CZ306717B6 - Rotační kompresor - Google Patents

Rotační kompresor Download PDF

Info

Publication number
CZ306717B6
CZ306717B6 CZ2014-167A CZ2014167A CZ306717B6 CZ 306717 B6 CZ306717 B6 CZ 306717B6 CZ 2014167 A CZ2014167 A CZ 2014167A CZ 306717 B6 CZ306717 B6 CZ 306717B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
suction
rotary compressor
pipes
cross
portions
Prior art date
Application number
CZ2014-167A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2014167A3 (cs
Inventor
Toshonori Arai
Masao Tani
Original Assignee
Mitsubishi Electric Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mitsubishi Electric Corporation filed Critical Mitsubishi Electric Corporation
Publication of CZ2014167A3 publication Critical patent/CZ2014167A3/cs
Publication of CZ306717B6 publication Critical patent/CZ306717B6/cs

Links

Landscapes

  • Applications Or Details Of Rotary Compressors (AREA)

Abstract

Rotační kompresor (100) obsahuje ve vzduchotěsné nádobě (1) motor (2), a kompresní mechanismus (3), který je poháněn motorem (2) prostřednictvím klikového hřídele (4). Sací trubky (43, 44) pro plynné chladivo jsou připojeny vzájemně na sobě nezávisle k množině válců (30, 31), které jsou umístěny v kompresním mechanismu (3). Každá z množiny válců (30, 31) obsahuje válcovou komoru, mající válcový tvar, a sací otvor (50, 51), který prochází přes odpovídající válcové komory v radiálním směru. Rotační kompresor (100) obsahuje alespoň dvě spojovací trubky (60, 61), z nichž každá spojuje sací otvor (50, 51) a odpovídající jednu ze sacích trubek (43, 44). Každá ze spojovacích trubek (60, 61) obsahuje spojovací část (60a, 61a) na straně sacího otvoru a spojovací část (60b, 61b) na straně sací trubky. U alespoň dvou spojovacích trubek (60, 61), které jsou připojeny k alespoň dvěma přilehlým válcům z množiny válců (30, 31), jsou středové osy spojovacích částí (60a, 61a) na straně sacího otvoru posunuty od středových os spojovacích částí (60b, 61b) na straně sací trubky v takovém směru, že středové osy spojovacích částí (60a, 61a) na straně sacího otvoru jsou umístěny v menší vzdálenosti vzájemně od sebe, než je vzdálenost mezi středovými osami spojovacích částí (60b, 61b) na straně sací trubky.

