CZ306077B6 - Způsob přípravy sulfátu kovového nebo nekovového ftalocyaninu a ftalocyaninu připraveného z tohoto sulfátu - Google Patents

Způsob přípravy sulfátu kovového nebo nekovového ftalocyaninu a ftalocyaninu připraveného z tohoto sulfátu Download PDF

Info

Publication number
CZ306077B6
CZ306077B6 CZ2015-3A CZ20153A CZ306077B6 CZ 306077 B6 CZ306077 B6 CZ 306077B6 CZ 20153 A CZ20153 A CZ 20153A CZ 306077 B6 CZ306077 B6 CZ 306077B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
phthalocyanine
sulphate
sulfate
organic solvent
sulfuric acid
Prior art date
Application number
CZ2015-3A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20153A3 (cs
Inventor
Jan Rakušan
Marie Karásková
Aleš Hamáček
Jan Řeboun
Stanislav Nešpůrek
Lubomír Kubáč
Original Assignee
Centrum organické chemie s.r.o.
Západočeská Univerzita V Plzni
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Centrum organické chemie s.r.o., Západočeská Univerzita V Plzni filed Critical Centrum organické chemie s.r.o.
Priority to CZ2015-3A priority Critical patent/CZ306077B6/cs
Publication of CZ20153A3 publication Critical patent/CZ20153A3/cs
Publication of CZ306077B6 publication Critical patent/CZ306077B6/cs

Links

Landscapes

  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)

Abstract

Způsob přípravy sulfátu kovového nebo nekovového ftalocyaninu zahrnující v prvním kroku přípravu surového ftalocyaninu, ve druhém kroku přípravu rafinovaného ftalocyaninu extrakcí ve zředěné kyselině sírové a následně ve zředěném vodném roztoku NaOH, a ve třetím kroku přípravu roztoku sulfátu ftalocyaninu rozpuštěním rafinovaného ftalocyaninu v koncentrované kyselině sírové s koncentrací 96 až 100%. Ve čtvrtém kroku se roztok sulfátu ftalocyaninu za chlazení smíchá s aprotickým organickým rozpouštědlem mísitelným s kyselinou sírovou za vzniku vysráženého krystalického sulfátu ftalocyaninu, v pátém kroku se sraženina sulfátu ftalocyaninu odfiltruje a promývá aprotickým organickým rozpouštědlem. Promytý čistý sulfát ftalocyaninu se vodnou alkalickou hydrolýzou následně převede na vysoce čistý ftalocyanin, který se běžným způsobem izoluje a usuší.

