CZ307594A3 - Track ballast way cleaning machine - Google Patents
Track ballast way cleaning machine Download PDFInfo
- Publication number
- CZ307594A3 CZ307594A3 CZ943075A CZ307594A CZ307594A3 CZ 307594 A3 CZ307594 A3 CZ 307594A3 CZ 943075 A CZ943075 A CZ 943075A CZ 307594 A CZ307594 A CZ 307594A CZ 307594 A3 CZ307594 A3 CZ 307594A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- machine
- machine according
- suction
- track
- gravel
- Prior art date
Links
Landscapes
- Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
Description
Stroj pro čištění štěrkového lože koleje
22ISst_I®£hnikv
Vynález se týká stroje pro čištění štěrkového lože koleje se strojovým rámem, který je uložen na podvozcích, s prosévacím ústrojím, které je naplnitelné protahovacím ústrojím s rotujícím protahovacím řetězem, jakož i s dopravním ústrojím pro shazování vyčištěného štěrku na kolej»
Qosavadní_stav_techniky
Takové stroje jsou již známé z velkého počtu publikací. Tak například v AT 398 096 B je popsán po koleji pojízdný stroj, na jehož v podélném směru prodlouženém strojovém rámu je upraveno protahovací ústrojí, které je upevněno výškově přestavitelně» Toto ústrojí má v pracovním nasazení pod kolejí vedený nekonečný protahovací řetěz, protřednictvím kterého je štěrk odebírán z kolejového lože a je přepravován k prosévacímu ústrojí. Přitom jsou nečistoty od štěrku oddělovány a pro odstraňování jsou dopravovány v pracovním směru ke přednímu konci stroje. Vyčištěný štěrk potom může být prostřednictvím dopravního ústrojí opět shazován na kolej, která je prostřednictvím zdvihacího ústrojí držena v nadzdviženém stavu. Přídavně k tomu, případně místo toho může být od zadního konce tohoto stroje přiváděn nový štěrk nebo jiný, pro sanaci koleje potřebný materiál lože, který může být předáván na uvolněnou plán a urovnáván. va počátku pracovního nasazení tohoto typu čističky musí být nejprve pod kolejí vytvořena mezera ve štěrkovém loži, aby se umožnilo zavedení protahovacího řetězu.
V DE 22 26 612 A je zveřejněna čistička štěrkového lože, která má dvě protahovací ústrojí, z nichž jedno je vždy upevněno na každé podélné straně strojového rámu a je vytvořeno jako čisticí nosník s obíhajícím nekonečným protahovac.ín, řetězem. Tyto čisticí nosníky jsou otočné kolem svislé osy výkyvu, upravené na jejich podélných koncích a jsou také výškově přestavitelné, přičemž pro protahování a čištění štěrkového lože se spouštějí do boků štěrkového lože a tak mohou být vykývnuty z obou stran pod kolejový rošt. Potom se štěrk, který je pod kolejovým roštem, dopravuje na oba boky koleje a je přiváděn prostřednictvím šikmo vzhůru směřujícího dopravního ústrojí do prosévacího ústrojí.
Dále je známé odstraňovat štěrk z kolejového lože prostřednictvím odsávání. Takový sací stroj je popsán například v AT 384 446 B a je opatřen sacími uspořádáními, která jsou tři vytvořena vedle sebe v příčném směru stroje a která jsou opatřena sacími hrdly. Na spodním,nasávacím otvorem opatřeném konci každého sacího hrdla je upraven rotující protahovací orgán, jehož úkolem je uvolnit spečený štěrk bezprostředně před odsáváním. Štěrk, který se potom vyčistí v prosévacím ústrojí, se opět vrací do koleje.
Další sací stroje jsou známé například z DE 82 36 650 U nebo z DE 21 36 306 A.
Podstata^vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvořit čističku štěrkového lože uvedeného typu, kterou by bylo možné při zachování již uvedených konstrukčních základních elementů nasadit podstat ně racionálněji a mnohostraněji.
Vytčený úkol se podle vynálezu řeší strojem v úvodu uvedeného typu, jehož podstata spočívá v tom, že je opatřen prostřednictvím pohonů výškově a bočně přestavítelnou sací trubkou s nasávacím otvorem pro odběr štěrku a podtlakovým ústrojím, které je prostřednictvím sací trubky ve spojení s nasávacím otvorem.
