CZ307054B6 - Způsob rozdružování obalového kompozitního materiálu - Google Patents

Způsob rozdružování obalového kompozitního materiálu Download PDF

Info

Publication number
CZ307054B6
CZ307054B6 CZ2015-931A CZ2015931A CZ307054B6 CZ 307054 B6 CZ307054 B6 CZ 307054B6 CZ 2015931 A CZ2015931 A CZ 2015931A CZ 307054 B6 CZ307054 B6 CZ 307054B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
individual components
separating
separation
packaging material
organic
Prior art date
Application number
CZ2015-931A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2015931A3 (cs
Inventor
Jiří Sobek
Jiří Polák
Milan Hájek
Original Assignee
Ústav Chemických Procesů Av Čr, V. V. I.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav Chemických Procesů Av Čr, V. V. I. filed Critical Ústav Chemických Procesů Av Čr, V. V. I.
Priority to CZ2015-931A priority Critical patent/CZ307054B6/cs
Priority to PCT/CZ2016/050047 priority patent/WO2017108014A1/en
Publication of CZ2015931A3 publication Critical patent/CZ2015931A3/cs
Publication of CZ307054B6 publication Critical patent/CZ307054B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J11/00Recovery or working-up of waste materials
    • C08J11/04Recovery or working-up of waste materials of polymers
    • C08J11/06Recovery or working-up of waste materials of polymers without chemical reactions
    • C08J11/08Recovery or working-up of waste materials of polymers without chemical reactions using selective solvents for polymer components
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/62Plastics recycling; Rubber recycling

