CZ305545B6 - Způsob aktivace potravinářského anexu pro snižování obsahu siřičitanů z vína - Google Patents
Způsob aktivace potravinářského anexu pro snižování obsahu siřičitanů z vína Download PDFInfo
- Publication number
- CZ305545B6 CZ305545B6 CZ2011-621A CZ2011621A CZ305545B6 CZ 305545 B6 CZ305545 B6 CZ 305545B6 CZ 2011621 A CZ2011621 A CZ 2011621A CZ 305545 B6 CZ305545 B6 CZ 305545B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- wine
- anion exchanger
- solution
- stage
- activation
- Prior art date
Links
Landscapes
- Non-Alcoholic Beverages (AREA)
Abstract
Způsob aktivace potravinářského anexu pro snižování obsahu siřičitanů z vína probíhá tak, že anex je v prvním stupni aktivován běžným způsobem aktivačním roztokem anex a následně v druhém stupni aktivuje aktivačním roztokem kyselin, přičemž se ve druhém aktivačním stupni použije roztok kyseliny jablečné a vinné v poměru 0:1 až 1:0 s celkovým obsahem organických kyselin 10 až 50 g.l.sup.-1.n.. Tento postup zaručuje minimalizaci změn obsahu kyselin ve víně.
Description
Vynález se týká způsobu aktivace potravinářského anexu pro snižování obsahu siřičitanů z vína.
Dosavadní stav techniky
Použití oxidu siřičitého (SO2) je velmi významnou součástí procesu výroby vína. Působí jednak jako redukční činidlo, jednak jako konzervační prostředek. Množství SO2 ve víně je omezeno právními předpisy ajeho celkový obsah nesmí překročit stanovené koncentrace. Ve vinařské praxi se však může stát, zeje povolené množství SO2 ve víně překročeno. Odstranění přebytku SO2 z vína pak může být provedeno několika způsoby. První způsob je scelení takového vína s vínem, které má nízký obsah SO2, čímž dojde ke zředění. Dále je možné SO2 odstranit provzdušněním vína, kdy část SO2 unikne do okolní atmosféry a část se zoxiduje. Nevýhodou tohoto způsobuje, že okysličování vína má však nízký účinek na snížení vázaného SO2 ve víně. Dalším ze způsobů snížení SO2 je použití potravinářského anexu aktivovaného v jednom stupni roztokem uhličitanu sodného. Takto aktivovaný anex na své funkční skupiny váže anionty z vína a tím snižuje i obsah SO2. Hlavním problémem při použití běžného potravinářského anexu ve víně je snížení obsahu veškerých aniontů, tedy i aniontů kyseliny vinné a jablečné, čímž dojde k podstatnému snížení obsahu organických kyselin ve víně a tím ke snížení senzorické jakosti ošetřeného vína.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je nalezení takového způsobu snížení koncentrace SO2, který by zachoval kyseliny přítomné ve víně na původní koncentraci a tím zachoval i senzorické vlastnosti takto ošetřeného vína. Snížení koncentrace SO2 lze dosáhnout aktivací silně bazického potravinářského anexu, pří kterém jsou hydroxidové případně chloridové výměnné ionty anexu nahrazeny anionty kyseliny vinné a jablečné, což umožňuje snižování siřičitanových aniontů z vína při minimálním ovlivnění obsahu kyselin ve víně.
Způsob aktivace potravinářského anexu pro snižování obsahu siřičitanů z vína, jehož podstata spočívá v tom, že anex je v prvním stupni aktivován běžným způsobem aktivačním roztokem anex a následně v druhém stupni aktivuje aktivačním roztokem kyselin.
Aktivace anexu se provádí ve dvou aktivačních stupních, kdy v prvním se 100 g anexu zalije 1000 ml 5% roztoku uhličitanu sodného, v němž se ponechá po dobu 24 hodin, poté se anex promyje vodou až do zbavení alkalické reakce, načež se anex ve druhém aktivačním stupni aktivuje roztokem kyseliny jablečné a vinné v poměru 0:1 až 1:0.