Description

Způsob přípravy sulfátu kovového nebo nekovového ftalocyaninu a ftalocyaninu připraveného z tohoto sulfátu
Oblast techniky
Vynález se týká oblasti přípravy sulfátů kovových a nekovových ftalocyaninů a ftalocyaninů připravených z těchto sulfátů.
Dosavadní stav techniky
Ftalocyaniny a jejich sloučeniny se běžně používají pro výrobu pigmentů a barviv. Deriváty ftalocyaninů nacházejí uplatnění zejména jako katalyzátory, dále v v mikroelektronice a v terapeutických aplikacích, např. jako fotosensitizátory při fotodynamické terapii.
Pro účely přihlášky vynálezu budou popisovány následující ftalocyaniny:
MePc - kovový ftalocyanin, kde Me značí centrální kov, např. zinek, měď, nikl, kobalt, železo)
Ftalocyanin Zkratky uvedených chemických vzorců
bezkovový H2Pc
Hydroxyhlinitý (HOAl)Pc
Zinku ZnPc
Mědi CuPc
Niklu NiPc
Kobaltu CoPc
Železa FePc
Tyto ftalocyaniny se vyrábějí v zásadě dvěma známými způsoby:
(a) Kondenzací o-ftalodinitrilu za přítomnosti vhodných solí kovů kdy vznikají ftalocyaniny s centrálním kovem (kovové ftalocyaniny MePc). Pokud nejsou soli kovů přítomny, vzniká ftalocyanin bez centrálního kovu (bezkovový ftalocyanin H2Pc).
(b) Kondenzací anhydridu kyseliny ftalové a močoviny za přítomnosti vhodných solí kovů. Tímto procesem se vyrábějí pouze ftalocyaniny s centrálním kovem (kovové ftalocyaniny MePc).
Oba způsoby kondenzace mohou být vedeny za přítomnosti vhodného organického rozpouštědla, či bez jeho přítomnosti, jak násadovým, tak kontinuálním způsobem.
Uvedenými způsoby se získají surové ftalocyaniny, ve většině případů s čistotou 70% až 90%, které musí být před dalším technologickým zpracováním dále rafinovány extrakcí ve zředěné, např. 5%, kyselině sírové a po té extrakcí ve zředěném vodném roztoku hydroxidu sodného při hodnotě pH 11. Po této rafmaci jsou získány takzvané vysokoprocentní, rafinované ftalocyaniny o čistotě až 96%, které jsou výchozími surovinami pro výrobu ftalocyninových pigmentů a barviv. Jejich čistota je pro technologické zpracování na tyto komodity plně vyhovující.
Vyššího stupně čistoty nad 98 % lze docílit rozpuštěním předmětného ftalocyaninu v koncentrované kyselině sírové o koncentraci 96 až 100%. Tím vznikne roztok sulfátu ftalocyaninu v kyselině sírové. Následně se vysráží ftalocyanin zředěním tohoto roztoku vodou na výslednou koncentraci kyseliny sírové cca 20%. V průběhu ředění roztoku dojde současně vedle ředění kyseliny sírové také k postupnému hydrolytickému štěpení sulfátu ftalocyaninu, za současného vysrážení rafinovaného ftalocyaninu. Čistota takto připraveného rafinovaného ftalocyaninu po jeho izolaci, promytí vodou a dokonalém vysušení se pohybuje v rozmezí 98 až 100 %. Produkt však ještě obsahuje stopová množství nečistot, většinou nezcyklizovaných prekurzorů ftalocyaninu pocházejících z procesu syntézy, které jsou ve vodě nerozpustné a jsou proto během procesu srážení zachyceny v krystalové mřížce či na povrchu krystalů vyloučeného ftalocyaninu. Analyticky je možné sledovat tyto nečistoty v acetonickém extraktu ze suchého přesráženého ftalocyaninu metodou tenkovrstvé chromatografie (TLC) na alufolii potažené silikagelem C-60, jako žlutě fluoreskující skvrny při osvětlení UV světlem. Tyto uvedené stopové nečistoty však představují problém při výrobě ftalocyaninových sloučenin vhodných pro některé aplikace v mikroelektronice a medicíně.