Description

Rotační kompresor
Oblast techniky
Vynález se týká rotačního kompresoru pro stlačování chladicího plynu, který je využíván v chladicím cyklu u klimatizačního zařízení nebo chladicího a klimatizačního zařízení, jako je lednička.
Dosavadní stav techniky
Ve známém stavu techniky byl rotační kompresor, který obsahuje množinu válců, využíván u chladicího a klimatizačního zařízení, jako je klimatizační zařízení nebo lednička.
Zásobník pro uložení chladívaje připojen k sací straně takového rotačního kompresoru, přičemž chladivo ze zásobníku je přiváděno do sacího otvoru každého z válců prostřednictvím sacích trubek, které jsou uspořádány ve stejném počtu, jako je počet válců.
Zásobník má uspořádání, u kterého nádoba a každá ze sacích trubek jsou upevněny namístě, přičemž konce sacích trubek zásobníku jsou připojeny ke spojovacím částem, které jsou vytvořeny na povrchové ploše vzduchotěsné nádoby rotačního kompresoru.
Existuje potřeba vyvinout takový typ rotačního kompresoru, který bude mít konstrukci, která nebude překážet při operaci svařování, neboť v případě, kdy sací trubky jsou vzájemně blízko u sebe, to znamená, že vzdálenost mezi spojovacími částmi, které jsou vytvořeny na vzduchotěsné nádobě, je malá, dochází ke snížení provozní účinnosti při svařování.
Proto tedy existuje rotační kompresor, u kterého spojovací části, které jsou vytvořeny v polohách na různých výškových úrovních ve vzduchotěsné nádobě, jsou přemístěny v obvodovém směru vzduchotěsné nádoby, takže vzdálenost mezi spojovacími částmi je zvětšena v porovnání s případem, kdy jsou spojovací části vytvořeny ve stejné poloze v obvodovém směru (viz například japonská zveřejněná patentová přihláška č. H9-079161 (str. 3, obr. 1 až obr. 3)).
U tohoto rotačního kompresoru může být vzdálenost mezi sacími trubkami zvětšena prostřednictvím zvětšení vzdálenosti mezi spojovacími částmi, takže účinnost operace svařování může být zlepšena.
Jako další technologii pro zlepšení účinnosti operace svařování lze uvést rotační kompresor, u kterého jsou sací otvory válců a sací trubky spojeny prostřednictvím spojovacích trubek (viz například japonská zveřejněná patentová přihláška č. 2003-214370 (str. 4, obr. 1)).
V případě, kdy spojovací trubky nejsou využívány, musejí být sací trubky uloženy přes spojovací části vzduchotěsné nádoby a musejí být připojeny k sacím otvorům válců, které jsou umístěny ještě dále za spojovacími částmi.
Avšak využívání spojovacích trubek umožňuje, aby sací trubky měly krátkou délku, v důsledku čehož může být účinnost operace svařování zlepšena v porovnání s případem, kdy jsou sací trubky přímo uloženy hluboko do vzduchotěsné nádoby a připojeny k sacím otvorům válců.
Technický problém
U shora uvedeného rotačního kompresoru, popsaného v japonské zveřejněné patentové přihlášce č. H9-079161, jelikož polohy spojovacích části, které jsou vytvořeny na vzduchotěsné nádobě, jsou přemístěny vzájemně od sebe v obvodovém směru, tak polohy sacích trubek nejsou vzájemně nad sebou a jsou přemístěny vzájemně od sebe v půdorysném pohledu.
- 1 CZ 306717 B6
Proto tedy pokud jsou sací trubky připojeny k sacím otvorům válců, tak je každá ze sacích trubek uložena šikmo vzhledem ke vzduchotěsné nádobě do odpovídající jedné ze spojovacích částí vzduchotěsné nádoby z různého směru.
Jak bylo shora popsáno, jsou sací trubky připevněny k nádobě zásobníku, takže vznikal problém v tom, že je obtížné provádět operaci ukládání sacích trubek do odpovídajících spojovacích částí vzduchotěsné nádoby současně ze šikmých směrů při držení nádoby.
Kromě toho rotační kompresor, popsaný v japonské zveřejněné patentové přihlášce č. H9-079161, má takové uspořádání, u kterého nejsou spojovací trubky, jako v případě japonské zveřejněné patentové přihlášce č. 2003-214370, využívány, a u kterého jsou sací trubky přímo připojeny k sacím otvorům, což rovněž představuje faktor, který způsobuje snížení provozní účinnosti.
Za účelem odstranění takového snížení provozní účinnosti byl vyvinut způsob usnadnění ukládání sacích trubek do spojovacích částí vzduchotěsné nádoby a sacích otvorů prostřednictvím zvětšení průměrů otvorů spojovacích částí a průměrů sacích otvorů.
Avšak v tomto případě mezery mezi sacími trubkami a příslušnými spojovacími částmi a mezery mezi sacími trubkami a příslušnými sacími otvory jsou velké, v důsledku čehož může docházet k novým problémům, jako jsou poruchy při svařování a poruchy při utěsnění.
U rotačního kompresoru, který obsahuje množinu válců, hlavní ložisko a vedlejší ložisko, která otáčivě nesou klikový hřídel, jsou uspořádána takovým způsobem, že množina válců je umístěna mezi hlavním ložiskem a vedlejším ložiskem ve směru seshora dolů.
Hlavní ložisko a vedlejší ložisko působí jako podpěrná místa zatížení stlačeného plynu, přičemž klikový hřídel má menší náchylnost k ohybu při zvětšování vzdálenosti mezi hlavním ložiskem a vedlejším ložiskem.
Jinými slovy dochází k menší pravděpodobnosti ohybu klikového hřídele při zvětšování vzdálenosti mezi válci v axiálním směru.
Pokud se stupeň ohybu klikového hřídele stává velkým, tak sklon klikového hřídele vzhledem ke hlavnímu ložisku nebo vedlejšímu ložisku se rovněž stává velkým, takže spolehlivost ložiska se snižuje v důsledku nestejnoměrného kontaktu.
Za účelem zabránění takovému ohybu klikového hřídele může být tuhost klikového hřídele zvýšena prostřednictvím zvětšení průměru klikového hřídele.
Avšak v případě, kdy je průměr klikového hřídele zvětšen, tak se smykové ztráty klikového hřídele zvyšují o velikost, stejnou jako zvětšení průměru hřídele, což vede ke snížení účinnosti kompresoru.
Proto tedy takový rotační kompresor, kteiý obsahuje množinu válců, musí mít uspořádání, u kterého lze dosáhnout zmenšenou vzdálenost mezi válci v axiálním směru.
Jelikož však zmenšení vzdálenosti mezi válci v axiálním směru vede ke zmenšení vzdálenosti mezi spojovacími částmi a vzduchotěsnou nádobou, tak zde existuje omezení z hlediska zmenšení vzdálenosti mezi válci s ohledem na provozní účinnost přivařování sacích trubek k sacím otvorům válců.
Předmětný vynález byl vytvořen za účelem vyřešení těchto shora uvedených problémů, přičemž úkolem tohoto vynálezu je vyvinout rotační kompresor, u kterého bude možno zmenšit vzdálenost mezi válci v axiálním směru bez nepříznivého ovlivnění operace svařování vzduchotěsné nádoby a sacích trubek dohromady, a který bude mít vysokou účinnost.
-2 CZ 306717 B6
Podstata vynálezu
Řešení problému
Podle tohoto vynálezu byl vyvinut rotační kompresor, obsahující ve vzduchotěsné nádobě:
motor, a kompresní mechanizmus, který je poháněn motorem prostřednictvím klikového hřídele, přičemž sací trubky pro plynné chladivo jsou připojeny vzájemně na sobě nezávisle k množině válců, které jsou umístěny v kompresním mechanizmu, přičemž každá z množiny válců obsahuje válcovou komoru, mající válcový tvar, a sací otvor, který prochází přes odpovídající válcové komory v radiálním směru, přičemž rotační kompresor obsahuje alespoň dvě spojovací trubky, z nichž každá spojuje sací otvor a odpovídající jednu ze sacích trubek, přičemž každá ze spojovacích trubek obsahuje spojovací část na straně sacího otvoru a spojovací část na straně sací trubky, a u alespoň dvou spojovacích trubek, které jsou připojeny k alespoň dvěma přilehlým válcům z množiny válců, jsou středové osy spojovacích částí na straně sacího otvoru posunuty od středových os spojovacích částí na straně sací trubky v takovém směru, že středové osy spojovacích částí na straně sacího otvoru jsou umístěny v menší vzdálenosti vzájemně od sebe, než je vzdálenost mezi středovými osami spojovacích částí na straně sací trubky.
U dvou spojovacích trubek, které jsou připojeny k alespoň dvěma přilehlým válcům, je vzdálenost mezi spojovacími částmi na straně sací trubky s výhodou stejná nebo větší, než vzdálenost mezi spojovacími částmi na straně sacího otvoru.
Průřezové tvary průtokové dráhy sacího otvoru a spojovacích částí na straně sacího otvoru u spojovacích trubek představují s výhodou nekruhové tvary, přičemž u každého je rozměr v axiálním směru menší, než rozměr ve směru otáčení.
Průřezové tvary průtokové dráhy spojovacích částí na straně sací trubky u spojovacích trubek mohou výhodně představovat kruhové tvary.
