CZ305958B6 - Způsob přípravy polymerního vodivého nanovlákenného materiálu a polymerní vodivý nanovlákenný materiál - Google Patents

Způsob přípravy polymerního vodivého nanovlákenného materiálu a polymerní vodivý nanovlákenný materiál Download PDF

Info

Publication number
CZ305958B6
CZ305958B6 CZ2015-139A CZ2015139A CZ305958B6 CZ 305958 B6 CZ305958 B6 CZ 305958B6 CZ 2015139 A CZ2015139 A CZ 2015139A CZ 305958 B6 CZ305958 B6 CZ 305958B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
metal
nanofibers
metal salt
nanofibrous material
nanofiber
Prior art date
Application number
CZ2015-139A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2015139A3 (cs
Inventor
Jaroslava Morávková
Miroslav Tejkl
Štěpán Frebort
Jan Buk
Original Assignee
Pardam, S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pardam, S.R.O. filed Critical Pardam, S.R.O.
Priority to CZ2015-139A priority Critical patent/CZ2015139A3/cs
Publication of CZ305958B6 publication Critical patent/CZ305958B6/cs
Publication of CZ2015139A3 publication Critical patent/CZ2015139A3/cs

Links

Landscapes

  • Chemical Or Physical Treatment Of Fibers (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)

Abstract

Předmětem řešení je způsob přípravy polymerního vodivého nanovlákenného materiálu, jehož podstata spočívá v tom, že zvlákněná nanovlákna se podrobí chemickému pokovení zahrnujícímu krok aplikace soli kovu na povrch nanovláken a krok redukce soli kovu pomocí redukčního činidla. Předmětem řešení je dále polymerní vodivý nanovlákenný materiál připravitelný tímto způsobem.

