CZ308068B6 - Zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly vlaku - Google Patents

Zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly vlaku Download PDF

Info

Publication number
CZ308068B6
CZ308068B6 CZ2017684A CZ2017684A CZ308068B6 CZ 308068 B6 CZ308068 B6 CZ 308068B6 CZ 2017684 A CZ2017684 A CZ 2017684A CZ 2017684 A CZ2017684 A CZ 2017684A CZ 308068 B6 CZ308068 B6 CZ 308068B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
communication
direct
complementary
slave
vehicle
Prior art date
Application number
CZ2017684A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2017684A3 (cs
Original Assignee
Radom S R O
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Radom S R O filed Critical Radom S R O
Priority to CZ2017684A priority Critical patent/CZ308068B6/cs
Publication of CZ2017684A3 publication Critical patent/CZ2017684A3/cs
Publication of CZ308068B6 publication Critical patent/CZ308068B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L15/00Indicators provided on the vehicle or train for signalling purposes
    • B61L15/0018Communication with or on the vehicle or train
    • B61L15/0027Radio-based, e.g. using GSM-R
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L23/00Control, warning or like safety means along the route or between vehicles or trains
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L23/00Control, warning or like safety means along the route or between vehicles or trains
    • B61L23/34Control, warning or like safety means along the route or between vehicles or trains for indicating the distance between vehicles or trains by the transmission of signals therebetween
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L27/00Central railway traffic control systems; Trackside control; Communication systems specially adapted therefor
    • B61L27/04Automatic systems, e.g. controlled by train; Change-over to manual control

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)

Abstract

Zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly vlaku obsahuje přímý řídicí komunikační člen (Ř1P) na hnacím vozidle (HV) pro přímou komunikaci s prvním přímým podřízeným komunikačním členem (P1P) prvního taženého vozidla (V1), dále pro přímou komunikaci s druhým přímým podřízeným komunikačním členem (P2P) druhého taženého vozidla (V2) až pro přímou komunikaci s n-tým přímým podřízeným komunikačním členem (PnP) n-té taženého vozidla (Vn), a dále obsahuje napájení přímého řídicího komunikačního členu (Ř1P) z vozové baterie (VB) hnacího vozidla (HV) a napájení všech přímých podřízených komunikačních členů (P1P, P2P, až PnP) z lokálních přímých akumulátorů (A1P, A2P, až AnP) těchto komunikačních členů (P1P, P2P, až PnP) umístěných na tažených vozidlech (V1, V2, až Vn). Vedle přímého řídicího komunikačního členu (Ř1P) zahrnuje rovněž hnací vozidlo (HV) vlaku (VL) komplementární řídicí komunikační člen (Ř1K), který je lokalizován na protilehlém konci hnacího vozidla (HV) vlaku (VL) než-li je lokalizován přímý řídicí komunikační člen (Ř1P), přičemž oba řídicí komunikační členy (Ř1P, Ř1K) jsou zhotoveny s technologií RFID s minimální spotřebou elektrické energie. Vedle přímých podřízených komunikačních členů (P1P, P2P, až PnP) zahrnují tažená vozidla (V1, V2, až Vn) vlaku (VL) rovněž komplementární podřízené komunikační členy (P1K, P2K, až PnK), přičemž všechny tyto komunikační členy (P1P až PnP) jsou zhotoveny s technologií RFID s minimální spotřebou elektrické energie. Komplementární podřízené komunikační členy (P1K, P2K, až PnK) zahrnují rovněž komplementární akumulátory (A1K, A2K, až AnK), přičemž mezi přímým řídicím komunikačním členem (Ř1P) a mezi komplementárním řídicím komunikačním členem (Ř1K), je komunikační rádiový spoj. Zařízení dále na své jedné straně zahrnuje přímý ovládací modul (ZIOP) hnacího vozidla (HV) vlaku (VL) pro ovládání přímého řídicího komunikačního členu (Ř1P), a pro vazbu s komplementárním řídicím komunikačním členem (Ř1K) a zařízení také na opačné straně hnacího vozidla (HV) obsahuje komplementární ovládací modul (ZIOK) pro ovládání komplementárního řídicího komunikačního členu (Ř1K) a pro vazbu s přímým řídicím komunikačním členem (Ř1P).