U výhodného provedení mohou průřezové tvary průtokové dráhy spojovacích částí na straně sací trubky u spojovacích trubek představovat nekruhové tvary, přičemž u každého může být rozměr v axiálním směru menší, než rozměr ve směru otáčení.
Každý z nekruhových tvarů může s výhodou představovat podlouhlé mezikruží nebo elipsu.
Průřezové tvary průtokové dráhy spojovacích částí na straně sacího otvoru u spojovacích trubek mohou s výhodou představovat podlouhlé otvory, přičemž každý z podlouhlých otvorů může obsahovat zakřivené části na protilehlých koncích podlouhlého otvoru a dvojici dlouhých bočních částí, které spojují zakřivené části, přičemž každá z dvojice dlouhých bočních částí může mít vyčnívající tvar, vyčnívající směrem ven.
Výhodné účinky vynálezu
Podle tohoto vynálezu lze získat rotační kompresor, u kterého je možno zmenšit vzdálenost mezi válci v axiálním směru bez nepříznivého ovlivnění operace svařování vzduchotěsné nádoby a sacích trubek dohromady, přičemž bude dosahováno vysoké účinnosti.
-3 CZ 306717 B6
Objasnění výkresů
Vynález bude dále podrobněji vysvětlen na příkladech jeho provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů.
Obr. 1 znázorňuje pohled v podélném řezu na rotační kompresor podle provedení 1 tohoto vynálezu.
Obr. 2 znázorňuje ve zvětšeném měřítku pohled na kompresní mechanizmus, znázorněný na obr. 1.
Obr. 3 znázorňuje pohled v řezu na první válec, znázorněný na obr. 1.
Obr. 4 znázorňuje schematický pohled, porovnávající rotační kompresor podle provedení 1 tohoto vynálezu a podle provedení ze známého stavu techniky.
Obr. 5 znázorňuje schematický pohled, zobrazující tvar průřezu sacího otvoru u rotačního kompresoru podle provedení 1 tohoto vynálezu.
Obr. 6 znázorňuje vysvětlující schematický pohled, zobrazující tvar průřezu průtokové dráhy spojovací trubky, znázorněné na obr. 1.
Obr. 7 znázorňuje vysvětlující schematický pohled, zobrazující modifikaci tvaru průřezu průtokové dráhy spojovací trubky, znázorněné na obr. 1.
Obr. 8 znázorňuje ve zvětšeném měřítku pohled v řezu, vedeném podél čáry B-B z obr. 3.
Obr. 9 znázorňuje vysvětlující schematický pohled, zobrazující spojovací trubku, která obsahuje spojovací část na straně sací trubky, mající kruhový tvar, a spojovací část na straně sacího otvoru, mající nekruhový tvar, přičemž spojovací část na straně sací trubky má stejnou průřezovou plochu průtokové dráhy, jako spojovací část na straně sacího otvoru.
Obr. 10 znázorňuje pohled v řezu na první válec rotačního kompresoru podle provedení 1 tohoto vynálezu, přičemž jde o vysvětlující schematický pohled, zobrazující kompresní procesní úhel, který je stanoven prostřednictvím okraje sacího otvoru a okraje výtlakového otvoru.
Obr. 11 znázorňuje pohled v řezu na základní část rotačního kompresoru podle provedení 2 tohoto vynálezu.
Obr. 12 znázorňuje schematický pohled, zobrazující směr vnitřního napětí ve spojovací trubce v případě, kdy tvar průřezu spojovací části na straně sacího otvoru u spojovací trubky je, jako u provedení 1, tvořen podlouhlým otvorem, který nemá vyčnívající tvar jako srovnávací příklad, a v případě, kdy spojovací trubka je nalisována do sacího otvoru, jehož průřezový tvar představuje podlouhlý otvor.
Obr. 13 znázorňuje schematický pohled, zobrazující stav, kdy je spojovací trubka deformována v důsledku působení vnitřního napětí, jak je znázorněno na obr. 12.
Příklady uskutečnění vynálezu
Provedení 1
Obr. 1 znázorňuje pohled v podélném řezu na rotační kompresor 100 podle provedení 1 tohoto vynálezu.
-4CZ 306717 B6
Obr. 2 znázorňuje ve zvětšeném měřítku pohled na kompresní mechanizmus 3, znázorněný na obr. 1.
Obr. 3 znázorňuje pohled v řezu na první válec 8, znázorněný na obr. 1.
Přestože je na těchto výkresech znázorněn dvouválcový rotační kompresor, který obsahuje dva válce, tak rotační kompresor podle tohoto vynálezu není omezen pouze na dvouválcový rotační kompresor, neboť může jít o rotační kompresor, který obsahuje tři nebo více válců.
Rotační kompresor 100 obsahuje ve vzduchotěsné nádobě 1 motor 2 a kompresní mechanizmus 3, který je poháněn motorem 2 prostřednictvím klikového hřídele 4.
Vzduchotěsná nádoba 1 má uspořádání, u kterého horní deska 1b nádoby a podstavcová část la jsou spolu vzájemně integrovány pomocí svaření.
Chladicí strojní olej (neznázoměno), který maže kluznou část kompresního mechanizmu 3, je uložen ve spodní části vzduchotěsné nádoby £.
Výtlaková trubka 25 kompresoru je umístěna na horní části vzduchotěsné nádoby 1 tak, že je propojena s vnitřním prostorem vzduchotěsné nádoby 1.
Spojovací části Id a le, ke kterým jsou sací trubky 43 a 44 zásobníku 40, což bude popsáno později. Připojeny vzájemně nezávisle, jsou přivařeny k podstavcové části la vzduchotěsné nádoby 1.
Motorem 2 je například motor, mající rychlost otáčení, která je proměnlivá prostřednictvím ovládání invertoru nebo podobně, přičemž obsahuje stator 2a a rotor 2b.
Motor 2 je obvykle proveden jako bezkartáčový stejnosměrný (DC) motor, u kterého je permanentní magnet využíván jako rotor 2b.
Existuje však případ, kdy je indukční motor využíván jako motor 2.
Stator 2a je vytvořen ve v podstatě válcovém tvaru, přičemž vnější obvodová část statoru 2a je připevněna ke vzduchotěsné nádobě £ například pomocí uložení nasazením za tepla nebo podobně.
Stator 2a má uspořádání, u kterého jsou cívky navinuty uvnitř, přičemž energie je přiváděna do statoru 2a z vnějšího napájecího zdroje (neznázoměno) prostřednictvím skleněné koncovky 26 a vodicích drátů 27.
Rotor 2b má v podstatě válcový tvar a je umístěn ve vnitřní obvodové části statoru 2a tak, že je v odstupu od vnitřní obvodové plochy statoru 2a o předem stanovenou vzdálenost.
Klikový hřídel 4 je připevněn k rotoru 2b, přičemž motor 2 a kompresní mechanizmus 3 jsou vzájemně k sobě připojeny pomocí klikového hřídele 4.
Jinými slovy lze říci, že když se motor 2 otáčí, tak je energie otáčení přenášena na kompresní mechanizmus 3 prostřednictvím klikového hřídele 4.
Jak je znázorněno na obr. 2, je klikový hřídel 4 vytvořen tak, že obsahuje hlavní hřídelovou část 4a, která tvoří horní část klikového hřídele 4, vedlejší hřídelovou část 4b, která tvoří spodní část klikového hřídele 4,
-5CZ 306717 B6 excentrické hřídelové části 4c a 4d, které jsou vytvořeny mezi hlavní hřídelovou částí 4a a vedlejší hřídelovou částí 4b, a mezilehlou hřídelovou část 4e, která je rovněž vytvořena mezi hlavní hřídelovou částí 4a a vedlejší hřídelovou částí 4b.
Zde je středová osa excentrické hřídelové části 4c excentrická vůči středovým osám hlavní hřídelové části 4a a vedlejší hřídelové části 4b o předem stanovenou vzdálenost, přičemž excentrická hřídelová část 4c je umístěna v první válcové komoře 30 prvního válce 8, což bude popsáno později.
Středová osa excentrické hřídelové části 4d je excentrická vzhledem ke středovým osám hlavní hřídelové části 4a a vedlejší hřídelové části 4b o předem stanovenou vzdálenost, přičemž excentrická hřídelová část 4d je umístěna ve druhé válcové komoře 31 druhého válce 9, což bude popsáno později.
Excentrická hřídelová část 4c a excentrická hřídelová část 4d jsou umístěny tak, že mezi nimi existuje fázový rozdíl 180°.
Excentrická hřídelová část 4c a excentrická hřídelová část 4d jsou vzájemně k sobě připojeny pomocí mezilehlé hřídelové části 4e.
Je nutno zdůraznit, že mezilehlá hřídelová část 4e je umístěna v průchozím otvoru v mezilehlé přepážkové desce 5, což bude popsáno později.
V klikovém hřídeli, který je uspořádán tak, jak bylo shora popsáno, je hlavní hřídelová část 4a otočně uložena pomocí hlavního ložiska 6, přičemž vedlejší hřídelová část 4b je otočně uložena pomocí vedlejšího ložiska 7.
Jinými slovy lze říci, že klikový hřídel 4 má uspořádání, u kterého excentrické hřídelové části 4c a 4d vykonávají excentrický otáčivý pohyb příslušně v první válcové komoře 30 a druhé válcové komoře 31.
Kompresní mechanizmus 3 obsahuje první válec 8 na straně hlavní hřídelové části 4a a druhý válec 9 na straně vedlejší hřídelové části 4b, přičemž je umístěn pod motorem 2.
Kompresní mechanizmus 3 je vytvořen tak, že obsahuje hlavní ložisko 6, první válec 8, druhý válec 9, a vedlejší ložisko 7, přičemž tyto součásti jsou postupně uspořádány nad sebou od horní strany ke spodní straně v tomto pořadí.
První válec 8 je vytvořen jako plochý deskový člen, ve kterém je v podstatě válcový průchozí otvor, který je v podstatě soustředný s klikovým hřídelem 4 (konkrétněji řečeno hlavní hřídelovou částí 4a a vedlejší hřídelovou částí 4b), vytvořen tak, že prochází přes první válec 8 ve směru od shora dolů.