Description

Způsob přípravy polymerního vodivého nanovlákenného materiálu a polymemí vodivý nanovlákenný materiál
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká postupu přípravy nanovlákenných polymemích materiálů, například membrán, s povrchovou vodivou vrstvou.
Dosavadní stav techniky
Vodivé polymemí nanovlákenné materiály nacházejí využití například v senzorech, multifunkčních textiliích, fotovoltaice a dalších aplikacích.
Příprava elektricky vodivých polymemích nanovlákenných materiálů je v současnosti realizována zejména přídavkem různých druhů elektricky vodivých plniv, například kovových či uhlíkových částic, nebo použitím poměrně drahých vodivých polymerů s omezenou elektrickou vodivostí. Dostatečná elektrická vodivost polymerů plněných elektricky vodivými částicemi je podmíněna překonáním perkolačního prahu koncentrace plniv tak, aby vzájemným kontaktem částic došlo k vytvoření elektricky vodivých cest napříč objemem funkcionalizovaného materiálu. Takové koncentrace plniv jsou poměrně vysoké a mají negativní vliv na mechanické a procesní vlastnosti polymerního materiálu.
Vodivé polymemí materiály (např. polyanilin, poly(3,4-ethylendioxythiofen)polystyren sulfonát PEDOTrPSS a další) mají kromě vysoké ceny a poměrně nízké vodivosti další nevýhodné vlastnosti z hlediska využití v průmyslových technologiích. Vodivost takových polymemích materiálů je podmíněna vznikem polykrystalické struktury. Proces jejich výroby je citlivý na procesní podmínky, kterými je výrazně ovlivněna i výsledná vodivost. Velkým technologickým problémem jsou vysoké požadavky na čistotu materiálu a zmíněné polymemí materiály mají také poměrně nízkou pevnost.
Dále lze nanovlákna pokovit napařováním kovu. V tomto případě ale k pokovení dojde pouze nerovnoměrně, jen z jedné strany vláken.
Podstata vynálezu
Předmětem předkládaného vynálezu je způsob přípravy vodivého nanovlákenného materiálu, jehož podstata spočívá v tom, že odstředivým zvlákňováním připravená nanovlákna rozpustných a/nebo termoplastických polymemích materiálů, se podrobí aplikaci soli kovu, vybraného ze skupiny zahrnující stříbro, nikl, cín, mosaz, měď, zinek, zlato, chrom a jejich směsi, přičemž sůl kovu je solí anorganické či organické kyseliny a je rozpustná v použitém rozpouštědle, na povrch nanovláken ponořením nanovlákna do roztoku soli kovu a následné redukci soli kovu pomocí redukčního činidla, které je vybrané ze skupiny zahrnující kovy a/nebo sloučeniny kovů s nižším elektrodovým potenciálem než má redukovaný kov, redukující sacharidy a aldehydy.
Ve výhodném provedení se před ponořením nanovlákna do roztoku soli kovu provede ponoření nanovlákna do roztoku aktivačního činidla a vymytí nadbytečného aktivačního činidla z nanovláken.
Nanovlákna mají s výhodou průměr v rozmezí 10 nm až 10 pm. Výhodněji mají nanovlákna průměr v rozmezí 50 nm až 1 pm. Jsou připravena z polymeru, jako jsou například polyamidy, polyimidy, polyuretany, polyolefmy, halogenované polyolefiny, polyestery, polyethery, polyoly, polysacharidy a další, nebo jejich kopolymery.
- 1 CZ 305958 B6
Aktivační činidlo, sůl kovu i redukční činidlo se s výhodou aplikují ve formě roztoku. Aktivační činidlo zajišťuje vytvoření iniciačních růstových center rovnoměrně po celém povrchu nanovláken. Aktivační činidlo je s výhodou vybráno ze skupiny zahrnující anorganické kyseliny (HCI, H2O4), soli anorganických kyselin, SnCI2, ZnCl2, dichroman draselný, s výhodou rozpuštěné v rozpouštědle použitém pro aplikaci. Nejvýhodněji je aktivačním činidlem SnCl2.
Kovem může být jakýkoliv kov, s výhodou je kov vybrán ze skupiny zahrnující stříbro, nikl, cín, mosaz, měď, zinek, zlato a jejich směsi. Soli kovu jsou soli kovu rozpustné v rozpouštědle použitém pro aplikaci. Typicky lze použít soli anorganických či organických kyselin, například halogenidy, sírany, dusičnany, uhličitany, hydrogenuhličitany, fosforečnany, sulfidy, kyslíkaté halogenkyseliny, formiáty, acetáty.
Redukční činidlo je voleno tak, aby bylo schopno redukovat kovový iont v aplikované soli na kov, a zároveň nereagovalo s polymerem. Redukční činidla jsou odborníkovi v oboru dobře známá a je schopen vybrat činidlo vyhovující požadavkům. Jako příklady lze uvést kovy a sloučeniny kovů s nižším elektrodovým potenciálem než má redukovaný kov (tj. stojícím vlevo od redukovaného kovu v elektrochemické řadě kovů), nebo redukující sacharidy či aldehydy.
Rozpouštědlem bude typicky voda, ale lze použít i organická rozpouštědla, například C1-C4alkoholy, anorganické i organické kyseliny.
Tímto způsobem lze vytvořit tenkou souvislou vrstvu kovu na povrchu vláken v celém objemu vrstvy náhodně orientovaných vláken tvořících nanovlákenný materiál, například membránu.
