CZ306457B6 - Dřík dentálního implantátu - Google Patents

Dřík dentálního implantátu Download PDF

Info

Publication number
CZ306457B6
CZ306457B6 CZ2014-795A CZ2014795A CZ306457B6 CZ 306457 B6 CZ306457 B6 CZ 306457B6 CZ 2014795 A CZ2014795 A CZ 2014795A CZ 306457 B6 CZ306457 B6 CZ 306457B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cylindrical body
intraosseous
stem
rounded grooves
root
Prior art date
Application number
CZ2014-795A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2014795A3 (cs
Inventor
František Denk
Aleš Jíra
Original Assignee
Prospon, Spol. S R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Prospon, Spol. S R.O. filed Critical Prospon, Spol. S R.O.
Priority to CZ2014-795A priority Critical patent/CZ306457B6/cs
Publication of CZ2014795A3 publication Critical patent/CZ2014795A3/cs
Publication of CZ306457B6 publication Critical patent/CZ306457B6/cs

Links

Landscapes

  • Dental Prosthetics (AREA)
  • Prostheses (AREA)

Abstract

Dřík dentálního implantátu typu push-in sestává z horní nastavbové části (1) pro upevnění nástavaby se zubní korunkou a ze spodní nitrokostní části (2) pro uchycení v čelistní kostní tkáni. Spodní nitrokostní část (2) je tvořena válcovým tělesem (4) se soustavou směrem ke kořeni dříku orientovaných a na vnější plochu válcového tělesa (4) plynule navazujících zaoblených drážek (6), které je opatřeno dolní kořenovou polosférou (5), vytvářející v kombinaci se zaoblenými drážkami (6) a válcovým tělesem (4) prostorové zámky (9) pro zajištění svislé a torzní stability nitrokostní části (2) dříku v kostní tkáni.

