CZ306456B6 - Dřík dentálního implantátu - Google Patents

Dřík dentálního implantátu Download PDF

Info

Publication number
CZ306456B6
CZ306456B6 CZ2014-794A CZ2014794A CZ306456B6 CZ 306456 B6 CZ306456 B6 CZ 306456B6 CZ 2014794 A CZ2014794 A CZ 2014794A CZ 306456 B6 CZ306456 B6 CZ 306456B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
intraosseous
dental implant
dental
intraosseous part
superstructure
Prior art date
Application number
CZ2014-794A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2014794A3 (cs
Inventor
František Denk
Aleš Lerach
Original Assignee
Prospon, Spol. S R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Prospon, Spol. S R.O. filed Critical Prospon, Spol. S R.O.
Priority to CZ2014-794A priority Critical patent/CZ306456B6/cs
Publication of CZ2014794A3 publication Critical patent/CZ2014794A3/cs
Publication of CZ306456B6 publication Critical patent/CZ306456B6/cs

Links

Landscapes

  • Dental Prosthetics (AREA)
  • Prostheses (AREA)

Abstract

Dřík dentálního implantátu typu push-in, určený k aplikaci do čelistní kosti ve formě zubní náhrady, sestává z horní nástavbové části (1), pro upevnění nástavby se zubní korunkou a ze spodní nitrokostní části (2), pro uchycení v čelistní kostní tkáni. Spodní nitrokostní část (2) je směrem ke kořeni dříku opatřena soustavou podélných fixačních křížných žeber (6), mezi nimiž je v místě jejich křížení vytvořen alespoň jeden průchozí příčný otvor (7).