Technologie odstředivého zvlákňování polymemích roztoků či taveniny je ve srovnání s elektrostatickým zvlákňováním výhodnější použitím zvlákňovacích roztoků s vyšším podílem sušiny a bez omezení vyplývajících z použití vysokonapěťového elektrostatického pole ke zvlákňování.
Při odstředivém zvlákňování se polymemí materiál, např. materiál komerčně dodávaný v pevné formě (např. pecičky, šupinky, prášek) převede do kapalné formy vhodné ke zvlákňování přípravou polymemího roztoku či roztavením ve zvlákňovacím zařízení. Takto lze zpracovat zejména rozpustné či termoplastické polymemí materiály běžně užívané v průmyslu, jako jsou např. polyamidy, polyimidy, polyuretany, polyolefiny, halogenované polyolefmy, polyestery, polyethery, polyoly, polysacharidy a další, nebo jejich kopolymery. Roztok či tavenina jsou dávkovány do zvlákňovací hlavy výrobního zařízení, která se otáčí rychlostí 2000 až 20 000 otáček za minutu kolem vlastní osy. Průchodem roztoku přes úzkou trysku, štěrbinu nebo přes hranu zvlákňovací hlavy je vlivem odstředivých a povrchových sil formován výtrysk kapalného polymemího materiálu, který je dále vlivem setrvačných sil a aerodynamického tření formován do podoby dlouhých tenkých vláken. Během tohoto procesu dochází k postupnému tuhnutí polymemího materiálu v důsledku odpařování rozpouštědla či chladnutí taveniny. Vlákna jsou ve výrobním zařízení deponována na vhodný prodyšný substrát, kde tvoří souvislou vrstvu náhodně orientovaných a částečně vzájemně propojených vláken. Depozice vláken do tenké homogenní vrstvy je podpořena vhodným prouděním vzduchu ve zvlákňovací komoře, odsáváním vzduchu přes substrát, případně elektrostatickým polem. Nanovlákenná vrstva připravená odstředivým zvlákňováním má oproti nanovlákenným vrstvám připraveným elektrostatickým zvlákňováním otevřenější strukturu.
Způsob podle předkládaného vynálezu je vhodný pro vytvoření porézního materiálu, například membrány, s otevřenou strukturou, která má díky pokovení povrchu vláken nové funkční vlastnosti. Výsledný pokovený nanovlákenný materiál, například vrstva, membrána, je porézní, ohebný a vodivý.
Předmětem předkládaného vynálezu je dále polymemí nanovlákenný materiál obsahující nanovlákna rozpustných a/nebo termoplastických polymemích materiálů a kov, vybraný ze skupiny zahrnující stříbro, nikl, cín, mosaz, měď, zinek, zlato, chrom a jejich směsi, připravitelný způso
-2CZ 305958 B6 bem podle vynálezu, který je porézní, ohebný a vodivý. Ve výhodném provedení je tímto materiálem membrána, která je porézní, ohebná a vodivá.
Objasnění výkresu
Obr. 1 ukazuje snímek nanovlákenné vrstvy pokovené membrány zobrazené pomocí SEM mikroskopu při zvětšení 2900x.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Zvlákňovací roztok se připraví rozpuštěním 20 g polyuretanu v 80 g dimethylformamidu pomocí mechanického míchadla. Dokonalé rozpuštění polymeru je indikováno vznikem čirého viskózního roztoku. Ve výrobním zařízení je roztok dávkován do zvlákňovací hlavy rotující rychlostí 12 000 otáček/min. Vznikající vlákna jsou ve zvlákňovací komoře deponována na průběžný pás prodyšné netkané textilie pohybující se rychlostí 200 až 2000 mm/min do formy tenké souvislé vrstvy náhodně orientovaných nanovláken. Plošná hmotnost výsledné nanovlákenné vrstvy je dána nastavením rychlostí posunu pásu substrátu.
Výsledná nanovlákenná vrstva je při pokojové teplotě nejprve impregnována aktivačním činidlem zajišťujícím vytvoření iniciačních růstových center rovnoměrně po celém povrchu nanovláken. Aktivační činidlo připravíme rozpuštěním 20 g chloridu cínatého v 1000 g destilované vody okyselené 30 g koncentrované kyseliny chlorovodíkové (37%). Doba působení aktivačního činidla 5 min při pokojové teplotě. Po vymytí přebytečného aktivačního činidla destilovanou vodou je nanovlákenná vrstva při následné impregnaci ponořena do roztoku soli kovu (13 g dusičnanu stříbrného v 1000 g destilované vody a 30 g amoniaku) na 10 minut. Při konečné impregnaci nanovlákenné vrstvy v redukčním roztoku vinanu sodno-draselného (80 g na 1000 g destilované vody) po dobu 15 min dojde ke vzniku vrstvy kovu (stříbra) na povrchu nanovláken. Přebytečný roztok se z vláken vymývá destilovanou vodou. Takto vytvořená vrstva kovu pokrývá rovnoměrně celý povrch vláken v celém objemu nanovlákenné vrstvy, přičemž otevřená porézní struktura nanovlákenné vrstvy stejně jako její ohebnost zůstává zachována. Vodivost takto připravené vrstvy byla charakterizována měřením plošného odporu (sheet resistance) čtyřbodovou metodou pomocí multimetru RIGOL DM-3068 se čtyřbodovou sondou. Průměrná naměřená hodnota plošného odporu byla stanovena na 0,3 ohm/sq (ohm/square - jednotka plošného odporu, odpovídající dimenzionálně ohmu, ale vyjadřující jednotku ohm*(cm/cm)).
