CZ2008226A3 - Zpusob výroby nanovláken z fluorovaných kopolymeru a terpolymeru elektrostatickým zvláknováním, nanovlákna a textilie - Google Patents

Zpusob výroby nanovláken z fluorovaných kopolymeru a terpolymeru elektrostatickým zvláknováním, nanovlákna a textilie Download PDF

Info

Publication number
CZ2008226A3
CZ2008226A3 CZ20080226A CZ2008226A CZ2008226A3 CZ 2008226 A3 CZ2008226 A3 CZ 2008226A3 CZ 20080226 A CZ20080226 A CZ 20080226A CZ 2008226 A CZ2008226 A CZ 2008226A CZ 2008226 A3 CZ2008226 A3 CZ 2008226A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
spinning
solution
terpolymer
fluorinated copolymer
electrode
Prior art date
Application number
CZ20080226A
Other languages
English (en)
Inventor
Kovác@Martin
Original Assignee
Elmarco S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elmarco S.R.O. filed Critical Elmarco S.R.O.
Priority to CZ20080226A priority Critical patent/CZ2008226A3/cs
Priority to TW098108132A priority patent/TW200944629A/zh
Priority to PCT/CZ2009/000048 priority patent/WO2009127170A2/en
Publication of CZ2008226A3 publication Critical patent/CZ2008226A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D5/00Formation of filaments, threads, or the like
    • D01D5/0007Electro-spinning
    • D01D5/0015Electro-spinning characterised by the initial state of the material
    • D01D5/003Electro-spinning characterised by the initial state of the material the material being a polymer solution or dispersion
    • D01D5/0038Electro-spinning characterised by the initial state of the material the material being a polymer solution or dispersion the fibre formed by solvent evaporation, i.e. dry electro-spinning
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F1/00General methods for the manufacture of artificial filaments or the like
    • D01F1/02Addition of substances to the spinning solution or to the melt
    • D01F1/09Addition of substances to the spinning solution or to the melt for making electroconductive or anti-static filaments
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F6/00Monocomponent artificial filaments or the like of synthetic polymers; Manufacture thereof
    • D01F6/28Monocomponent artificial filaments or the like of synthetic polymers; Manufacture thereof from copolymers obtained by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds
    • D01F6/32Monocomponent artificial filaments or the like of synthetic polymers; Manufacture thereof from copolymers obtained by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds comprising halogenated hydrocarbons as the major constituent

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Dispersion Chemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Abstract

Vynález se týká zpusobu výrobu nanovláken z fluorovaných kopolymeru, ci terpolymeru elektrostatickým zvláknováním. Fluorovaný kopolymer, ci terpolymer se pred zvláknováním rozpustí v rozpouštedlovém systému na bázi smesi kapalného amidu (napríklad DMF, DMAc, HMPA, N-methylpyrollidon), ci DMSO a alifatického ketonu s maximálne deseti atomy uhlíku v molekule a tento roztok se privádí do elektrostatického pole mezi zvláknovací elektrodu a sbernou elektrodu.

