CZ307219B6 - Biomateriál na bázi želatiny pro výrobu kostních náhrad a výplní a způsob jeho přípravy - Google Patents

Biomateriál na bázi želatiny pro výrobu kostních náhrad a výplní a způsob jeho přípravy Download PDF

Info

Publication number
CZ307219B6
CZ307219B6 CZ2015-712A CZ2015712A CZ307219B6 CZ 307219 B6 CZ307219 B6 CZ 307219B6 CZ 2015712 A CZ2015712 A CZ 2015712A CZ 307219 B6 CZ307219 B6 CZ 307219B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
biomaterial
gelatin
calcium phosphate
fillers
group
Prior art date
Application number
CZ2015-712A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2015712A3 (cs
Inventor
Daniela Marx
Pavel Krist
David Chvátil
Karel Balík
Zdeněk Čejka
Original Assignee
Ăšstav struktury a mechaniky hornin AVÄŚR, v.v.i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ăšstav struktury a mechaniky hornin AVÄŚR, v.v.i. filed Critical Ăšstav struktury a mechaniky hornin AVÄŚR, v.v.i.
Priority to CZ2015-712A priority Critical patent/CZ307219B6/cs
Publication of CZ2015712A3 publication Critical patent/CZ2015712A3/cs
Publication of CZ307219B6 publication Critical patent/CZ307219B6/cs