Description

Dřík dentálního implantátu
Oblast techniky
Vynález se týká dříku dentálního implantátu typu push-in, určeného k aplikaci do čelistní kosti ve formě zubní náhrady.
Dosavadní stav techniky
Dentální implantáty a jejich nosná část v podobě dříků prošly během své existence, značným vývojem a v současné době se velmi intenzivně pracuje na jejich optimalizaci. Během posledních 60-ti let vzniklo mnoho typů dříků dentálních implantátů, kde některé se ukázaly jako nevyhovující a u jiných pokračuje vývoj dodnes [Jokstad, A. et al.: Quality of dental implants, International Journal of Dentistry, 2003], Základní dělení dentálních implantátů je na intramukózní (umístěné do prohlubní ve sliznici), subperiostální (umístěné mezi kost a mukoperiost), transdentální (zajišťují stabilitu zubů) a nitrokostní (umístěné do alveolámí kosti, často označované jako intraosseální nebo kořenové) [Grampp, S.: Radiology of Osteoporosis 2nd Revised Edition, Springer-Verlag, 2008],
Co se týče dosud známých intraosseálních implantátů, tyto lze dále rozdělit na tři základní kategorie:
Implantáty s enoseálním válcovým dříkem, opatřeným závitem nebo bez závitu - push in [Lasak, Branemark, VNI-Kuřim], Zavádí se do předem přesně předvrtaného otvoru v čelistní kosti, používají se u všech typů defektů a nejčastějším materiálem je titan, slitiny titanu a biokeramika.
Čepelkové implantáty [Martikan], kde tělo čepelky je zanořeno do kosti a úzký krček prochází alveolámí sliznici. Vyrábějí se z titanu o různých tvarových variacích, přičemž jejich indikační spektrum je omezené - po jejich uvolnění může vzniknout významný kostní defekt. Diskové BOI-basálně osteointegrované [Ihde] vyžadují specifickou techniku zavádění a umožňují okamžitou zatížitelnost.
Méně používanými dříky implantátů jsou pak bikortikální šrouby a bikortikální žiletkové implantáty [OralTronics: online, http://wvvw.oraltronics.org/]. Bikortikální implantáty jsou delší než standardní válcové (v případě šroubovaných mají široký a plochý závit) nebo čepelkové a prostu- pují celou výškou kosti, kde se opírají o protější stranu kortikální kosti. Jsou aplikovány pouze v přední části dolní čelisti (kde neprobíhá nerv) a často se aplikují v homí čelisti. V předchozích letech vzniklo velké množství patentů nitrokostních částí implantátů velmi složitých tvarů a kon- strukcí [Straumann 1976, Muratori 1974, Linkow 1965], které nacházejí uplatnění zejména u spe- cifických případů (např. velmi špatná denzita kosti) a zejména daly základ vývoji současných moderních implantátů [Misch, C. E.: Contemporary Implant Dentistry, Hardbound, 2007],
Obecně lze konstatovat, že zubní implantáty se vzájemně liší svým konstrukčním řešením a způsobem zaváděním do čelisti. Jejich intraosseální část bývá zpravidla opatřena prvky, které umožňují pevné ukotvení implantátu v kosti nebo jejich konstrukce vytváří prostor pro prorůstání kostí a tím zvýšení předpokladu pro dokonalou osseointegraci. Z makroskopického pohledu na tvar nitrokostního dříku odlišujeme základní rozdíly, které je možné rozdělit do kategorií: cylindrické, perforované, diskové a šroubovicové.
Z patentových spisů, týkajících se intraosseálních dentálních implantátů, lze v této souvislosti uvést například spisy US 2006/240385, US 6 846 180 nebo WO 2004/037110.
- 1 CZ 306456 B6
Úkolem nyní předkládaného vynálezu je rozšíření sortimentu dosud existujících dříků dentálních implantátů typu push-in s cílem dalšího zlepšení jejich vlastností a zároveň zjednodušení jejich výroby.
Podstata vynálezu
Tohoto úkolu je docíleno dříkem dentálního implantátu typu push-in, určeným k aplikaci do čelistní kosti ve formě zubní náhrady a sestávající z horní nástavbové části pro upevnění nástavby se zubní korunkou a ze spodní nitrokostní části pro uchycení v čelistní kostní tkáni, podle předkládaného vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že spodní nitrokostní část je směrem ke kořeni dříku opatřena soustavou podélných fixačních křížných žeber, mezi nimiž je v místě jejich křížení vytvořen alespoň jeden průchozí příčný otvor pro prorůstání čelistní kostní tkáně.
Podélná fixační křížná žebra společně s průchozími příčnými otvory zajišťují plně dostačující svislou a torzní stabilitu dříku, přičemž jako optimální se jeví soustava čtyř podélných fixačních žeber, svírající mezi sebou úhel 90°, a dva průchozí příčné otvory, vytvořené souměrně vždy mezi sousedními podélnými fixačními žebry kolmo ke svislé ose dříku. Nicméně v různých provedeních vynálezu může být počet podélných fixačních žeber, jakož i průchozích příčných otvorů různý, přičemž průchozí příčné otvory mohou být vytvořeny např. jako kruhové, oválné či podélné, a to v různých velikostech, případně i v několika rovinách nad sebou, samozřejmě s ohledem na nutnost zachování požadované pevnosti dříku.