Description

Vynález se týká způsobu výroby nanovláken z fluorovaných kopolymerů a terpolymerů elektrostatickým zvlákňováním. Dále se vynález týká nanovláken a textilie obsahující vrstvu nanovláken.
Dosavadní stav techniky
Fluorované kopolymery a terpolymery mají některé vlastnosti, které by bylo vhodné využít v nanovlákenných vrstvách. Vlákenné plošné útvary z tohoto polymeru jsou příslibem podobných nebo lepších vlastností, jako mají současné polopropustné textilie, sloužící k vytváření polopropustných membrán například v oděvech a obuvi.
Fluorované kopolymery a terpolymery jsou rozpustné v nevelké škále rozpouštědel, z nichž obvyklé jsou alifatické ketony, či aromatické uhlovodíky. Z roztoků v těchto rozpouštědlech však nelze vyrábět elektrostatickým zvlákňováním nanovlákna s dobrým výsledkem, neboť vzniklá vlákna nemají submikronový charakter, vrstvy těchto vláken obsahují řadu poruch struktury a zvlákňovací proces neprobíhá kontinuálně.
Z US 4x878v908 je kromě jiného známá výroba vláken elektrostatickým zvlákňováním vodné disperze s částicemi PTFE o rozměrech 0,22 mikronů ve směsi s vodným roztokem polyethylen oxidu (PEO), přičemž po tepelném slinuti vznikají vlákna s průměry 1,0 až 5,0 mikrometrů, tedy mikrovlákna. Textilie z těchto vláken nevykazují takové výhodné vlastnosti jako textilie z nanovláken , zejména nemají tak velký měrný povrch při velmi malé plošné hmotnosti.
Z US 2007/0274862 je dále znám testovací prvek pro zjišťování přítomnosti určitých látek v kapalinách, který obsahuje v jednom zmožných provedení fluorované nebo částečně fluorované polymery. Průběh výroby těchto nanovláken elektrostatickým zvlákňováním a jeho podmínky nejsou ” řs356KcZ*’ v tomto spise nijak popsány, a vzhledem kvýše uvedenému lze důvodně předpokládat, že pokud se vůbec jedná o nanovlákna, vykazují tato řadu povrchových poruch a nejsou vhodná pro praktické využití, ani pro průmyslovou výrobu.
Cílem vynálezu je navrhnout způsob výroby nanovláken z fluorovaných kopolymerů a terpolymerů elektrostatickým zvlákňováním, který by odstraňoval nevýhody stavu techniky.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo způsobem výroby nanovláken z roztoku fluorovaného kopolymerů, či terpolymerů podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že fluorovaný kopolymer nebo terpolymer se před zvlákňováním rozpustí v rozpouštědlovém systému na bázi směsi kapalného amidu (např. dimethylformamidu, dimethylacetamidu, či jiného amidu) a/nebo dimethylsulfoxidu a alespoň jednoho rozpouštědla ze skupiny alifatický keton s maximálně deseti atomy uhlíku v molekule a/nebo kapalný ester alifatických karboxylových kyselin a/nebo tetrahydrofuran ve vhodném vzájemném poměru a tento roztok se přivádí do elektrostatického pole mezi zvlákňovací elektrodu a sběrnou elektrodu.
V důsledku rozpuštění v uvedeném rozpouštědlovém systému, je vzniklý roztok schopen elektrostatického zvlákňování s výsledky odpovídajícími elektrostatickému zvlákňování dosud běžných zvláknitelných roztoků polymerů.
Lze také zvlákňovat směsný roztok různých fluorovaných kopolymerů, či terpolymerů, či směs těchto polymerů s pevnou složkou.
Podle nároku 2 je výhodné, když se fluorovaný kopolymer či terpolymer před zvlákňováním rozpustí v rozpouštědlovém systému na bázi směsi kapalného terciálního amidu, a/nebo dimethylsulfoxidu a alifatického ketonu s maximálně sedmi atomy uhlíku v molekule a/nebo kapalného esteru alifatických karboxylových kyselin, a tento roztok se přivádí do elektrostatického pole mezi zvlákňovací elektrodou a sběrnou elektrodou.
PS3565CZ