Description

Zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly vlaku
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly. Zařízení pro translační komunikaci mezi přímým řídicím komunikačním členem hnacího vozidla a mezi přímými podřízenými komunikačními členy tažených vozidel vlaku zahrnuje navíc zařízení pro translační komunikaci mezi komplementárním řídicím komunikačním členem hnacího vozidla a mezi komplementárními podřízenými komunikačními členy tažených vozidel vlaku. Zařízení pro translační komunikaci zahrnuje také příslušné první, druhé, až n-té přímé podřízené, jakož i komplementární podřízené komunikační členy pro translační komunikaci mezi sebou navzájem a pro translační komunikaci s přímým, a také s komplementárním řídicím komunikačním členem hnacího vozidla vlaku.
Dosavadní stav techniky
Až dosud se rádiová komunikace mezi hnacím vozidlem vlaku a mezi jednotlivými taženými vozidly vlaku uskutečňovala tak, že na hnacím vozidle vlaku a na tažených vozidlech vlaku byly umístěny rádiové vysílače s přijímači zpráv. Pokud se měla komunikace uskutečňovat v pásmu jednotek GHz, byl dosah této komunikace značně limitován především v členitém terénu a v obloucích tratě.
Tento problém se nepříznivě projevil například při využití vynálezu ze spisu CZ 306131 z roku 2016, který popisuje indikaci integrity vlaku s komunikačním propojením a s přenosem informací do zabezpečovacího zařízení. Celistvost, tedy integrita vlaku, se zjišťuje na základě porovnávání času potřebného pro komunikační spojení řídicího elektronického modulu pracujícím v režimu masteru, který je umístěn na hnacím kolejovém vozidle vlaku, s jednotlivými podřízenými elektronickými moduly, které pracují v podřízeném režimu slavě. Na základě doby, po kterou tato komunikace probíhá, se odvozovala integrita, tedy celistvost, vlaku. Jak již bylo řečeno, z důvodu krátkého dosahu komunikace v pásmu jednotek GHz byl dosah komunikace mezi hnacím vozidlem a taženým druhým až taženým n-tým vozidlem nevyhovující a provoz se zařízením dle uvedeného vynálezu byl nespolehlivý, zejména v členitém terénu a v obloucích tratě.
Komunikaci mezi hnacím vozidlem vlaku a mezi jednotlivými taženými vozidly vlaku řeší vynález ze spisu DE 19934640 ze dne 30.11.2000. V patentových nárocích 1 až 6 a v nároku 8 je komunikace mezi lokomotivou a vagony realizována radarovými jednotkami RU, které jsou sestaveny z vysílačů/přijímačů, případně které jsou doplněny diodovými dekodéry DL). V 7. nároku je komunikace mezi lokomotivou a vagony řešena pomocí mikrovlnné technologie s impulsním přenosem a frekvenční modulací. Nevýhodou využití radaru a mikrovlnné technologie je značná složitost při realizaci, nepřiměřený obestavěný prostor a cena zařízení, především ale vysoká energetická náročnost. Při využití tohoto vynálezu pro indikaci integrity vlaku je vysoká energetická náročnost limitujícím faktorem pro umístění radarových jednotek na tažená vozidla, tedy na vagony nákladní přepravy. Vagony mnohdy před vlakotvorbou jsou po několik týdnů i déle odstaveny na nádražních odstavných kolejích bez možnosti napájení radarových jednotek z vlakového i jiného vnějšího zdroje elektrické energie. U většiny nákladních vagonů nelze zajistit napájení radarových jednotek z centrálního vlakového zdroje. Obdobně je tomu tak při využití mikrovlnné technologie dle 7. nároku. V důsledku této skutečnosti nelze využít vynálezu podle DE 19934640 pro indikaci integrity vlaku pro nákladní vlaky a se značnou nevýhodou je lze využít pouze pro vlaky osobní přepravy. Významnou nevýhodou tohoto řešení je jednosměrná orientace komunikačních jednotek ve vlaku, která výrazně ztěžuje obracení vlaku v koncových stanicích traťového úseku/ramene. Další významnou nevýhodou řešení dle vynálezu podle DE 19934640 je nízký potenciál integrity bezpečnosti SIL vzhledem k nízké HW nadbytečnosti zapojení.
- 1 CZ 308068 B6
Komunikaci, kterou vlak realizuje v rámci ETCS, popisuje evropský patent EP 3 102 474 Bl. Jedná se především o komunikaci mezi traťovou a vlakovou částí a tuto komunikaci nelze využít pro indikaci integrity vlaku. Naopak nejvyšší úroveň ETCS, tedy ETCS Level 3 vyžaduje, aby vlak zahrnoval bezpečnou indikaci integrity vlaku a o nalezení řešení bezpečné indikace integrity vlaku vhodné pro ETCS Level 3 se v současné době snaží projekt Shift 2 rails v rámci celoevropského kontextu.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody se odstraní u zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly vlaku podle tohoto vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že
- vedle přímého řídicího komunikačního členu dále zahrnuje komplementární řídicí komunikační člen, který je uspořádán na hnacím vozidle vlaku a lokalizován na protilehlém konci hnacího vozidla vlaku, nežli je lokalizován přímý řídicí komunikační člen, přičemž oba řídicí komunikační členy jsou zhotoveny s technologií RFID s minimální spotřebou elektrické energie; a
- vedle přímých podřízených komunikačních členů dále zahrnuje komplementární podřízené komunikační členy, uspořádané na tažených vozidlech vlaku, přičemž všechny tyto komunikační členy jsou zhotoveny s technologií s minimální spotřebou elektrické energie; přičemž
- komplementární podřízené komunikační členy zahrnují rovněž komplementární akumulátory; a
- mezi přímým řídicím komunikačním členem a mezi komplementárním řídicím komunikačním členem je komunikační rádiový spoj, a tím, že zařízení dále na své jedné straně zahrnuje přímý ovládací modul hnacího vozidla vlaku pro ovládání přímého řídicího komunikačního členu, a pro vazbu s komplementárním řídicím komunikačním členem, a
- na opačné straně hnacího vozidla obsahuje komplementární ovládací modul pro ovládání komplementárního řídicího komunikačního členu a pro vazbu s přímým řídicím komunikačním členem.
Přímý řídicí komunikační člen zahrnuje komunikační rádiový spoj s prvním přímým podřízeným komunikačním členem prvního taženého vozidla;
- první přímý podřízený komunikační člen prvního taženého vozidla zahrnuje komunikační rádiový spoj s druhým přímým podřízeným komunikačním členem druhého taženého vozidla; a
- druhý přímý podřízený komunikační člen druhého taženého vozidla zahrnuje komunikační rádiový spoj s n-tým přímým podřízeným komunikačním členem n-tého taženého vozidla.
První komplementární podřízený komunikační člen zahrnuje rádiový komunikační spoj s druhým komplementárním podřízeným komunikačním členem druhého taženého vozidla;
- druhý komplementární podřízený komunikační člen druhého taženého vozidla zahrnuje komunikační rádiový spoj s n-tým komplementárním podřízeným komunikačním členem ntého taženého vozidla; a
-2CZ 308068 B6
- n-tý komplementární podřízený komunikační členem n-tého taženého vozidla zahrnuje ještě komunikační rádiový spoj s řídicím komplementárním komunikačním členem hnacího vozidla.
Přímý řídicí komunikační člen hnacího vozidla zahrnuje komunikační rádiový spoj s prvním komplementárním řídicím komunikačním členem hnacího vozidla;
- přímý řídicí komunikační člen hnacího vozidla zahrnuje komunikační rádiový spoj s prvním přímým podřízeným komunikačním členem prvního taženého vozidla;
