CZ306201B6 - Měkčené nitrocelulózové nátěrové kompozice - Google Patents

Měkčené nitrocelulózové nátěrové kompozice Download PDF

Info

Publication number
CZ306201B6
CZ306201B6 CZ2015-933A CZ2015933A CZ306201B6 CZ 306201 B6 CZ306201 B6 CZ 306201B6 CZ 2015933 A CZ2015933 A CZ 2015933A CZ 306201 B6 CZ306201 B6 CZ 306201B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
nitrocellulose
coating compositions
nitrocellulose coating
mixture
softened
Prior art date
Application number
CZ2015-933A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2015933A3 (cs
Inventor
Jan Bandžuch
Veronika Myšková
Milan Maxa
Věra Pěnkavová
Olga Šolcová
Original Assignee
Barvy A Laky Teluria, S.R.O.
Techem Cz, S.R.O.
Ústav chemických procesů AV ČR, v.v.i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Barvy A Laky Teluria, S.R.O., Techem Cz, S.R.O., Ústav chemických procesů AV ČR, v.v.i. filed Critical Barvy A Laky Teluria, S.R.O.
Priority to CZ2015-933A priority Critical patent/CZ306201B6/cs
Publication of CZ2015933A3 publication Critical patent/CZ2015933A3/cs
Publication of CZ306201B6 publication Critical patent/CZ306201B6/cs

Links

Landscapes

  • Paints Or Removers (AREA)

Abstract

Řešení se týká nových měkčených nitrocelulózových nátěrových kompozic obsahujících nitrát celulózy, pryskyřici, směs organických rozpouštědel a pomocné látky, vyznačujících se tím, že jako změkčující složku obsahují 0,05 až 0,3 % hmotn. methylsulfátu směsi kvartérních imidazoliových sloučenin, ve kterých kationtem je 2-(C17 a C17-nenas. alkyl)-1-[2-(C18 a C18-nenas. amido)etyl]-4,5-dihydro-3-metyl-imidazolium, přičemž alespoň jeden ze dvou alkylových řetězců s počtem uhlíků C17 a C18, obsahuje dvojnou vazbu.