Je výhodné, když součet koncentrací organických kyselin v aktivačním roztoku druhého stupně leží v rozmezí 0,1 až 50 g.l1.
Pro zlepšení senzorických vlastností vína a také z ekonomického hlediska je výhodné jsou-li kyseliny použité v aktivačním roztoku druhého stupně jsou nahrazeny kyselinou citrónovou anebo mléčnou.
Použití potravinářského anexu aktivovaného způsobem podle nároku 1 pro snižování obsahu siřičitanů z vína.
- 1 CZ 305545 B6
Příklady uskutečnění vynálezu
Způsob podle předkládaného vynálezu bude osvětlen pomocí několika výhodných příkladů, které však nemají z hlediska rozsahu ochrany žádný omezující vliv.
Obecně lze provádět aktivaci silně bazického potravinářského anexu ve dvou aktivačních stupních. Po aktivaci anexu v roztoku uhličitanu sodného se tento promyje vodou a zalije desetinásobným množstvím aktivačního roztoku druhého stupně. Aktivační roztok druhého stupně je složen ze směsi kyseliny vinné a jablečné, přičemž součet koncentrací těchto kyselin v roztoku leží v rozmezí 0,1 až 50 g.T1.
Takto připravený anex se jedenkrát promyje destilovanou vodou a je připraven k aplikaci do vína. Uvedená koncentrace kyselin v aktivačním roztoku druhého stupně zaručuje minimalizaci změn obsahu kyselin ve víně, neboť anionty kyseliny vinné a jablečné navázané na funkčních skupinách anexu jsou v rovnovážném stavu s obsahem aniontů kyseliny vinné a jablečné ve víně. Kapacita silně bazického potravinářského anexu pro snižování obsahu siřičitanů z vína je 6 mg SO2 na 1 g anexu. Změny v obsahu organických kyselin ve víně při využití navrženého způsobu aktivace silně bazického potravinářského anexu pro snižování obsahu siřičitanů z vína jsou minimální.
Příklad 1
Způsob aktivace silně bazického potravinářského anexu (MAC HP555, Rohm and Haas Company, USA) pro snižování obsahu siřičitanů z vína se provádí tak, že v prvním aktivačním stupni se 100 g anexu zalije 1000 ml 5% roztoku uhličitanu sodného, v němž se ponechá po dobu 24 hodin. Poté se anex promyje vodou do vymizení alkalické reakce. Následně se zalije 1000 ml aktivačního roztoku druhého stupně vyrobeného ze směsi kyseliny jablečné a vinné v poměru 1:1, přičemž celková koncentrace kyselin v roztoku je 30 g.r1. Po 24 hodinách se aktivační roztok druhého stupně slije a aktivovaný anex je po jednom promytí vodou připraven k aplikaci do vína.
Příklad 2
Způsob aktivace silně bazického potravinářského anexu (MAC HP555, Rohm and Haas Company, USA) pro snižování obsahu siřičitanů z vína se provádí tak, že v prvním aktivačním stupni se 100 g anexu zalije 1000 ml 5% roztoku uhličitanu sodného, v němž se ponechá po dobu 24 hodin. Poté se anex promyje vodou do vymizení alkalické reakce. Následně se zalije 1000 ml aktivačního roztoku druhého stupně vyrobeného z kyseliny vinné, přičemž celková koncentrace kyseliny vinné v roztoku je 30 g.r1. Po 24 hodinách se aktivační roztok druhého stupně slije a aktivovaný anex je po jednom promytí vodou připraven k aplikaci do vína.
Příklad 3
Způsob aktivace silně bazického potravinářského anexu (MAC HP555, Rohm and Haas Company, USA) pro snižování obsahu siřičitanů z vína se provádí tak, že v prvním aktivačním stupni se 100 g anexu zalije 1000 ml 5% roztoku uhličitanu sodného, v němž se ponechá po dobu 24 hodin. Poté se anex promyje vodou do vymizení alkalické reakce. Následně se zalije 1000 ml aktivačního roztoku druhého stupně vyrobeného z kyseliny citrónové, přičemž celková koncentrace kyseliny citrónové v roztoku je 30 g.T1. Po 24 hodinách se aktivační roztok druhého stupně slije a aktivovaný anex je po jednom promytí vodou připraven k aplikaci do vína.