- první přímý podřízený komunikační člen prvního taženého vozidla zahrnuje komunikační rádiový spoj s prvním komplementárním podřízeným komunikačním členem;
- první komplementární podřízený komunikační člen zahrnuje komunikační rádiový spoj s druhým přímým podřízeným komunikačním členem druhého taženého vozidla;
- druhý přímý podřízený komunikační člen druhého taženého vozidla zahrnuje komunikační rádiový spoj s druhým komplementárním podřízeným komunikačním členem druhého taženého vozidla;
- druhý komplementární podřízený komunikační člen druhého taženého vozidla zahrnuje komunikační rádiový spoj s n-tým přímým podřízeným komunikačním členem n-tého taženého vozidla; a
- n-tý přímý podřízený komunikační člen n-tého taženého vozidla zahrnuje komunikační rádiový spoj s n-tým komplementárním podřízeným komunikačním členem n-tého taženého vozidla.
Zařízení dále obsahuje první komunikační adresový blok, který je umístěn na prvním taženém vozidle a který obsahuje první komunikační adresu a který má komunikační vazbu na přímou paměť přímého ovládacího modulu hnacího vozidla a rovněž má komunikační vazbu na komplementární paměť komplementárního ovládacího modulu hnacího vozidla, přičemž první komunikační adresový blok prvního taženého vozidla zahrnuje jednak číslo prvního taženého vozidla, jednak číslo prvního přímého podřízeného komunikačního členu, rovněž číslo prvního komplementárního podřízeného komunikačního členu a rovněž číslo, vlaku vygenerované při vlakotvorbě vlaku v závislosti na prostorové orientaci tažených vozidel vlaku vzhledem k hnacímu vozidlu a v závislosti na lichém či sudém směru jízdy vlaku; a
- dále obsahuje druhý komunikační adresový blok, který je umístěn na druhém taženém vozidle a který obsahuje druhou komunikační adresu a který má komunikační vazbu na přímou paměť přímého ovládacího hnacího vozidla a rovněž má komunikační vazbu na komplementární paměť komplementárního ovládacího modulu hnacího vozidla, přičemž druhý komunikační adresový blok druhého taženého vozidla zahrnuje jednak číslo druhého taženého vozidla, jednak číslo druhého přímého podřízeného komunikačního členu, rovněž číslo druhého komplementárního podřízeného komunikačního členu a rovněž číslo vlaku, vygenerované při vlakotvorbě vlaku v závislosti na prostorové orientaci tažených vozidel vlaku vzhledem k hnacímu vozidlu a v závislosti na lichém či sudém směru jízdy vlaku; a
- dále obsahuje n-tý komunikační adresový blok, který je umístěn na n-tém taženém vozidle a který obsahuje n-tou komunikační adresu a který má komunikační vazbu na přímou paměť přímého ovládacího modulu hnacího vozidla a rovněž má komunikační vazbu na komplementární paměť komplementárního ovládacího modulu hnacího vozidla, přičemž n-tý komunikační adresový blok n-tého taženého vozidla zahrnuje jednak číslo n-tého taženého vozidla, jednak číslo n-tého přímého podřízeného komunikačního členu, rovněž číslo n-tého
-3CZ 308068 B6 komplementárního podřízeného komunikačního členu a rovněž číslo vlaku vygenerované při vlakotvorbě vlaku v závislosti na prostorové orientaci tažených vozidel vlaku vzhledem k hnacímu vozidlu a v závislosti na lichém či sudém směru jízdy vlaku.
První přímý podřízený komunikační člen zahrnuje první přímý konvertor přijatých rádiových vln na stejnosměrné napětí, přičemž výstup prvního přímého konvertoru je připojen na napájecí svorky prvního přímého akumulátoru, zatímco první komplementární podřízený komunikační člen zahrnuje první komplementární konvertor přijatých rádiových vln na stejnosměrné napětí, přičemž výstup prvního komplementárního konvertoru je připojen na napájecí svorky prvního komplementárního akumulátoru;
- druhý přímý podřízený komunikační člen zahrnuje druhý přímý konvertor přijatých rádiových vln na stejnosměrné napětí, přičemž výstup druhého přímého konvertoru je připojen na napájecí svorky druhého přímého akumulátoru, zatímco druhý komplementární podřízený komunikační člen zahrnuje druhý komplementární konvertor přijatých rádiových vln na stejnosměrné napětí, přičemž výstup druhého komplementárního konvertoru je připojen na napájecí svorky druhého komplementárního akumulátoru; a
- n-tý přímý podřízený komunikační člen zahrnuje n-tý přímý konvertor přijatých rádiových vln na stejnosměrné napětí, přičemž výstup n-tého přímého konvertoruje připojen na napájecí svorky n-tého přímého akumulátoru, zatímco n-tý komplementární podřízený komunikační člen zahrnuje n-tý komplementární konvertor přijatých rádiových vln na stejnosměrné napětí, přičemž výstup n-tého komplementárního konvertoru je připojen na napájecí svorky n-tého komplementárního akumulátoru.
Tažená vozidla vlaku zahrnují po jednom přímém otřesovém čidle a po jenom komplementárním otřesovém čidle pro rozlišení plného napájení při bdělém režimu přímých podřízených komunikačních členů a také komplementárních podřízených komunikačních členů a pro rozlišení úsporného napájení při spícím režimu přímých podřízených komunikačních elektronických členů a také komplementárních podřízených komunikačních členů, přičemž jsou přímá otřesová čidla, jakož i komplementární otřesová čidla příslušně připojena přes přímé konvertory a přes komplementární konvertory k ovládání napájecích svorek přímých akumulátorů a rovněž k ovládání napájecích svorek komplementárních akumulátorů.
Hlavní výhodou tohoto vynálezu je zvýšení komunikačního dosahu mezi přímým řídicím komunikačním členem a rovněž mezi komplementárním řídicím komunikačním členem umístěném na hnacím vozidle vlaku a mezi vzdálenými přímými podřízenými i vzdálenými komplementárními podřízenými komunikačními členy umístěnými na prvním až n-tém taženém vozidle vlaku. Tímto uspořádáním/zapojením se dosahuje výrazně vyšší spolehlivost komunikace mezi hnacím vozidlem a velkým počtem tažených vozidel dlouhého vlaku, a to i v členitém terénu a v obloucích tratě.
Nespornou výhodou zařízení pro translační komunikaci dle tohoto vynálezu je vedle přímého řídicího komunikačního členu hnacího vozidla a přímých podřízených komunikačních členů tažených vozidel i možnost ekonomicky efektivně zavést komplementární řídicí komunikační člen hnacího vozidla a komplementární podřízené komunikační členy tažených vozidel vlaku. To umožňuje flexibilně využívat vynález při nenáročném otáčení vlaku v koncových stanicích, po němž se mění směr jízdy vlaku v opačný. Při tom dochází ke změně pozice hnacího vozidla i tažených vozidel vlaku v pozici opačnou, přičemž je možné jednoduchým vlakotvorbovým úkonem sestavit nový vlak nového čísla s novým vzestupným pořadím tažených vozidel.
Nespornou výhodou tohoto vynálezu je široké uplatnění ve zvyšování užitných vlastností vlaků sestavených z n-tice tažených vozidel. Translační komunikaci podle tohoto vynálezu lze využít nejen pro spolehlivější, ale i pro bezpečnou identifikaci celistvosti vlaku. Rovněž i pro spolehlivý
-4CZ 308068 B6 přenos diagnostických údajů jednotlivých tažených vozidel vlaku na hnací vozidlo. Takovými diagnostickými informacemi mohou být například údaje o horkoběžnosti ložisek dvojkolí tažených vozidel, informace o výskytu požáru v jednotlivých tažených vozidlech, informace o nepříznivé teplotě uvnitř tažených vozidel a o jiných důležitých technických informacích vlaku.