Prostřednictvím takto vytvořeného stroje se dosáhne podstatného zrychlení těch opatřeni, která jsou potřebná na začátku práce, zejména může odpadnout vytváření tak zvaného kufříkového otvoru. Toto vybrání ve štěrkovém loži, které je nutné pro uvedení protahovacího řetězu do provozu, je možné uskutečnit při zabránění jakékoli manuální práce velmi rychle a zcela bez problémů prostřednictvím odsávací trubky, přičemž vybraný štěrk nemusí být ukládán vedle koleje nebo odděleně přepravován pryč. Další výhoda spočívá v ergonomicky příz nivé možnosti dálkového ovládání na podkladě pohonů, čímž se zamezí ohrožení obsluhujícího personálu prostřednictvím nezablokované sousední koleje. Další výhoda spočívá i v tom, že lze bez problémů konstrukčně uskutečnit přestavbu čističek štěrkového lože, které jsou již v provozu, a opatřit je sací trubkou podle vynálezu.
Další výhodná vytvoření stroje podle vynálezu vyplývají ze závislých patentových nároků.
_ 2 k£ázků_ na _výkresech
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr, 1 a na obr, 2 je schematicky znázorněn bokorys
- 4 z prostorových důvodů do dvou částí rozděleného stroje pro čištění štěrkového lože koleje se sací trubkou podle vynálezu. Na obr. 3 je znázorněn pohled na sací trubku v podélném směru stroje podle šipky III na obr. 1.
Na obr. 4 je znázorněn další příklad provedení stroje se dvěma sacími trubkami.
Příklady_proyedení_vynálezu
Na obr. 1 a obr. 2 je znázorněn stroj 1^ pro čištění štěrkového lože 2 koleje 3, který má podélný strojový rám 5, uložený na jeho koncích na podvozcích 4. Zhruba uprostřed středu podélné délky uspořádané protahovací ústroji 6 je opat řeno rotujícím nekonečným protahovaclm řetězem 7 a je vytvořeno prostřednictvím pohonů ,8 výškově a příčně přestavitelně. Z hlediska pracovního směru 9 stroje 1 přední konec protahovacího ústrojí 6 je opatřen příčnou větví 10 řetězu pro uložení a vedení protahovacího řetězu 7, která je upevněna uvolnitelně, je upravena kolmo k podélnému směru stroje _1 a rovnoběžně k rovině koleje 3, přičemž v průběhu pracovního nasazení je upravena pod kolájí 3. Ve svá poloze je pevně držena prostřednictvím výškově přestavitelného zdvihacího ústrojí 24. Protilehlý, zadní konec protanovacího ústrojí 6 je upraven nad prosévacím ústrojím 11 pro jeho naplňování vybíraným štěrkem. Pro odvádění přitom odpadajících nečistot je upraven dopravní pás 12, který je uspořádán pod prosévacím ústrojím 11 k přednímu konci stroje 1, zatímco dopravní ústrojí 13 je upraveno pro shafcování vyčištěného štěrku na kolej 3.> který je potom urovnáván, prostřednictvím výškově přestavitelného urovnávacího ústrojí 14.
Stroj 1. je dále opatřen dvěma na koncových stranách uspořádanými trakčními kabinami 15, jakož i v oblasti příčné větve 10 řetězu upravenou pracovní kabinou 16. která je od něj uspořádána v odstupu v podélném směru stroje 1* Mezi touto pracovní kabinou 16 a mezi protahovacím řetězem ]_, případně příčnou větví 10 řetězu je uspořádán konec sací trubky který je opatřen nasávacím otvorem 17, který je spojen s podtlakovým ústrojím 19, upraveným na strojovém rámu j5, a který je uspořádán pro odběr štěrku ze štěrkového lože
2. K podtlakovému ústrojí 19 je přiřazen zásobník 20 štěrku, který má nad kolejí 3 upravený uzavíratelný otvor 21. K zásobníku 20 štěrku je mimoto připojeno vzduchové kompresorové ústrojí 22, přičemž vyfukovací potrubí 23 je uspořádáno pro přepravu štěrku ze zásobníku 20 štěrku k prosévacxmu ústrojí ii·
K přednímu konci stroje 1. je připojen na podvozcích pojízdný poháněči vůz 25, který má trakční kabinu 26, motor 27 a výškově a bočně přestavitelný boční pluh 30. Dopravní pás 28 je na poháněcím voze 25 uspořádán tak, že na konci přesahuje přes dopravní pás 12 stroje J. a tak vytváří jeho pokračování, přičemž v pracovním směru 9 přední úsek 29 dopravního pásu 28 je v podélném směru vozu teleskopicky vysunutelný, případně jej lze pro přemistovací jízdu zatáhnout. va zadním konci stroje 1. je upraven dopravní vůz 31 sypkého materiálu, jehož předávací dopravní pás 32 je přiřazen k násypce 33. uspořádané na prosévacím ústrojí 11. Tato násypka 33 má vypouštěcí otvor 34, směřující k dopravnímu ústrojí 13.
