3.
Příklad 2: Dřevěný dílec zarovnaný do konvexního tvaru, s reliéfem
Opracování horní plochy dřevěného dílce I do konvexního tvaru 4 (vyklenutého oblouku) je zobrazen na Obr. 4. Tvar horní plochy dřevěného dílce je zvolen tak, aby bylo umožněno, co nej snadnější odtékání vody z povrchu. Pro zlepšení protiskluzových vlastností je horní konvexní tvar 4 opatřen reliéfem 3 ve tvaru jehlanu.
Příklad 3 - není předmětem ochrany tohoto užitného vzoru: Způsob výroby dřevěného dílce
První fází způsobu výroby dřevěného dílce je příprava dřevěného dílce před lisováním reliéfu. Vstupní dřevěný dílec se vysuší na požadovanou vlhkost, popř. zůstane nevysušený. Povrch dřevěného dílce se upraví technologií frézování, broušení, hoblování, řezání, nebo může zůstat neupraven. Neupraveného povrchu se použije v případě snížení výrobních nákladů, nebo v případě požadavků na dekorační účely. Povrch dřevěného dílce se upraví do roviny/požadovaného tvaru.
Druhou fází je lisování reliéfu. Do připraveného povrchu dřevěného dílce se vtlačí reliéf. Výroba může být kontinuální, nebo se skládá z jednotlivých na sebe navazujících etap. Hloubka vtlačení reliéfu (řádově v milimetrech) je závislá na typu použitého materiálu, na obsahu vlhkosti a na účelu použití výrobku. Teplota lisování je ovlivňována způsobem technologie výroby. Lze využít teploty od 5 °C do 240 °C, přičemž jednotlivé intervaly odpovídají lisování bez tepelné modifikace (5 °C až 35 °C), teplotě plastifikace (60 °C až 90 °C) a tepelné úpravě při teplotě 100 °C až 240 °C. Lisování bez tepelné modifikace je určeno pro dřevěné dílce pro běžné použití. Lisování při teplotě plastifikace je určeno pro tvarové výrobky technologií ohýbáním. Lisování před plastifikací dílce se realizuje na plochách dílce, které nepřiléhají k pásnici a ohýbací šabloně/formě. Lisování po plastifikací dílce se provádí v případě, že lisovaný reliéf má být na plochách dílce přiléhajících při ohýbání k pásnici/formě. Lisování při zvýšené teplotě 140 °C až 240 °C se provádí v případě požadavku snížení rozměrových změn dřeva/materiálu na bázi dřeva, nebo při požadavku na změnu barvy dřevěného dílce dosažené tepelnou úpravou. Tepelnou úpravu je možné provádět taktéž po procesu lisování bez tepelné úpravy.
Ve třetí fázi výroby se povrch dřevěného dílce zarovná do roviny/požadovaného tvaru. Podstatou zarovnání povrchu po procesu lisování je úběr materiálu dřevěného dílce z oblastí mimo vtlačený reliéf.
Čtvrtou fází výroby je vystoupení vlisováného vzoru nad úroveň zarovnané plochy dřevěného dílce. Při této fázi je využito elastičnosti dřevních vláken a přirozených hygroskopických vlastností dřeva, které vlivem sorpce vlhkosti/nasáknutím vody v kapalné formě bobtná. K vystoupení reliéfu dojde po navlhčení dřeva. K vlhčení dřeva dochází řízené nebo neřízené vzdušnou vlhkostí či vodou.
Transport dřevěných dílců k odběrateli lze provést bez vlhčení ve výrobě, kdy k vystoupení reliéfu dojde až po působení řízené vzdušné vlhkosti v interiéru nebo po působení povětrnostních podmínek v exteriéru. Dřevěný dílec lze také dále upravovat, nebo např. opatřit povrchovou úpravou.

Claims (2)

1. Dřevěný dílec (1) s reliéfem, vyznačený tím, že dřevěný dílec má tvar kvádru nebo kvádru s alespoň jednou plochou opracovanou do vyklenutého oblouku (4), a obsahuje dřevěný reliéf (3) vystupující nad plochu povrchu alespoň jedné plochy dřevěného dílce, přičemž materiál
5 dřevěného dílce (1) je vybraný ze skupiny sestávající z dřevěného masivu, dřevěných lamel, vícevrstvých desek, překližky, dřevotřískových nebo dřevovláknitých desek, a přičemž povrch alespoň jedné plochy dřevěného dílce (1), obsahující vystupující dřevěný reliéf (3), je tvořen alespoň 2 mm vrstvou dřeva.
2. Dřevěný dílec (1) s reliéfem podle nároku 1, vyznačený tím, že reliéf (3) má tvar ío vybraný ze skupiny zahrnující válec, lomenou hranu, jehlan.
CZ2016-32067U 2015-11-05 2015-11-05 Dřevěný dílec s reliéfem CZ31846U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32067U CZ31846U1 (cs) 2015-11-05 2015-11-05 Dřevěný dílec s reliéfem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32067U CZ31846U1 (cs) 2015-11-05 2015-11-05 Dřevěný dílec s reliéfem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ31846U1 true CZ31846U1 (cs) 2018-06-19

Family

ID=62635942

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-32067U CZ31846U1 (cs) 2015-11-05 2015-11-05 Dřevěný dílec s reliéfem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ31846U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11654712B2 (en) Coated panel and method for manufacturing such panel
US20230256774A1 (en) Coated panel and method for manufacturing such panel
US12005731B2 (en) Laminate panel, method for manufacturing a laminate panel and press element to realize the method
EP2202056A1 (en) Floor panel and methods for manufacturing floor panels
US20150258845A1 (en) Decorative panel
US20220251854A1 (en) A floor panel
CA2629324A1 (en) Molded door facing blank and method of forming same
CN106671238A (zh) 基于激光切割技术的实木复合拼花地板制作工艺
CA3003831A1 (en) Panel and panel arrangement comprising a plurality of panels of this kind
WO2009016446A2 (en) Floor covering consisting of floor panels and method for manufacturing such floor panels
CZ31846U1 (cs) Dřevěný dílec s reliéfem
EP2516120A1 (de) Gefügte furnierbahn
CN102248566A (zh) 一种模压实木地板的制造方法
CN111015874A (zh) 一种eb模压倒角实木复合地板生产方法
CZ2015786A3 (cs) Způsob výroby dřevěného dílce s reliéfem, dřevěný dílec s reliéfem připravitelný tímto způsobem a jeho použití
CN116133840A (zh) 涂覆镶板、用于制造该涂覆镶板的方法及所应用的铣削工具
RU2664369C1 (ru) Декорированный погонаж многослойной панели и способ ее изготовления
CN206016158U (zh) 一种二层实木地板
KR20090011102A (ko) 소나무 마루판의 제조방법
WO2007148184A2 (en) Method for manufacturing floor elements and floor element
CN201645582U (zh) 单板条双向定向重组木板
CN201052681Y (zh) 一种防滑饰面人造板
KR100971538B1 (ko) 마루판 제조방법
KR100554839B1 (ko) 제품 이면에 바닥 홈부를 가지는 멜라민시트 적층바닥장식재
KR20110024294A (ko) 건축 내장 패널의 성형 방법 및 그 장치

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20180619

MK1K Utility model expired

Effective date: 20191105