Podstatnou výhodou zařízení pro translační komunikaci dle tohoto vynálezu je jednoduchá organizace komunikačních adres členů jednotlivých tažených vozidel vlaku. Tím, že tato adresa obsahuje jednak číslo taženého vozidla, jednak číslo vlaku, nemůže dojít k falešné komunikaci přímého, případně komplementárního řídicího komunikačního členu hnacího vozidla daného vlaku s taženými vozidly jiných vlaků, která se nalézají na souběžných kolejích tratě či železniční stanice.
Další výhodou zařízení pro translační komunikaci dle tohoto vynálezu je úsporný režim napájení komunikačních členů tažených vozidel vlaku zavedením bdělého režimu v době, kdy vlak jede a jeho otřesová čidla svými výstupy zavádějí bdělý režim s plným napájením těchto komunikačních členů tažených vozidel vlaku. Naproti tomu při dlouhodobé odstávce vlaku na odstavných kolejích nebo na vedlejších staničních kolejích dochází k nastolení spícího režimu, kdy dochází k výraznému omezení spotřeby elektrické energie komunikačních členů tažených vozidel vlaku na minimum. Tím se výrazně zlepšuje energetická bilance napájení komunikačních členů tažených vozidel vlaku.
Návaznou výhodou zařízení pro translační komunikaci dle tohoto vynálezu je možnost dobíjení akumulátorů u tažených vozidel vlaku, z nichž jsou napájeny odpovídající komunikační členy tažených vozidel vlaku z výstupů konvertorů přijatých komunikačních rádiových vln na stejnosměrné napětí. Tím se výrazně zvyšuje dobitý stav těchto akumulátorů.
Výraznou výhodou zařízení dle tohoto vynálezu je nízká pořizovací cena rozhodujících komponent, kterými jsou jak řídicí komunikační členy, tak podřízené komunikační členy. Ty lze zhotovit z dostupných, sériově vyráběných elektronických prvků typu RFID.
Zásadní výhodou zařízení dle tohoto vynálezu z hlediska bezpečnosti provozu je skutečnost, že lze při hardwarové, případně softwarové, nadbytečnosti prvků výstroje zařízení dle tohoto vynálezu, především řídicích komunikačních členů a podřízených komunikačních členů, dosáhnout požadované integrity bezpečnosti SIL=4.
Objasnění výkresů
Vynález je podrobně popsán na příkladech provedení, znázorněných na schematických připojených výkresech, z nichž představuje obr. 1 grafické znázornění translační komunikace mezi přímým řídicím komunikačním členem hnacího vozidla a podřízenými přímými komunikačními členy tažených vozidel vlaku, obr. 2 grafické znázornění translační komunikace mezi komplementárním řídicím komunikačním členem hnacího vozidla a komunikačními komplementárními členy tažených vozidel a obr. 3 grafické znázornění translační komunikace mezi všemi navzájem sousedními přímými i komplementárními komunikačními členy celého vlaku
Příklady uskutečnění vynálezu
Na obr. 1 je obloukovými čarami schematicky znázorněna komunikace prostřednictvím rádiových vln RV mezi přímým řídicím komunikačním členem R1P hnacího vozidla HV vlaku
-5CZ 308068 B6
VL s prvním přímým podřízeným komunikačním členem PÍP kolejového prvního taženého vozidla VI, přičemž první přímý podřízený komunikační člen PÍP prvního taženého vozidla VI zahrnuje navíc komunikační spoj s druhým přímým podřízeným komunikačním členem P2P, který zahrnuje navíc komunikační spoj se sousedním n-tým přímým podřízeným komunikačním členem PnP n-tého taženého vozidla Vn.
Na obr. 1 je rovněž schematicky nakresleno osazení komplementárního řídicího komunikačního členu R1K na hnacím vozidle HV. přičemž je tento člen osazen na protilehlém místě hnacího vozidla HV než přímý řídicí komunikační člen ŘÍP. Hnací vozidlo HV zahrnuje rovněž přímý ovládací modul ZIOP. kdežto na opačné straně hnacího vozidla HV zahrnuje komplementární ovládací modul ZIOK. Hnací vozidlo HV ještě zahrnuje vozovou baterii VB, ze které jsou napájeny všechny členy a moduly hnacího vozidla HV dle vynálezu. Rovněž je schematicky znázorněno osazení prvního komplementárního podřízeného komunikačního členu PIK prvního taženého vozidla VI, dále je znázorněno osazení druhého komplementárního podřízeného komunikačního členu P2K druhého taženého vozidla V2. až osazení n-tého komplementárního podřízeného komunikačního členu PnK n-tého taženého vozidla Vn. Tyto komplementární podřízené komunikační členy PIK, P2K, PnK nejsou v uvedeném příkladu provedení zahrnuty do retranslační komunikace. Ta bude znázorněna na dalším příkladu provedení dle obr. 2. První přímý podřízený komunikační člen PÍP prvního taženého vozidla VI je napájen z prvního přímého akumulátoru AIP, který je dobíjen z prvního přímého konvertoru K1P přijatých rádiových vln RV na stejnosměrné napětí, přičemž výstup prvního přímého konvertoru K1P je připojen na vstup prvního přímého akumulátoru AIP prvního taženého vozidla VI, zatímco první komplementární podřízený komunikační člen PIK prvního taženého vozidla VI je napájen z prvního komplementárního akumulátoru A1K, který je dobíjen z prvního komplementárního konvertoru K1K přijatých rádiových vln RV na stejnosměrné napětí, přičemž výstup prvního komplementárního konvertoru K1K je připojen na vstup prvního komplementárního akumulátoru A1K prvního taženého vozidla VI. Druhý přímý podřízený komunikační člen P2P druhého taženého vozidla V2 je napájen z druhého přímého akumulátoru A2P, který je dobíjen z druhého přímého konvertoru K2P přijatých rádiových vln RV na stejnosměrné napětí, přičemž výstup druhého přímého konvertoru K2P je připojen na vstup druhého přímého akumulátoru A2P druhého taženého vozidla V2, zatímco druhý komplementární podřízený komunikační člen P2K druhého taženého vozidla V2 je napájen z druhého komplementárního akumulátoru A2K, který je dobíjen z druhého komplementárního konvertoru K2K přijatých rádiových vln RV na stejnosměrné napětí, přičemž výstup druhého komplementárního konvertoru K2K je připojen na vstup druhého komplementárního akumulátoru A2K druhého taženého vozidla V2, zatímco n-tý přímý podřízený komunikační člen PnP n-tého taženého vozidla Vn je napájen z n-tého přímého akumulátoru AnP, který je dobíjen z n-tého přímého konvertoru KnP přijatých rádiových vln RV na stejnosměrné napětí, přičemž výstup n-tého přímého konvertoru KnP je připojen na vstup ntého přímého akumulátoru AnP prvního taženého vozidla VI, zatímco n-tý komplementární podřízený komunikační člen PnK n-tého taženého vozidla Vn je napájen z n-tého komplementárního akumulátoru AnK, který je dobíjen z n-tého komplementárního konvertoru KnK přijatých rádiových vln RV na stejnosměrné napětí, přičemž výstup n-tého komplementárního konvertoru KnK je připojen na vstup n-tého komplementárního akumulátoru AnK n-tého taženého vozidla Vn.
Na obr. 1 je schematicky znázorněno osazení otřesových čidel OCP1 až OCKn na tažených vozidlech VI až Vn.
První přímé otřesové čidlo OCP1 má svůj výstup připojen v sérii s prvním přímým konvertorem K1P na ovládání napájecích svorek prvního přímého akumulátoru AIP. Naproti tomu první komplementární otřesové čidlo OCK1 má svůj výstup připojen v sérii s prvním komplementárním konvertorem K1K na ovládání napájecích svorek prvního komplementárního akumulátoru A1K.
