CZ307609B6 - Způsob přípravy katalyzátorů na bázi sloučenin titanu - Google Patents

Způsob přípravy katalyzátorů na bázi sloučenin titanu Download PDF

Info

Publication number
CZ307609B6
CZ307609B6 CZ2017-253A CZ2017253A CZ307609B6 CZ 307609 B6 CZ307609 B6 CZ 307609B6 CZ 2017253 A CZ2017253 A CZ 2017253A CZ 307609 B6 CZ307609 B6 CZ 307609B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
titanium
compounds
reaction mixture
preparation
titanium compound
Prior art date
Application number
CZ2017-253A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2017253A3 (cs
Inventor
František Pudil
Miroslav Marek
Jiří Pudil
Peter Vrba
Original Assignee
TESORO Spin off, s.r.o.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Ester, Spol. S R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by TESORO Spin off, s.r.o., Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Ester, Spol. S R.O. filed Critical TESORO Spin off, s.r.o.
Priority to CZ2017-253A priority Critical patent/CZ307609B6/cs
Publication of CZ2017253A3 publication Critical patent/CZ2017253A3/cs
Publication of CZ307609B6 publication Critical patent/CZ307609B6/cs

Links

Abstract

Způsob přípravy katalyzátorů na bázi sloučenin titanu spočívá v rozpouštění kovového titanu a/nebo titanových slitin pomocí oxystabilních minerálních kyselin za přídavku oxidačního činidla a komplexotvorných sloučenin. Transformace na nerozpustné titaničité sloučeniny se realizuje buď zahříváním nosiče, na který byla reakční směs aplikována, nebo neutralizací reakční směsi amoniakem nebo jinými alkáliemi nebo solvolyticky naředěním reakční směsi vodou. Titaničité sloučeniny se pro katalytické využití aktivují na nosiči nebo samostatně zahříváním na teploty 450 °C, 650 °C nebo 850 °C podle zamýšleného účelu využití.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu přípravy katalyzátorů na bázi sloučenin titanu s možností uplatnění při katalytických a fotokatalytických reakcích, v důsledku kterých dochází k rozkladu kontaminantů znečišťujících životní prostředí, dále při redukci oxidů dusíku za přítomnosti amoniaku ve spalinách, při uplatnění Fischerovy Tropschovy reakce poskytující z oxidu uhelnatého a vodíku olefinické, aromatické i alifatické uhlovodíky a při syntéze polyesterů a kopolyesterů pomocí polykondenzačních reakcí.
Dosavadní stav techniky
Oxid titaničitý se již mnoho let využívá jako katalyzátor v organických i anorganických chemických reakcích. V posledních letech převažuje jeho využití ve fotokatalytických reakcích. Největší množství oxidu titaničitého se průmyslově připravuje (i pro mnoho dalších účelů, zejména jako pigmentu) reakcí spočívající v hydrolýze oxid-síranu titaničitého na hydratovaný oxid titaničitý s následnou kalcinací. Pro přípravu katalyzátorů na bázi oxidu titaničitého s fotokatalytickým účinkem (v ultrafialové a ve viditelné oblasti spektra) je využíván především postup přípravy anatasu (krystalické formy oxidu titaničitého) v podobě nanočástic nebo solvolytické postupy, jejichž výsledkem jsou hydratované nanočástice oxidu titaničitého. Pro zvýšení fotolytické aktivity je popsána hydrolýza oxysulfátu titaničitého za přídavku sloučenin dusíku, resp. fosforu.
Byla popsána též regenerace oxidu titaničitého ze spotřebovaného denitrifikačního katalyzátoru spočívající v jeho mletí, následném rozpuštění v koncentrované kyselině sírové, neutralizaci vápenným mlékem, odfiltrování, sušení a kalcinaci.
Pro přípravu oxidu titaničitého je možno využít též reakce kovového titanu s kyselinou chlorovodíkovou s následnou oxidací vzniklého chloridu titanitého a solvolýzou vytvořených titaničitých sloučenin. Kovový titan a jeho slitiny se zpracovávají ve speciálních strojírenských výrobách přístrojů a zařízení, na které jsou kladeny extrémní požadavky na odolnost vůči vnějším fyzikálním a chemickým vlivům prostředí. Značná část spotřeby kovového titanu a jeho slitin je v oblasti výroby nejrůznějších zdravotnických přípravků. Při obrábění soustružením a/nebo vrtáním vzniká odpad v podobě pilin a špon, které představují velmi cennou druhotnou surovinu.
Podstata vynálezu
Využití odpadního titanu pro přípravu katalyzátorů na bázi oxidu titaničitého rozpouštěním kovového titanu případně jeho slitin v koncentrované kyselině chlorovodíkové při vyšší teplotě (50 °C) je technologicky náročný proces, neboť se při něm uvolňuje výbušný vodík a těká velmi agresivní chlorovodík. Způsobem podle vynálezu se kovový titan nebo jeho slitiny rozpouštějí v prostředí oxystabilních minerálních kyselin, typicky sírové, fosforečné a/nebo borité, za přítomnosti peroxidu vodíku, kdy vznikají rozpustné, v silně kyselém prostředí stabilní, peroxotitaničité sloučeniny, které lze snadno převést na čistý oxid titaničitý, na směs nerozpustných titaničitých sloučenin nebo na oxid titaničitý dopovaný stopovým množstvím dalších prvků v podobě vhodné pro katalytické a/nebo fotokatalytické využití.