Příklad 2
Polyethylentereftalát je při teplotě 280 °C dávkován do zvlákňovací hlavy pro zvlákňování taveniny ve stroji umožňujícím rovnoměrnou depozici náhodně orientovaných vláken na plošný substrát. Zvlákňovací hlava rotuje rychlostí 15 000 otáček za minutu. Tavenina vytlačovaná odstředivou silou přes trysky rotující zvlákňovací hlavy tvoří tenké výtrysky, které jsou dále vytahovány do formy velmi tenkých a dlouhých vláken. Vlákna jsou deponována na plošný substrát do formy rovnoměrné tenké vrstvy náhodně orientovaných nanovláken. Výsledná nanovlákenná vrstva je pomocí niklovací lázně pokovená rovnoměrnou tenkou vrstvou kovu. Niklovací lázeň se připraví rozpuštěním 50 g síranu nikelnatého, 70 g chloridu nikelnatého, 10 g dihydrogenfosforečnanu sodného, 10 g chloridu amonného a 30 g citranu sodného v 1000g destilované vody upravené roztokem amoniaku na pH 5. Při teplotě 90 °C se nechá lázeň působit 15 minut a poté se přebytečný niklovací roztok z vrstvy vymyje destilovanou vodou. Takto vytvořená vrstva kovu
-3CZ 305958 B6 pokrývá rovnoměrně povrch vláken v celém objemu nanovlákenné vrstvy. Otevřená porézní struktura nanovlákenné vrstvy stejně jako její ohebnost zůstává zachována.
Příklad 3
Zvlákňovací roztok polyvinylidenfluoridu (PVDF) se připraví rozpuštěním 19 g PVDF v 81 g dimethylformamidu. Ve výrobním zařízení je roztok dávkován do zvlákňovací hlavy rotující rychlostí 6000 otáček za minutu. Vznikající vlákna jsou ve zvlákňovací komoře deponována na průběžný pás prodyšné netkané textilie pohybující se rychlostí 200 až 2000 mm/min do formy tenké souvislé vrstvy náhodně orientovaných nanovláken. Plošná hmotnost výsledné nanovlákenné vrstvy je dána nastavením rychlostí posunu pásu substrátu. Vzniklá nanovlákenná vrstva se aktivuje za pokojové teploty v roztoku připraveném rozpuštěním 16 g chloridu cínatého v 1000 g destilované vody okyselené 25 g kyseliny chlorovodíkové koncentrované (37%) po dobu 5 min. Po vymytí aktivačního roztoku destilovanou vodou se nanovlákenná vrstva pokoví vrstvičkou mědi v lázni, kterou připravíme smísením roztoků A a B, kde roztok A je připraven rozpuštěním 117 g vinanu draselného a 133 g uhličitanu sodného v 500 g destilované vody a roztok B je připraven rozpuštěním 53 g síranu měďnatého v 500 g destilované vody. Po 30 minutách přebytečný pokovovací roztok vymyjeme destilovanou vodou.
Příklady 4 a 5
Obdobně jako v Příkladu 1 byly provedeny experimenty uvedené v Tabulce 1.
Tabulka 1
číslo příkladu Polymer Rozpouštědlo Aktivační činidlo Sůl kovu Redukční činidlo
4 PVDF dimethylformamid Kyselina sírová ZnCl2 Vinan sodnodraselný
5 PAN dimethylformamid SnCl2 Dichroman draselný Glukóza
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob přípravy vodivého nanovlákenného materiálu, vyznačený tím, že odstředivým zvlákňováním připravená nanovlákna rozpustných a/nebo termoplastických polymemích materiálů, se podrobí aplikaci soli kovu, vybraného ze skupiny zahrnující stříbro, nikl, cín, mosaz, měď, zinek, zlato, chrom a jejich směsi, přičemž sůl kovu je solí anorganické či organické kyseliny a je rozpustná v použitém rozpouštědle, na povrch nanovláken ponořením nanovlákna do roztoku soli kovu a následné redukci soli kovu pomocí redukčního činidla, které je vybrané ze skupiny zahrnující kovy a/nebo sloučeniny kovů s nižším elektrodovým potenciálem než má redukovaný kov, redukující sacharidy a aldehydy.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se před ponořením nanovlákna do roztoku soli kovu provede ponoření nanovlákna do roztoku aktivačního činidla a vymytí nadbytečného aktivačního činidla z nanovláken.
    -4CZ 305958 B6
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím, že aktivační činidlo je vybráno ze skupiny zahrnující anorganické kyseliny, soli anorganických kyselin, SnCI2, ZnCl2 a dichroman draselný.
  4. 4. Polymemí nanovlákenný materiál obsahující nanovlákna rozpustných a/nebo termoplastic5 kých polymemích materiálů a kov, vybraný ze skupiny zahrnující stříbro, nikl, cín, mosaz, měď, zinek, zlato, chrom a jejich směsi, připravitelný způsobem podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, který je porézní, ohebný a vodivý.
  5. 5. Použití polymemího nanovlákenného materiálu podle nároku 4 jako membrány, která je io porézní, ohebná a vodivá.
CZ2015-139A 2015-02-26 2015-02-26 Způsob přípravy polymerního vodivého nanovlákenného materiálu a polymerní vodivý nanovlákenný materiál CZ2015139A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-139A CZ2015139A3 (cs) 2015-02-26 2015-02-26 Způsob přípravy polymerního vodivého nanovlákenného materiálu a polymerní vodivý nanovlákenný materiál