-6CZ 308068 B6
Druhé přímé otřesové čidlo OČP2 má svůj výstup připojen v sérii s druhým přímým konvertorem K2P na ovládání napájecích svorek druhého přímého akumulátoru A2P. Naproti tomu druhé komplementární otřesové čidlo OCK2 má svůj výstup připojen v sérii s druhým komplementárním konvertorem K2K na ovládání napájecích svorek druhého komplementárního akumulátoru A2K.
Naproti tomu n-té přímé otřesové čidlo OCPn má svůj výstup připojen v sérii s n-tým přímým konvertorem KnP na ovládání napájecích svorek n-tého přímého akumulátoru AnP. Naproti tomu n-té komplementární otřesové čidlo OCKn má svůj výstup připojen v sérii s n-tým komplementárním konvertorem KnK na ovládání napájecích svorek n-tého komplementárního akumulátoru AnK.
Na obr. 1 jsou rovněž schematicky znázorněny příklady provedení adres obsažených v prvním komunikačním adresovém bloku KA1. ve druhém komunikačním adresovém bloku KA2, až v ntém komunikačním adresovém bloku Kan přímých podřízených komunikačních členů PÍP. P2P, až PnP. jakož i komplementárních podřízených komunikačních členů PIK. P2K až PnK tažených vozidel VI, V2, až Vn.
První komunikační adresový blok KA1 prvního taženého vozidla VI obsahuje první komunikační adresu, která zahrnuje jednak číslo Cl prvního taženého vozidla VI, jednak číslo CP1P prvního přímého podřízeného komunikačního členu PÍP, rovněž číslo Cl prvního taženého vozidla VI, rovněž číslo CV vlaku VL a také číslo CP1K prvního komplementárního podřízeného komunikačního členu PIK.
Druhý komunikační adresový blok KA2 druhého taženého vozidla V2 obsahuje druhou komunikační adresu, která zahrnuje jednak číslo C2 druhého taženého vozidla V2, číslo CP2P druhého přímého podřízeného komunikačního členu P2P, rovněž číslo CV vlaku VL a také číslo CP2K druhého komplementárního podřízeného komunikačního členu P2K.
Naproti tomu n-tý komunikační adresový blok Kan n-tého taženého vozidla V2 obsahuje komunikační adresu, která zahrnuje jednak číslo Cn n-tého taženého vozidla Vn. jednak číslo CPnP n-tého přímého podřízeného komunikačního členu PnP, rovněž číslo CV vlaku VL a také číslo CPnK n-tého komplementárního komunikačního členu PnK.
Na obr. 1 je uveden příklad sestaveného vlaku VL při jeho jízdě v lichém směru, tedy zprava doleva. Po ukončení vlakotvorby provede strojvedoucí inicializaci zařízení dle vynálezu s cílem registrovat pořadí jednotlivých tažených vozidel VI, V2, až Vn vlaku VL. Strojvedoucí za tím účelem ovlivní inicializační ovládací prvek na přímém ovládacím modulu ZIOP. Na tento podnět proběhne komunikace mezi přímým řídicím komunikačním členem R1P sjemu nej bližším přímým podřízeným komunikačním členem PÍP a zafixuje se jeho pozice do přímé paměti MP přímého ovládacího modulu ZIOP s výsledkem, že v pořadí prvním taženým vozidlem je první tažené vozidlo VI. Tento postup se v dalších krocích opakuje tak, že probíhá komunikace prvního přímého podřízeného komunikačního členu PÍP s nejbližším, tedy s druhým přímým podřízeným komunikačním členem P2P taženého vozidla V2 a jeho pozice se rovněž v přímé paměti MP zaregistruje jako druhá v pořadí ve vlaku VL. Po ukončení tohoto procesu se do přímé paměti MP zaregistruje jako poslední tažené vozidlo Vn vlaku VL proto, že n-tý přímý podřízený komunikační člen PnP již nenašel jiný podřízený přímý komunikační člen, se kterým ještě nekomunikoval. Vzhledem ktomu, že komunikace v jednotlivých cyklech mezi jednotlivými komunikačními členy je obousměrná, v důsledku toho dochází k potvrzení pořadí přímých podřízených komunikačních členů PÍP, P2P, až PnP tažených vozidel VI, V2, až Vn vlaku VL. Při odpojení hnacího vozidla HV od tažených vozidel VI, V2, až Vn vlaku VL bude indikováno rozpojení vlaku akustickým i optickým signálem, který bude generován v přímém ovládacím modulu ZIOP. Ktéže signalizaci dojde při roztržení vlaku, tedy při ztrátě integrity vlaku na trati.
-7CZ 308068 B6
Na obr. 2 je schematicky znázorněna situace, ke které dochází po dojetí vlaku VL do koncové stanice dané tratě a kdy hnací vozidlo HV opustí původní vlak VL s cílem objet zbylá tažená vozidla VI, V2, až Vn po objízdných kolejích koncové železniční stanice a zařadit se k dosud spřaženým taženým vozidlům VI, V2, až Vn tak, že se hnací vozidlo HV, připojí k n-tému taženému vozidlu Vn.
Komunikace mezi komplementárním řídicím komunikačním členem R1K hnacího vozidla HV a komplementárními podřízenými komunikačními členy PnK, P2K, PIK je vyznačena graficky přerušovanými čárami ve tvaru oblouků. Symboly prvků a jejich význam u tohoto příkladu provedení vynálezu jsou shodné se symboly uvedenými v popisu k obr. 1.
Na obr. 3 je schematicky znázorněna komunikace mezi všemi sousedními řídicími, či podřízenými komunikačními členy. Jedná se o nejkratší možné vzdálenosti, po kterých probíhá translační komunikace ve vlaku VL dle vynálezu. Jednotlivé komunikační spoje jsou opět znázorněny přerušovanými čarami ve tvaru obloučků. Symboly prvků a jejich význam u tohoto příkladu provedení vynálezu jsou shodné se symboly uvedenými v popisu k obr. 1.
Výhodou uspořádání komunikačních spojů dle příkladu provedení, které je uvedeno na obr. 3, je skutečnost, že se dociluje nej lepší komunikační dostupnost mezi jednotlivými řídicími komunikačními členy RIP, R1K s podřízenými komunikačními členy PÍP, PIK, P2P, P2K, až PnP, PnK. a to i ve členitém terénu tratě, po které vlak VL jede. Rovněž dochází k částečné redundanci komunikačních rádiových spojů, což vede ke zvýšení inherentní bezpečnosti zařízení dle tohoto vynálezu.
Komunikace mezi jednotlivými řídicími komunikačními členy RIP, R1K s podřízenými komunikačními členy PÍP, PIK, P2P. P2K, až PnP, PnK probíhá cyklicky. Pro výsledné vyhodnocení celistvosti vlaku VL je nutné, aby ve stanoveném počtu cyklů před jejich periodickým vyhodnocením byla alespoň většina cyklů ucelená a regulérní, tedy validní. V tom případě se bude považovat, že ve sledovaném čase, který odpovídá počtu sledovaných cyklů, je vlak celistvý čili integrální a naopak.
Průmyslová využitelnost
Vynález se týká cyklické translační komunikace mezi řídicími komunikačními členy RIP, R1K umístěnými na hnacím vozidle HV vlaku VL a mezi podřízenými komunikačními členy PÍP, PIK, P2P. P2K, až PnP, PnK umístěnými na tažených vozidlech VI, V2, až Vn vlaku VL. Pokud dojde k zvýšení hardwarové, případně i softwarové, nadbytečnosti jednotlivých komunikačních členů, může být dosaženo zabezpečení přenosu této translační komunikace až na úroveň integrity bezpečnosti SIL=4. V tom případě může předložený vynález být využit při bezpečné indikaci integrity vlaku VL. Rovněž může být vynález využit při přenosu informace o horkoběžnosti ložisek kol tažených vozidel VI, V2, až Vn vlaku VL. Také může být vynález využit při přenosu informací o požáru v jednotlivých tažených vozidlech VI, V2, až Vn vlaku VL, případně při přenosu diagnostických informací technologických zařízení umístěných v tažených vozidlech VI. V2. až Vn vlaku VL.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (7)

1. Zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly vlaku, obsahující přímý řídicí komunikační člen (R1P), uspořádaný na hnacím vozidle (HV), pro přímou komunikaci s prvním přímým podřízeným komunikačním členem (PÍP), uspořádaným na prvním taženém vozidle (VI), dále pro přímou komunikaci s druhým přímým podřízeným komunikačním členem (P2P), uspořádaným na druhém taženém vozidle (V2), až pro přímou
-8CZ 308068 B6 komunikaci s n-tým přímým podřízeným komunikačním členem (PnP), uspořádaným na n-tém taženém vozidle (Vn), a dále obsahující napájení přímého řídicího komunikačního členu (R1P) z vozové baterie (VB) hnacího vozidla (HV) a napájení všech přímých podřízených komunikačních členů (PÍP, P2P, až PnP) z lokálních přímých akumulátorů (AIP, A2P, až AnP) těchto komunikačních členů (PÍP, P2P,až PnP) umístěných natažených vozidlech (VI, V2, až Vn), vyznačené tím, že
- vedle přímého řídicího komunikačního členu (R1P) dále zahrnuje komplementární řídicí komunikační člen (R1K), uspořádaný na hnacím vozidle (HV) vlaku (VL), který je lokalizován na protilehlém konci hnacího vozidla (HV) vlaku (VL) nežli je lokalizován přímý řídicí komunikační člen (R1P), kde oba řídicí komunikační členy (RIP, R1K) jsou zhotoveny s technologií RFID s minimální spotřebou elektrické energie, a
- vedle přímých podřízených komunikačních členů (PÍP, P2P, až PnP) dále zahrnuje komplementární podřízené komunikační členy (PIK, P2K, až PnK), uspořádané na tažených vozidlech (VI, V2, až Vn) vlaku (VL), kde všechny tyto komunikační členy (PÍP až PnK) jsou zhotoveny s technologií RFID s minimální spotřebou elektrické energie, přičemž
- komplementární podřízené komunikační členy (PIK, P2K, až PnK) zahrnují rovněž komplementární akumulátory (AIK, A2K, až AnK), a
- mezi přímým řídicím komunikačním členem (RIP) a mezi komplementárním řídicím komunikačním členem (R1K) je komunikační rádiový spoj, a tím, že zařízení dále na své jedné straně zahrnuje přímý ovládací modul (ZIOP) hnacího vozidla (HV) vlaku (VL) pro ovládání přímého řídicího komunikačního členu (RIP), a pro vazbu s komplementárním řídicím komunikačním členem (R1K), a
- na opačné straně hnacího vozidla (HV) obsahuje komplementární ovládací modul (ZIOK) pro ovládání komplementárního řídicího komunikačního členu (R1K) a pro vazbu s přímým řídicím komunikačním členem (R1P).
2. Zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly vlaku podle nároku 1, vyznačené tím, že
- přímý řídicí komunikační člen (R1P) zahrnuje komunikační rádiový spoj s prvním přímým podřízeným komunikačním členem (PÍP) prvního taženého vozidla (VI);
- první přímý podřízený komunikační člen (PÍP) prvního taženého vozidla (VI) zahrnuje komunikační rádiový spoj s druhým přímým podřízeným komunikačním členem (P2P) druhého taženého vozidla (V2); a
- druhý přímý podřízený komunikační člen (P2P) druhého taženého vozidla (V2) zahrnuje komunikační rádiový spoj s n-tým přímým podřízeným komunikačním členem (PnP) n-tého taženého vozidla (Vn).
3. Zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly vlaku podle nároku 1 nebo 2, vyznačené tím, že
- první komplementární podřízený komunikační člen (PIK) zahrnuje rádiový komunikační spoj s druhým komplementárním podřízeným komunikačním členem (P2K) druhého taženého vozidla (V2);
-9CZ 308068 B6
- druhý komplementární podřízený komunikační člen (P2K) druhého taženého vozidla (V2) zahrnuje komunikační rádiový spoj s n-tým komplementárním podřízeným komunikačním členem (PnK) n-tého taženého vozidla (Vn); a
- n-tý komplementární podřízený komunikační člen (PnK) n-tého taženého vozidla (Vn) zahrnuje ještě komunikační rádiový spoj s komplementárním řídicím komunikačním členem (Ř1K) hnacího vozidla (HV).
4. Zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly vlaku podle nároku 1 nebo 2, vyznačené tím, že
- přímý řídicí komunikační člen (ŘÍP) hnacího vozidla (HV) zahrnuje komunikační rádiový spoj s prvním komplementárním řídicím komunikačním členem (Ř1K) hnacího vozidla (HV);
- přímý řídicí komunikační člen (ŘÍP) hnacího vozidla (HV) zahrnuje komunikační rádiový spoj s prvním přímým podřízeným komunikačním členem (PÍP) prvního taženého vozidla (VI);
- první přímý podřízený komunikační člen (PÍP) prvního taženého vozidla (VI) zahrnuje komunikační rádiový spoj s prvním komplementárním podřízeným komunikačním členem (PIK);
- první komplementární podřízený komunikační člen (PIK) zahrnuje komunikační rádiový spoj s druhým přímým podřízeným komunikačním členem (P2P) druhého taženého vozidla (V2);
- druhý přímý podřízený komunikační člen (P2P) druhého taženého vozidla (V2) zahrnuje komunikační rádiový spoj s druhým komplementárním podřízeným komunikačním členem (P2K) druhého taženého vozidla (V2);
- druhý komplementární podřízený komunikační člen (P2K) druhého taženého vozidla (V2) zahrnuje komunikační rádiový spoj s n-tým přímým podřízeným komunikačním členem (PnP) n-tého taženého vozidla (Vn); a
- n-tý přímý podřízený komunikační člen (PnP) n-tého taženého vozidla (Vn) zahrnuje komunikační rádiový spoj s n-tým komplementárním podřízeným komunikačním členem (PnK) n-tého taženého vozidla (Vn).
5. Zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly vlaku podle nejméně jednoho z nároků 1 ,2, 3, 4, vyznačené tím, že
- dále obsahuje první komunikační adresový blok (KA1), který je umístěn na prvním taženém vozidle (VI) a který obsahuje první komunikační adresu a který má komunikační vazbu na přímou paměť (MP) přímého ovládacího modulu (ZIOP) hnacího vozidla (HV) a rovněž má komunikační vazbu na komplementární paměť (MK) komplementárního ovládacího modulu (ZIOK) hnacího vozidla (HV), přičemž první komunikační adresový blok (KA1) prvního taženého vozidla (VI) zahrnuje jednak číslo (Cl) prvního taženého vozidla (VI), jednak číslo (CP1P) prvního přímého podřízeného komunikačního členu, rovněž číslo (CP1K) prvního komplementárního podřízeného komunikačního členu a rovněž číslo (CV), vlaku vygenerované při vlakotvorbě vlaku (VL) v závislosti na prostorové orientaci tažených vozidel (VI, V2, až Vn) vlaku (VL) vzhledem k hnacímu vozidlu (HV) a v závislosti na lichém či sudém směru jízdy vlaku (VL);
- dále obsahuje druhý komunikační adresový blok (KA2), který je umístěn na druhém taženém vozidle (V2) a který obsahuje druhou komunikační adresu a který má komunikační vazbu na přímou paměť (MP) přímého ovládacího modulu (ZIOP) hnacího vozidla (HV) a rovněž má