Směsné oxidy se způsobem dle vynálezu připraví rozpouštěním titanu nebo vhodné titanové slitiny a/nebo přídavkem rozpustných solí dalších prvků až po rozpuštění kovového titanu nebo slitiny. S výhodou se přidávají sírany a/nebo hydrogensírany a/nebo kamence amonné a/nebo sodné a/nebo draselné, které bývají ještě lépe rozpustné než samotné sírany. Není možné využít
- 1 CZ 307609 B6 přídavku halogenidů nebo solí oxylabilních kyselin, které by způsobily vývoj toxických plynných látek.
Vytvořené rozpustné peroxotitaničité sloučeniny se způsobem dle vynálezu převedou na oxid titaničitý neutralizací reakční směsi amoniakem nebo jinými alkáliemi nebo solvolyticky naředěním reakční směsi vodou.
V případě neutralizace reakční směsi pomocí amoniaku nebo amonných solí, je možno odpadní síran amonný využít jako hnojivo. Podobně je tomu i v případě, kdy dalšími hlavními složkami reakční směsi je kyselina fosforečná a/nebo její draselné a/nebo amonné soli. Směsný odpadní louh je možno přímo využít jako kapalné hnojivo nebo aditivum do kompostů. Tento způsob přípravy titaničitých katalyzátorů může fungovat jako bezodpadová technologie.
V případě, že matečný louh po oddělení oxidů obsahuje významnější množství kyseliny borité, nelze jej bez dalších úprav složení doporučit jako hnojivo, protože větší než stopové množství boru je pro rostliny škodlivé. V tomto případě je výhodné použití rozpustných peroxotitaničitých solí obsahujících přidané sloučeniny boru k přímému nanášení na keramické podklady, se kterými se díky obsahu kyseliny borité lépe spojí.
Tepelná aktivace katalyzátorů se provádí zahříváním na teplotu 400 °C, 600 °C nebo 800 °C s tolerancí ±50 °C podle zamýšleného účelu využití.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklady realizace vynálezu jsou uvedeny pro ilustraci a nikoliv jako omezení příkladů na uvedené případy. Nijak neomezují použití metody.
Příklad 1
Při teplotě 10 °C až 30 °C se smíchá jeden hmotnostní díl kovového titanu a/nebo slitiny titanu nejlépe v podobě pilin a/nebo spon se třemi hmotnostními díly 96% kyseliny sírové a za neustálého míchání se postupně přidávají tři hmotnostní díly 30% roztoku peroxidu vodíku tak, aby směs nevzkypěla. Pokud nedojde během bouřlivé reakce k úplnému rozpuštění titanu, zahřeje se směs na 150 °C a dalšími přídavky 30% roztoku peroxidu vodíku se dokončí přeměna kovového titanu na roztok oranžového síranu peroxotitaničitého. Zejména je nutno přidat další podíl peroxidu, pokud se reakční směs začne odbarvovat, bělat nebo fialovět. Celková spotřeba peroxidu závisí na reakčních podmínkách a neměla by přesáhnout deset hmotnostních dílů najeden hmotnostní díl kovového titanu. Po ochlazení na 25 °C se reakční směs naředí vodou v poměru 1 ku 2 až 1 ku 100 a pak se neutralizuje vodným roztokem amoniaku až do vymizení oranžového zbarvení. Vzniklý zákal se ponechá sedimentovat a bílá sraženina oxidu titaničitého se oddělí dekantací nebo odstředěním, vysuší se a aktivuje zahříváním na teplotu 450 °C, 650 °C nebo 850 °C.
Příklad 2
Při teplotě 25 °C se smíchá jeden hmotnostní díl kovového titanu a/nebo slitiny titanu nejlépe v podobě pilin a/nebo spon se dvěma hmotnostními díly 96% kyseliny sírové a za neustálého míchání se postupně přidávají tři hmotnostní díly směsi 30% roztoku peroxidu vodíku a kyseliny borité (dva hmotnostní díly 30% peroxidu vodíku a jeden díl krystalické kyseliny borité). Reakční směs se po ochlazení nanáší na keramický materiál určený k vypalování a pak se pro aktivaci zahřívá na 450 °C, 650 °C nebo 850 °C.
-2CZ 307609 B6
Příklad 3
K jednomu hmotnostnímu dílu reakční směsi připravené podle Příkladu 2 se přidá desetina hmotnostního dílu 85% roztoku kyseliny trihydrogenfosforečné a směs se nanáší na keramický materiál s výhodou před tím impregnovaný hydroxidem vápenatým a pak se pro aktivaci oxidu titaničitého zahřívá na 450 °C, 650 °C nebo 850 °C.
Příklad 4
K ochlazené a neředěné reakční směsi připravené podle Příkladu 1 se postupně za neustálého míchání přidá 10% roztok síranu hlinitoamonného, směs se naředí vodou v poměru 1 ku 2 až 1 ku 100 a pak se neutralizuje vodným roztokem amoniaku až do vymizení oranžového zbarvení. Vzniklý zákal se ponechá sedimentovat a vzniklá sraženina se oddělí dekantací nebo odstředěním. Pro dosažení definovaného poměru titanu a hliníku případně jejich oxidů je nutno množství přidaného roztoku kalkulovat na původní množství použitého titanu, protože objem i hustota reakční směsi připravené podle Příkladu 1 může být různá. Pro získání ekvimolámí směsi oxidů titanu a hliníku je nutno najeden díl původního titanu přidat 10 dílů bezvodého nebo 18,8 dílů krystalického síranu hlinitoamonného, což přibližně odpovídá 100 dílům 10% roztoku.