Dále je výhodné, když se fluorovaný kopolymer či terpolymer před zvlákňováním rozpustí v rozpouštědlovém systému na bázi směsi kapalného terciálního amidu a/nebo dimethylsulfoxidu a alifatického ketonu s maximálně sedmi atomy uhlíku v molekule a/nebo kapalného esteru alifatických karboxylových kyselin s maximálně šesti atomy uhlíku, a tento roztok se přivádí do elektrostatického pole mezi zvlákňovací elektrodou a sběrnou elektrodou.
Stálých a opakovatelných zvlákňovacích výsledků se dosáhne rozpouštědlovým systémem, u něhož je alifatickým ketonem 4-methyl-pentan-2on nebo heptan-2-on, nebo jejich směs.
Přitom je výhodné, je-li kapalným amidem dimethylformamid, dimethylacetamid, N-methyl-pyrrolidon, či hexamethylfosforamid, nebo jejich směs. Je však možné použít jakýkoliv z výše uvedených rozpouštědlových systémů v závislosti na složení konkrétního kopolymeru, či terpolymeru.
Pro způsob podle vynálezu je dále výhodné, je-li viskozita zvlákňovaného roztoku v rozsahu od 50 do 5000 mPa. S, s výhodou v rozsahu mezi 150 a 2000 mPa.S, a nejlépe mezi 300 a 1000 mPa.s, přičemž roztoky s vyšší viskozitou je v závislosti na jejich složeni také možné zvláknit. Roztoky s nižší viskozitou zpravidla „sprejují“ (tj. vytváří nanočástice nikoliv nanovlákna), ale v závislosti na složeni roztoku je možné v některých případech vytvořit velmi tenká nanovlákna.
Výhodný objemový poměr kapalného amidu a alifatického ketonu v roztoku pro zvlákňován! je v rozmezí od 4 : 1 do 1 ; 4, přičemž nejlepších výsledků zvlákňováni se dosahuje, je-li poměr kapalného amidu a alifatického ketonu v roztoku pro zvlákňováni od 3:1 do 1:3.
Pro zmenšení výsledného průměru nanovláken je výhodné, pokud je elektrická vodivost roztoku pro zvlákňováni ještě před zvláknením zvýšena. Toto zvýšení lze provést například přidáním kvarterní amoniové soli.
Takové roztoky fluorovaných kopolymerů a terpolymerů jsou schopny trvalého elektrostatického zvlákňováni za vzniku nanovláken, přičemž dobrých zvlákňovacích výsledků se dosáhne, když se roztok kopolymeru, či terpolymeru v elektrostatickém poli pro zvlákňováni nachází na povrchu aktivní zóny zvlákňovacího prostředku zvlákňovací elektrody.
•««a · ♦ ·· * • · Φ ·
PS356VCZ”
Při tom je výhodné, když se roztok fluorovaných kopolymerů a terpolymerů do elektrostatického pole pro zvlákňování dopravován povrchem zvlákňovací elektrody.
Zvlákňovací elektroda je přitom s výhodou tvořena podle nároku 15 5 rotační zvlákňovací elektrodou protáhlého tvaru, která části svého obvodu zasahuje do roztoku fluorovaného kopolymeru, či terpolymerů v zásobníku.
Ve výhodném provedení podle nároku 16 obsahuje taková zvlákňovací elektroda dvojici čel z elektricky nevodivého materiálu, mezi nimiž jsou uloženy drátem tvořené zvlákňovací členy rozdělené rovnoměrně po obvodu, 10 rovnoběžné s osou rotace a navzájem elektricky vodivě spojené.
Také může být výhodné, když se roztok fluorovaného kopolymeru, či terpolymerů v elektrostatickém poli pro zvlákňování nachází na povrchu aktivní zvlákňovací zóny struny zvlákňovacího prostředku.
Aktivní zvlákňovací zóna struny má v průběhu zvlákňování stálou polohu 15 vůči sběrné elektrodě a roztok fluorovaného kopolymeru, či terpolymerů se na aktivní zvlákňovací zónu struny dopravuje nanášením nebo pohybem struny ve směru její délky.
Podstata vynálezu spočívá dále v nanovláknech, která jsou vyrobena z fluorovaného kopolymeru či terpolymerů elektrostatickým zvlákňováním.
Přitom je výhodné, jsou-li nanovlákna vyrobena způsobem podle libovolného z nároků 1 až 18.
Podstata vynálezu spočívá dále v textilii obsahující vrstvu nanovláken, která jsou vyrobena z fluorovaného kopolymeru či terpolymerů elektrostatickým zvlákňováním.