-2 CZ 305545 B6
Příklad 4
Způsob aktivace silně bazického potravinářského anexu (MAC HP555, Rohm and Haas Company, USA) pro snižování obsahu siřičitanů z vína se provádí tak, že v prvním aktivačním stupni se 100 g anexu zalije 1000 ml 5% roztoku uhličitanu sodného, v němž se ponechá po dobu 24 hodin. Poté se anex promyje vodou do vymizení alkalické reakce. Následně se zalije 1000 ml aktivačního roztoku druhého stupně vyrobeného ze směsi kyseliny citrónové a mléčné v poměru 1:1, přičemž celková koncentrace kyselin v roztoku je 30 g.l'1. Po 24 hodinách se aktivační roztok druhého stupně slije a aktivovaný anex je po jednom promytí vodou připraven k aplikaci do vína.
Příklad 5
Způsob aktivace silně bazického potravinářského anexu (MAC HP555, Rohm and Haas Company, USA) pro snižování obsahu siřičitanů z vína se provádí tak, že v prvním aktivačním stupni se 100 g anexu zalije 1000 ml 5% roztoku uhličitanu sodného, v němž se ponechá po dobu 24 hodin. Poté se anex promyje vodou do vymizení alkalické reakce. Následně se zalije 1000 ml aktivačního roztoku druhého stupně vyrobeného ze směsi kyseliny vinné a mléčné v poměru 1:1, přičemž celková koncentrace kyselin v roztoku je 30 g.r1. Po 24 hodinách se aktivační roztok druhého stupně slije a aktivovaný anex je po jednom promytí vodou připraven k aplikaci do vína.
Příklad 6
Způsob aktivace silně bazického potravinářského anexu (MAC HP555, Rohm and Haas Company, USA) pro snižování obsahu siřičitanů z vína se provádí tak, že v prvním aktivačním stupni se 100 g anexu zalije 1000 ml 5% roztoku uhličitanu sodného, v němž se ponechá po dobu 24 hodin. Poté se anex promyje vodou do vymizení alkalické reakce. Následně se zalije 2000 ml aktivačního roztoku druhého stupně vyrobeného ze směsi kyseliny jablečné a vinné v poměru 1:1, přičemž celková koncentrace kyselin v roztoku je 15 g.l1. Po 24 hodinách se aktivační roztok druhého stupně slije a aktivovaný anex je po jednom promytí vodou připraven k aplikaci do vína.
Kapacita silně bazického potravinářského anexu pro snižování obsahu siřičitanů z vína je 6 mg SO2 na 1 g anexu.
Průmyslová využitelnost
Uvedený způsob aktivace silně bazického potravinářského anexu lze využít v nápojovém průmyslu pro snižování obsahu celkových siřičitanů ve vínech hroznových a ovocných.
Claims (3)
- PATENTOVÉ NÁROKY5 1. Způsob aktivace potravinářského anexu pro snižování obsahu siřičitanů z vína aktivovaného v prvním stupni například uhličitanem draselným, či sodným, vyznačující se tím, že anex je následně aktivován ve druhém stupni roztokem kyseliny jablečné, vinné, citrónové, nebo mléčné, nebo směsí dvou a více z výše uvedených kyselin.ío
- 2. Způsob aktivace potravinářského anexu podle nároku 1, vyznačující se tím, že anex je ve druhém stupni roztokem směsi kyseliny jablečné a kyseliny vinné.