- 10CZ 308068 B6 komunikační vazbu na komplementární paměť (MK) komplementárního ovládacího modulu (ZIOK) hnacího vozidla (HV), přičemž druhý komunikační adresový blok (KA2) druhého taženého vozidla (V2) zahrnuje jednak číslo (C2) druhého taženého vozidla (V2), jednak číslo (CP2P) druhého přímého podřízeného komunikačního členu, rovněž číslo (CP2K) druhého komplementárního podřízeného komunikačního členu a rovněž číslo (CV) vlaku, vygenerované při vlakotvorbě vlaku (VL) v závislosti na prostorové orientaci tažených vozidel (VI, V2, až Vn) vlaku (VL) vzhledem k hnacímu vozidlu (HV) a v závislosti na lichém či sudém směru jízdy vlaku (VL); a
- dále obsahuje n-tý komunikační adresový blok (KAn), který je umístěn na n-tém taženém vozidle (Vn) a který obsahuje n-tou komunikační adresu a který má komunikační vazbu na přímou paměť (MP) přímého ovládacího modulu (ZIOP) hnacího vozidla (HV) a rovněž má komunikační vazbu na komplementární paměť (MK) komplementárního ovládacího modulu (ZIOK) hnacího vozidla (HV), přičemž n-tý komunikační adresový blok (KAn) n-tého taženého vozidla (Vn) zahrnuje jednak číslo (Cn) n-tého taženého vozidla (Vn), jednak číslo (CPnP) n-tého přímého podřízeného komunikačního členu, rovněž číslo (CPnK) n-tého komplementárního podřízeného komunikačního členu a rovněž číslo (CV), vlaku vygenerované při vlakotvorbě vlaku (VL) v závislosti na prostorové orientaci tažených vozidel (VI, V2, až Vn) vlaku (VL) vzhledem k hnacímu vozidlu (HV) a v závislosti na lichém či sudém směru jízdy vlaku (VL).
6. Zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly vlaku podle nejméně jednoho z nároků 1, 2, 3, 4, 5, vyznačené tím, že
- první přímý podřízený komunikační člen (PÍP) zahrnuje první přímý konvertor (K1P) přijatých rádiových vln na stejnosměrné napětí, přičemž výstup prvního přímého konvertoru (K1P) je připojen na napájecí svorky prvního přímého akumulátoru (AIP), zatímco první komplementární podřízený komunikační člen (PIK) zahrnuje první komplementární konvertor (K1K) přijatých rádiových vln na stejnosměrné napětí, přičemž výstup prvního komplementárního konvertoru (K1K) je připojen na napájecí svorky prvního komplementárního akumulátoru (A1K);
- druhý přímý podřízený komunikační člen (P2P) zahrnuje druhý přímý konvertor (K2P) přijatých rádiových vln na stejnosměrné napětí, přičemž výstup druhého přímého konvertoru (K2P) je připojen na napájecí svorky druhého přímého akumulátoru (A2P), zatímco druhý komplementární podřízený komunikační člen (P2K) zahrnuje druhý komplementární konvertor (K2K) přijatých rádiových vln na stejnosměrné napětí, přičemž výstup druhého komplementárního konvertoru (K2K) je připojen na napájecí svorky druhého komplementárního akumulátoru (A2K); a
- n-tý přímý podřízený komunikační člen (PnP) zahrnuje n-tý přímý konvertor (KnP) přijatých rádiových vln na stejnosměrné napětí, přičemž výstup n-tého přímého konvertoru (KnP) je připojen na napájecí svorky n-tého přímého akumulátoru (AnP), zatímco n-tý komplementární podřízený komunikační člen (PnK) zahrnuje n-tý komplementární konvertor (KnK) přijatých rádiových vln na stejnosměrné napětí, přičemž výstup n-tého komplementárního konvertoru (KnK) je připojen na napájecí svorky n-tého komplementárního akumulátoru (AnK).
7. Zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly vlaku podle nejméně jednoho z nároků 1, 2, 3, 4, 5, 6, vyznačené tím, že
- dále obsahuje po jednom přímém otřesovém čidle (OCP1, OCP2, až OCPn) a po jenom komplementárním otřesovém čidle (OCK1, OCK2, až OCKn) natažených vozidlech (VI, V2, Vn-1, až Vn) vlaku (VL) pro rozlišení plného napájení při bdělém režimu přímých podřízených komunikačních členů (PÍP, P2P, až PnP) a také komplementárních podřízených
- 11 CZ 308068 B6 komunikačních členů (PIK, P2K, až PnK) a pro rozlišení úsporného napájení při spícím režimu přímých podřízených komunikačních členů (PÍP, P2P, až PnP) a také komplementárních podřízených komunikačních členů (PIK, P2K, až PnK), přičemž jsou přímá otřesová čidla (OCP1, OCP2, až OCPn), jakož i komplementární otřesová čidla (OCK1, 5 OCK2, až OCKn) příslušně připojena přes přímé konvertory (KIP, K2P, až KnP) a přes komplementární konvertory (K1K, K2K, až KnK) k ovládání napájecích svorek přímých akumulátorů (AIP, A2P, až AnP) a rovněž k ovládání napájecích svorek komplementárních akumulátorů (AIK, A2K, až AnK).
3 výkresy
Seznam vztahových značek
AIP první přímý akumulátor
A2P druhý přímý akumulátor
AnP n-tý přímý akumulátor
A1K první komplementární akumulátor
A2K druhý komplementární akumulátor
AnK n-tý komplementární akumulátor
Cl číslo prvního taženého vozidla
C2 číslo druhého taženého vozidla
Cn číslo n-tého taženého vozidla
CP1P číslo prvního přímého podřízeného komunikačního členu
CP2P číslo druhého přímého podřízeného komunikačního členu
CPnP číslo n-tého přímého podřízeného komunikačního členu
CP1K číslo prvního komplementárního podřízeného komunikačního členu CP2K číslo druhého komplementárního podřízeného komunikačního členu CPnK číslo n-tého komplementárního podřízeného komunikačního členu
CV číslo vlaku
HV hnací vozidlo
KA1 první komunikační adresový blok
KA2 druhý komunikační adresový blok
KAn n-tý komunikační adresový blok
K1P první přímý konvertor
K2P druhý přímý konvertor
KnP n-tý přímý konvertor
K1K první komplementární konvertor
K2K druhý komplementární konvertor
KnK n-tý komplementární konvertor
MP přímá paměť
MK komplementární paměť
OCP1 první přímé otřesové čidlo
OCK1 první komplementární otřesové čidlo
OCP2 druhé přímé otřesové čidlo
OCK2 druhé komplementární otřesové čidlo
OCPn n-té přímé otřesové čidlo
OCKn n-té komplementární otřesové čidlo
PÍP první přímý podřízený komunikační člen
P2P druhý přímý podřízený komunikační člen
PnP n-tý přímý podřízený komunikační člen
PIK první komplementární podřízený komunikační člen
P2K druhý komplementární podřízený komunikační člen
PnK n-tý komplementární podřízený komunikační člen
RV rádiové vlny
- 12 CZ 308068 B6
ŘÍP Ř1K VB VI V2 Vn VL ZIOP ZIOK přímý řídicí komunikační člen komplementární řídicí komunikační člen vozová baterie první tažené vozidlo druhé tažené vozidlo n-té tažené vozidlo vlak přímý ovládací modul komplementární ovládací modu
CZ2017684A 2017-10-30 2017-10-30 Zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly vlaku CZ308068B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017684A CZ308068B6 (cs) 2017-10-30 2017-10-30 Zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly vlaku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017684A CZ308068B6 (cs) 2017-10-30 2017-10-30 Zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly vlaku