Jeden z konců (horní konec na obr. 1) tohoto průchozího otvoru je blokován prostřednictvím přírubové části hlavního ložiska 6, mající v podstatě průřez ve tvaru písmene T, přičemž druhý z konců (spodní konec na obr. 1) průchozího otvoru je blokován prostřednictvím mezilehlé přepážkové desky 5, takže první válcová komora 30 je vymezena.
-6CZ 306717 B6
První píst Háje umístěn ve shora popsané první válcové komoře 30 prvního válce 8.
První píst Ha je vytvořen v prstencovitém tvaru a je uspořádán tak, že je schopen se volně posouvat přes excentrickou hřídelovou ěást 4c klikového hřídele 4.
Lopatková drážka 8b (viz obr. 3), která je propojena s první válcovou komorou 30, a která probíhá v radiálním směru první válcové komory 30, je vytvořena na prvním válci 8.
První lopatka 5a je umístěna tak, že je volně posuvná v lopatkové drážce 8b.
Koncová část první lopatky 5a kontaktuje vnější obvodovou část prvního pístu Ha, takže první válcová komora 30 je rozdělena na sací komoru 30a a kompresní komoru 30b.
Sací otvor 50, který je využíván pro přivádění nízkotlaké tekutiny chladicího cyklu do sací komory 30a první válcové komory 30, je vytvořen na prvním válci 8 pro propojení v radiálním směru.
Druhý válec 9 je rovněž vytvořen jako plochý deskový člen, ve kterém je v podstatě válcový průchozí otvor, který je v podstatě soustředný s klikovým hřídelem 4 (konkrétněji řečeno hlavní hřídelovou částí 4a a vedlejší hřídelovou částí 4b), vytvořen tak, že prochází přes druhý válec 9 ve směru od shora dolů.
Jeden z konců (horní konec na obr. 1) tohoto průchozího otvoru je blokován prostřednictvím mezilehlé přepážkové desky 5, přičemž druhý z konců (spodní konec na obr. 1) průchozího otvoru je blokován prostřednictvím přírubové části vedlejšího ložiska 7, mající průřez v podstatě ve tvaru písmene T, takže druhá válcová komora 31 je vymezena.
Druhý píst 11b je umístěn ve druhé válcové komoře 31 druhého válce 9.
Druhý píst 11 b je vytvořen v prstencovitém tvaru a je uspořádán tak, že je schopen se volně posouvat přes excentrickou hřídelovou část 4d klikového hřídele 4.
Lopatková drážka (neznázorněno), která je propojena s druhou válcovou komorou 31, a která probíhá v radiálním směru druhé válcové komory 31, je vytvořena na druhém válci 9.
Druhá lopatka (neznázorněno) je umístěna tak, že je volně posuvná v lopatkové drážce (neznázoměno).
Koncová část druhé lopatky (neznázorněno) kontaktuje vnější obvodovou část druhého pístu 11b, takže druhá válcová komora 31 je rozdělena na sací komoru a kompresní komoru jako u první válcové komory 30.
Sací otvor 51, který je využíván pro přivádění nízkotlaké tekutiny chladicího cyklu do sací komory druhé válcové komory 31, je vytvořen na druhém válci 9.
Zásobník 40, který je využíván pro vytvoření plynné dráhy proudění chladivá do první válcové komory 30 a druhé válcové komory 31, je připojen k prvnímu válci 8 a ke druhému válci 9.
Konkrétněji lze říci, že zásobník 40 obsahuje nádobu 41, ve které je uloženo chladivo o nízkém tlaku, které proudí ven z výpamíku, který tvoří součást chladicího cyklu, přívodní trubku 42, která přivádí chladivo o nízkém tlaku z výpamíku do nádoby 41, a sací trubky 43 a 44.
-7 CZ 306717 B6
Sací trubka 43 je uspořádána pro vedení plynné dráhy chladivá, uloženého v nádobě 44, do první válcové komory 30 prvního válce 8, přičemž je připojena k sacímu otvoru 50 prvního válce 8 prostřednictvím spojovací trubky 60.
Sací trubka 44 je uspořádána pro vedení plynné dráhy chladivá, uloženého v nádobě 41, do druhé válcové komory 31, druhého válce 9, přičemž je připojena k sacímu otvoru 51 druhého válce 9 prostřednictvím spojovací trubky 61.
Spojovací trubka 60 obsahuje spojovací část 60a na straně sacího otvoru, umístěnou na straně sacího otvoru 50, a spojovací část 60b na straně sací trubky, umístěnou na straně sací trubky 43.
Spojovací trubka 61 obsahuje spojovací část 61a na straně sacího otvoru, umístěnou na straně sacího otvoru 51, a spojovací část 61b na straně sací trubky, umístěnou na straně sací trubky 44.
Spojovací části 60a a 61a na straně sacího otvoru jsou zalisovány příslušně do sacích otvorů 50 a 51.
Spojovací části 60b a 61b na straně sací trubky vyčnívají směrem ven ze vzduchotěsné nádoby tak, aby mohly být příslušně umístěny ve spojovacích částech Id a le, vytvořených na vzduchotěsné nádobě 1.
Koncové části sacích trubek 43 a 44 jsou uloženy příslušně ve spojovacích částech 60b a 61b na straně sací trubky.
Spojovací část 60b na straně sací trubky, spojovací část Id vzduchotěsné nádoby 1 (viz obr. 1) a sací trubka 43 jsou vzájemně spolu spojeny svařováním.
Spojovací část 61b na straně sací trubky, spojovací část le vzduchotěsné nádoby 1 (viz obr. 1) a sací trubka 44 jsou vzájemně spolu spojeny svařováním.
Je nutno zdůraznit, že je zcela zřejmé, že délky spojovacích částí 60a a 61a na straně sacího otvoru a spojovacích částí 60b a 61b na straně sací trubky mohou být libovolně zvoleny.
Spojovací části Id a le vzduchotěsné nádoby 1 jsou připevněny ke vzduchotěsné nádobě 1 tak, aby byly kolmé na středovou osu, která probíhá ve směru seshora dolů v případě vzduchotěsné nádoby 1, a aby byly orientovány směrem ke středu vzduchotěsné nádoby 1 za tím účelem, aby nedocházelo k tomu, že spojovací trubky 60 a 61 vzájemně sobě překážejí při vkládání spojovacích trubek 60 a 61 do spojovacích částí Ida le.
Přestože spojovací části Id a le vzduchotěsné nádoby 1 jsou umístěny na různých výškových úrovních, tak spojovací části Id a fe jsou uspořádány v polohách, které jsou umístěny vzájemně nad sebou při půdorysném pohledu.
Je nutno zdůraznit, že spojovací trubky 60 a 61 a sací otvory 50 a 51, mohou být vzájemně spolu spojeny pomocí lisování, nebo mohou být vzájemně spolu spojeny pomocí využívání těsnicích členů.
Jelikož spojovací trubky 60 a 61 jsou využívány pro příslušné spojení sacích trubek 43 a 44 a sacích otvorů 50 a 51, mohou být délky sacích trubek 43 a 44 zkráceny v porovnání s případem, kdy jsou sací trubky 43 a 44 připojeny přímo příslušně k sacím otvorům 50 a 51·
Na základě shora popsaného uspořádání lze dosáhnout zlepšení provozní účinnosti při připojení sacích trubek 43 a 44 ke spojovací části 60b na straně sací trubky v případě spojovací trubky 60, a spojovací části 61b na straně sací trubky v případě spojovací trubky 61.
-8CZ 306717 B6
Proto tedy mezera mezi sací trubkou 43 a spojovací částí 60b na straně sací trubky u spojovací trubky 60, jakož i mezera mezi sací trubkou 44 a spojovací částí 61b na straně sací trubky u spojovací trubky 61 může být minimalizována, aniž by docházelo ke zvětšení těchto mezer na rozdíl od známého stavu techniky, přičemž výskyt poruch při svařování a poruch při utěsnění může být potlačen.
Obr. 4 znázorňuje schematický pohled pro porovnání rotačního kompresoru 100 podle provedení 1 tohoto vynálezu a provedení podle známého stavu techniky.
Obr. 4(a) znázorňuje provedení 1.
Obr. 4(b) znázorňuje příkladné provedení, známé z dosavadního stavu techniky.
Vzdálenost mezi spojovací částí Id a spojovací částí le u vzduchotěsné nádoby 1 je nastavena na předem stanovenou vzdálenost LI za účelem hladkého provádění operace svařování, jakož i za tím účelem, aby nedocházelo k ovlivnění v důsledku deformace při svařování.
To platí společně pro provedení 1 a pro příkladné provedení podle známého stavu techniky.
Jak je znázorněno čerchovanými čarami na obr. 4(b), tak u spojovacích trubek 600 a 601 podle známého stavu techniky jsou středová osa na straně sacího otvoru 50 a středová osa na straně sací trubky 43 vzájemně shodné, přičemž středová osa na straně sacího otvoru 51 a středová osa na straně sací trubky 44 jsou vzájemně shodné.
Jak je na druhé straně znázorněno čerchovanými čarami na obr. 4 (a), tak u spojovacích trubek 60 a 61 podle provedení 1 jsou středová osa spojovací části 60a na straně sacího otvoru a středová osa spojovací části 60b na straně sací trubky vzájemně vůči sobě posunuty, přičemž středová osa spojovací části 61a na straně sacího otvoru a středová osa spojovací části 61b na straně sací trubky jsou vzájemně vůči sobě posunuty.