Links

Description

Vynález se týká biomateriálu na bázi želatiny pro výrobu kostních náhrad a výplní a způsobu jeho přípravy zesítěním pro dosažení požadovaných aplikačních vlastností.
Dosavadní stav techniky
V kostní protetice se používá nepřeberné množství materiálů, ale své místo zaujímají také biologické materiály na bázi aminokyselin, jako je želatina. Je to materiál bioaktivní, biodegradabilní a netoxický, získaný hydrolýzou kolagenu. Želatina je hydrokoloid a ve vodném prostředí se zásadně mění její aplikační vlastnosti. Je tedy nutněji vůči nasákání vody zafixovat zesíťováním struktury. Síťování je proces, během kterého se méně stabilní vazby ochotné v systému reagovat s molekulou vody nahradí stabilní vazbou, např. násobnou. Existují tři základní principy, kterými lze docílit zesíťování želatiny. Jedná se o tepelné, chemické a radiační zesíťování.
Tepelné síťování je méně využívaná metoda síťování, jejíž hlavní nevýhodou je to, že teplo, potažmo energie, které se do systému přidává, rozštěpí nejen jednoduché ale také násobné vazby. Odhadnout tedy hranici síťování resp. degradace je velmi složité. Proto se této metody využívá spíše okrajově, doplňkově. Metoda je dosti neefektivní, protože jedinou proměnnou, která proces ovlivňuje, je teplota. Ta je sama o sobě z důvodu diferenciace vazeb nedostačující. Jedinou možností, jak tuto metodu efektivně uplatnit pro materiály na bázi aminokyselin, je kombinovat ji s vyšším tlakem, což však v konečném důsledku, dle empirických zkušeností, vede metodu sítění spíše k degradaci materiálu. Tepelné síťování je zároveň průvodním jevem jak chemického, tak radiačního síťování, protože štěpením vazeb se uvolňuje teplo. Proto je nutné posoudit vliv tepla, což může být velice složité.
Chemické síťování se provádí především pomocí glutaraldehydu a ketonů, ale v poslední době přibývají studie zaměřené na síťování pomocí slabých biogenních kyselin či cukrů. Nejčastěji používanými reagentami způsobujícími zesítění želatiny jsou v dnešní době zejména glutaraldehyd, dextran dialdehyd a genipin. Vždy jde o proces, kdy do relativně stabilního systému vstupuje další reagenta, která sice rozběhne reakci a rozdělí jednoduché vazby ve prospěch násobných, nicméně samotný proces je velice těžko kontrolovatelný. Řízení reakčního procesu biologických materiálů je složité zejména proto, že vstupní materiál nebude nikdy z principu jeho výroby, stárnutí atd. stejný. Je také velice těžké chemickou reakci, která je stále v běhu, zastavit resp. odhadnout chvíli, kdy ji zastavit. Dalším úskalím této metody síťování je odstranění přidaných reagent z konečného materiálu. V případě biogenních kyselin je koncentrace, která v materiálu na konci procesu zůstane, většinou zanedbatelná a nemusí mít na další chování materiálu v těle vliv. Na druhou stranu je pořád reaktivní a může i nadále ovlivňovat chování materiálu.
Radiační síťování má ze všech tří uvedených způsobů stabilizace struktury vůči nasákání vody nejméně negativních vlivů. Urychlené částice, které do systému vstupují, předávají svoji energii, a to mimo jiné v pozicích, kde by jinak došlo k přemostění vodíkovými můstky. Nezanechají tedy ve struktuře žádnou cizí funkční skupinu, předají pouze svoji energii, a to v místech, kde by původní vazebné tendence nedostačovaly k vytvoření násobné vazby. Tím dochází ke stabilizaci systému. Nejčastěji je popisováno jeho použití při síťování polyetylénu a jeho kopolymerů, polypropylénu, polyvynilchloridu, fluorovaných termoplastů, polyamidů a jiných termoplastů.
Tyto materiály mají převážně průmyslové využití a ionizující záření (IZ) není pro jejich použití většinou nezbytné, zlepšuje pouze jejich aplikační vlastnosti. Naopak u elastomerů, jako je
- 1 CZ 307219 Β6 kaučuk, silikonový kaučuk, fluoroelastomery, polyizoprén, polybutadien aj., je jejich síťování resp. vulkanizace pro průmyslové aplikace nezbytné. U želatiny se tento způsob síťování nepovažoval za vhodný a doposud se nepoužívá.
Úkolem vynálezu je tak nedostatky dosud známých materiálů pro výrobu kostních náhrad a výplní a způsobů jejich přípravy odstranit a navrhnout takový biomateriál na bázi želatiny a takový způsob jeho přípravy, který by poskytoval kompozit stabilní vůči nasákání vody a vykazoval podstatně lepší aplikační vlastnosti.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje a vytčený úkol řeší biomateriál na aminokyselinové bázi pro výrobu kostních náhrad a výplní, který obsahuje zesíťovanou želatinu, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že želatina je adovaná 0 až 40 % hmotn. kalciumfosfátového plniva o velikosti částic 10 až 1000 nm, vztaženo na celkovou hmotnost biomateriálu, který je zesítěný monoenergetickým svazkem urychlených elektronů.
Podle vynálezu je výhodné, je-li želatina vybraná ze skupiny zahrnující vepřovou, hovězí, kuřecí nebo rybí želatinu typu A i B.
Výhodný je takový biomateriál, jehož kalciumfostátové plnivo je látka vybraná ze skupiny zahrnující hydroxyapatit, bioapatit nebo např. trikalciumfosfát.
Biomateriál podle vynálezu je s výhodou radiačně zesítěný dávkou 80 až 200 kGy při dávkovém příkonu 50 až 230 Gy.s 1 a energii svazku elektronů do 10 MeV.
Podstata způsobu výroby biomateriálu pro přípravu kostních náhrad a výplní na aminokyselinové bázi spočívá podle vynálezu v tom, že se želatina smísí zasucha a/nebo s přídavkem H2O s 0 až 40 % hmotn. kalciumfosfátového plniva o velikosti částic 10 až 1000 nm, vztaženo na celkové množství biomateriálu, materiál se upraví lyofilizací a/nebo lisováním, načež se pro změnu aplikačních vlastností zesíťuje dávkou 80 až 200 kGy při dávkovém příkonu 50 až 230 Gy.s-1, přičemž se síťovaný materiál chladí.
Lisování směsi želatiny a plniva s vodou se s výhodou provádí při teplotě více než 40 °C a tlaku více než 10 MPa po dobu 15 minut.
S výhodou se želatina vybere ze skupiny zahrnující vepřovou, hovězí, kuřecí a/nebo rybí želatinu typu A i B.
Kalciumfosfátové plnivo se vybere ze skupiny zahrnující hydroxyapatit, bioapatit, trikalciumfosfát nebo jejich směsi.
Výhodné je použití deionizované, destilované nebo demineralizované vody.
Při přípravě materiálu podle vynálezu je energie svazku urychlených elektronů nižší než 10 MeV, kdy v daném materiálu nedochází k jaderným reakcím. Takto upravený kompozit je stabilní vůči nasákání vody a podstatně se zlepší jeho aplikační vlastnosti.
Prakticky se proces podle vynálezu realizuje tak, že se nejprve zasucha smísí želatina s kalciumfosfátovým plnivem a poté se ke směsi přidá voda, která směs spojí. Mokrá směs se pak mísí, dokud nejsou částice plniva rovnoměrně dispergovány. Vzniklá směs se dále upravuje lisováním, sušením či lyofilizací. Připravený základní materiál se následně ozáří v závislosti na vlhkosti a velikosti vzorku vhodnou dávkou elektronového záření. Takto upravený materiál se ve vodném prostředí nerozpouští.
-2 CZ 307219 B6
Příklady uskutečnění vynálezu
Vynález bude dále podrobněji vysvětlen za pomoci příkladů konkrétních provedení.
Příklad 1
Suchá směs 90 % hmotnosti želatiny a 10 % hmotnosti nanohydroxyapatitu Ca5(PO4)3(OH) o velikosti částic 50 až 150 nm je nejprve homogenizována suchou cestou v homogenizátoru D 118 basic po dobu 2 hodin, poté je přidána demineralizovaná voda, jejíž objem lze vzhledem k následné lyofilizaci zvýšit a lze tak použít homogenizátor, a směs se opět míchá 30 minut při zachování otáček 2000 l.min ’. Směs je následně odlita do forem a sušena při pokojové teplotě, dokud tekutá směs nepřejde do formy/stadia gelu. Tímto způsobem je možné ovlivnit zejména strukturu (porezitu) připravovaného kompozitu. Takto předpřipravený materiál je následně lyofilizován při teplotě -107 °C a tlaku 1 Pa do momentu nulového hmotnostního úbytku, cca 72 hodin. Poté je materiál ozářen dávkou 115 kGy monoenergetickým svazkem elektronů (cyklický urychlovač Microtron MT25).
Příklad 2
Suchá směs 85 % hmotnosti želatiny a 15 % hmotnosti nanohydroxyapatitu o velikosti částic 50 až 150 nm je homogenizována suchou cestou v míchadle HAAKE, Thermo Electron Corporation, USA po dobu 6 hodin, poté je přidána demineralizovaná voda a opět je mícháno 30 minut při zachování otáček 60 l.min '. Vniklá směs je následně lisována při teplotě 45 °C a tlaku 12 MPa po dobu 15 minut. Takto připravený kompozit je poté ozářen dávkou 130 kGy pomocí svazku urychlených elektronů.
Ačkoli se uvedené konkrétní příklady provedení týkají vždy směsi želatiny a plniva, dostaví se účinky podle vynálezu i u biomateriálu s minimálním obsahem plniva nebo i bez něho. Proto nesmějí být tyto příklady považovány za omezující s ohledem na rozsah ochrany, který je dán pouze připojenými patentovými nároky.
Průmyslová využitelnost
Materiály na bázi želatiny a případně kalciumfosfátového plniva lze po zesíťování použít v humánní i veterinární medicíně, zejména v ortopedii a chirurgii.