- 3. Způsob aktivace potravinářského anexu podle nároku 1, vyznačující se tím, že součet koncentrací organických kyselin v aktivačním roztoku druhého stupně leží v rozmezí 0,115 až50g.r’.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2011-621A CZ305545B6 (cs) | 2011-10-04 | 2011-10-04 | Způsob aktivace potravinářského anexu pro snižování obsahu siřičitanů z vína |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2011-621A CZ305545B6 (cs) | 2011-10-04 | 2011-10-04 | Způsob aktivace potravinářského anexu pro snižování obsahu siřičitanů z vína |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ2011621A3 CZ2011621A3 (cs) | 2013-04-17 |
CZ305545B6 true CZ305545B6 (cs) | 2015-12-02 |
Family
ID=48051949
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ2011-621A CZ305545B6 (cs) | 2011-10-04 | 2011-10-04 | Způsob aktivace potravinářského anexu pro snižování obsahu siřičitanů z vína |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ305545B6 (cs) |
Citations (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2323758A1 (fr) * | 1975-09-09 | 1977-04-08 | Walter Werner | Procede de fabrication de vin a partir de mout de raisin |
GB2100750A (en) * | 1981-06-11 | 1983-01-06 | Dionysiou Mavronicolas Neophyt | Desulfitation |
US4995945A (en) * | 1985-02-11 | 1991-02-26 | Flavourtech Pty. Ltd. | Counter-current gas-liquid contacting device |
-
2011
- 2011-10-04 CZ CZ2011-621A patent/CZ305545B6/cs not_active IP Right Cessation
Patent Citations (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2323758A1 (fr) * | 1975-09-09 | 1977-04-08 | Walter Werner | Procede de fabrication de vin a partir de mout de raisin |
GB2100750A (en) * | 1981-06-11 | 1983-01-06 | Dionysiou Mavronicolas Neophyt | Desulfitation |
US4995945A (en) * | 1985-02-11 | 1991-02-26 | Flavourtech Pty. Ltd. | Counter-current gas-liquid contacting device |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ2011621A3 (cs) | 2013-04-17 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Pons-Mercadé et al. | Measuring the oxygen consumption rate of some inactivated dry yeasts: comparison with other common wine antioxidants | |
CN106867736A (zh) | 一种山葡萄酒的澄清剂 | |
CZ305545B6 (cs) | Způsob aktivace potravinářského anexu pro snižování obsahu siřičitanů z vína | |
US2916377A (en) | Process for treating beer | |
Chursina et al. | The concept of colloidal stabilization of wines | |
US8313790B2 (en) | Extracting carbonyl compounds from a drink by extraction with a functionalized inert support | |
JP6065312B2 (ja) | 果汁発酵飲料の製造方法 | |
RU2588669C1 (ru) | Способ производства игристого вина | |
RU2531233C1 (ru) | Способ сорбционной очистки алкогольсодержащих напитков | |
EP2694637B2 (en) | Process for the stabilising of alcoholic drinks and precursors and derivatives thereof | |
MD713Y (en) | Process for preservation of grape must intended for the production of wine and process for wine production by the blending method with its use | |
Lukić et al. | RELATIONSHIP BETWEEN BENTONITE INTERNAL AND EXTERNAL SURFACE AREA AND ITS PERFORMANCE IN WINE CLARIFICATION | |
CZ23082U1 (cs) | Silně bazický potravinářský anex pro snižování obsahu siřičitanu z vína | |
SU1194870A1 (ru) | Способ получени сусла дл приготовлени вина | |
Pichler et al. | Changes in trace elements content of Cabernet Sauvignon and Merlot red wines during aging in different wine vessels | |
CN106701429A (zh) | 一种桑椹酒的固色方法 | |
JPS63242986A (ja) | ケイ酸カリウム液体肥料の製造法 | |
CN105104511A (zh) | 一种香蕉保鲜剂 | |
NZ732227B2 (en) | Method and composition of preserving wine | |
BR112021010629A2 (pt) | Controle da produção de h2s em bebidas para armazenar em recipientes contendo alumínio | |
SU1733467A1 (ru) | Способ созревани конь чного спирта | |
Ritchie | How can I protect my grapes and juice from spoilage during transport to the winery? | |
CN116334058A (zh) | 一种提高液体碱性蛋白酶稳定性的组合物及使用方法 | |
RU2006100413A (ru) | Способ производства выдержанных сухих виноматериалов из винограда с повышенной кислотностью | |
Alina et al. | Research concerning the impact of sulphurous anhydride on demisec and demisweet wine maturation |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20201004 |