Jak je to v detailu znázorněno na obr. 3, je sací trubka 18 vytvořena výškově a bočně přestavitelně a k tomu účelu je nad nasávacím otvorem 17 spojena s nosným rámem 35. Ten je prostřednictvím p>honu 36 teleskopicky výškově přestavitelný a společně s pohonem 36 je na kolmo k podélnému směru stroje 1 upraveném vodorovném vedení 37 prostřednictvím dalšího pohonu 43 uložen na strojovém rámu 5 příčně posuvně. K tomu navíc je spodní koncový úsek 38 sací trubky 18, který má nasávací otvor 17. uložen otočně kolem svislé osy a prostřednictvím otočného pohonu 39 jej lze uvádět do rotačního pohybu? Kolem nasávacího otvoru 17 jsou upraveny prstové rozrývací orgány 40, které přesahují přes konec sací trubky 18 směrem dolů.
Na obr. 4 je znázorněn další příklad provedení vynálezu v obdobném pohledu jako na obr. 3, přičemž pro funkčně shodné součásti byly zachovány stejné vztahové znaky jako u již popsané varianty. U tohoto provedení jsou na strojovém rámu 5 stroje JL uspořádány dvě v příčném směru stroje X ve. vzájemném odstupu upravené sací trubky 18, které jsou upěvněny vždy na samostatném nosném rámu 35. Tyto nosné rámy 35 jsou vytvořeny prostřednictvím pohonů 36 výškově přestavitelně a prostřednictvím nich jsou také přikloubeny na strojovém rámu 5, a to tak, že horní konce pohonů 36 jsou vykývnutélne, případně kyvné zavěšené kolem osy 41, upravené v podélném směru stroje χ. Odstup obou os 41 v příčném směru stroje χ zhruba odpovídá rozchodu koleje 3. Každý nosný rám 35, případně každý nasávací otvor 17 je vytvořen výkyvně v příčném směru stroje X prostřednictvím dalšího pohonu 42, uspořádaného mezi strojovým rámem 5 a mezi pohonem 36.
Claims (11)
- PATENTOVÉ NÁROKYX (-1. Stroj pro čištění štěrkového lože koleje se strojovým rámem, který je uložen na podvozcích, s prosévacím ústrojím, které je naplnitelné protahovacím ústrojím s rotujícím protahovacím řetězem, jakož i s dopravním ústrojím pro shazování vyčištěného štěrku na kolej, vyznačující se tím, že je opatřen prostřednictvím pohonů (36, 43; 42) výškově a bočně přestavítelnou sací trubkou (18) s nasávacím otvorem (17) pro odběr štěrku a podtlakovým ústrojím (19), které je prostřednictvím sací trubky (18) ve spojení s nasávacím otvorem (17).
- 2. Stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že sací trubka (18) je svým koncem s nasávacím otvorem (17) uspořádána mezi protahovacím řetězem (7) a mezi pracovní kabinou (16), upravenou od něj v odstupu v podélném směru stroje (1).
- 3. Stroj podle nároku 2, vyznačující se tím, že protahovací ústrojí (6) pro uložení a vedení protahovacího řetězu (7) má na konci sousedícím s nasávacím otvorem (17) příčnou větev (10) řetězu, která je upravena kolmo k podélnému směru stroje (l), v pracovním nasazení je upravena pod kolejí (3) a je upevněna rozebíratelně.
- 4. Stroj podle jednoho z nároků 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že sací trubka (18) je nad nasávacím otvorem (17) spojena s nosným rámem (35), který je uložen příčně posuvně na vedení (37), upraveném vodorovně a kolmo k podélnému směru stroje (1).
- 5. Stroj podle nároku 4, vyznačující se tím, že nosný rám (35) je vytvořen teleskopicky výškově přestavitelně prostřednictvím pohonu (36).