Podstata vynálezu spočívá dále v tom, že spodní nitrokostní část je alespoň zčásti tvořena směrem ke kořeni dříku zužující se kuželovitou částí, což je důležité zejména u náhrad předních zubů vzhledem k jejich namáhání. Druhým hlavním důvodem výhodného použití dříku se směrem kjeho kořeni zužující se kuželovitou částí, případně i velmi tenkých dříků, je nedostatek kostní tkáně v přední části dolní čelisti. Podélná fixační žebra jsou pak vytvořena právě na této kuželovité části spodní nitrokostní části dříku. V tomto případě je pak v zájmu pevnosti dříku mezi kuželovitou částí jeho spodní nitrokostní části a jeho horní nástavbovou částí na spodní nitrokostní části s výhodou vytvořena přechodová válcová část.
Naproti tomu u náhrad zadních zubů mohou být tato podélná fixační křížná žebra rovná, resp. jejich vnější obalová plocha válcová.
Výhodou řešení dle vynálezu je zejména podstatně jednodušší geometrický tvar spodní nitrokostní části dříku dentálního implantátu proti ostatním dosud známým řešením. Tento válcový a/nebo alespoň zčásti kuželový tvar s podélnými fixačními křížnými žebry, vzniklými vyfrézováním podélných drážek, zasahujících zhruba až do poloviny spodní nitrokostní části, přitom plně zajišťuje primární stabilitu implantátu. Prostory mezi podélnými fixačními křížnými žebry, jakož i průchozí příčné otvory mezi nimi pak zajišťují formaci dostatečného množství spojité kostní tkáně, a to i skrz objem dříku.
Podstata vynálezu spočívá dále v tom, že spodní nitrokostní část dříku dentálního implantátu je s výhodou opatřena kombinovaným porézním povrchem, tvořeným na spodní nitrokostní část nanesenou vrstvou čistého titanu, která je překryta vrstvou hydroxyapatitu /Cal0(PO4)6(OH)2/. Prorůstáním kostní tkáně do labyrintu porézního povrchu pak vzniká kvalitní mechanická vazba vhodně doplněná chemickou formou vazebné osteogeneze podporovanou vrstvou hydroxyapatitu, což plně zajišťuje i sekundární fixaci implantátu.
-2CZ 306456 B6
Objasnění výkresů
Vynález bude dále blíže objasněn výkresy příkladného provedení dříku dentálního implantátu podle vynálezu, kde zobrazuje:
Obr. 1 - dřík dentálního implantátu v prostorovém pohledu,
Obr. 2 - dřík dentálního implantátu v nárysu a
Obr. 3 - řez A-A z obr. 2.
Příklady uskutečnění vynálezu
Dřík dentálního implantátu typu push-in, určený k aplikaci do čelistní kosti ve formě zubní náhrady sestává v příkladném provedení vynálezu podle obr. 1 až obr. 3 z horní nástavbové části 1 pro upevnění nástavby se zubní korunkou a ze spodní nitrokostní části 2 pro uchycení v čelistní kostní tkáni. Spodní nitrokostní část 2 je pod horní nástavbovou částí 1 tvořena přechodovou válcovou částí 5 a na ni navazující směrem ke spodnímu konci dříku resp. kořeni dříku zužující se kuželovitou částí 4, opatřenou soustavou čtyř podélných fixačních křížných žeber 6, svírajících mezi sebou úhel 90°, mezi nimiž jsou v místě jejich křížení kolmo ke svislé ose dříku vždy mezi dvěma sousedními křížnými žebry 6 vytvořeny dva navzájem se protínající průchozí podélné fixační otvory 7, rovněž mezi sebou svírající úhel 90°, které jsou uspořádány ve střední části těchto křížných žeber 6.
Spodní nitrokostní část 2 je opatřena kombinovaným porézním povrchem, tvořeným na spodní nitrokostní část 2 plazmovou technikou nanesenými vrstvami, a to vrstvou čistého titanu a ji překrývající vrstvou hydroxyapatitu.
Horní nástavbová část Ije tvořena válcovým dutým tělesem 8 s vnitřním závitem, které je opatřeno vnějším osmihranem 3.
Průmyslová využitelnost
Dřík dentálního implantátu podle vynálezu je široce využitelný ve stomatologické chirurgii v rámci řešení kompletní zubní náhrady.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Dřík dentálního implantátu typu push-in, určený k aplikaci do čelistní kosti ve formě zubní náhrady a sestávající z horní nástavbové části (1), pro upevnění nástavby se zubní korunkou a ze spodní nitrokostní části (2), pro uchycení v čelistní kostní tkáni, vyznačující se tím, že spodní nitrokostní část (2) je směrem ke kořeni dříku opatřena soustavou podélných fixačních křížných žeber (6), mezi nimiž je v místě jejich křížení vytvořen alespoň jeden průchozí příčný otvor (7).
  2. 2. Dřík dentálního implantátu podle nároku 1, vyznačující se tím, že spodní nitrokostní část (2) je alespoň zčásti tvořena směrem ke kořeni dříku zužující se kuželovitou částí (4).
    -3 CZ 306456 B6
  3. 3. Dřík dentálního implantátu podle nároku 2, vyznačující se tím, že mezi kuželovitou částí (4) spodní nitrokostní části (2) a horní nástavbovou částí (I) je na spodní nitrokostní části (2) vytvořena přechodová válcová část (5).
    5 4. Dřík dentálního implantátu podle alespoň jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tí m , že spodní nitrokostní část (2) je opatřena kombinovaným porézním povrchem, tvořeným na spodní nitrokostní části (2) nanesenou vrstvou čistého titanu, překrytou vrstvou hydroxyapatitu.
CZ2014-794A 2014-11-18 2014-11-18 Dřík dentálního implantátu CZ306456B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-794A CZ306456B6 (cs) 2014-11-18 2014-11-18 Dřík dentálního implantátu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-794A CZ306456B6 (cs) 2014-11-18 2014-11-18 Dřík dentálního implantátu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2014794A3 CZ2014794A3 (cs) 2016-05-25
CZ306456B6 true CZ306456B6 (cs) 2017-02-01