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-139A CZ2015139A3 (cs) 2015-02-26 2015-02-26 Způsob přípravy polymerního vodivého nanovlákenného materiálu a polymerní vodivý nanovlákenný materiál

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ305958B6 true CZ305958B6 (cs) 2016-05-18
CZ2015139A3 CZ2015139A3 (cs) 2016-05-18

Family

ID=56020074

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-139A CZ2015139A3 (cs) 2015-02-26 2015-02-26 Způsob přípravy polymerního vodivého nanovlákenného materiálu a polymerní vodivý nanovlákenný materiál

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2015139A3 (cs)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2385293C2 (ru) * 2008-03-31 2010-03-27 Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Воронежский государственный университет" Способ получения наночастиц серебра
CN102228884A (zh) * 2011-06-20 2011-11-02 哈尔滨工业大学 一种超疏水/超亲油材料的制备方法及在油水分离领域的应用
EP2784182A1 (de) * 2013-03-28 2014-10-01 Technische Universität Darmstadt Ein Palladium-Abscheidungsbad und dessen Verwendung zur hochkontrollierten stromfreien Palladium-Abscheidung auf nanopartikulären Strukturen

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2385293C2 (ru) * 2008-03-31 2010-03-27 Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Воронежский государственный университет" Способ получения наночастиц серебра
CN102228884A (zh) * 2011-06-20 2011-11-02 哈尔滨工业大学 一种超疏水/超亲油材料的制备方法及在油水分离领域的应用
EP2784182A1 (de) * 2013-03-28 2014-10-01 Technische Universität Darmstadt Ein Palladium-Abscheidungsbad und dessen Verwendung zur hochkontrollierten stromfreien Palladium-Abscheidung auf nanopartikulären Strukturen