Příklad 5
Jeden hmotnostní díl slitiny titanu a železa (tzv. ferotitanu) se smísí se třemi díly 30% roztoku peroxidu vodíku a za neustálého míchání se postupně přidávají dva hmotnostní díly 96% kyseliny sírové. Vzniklý roztok se po ochlazení neutralizuje amoniakem do odbarvení oranžového zbarvení a vyloučená směs oxidů titaničitého a železitého se vysuší a pro katalytické využití aktivuje zahříváním na teplotu 450 °C, 650 °C nebo 850 °C.
Příklad 6
Jeden hmotnostní díl čistého titanu v podobě pilin a/nebo špon a jedna setina dílu nebo méně síranu stříbrného se smíchá se třemi hmotnostními díly 96% kyseliny sírové a za neustálého míchání se postupně přidávají tři hmotnostní díly 30% roztoku peroxidu vodíku tak, aby směs nevzkypěla. Pokud nedojde během bouřlivé reakce k úplnému rozpuštění titanu, zahřeje se směs na 150 °C a dalšími přídavky 30% roztoku peroxidu vodíku se dokončí přeměna kovového titanu na roztok oranžového síranu peroxotitaničitého. Zejména je nutno přidat další podíl peroxidu, pokud se reakční směs začne odbarvovat, bělat nebo fialovět. Celková spotřeba peroxidu závisí na reakčních podmínkách a neměla by přesáhnout deset hmotnostních dílů najeden hmotnostní díl kovového titanu. Po ochlazení na 25 °C se reakční směs naředí vodou v poměru 1 ku 2 až 1 ku 100 a pak se neutralizuje vodným roztokem amoniaku až do vymizení oranžového zbarvení. Vzniklý zákal se ponechá sedimentovat a bílá sraženina oxidu titaničitého a sloučenin stříbra se oddělí dekantací nebo odstředěním, vysuší se a aktivuje zahříváním na teplotu 450 °C, 650 °C nebo 850 °C. Po tepelné aktivaci je výsledkem oxid titaničitý dopovaný sloučeninami stříbra.
Příklad 7
Jeden hmotnostní díl čistého titanu v podobě pilin a/nebo špon a desetina dílu pentahydrátu síranu měďnatého se smíchá se třemi hmotnostními díly 96% kyseliny sírové a za neustálého míchání se postupně přidávají tři hmotnostní díly 30% roztoku peroxidu vodíku tak, aby směs nevzkypěla. Pokud nedojde během bouřlivé reakce k úplnému rozpuštění titanu, zahřeje se směs na 150 °C a dalšími přídavky 30% roztoku peroxidu vodíku se dokončí přeměna kovového titanu
-3CZ 307609 B6 na roztok oranžového síranu peroxotitaničitého. Zejména je nutno přidat další podíl peroxidu, pokud se reakční směs začne odbarvovat, bělat nebo fialovět. Celková spotřeba peroxidu závisí na reakčních podmínkách a neměla by přesáhnout deset hmotnostních dílů najeden hmotnostní díl kovového titanu. Po ochlazení na 25 °C se reakční směs naředí vodou v poměru 1 ku 2 až 1 ku 100 a pak se neutralizuje vodným roztokem amoniaku až do vymizení oranžového zbarvení. Vzniklý zákal se ponechá sedimentovat a bílá sraženina oxidu titaničitého a měďnatých sloučenin se oddělí dekantací nebo odstředěním, vysuší se a aktivuje zahříváním na teplotu 450 °C, 650 °C nebo 850 °C. Po tepelné aktivaci je výsledkem oxid titaničitý dopovaný oxidem měďnatým.
Příklad 8
Neředěné reakční směsi obsahující peroxotitaničité sloučeniny připravené podle příkladů 1, 2, 5, 6 nebo 7 se za neustálého míchání zředí desetinásobným množstvím vody a za neustálého míchání se postupně přidává 5% roztok křemičitanu sodného, draselného nebo amonného až se objem směsi zdvojnásobí. Pak se začne za pokračujícího míchání přidávat 5% roztok amoniaku, až dojde k vymizení oranžového zbarvení a začne se vylučovat bílá sraženina směsných oxidů křemičitých a titaničitých. Sraženina se oddělí dekantací nebo filtrací nebo odstředěním, 3x se promyje vodou, vysuší při 105 °C a aktivuje zahříváním na teplotu 450 °C, 650 °C nebo 850 °C.
Příklad 9
Neředěné reakční směsi obsahující peroxotitaničité sloučeniny připravené podle příkladů 1, 2, 5, 6 nebo 7 se za neustálého míchání zředí desetinásobným množstvím vody a za neustálého míchání se postupně přidává 10% vodná suspenze silikagelu, až se objem směsi zdvojnásobí. Pak se začne za pokračujícího míchání přidávat 5% roztok amoniaku, až dojde k vymizení oranžového zbarvení a vyloučí se bílá sraženina oxidu titaničitého. Směsná sraženina oxidu titaničitého a silikagelu se oddělí dekantací nebo filtrací nebo odstředěním, 3x se promyje destilovanou vodou, vysuší při 105 °C a aktivuje zahříváním na teplotu 450 °C, 650 °C nebo 850 °C podle zamýšleného účelu použití.
Průmyslová využitelnost
Vynález je využitelný v průmyslu k přípravě titaničitých katalyzátorů nejrůznějšího složení a pro přípravu aktivních povrchů na keramických a jiných stavebních materiálech.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (3)