Úkolem vynálezu je vytvoření způsobu výroby sulfátů ftalocyaninů, které by byly dlouhodobě stabilní, snadno skladovatelné a transportovatelné a z nich následně ftalocyaninů, které by dosahovaly prakticky 100% čistoty a byly zbaveny stopových nečistot, čímž by byly vhodné pro použití v mikroelektronice a mimo to k dalším medicínským a terapeutickým využitím.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen vytvořením způsobu přípravy čistého, stabilního sulfátu kovového nebo nekovového ftalocyaninu podle vynálezu. Způsob zahrnuje v prvním kroku přípravu surového ftalocyaninu, ve druhém kroku přípravu rafinovaného ftalocyaninu extrakcí ve zředěné kyselině sírové a následně ve zředěném vodném roztoku NaOH, a ve třetím kroku přípravu roztoku sulfátu ftalocyaninu rozpuštěním rafinovaného ftalocyaninu v koncentrované kyselině sírové s koncentrací 96 až 100%. Podstata vynálezu spočívá v tom, že ve čtvrtém kroku se roztok sulfátu ftalocyaninu za chlazení násadově či kontinuálně smíchá s aprotickým organickým rozpouštědlem, např. acetonem, mísitelným s kyselinou sírovou za vzniku vysráženého krystalického sulfátu ftalocyaninu, v pátém kroku se sraženina sulfátu ftalocyaninu odfiltruje a promývá aprotickým organickým rozpouštědlem. Vysrážený krystalický sulfát ftalocyaninu neobsahuje stopové nečistoty, které se při jeho krystalizaci v acetonu kvantitativně rozpustí a nekontaminují ani povrch, ani krystalovou mřížku vyloučeného sulfátu ftalocyaninu. Připravený čistý stabilní sulfát ftalocyaninu je možné podrobit elementární analýze a z obsahu síry vypočíst stupeň sulfatace, který se může, dle podmínek reakce, pohybovat v rozmezí od 1 do 4 na jedné molekule.
Aprotické organické rozpouštědlo je s výhodou aceton, který je možné ředit vodou, čímž lze dále ovlivnit podmínky sulfatace ftalocyaninu.
Během promývání vysráženého krystalického sulfátu ftalocyaninu aprotickým organickým rozpouštědlem se provádí testování zbytkového obsahu síranových aniontů SO42 v aprotickém organickém rozpouštědle, které promylo filtrační koláč krystalického sulfátu. Testování se provádí všeobecně známým postupem, reakcí vodným roztokem BaCl2 do vymizení pozitivní reakce se síranovými anionty SO4'2.
-2CZ 306077 B6
Odfiltrovaný, čistý sulfát ftalocyaninu se usuší. Je výhodné, že sušení sulfátu ftalocyaninu se provádí ve vakuové rotační sušárně, čímž se zajistí dokonalé vysušení sulfátu ftalocyaninu a zároveň se zabrání jeho kontaminaci. Takto vyrobený sulfát ftalocyaninu má prakticky nulovou vlhkost, neboť byl po promytí aprotickým organickým rozpouštědlem tohoto rozpouštědla kvantitativně zbaven sušením ve vakuu, je prakticky 100% produktem a jeho stabilita, pokud je uložen při laboratorní teplotě v suché, uzavřené nádobě, je prakticky neomezená.
Hlavní výhodou vynálezu je skutečnost, že při míšení roztoku ftalocyaninu v kyselině sírové s acetonem, vykrystaluje čistý sulfát ftalocyaninu, bez přítomnosti stopových nečistot, které za těchto podmínek zůstávají rozpuštěny v acetonu. Vyloučený sulfát je možné izolovat jako suchý, stabilní produkt a následně jej řízenou hydrolýzou ve vodném alkalickém prostředí rozložit na vysoce čistý ftalocyanin, bez stopových nečistot analyticky prokazatelných TLC metodou.
Vznik sulfátu ftalocyaninu při jeho rozpuštění v přebytku kyseliny sírové probíhá dle následujícího schématu:
MePc + H2SO4 (přebytek) = MePc(H+)4 (HSO‘4)4 sulfát ftalocyaninu rozpuštěný v kyselině sírové
Vhodným smísením tohoto roztoku s acetonem se vyloučí krystalický sulfát ftalocyaninu, který je možné izolovat filtrací a po promytí acetonem usušit na stabilní, suchý, čistý sulfát ftalocyaninu, dokonale zbavený kyseliny sírové a nečistot.
Suchý sulfát ftalocyaninu má prakticky nulovou vlhkost, neboť byl po promytí aprotickým organickým rozpouštědlem tohoto rozpouštědla (acetonu) kvantitativně zbaven sušením ve vakuu, je prakticky 100% produktem a jeho stabilita, pokud je uložen při laboratorní teplotě v suché, uzavřené nádobě, je prakticky neomezená. Ve vodném alkalickém prostředí za pH 8 až 14 se rozštěpí na prakticky 100% ftalocyanin bez stopových nečistot, který je v uvedeném prostředí nerozpustný a který z něj lze izolovat filtrací, promytím destilovanou vodou a následným sušením promytého filtračního koláče do konstantní váhy.
Předmětem vynálezu dále je způsob přípravy vysoce čistého ftalocyaninu ze sulfátu kovového nebo nekovového ftalocyaninu. Způsob zahrnuje v prvním kroku přípravu surového ftalocyaninu, ve druhém kroku přípravu rafinovaného ftalocyaninu extrakcí ve zředěné kyselině sírové a následně ve zředěném vodném roztoku NaOH, a ve třetím kroku přípravu roztoku sulfátu ftalocyaninu rozpuštěním rafinovaného ftalocyaninu v koncentrované kyselině sírové s koncentrací 96 až 100%. Podstata vynálezu spočívá vtom, že roztok sulfátu ftalocyaninu se za chlazení smíchá s aprotickým organickým rozpouštědlem mísitelným s kyselinou sírovou za vzniku vysráženého krystalického sulfátu ftalocyaninu, následně se sraženina sulfátu ftalocyaninu odfiltruje a promývá aprotickým organickým rozpouštědlem. Čistý sulfát ftalocyaninu se bezprostředně po odfiltrování a promytí zpracuje na čistý ftalocyanin. Nebo se čistý sulfát ftalocyaninu usuší a následně převede do vody a míchá se při teplotě 80 až 100 °C a při pH 8 až 14, přičemž se sulfát ftalocyaninu rozloží a následně se filtrací izoluje a usuší čistý ftalocyanin. Čistý 100% ftalocyanin, prostý stopových nečistot, tak vzniká alkalickou hydrolýzou připraveného suchého, čistého a stabilního sulfátu ftalocyaninu.
Rozklad izolovaného, suchého, čistého sulfátu ftalocyaninu na čistý ftalocyanin vodou v alkalickém prostředí probíhá dle následujícího schématu:
MePc(H+)4 + H2O (přebytek) + 8NaOH = MePc + 4Na2SO4 (HSO'4)4 čistý MePc
Suchý sulfát ftalocyaninu
-3 CZ 306077 B6
Výhody způsobu výroby sulfátů kovových a nekovových ftalocyaninů podle vynálezu spočívají v získání suchých čistých stabilních sulfátů ftalocyaninů, které neobsahují stopové nečistoty ani ve své krystalové mřížce ani na svém povrchu, a jejich následnou hydrolýzou lze připravit 100% čisté ftalocyaniny pro využití v mikroelektronice a k medicínským a terapeutickým využitím. Sulfáty v suchém a stabilním stavu lze snadno skladovat i transportovat.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1 g hydroxyhlinitého ftalocyaninů [(HOAl)Pc] o 96% čistotě se za dokonalého míchání rozpustí v 45 g 97% kyseliny sírové. Vzniklý roztok se pozvolna za dokonalého míchání nakape do 100 ml acetonu, jehož teplota je zevním chlazením udržována na hodnotě okolo 0 °C. Modrozelená sraženina, která se během popsaného procesu vyloučí, se rychle odfiltruje a promyje acetonem do vymizení pozitivní reakce s vodným roztokem BaCl2 na síranový aniont SO4'2 a usuší se v rotační vakuové sušárně. Tím se získá 3,5 g suchého modrozeleného produktu sulfátu ftalocyaninů, který dle elementární analýzy obsahuje 13,44 % síry, což odpovídá přítomnosti čtyř protonů a čtyř HSO4‘ skupin v molekule sulfátu.