Description

Měkčené nitrocelulózové nátěrové kompozice
Oblast techniky
Technické řešení se týká nových měkčených nitrocelulózových nátěrových kompozic s dobrou přilnavostí ke kovovým povrchům, krátkou dobou zasychání a vyšší odolnosti nátěrového filmu při hloubení a úderu. Nové měkčené nitrocelulózové nátěrové kompozice jsou určeny k povrchové úpravě dřeva, kovů a kůže.
Dosavadní stav techniky
Pro výborné technologicko-uživatelské vlastnosti nitrocelulózových nátěrových hmot, jako je jednoduchost výroby, rychlé zasychání, nanášeni stříkáním a dobré vlastnosti nátěrového filmu jako je lesk, leštitelnost, brousitelnost apod., se tato skupina nátěrových hmot v minulosti rozšířila do téměř všech spotřebitelských odvětví. Nejširšího uplatnění našly nitroemaily v automobilovém průmyslu při povrchové úpravě karosérií, kde musely později ustoupit novým vypalovacím syntetickým emailům a dnes vodou ředitelným nátěrovým systémům. Taktéž nábytkářský průmysl ve velké míře používal nitrocelulózové nátěrové laky a emaily k vytváření dobře leštitelných povlaků, které však dnes ustoupily různým typům polymerních fólii a vodou ředitelným nátěrovým systémům. 1 přes zpřísňování environmentální legislativy v ochraně ovzduší spojené s restrikcí používání těkavých organických látek ve všech průmyslových činnostech si nitrocelulózové nátěrové kompozice dodnes udržují své místo v širokém sortimentu nátěrových hmot Nacházejí stále své použití v autoopravárenství, povrchové úpravě hraček, tužek, řemeslnické výrobě, povrchové úpravě kůže a malospotřebitelské oblasti. Dodnes jsou tyto nátěrové hmoty uváděny na trh v tradičních plechových obalech a již řadu let i v aerosolovém balení.
Nitrocelulózové nátěrové hmoty se vyrábějí ve formě transparentních bezbarvých láků nebo barevných emailů. Nitrocelulózové nátěrové kompozice ve formě barevného emailu sestávají z nitrátu celulózy o různé viskozitě jako pojivá, pryskyřice, směsi různých organických rozpouštědel a pomocných látek jako jsou plniva, pigmenty, dispergátory, změkčovadla a UV stabilizátory. Transparentní nitrocelulózové laky, ať již lesklé nebo matné, neobsahují pigment ani plnivo ani dispergátor, pouze v případě matných laků obsahují malé množství speciálního plniva - matovadla.
Film připravený ze samotného roztoku nitrátů celulózy je křehký a nedosahuje požadovaných aplikačních vlastnosti Proto se přísadou různých přírodních nebo syntetických pryskyřic dosahuje lepších vlastnosti nátěrového filmu jako je lesk, leštitelnost, brousitelnost a odolnost proti mechanickým a povětrnostním vlivům. Z přírodních pryskyřic jsou používaný estery kalafuny, damar, elemi, šelak a ricinový olej, ze syntetických pryskyřic nejčastěji různé typy alkydových pryskyřic.
Jako vhodná rozpouštědla nitrocelulózových nátěrových hmot se nejčastěji používají směsi různých organických rozpouštědel, jako je ethylacetát, butylacetát, aceton, toluen, xylen, ethylbenzen, isopropylbenzen, extrakční benzin, ethanol, isobutanol aj.
K naplnění nitrocelulózových nátěrových hmot se používají v průmyslu nátěrových hmot běžná plniva jako je síran bamatý, mletý vápenec, křída, kaolin, mastek, mletý živec, aj. přírodní či uměle připravená plniva. Pro přípravu matných laků a emailů se jako speciálního plniva, tzv. matovadla, používá srážený kysličník křemičitý.
K zajištění barevnosti nitrocelulózových emailů se používá řada anorganických a organických pigmentů, které jsou v daném rozpouštědlovém systému nerozpustné a jejichž odstín a použití jsou dány číslem Color Indexu (C. I. Number). Jako nositel bělosti se z anorganických pigmentů