1. Způsob přípravy katalyzátorů na bázi sloučenin titanu, vyznačující se tím, že se kovový titan a/nebo slitina titanu převede do roztoku oxystabilních minerálních kyselin za přídavku oxidačního činidla, s výhodou peroxidu vodíku, a poté se, s výhodou po přídavku komplexotvomých sloučenin, vytvořený komplex sloučenin titanu zneutralizuje amoniakem nebo jinými alkáliemi nebo solvolytickým naředěním reakční směsi do odbarvení a vzniklá sraženina se oddělí, usuší a zahřívá na 300 až 800 °C po dobu 1 až 24 hodin v závislosti na druhu připravovaného katalyzátoru.
2. Způsob přípravy katalyzátorů na bázi sloučenin titanu podle nároku 1, vyznačující se tím, že se jako oxystabilní minerální kyselina použije kyselina sírová a/nebo kyselina fosforečná a jako komplexotvomé látky se použijí kamence s výhodou hlinito amonné a/nebo draselné a/nebo sírany a/nebo hydrogensírany a/nebo fosforečnany a/nebo
-4CZ 307609 B6 křemičitany stříbra a/nebo mědi a/nebo vápníku a/nebo železa a/nebo tantalu a/nebo manganu a/nebo zinku a/nebo chrómu a/nebo india a/nebo kobaltu a/nebo niklu a/nebo cínu a/nebo molybdenu a/nebo paladia a/nebo platiny a/nebo iridia.
5 3. Způsob přípravy katalyzátorů na bázi sloučenin titanu podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že se vytvořený komplex sloučenin titanu nanese na pevný nosič vhodného tvaru a struktury s výhodou na keramický materiál předem impregnovaný sloučeninami vápníku a po vysušení se zahřívá na 300 až 800 °C po dobu 1 až 24 hodin v závislosti na druhu připravovaného katalyzátoru.
CZ2017-253A 2017-05-04 2017-05-04 Způsob přípravy katalyzátorů na bázi sloučenin titanu CZ307609B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-253A CZ307609B6 (cs) 2017-05-04 2017-05-04 Způsob přípravy katalyzátorů na bázi sloučenin titanu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-253A CZ307609B6 (cs) 2017-05-04 2017-05-04 Způsob přípravy katalyzátorů na bázi sloučenin titanu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2017253A3 CZ2017253A3 (cs) 2019-01-09
CZ307609B6 true CZ307609B6 (cs) 2019-01-09