Claims (7)

1. Biomateriál pro výrobu kostních náhrad a výplní na aminokyselinové bázi, který obsahuje zesíťovanou želatinu, vyznačující se tím, že želatina je adovaná 0 až 40 % hmotn. kalciumfosfátového plniva o velikosti částic 10 až 1000 nm, vztaženo na celkovou hmotnost biomateriálu, který je zesítěný monoenergetickým svazkem urychlených elektronů.
2. Biomateriál podle nároku 1, vyznačující se tím, že želatina je vybraná ze skupiny zahrnující vepřovou, hovězí, kuřecí nebo rybí želatinu typu A i B.
-3 CZ 307219 B6
3. Biomateriál podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že kalciumfosfátové plnivo je látka vybraná ze skupiny zahrnující hydroxyapatit, bioapatit nebo např. trikalciumfosfát.
4. Biomateriál podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že je zesítěný dávkou 80 až 200 kGy při dávkovém příkonu 50 až 230 Gy.s 1 a energii svazku elektronů do 10 MeV.
5. Způsob přípravy biomateriálu pro výrobu kostních náhrad a výplní na aminokyselinové bázi podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že se želatina zasucha a/nebo s přídavkem H2O smísí s 0 až 40 % hmotn. kalciumfosfátového plniva o velikosti částic 10 až 1000 nm, vztaženo na celkové množství biomateriálu, materiál se upraví lyofilizací a/nebo lisováním, načež se pro změnu aplikačních vlastností zesíťuje dávkou 80 až 200 kGy při dávkovém příkonu 50 až 230 Gy.s ', takže se stává stabilní vůči nasákání vodou.
6. Způsob přípravy biomateriálu podle nároku 5, vyznačující se tím, že se želatina vybere ze skupiny zahrnující vepřovou, hovězí, kuřecí a/nebo rybí želatinu typu A i B.
7. Způsob přípravy biomateriálu podle nároku 5 nebo 6, vyznačující se tím, že se kalciumfosfátové plnivo vybere ze skupiny zahrnující hydroxyapatit, bioapatit, trikalciumfosfát nebo jejich směsi.
Konec dokumentu
CZ2015-712A 2015-10-09 2015-10-09 Biomateriál na bázi želatiny pro výrobu kostních náhrad a výplní a způsob jeho přípravy CZ307219B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-712A CZ307219B6 (cs) 2015-10-09 2015-10-09 Biomateriál na bázi želatiny pro výrobu kostních náhrad a výplní a způsob jeho přípravy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-712A CZ307219B6 (cs) 2015-10-09 2015-10-09 Biomateriál na bázi želatiny pro výrobu kostních náhrad a výplní a způsob jeho přípravy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2015712A3 CZ2015712A3 (cs) 2017-05-31
CZ307219B6 true CZ307219B6 (cs) 2018-04-04