- 1 CZ 306201 B6 nejčastěji používá titanová běloba ve formě rutil a anatas, zinková běloba, méně často pak litopon 100% (sirník zinečnatý) nebo 30% sirník zinečnatý a síran barnatý. Běžně používané pestré anorganické pigmenty, které mají dle chemické konstituce různý barevný odstín, jsou kysličníky a hydratované kysličníky, hydroxidy, sirníky a solí různých kovů, saze a přírodní pigmenty, jako např. minerály glaukonit seladonit a lazurit. Z používaných skupin organických pigmentů lze jmenovat azopigmenty, azokondenzační, antrachinonové, ftalocyaninové, chinakridonové, diketopyrrol-pyrrolové pigmenty a další. Požadovaný konečný odstín nátěrové hmoty nebývá dosažen pouze jedním pigmentem, ale často je dosahován směsí několika pigmentů.
K dispergaci pigmentu ve vysokomolekulárním pojivu jsou vhodné různé typy dispergátorů používaných k dispergaci pigmentů v pojivech nátěrových hmot, jako např. dispergátory na bázi polyesterů modifikovaných mastnými kyselinami, modifikovaných blokových polyurethanových a polyakrylátových kopolymerů, modifikovaných fenylpolyetherů, modifikovaných polysacharidů, ethoxylovaných mastných alkoholů, mastných kyselin a řada dalších komerčně používaných dispergátorů.
Odolnost nitrocelulózových nátěrových kompozic vůči degradaci UV zářením a žloutnutí nátěrového filmu se musí zajišťovat UV stabilizátory, kterými nejčastěji bývají deriváty benzofenonu nebo benzotriazolů, např. hydroxy-fenyl-benzotriazol.
Nedílnou součástí nitrocelulózových nátěrových kompozic jsou změkčovadla, která dodávají hotovému filmu elasticitu. Kombinací různých typů nitrátů celulózy o různé viskozitě s rozličnými typy pryskyřic za použití změkčovadel lze připravit nitrocelulózové nátěrové kompozice tvořící nátěrové filmy rozličných aplikačních vlastností od tvrdých nábytkových laků a emailů až po elastické laky a emaily na plátno a kůži.
Jako účinná změkčovadla byly dlouhou dobu používány různé typy ftalátů. Ty však jsou podle Nařízení č. 1907/2007 Evropského parlamentu a Rady (ES) známého pod zkratkou REACH, zařazeny na seznam látek vzbuzujících velmi velké obavy (SVHC - Substances of Věry High Concern) a jejich použití je zakázané. Proto jsou nahrazovány různými adipáty, méně často stearáty a sebakáty. Tato změkčovadla však zajišťují pouze plastifikační účinek na výsledný nátěrový film. Jakékoli další synergické aplikační výhody, jako je např. dlouhodobá stabilita, kratší doba zasychání, zlepšené mechanické vlastnosti nátěrového filmu, nitrocelulózovým nátěrovým hmotám už nezajišťují.
Podstata technického řešení
Uvedené aplikační nedostatky nitrocelulózových nátěrových kompozic změkčovaných v současné době používanými změkčovadly odstraňují nové měkčené nitrocelulózové nátěrové kompozice podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že vedle nitrátu celulózy, pryskyřice, směsi organických rozpouštědel a pomocných látek obsahují jako změkčující komponentu 0,05 až 0,3 % hmotnostní methylsulfátu směsi kvartérních imidazoliových sloučenin, ve kterých kationtem je 2-(C17 a C17-nenas. alkyl)—1 —[2—(C18 a C18-nenas. amido)ethyl]^l,5-dihydro-lmethylimidazolium níže znázorněného strukturního tautomerního vzorce, přičemž v kationtu imidazoliové struktury alespoň jeden ze dvou alifatických řetězců s počtem uhlíků Cl7 a Cl8 obsahuje dvojnou vazbu.
R |< ΙΙ·5Ο41
(I)
-2 CZ 306201 B6