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Sustainable Development (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu rozdružování obalového kompozitního, zejména odpadních vícevrstvých plastových fólií, na jednotlivé složky.
Dosavadní stav techniky
V současné době patří obalový kompozitní vícevrstvý materiál, jako jsou různé plastové fólie a obaly, spolu s balicí technikou k intenzivně se rozvíjející oblasti. Tento stav vyvolává v posledních letech potřebu vývoje metody recyklace použitých materiálů. Plastové fólie mají pro své vlastnosti čím dál širší využití jako vhodné obalové materiály. Plast zvyšuje stabilitu zabaleného materiálu, zabraňuje ztrátě barvy a má další výhody.
Obalové kompozitní materiály jsou dnes široce využívány nejvíce v potravinářském průmyslu, použité materiály jsou však v současné době likvidovány na skládkách nebo se spalují, proto je soustředěna pozornost na možnost jejich recyklace a následné využití. Kompozitní materiály složené z různých kombinací nejméně dvou nebo více plastových fólií jako jsou polypropylen nízkotlaký a vysokotlaký polyethylen (LD, HD), PET (polyethylentereftalát), polyamid nebo jejich kombinace s metalizovanou formou, kde kov je většinou hliník. Tyto složky jsou spojeny pojidlem, za tvorby vícevrstvých fólií. Příkladem může být komerční obalový kompozitní materiál využívaný pro balení výrobků firmy Knoppers, který je složen ze dvou upravených polypropylenových vrstev. Plastové materiály jsou zpravidla dostupné ve formě vícevrstvých fólií, které je třeba od sebe oddělit.
Metody opětovného získání plastových materiálů jsou založeny na rozpuštění mezivrstvého pojidla a separaci jednotlivých vrstev. K separaci jednotlivých vrstev byla vypracována řada různých metod.
Již v roce 1967 byl řešen způsob separace plastu od papíru podle amerického patentu US 3 339 851, kde při zpracování odpadního plastem potaženého papíru byla hlavní pozornost věnována technologickému zařízení. Separaci plastu od papíru se zabývali i další patenty například US 4 000 031 a US 4 207 986, kde se separace plastu prováděla mechanicky ve vodní suspenzi.
Japonský patent 2011/0 111 291 popisuje metodu separace více vrstvých materiálů založené na dvou krocích. V prvním kroku se vícevrstvý substrát oddělí od funkční vrstvy a v druhém kroku se více vrstvý substrát oddělí od druhé vrstvy.
Zajímavé řešení uvádí americký spis 2013/0 319 618 založené na použití separační kapaliny. Pro separaci vícevrstvých systémů je presentována metoda založená na kapalině pro štěpení vrstev za účelem recyklace. Proces separace vícevrstvých fólií se provádí tak zvanou nanodisperzní kapalinou. Tato kapalina je tvořena organickým rozpouštědlem, vodní komponentou a nejméně jedním surfaktantem (tenzidem). Vodní komponentou se rozumí suma vody a všech dalších ve vodě rozpustných komponent, vhodná je např. kyselina citrónová. Organická komponenta představuje ve vodě rozpustný olej a rozpouštědlo. Štěpící kapalina, může obsahovat řadu dalších komponent, jak vyplývá z patentových nároků.
Metoda založená na použití separační kapaliny je též popsána v čínském patentu CN 103985919 jako je například vodou zředěný alkohol, ale ten je použit spíše k omývání vstupní suroviny, jak uvádí polský patent PL 406032. Další uváděné metody separace plastových vrstev za účelem jejich recyklace zahrnují metody mechanické, elektrolytické a další, jak uvádějí americké patenty US 3 339 851 a US 4 000 031 nebo extrakcí organickým rozpouštědlem ve dvoustupňovém pro
- 1 CZ 307054 B6 cesu, což vede ke značným ztrátám rozpouštědla a postup je energeticky nevýhodný. Jedná se v tomto případě o mechanickou separaci vrstev zředěním kašovité hmoty ve vodní suspenzi za účelem izolace.
Podstata vynálezu
Výše popsané nevýhody odstraňuje způsob rozdružování obalového kompozitního materiálu, složeného ze dvou nebo více složek kombinovaných z materiálů polypropylen, polypropylen kopolymer, nízkotlaký nebo vysokotlaký polyethylen, polyethylentereftalát, PVC, hliník, na jednotlivé složky, jehož podstata spočívá podle vynálezu vtom, že rozdrcený obalový kompozitní materiál se smíchá s organickým separačním činidlem, kterým je směs ropné frakce s destilační křivkou od 50 do 200 °C a toluenu, xylenu, acetonu, methylpyrrolidonu nebo ethylpyrrolidonu, v hmotnostním poměru materiál k činidlu 1:5 až 1:10, vzniklá směs se zahřeje na teplotu 40 až 100 °C a za stálého míchání ponechá reagovat až do oddělení jednotlivých složek, které se posléze izolují na základě různých specifických hmotností.
Výhodou použití organických rozpouštědel podle vynálezu je především to, že jsou regenerovatelná, čímž se eliminují odpady z popsaného procesu na minimální nutné množství, což v ostatních popsaných řešeních není možné, neboť například vodní odpadní roztoky jsou prakticky neregerovatelné aje nutné je likvidovat jako nebezpečný odpad. Další podstatnou výhodou je to, že je možné působit na jednotlivé druhy kompozitních materiálů selektivními organickými rozpouštědly nebo jejich směsmi s tím, že je možné odseparovat pouze cenné vrstvy kompozitního materiálu a zbytek může být likvidován nebo zpracován v následném kroku rozdružování, nebo že je možné působit na kompozitní materiál organickými rozpouštědly nebo jejich směsmi a v jednom kroku tak, že se rozdruží všechny složky kompozitního obalového materiálu, který je následně tříděn na jednotlivé složky, jež jsou dále zpracovávány. Velkou výhodou tohoto řešení je ekonomika provozu a jeho ekologie, neboť všechna organická rozpouštědla je možné regenerovat a rozpuštěná lepidla potom ekologicky likvidovat, což technologií popsaných v současném stavu řešení není možné. Další velkou výhodou procesu je doba rozdružování, která se pohybuje od několika minut až do max. 40 minut dle rozdružovaného materiálu. Proces rozdružování kompozitních materiálů založený na působení organických rozpouštědel je potom vysoce efektivní a umožňuje použít kontinuální technologii, která předurčuje proces pro široké průmyslové použití.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Do reaktoru o obsahu 3 1 byl vložen kompozitní materiál o složení PE/AI/PET (polyethylen/hliník/polyethylentereftalát) o hmotnosti 50 g stejné vstupní suroviny jako v příkladu 2 a k tomuto materiálu byla přidána směs ropné frakce s destilační křivkou od 50 do 200 °C a Nmethylpyrrolidon v množství 450 g o objemovém poměru 3:4. Směs byla zahřátá na teplotu 95 °C za současného míchání a po 20 minutách došlo k rozdružení všech tří částí v rozsahu 95 %. Oddělení složky se izolují známými postupy na základě různých specifických hmotností a organické rozpouštědlo, resp. směs se použije v dalším separačním procesu.
Průmyslová využitelnost
Vynález je využitelný pro rozdružení kompozitních obalových materiálů na jeho jednotlivé části. Rozdružené části kompozitního obalového materiálu jsou po rozdělení dále použitelné pro druhotné materiálové využití, jako je výroba obalů nebo výroba plastových výrobků z recyklátů.