Family

ID=59021103

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-712A CZ307219B6 (cs) 2015-10-09 2015-10-09 Biomateriál na bázi želatiny pro výrobu kostních náhrad a výplní a způsob jeho přípravy

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307219B6 (cs)

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0270254A2 (en) * 1986-11-06 1988-06-08 COLLAGEN CORPORATION (a Delaware corporation) Gamma irradiation of collagen/mineral mixtures
DE102005052370A1 (de) * 2005-10-31 2007-05-03 Sus Tech Gmbh & Co. Kg Kompositmaterialien aus Calciumverbindungen und ampholytische Polymerkomponenten

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0270254A2 (en) * 1986-11-06 1988-06-08 COLLAGEN CORPORATION (a Delaware corporation) Gamma irradiation of collagen/mineral mixtures
DE102005052370A1 (de) * 2005-10-31 2007-05-03 Sus Tech Gmbh & Co. Kg Kompositmaterialien aus Calciumverbindungen und ampholytische Polymerkomponenten

Non-Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Materials Science & Engineering, C; Islam, Minhajul Md. et all.:"Preparation of gelatin based porous biocomposite for bone tissue engineering and evaluation of gamma irradiation effect on its properties"; DOI:10.1016/j.msec.2015.01.066, on-line 20.01.2015 *
Materials Science & Engineering, C; Zhou, Ying et al.:"Radiation synthesis of gelatin/CM-chitosan/β-tricalcium phosphate composite scaffold for bone tissue engineering"; DOI: 10.1016/j.msec.2012.02.029; on+line 10.02.2012 *
Prog Biomater (2014) 3:21; Md. Minhajul Islam et al:"Physico-chemical characteristics of gamma-irradiated gelatin"; DOI 10.1007/s40204-014-0021-z; Published online: 7 March 2014 *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2015712A3 (cs) 2017-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4873555B2 (ja) アパタイト/コラーゲン複合体繊維を含む多孔体の製造方法
Wu et al. Eggshell particle-reinforced hydrogels for bone tissue engineering: an orthogonal approach
Sionkowska et al. Modification of collagen and chitosan mixtures by the addition of tannic acid
CN103910789B (zh) 一种大分子量丝素蛋白冻干粉的制备工艺
JP6157351B2 (ja) 生体吸収性の傾斜した多孔質複合体及びそれを用いた人工骨、並びにそれらの製造方法
JP2009132601A (ja) アパタイト/コラーゲン複合体繊維を含む多孔体及びその製造方法
SK287874B6 (sk) A method of preparing a collagen sponge, a device for extracting a part of a collagen foam, and en elongated collagen sponge
Parisi et al. Incorporation of collagen from marine sponges (spongin) into hydroxyapatite samples: characterization and in vitro biological evaluation
EP2109444A1 (en) Bone growth particles and osteoinductive composition thereof
JP2011509734A (ja) クラゲから製造されるコロイドコラーゲンの火傷包帯
CN104922722A (zh) 可吸收降解淀粉止血材料的制备方法
CN104383580A (zh) 一种含海藻酸盐/胶原膜的制备方法
Teuschl et al. Silk fibroin based carrier system for delivery of fibrinogen and thrombin as coagulant supplements
ZA200409777B (en) Orthopaedic materials derived from keratin
Kozlowska et al. Preparation and characterization of collagen/chitosan poly (ethylene glycol)/nanohydroxyapatite composite scaffolds
RU2656502C1 (ru) Способ получения биоразлагаемой пленки на основе хитозана и крахмала для медицины
CZ307219B6 (cs) Biomateriál na bázi želatiny pro výrobu kostních náhrad a výplní a způsob jeho přípravy
CN102757625B (zh) 一种壳聚糖-聚乳酸多孔复合材料及其制备方法
RU2554804C1 (ru) Способ получения композиционного материала на основе фосфата кальция
JP6018477B2 (ja) 人工骨−軟骨複合体及びその製造方法
US20210196858A1 (en) Shapeable demineralized bone matrix products and method of manufacture thereof
JP2014124416A (ja) 骨再生材料キット、ペースト状骨再生材料、骨再生材料及び骨接合材
US9849611B2 (en) Method for producing collagen-containing sheet material
Vrânceanu et al. Development and characterization of novel porous collagen based biocomposite for bone tissue regeneration
JP2005013457A (ja) 魚類由来コラーゲンとその熱変性物から得られる成形体

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20211009