Konkrétněji lze říci, že středové osy spojovacích částí 60a a 61a na straně sacího otvoru jsou posunuty od středových os spojovacích částí 60b a 61b na straně sací trubky v takovém směru, že středové osy spojovacích částí 60a a 61a na straně sacího otvoru jsou umístěny v menší vzdálenosti od sebe, než je vzdálenost mezi středovými osami spojovacích částí na straně sací trubky.
Kromě toho vzdálenost mezi spojovacími částmi 60b a 61b na straně sací trubky je stejná, jako vzdálenost mezi spojovacími částmi 60a a 61a na straně sacího otvoru.
Proto tedy u tohoto příkladného provedení může být vzdálenost mezi prvním válcem 8 a druhým válcem 9 v axiálním směru nastavena menší, a to jejím zkrácením o velikost L2 při zachování předem stanovené vzdálenosti LI mezi spojovacími částmi Id ale.
Vzdálenost mezi prvním válcem 8 a druhým válcem 9 v axiálním směruje zkrácena, takže vzdálenost mezi hlavním ložiskem 6 a vedlejším ložiskem 7, která působí jako nosná místa pro zatížení působením stlačeného plynu, je zkrácena, přičemž ohyb klikového hřídele 4 v důsledku zatížení působením stlačeného plynu může být potlačen.
Jelikož ohyb klikového hřídele 4 může být potlačen, jak bylo shora uvedeno, tak konstrukční změny, které snižují tuhost klikového hřídele 4, jako je zmenšení průměru hřídele, mohou být provedeny v důsledku čehož lze dosáhnout zlepšení z hlediska účinnosti kompresoru, a to na základě snížení ztrát při posouvání hřídele.
Zde je nutno zdůraznit, že přestože vzdálenost mezi spojovacími částmi 60b a 61b na straně sací trubky je stejná, jako vzdálenost mezi spojovacími částmi 60a a 61a na straně sacího otvoru, tak vzdálenosti nejsou nezbytně vzájemně stejné, pokud vzdálenost mezi spojovacími částmi 60b a
-9CZ 306717 B6
61b na straně sací trubky je stejná nebo větší, než vzdálenost mezi spojovacími částmi 60a a 61a na straně sacího otvoru.
Kromě toho je zcela zřejmé, že stupeň excentricity může být libovolně nastaven.
Průřezové plochy průtokových drah sacího otvoru 50 prvního válce 8 a sacího otvoru 51 druhého válce 9 jsou nastaveny na takové plochy, které nebudou způsobovat ztrátu sacího tlaku, když je chladivo přiváděno do sací komory 30a první válcové komory 30 a do sací komory druhé válcové komory 31.
Průřezová plocha průtokové dráhy, která nezpůsobuje vytváření ztrát sacího tlaku, se mění na základě cirkulační průtokové rychlosti kompresoru a charakteristických znaků používaného chladivá.
Proto tedy lze obecně říci, že existuje velké množství typů rotačních kompresorů, u kterých průřezová plocha průtokové dráhy sacího otvoru 50 a průřezová plocha průtokové dráhy sacího otvoru 51 jsou vzájemně od sebe odlišné.
Sací trubka 43 zásobníku 40 vyžaduje, aby průřezová plocha průtokové dráhy byla stejná nebo větší, než průřezová plocha průtokové dráhy sacího otvoru 50, přičemž sací trubka 44 zásobníku 40 vyžaduje, aby průřezová plocha průtokové dráhy byla stejná nebo větší, než průřezová plocha průtokové dráhy sacího otvoru 51, a to za tím účelem, aby nedocházelo ke zvýšení tlakových ztrát při sání v době přivádění chladivá do rotačního kompresoru 100.
Takže lze obecně říci, že velké množství typů zásobníků 40, u kterých průřezová plocha průtokové dráhy sací trubky 43 a průřezová plocha průtokové dráhy sací trubky 44 jsou vzájemně od sebe odlišné, je k dispozici tak, aby odpovídaly velkému množství typů kompresorů, u kterých průřezová plocha průtokové dráhy sacího otvoru 50 a průřezová plocha průtokové dráhy sacího otvoru 51 jsou vzájemně od sebe odlišné.
Pokud je proto tedy vytvořeno chladicí a klimatizační zařízení tak je nezbytné zvolit zásobník 40 na základě typu rotačního kompresoru, který má být využíván, takže je nevýhodné zbytečně komplikovat výběr součástí.
Pokud tedy společný zásobník může být využíván nezávisle na průřezových plochách průtokových drah sacích otvorů 50 a 51, tak lze dosahovat výhod z hlediska zjednodušení výběru součástí.
Zde bude uvažován případ, u kterého jsou součásti normalizovány pro zásobník 40, který obsahuje sací trubky 43 a 44, jejichž průměry jsou větší, než průměry sacích trubek 43 a 44 u zásobníku 40, jak je znázorněno na obr. 4, při využívání spojovacích trubek 600 a 601 podle známého stavu techniky, jak je znázorněno na obr. 4(b).
Jak již bylo shora popsáno, tak u spojovacích trubek 600 a 601 podle známého stavu techniky, znázorněných na obr. 4(b), je středová osa spojovací části 60a na straně sacího otvoru stejná, jako středová osa spojovací části 60b na straně sací trubky, přičemž středová osa spojovací části 61a na straně sacího otvoru je stejná, jako středová osa spojovací části 61b na straně sací trubky.
Proto tedy v případě snahy o připojení sacích trubek 43 a 44, jejichž průměty jsou velké, příslušně ke spojovacím trubkám 600 a 601 při zachování předem stanovené vzdálenosti LI mezi spojovacími částmi Id a le, musí být vzdálenost mezi prvním válcem 8 a druhým válcem 9 v axiálním směru zvětšena.
Proto tedy u provedení podle známé stavu techniky je obtížné normalizovat zásobník 40 bez zvětšení vzdálenosti v axiálním směru.
- 10CZ 306717 B6
Na druhé straně u provedení 1 jsou využity spojovací trubky 60 a 61, u kterých středové osy spojovacích částí 60a a 61a na straně sacího otvoru a středové osy spojovacích částí 60b a 61b na straně sací trubky jsou vzájemně od sebe posunuty, takže součásti mohou být normalizovány pro zásobník, který obsahuje sací trubky, z nichž každá má velký průměr trubky, schopný zajistit nezbytnou plochu průtokové dráhy.
Jinými slovy lze říci, že podle obr. 4 v případě, kdy součásti jsou normalizovány pro zásobník 40, který obsahuje sací trubky 43 a 44, jejichž průměry jsou větší, než průměry sacích trubek 43 a 44 u zásobníku 40, který je znázorněn na obr. 4 mohou být využívány spojovací trubky 60 a 61. u kterých jsou průměry spojovacích částí 60b a 61b na straně sací trubky dále zvětšeny.
Prostřednictvím využívání takových spojovacích trubek 60 a 61 může být využíván zásobník 40, který obsahuje sací trubky, jejichž průměry jsou velké, a to při zachování předem stanovené vzdálenosti LI mezi spojovacími částmi Id a le, jakož i při udržování vzdálenosti mezi prvním válcem 8 a druhým válcem 9 úzké v poloze, zobrazené na obr. 4(a).
V důsledku toho lze dosahovat zlepšení z hlediska produktivity, jako je dosahování kvantitativních výhod z hlediska výrobních nákladů na součásti a zjednodušení výběru součástí a manipulace s nimi.
Nyní budou provedeny studie z hlediska tvarů průřezu spojovacích trubek 60 a 61.
Je nutno zdůraznit, že jelikož tvary průřezů spojovacích trubek 60 a 61 jsou stanoveny na základě tvarů průřezů sacích otvorů 50 a 51, tak tvar průřezu sacího otvoru 50 bude popsán jako první.
Obr. 5 znázorňuje schematický pohled, zobrazující tvar průřezu sacího otvoru 50 u rotačního kompresoru 100 podle provedení 1 tohoto vynálezu.
Tvar průřezu sacího otvoru 50 představuje nekruhový tvar průřezu, u kterého rozměr D ve směru otáčení klikového hřídele 4 je větší, než rozměr H1 v axiálním směru klikového hřídele 4.
Proto tedy rozměr H1 v axiálním směru může být menší v porovnání s případem kruhového tvaru průřezu, majícího průřezovou plochu průtokové dráhy, která je stejná, jako v případě nekruhového tvaru průřezu.
Sací otvor 50 má takový nekruhový tvar vytvořen tak, aby byla splněna podmínka, že Hl < D, jak bylo shora popsáno, takže výška H v axiálním směru prvního válce 8 může být nastavena jako malá. Zde je nutno zdůraznit, že přestože sací otvor 50 byl popsán, tak sací otvor 51 má rovněž stejné uspořádání.
Obr. 6 znázorňuje vysvětlující schematický pohled, zobrazující průřezový tvar průtokové dráhy spojovací trubky 60 podle obr. 1, přičemž obr. 6(a) znázorňuje pohled v řezu na spojovací trubku 60, obr. 6(b) znázorňuje pohled v podélném řezu na spojovací část 60a na straně sacího otvoru, a obr. 6(c) znázorňuje pohled v podélném řezu na spojovací část 60b na straně sací trubky.
Přestože bude dále popsána spojovací trubka 60, tak spojovací trubka 61 má stejné uspořádání.
Jak je znázorněno na obr. 6, tak průřez průtokové dráhy spojovací části 60a na straně sacího otvoru má nekruhový tvar jako sací otvor 50, přičemž průřez průtokové dráhy spojovací části 60b na straně sací trubky má kruhový tvar.
Jelikož sací trubka 43 má obecně kruhový tvar, tak tvar průřezu průtokové dráhy spojovací části 60b na straně sací trubky má rovněž kruhový tvar.
- 11 CZ 306717 B6