- 6. Stroj podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že spodní koncový úsek (38) sací trubky (13) opatřený nasávacím otvorem (17), je uložen otočně kolem svis lé osy a otočným pohonem (39) je otáčitelný.
- 7. Stroj podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že k nasávacímu otvoru (17) jsou přiřazeny rozrývací orgány (40), které přečnívají přes konec sací trub ky (18) směrem dolů a které jsou vytvořeny ve tvaru prstů.
- 8. Stroj podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že v příčném směru stroje (1) jsou ve vzájemném odstupu upraveny dvě sací trubky (18), které jsou spo jeny vždy s vlastním, výškově přestavitelným nosným rámem (35).
- 9. Stroj podle nároku 8, vyznačující se tím, že oba nosné rámy (35) jsou uloženy kyvné na strojovém rámu (5) vždy kolem jedné, v podélném směru stroje (1) upravené osy, a jsou uspořádány ve vzájemném odstupu, který odpovídá zhruba rozchodu koleje (3), přičemž jsou prostřednictvím pohonu (42) uspořádány výkyvné v příčném směru stroje (1).
- 10. Stroj podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že k podtlakovému ústrojí (19) je přiřazen zásobník (20) štěrku s uzavíratelným otvorem (21), upraveným nad kolejí (3).
- 11. Stroj podle nároku 10, vyznačujíc: se tím že mezi prosévacím ústrojím (11) a mezi zásobníkem (20) štěr ku je upraveno vyfukovací potrubí (23) pro přepravu štěrku ze zásobníku (20) štěrku k prosévacímu ústrojí (11) a zásobník (20) štěrku je spojen se vzduchovým kompresorovým ústrojím (22).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AT161994 | 1994-08-22 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ280978B6 CZ280978B6 (cs) | 1996-05-15 |
CZ307594A3 true CZ307594A3 (en) | 1996-05-15 |
Family
ID=3517335
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ943075A CZ307594A3 (en) | 1994-08-22 | 1994-12-07 | Track ballast way cleaning machine |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ307594A3 (cs) |
RU (1) | RU2078867C1 (cs) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
RU2760917C1 (ru) * | 2021-04-28 | 2021-12-01 | Василий Николаевич Губашин | Способ очистки щебня, непосредственно расположенного в железнодорожном пути, от загрязнителей |
CN114250740B (zh) * | 2021-12-22 | 2024-02-02 | 江苏徐工工程机械研究院有限公司 | 轨道吸煤车及其控制方法以及吸煤车组 |
-
1994
- 1994-01-05 RU RU9495100791A patent/RU2078867C1/ru not_active IP Right Cessation
- 1994-12-07 CZ CZ943075A patent/CZ307594A3/cs not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ280978B6 (cs) | 1996-05-15 |
RU95100791A (ru) | 1996-07-27 |
RU2078867C1 (ru) | 1997-05-10 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA2114490C (en) | Machine for removing ballast of a track ballast bed by suction | |
HU215418B (hu) | Ágyazatrendező gép | |
PL173799B1 (pl) | Maszyna do plantowania tłucznia | |
SK505387A3 (en) | Travelling machine for continual change, or renovation of track | |
CZ279089B6 (en) | Device for continuous maintenance of a track ballast bed | |
US5513452A (en) | Installation for the rehabilitation of a ballast bed | |
CZ287090B6 (en) | Track building machine for excavation of material of the track ballast bed | |
CZ296484B6 (cs) | Cisticí stroj | |
DE4341240C2 (de) | Saugmaschine zum Absaugen von Schotter einer Gleisschotterbettung | |
SK280231B6 (sk) | Odsávací stroj | |
CZ307594A3 (en) | Track ballast way cleaning machine | |
CS230592B2 (en) | Mobile device for forming of protective layer especialy of send layer,running between plain and ballast bad | |
CZ980883A3 (en) | Track transport device for handling loose material | |
US5553674A (en) | Ballast cleaning machine | |
SK154194A3 (en) | Machine for sucking up rail ballast | |
AU702592B3 (en) | A machine for aspirating ballast | |
JP3597237B2 (ja) | 軌道のバラスト道床をクリーニングするための機械 | |
CZ282876B6 (cs) | Stroj pro opracovávání štěrkového lože koleje | |
CS232550B1 (cs) | Čistička štěrkového lože železničních tratí, zejména pod výhybkami |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF00 | In force as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20131207 |