Bylo zjištěno, že methylsulfát směsi kvartémích imidazoliových sloučenin s číslem CAS 7274955-4, jejichž kationt imidazoliové struktury obsahuje dva dlouhé alifatické řetězce R s počtem uhlíků Cl 7 a Cl 8, z nichž alespoň jeden alifatický řetězec obsahuje dvojnou vazbu I, obsažený v nitrocelulózové nátěrové kompozici, zajistí nejen požadovanou elasticitu a odolnost proti lomu nitrocelulózového nátěrového filmu, ale zajistí i další u nátěrových hmot vítané aplikační vlastnosti. Bylo zjištěno, že nitrocelulózová nátěrová kompozice podle technického řešení má, v porovnání s nitrocelulózovou nátěrovou hmotou změkčenou dnes známým změkčovadly, vyšší přilnavost ke kovovým povrchům s kratší dobou zasychání, přičemž transparentní laky a emaily mají vyšší lesk. Dále bylo zjištěno, že film nitrocelulózové nátěrové kompozice podle technického řešení je elastický, ale má vyšší tvrdost a tím i vyšší odolnost při hloubení a úderu. Přitom obsah methylsulfátu kvartérní imidazoliové sloučeniny v nitrocelulózové nátěrové kompozici podle technického řešení může být až 18 krát nižší, než by byl obsah dnes používaných změkčovadel.
Další výhodou nových měkčených nitrocelulózových nátěrových kompozic podle technického řešení je, že methylsulfát kvartérní imidazoliové sloučeniny, která obsahuje dva dlouhé alifatické řetězce, je látkou s povrchově aktivními vlastnostmi. Ta pak v kompozici nitrocelulózové nátěrové hmoty synergicky působí spolu s dispergátorem jako výkonový dispergátor, stabilizuje částice pigmentu v pojivové bázi, zamezuje agregaci pigmentu a plniva a omezuje jejich sedimentaci v kompozici nátěrové hmoty.
Dále bylo zjištěno, že methylsulfát kvartérní imidazoliové sloučeniny podle technického řešení zároveň plní i funkci UV stabilizátoru, takže z formulace nitrocelulózové nátěrové kompozice lze UV stabilizátor, většinou na bázi benzotriazolu, zcela eliminovat, neboť jeho funkci přebírá methylsulfát kvartérní imidazoliové sloučeniny.
Je třeba uvést, že odborník může případně vybrat jako komponenty nitrocelulózových nátěrových kompozic další chemické sloučeniny, aniž by výhodné vlastnosti nových měkčených nitrocelulózových nátěrových kompozic podle technického řešení byly podstatně nepříznivě ovlivněny jejich přídavkem.
Složení a postup přípravy měkčených nitrocelulózových nátěrových kompozic podle technického řešení se liší podle toho, zda se má připravit kompozice transparentní, čili lak, nebo kompozice kolorovaná, čili email, a zda má být výsledná kompozice matná či lesklá.
Transparentní lesklý nitrocelulózový lak podle technického řešení se připraví tak, že do nádoby s rychlomíchadlem se předloží směs organických rozpouštědel a v této směsi se za normální teploty a za míchání rozpouští nitrát celulózy, který byl zvlhčen alifatickým alkoholem. Následně po jejím dokonalém rozpuštění je do směsi za míchání vnášena alkydová a/nebo přírodní pryskyřice a ricinový olej. Nakonec je do směsi nátěrové kompozice rozmíchán methylsulfát směsi kvartérních imidazoliových sloučenin, ve kterých kationtem je 2-(C17 a C17-nenas. alkyl)—1—[2—(C18 a C18-nenas. amido)ethyl]-4,5-dihydro-l-methyl-imidazolium, který plní funkci změkčovadla i UV stabilizátoru. Vzniklá směs se po dobu cca 20 minut ve vyšších otáčkách míchadla homogenizuje.
Hotový lesklý nitrocelulózový transparentní lak se pak podrobí hodnocení kvality. Hodnotí se barva podle jodové stupnice, viskozita pomocí výtokové doby z pohárku, doba zasychání, lesk a tvrdost nátěru. Lak se aplikuje na upravovaný materiál štětcem, stříkáním nebo máčením.
Transparentní matný nitrocelulózový lak podle technického řešení se připraví ze stejných komponent a stejným postupem jako transparentní lesklý nitrocelulózový lak s tím rozdílem, že se do kompozice spolu s ostatními aditivy přimíchá jako matovadlo srážený kysličník křemičitý. Takto připravený hotový matný nitrocelulózový transparentní lak se podrobí hodnocení stejných kvalitativních parametrů, jako tomu je u transparentního laku. Lak se aplikuje na upravovaný materiál štětcem, stříkáním nebo máčením.
-3 CZ 306201 B6