Přitom je výhodné, jsou-li nanovlákna vyrobena způsobem podle libovolného z nároků 1 až 18.
Při větších plošných hmotnostech textilie je výhodné, je-li perforovaná.
Příklady provedení vynálezu
K zvlákňování níže uvedených příkladných roztoků fluorovaných kopolymerů a terpolymerú bylo použito zařízení pro elektrostatické zvlákňování polymerních roztoků v elektrostatickém zvlákňovacím poli vytvořeném mezi zvlákňovací elektrodou a sběrnou elektrodou přivedením vysokého stejnosměrného napětí na jednu z elektrod a vysokého stejnosměrného napětí opačné polarity na druhou elektrodu, případně uzemněním některé z nich. Takovým zařízením je například zařízeni známé zCZ patentu 294274, které obsahuje otočně uloženou zvlákňovací elektrodu zasahující částí svého obvodu do polymemího roztoku uloženého v zásobníku. Zvlákňovací elektroda vynáší při své rotaci polymerní roztok na svém povrchu do elektrostatického zvlákňovacího pole o vysoké intenzitě, přičemž část jejího povrchu nacházející se proti sběrné elektrodě přestavuje aktivní zvlákňovací zónu zvlákňovací elektrody. Konstrukce otočné zvlákňovací elektrody se může v závislosti na technologii a konkrétních požadavcích měnit, přičemž může odpovídat zvlákňovací elektrodě popsané například v CZ PV 2005-360 nebo CZ PV 2006545.
Užití otočné zvlákňovací elektrody však není podmínkou, neboť zvlákňování roztoků fluorovaných kopolymerů či terpolymerú probíhá úspěšně i při použiti strunových zvlákňovacích elektrodách známých z CZ PV 2007-485. U těchto elektrod má aktivní zvlákňovací zóna v průběhu zvlákňování stálou polohu vůči sběrné elektrodě, přičemž roztok pro zvlákňování se na aktivní zvlákňovací zónu dopravuje buď nanášením, nebo pohybem struny ve směru její délky.
Ve všech případech je s výhodou využita neionizující válcová sběrná elektroda známá z CZ PV 2006-477, přičemž v některých aplikacích může být výhodné použít jinou sběrnou elektrodu.
Roztok nacházející se na aktivní zvlákňovací zóně zvlákňovací elektrody je v důsledku silového působení elektrostatického zvlákňovacího pole známým postupem přetvářen na nanovlákna, která se dále ukládají na vhodný podklad, kterým může být plošný či lineární útvar vytvořený v podstatě z libovolného materiálu s různými elektrickými vlastnostmi. V níže popisovaných příkladech
........ ř>S3565CZ*‘ provedení je jako podklad použit polypropylénový spunbond o plošné hmotnosti 19 g/m2 s antistatickou povrchovou úpravou.
Příkladné podmínky, při nichž byly níže uvedené roztoky fluorovaných kopolymerů a terpolymerů zvlákňovány jsou následující: na zvlákňovací elektrodu bylo stabilně přiváděno vysoké stejnosměrné napětí o velikosti 70kV, zatímco sběrná elektroda byla uzemněna; rychlost otáčení zvlákňovací elektrody 6 ot/min; posun podkladu 20 cm/min; relativní vlhkost okolí 20% při teplotě 23°C.
Tyto hodnoty jsou však pouze ilustrační pro laboratorní podmínky, za kterých probíhaly ověřovací testy. Podstata vynálezu je využitelná i při podstatně odlišných podmínkách.
Příklad 1
Roztok pro zvlákňováni byl připraven tak, že k 75 g 30% hm. roztoku ETFE-terpolymeru v 4-methyl-pentan-2-onu bylo za stálého míchání mechanickým míchadlem v uzavřené nádobě při teplotě 20°C v průběhu 5 min přidáno 75 g dimethylformamidu technické čistoty. Roztok byl při stejné teplotě dále míchán ještě 60 min. Vzniklý roztok: měl koncentraci ETFE terpolymerů 15% hm a hmotnostní poměr rozpouštědel byl přibližně 2:3 (4-methyl-pentan-2on : dimethylformamid). Opačným způsobem, tedy rozpouštěním ETFEterpolymeru nejdříve v dimethylformamidu a teprve následně v 4-methylpentan-2-onu, lze vyrobit roztok pouze do hmotnostního poměru 4-methylpentan-2-on : dimethylformamid 3:7 z důvodu nižší rozpustnosti polymeru v dimethylformamidu. Kombinovaným přidáváním rozpouštědel lze docílit téměř jakéhokoliv poměru mezi složkami rozpouštědel.