Claims (1)

1. Způsob rozdružování obalového kompozitního materiálu, složeného ze dvou nebo více složek kombinovaných z materiálů polypropylen, polypropylen kopolymer, nízkotlaký nebo vysokotlaký polyethylen, polyethylentereftalát, PVC, hliník, na jednotlivé složky, vyznačující se tím, že rozdrcený obalový kompozitní materiál se smíchá s organickým separačním činidlem, kterým je směs ropné frakce s destilační křivkou od 50 do 200 °C a toluenu, xylenu, acetonu, methylpyrrolidonu nebo ethylpyrrolidonu, v hmotnostním poměru materiál k činidlu 1:5 až 1:10, vzniklá směs se zahřeje na teplotu 40 až 100 °C a za stálého míchání ponechá reagovat až do oddělení jednotlivých složek, které se posléze izolují na základě různých specifických hmotností.
CZ2015-931A 2015-12-22 2015-12-22 Způsob rozdružování obalového kompozitního materiálu CZ307054B6 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-931A CZ307054B6 (cs) 2015-12-22 2015-12-22 Způsob rozdružování obalového kompozitního materiálu
PCT/CZ2016/050047 WO2017108014A1 (en) 2015-12-22 2016-12-21 Method for separating composite packaging materials

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-931A CZ307054B6 (cs) 2015-12-22 2015-12-22 Způsob rozdružování obalového kompozitního materiálu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2015931A3 CZ2015931A3 (cs) 2017-07-07
CZ307054B6 true CZ307054B6 (cs) 2017-12-20

Family

ID=57944229

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-931A CZ307054B6 (cs) 2015-12-22 2015-12-22 Způsob rozdružování obalového kompozitního materiálu

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ307054B6 (cs)
WO (1) WO2017108014A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2557682A (en) 2016-12-15 2018-06-27 saperatec GmbH Method and apparatus for recycling packaging material
EP3828228A1 (en) * 2019-11-29 2021-06-02 Borealis AG Method for removing foreign materials from the surface of an article

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0538730A1 (de) * 1991-10-23 1993-04-28 Nordenia Verpackungswerke GmbH Verfahren zur Aufbereitung von insbesondere Polyethylen-Verbundfolien, zu wiederverwendbaren Rohstoffen
DE19651571A1 (de) * 1996-12-11 1998-06-18 Kerec Kunststoff Und Elektroni Recyclingverfahren
EP1618960A1 (de) * 2004-07-20 2006-01-25 Dr. Wolfgang L. Lindner Vorrichtung und Verfahren zum Schwimm-Sink Trennen von Feststoffteilchen unterschiedlicher Dichte
DE102005026451A1 (de) * 2005-06-08 2006-12-14 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Verfahren zum Recycling von Kunststoffen und dessen Verwendung
DE102013009138A1 (de) * 2013-05-31 2014-12-04 Rainer Pommersheim Verfahren und technischer Prozess zur Rückgewinnung von Rohstoffen aus papierhaltigen Abfällen mittels lonischer Flüssigkeiten