Bílý lesklý nitrocelulózový email podle technického řešení se připraví tak, že do nádoby dispergačního zařízení typu dissolver se předloží směs příslušných rozpouštědel, ve které se za míchání při normální teplotě rozpustí nitrát celulózy, který byl zvlhčen alifatickým alkoholem. Po rozpuštění nitrocelulózy se do směsi za míchání postupně vnáší dispergátor, plnivo, titanová běloba, alkydová nebo přírodní pryskyřice a ricinový olej a vzniklá směs se po dobu cca 20 minut ve vyšších otáčkách míchadla homogenizuje. Následně se směs nechá kontinuálně projít perlovým mlýnem, ve kterém je za chlazení a vysokých otáček provedena dispergace pigmentu a plniva v pojivové bázi na velikost částic pod 20 pm. Disperze je jímána v zásobní míchané nádobě, ve které je při vyšších otáčkách do směsi rozmíchán methylsulfát směsi kvartérních imidazoliových sloučenin, ve kterých kationtem je 2-(C17 a C17-nenas. alkyl)—1 —[2—(C18 a C18-nenas. amido)ethyl]-4,5-dihydro-l-methyl-imidazolium, který plní funkci změkčovadla i UV stabilizátoru. Takto připravený bílý lesklý nitrocelulózový email je poté ochlazen na teplotu 23 °C a po dobu cca 20 minut ve vyšších otáčkách míchadla homogenizován. Hotový bílý lesklý nitrocelulózový email se pak podrobí hodnocení kvality. Hodnotí se viskozita pomocí výtokové doby z pohárku a doba zasychání; u zaschlého nátěru pak bělost, lesk, kryvost, přilnavost a tvrdost nátěru. Email se aplikuje na upravovaný materiál štětcem, stříkáním nebo máčením.
Příklady uskutečnění vynálezu
Technické řešení je v dalším blíže popsáno s pomocí konkrétních příkladů, které jsou pouze ilustrativní a nijak neomezují jeho rozsah.
Příklad 1
Měkčená nitrocelulózová nátěrová kompozice podle technického řešení ve formě lesklého transparentního laku se připraví z následujících komponent a jejich množství:
Xylen
Butanol
Butylacetát
Nitrocelulóza smočená 35 % etanolu
Střední ricinový alkyd - 55% roztok v xylenu
Ricinový olej
Methylsulfát kvartérní imidazoliové sloučeniny
206,3 g
104,3 g
247,7 g
177,8 g
243,0 g
20,2 g
0,7 g
Postupem uvedeným v technickém řešeni se připraví 1 000 g lesklého nitrocelulózového transparentního laku výše uvedeného složení bez použití nízkomolekulárních plastifikátorů a UV stabilizátoru. Výtokové doba laku z pohárku F4 při 23 °C je 105 s, barva laku odpovídá barvě roztoku jodu v jodidu draselném o koncentraci max. 15 mg/1 a po aplikací lak zasychá do stupně 4 za 10 minut. Hotový nátěrový film má lesk ve stupni 1 (95 %, tj. vysoký lesk) a tvrdost po 24 h 62 %. Nátěrový film nevykazuje žádné vnitřní pnutí.
Naproti tomu lesklý nitrocelulózový transparentní lak standardního složení, obsahující nízkomolekulámí plastifikátor a UV stabilizátor, má výtokovou dobu z pohárku F4 při 23 °C 133 s, barva laku odpovídá barvě roztoku jodu v jodidu draselném o koncentraci max. 15 mg/1 a po aplikaci lak zasychá do stupně 4 za 20 minut. Hotový nátěrový film má lesk ve stupni 1 - 2 (80 %, tj. téměř vysoký lesk) a tvrdost po 24 h 32 %.
Nová měkčená nitrocelulózové nátěrová kompozice podle technického řešení ve formě lesklého transparentního lakuje určena pro finální nátěry dřevěných ploch, zejména nábytku.
-4CZ 306201 B6
Přiklad 2
Měkčená nitrocelulózová nátěrová kompozice podle technického řešení ve formě bílého lesklého emailu se připraví z následujících komponent a jejich množství:
Xylen 128,3 g
Butanol 64,5 g
Butylacetát 154,1 g
Nitrocelulóza smočená 35 % etanolu 110,6 g
Střední ricinový alkyd - 55% roztok v xylenu 151,5g
Oxid titaničitý - Pigment White 6 222,2 g
Mastek 105,2 g
Dispergátortypu blokového polyakrylátového kopolymeru 50,0 g
Ricinový olej 12,6 g
Methylsulfát kvartérní imidazoliové sloučeniny 1,0 g
Postupem uvedeným v technickém řešení se připraví 1 000 g lesklého nitrocelulózového bílého emailu výše uvedeného složení bez použití nízkomolekulárních plastifikátorů a UV stabilizátoru Výtoková doba z pohárku F4 při 23 °C je 250 s bělost odpovídá standardu (cca 90 %) a email po aplikaci zasychá do stupně 4 za 60 minut. Hotový nátěrový film má lesk ve stupni 1 - 2 (80 %, tj. téměř vysoký lesk) a tvrdost po 24 h 53,0 %. Nátěrový film nevykazuje žádné vnitřní pnutí.