Vzdálenost mezi sběrnou elektrodou a zvlákňovací elektrodou 180 mm.
Příklad 2
Roztok ETFE-terpolymeru rozpuštěný ve směsi 4-methyl-pentan-2-onu a dimethylacetamidu v hmotnostním poměru 7:2 o koncentraci 25% hm a viskozitě cca 5000mPa.s.
Vzdálenost mezi sběrnou elektrodu a zvlákňovací elektrodou 210 mm.
Příklad 3
Roztok ETFE-terpolymeru rozpuštěný ve směsi 4-methyl-pentan-2-onu a
1-methyl-2-pyrolidonu v hmotnostním poměru 2:3 o koncentraci 15% hm a viskozítě 1150 mPa.s.
Vzdálenost mezi sběrnou elektrodu a zvlákňovací elektrodou 210 mm.
Příklad 4
Roztok ETFE-terpolymeru rozpuštěný ve směsi 4-methyl-pentan-2-onu a dimethylacetamidu v hmotnostním poměru 1:2 o koncentraci 12% hm a viskozítě 210 mPa.s.
Vzdálenost mezi sběrnou elektrodu a zvlákňovací elektrodou 210 mm.
Příklad 5
Roztok ETFE-terpolymeru rozpuštěný ve směsi 4-methyl-pentan-2-onu a dimethylacetamidu v hmotnostním poměru 2:3 o koncentraci 15% hm a viskozítě 780 mPa.S.
Vzdálenost mezi sběrnou elektrodu a zvlákňovací elektrodou 210 mm.
Příklad 6
Roztok ETFE-terpolymeru rozpuštěný ve směsi 4-methyl-pentan-2-onu a hexamethylfosforamidu v hmotnostním poměru 2:3 a o koncentraci 15%.
Vzdálenost mezi sběrnou elektrodu a zvlákňovací elektrodou 210 mm.
Příklad 7
Roztok ETFE-terpolymeru rozpuštěný ve směsi heptan-2-onu a dimethylformamidu v objemovém poměru 1:2 o koncentraci 15% hm.
Vzdálenost mezi sběrnou elektrodu a zvlákňovací elektrodou 210 mm.
• ··· * * » · · · ·* : : ·: : ··:· -: :: : ........ řS3565CZ*’
Ve všech případech bylo dosaženo dlouhodobého kontinuálního zvlákňovacího procesu, přičemž průměr nanovláken nepřesahoval 1000nm a průměr většiny nanovláken se pohybovala v intervalu od 200 do 700 nm.
Vrstvy nanovláken vytvořených elektrostatickým zvlákňováním fluorovaného kopolymeru či terpolymeru mají výhodné vlastnosti, neboť taková nanovlákenná vrstva je propustná pro vodní páru, ale současně je hydrofobní, tedy nepropustná pro vodu. Díky tomu lze vrstvu nanovláken v kombinaci s nosnou vrstvou, na které je vrstva nanovláken uložena, a ochrannou vrstvou, která chrání vrstvu nanovláken z druhé strany před mechanickým poškozením, použít stejně jako známé polopropustné membrány, zejména v outdoorových a sportovních oděvech a obuvi. Nosná vrstva je paropropustná i vodopropustná a s výhodou tvoři vnitřní vrstvu oděvu nebo obuvi nebo je s touto vrstvou kombinována. Ochranná vrstva je s výhodou tvořena vnější vrstvou oděvu a je paropropustná i vodopropustná, a jejím hlavním úkolem je ochrana nanovlákenné vrstvy před poškozením. Prodyšnost a nesmáčivost výrazně přesahuje vlastnosti dosud známých membrán z expandovaného PTFE, apod. Přitom plošná hmotnost nanovlákenné vrstvy se pohybuje od 2 g/m2 do 20 g/m2, s výhodou od 3 g/m2 do 10 g/m2. Při větších hodnotách plošné hmotnosti lze nanovlákennou vrstvu perforovat s cílem zvýšení paropropustnosti při zachování hydrofobnosti.
Nanovlákenné vrstvy z fluorovaného kopolymeru či terpolymeru podle vynálezu jsou dále využitelné například při výrobě paropropustných membrán či filtrů pro různé aplikace.
Úpravou složení zvlákňovaného roztoku lze také měnit výsledný průměr vytvořených nanovláken, přičemž například při zvýšení jeho elektrické vodivosti, se průměr nanovláken snižuje. Jednou z možností zvýšení elektrické vodivosti roztoku je například přidání vhodného množství kvartérní amoniové soli,