Description

Dřík dentálního implantátu
Oblast techniky
Vynález se týká dříku dentálního implantátu typu push-in, sloužícího po uchycení v čelistní kostní tkáni jako umělá náhrada kořene zubu a k upevnění nástavby se zubní korunkou.
Dosavadní stav techniky
Dentální implantáty a jejich nosná část v podobě dříků prošly, během své existence, značným vývojem a v současné době se velmi intenzivně pracuje na jejich optimalizaci. Během posledních 60-ti let vzniklo mnoho typů dříků dentálních implantátů, kde některé se ukázaly jako nevyhovující a u jiných pokračuje vývoj dodnes [Jokstad, A. et al.: Quality of dental implants, International Journal of Dentistry, 2003], Základní dělení dentálních implantátů je na intramukózní (umístěné do prohlubní ve sliznici), subperiostální (umístěné mezi kost a mukoperiost), transdentální (zajišťují stabilitu zubů) a nitrokostní (umístěné do alveolámí kosti, často označované jako intraosseální nebo kořenové) [Grampp, S.: Radiology of Osteoporosis 2nd Revised Edition, SpringerVerlag, 2008],
Co se týče dosud známých intraosseálních implantátů, tyto lze dále rozdělit na tři základní kategorie:
Implantáty s enoseálním válcovým dříkem, opatřeným závitem nebo bez závitu - push in [Lasak, Bránemark, VNI-Kuřim], Zavádí se do předem přesně předvrtaného otvoru v čelistní kosti, používají se u všech typů defektů a nejčastějším materiálem je titan, slitiny titanu a biokeramika.
Čepelkové implantáty [Martikan], kde tělo čepelky je zanořeno do kosti a úzký krček prochází alveolámí sliznici. Vyrábějí se z titanu o různých tvarových variacích, přičemž jejich indikační spektrum je omezené - po jejich uvolnění může vzniknout významný kostní defekt. Diskové BOI-basálně osteointegrované [Ihde] vyžadují specifickou techniku zavádění a umožňují okamžitou zatížitelnost.
Méně používanými dříky implantátů jsou pak bikortikální šrouby a bikortikální žiletkové implantáty [OralTronics: online, http://www.oraltronics.org/]. Bikortikální implantáty jsou delší než standardní válcové (v případě šroubovaných mají široký a plochý závit) nebo čepelkové a prostupují celou výškou kosti, kde se opírají o protější stranu kortikální kosti. Jsou aplikovány pouze v přední části dolní čelisti (kde neprobíhá nerv) a často se aplikují v horní čelisti. V předchozích letech vzniklo velké množství patentů nitrokostních částí implantátů velmi složitých tvarů a konstrukcí [Straumann 1976, Muratori 1974, Linkow 1965], které nacházejí uplatnění zejména u specifických případů (např. velmi špatná denzita kosti) a zejména dali základ vývoji současných moderních implantátů [Misch, C. E.: Contemporary Implant Dentistry, Hardbound, 2007],
Obecně lze konstatovat, že zubní implantáty se vzájemně liší svým konstrukčním řešením a způsobem zaváděním do čelisti. Jejich intraosseální část bývá zpravidla opatřena prvky, které umožňují pevné ukotvení implantátu v kosti nebo jejich konstrukce vytváří prostor pro prorůstání kostí a tím zvýšení předpokladu pro dokonalou osseointegraci. Z makroskopického pohledu na tvar nitrokostního dříku odlišujeme základní rozdíly, které je možné rozdělit do kategorií: cylindrické, perforované, diskové a šroubovicové.
Z patentových spisů, týkajících se intraosseálních dentálních implantátů, lze v této souvislosti uvést například spisy US 2006/240385, US 6 846 180 nebo WO 2004/037 110.
- 1 CZ 306457 B6
Úkolem nyní předkládaného vynálezu je rozšíření sortimentu dosud existujících dříků dentálních implantátů typu push-in s cílem dalšího zlepšení jejich vlastností.
Podstata vynálezu
Tohoto úkoluje dosaženo dříkem dentálního implantátu typu push-in, sestávajícím z horní nástavbové části pro upevnění nástavby se zubní korunkou a ze spodní nitrokostní částí pro uchycení v čelistní kostní tkáni, podle předkládaného vynálezu, jehož podstata spočívá vtom, že spodní nitrokostní část je tvořena válcovým tělesem se soustavou směrem ke kořeni dříku orientovaných a na vnější plochu válcového tělesa plynule navazujících zaoblených drážek. Válcové těleso nitrokostní části je zároveň opatřeno dolní kořenovou polosférou, vytvářející v kombinaci se zaoblenými drážkami a válcovým tělesem prostorové zámky pro zajištění svislé a torzní stability nitrokostní části dříku v kostní tkáni.
Zaoblené drážky spodní nitrokostní části dentálního dříku podle vynálezu jsou na jejím válcovém tělese, a to zejména z výrobních důvodů, orientovány směrem ke kořeni dříku obvykle svisle, nicméně mohou být i mírně skloněny např. pod úhlem 1 až 10°. Zároveň jsou z těchto důvodů obvykle rozloženy po obvodu válcového tělesa nitrokostní části souměrně, případně však mohou být po obvodu tohoto válcového tělesa rozloženy i nepravidelně. Zaoblené drážky jsou charakteristické svým konvexně-konkávním profilem se spojitou plošnou křivostí, tzn., že jsou zaobleny jak u svého dna, tak i na svých bočních hranách, kde plynule navazují na válcové těleso nitrokostní části dříku. Současně jsou zaobleny i ve svých rozích a na svých koncích bez jakýchkoliv ostrých hran. Co se týče prostorových zámků pro zajištění svislé a torzní stability nitrokostní části dříku v kostní tkáni, je jejich tvar dán průnikem geometrických ploch zaoblených drážek po celém jejich obvodu s válcovým tělesem nitrokostní části dříku resp. s jeho kořenovou polosférou.