Naproti tomu lesklý nitrocelulózový bílý email standardního složení, obsahující nízkomolekulární plastifikátor a UV stabilizátor, má výtokovou dobu z pohárku F4 při 23 °C 250 s, bělost odpovídá standardu (cca 90 %) a email po aplikaci zasychá do stupně 4 za 60 minut. Hotový nátěrový film má lesk ve stupni 2 (78 %, tj. téměř vysoký lesk) a tvrdost po 24 h 35,0 %.
Nová měkčená nitrocelulózová nátěrová kompozice podle technického řešení ve formě bílého lesklého emailuje určena pro finální nátěry dřevěných ploch, zejména nábytku.
Příklad 3
Měkčená nitrocelulózová nátěrová kompozice podle technického řešení ve formě žlutého matného emailu se připraví z následujících komponent a jejich množství:
Xylen 151,6 g
Butanol 77,0 g
Butylacetát 182,4 g
Nitrocelulóza smočená 35 % etanolu 131,7 g
Střední ricinový alkyd - 55% roztok v xylenu 179,9 g
Titanová běloba 105,8 g
Azopigment Pigment Yellow 74 74,6 g
Mastek 22,1 g
Matovadlo - srážený kysličník křemičitý 8,8 g
Dispergátor typu blokového polyakrylátového kopolymeru 48,2 g
Ricinový olej 14,9g
Methylsulfát kvartérní imidazoliové sloučeniny 3,0 g
Postupem uvedeným v technickém řešení se připraví 1 000 g matného nitrocelulózového žlutého emailu výše uvedeného složení bez použití nízkomolekulárních plastifikátorů a UV stabilizátoru. Výtokové doba z pohárku F4 při 23 °C je 280 s, žlutý odstín odpovídá standardu a email po aplikaci zasychá do stupně 4 za 75 minut Hotový nátěrový film má lesk ve stupni 5(17 %, tj. matný nátěr) a tvrdost po 24 h 50 %. Nátěrový film nevykazuje žádné vnitřní pnutí.
Nová měkčená nitrocelulózové nátěrová kompozice podle technického řešení ve formě žlutého matného emailuje určena pro finální nátěry dřevěných ploch, zejména nábytku.
Naproti tomu žlutý matný email standardního složení, obsahující nízkomolekulární plastifikátor a UV stabilizátor, má výtokovou dobu z pohárku F4 při 23 °C 270 s, žlutý odstín odpovídá standardu a email po aplikaci zasychá do stupně 4 za 70 minut. Hotový nátěrový film má lesk ve stupni 4 až 5 (20 %, tj., polomatný až matný nátěr) a tvrdost po 24 h 39 %. Nátěrový film nevykazuje žádné vnitřní pnutí.
Průmyslová využitelnost
Nové měkčené nitrocelulózové nátěrové kompozice podle technického řešení se vyznačují dobrou přilnavostí ke kovovým povrchům, krátkou dobou zasychání a vyšší odolností nátěrového filmu při hloubení a úderu, a jsou určeny k povrchové úpravě dřeva, kovů a kůže. Nové měkčené nitrocelulózové nátěrové kompozice podle technického řešení lze připravovat v průmyslu nátěrových hmot bez použití změkčovadel a UV stabilizátorů. Spotřební využití naleznou v kovozpracujícím, nábytkářském a kožedělném průmyslu a řemeslné výrobě.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Měkčené nitrocelulózové nátěrové kompozice obsahující nitrát celulózy, pryskyřici, směs organických rozpouštědel a pomocné látky, vyznačené tím, že jako změkčující složku obsahují 0,05 až 0,3 % hmotn. methylsulfátu směsi kvartémích imidazoliových sloučenin, ve kterých kationtem je 2-(C17 a C17-nenas. alkyl)—1—[2—(C18 a C18-nenas. amido)ethyl]^,5dihydro-l-methyl-imidazolium.
  2. 2. Měkčené nitrocelulózové nátěrové kompozice podle nároku 1, vyznačené tím, že v kationtu imidazoliové struktury alespoň jeden ze dvou alifatických řetězců s počtem uhlíků Cl 7 a C18 obsahuje dvojnou vazbu.
CZ2015-933A 2015-12-22 2015-12-22 Měkčené nitrocelulózové nátěrové kompozice CZ306201B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-933A CZ306201B6 (cs) 2015-12-22 2015-12-22 Měkčené nitrocelulózové nátěrové kompozice