Family

ID=64903601

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-253A CZ307609B6 (cs) 2017-05-04 2017-05-04 Způsob přípravy katalyzátorů na bázi sloučenin titanu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307609B6 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1205244A1 (en) * 1999-08-05 2002-05-15 Kabushiki Kaisha Toyota Chuo Kenkyusho Photocatalytic material, photocatalytic article and method for their preparation
CN104326506A (zh) * 2014-10-22 2015-02-04 安徽迪诺环保新材料科技有限公司 用于回收失效脱硝催化剂中二氧化钛的方法
CZ306237B6 (cs) * 2014-12-18 2016-10-19
CN106277048A (zh) * 2016-08-24 2017-01-04 西南化工研究设计院有限公司 一种利用钛渣为原料制备锐钛矿型二氧化钛的方法及系统

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1205244A1 (en) * 1999-08-05 2002-05-15 Kabushiki Kaisha Toyota Chuo Kenkyusho Photocatalytic material, photocatalytic article and method for their preparation
CN104326506A (zh) * 2014-10-22 2015-02-04 安徽迪诺环保新材料科技有限公司 用于回收失效脱硝催化剂中二氧化钛的方法
CZ306237B6 (cs) * 2014-12-18 2016-10-19
CN106277048A (zh) * 2016-08-24 2017-01-04 西南化工研究设计院有限公司 一种利用钛渣为原料制备锐钛矿型二氧化钛的方法及系统

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2017253A3 (cs) 2019-01-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11479472B2 (en) Systems and methods to recover value-added materials from gypsum
CN101531355A (zh) 以钛白粉副产物硫酸亚铁制备高纯磷酸铁的方法
CN104211099B (zh) 工业磷石膏废渣的资源化回收利用方法
CN108640156B (zh) 一种从白钨矿制备氧化钨和钨粉的方法
CN100552064C (zh) 一种常温常压下石煤加硫酸湿堆氧化转化浸出钒的方法
JP5382269B1 (ja) レニウムと砒素の分離方法、並びにレニウムの精製方法
CN102154547A (zh) 一种铵盐分解白钨矿的方法
CN108441629A (zh) 一种酸分解黑白钨混合矿制备氧化钨和钨粉的方法
CN108642276A (zh) 一种酸分解白钨矿制备氧化钨和钨粉的方法
CN102275947A (zh) 一种利用含有氟化氢的混和酸制备氟硼酸钾的方法
CN104211104B (zh) 火力煤电厂烟气脱硫石膏废渣的分离回收利用方法
CN101070181A (zh) 氯化亚铜晶体的水热还原法制备工艺
CN101708835A (zh) 高纯磷酸锌的生产方法
CN108559841B (zh) 一种酸分解黑白钨混合矿制备钨产品的方法
CN109336177A (zh) 一种用双氧水和氨水清洁生产高纯五氧化二钒的方法
CZ307609B6 (cs) Způsob přípravy katalyzátorů na bázi sloučenin titanu
CN101357343A (zh) 一种制备氯化氢氧化含钾催化剂的分步共沉淀方法
CA2285731C (en) Process for preparing usable products from an impure ferric sulfate solution
CN108083860A (zh) 一种活化褐煤的方法
CN106957276A (zh) 二氯异氰尿酸的制备方法
CN102897802A (zh) 从碱式碳酸铜生产废液中回收试剂级无水硫酸钠的方法
JPH053404B2 (cs)
Maslova et al. Treatment of apatite nepheline ore wasteenrichment waste
Foote et al. The Extraction of Potash and Alumina from Feldspar.
CN113772686B (zh) 一种用富硅黏土制备水玻璃联产金属盐结晶的方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20170504