Příklad 2 g hydroxyhlinitého ftalocyaninů [(HOAl)Pc] o 96% čistotě se za dokonalého míchání rozpustí v 450 g 97% kyseliny sírové. Vzniklý roztok se za dokonalého míchání kontinuálně dávkuje do zevně chlazeného průtočného reaktoru, do kterého je současně kontinuálně přiváděn aceton předchlazený na teplotu okolo 0 °C v takovém množství, aby byl poměr roztoku sulfátu ftalocyaninů v kyselině sírové ke kontinuálně přiváděnému acetonu udržován na hodnotě blízké podmínkám uvedeným v příkladu 1. Vzniklá suspenze sulfátu ftalocyaninů v acetonu je z průtočného reaktoru postupně kontinuálně odebírána a dále zpracována na suchý sulfát ftalocyaninů způsobem popsaným v příkladu 1.
Příklad 3
Následující ftalocyaniny: bezkovový ftalocyanin (H2Pc), ftacyanin mědi (CuPc), ftalocyanin zinku (ZnPc), ftalocyanin niklu (NiPc), ftalocyanin železa (FePc) a ftalocyanin kobaltu (CoPc) se zpracují na jejich suché sulfáty dle postupů uvedených v příkladech 1 a 2.
Příklad 4
Následující ftalocyaniny: bezkovový ftalocyanin (H2Pc), ftacyanin mědi (CuPc), ftalocyanin zinku (ZnPc), ftalocyanin niklu (NiPc), ftalocyanin železa (FePc) a ftalocyanin kobaltu (CoPc) se zpracují na jejich suché sulfáty dle postupů uvedených v příkladech 1 a 2 s tím rozdílem, že místo acetonu se použije dimetylsulfoxid, či jiné s kyselinou sírovou mísitelné aprotické rozpouštědlo.
Příklad 5 g suchého sulfátu hydroxyhlinitého ftalocyaninů [(HOAl)Pc], připraveného postupy uvedenými v příkladech 1 a 2, se hydrolyzuje mícháním při 80 °C ve 100 ml destilované vody za současného udržování hodnoty pH míchané suspenze na hodnotě 11 postupnými přídavky 2,5 molámího
-4CZ 306077 B6 vodného roztoku NaOH. Proces hydrolýzy je ukončen, když pH suspenze trvale dosahuje hodnoty 11 bez dalších přídavků roztoku NaOH. Vyloučený produkt, hydroxyhlinitý ftalocyanin, se odfiltruje, promyje destilovanou vodou do neutrální reakce a suší při 105 °C do konstantní hmotnosti. Získá se tak vysoce rafinovaný 100% [(HOAl)Pc], který po extrakci acetonem nevykazuje v acetonickém extraktu při TLC chromatografii na Alufolii potažené silikagelem C-60, v soustavě složené z 90 ml metanolu, 10 ml vody a 0,5 ml 2,5 molámí HC1 přítomnost v UV světle žlutě fluoreskujících skvrn stopových nečistot. Na rozdíl od výchozího 96% HOAlPc, ve kterém jsou při srovnávací analýze dle stejného analytického postupu v UV světle fluoreskující skvrny nečistot velmi výrazně patrné.
Příklad 6
Následující suché sulfáty ftalocyaninů: bezkovového ftalocyaninu (H2Pc), ftacyaninu mědi (CuPc), ftalocyaninu zinku (ZnPc) ftalocyaninu niklu (NiPc), ftalocyaninu železa (FePc) a ftalocyaninu kobaltu (CoPc), připravené postupy uvedenými v příkladech 3 a 4, se zpracují na vysoce rafinované ftalocaniny dle postupu, uvedeného v příkladu 5.
Průmyslová využitelnost
Způsob přípravy sulfátu kovového nebo nekovového ftalocyaninu, sulfát kovového nebo nekovového ftalocyaninu, způsob přípravy ftalocyaninu z tohoto sulfátu a čistý 100% ftalocyanin dle vynálezu lze využít v elektronice nebo ve zdravotnictví.