Non-Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
D. Bjorge et al.: "Performance assessment of electrospun nanofibers for filter applications" Desalination 249, 942-948 (2009) *
H. Liu et al.: "Functionalized Ultra-Porous Titania Nanofiber Membranes as Nuclear Waste Separation and Sequestration Scaffolds for Nuclear Fuels Recycle" SANDIA REPORT SAND2012-8025 (2012) *
J.Y.Xue: "Studies on Preparation and Properties of Electroless Silver-plated PAN Nanofibers" Master´s Thesis Zhejiang University of Technology CLC TQ 343.3 2012 http://www.dissertationtopic.net/doc/2107271 *
P.C. Hsu et al.: "Electrolessly Deposited Electrospun Metal NanowireTransparent Electrodes" J.Am.Chem.Soc. 136 (30) 10593-6 (2014) *
S.A.A.N. Nasreen et al.: "Advancement in Electrospun Nanofibrous Membranes Modification and Their Application in Water Treatment" Membranes 3, 266-284 (2013) *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2015139A3 (cs) 2016-05-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101079775B1 (ko) 전기방사에 이은 무전해 도금을 통한 전기 전도성 나노섬유 제조 방법
Mirabedini et al. Developments in conducting polymer fibres: from established spinning methods toward advanced applications
US11324123B2 (en) Printed circuit nanofiber web manufacturing method
Abd Razak et al. A review of electrospun conductive polyaniline based nanofiber composites and blends: processing features, applications, and future directions
JP6348518B2 (ja) 導電性繊維
KR101147726B1 (ko) 나노섬유 웹의 제조방법
KR20080005549A (ko) 적어도 하나의 폴리머 나노섬유층을 포함하는 직물 및전기방사를 통해 폴리머 용액으로부터 폴리머 나노섬유층을생산하는 방법
Yadav et al. Metallization of electrospun PAN nanofibers via electroless gold plating
Ding et al. Polyoxometalate nanotubes from layer-by-layer coating and thermal removal of electrospun nanofibres
CZ2008226A3 (cs) Zpusob výroby nanovláken z fluorovaných kopolymeru a terpolymeru elektrostatickým zvláknováním, nanovlákna a textilie
EP2106466A2 (de) Partikelmodifizierte nano- und mesofasern
CN107938174A (zh) 一种静电纺丝法制备复合纳米纤维膜的方法
Xiao et al. Fabrication and characterization of electrospun cellulose/polyacrylonitrile nanofibers with Cu (II) ions
Erdem et al. Analysis of EMSE and mechanical properties of sputter coated electrospun nanofibers
Liman et al. Emerging washable textronics for imminent e-waste mitigation: strategies, reliability, and perspectives
Makowski et al. Multifunctional polylactide nonwovens with 3D network of multiwall carbon nanotubes
KR101992835B1 (ko) 메탈염 환원 효과를 이용한 나노섬유의 무전해 도금용 Ag촉매 제어 금속코팅방법 및 투명전극 제조 방법
KR102291407B1 (ko) 기능성 소재 및 이의 제조방법
Šukytė et al. Investigation of the possibility of forming nanofibres with potato starch
CZ305958B6 (cs) Způsob přípravy polymerního vodivého nanovlákenného materiálu a polymerní vodivý nanovlákenný materiál
KR101588118B1 (ko) 코어〔Core, 고분자〕­쉘〔Shell, 금속박막〕 구조를 갖는 전도성 극세사 나노섬유와 전도성 일반사가 서로 꼬여서 만들어진 전도성 트위스트 복합사 및 그 제조방법
Chou et al. Fabrication of biocompatible and conductive polypropylene micromembrane as a soft and porous electrode
KR20060022406A (ko) 발수성 및 발유성이 우수한 나노섬유 부직포 및 그의제조방법
Faccini et al. Nanofiber-based filters as novel barrier systems for nanomaterial exposure scenarios
Gu et al. Functional polymeric hybrid nanotubular materials derived from natural cellulose substances