Claims (23)

1. Způsob výroby nanovláken z fluorovaného kopolymeru či terpolymeru elektrostatickým zvlákňováním, vyznačující se tím, že fluorovaný kopolymer či terpolymer se před zvlákňováním rozpustí v rozpouštědlovém systému na bázi směsi kapalného amidu a/nebo dimethylsulfoxidu a alespoň jednoho rozpouštědla ze skupiny alifatický keton s maximálně deseti atomy uhlíku v molekule, kapalný ester alifatických karboxylových kyselin, tetrahydrofuran ve vhodném vzájemném poměru a tento roztok se přivádí do elektrostatického pole mezi zvlákňovací elektrodou a sběrnou elektrodou.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že fluorovaný kopolymer či terpolymer se před zvlákňováním rozpustí v rozpouštědlovém systému na bázi směsi kapalného terciálního amidu a/nebo dimethylsulfoxidu a alifatického ketonu s maximálně sedmi atomy uhlíku v molekule a/nebo kapalného esteru alifatických karboxylových kyselin, a tento roztok se přivádí do elektrostatického pole mezi zvlákňovací elektrodou a sběrnou elektrodou.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že fluorovaný kopolymer či terpolymer se před zvlákňováním rozpustí v rozpouštědlovém systému na bázi směsi kapalného terciálního amidu a/nebo dimethylsulfoxidu a alifatického ketonu s maximálně sedmi atomy uhlíku v molekule a/nebo kapalného esteru alifatických karboxylových kyselin s maximálně šesti atomy uhlíku, a tento roztok se přivádí do elektrostatického pole mezi zvlákňovací elektrodou a sběrnou elektrodou.
4. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že alifatickým ketonem je 4-methyl-pentan-2-on nebo heptan-2-on, nebo jejich směs.
5. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že kapalným amidem je dimethylformamid, dimethylacetamid, N-methyl-pyrrolidon, či hexamethylfosforamid, nebo jejich směs.
• ·· • « · a ·a a · ·· a «**· a· • a · a · a···
......... PS3565CŽ
6. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že viskozita roztoku fluorovaného kopolymerů či terpolymeru je v rozmezí 50 5000 mPa.s.
7. Způsob podle nároku 1 až 5, vyznačující se tím, že viskozita roztoku fluorovaného kopolymerů či terpolymeru v roztoku je v rozmezí 150-2000 mPa.s.
8. Způsob podle nároku 1 až 5, vyznačující se tím, že viskozita roztoku fluorovaného kopolymerů či terpolymeru v roztoku je v rozmezí 300-1000 mPa.s.
9. Způsob podle libovolného z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že objemový poměr kapalného amidu a alifatického ketonu v roztoku je v rozmezí od 4 :1 do 1:4.
10. Způsob podle libovolného z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že objemový poměr kapalného amidu a alifatického ketonu v roztoku je v rozmezí od 3 :1 do 1 : 3.
11. Způsob podle libovolného z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že před zvlákněním se zvýši elektrická vodivost roztoku.
12. Způsob podle nároku 11, vyznačující se tím, že elektrická vodivost roztoku se zvýší přidáním kvarterní amoniové soli.
13. Způsob podle libovolného z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že roztok fluorovaného kopolymerů či terpolymeru se v elektrostatickém poli pro zvlákňování nachází na povrchu aktivní zvlákňovací zóny zvlákňovacího prostředku zvlákňovací elektrody.
14. Způsob podle nároku 13, vyznačující se tím, že roztok fluorovaného kopolymerů či terpolymeru se do elektrostatického pole pro zvlákňování dopravuje povrchem zvlákňovací elektrody.
15. Způsob podle nároku 14, vyznačující se tím, že zvlákňovací elektroda je tvořena rotační zvlákňovací elektrodou protáhlého tvaru, která části svého obvodu zasahuje do roztoku fluorovaného kopolymerů či terpolymeru v zásobníku.
·«' .·· ··.* • ,<> · · · · · · ·· * · · · · ···· · · ♦ ♦ · • · * · · · · · ♦
.........PS3565CZ
16. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že rotační zvlákňovací elektroda obsahuje dvojici čel z elektricky nevodivého materiálu, mezi nimiž jsou uloženy drátem tvořené zvlákňovací členy rozdělené rovnoměrné po obvodu, rovnoběžné s osou rotace a navzájem elektricky vodivě spojené.
17. Způsob podle nároku 13, vyznačující se tím, že roztok fluorovaného kopolymeru či terpolymeru se v elektrostatickém poli pro zvlákňováni nachází na povrchu aktivní zvlákňovací zóny struny zvlákňovacího prostředku.
18. Způsob podle nároku 17, vyznačující se tím, že aktivní zvlákňovací zóna struny má v průběhu zvlákňováni stálou polohu vůči sběrné elektrodě a roztok fluorovaného kopolymeru či terpolymeru se na aktivní zvlákňovací zónu struny dopravuje nanášením nebo pohybem struny ve směru její délky.
19. Nanovlákna vyznačující se tím, že jsou vyrobena z fluorovaného kopolymeru či terpolymeru elektrostatickým zvlákňováním.
20. Nanovlákna podle nároku 19, vyznačující se tím, že jsou vyrobena způsobem podle libovolného z nároků 1 až 18.
21. Textilie obsahující vrstvu nanovláken, vyznačující se tím, že nanovlákna jsou vyrobena z fluorovaného kopolymeru či terpolymeru elektrostatickým zvlákňováním.
22. Textilie obsahující vrstvu nanovláken, vyznačující se tím, že nanovlákna jsou vyrobena způsobem podle libovolného z nároků 1 až 18.
23. Textilie podle nároku 22, vyznačující se tím, že je perforovaná.
CZ20080226A 2008-04-15 2008-04-15 Zpusob výroby nanovláken z fluorovaných kopolymeru a terpolymeru elektrostatickým zvláknováním, nanovlákna a textilie CZ2008226A3 (cs)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080226A CZ2008226A3 (cs) 2008-04-15 2008-04-15 Zpusob výroby nanovláken z fluorovaných kopolymeru a terpolymeru elektrostatickým zvláknováním, nanovlákna a textilie
TW098108132A TW200944629A (en) 2008-04-15 2009-03-13 Method for production of nanofibres from fluorated copolymers and terpolymers through electrostatic spinning, nanofibres and fabrics
PCT/CZ2009/000048 WO2009127170A2 (en) 2008-04-15 2009-04-03 Method for production of nanofibres from fluorated copolymers and terpolymers through electrostatic spinning, nanofibres and fabrics