Claims (12)

1. Způsob přípravy sulfátu kovového nebo nekovového ftalocyaninu zahrnující v prvním kroku přípravu surového ftalocyaninu, ve druhém kroku přípravu rafinovaného ftalocyaninu extrakcí ve zředěné kyselině sírové a následně ve zředěném vodném roztoku NaOH, a ve třetím kroku přípravu roztoku sulfátu ftalocyaninu rozpuštěním rafinovaného ftalocyaninu v koncentrované kyselině sírové o koncentraci 96 až 100%, vyznačující se tím, že ve čtvrtém kroku se roztok sulfátu ftalocyaninu za chlazení smíchá násadově nebo kontinuálně s aprotickým organickým rozpouštědlem mísitelným s kyselinou sírovou za vzniku vysráženého krystalického sulfátu ftalocyaninu, v pátém kroku se sraženina sulfátu ftalocyaninu odfiltruje a promývá aprotickým organickým rozpouštědlem.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že aprotické organické rozpouštědlo je na bázi acetonu.
3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že aprotické organické rozpouštědlo je aceton ředěný vodou.
4. Způsob podle některého z nároků laž3, vyznačující se tím, že během promývání vysráženého krystalického sulfátu aprotickým organickým rozpouštědlem se provádí testování zbytkového obsahu síranových aniontů SOf2 v rozpouštědle vodným roztokem BaCfi do vymizení pozitivní reakce se síranovými anionty SO4'2.
5. Způsob podle některého z nároků laž4, vyznačující se tím, že promytý a čistý sulfát ftalocyaninu se usuší.
-5CZ 306077 B6
6. Způsob podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že sušení sulfátu ftalocyaninu se provádí ve vakuové rotační sušárně.
7. Způsob přípravy ftalocyaninu ze sulfátu kovového nebo nekovového ftalocyaninu zahrnující v prvním kroku přípravu surového ftalocyaninu, ve druhém kroku přípravu rafinovaného ftalocyaninu extrakcí ve zředěné kyselině sírové a následně ve zředěném vodném roztoku NaOH, a ve třetím kroku přípravu roztoku sulfátu ftalocyaninu rozpuštěním rafinovaného ftalocyaninu v koncentrované kyselině sírové s koncentrací 96 až 100%, vyznačující se tím, že ve čtvrtém kroku se roztok sulfátu ftalocyaninu za chlazení smíchá s aprotickým organickým rozpouštědlem mísitelným s kyselinou sírovou za vzniku vysráženého krystalického sulfátu ftalocyaninu, v pátém kroku se sraženina sulfátu ftalocyaninu odfiltruje a promývá aprotickým organickým rozpouštědlem, v šestém kroku se sulfát ftalocyaninu převede do vody a míchá při teplotě 80 až 100 °C a při pH 8 až 14, přičemž se sulfát ftalocyaninu rozloží a v sedmém kroku se izoluje a usuší čistý, stopových nečistot prostý ftalocyanin.
8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že aprotické organické rozpouštědlo je na bázi acetonu.
9. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že aprotické organické rozpouštědlo je aceton ředěný vodou.
10. Způsob podle některého z nároků 7 až 9, vyznačující se tím, že během promývání vysráženého krystalického sulfátu aprotickým organickým rozpouštědlem se provádí testování zbytkového obsahu síranových aniontů SOf2 v rozpouštědle vodným roztokem BaCl2 do vymizení pozitivní reakce se síranovými anionty SO4'2.
11. Způsob podle některého z nároků 7 až 9, vyznačující se tím, že čistý sulfát ftalocyaninu se před provedením šestého kroku usuší.
12. Způsob podle některého z nároků 7 až 10, vyznačující se tím, že sušení sulfátu ftalocyaninu se provádí ve vakuové rotační sušárně.
CZ2015-3A 2015-01-07 2015-01-07 Způsob přípravy sulfátu kovového nebo nekovového ftalocyaninu a ftalocyaninu připraveného z tohoto sulfátu CZ306077B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-3A CZ306077B6 (cs) 2015-01-07 2015-01-07 Způsob přípravy sulfátu kovového nebo nekovového ftalocyaninu a ftalocyaninu připraveného z tohoto sulfátu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-3A CZ306077B6 (cs) 2015-01-07 2015-01-07 Způsob přípravy sulfátu kovového nebo nekovového ftalocyaninu a ftalocyaninu připraveného z tohoto sulfátu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20153A3 CZ20153A3 (cs) 2016-07-27
CZ306077B6 true CZ306077B6 (cs) 2016-07-27