Family

ID=56020045

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-794A CZ306456B6 (cs) 2014-11-18 2014-11-18 Dřík dentálního implantátu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306456B6 (cs)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2001021091A1 (de) * 1999-09-22 2001-03-29 Lipat Consulting Ag Schraubenförmiges enossales dentalimplantat
WO2004037110A1 (de) * 2002-10-23 2004-05-06 Max Mettler Enossales dentalimplantat und dentalimpantat-set
WO2006017995A1 (de) * 2004-08-18 2006-02-23 Boettcher Robert Einschraubbares enossales dentalimplantat

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2001021091A1 (de) * 1999-09-22 2001-03-29 Lipat Consulting Ag Schraubenförmiges enossales dentalimplantat
WO2004037110A1 (de) * 2002-10-23 2004-05-06 Max Mettler Enossales dentalimplantat und dentalimpantat-set
WO2006017995A1 (de) * 2004-08-18 2006-02-23 Boettcher Robert Einschraubbares enossales dentalimplantat

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2014794A3 (cs) 2016-05-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7597557B2 (en) Condensing skeletal implant that facilitate insertions
KR101139962B1 (ko) 플레이트를 가진 치과용 임플란트
JP6682444B2 (ja) 歯科用インプラント
JPS618043A (ja) 義歯保持体を取付けるための顎骨内植込み子
US10045837B2 (en) Porous metal dental implant
US20090191508A1 (en) Mini implant
KR20160130838A (ko) 치과 임플란트
RU2747014C2 (ru) Бионические имплантаты и способы их изготовления
Deporter Short dental implants: what works and what doesn't? A literature interpretation.
Tetè et al. Macroscopic and microscopic evaluation of a new implant design supporting immediately loaded full arch rehabilitation
CA2649804A1 (en) Improved dental implant
US20220151745A1 (en) Anatomical dental implant arranged to be implanted in a naturally occurring cavity of the jawbone
US20120251977A1 (en) Endosseous Dental Implant
KR101707596B1 (ko) 치과 임플란트의 상호 호환용 어버트먼트
US20170215995A1 (en) Dental implant
KR100860356B1 (ko) 인공치아
CZ306456B6 (cs) Dřík dentálního implantátu
KR102102218B1 (ko) 임플란트용 어버트먼트
CN109528328B (zh) 引导骨成形装置
CZ31769U1 (cs) Dřík dentálního implantátu
WO2021014188A1 (en) Dental implant with exterior surface in form of meshed and pitted
AU2016257149A1 (en) Dental implant
CZ306457B6 (cs) Dřík dentálního implantátu
KR101015193B1 (ko) 치과용 임플란트의 픽스츄어
RU2489987C1 (ru) Внутрикостный цилиндрический имплантат для протезирования зубов верхней и нижней челюстей

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20141118