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-933A CZ306201B6 (cs) 2015-12-22 2015-12-22 Měkčené nitrocelulózové nátěrové kompozice

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2015933A3 CZ2015933A3 (cs) 2016-09-21
CZ306201B6 true CZ306201B6 (cs) 2016-09-21

Family

ID=57045782

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-933A CZ306201B6 (cs) 2015-12-22 2015-12-22 Měkčené nitrocelulózové nátěrové kompozice

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306201B6 (cs)

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1100587A (en) * 1964-05-29 1968-01-24 Ici Ltd Pigmentation of organic materials
WO2004052978A1 (en) * 2002-12-06 2004-06-24 Cognis Brasil Ltda. Plasticizer compositions for nitrocellulose based resins
JP2004231554A (ja) * 2003-01-29 2004-08-19 D-Up Corp ネイルアート用爪化粧料
CN1923925A (zh) * 2006-09-19 2007-03-07 上海造漆厂 一种硝基漆的制备方法
US20100048237A1 (en) * 2007-01-09 2010-02-25 Ntt Docomo, Inc. Base station apparatus, user equipment, and method used in mobile communication system

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1100587A (en) * 1964-05-29 1968-01-24 Ici Ltd Pigmentation of organic materials
WO2004052978A1 (en) * 2002-12-06 2004-06-24 Cognis Brasil Ltda. Plasticizer compositions for nitrocellulose based resins
JP2004231554A (ja) * 2003-01-29 2004-08-19 D-Up Corp ネイルアート用爪化粧料
CN1923925A (zh) * 2006-09-19 2007-03-07 上海造漆厂 一种硝基漆的制备方法
US20100048237A1 (en) * 2007-01-09 2010-02-25 Ntt Docomo, Inc. Base station apparatus, user equipment, and method used in mobile communication system

Non-Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
STN: CAS Registry Number 72749-55-4 16.11.1984 CA Index name: Imidazolium compounds, 2-(C17 and C17 unsatd. alkyl)-1-[2-(C18 and C18-unstd. amido)ethyl]-4,5-dihydro-1-methyl, Me sulfates. *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2015933A3 (cs) 2016-09-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2012532204A (ja) 先端不乾性を有する低voc着色剤
EP3387062A2 (en) Cellulose acetate film forming compositions
DE60305972T2 (de) Selbstvernetzende, wässrige, mitacetoacetat funktionalisierte sulfierte alkydsysteme
CZ306201B6 (cs) Měkčené nitrocelulózové nátěrové kompozice
US20220041871A1 (en) Low voc multifunctional additives to improve waterborne polymer film properties
US20080021144A1 (en) Multi-colored texture paint
JP4919726B2 (ja) 水性絵具組成物
CZ29457U1 (cs) Měkčené nitrocelulózové nátěrové kompozice
US5422394A (en) Water-based autoxidisable coating composition
SU655322A3 (ru) Лакокрасочна композици
US2192955A (en) Use of amines with pigments
US20190091131A1 (en) Strippable aqueous cosmetic nail varnish composition containing stabilised polyurethane
CN117242139A (zh) 用于无机和有机颜料的通用分散剂
CN106398424A (zh) 一种防霉杀菌水性木器清漆及其制备方法
US11339307B2 (en) Solvent-containing emulsified alkyd resin coating compound for stain and varnish coatings
CN113736320B (zh) 一种硝基调色基料及其制备方法
CN104194475A (zh) 一种含改性海贝泥的印刷油墨
US2136782A (en) Nonyellowing composition
US11560487B2 (en) Coating compositions containing low molecular weight chitosan composition
US2406609A (en) Coating compositions
US2098503A (en) Method of incorporating metallic driers in drying oil alkyd-nitrocellulose blends
USRE17379E (en) Carleton ellis
US2427082A (en) Paint
RU2073047C1 (ru) Водно-дисперсионная композиция
WO2022056433A1 (en) Open time additive