Avšak při uvažování tlakové ztráty při sání v případě, kdy spojovací část 60a na straně sacího otvoru má nekruhový tvar, je žádoucí, aby spojovací část 60b na straně sací trubky rovněž měla nekruhový tvar, jak je znázorněno na obr. 7.
Tímto způsobem na základě průřezových tvarů průtokových drah spojovací části 60a na straně sacího otvoru a spojovací části 60b na straně sací trubky mohou být kruhový tvar průřezu a nekruhový tvar průřezu kombinovány podle potřeby.
Průřezový tvar průtokové dráhy spojovací části 60a na straně sacího otvoru je zde vytvořen příkladně jako podlouhlý otvor nekruhového tvaru.
Avšak nekruhový tvar není omezen pouze na podlouhlý otvor, mající dvě protilehlé strany, které tvoří přímé linie, vzájemně vůči sobě rovnoběžné, jak je znázorněno na obr. 6 a obr. 7, neboť může rovněž mít tvar, mající dvě protilehlé strany, které nejsou tvořeny perfektními přímými liniemi a jsou tvořeny zakřivenými liniemi.
Kromě toho nekruhový tvar může být tvořen tvarem, který má dvě protilehlé strany, které jsou vytvořeny z množiny zakřivených částí, které jsou uspořádány v lineárním tvaru, nebo mohou mít eliptický tvar.
Obr. 8 znázorňuje ve zvětšeném měřítku pohled v řezu, vedeném podél čáry B-B z obr. 3.
Jak je znázorněno na obr. 8, tak je nutno definovat vůli W mezi vnitřním obvodem 8a prvního válce 8 a vnějším obvodem 11c prvního pístu 1 la za účelem zabránění kontaktu mezi prvním válcem 8 a prvním pístem 1 la.
Je známo, že úniková plocha, mající oblast S, kteráje stanovena prostřednictvím násobení vůle W a výšky H prvního válce v axiálním směru slouží jako úniková průtoková dráha, která umožňuje propojení mezi kompresní komorou 30b a sací komorou 30a a stává se faktorem z hlediska snížení účinností kompresoru. Proto výška H prvního válce 8 v axiálním směruje nastavena malá, takže oblast S únikové plochy je snížena v důsledku čehož může být činnost kompresoru zlepšena.
Výšky H prvního válce 8 a druhého válce 9 v axiálním směru jsou nastaveny malé, takže zatížení stlačeným plynem, které působí na excentrickou hřídelovou část 4c nebo excentrickou hřídelovou část 4d klikového hřídele 4, může být sníženo.
Jelikož dále výšky H prvního válce 8 a druhého válce 9 v axiálním směru mohou být nastaveny malé, je dosaženo zkrácení vzdálenosti mezi hlavním ložiskem 6 a vedlejším ložiskem 7, která působí jako opěrná místa pro zatížení stlačeným plynem.
V důsledku toho může být ohyb klikového hřídele 4 na základě zatížení stlačeným plynem potlačen, takže může být dosaženo další zlepšení účinnosti kompresoru.
Podmínka, kteráje nutná pro spojovací část 60b na straně sací trubky v případě, kdy průřezový tvar průtokové dráhy spojovací části 60a na straně sacího otvoru má nekruhový tvar (nekruhový tvar, u kterého je rozměr v axiálním směru menší, než rozměr ve směru otáčení), bude nyní popsána.
Obr. 9 znázorňuje vysvětlující schematický pohled, zobrazující spojovací trubku 60A, která obsahuje spojovací část 60b na straně sací trubky, mající kruhový tvar, a spojovací část 60a na straně sacího otvoru, mající nekruhový tvar, přičemž spojovací část 60b na straně sací trubky má stejnou průřezovou plochu průtokové dráhy, jako spojovací část 60a na straně sacího otvoru.
Obr. 9(a) znázorňuje pohled v řezu na spojovací trubku 60A.
- 12CZ 306717 B6
Obr. 9 (b) znázorňuje pohled v podélném řezu na spojovací část 60a na straně sacího otvoru.
Obr. 9(c) znázorňuje pohled v podélném řezu na spojovací část 60b na straně sací trubky.
Jak je znázorněno na obr. 9, tak rozměr průtokové dráhy v radiálním směru je větší v případě, kdy průřezová plocha Sa průtokové dráhy je vytvořena v nekruhovém tvaru, než v případě, kdy průřezová plocha Sa průtokové dráhy je vytvořena v kruhovém tvaru (Dl > DO).
V případě spojovací trubky 60A, kdy spojovací část 60b na straně sací trubky, mající kruhový tvar, a spojovací část 60a na straně sacího otvoru, mající nekruhový tvar, který je dlouhý ve směru otáčení, jsou vzájemně k sobě připojeny tak, že mají stejnou plochu průtokové dráhy, tak spojovací trubka 60A vždy obsahuje část se zužujícími se průměry, takže nelze zabránit ztrátám sacího tlaku v důsledku odporu průtokové dráhy chladicího plynu.
Za účelem zabránění ztrátám sacího tlaku, když průřezový tvar průtokové dráhy spojovací části 60b na straně sací trubky je udržován v kruhovém tvaru, tak průměr spojovací části 60b na straně sací trubky musí být stejný nebo větší, než je rozměr Dl spojovací části 60a na straně sací trubky ve směru otáčení.
To odpovídá stavu, který je vyžadován pro spojovací část 60b na straně sací trubky v případě, kdy průřezový tvar průtokové dráhy spojovací části 60a na straně sacího otvoru je nekruhový tvar (nekruhový tvar, u kterého rozměr v axiálním směruje menši, než rozměr ve směru otáčení).
Jak bylo shora popsáno, tak v případě, kdy průřezový tvar průtokové dráhy spojovací části 60a na straně sacího otvoru je takový nekruhový tvar, u kterého rozměr v axiálním směru je menší, než za účelem snížení výšky H prvního válce 8 v axiálním směruje nezbytné zvětšit průměr trubky u sací trubky 43.
U provedení podle známého stavu techniky, znázorněného na obr. 4(b), v případě, kdy průměry sacích trubek 43 a 44 jsou zvětšeny, jak bylo shora popsáno, je nutné zvětšit vzdálenost mezi prvním válcem 8 a druhým válcem 9 v axiálním směru.
Jinými slovy lze říci, že i když výšky H prvního válce 8 a druhého válce 9 v axiálním směru mohou být sníženy, tak je nezbytné zvětšit vzdálenost mezi prvním válcem 8 a druhým válcem 9 v axiálním směru, v důsledku čehož nelze dosahovat účinku potlačení ohybu klikového hřídele 4.
Na druhé straně v případě, kdy jsou využívány spojovací trubky 60 a 61 podle provedení 1, není nutno zvětšovat vzdálenost mezi prvním válcem 8 a druhým válcem 9 v axiálním směru, když jsou průměry sacích trubek 43 a 44 zvětšeny.
Proto tedy jak snížení výšek H prvního válce 8 a druhého válce 9 v axiálním směru, tak zkrácení vzdálenosti mezi prvním válcem 8 a druhým válcem 9 v axiálním směru, může být dosaženo.
V dalším bude popsán vliv průřezového tvaru průtokové dráhy spojovací části 60a na straně sacího otvoru na kompresní operaci rotačního kompresoru 100 a budou provedeny studie z hlediska výhodného tvaru průřezového tvaru průtokové dráhy spojovací části 60a na straně sacího otvoru jako nekruhového tvaru.
Obr. 10 znázorňuje pohled v řezu na první válec 8 rotačního kompresoru 100 podle provedení 1 tohoto vynálezu, přičemž představuje vysvětlující schematický pohled, zobrazující kompresní procesní úhel Θ, který je vymezen prostřednictvím okraje 50b sacího otvoru a okraje 70a výtlakového otvoru.
Pokud se rozměr sacího otvoru 50 ve směru otáčení zvětšuje, jak je znázorněno na obr. 10, tak kompresní procesní úhel Θ, který je vymezen prostřednictvím okraje 50b sacího otvoru (bod Y,
- 13 CZ 306717 B6 okraj první lopatky 5a) a okraje 70a výtlakového otvoru 10 (bod Z, okraj první lopatky 5a na opačné straně od okraje), se zmenšuje, takže přemísťovaný objem se zmenšuje.
Nyní budou porovnány případy, kdy průřezový tvar průtokové dráhy sacího otvoru 50 představuje podlouhlé mezikruží, a kdy průřezový tvar průtokové dráhy sacího otvoru 50 představuje elipsu.
V případě, kdy podlouhlé mezikruží a elipsa mají stejnou průřezovou plochu průtokové dráhy, tak rozměr sacího otvoru 50 ve směru otáčení je v případě elipsy větší, než v případě podlouhlého mezikruží.
Proto tedy v případě elipsy je kompresní procesní úhel Θ zmenšen, přičemž přemísťovaný objem je zmenšen.
Proto tedy v případě, kdy průřezový tvar průtokové dráhy sacího otvoru 50 představuje nekruhový tvar, tak podlouhlé mezikruží je výhodnější, než elipsa.
Jak bylo shora popsáno, tak u provedení 1 u spojovacích trubek 60 a 61 jsou středové osy spojovacích částí 60a a 61a na straně sacího otvoru posunuty od středových os spojovacích částí 60b a 61b na straně sací trubky, a to příslušně ve směru, ve kterém středové osy spojovacích částí 60a a 61a na straně sacího otvoru jsou umístěny v menší vzdálenosti vzájemně od sebe, než je vzdálenost mezi středovými osami spojovacích částí na straně sací trubky.
Proto tedy vzdálenost mezi prvním válcem 8 a druhým válcem 9 v axiálním směru může být zmenšena, aniž by došlo k nepříznivému ovlivnění operace svařování, která má být prováděna na vzduchotěsné nádobě L
V důsledku toho může být ohyb klikového hřídele 4 potlačen, průměr klikového hřídele 4 může být zmenšen bez snížení spolehlivosti klikového hřídele 4, takže lze získat rotační kompresor, který má vysokou účinnost.