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4067477B2 (ja) * 2003-09-17 2008-03-26 本田技研工業株式会社 樹脂成分の分解方法
CN104629397A (zh) * 2013-11-06 2015-05-20 刘继玲 废地膜再利用新技术
KR20150128200A (ko) * 2014-05-09 2015-11-18 김미화 비결정질 수지의 재활용을 위한 재생처리액 및 이를 이용한 재생처리 방법
CN104744724A (zh) * 2015-04-21 2015-07-01 戴翔辉 一种铝塑分离剂及利用该分离剂进行铝塑分离的方法

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0538730A1 (de) * 1991-10-23 1993-04-28 Nordenia Verpackungswerke GmbH Verfahren zur Aufbereitung von insbesondere Polyethylen-Verbundfolien, zu wiederverwendbaren Rohstoffen
DE19651571A1 (de) * 1996-12-11 1998-06-18 Kerec Kunststoff Und Elektroni Recyclingverfahren
EP1618960A1 (de) * 2004-07-20 2006-01-25 Dr. Wolfgang L. Lindner Vorrichtung und Verfahren zum Schwimm-Sink Trennen von Feststoffteilchen unterschiedlicher Dichte
DE102005026451A1 (de) * 2005-06-08 2006-12-14 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Verfahren zum Recycling von Kunststoffen und dessen Verwendung
DE102013009138A1 (de) * 2013-05-31 2014-12-04 Rainer Pommersheim Verfahren und technischer Prozess zur Rückgewinnung von Rohstoffen aus papierhaltigen Abfällen mittels lonischer Flüssigkeiten

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2015931A3 (cs) 2017-07-07
WO2017108014A1 (en) 2017-06-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Kaiser et al. Recycling of polymer-based multilayer packaging: A review
RU2759556C2 (ru) Способ и устройство переработки упаковочного материала
US20120267324A1 (en) Process for Delamination of Laminated Packaging
KR102450016B1 (ko) 폴리스타이렌 폐기물 재생 공정
JP7343723B2 (ja) ポリスチレン廃棄物を再生するためのプロセス
SG10201806145PA (en) Process for recycling by separating the constituents of aluminized and plastified packaging, cartoned or not, and corresponding equipment
CZ307054B6 (cs) Způsob rozdružování obalového kompozitního materiálu
GB2525858A (en) Method and apparatus for recycling packaging material
EP3559100A1 (de) Lösungsmittel sowie verfahren zum lösen eines kunststoffs von einem feststoff innerhalb einer suspension
KR20040024473A (ko) 알루미늄 비닐(종이) 복합 포장재의 분리 회수 방법
CN102503904B (zh) 一种从废弃hmx基炸药中回收hmx的方法
DE4028999C2 (cs)
CN105451952B (zh) 借助离子液体从含纸废弃物中回收原料的方法和工业过程
JP2004532922A (ja) Ldpeを使用済みプラスチックフィルムから得る方法
CN106432791A (zh) 一种聚乙烯废弃物的回收工艺
CA2431489C (en) A process of de-lamination of multi-layer laminated packaging industrial refuse
Mumladze et al. Recycling of multilayer packaging foils by using different organic solvent
AU2017314765A1 (en) Separating polymer from composite structures
WO2024023013A1 (en) Delamination of multilayer films using an aqueous/organic emulsion
CN106966860B (zh) 水合萜二醇及松油醇的生产方法
US20240246263A1 (en) Sustainable methods to separate and recover polyethylene and polypropylene from mixed plastic waste streams
CN105461954A (zh) 一种尼龙/聚烯烃复合膜废料的回收方法
JP2024528142A (ja) 多層フィルム含有リサイクル流のための複合洗浄/剥離プロセス
BR112012013333A2 (pt) processo para a fabricação de pelo menos um composto derivado de etileno
WO2018152404A1 (en) Method of separating metal from metallic starting materials using a hydrothermal reactor system