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080226A CZ2008226A3 (cs) 2008-04-15 2008-04-15 Zpusob výroby nanovláken z fluorovaných kopolymeru a terpolymeru elektrostatickým zvláknováním, nanovlákna a textilie

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2008226A3 true CZ2008226A3 (cs) 2009-10-29

Family

ID=41092097

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20080226A CZ2008226A3 (cs) 2008-04-15 2008-04-15 Zpusob výroby nanovláken z fluorovaných kopolymeru a terpolymeru elektrostatickým zvláknováním, nanovlákna a textilie

Country Status (3)

Country Link
CZ (1) CZ2008226A3 (cs)
TW (1) TW200944629A (cs)
WO (1) WO2009127170A2 (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8262979B2 (en) 2009-08-07 2012-09-11 Zeus Industrial Products, Inc. Process of making a prosthetic device from electrospun fibers
WO2010083530A2 (en) 2009-01-16 2010-07-22 Zeus Industrial Products, Inc. Electrospinning of ptfe with high viscosity materials
US20130268062A1 (en) 2012-04-05 2013-10-10 Zeus Industrial Products, Inc. Composite prosthetic devices
EP3928807A1 (en) 2011-01-28 2021-12-29 Merit Medical Systems, Inc. Electrospun ptfe coated stent and method of use
TWI453312B (zh) * 2011-02-18 2014-09-21 Univ Kun Shan 太陽能面板及光激發光元件用之有機纖維
WO2012122485A2 (en) * 2011-03-09 2012-09-13 Board Of Regents Of The University Of Texas System Apparatuses and methods for the production of fibers
DK2804637T3 (da) 2012-01-16 2019-12-16 Merit Medical Systems Inc Medicinske anordninger belagt med rotationsspundet materiale og fremstillingsfremgangsmåder
US9353229B2 (en) 2012-08-14 2016-05-31 Gabae Technologies Llc Compositions incorporating dielectric additives for particle formation, and methods of particle formation using same
US11541154B2 (en) 2012-09-19 2023-01-03 Merit Medical Systems, Inc. Electrospun material covered medical appliances and methods of manufacture
US9198999B2 (en) 2012-09-21 2015-12-01 Merit Medical Systems, Inc. Drug-eluting rotational spun coatings and methods of use
WO2014056088A1 (en) 2012-10-12 2014-04-17 Evan Koslow High dielectric compositions for particle formation and methods of forming particles using same
US9827703B2 (en) 2013-03-13 2017-11-28 Merit Medical Systems, Inc. Methods, systems, and apparatuses for manufacturing rotational spun appliances
EP2971320B1 (en) 2013-03-13 2021-09-29 Merit Medical Systems, Inc. Serially deposited fiber materials and associated devices and methods
US9449736B2 (en) 2013-05-21 2016-09-20 Gabae Technologies Llc High dielectric compositions for particle formation and methods of forming particles using same
DK3261589T3 (da) 2015-02-26 2020-12-14 Merit Medical Systems Inc Lagdelte medicinske indretninger
CN115504527A (zh) * 2022-11-09 2022-12-23 上海纳米技术及应用国家工程研究中心有限公司 纳米纤维模板诱导制备三元纳米材料的方法及产品和应用