Family

ID=56611758

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-3A CZ306077B6 (cs) 2015-01-07 2015-01-07 Způsob přípravy sulfátu kovového nebo nekovového ftalocyaninu a ftalocyaninu připraveného z tohoto sulfátu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306077B6 (cs)

Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2464806A (en) * 1944-12-06 1949-03-22 Ici Ltd Water-soluble phthalocyanines containing quaternary or ternary salt groups and synthesis thereof
GB850159A (en) * 1958-04-16 1960-09-28 Bayer Ag Water-soluble sulphonium dyestuffs
US3984433A (en) * 1972-12-22 1976-10-05 Hoechst Aktiengesellschaft Process for preparing copper phthalocyanine pigments of the α-modification
US4010180A (en) * 1972-12-22 1977-03-01 Hoechst Aktiengesellschaft Process for the purification of copper phthalocyanine
US4018791A (en) * 1972-12-22 1977-04-19 Hoechst Aktiengesellschaft Process for the preparation of highly pure halogenated phthalocyanine pigment
EP0280520A2 (en) * 1987-02-26 1988-08-31 Xerox Corporation Phthalocyanine treatment process

Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2464806A (en) * 1944-12-06 1949-03-22 Ici Ltd Water-soluble phthalocyanines containing quaternary or ternary salt groups and synthesis thereof
GB850159A (en) * 1958-04-16 1960-09-28 Bayer Ag Water-soluble sulphonium dyestuffs
US3984433A (en) * 1972-12-22 1976-10-05 Hoechst Aktiengesellschaft Process for preparing copper phthalocyanine pigments of the α-modification
US4010180A (en) * 1972-12-22 1977-03-01 Hoechst Aktiengesellschaft Process for the purification of copper phthalocyanine
US4018791A (en) * 1972-12-22 1977-04-19 Hoechst Aktiengesellschaft Process for the preparation of highly pure halogenated phthalocyanine pigment
EP0280520A2 (en) * 1987-02-26 1988-08-31 Xerox Corporation Phthalocyanine treatment process

Non-Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
KLUSON, P., et al. Preparation, chemical modification and absorption properties of various phthalocyanines. Research on Chemical Intermediates, 2009, 35.1: 103-116. *
KLUSON, P., et al. Sulphonated phthalocyanines as effective oxidation photocatalysts for visible and UV light regions. Journal of Molecular Catalysis A: Chemical, 2007, 272.1: 213-219. *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20153A3 (cs) 2016-07-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103420416B (zh) 一种偏钒酸铵的制备方法
CN107207552A (zh) N‑乙酰神经氨酸铵盐无水物的晶体及其制造方法
CZ306077B6 (cs) Způsob přípravy sulfátu kovového nebo nekovového ftalocyaninu a ftalocyaninu připraveného z tohoto sulfátu
CN107601571A (zh) 一种钒酸铁的制备方法
WO2017205622A1 (en) Method of making benznidazole
DE1695071B2 (de) 3-hydroxy-2-imino-1 (2h)-pyridinsulfonsaeure-monohydrat
CN103043721B (zh) 一种制备硫酸氧钒的方法
US8329137B2 (en) Method for making a chalcopyrite-type compound
CN101468971A (zh) 三嗪基氨基二苯乙烯类荧光增白剂的晶型转变工艺
CN102925974B (zh) 一种高长径比磷酸铅晶须的制备方法
Nishikawa et al. XCIV.—The hydroxybenzoylphloroglucinols
CN1810642A (zh) 硼酸镁Mg5B12O23·nH2O的制备方法
CN110724061A (zh) 一种对碘苯胺及其制备方法
RU2579107C1 (ru) Способ получения моногидрата фосфата меди(+2)-аммония из отходов производства
US20230249978A1 (en) Scalable Method for Preparing Crystalline Borosulfate Materials
CN115521293B (zh) 一类酰肼类发光染料及其制备方法和应用
RU2537562C1 (ru) Способ получения производных 3-сульфата бетулиновой кислоты
CN110963524A (zh) 一种制备试剂硫酸银的方法
CN108640931A (zh) 一种7-adca晶体及其制备方法
RU2520971C1 (ru) Способ получения производных 3,28-дисульфата бетулина
CN102180783B (zh) 醋酸铑(ii)重结晶废液中选择性分离醋酸铑(ii)的方法
CN111847520A (zh) 一种硫酸亚铁铵的制备方法
CN104892503B (zh) 一种2,2'‑联吡啶‑4,4'‑二甲酸的制备方法
CN104086516B (zh) R-(+)-硫代四氢呋喃-2-甲酸的合成方法
RU2278135C1 (ru) Способ получения тетра-(2,3-хиноксалино)порфиразина

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20220107