Počet zaoblených drážek ve válcovém tělese nitrokostní části dentálního dříku podle vynálezu je v podstatě s ohledem na běžné průměry dentálních dříků, které se obvykle pohybují v rozmezí 3 až 4 mm, pak dán jejich hloubkou a šířkou, přičemž samozřejmě zejména s většími rozměry těchto zaoblených drážek klesá jejich počet. Jako optimální se přitom jeví počet 4 až 8 zaoblených drážek při jejich hloubce 0,3 až 0,8 mm.
Podstata vynálezu spočívá dále vtom, že zaoblené drážky válcového tělesa nitrokostní části dříku dentálního implantátu jsou alespoň zčásti vyplněny odbouratelným biologickým materiálem, například na bázi hydroxyapatitu, pro akceleraci růstu kostní tkáně.
Přínosem takovéhoto řešení dříku dentálního implantátu podle vynálezu je, že svým kompaktním hladkým tvarem umožní využití kompozitních materiálu s nižším modulem pružnosti, materiálů s pórovitou povrchovou strukturou, apod. Velmi mělké a otevřené zaoblené drážky, které jsou případně vyplněny zmíněným odbouratelným biologickým materiálem, zároveň umožňují snadný vrůst kostní tkáně, kompaktní hladká zakřivená translační plocha dříku bez ostrých hran a náhlých přechodů zamezí vzniku resorpčních lokalit v důsledku koncentrací napětí způsobených náhlou změnou geometrie.
Zaoblené drážky se svým anti-rotačním efektem vzhledem ke svislé ose implantátu zároveň umožňují vrůst rozsáhlejšího systému trabekulámí kostní tkáně. Distribuce deformačně-napěťových polí mezi implantátem a kostí je zajištěna současně tahem, tlakem a podélným smykem. Spolu s maximalizací plochy odporuje tedy zajištěna dostatečně široké spektrum účinků nižších hodnot napětí, které zajistí dostatečnou osteointegraci.
Kořenová roznášecí sféra implantátu resp. dolní kořenová polosféra, kterou je opatřeno válcové těleso nitrokostní části dříku, zabezpečí rovnoměrné přenášení účinků od ohybového momentu do trabekulámích částí interiéru čelistní kosti. Vlivem hladkého povrchu s dvojí konstantní křivostí
-2CZ 306457 B6 kořenové polosféry dochází k minimalizaci koncentrací napětí. Kořenová polosféra v oblasti průniku se zaoblenými drážkami vytváří vertikální zámek a její horní sférický povrch zároveň přispívá k přenášení tlakových účinků do kompaktní kosti čelisti.
Objasnění výkresů
Vynález bude dále blíže objasněn výkresy příkladného provedení dříku dentálního implantátu podle vynálezu, kde zobrazuje:
Obr. 1 - dřík dentálního implantátu v prostorovém pohledu,
Obr. 2 - dřík dentálního implantátu v nárysu a
Obr. 3 - řez A-A z obr. 2
Příklady uskutečnění vynálezu
Dřík dentálního implantátu v příkladném provedení vynálezu sestává podle obr. 1 a obr. 2 z horní nástavbové části 1 pro upevnění nástavby se zubní korunkou a ze spodní nitrokostní části 2 pro uchycení v čelistní kostní tkáni. Spodní nitrokostní část 2 je tvořena válcovým tělesem 4 o průměru 3,2 mm se soustavou pěti radiálně po jeho obvodu rovnoměrně rozložených a na vnější plochu válcového tělesa 4 plynule navazujících zaoblených drážek 6 konvexně-konkávního profilu se spojitou plošnou křivostí. Válcové těleso 4 spodní nitrokostní části 2 je opatřeno dolní kořenovou polosférou 5 o poloměru 1,6 mm, vytvářející v kombinaci s podélnými zaoblenými drážkami 6 a válcovým tělesem 4 plošné prostorové zámky nitrokostní části 2 pro zajištění svislé a torzní stability dříku v kostní tkáni. Hloubka zaoblených drážek 6 je v tomto konkrétním případě provedení 0,5 mm. Horní nástavbová část 1 je pak tvořena dutým kruhovým tělesem 8 s vnitřním závitem a vnějším osmihranem 3.
Jak je dále zřejmé z obr. 3, jsou zaoblené drážky 6 vyplněny odbouratelným biologickým materiálem 7, v tomto případě hydroxyapatitem, pro akceleraci růstu kostní tkáně.
Průmyslová využitelnost
Dřík dentálního implantátu podle vynálezu je široce využitelný ve stomatologické chirurgii v rámci řešení kompletní zubní náhrady.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Dřík dentálního implantátu typu push-in, sestávající z horní nástavbové části (1) pro upevnění nástavby se zubní korunkou a ze spodní nitrokostní části (2) pro uchycení v čelistní kostní tkáni, vyznačující se tím, že spodní nitrokostní část (2) je tvořena válcovým tělesem (4) se soustavou směrem ke kořeni dříku orientovaných a na vnější plochu válcového tělesa (4) plynule navazujících zaoblených drážek (6), které je opatřeno dolní kořenovou polosférou (5), vytvářející v kombinaci se zaoblenými drážkami (6) a válcovým tělesem (4) prostorové zámky (9) pro zajištění svislé a torzní stability nitrokostní ěásti (2) dříku v kostní tkáni.
    -3 CZ 306457 B6
  2. 2. Dřík dentálního implantátu podle nároku 1, vyznačující se tím, že zaoblené drážky (6) jsou alespoň zčásti vyplněny odbouratelným biologickým materiálem (7) pro akceleraci růstu kostní tkáně.
CZ2014-795A 2014-11-18 2014-11-18 Dřík dentálního implantátu CZ306457B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-795A CZ306457B6 (cs) 2014-11-18 2014-11-18 Dřík dentálního implantátu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-795A CZ306457B6 (cs) 2014-11-18 2014-11-18 Dřík dentálního implantátu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2014795A3 CZ2014795A3 (cs) 2016-05-25
CZ306457B6 true CZ306457B6 (cs) 2017-02-01