Provedení 2
Provedení 2 je uspořádáno pro dosažení zlepšení z hlediska charakteristik tlakového těsnění u spojovacích trubek 60 a 61 vzhledem k sacím otvorům 50 a 51.
U provedení 2 průřezové tvary spojovacích trubek 60 a 61 na straně spojovacích částí 60a a 61 na straně sacího otvoru jsou odlišné od tvarů podle provedení 1, přičemž ostatní uspořádání jsou stejná jako u provedení 1.
Rozdíl mezi provedením 2 a provedením 1 bude nyní zejména dále popsán.
Je nutno zdůraznit, že jelikož spojovací trubky 60 a 61 mají stejné uspořádání pro zlepšení charakteristik tlakového těsnění, tak spojovací trubka 60 bude dále popsána jako reprezentativní příklad.
Obr. 11 znázorňuje pohled v řezu na základní část rotačního kompresoru podle provedení 2 tohoto vynálezu, přičemž představuje schematický pohled, zobrazující směr vnitřního napětí ve spojovací trubce 60, když spojovací část 60a na straně sacího otvoru spojovací trubky 60, znázorněná na obr. 9(a), je nalisována do sacího otvoru 50, jehož průřezový tvar představuje podlouhlý otvor.
Průřezový tvar spojovací části 60a na straně sacího otvoru u spojovací trubky 60 představuje podlouhlý otvor, přičemž dlouhé boční části 60c podlouhlého otvoru, směřující vzájemně k sobě,
- 14CZ 306717 B6 mají každá vyčnívající tvar 60e, vyčnívající ven v rámci rozmezí lisovacího okraje spojovací trubky 60 vzhledem k sacímu otvoru 50.
U tohoto provedení mohou být charakteristiky tlakového těsnění spojovací trubky 60 vzhledem k sacímu otvoru 50 zlepšeny.
Pokud se toho týče, tak případ, kdy průřezový tvar spojovací části 60a na straně sacího otvoru u spojovací trubky 60 představuje podlouhlý otvor, který nemá vyčnívající tvar, jako u provedení 1, bude popsán jako srovnávací příklad pro účely porovnání.
Obr. 12 znázorňuje schematický pohled, zobrazující směr vnitřního napětí ve spojovací trubce 60 v případě kdy průřezový tvar spojovací části 60a na straně sacího otvoru u spojovací trubky 60 je jako u provedení 1 vytvořen ve formě podlouhlého otvoru, který nemá vyčnívající tvar jako srovnávací příklad, a v případě, kdy spojovací trubka 60 je nalisována do sacího otvoru 50, jehož průřezový tvar je proveden jako podlouhlý otvor.
Obr. 13 znázorňuje schematický pohled, zobrazující stav, kdy spojovací trubka 60 je deformována v důsledku působení vnitřního napětí, zobrazeného na obr. 12.
Jak je znázorněno na obr. 12, tak když spojovací trubka 60, jejíž průřezový tvar je vytvořen jako podlouhlý otvor, je nalisována do sacího otvoru 50, jehož průřezový tvar je vytvořen jako podlouhlý otvor, tak vnitřní napětí, které je vytvářeno v zakřivených částech 60d na protilehlých koncích podlouhlého otvoru, je přenášeno na dvojici dlouhých bočních částí 60c, které spojují zakřivené části 60d.
V tomto případě mohou být dlouhé boční části 60c deformovány dovnitř, jak je vyznačeno prázdnými šipkami na obr. 13.
V případě, kdy dlouhé boční části 60c jsou deformovány dovnitř, tak charakteristiky lisovacího utěsnění spojovací trubky 60 vzhledem k sacímu otvoru 50 jsou zhoršeny.
Existuje proto možnost, že vysokotlaký okolní chladicí plyn ve vzduchotěsné nádobě 1 bude proudit do sací komory 30a přes mezery mezi částmi, které byly deformovány, a sacím otvorem 50, což povede ke snížení účinnosti kompresoru.
Proto tedy u provedení 2 průřezový tvar spojovací části 60a na straně sacího otvoru u spojovací trubky 6 je vytvořen jako podlouhlý otvor přičemž dvojice dlouhých bočních částí 60c podlouhlého otvoru, směřujících vzájemně k sobě, má každá vyčnívající tvar 60e, vyčnívající směrem ven v rámci rozmezí lisovacího okraje spojovací trubky 60 vzhledem k sacímu otvoru 50.
U tohoto uspořádání vnitřní napětí, které je vytvářeno v zakřivených částech 60d v důsledku nalisování spojovací trubky 60 do sacího otvoru 50, je přenášeno ve směru, ve kterém bude každý z vyčnívajících tvarů 60e deformován směrem ven.
Proto tedy spojovací trubka 60, u které dlouhé boční části 60c nebudou deformovány dovnitř, a u které zhoršení charakteristik při lisovacím utěsnění je sníženo, může být získána.
Jak bylo shora popsáno, tak u provedení 2 lze dosahovat výhodných účinků, podobných účinkům provedení 1, přičemž dlouhé boční části 60c podlouhlého otvoru, směřující vzájemně k sobě, mají každá vyčnívající tvar 60e, vyčnívající směrem ven v rámci rozmezí lisovacího okraje u spojovací trubky 60 vzhledem k sacímu otvoru 50.
V důsledku toho lze vytvořit rotační kompresor 100, u kterého zhoršení charakteristik lisovacího těsnění u spojovací trubky 60 vzhledem k sacímu otvoru 50 je zmenšeno v porovnání s provedením 1.
- 15 CZ 306717 B6
Průmyslová využitelnost
Podle tohoto vynálezu lze získat rotační kompresor, u kterého je možno zmenšit vzdálenost mezi válci v axiálním směru bez nepříznivého ovlivnění operace svařování vzduchotěsné nádoby a sacích trubek dohromady, přičemž bude dosahováno vysoké účinnosti.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Rotační kompresor (100), obsahující ve vzduchotěsné nádobě (1):
    motor (2), a kompresní mechanizmus (3), který je poháněn motorem (2) prostřednictvím klikového hřídele (4), přičemž sací trubky (43, 44) pro plynné chladivo jsou připojeny vzájemně na sobě nezávisle k množině válců (30, 31), které jsou umístěny v kompresním mechanizmu (3), přičemž každá z množiny válců (30, 31) obsahuje válcovou komoru, mající válcový tvar, a sací otvor (50, 51), který prochází přes odpovídající válcové komory v radiálním směru, přičemž rotační kompresor (100) obsahuje alespoň dvě spojovací trubky (60, 61), z nichž každá spojuje sací otvor (50, 51) a odpovídající jednu ze sacích trubek (43, 44), vyznačující se tím, že každá ze spojovacích trubek (60, 61) obsahuje spojovací část (60a, 61a) na straně sacího otvoru a spojovací část (60b, 61b) na straně sací trubky, a u alespoň dvou spojovacích trubek (60, 61), které jsou připojeny k alespoň dvěma přilehlým válcům z množiny válců (30, 31), jsou středové osy spojovacích částí (60a, 61a) na straně sacího otvoru posunuty od středových os spojovacích částí (60b, 61b) na straně sací trubky v takovém směru, že středové osy spojovacích částí (60a, 61a) na straně sacího otvoru jsou umístěny v menší vzdálenosti vzájemně od sebe, než je vzdálenost mezi středovými osami spojovacích částí (60b, 61b) na straně sací trubky.
  2. 2. Rotační kompresor podle nároku 1, vyznačující se tím, žeu dvou spojovacích trubek (60, 61), které jsou připojeny k alespoň dvěma přilehlým válcům, je vzdálenost mezi spojovacími částmi (60b, 61b) na straně sací trubky stejná nebo větší, než vzdálenost mezi spojovacími částmi (60a, 61a) na straně sacího otvoru.
  3. 3. Rotační kompresor podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že průřezové tvary průtokové dráhy sacího otvoru (50, 51) a spojovacích částí (60a, 61a) na straně sacího otvoru u spojovacích trubek (60, 61) představují nekruhové tvary, přičemž u každého je rozměr v axiálním směru menší, než rozměr ve směru otáčení.
  4. 4. Rotační kompresor podle nároku 3, vyznačující se tím, že průřezové tvary průtokové dráhy spojovacích částí (60b, 61b) na straně sací trubky u spojovacích trubek (60, 61) představují kruhové tvary.
  5. 5. Rotační kompresor podle nároku 3, vyznačující se tím, že průřezové tvary průtokové dráhy spojovacích částí (60b, 61b) na straně sací trubky u spojovacích trubek (60, 61) představují nekruhové tvary, přičemž u každého je rozměr v axiálním směru menší, než rozměr ve směru otáčení.
  6. 6. Rotační kompresor podle kteréhokoliv z nároků 3 až 5, vyznačující se t í m , že každý z nekruhových tvarů představuje podlouhlé mezikruží nebo elipsu.
    - 16CZ 306717 B6
  7. 7. Rotační kompresor podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že průřezové tvary průtokové dráhy spojovacích částí (60a, 61a) na straně sacího otvoru u spojovacích trubek (60, 61) představují podlouhlé otvory, přičemž každý z podlouhlých otvorů obsahuje zakřivené části na protilehlých koncích podlouhlého otvoru a dvojici dlouhých bočních částí, které spojují zakřivené části, a přičemž každá z dvojice dlouhých bočních částí má vyčnívající tvar, vyčnívající směrem ven.
CZ2014-167A 2013-03-27 2014-03-20 Rotační kompresor CZ306717B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP2013067134A JP6080646B2 (ja) 2013-03-27 2013-03-27 回転圧縮機