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2017684A3 CZ2017684A3 (cs) 2019-05-09
CZ308068B6 true CZ308068B6 (cs) 2019-12-11

Family

ID=66344445

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017684A CZ308068B6 (cs) 2017-10-30 2017-10-30 Zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly vlaku

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ308068B6 (cs)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19934640C1 (de) * 1999-07-23 2000-11-30 Honeywell Ag Kommunikations- und Überwachungssystem für einen Zugverband
CZ306131B6 (cs) * 2010-02-05 2016-08-17 Eurosignal A. S. Systém pro indikaci integrity vlaku s komunikačním propojením a s přenosem informací do zabezpečovacího zařízení
EP3102474A1 (de) * 2014-04-04 2016-12-14 Siemens Aktiengesellschaft Schienenfahrzeug mit einer etcs-bordeinheit, schienenfahrzeug-verband mit mindestens zwei schienenfahrzeugen mit jeweils einer etcs-bordeinheit und verfahren zum steuern eines derartigen schienenfahrzeug-verbands

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19934640C1 (de) * 1999-07-23 2000-11-30 Honeywell Ag Kommunikations- und Überwachungssystem für einen Zugverband
CZ306131B6 (cs) * 2010-02-05 2016-08-17 Eurosignal A. S. Systém pro indikaci integrity vlaku s komunikačním propojením a s přenosem informací do zabezpečovacího zařízení
EP3102474A1 (de) * 2014-04-04 2016-12-14 Siemens Aktiengesellschaft Schienenfahrzeug mit einer etcs-bordeinheit, schienenfahrzeug-verband mit mindestens zwei schienenfahrzeugen mit jeweils einer etcs-bordeinheit und verfahren zum steuern eines derartigen schienenfahrzeug-verbands

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2017684A3 (cs) 2019-05-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10525909B2 (en) Vehicle system and vehicle module
US9421960B2 (en) Braking installation for a railway train including a plurality of wagons for transporting goods
CN103260994A (zh) 车载控制单元与公共交通网之间的信息通讯方法
RU2420418C2 (ru) Комплексное локомотивное устройство безопасности
CN209912357U (zh) 一种汽车教学装置
JP6051092B2 (ja) 列車制御システム
CN108496325A (zh) 配备有通信网络的电动车辆
CN103975555A (zh) 用于以太网的具有切换功能的单元
CN102991536B (zh) 时速250km/h动车组列车网络控制系统
CN102762430A (zh) 用于监测轨道列车组的完整性的方法和装置
CN103273923A (zh) 基于站台列车与客运列车同步运行的车站系统
CN206086762U (zh) 轨道车辆及其列车通信网络系统
US20170008464A1 (en) Communication system
CN113665630B (zh) 一种vobc和tcms一体化列车控制设备
CN102762431A (zh) 轨道车辆的进路安全保护的方法和装置
RU2554912C2 (ru) Локомотивная система обеспечения безопасности движения поездов
CZ308068B6 (cs) Zařízení pro translační komunikaci mezi hnacím vozidlem a taženými vozidly vlaku
CN102555939B (zh) 线束
CN104007693A (zh) 一种气垫悬浮运输车多车协同控制装置
CN203739891U (zh) 机车远程控制单元及系统
CN104670250A (zh) 机车远程控制单元及系统
KR101317792B1 (ko) Rs485-컨버터
US11130505B2 (en) System for illuminating a rail vehicle and rail vehicle
RU2531661C1 (ru) Система полуавтоматической блокировки
CN108248388A (zh) 智能自导向胶轮低地板汽车列车的低压配电系统