Family

ID=56020046

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-795A CZ306457B6 (cs) 2014-11-18 2014-11-18 Dřík dentálního implantátu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306457B6 (cs)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2001021091A1 (de) * 1999-09-22 2001-03-29 Lipat Consulting Ag Schraubenförmiges enossales dentalimplantat
WO2004037110A1 (de) * 2002-10-23 2004-05-06 Max Mettler Enossales dentalimplantat und dentalimpantat-set
WO2006017995A1 (de) * 2004-08-18 2006-02-23 Boettcher Robert Einschraubbares enossales dentalimplantat

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2001021091A1 (de) * 1999-09-22 2001-03-29 Lipat Consulting Ag Schraubenförmiges enossales dentalimplantat
WO2004037110A1 (de) * 2002-10-23 2004-05-06 Max Mettler Enossales dentalimplantat und dentalimpantat-set
WO2006017995A1 (de) * 2004-08-18 2006-02-23 Boettcher Robert Einschraubbares enossales dentalimplantat

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2014795A3 (cs) 2016-05-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20200275998A1 (en) Porous implant device with improved core
JP5752034B2 (ja) 多孔質部を固定するための構造を備えたインプラント
US9149345B2 (en) Multiple root implant
US20130273500A1 (en) Dental Implant and Method for Rapid Integration
EP2874565B1 (en) Porous metal dental implant
RU2747014C2 (ru) Бионические имплантаты и способы их изготовления
US20220151745A1 (en) Anatomical dental implant arranged to be implanted in a naturally occurring cavity of the jawbone
US20070009854A1 (en) Dental or medical implants and method therefor
US20170215995A1 (en) Dental implant
KR100860356B1 (ko) 인공치아
US11446119B1 (en) Dental implant and method of installation
CZ306457B6 (cs) Dřík dentálního implantátu
Pandey et al. Macrodesign of dental implant–A review
CZ31769U1 (cs) Dřík dentálního implantátu
Villar et al. 12 Wound Healing Around Dental Implants
RU140533U1 (ru) Сборный стоматологический имплантат
US20180055614A1 (en) Flared conical dental post
RU2489987C1 (ru) Внутрикостный цилиндрический имплантат для протезирования зубов верхней и нижней челюстей
CZ306456B6 (cs) Dřík dentálního implantátu
RU140719U1 (ru) Сборный имплантат для протезирования зубов
RU111423U1 (ru) Зубной имплантат
US20220175497A1 (en) Bionic implants
RU140721U1 (ru) Сборный внутрикостный имплантат
Sing Implant design and implant length
US20090304764A1 (en) Bone Regeneration Element for Stabilising Artificial Tooth Roots

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20191118