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL7305569A (cs) * 1972-04-22 1973-10-24
KR20020063020A (ko) * 2001-01-26 2002-08-01 한국과학기술연구원 미세 섬유상 고분자웹의 제조 방법
DE102005008927A1 (de) * 2005-02-24 2006-08-31 Philipps-Universität Marburg Hydrophobe fluorierte Polymeroberflächen
CZ299537B6 (cs) * 2005-06-07 2008-08-27 Elmarco, S. R. O. Zpusob a zarízení k výrobe nanovláken z polymerního roztoku elektrostatickým zvláknováním
WO2007013858A1 (en) * 2005-07-25 2007-02-01 National University Of Singapore Method & apparatus for producing fiber yarn
CZ299549B6 (cs) * 2006-09-04 2008-08-27 Elmarco, S. R. O. Rotacní zvláknovací elektroda
CN101069821A (zh) * 2007-03-06 2007-11-14 天津大学 交联改性的pvdf-hfp超细纤维膜及其制备方法

Also Published As

Publication number Publication date
WO2009127170A2 (en) 2009-10-22
TW200944629A (en) 2009-11-01
WO2009127170A3 (en) 2009-12-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2008226A3 (cs) Zpusob výroby nanovláken z fluorovaných kopolymeru a terpolymeru elektrostatickým zvláknováním, nanovlákna a textilie
Bavatharani et al. Electrospinning technique for production of polyaniline nanocomposites/nanofibres for multi-functional applications: A review
Erdem et al. The impact of solvent type and mixing ratios of solvents on the properties of polyurethane based electrospun nanofibers
Ding et al. Preparation and characterization of nanoscaled poly (vinyl alcohol) fibers via electrospinning
Haider et al. Highly aligned narrow diameter chitosan electrospun nanofibers
Ohkawa et al. Electrospinning of chitosan
Van der Schueren et al. An alternative solvent system for the steady state electrospinning of polycaprolactone
Abbasi et al. Electrospinning of nylon-6, 6 solutions into nanofibers: Rheology and morphology relationships
Ohkawa et al. Preparation of pure cellulose nanofiber via electrospinning
WO2006129910A1 (en) Procede de fabrication d’un filament continu par electro-filage et filament continu fabrique de cette maniere
Abd El-Hady Electrospun gelatin nanofibers: effect of gelatin concentration on morphology and fiber diameters
WO2007111477A1 (en) Method of manufacturing nanofiber web
WO2009144647A2 (en) Process for improved electrospinning using a conductive web
Sarac Nanofibers of conjugated polymers
Jokisch et al. Silk‐based fine dust filters for air filtration
Yang et al. Electrospinning of polyacrylonitrile fibers from ionic liquid solution
Bazbouz et al. Dry‐jet wet electrospinning of native cellulose microfibers with macroporous structures from ionic liquids
CN101605931A (zh) 获得含纳米纤维的产品的方法和含纳米纤维的产品
Sohi et al. Influence of chitosan molecular weight and poly (ethylene oxide): Chitosan proportion on fabrication of chitosan based electrospun nanofibers
Jiang et al. The preparation of PA6/CS‐NPs nanofiber filaments with excellent antibacterial activity via a one‐step multineedle electrospinning method with liquid bath circling system
Hou et al. Fabrication and morphology study of electrospun cellulose acetate/polyethylenimine nanofiber
Šukytė et al. Investigation of the possibility of forming nanofibres with potato starch
Nie et al. Fabrication and chemical crosslinking of electrospun trans-polyisoprene nanofiber nonwoven
Zhou et al. Preparation of PVDF nanofibrous membrane and its waterproof and breathable property
Cengiz-Çallıoğlu et al. The influence of non-solvent addition on the independent and dependent parameters in roller electrospinning of polyurethane