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2014167A3 CZ2014167A3 (cs) 2015-07-08
CZ306717B6 true CZ306717B6 (cs) 2017-05-24

Family

ID=51596286

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-167A CZ306717B6 (cs) 2013-03-27 2014-03-20 Rotační kompresor

Country Status (3)

Country Link
JP (1) JP6080646B2 (cs)
CN (2) CN104074764B (cs)
CZ (1) CZ306717B6 (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP6080646B2 (ja) * 2013-03-27 2017-02-15 三菱電機株式会社 回転圧縮機
KR20190072635A (ko) * 2017-02-15 2019-06-25 미쓰비시덴키 가부시키가이샤 압축기
CN109209886A (zh) * 2017-07-07 2019-01-15 上海海立电器有限公司 一种转子式压缩机
JP2019183720A (ja) 2018-04-06 2019-10-24 三菱重工サーマルシステムズ株式会社 圧縮機システム
WO2020157786A1 (ja) 2019-01-28 2020-08-06 東芝キヤリア株式会社 圧縮機および冷凍サイクル装置
US11248605B1 (en) * 2020-07-28 2022-02-15 Emerson Climate Technologies, Inc. Compressor having shell fitting

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0979161A (ja) * 1995-09-12 1997-03-25 Toshiba Corp ロータリコンプレッサ
JP2008274844A (ja) * 2007-04-27 2008-11-13 Fujitsu General Ltd ロータリ圧縮機
JP2010121481A (ja) * 2008-11-18 2010-06-03 Mitsubishi Electric Corp ロータリ圧縮機

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5428854Y2 (cs) * 1975-03-05 1979-09-14
JPH0825508B2 (ja) * 1986-12-03 1996-03-13 ヤマハ発動機株式会社 自動二輪車の排気制御装置
JPH0275787A (ja) * 1988-09-09 1990-03-15 Toshiba Corp 2シリンダロータリ圧縮機
JPH0464685U (cs) * 1990-10-16 1992-06-03
JP2001099083A (ja) * 1999-09-30 2001-04-10 Sanyo Electric Co Ltd 2気筒ロータリ圧縮機
JP3370046B2 (ja) * 2000-03-30 2003-01-27 三洋電機株式会社 多段圧縮機
JP2003214370A (ja) * 2002-01-23 2003-07-30 Mitsubishi Heavy Ind Ltd ロータリ圧縮機
JP2006037757A (ja) * 2004-07-23 2006-02-09 Matsushita Electric Ind Co Ltd 圧縮機
CN1782437B (zh) * 2004-11-30 2011-05-11 乐金电子(天津)电器有限公司 旋转式压缩机的吸入管连接结构
CN1955473A (zh) * 2005-10-27 2007-05-02 乐金电子(天津)电器有限公司 多级旋转压缩机
JP2007146736A (ja) * 2005-11-28 2007-06-14 Sanyo Electric Co Ltd ロータリコンプレッサ
JP5560807B2 (ja) * 2010-03-23 2014-07-30 ダイキン工業株式会社 圧縮機
JP5528379B2 (ja) * 2011-03-10 2014-06-25 三菱電機株式会社 回転圧縮機
JP6080646B2 (ja) * 2013-03-27 2017-02-15 三菱電機株式会社 回転圧縮機

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0979161A (ja) * 1995-09-12 1997-03-25 Toshiba Corp ロータリコンプレッサ
JP2008274844A (ja) * 2007-04-27 2008-11-13 Fujitsu General Ltd ロータリ圧縮機
JP2010121481A (ja) * 2008-11-18 2010-06-03 Mitsubishi Electric Corp ロータリ圧縮機

Also Published As

Publication number Publication date
JP2014190267A (ja) 2014-10-06
JP6080646B2 (ja) 2017-02-15
CN203948296U (zh) 2014-11-19
CZ2014167A3 (cs) 2015-07-08
CN104074764B (zh) 2016-08-17
CN104074764A (zh) 2014-10-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ306717B6 (cs) Rotační kompresor
KR101335100B1 (ko) 회전 압축기
WO2013145713A1 (ja) 圧縮機
KR101375979B1 (ko) 회전 압축기
US7431571B2 (en) Noise reduction muffler for hermetic rotary compressor
US10550843B2 (en) Rotary compressor
US11125232B2 (en) Scroll compressor with cover member defining rear surface adjacent space
JP3963740B2 (ja) ロータリコンプレッサ
JP6419186B2 (ja) 回転式圧縮機及び冷凍サイクル装置
EP3557066B1 (en) Rotary compressor and refrigeration cycle device
JP2014152747A (ja) 容積型圧縮機
CN111954761B (zh) 旋转式压缩机以及冷冻循环装置
CZ306348B6 (cs) Rotační kompresor
JP2017172346A (ja) スクロール圧縮機、及び、空気調和機
JP2009002297A (ja) ロータリ圧縮機
JP4024056B2 (ja) ロータリコンプレッサ
JP4401365B2 (ja) ロータリコンプレッサ
US11788531B2 (en) Scroll compressor
JP3963703B2 (ja) 電動圧縮機
JP2017172343A (ja) 回転式圧縮機
JP4401364B2 (ja) ロータリコンプレッサ
JP3963691B2 (ja) 密閉式電動圧縮機
WO2018066125A1 (ja) 密閉型圧縮機
JP5677196B2 (ja) 回転型圧縮機
KR20090012867A (ko) 로터리식 2단 압축기

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20220320