CZ304802B6 - Zařízení pro nepřetržité dávkování sypkých materiálů do zplyňovacího reaktoru - Google Patents
Zařízení pro nepřetržité dávkování sypkých materiálů do zplyňovacího reaktoru Download PDFInfo
- Publication number
- CZ304802B6 CZ304802B6 CZ2013-390A CZ2013390A CZ304802B6 CZ 304802 B6 CZ304802 B6 CZ 304802B6 CZ 2013390 A CZ2013390 A CZ 2013390A CZ 304802 B6 CZ304802 B6 CZ 304802B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- pressure
- pressure vessel
- bulk materials
- gasification reactor
- filling
- Prior art date
Links
Landscapes
- Processing Of Solid Wastes (AREA)
Abstract
Řešení se týká zařízení, které slouží k nepřetržitému dávkování sypkých materiálů, zejména organických materiálů, typicky pilin, prostřednictvím dopravního potrubí s proudícím médiem (přehřátou párou) do reaktoru, kde probíhá zplyňování těchto materiálů v uzavřeném prostředí a bez přístupu vzduchu.
Description
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení, které slouží k nepřetržitému dávkování sypkých materiálů, zejména organických materiálů, typicky pilin, prostřednictvím dopravního potrubí s proudícím médiem (přehřátou párou) do reaktoru, kde probíhá zplyňování těchto materiálů v uzavřeném prostředí a bez přístupu vzduchu.
Dosavadní stav techniky
Existuje řada technologií, které umožňují přepravovat v potrubních systémech sypké materiály. Jedná se o technologie, které lze rozdělit do dvou základních skupin. První z nich jsou technologie, které pracují na principu tzv. zředěné fáze (Dilute Phase), kdy je dopravovaný produkt unášen dynamikou rychlosti proudícího plynu, a druhou skupinou technologie, které pracují na principu tzv. tlakové fáze (Dense Phase), kdy je produkt přepravován statickým tlakem plynu při značně pomalejší rychlosti. Obě tyto skupiny však jsou vhodné pouze pro některé případy použití. Technologie zředěné fáze používá k dodávání plynu, hlavně vzduchu, PD (Positive Displacement) dmychadel, které jsou schopny dodat potřebný objem plynu v tlacích až do přibližně 100 kPa (jednoho baru), což je limitujícím prvkem těchto systémů. Technologie tlakové fáze využívá, jak bylo řečeno, ve standardních podmínkách k přepravě materiálů vysokého tlaku, až 300 kPa (tří barů), a přeprava tímto způsobem umožňuje dopravu na mnohem větší vzdálenosti, než je tomu u fáze zředěné. Obě uvedené skupiny technologií využívají jako transportní médium hybný plyn, kterým je typicky vzduch (v případě potřeby vzniku inertního prostředí je hybným plynem dusík), kdy teplota hybných plynů se vždy pohybuje v relaci ambientní teploty. Tyto teploty jsou vyžadovány pro co nejmenší degradaci produktů přepravovaných v těchto systémech a pro případ zplyňování nejsou použitelné. Při zplyňování je totiž kladen důraz na to, aby došlo ke konverzi všech materiálů určených ke zplyňování na syntetický plyn (syngas), případně další plynné produkty, jako je metanol, etanol, čpavek apod. Pokud však zplyňování probíhá za nižších, než požadovaných teplot, dochází ke vzniku nežádoucích produktů (dehtů apod.), které následně vyžadují další zpracování.
Pro zajištění hladkého průběhu zplyňování za požadovaných vysokých teplot je tedy vhodné, aby materiál (biomasa) dodávaný do zplyňovacího reaktoru byl již předehřátý proudícím transportním médiem, např. přehřátou párou. Na zařízení sloužící k dopravě materiálů do reaktoru jsou kladeny vysoké nároky. Zařízení musí být dostatečně výkonné, aby pokiylo vysokou spotřebu těchto materiálů, a musí zajistit, aby materiál byl s transportním médiem rovnoměrně promísen a aby doprava materiálů byla kontinuální. Pouze s využitím takového zařízení bude z reaktoru získáván syntetický plyn (syngas) vysoké kvality, který může být využíván k výrobě elektrické energie, tepla, metanolu, etanolu, čpavku nebo dalších produktů. V patentu US 6 767 375 Bl je popsáno uspořádání zplyňovacího reaktoru na biomasu určeného pro produkci plynu. Tento reaktor se skládá ze dvou hlavních částí, a to vlastního reaktoru R a mixeru M napojeného na zdroj přehřáté páiy (kolem 1000 °F), ve kterém dochází k míšení přehřáté páry a materiálu, přičemž tato směs je pak dodávána do reaktoru. Mixer, v němž se piliny mísí s přehřátou párou, se skládá ze dvou rotačních turniketů umístěných nad sebou, které jsou opláštěné do cylindrické nádoby. Rotační turnikety jsou chlazeny těsnicím tlakovým plynem, přiváděným do spodní části rotoru turniketu. Ve spodní části této nádoby je kónická mísící komora, do které proudí přehřátá pára tangenciálním hrdlem tak, aby docházelo k cyklonovému pohybu míšené páry a pilin. Vstup páry je ve spodní části kónického dílu komory a při expanzi v tomto prostoru směrem nahoru je směs nasměrována do výstupu, umístěného v horní části. Popsané řešení se však v praxi jeví jako nepoužitelné, a to hned z několika důvodů. Použité rotační turnikety ani v dnešní době (uváděny jsou turnikety Fuller Kovako) nejsou schopné pracovat při tlaku 350 kPa (3,5 baru) a hlavně nejsou současně ani zdaleka konstruovány pro teploty kolem 550 °C. Ktomu, aby si udržely rotační
-1 CZ 304802 B6 turnikety těsnost rotoru je nutné, aby vůle mezi vnitřním průměrem pláště a hranami rotoru bylo co nejmenší (0,08 až 0,1 mm), tj. aby byla zachována co největší těsnost. Problém, který představuje vysoká teplota a s ní spojená roztažnost materiálu, spolu s plněním chladného vstupního materiálu, je zpravidla důvodem k zadření rotoru. Pokud se vůle zvětší, aby nedocházelo k zadržení rotoru, nastává další problém, kterým je vysoký únik plynu kolem rotoru, který je pod vysokým tlakem, a vzhledem k tomu, že materiál je dodáván z prostředí, kde je atmosférický tlak a ambientní teplota, dojde ke kondenzaci páry, přičemž zkondenzovaná kapalina se spojí s plněným materiálem a ucpe rotor. Výše uvedené důvody degradují funkčnost tohoto zařízení a tvoří zásadní překážky pro jeho praktické nasazení. Vzhledem k tomu, co je uvedeno výše, jsou rotační turnikety popisované v US patentu velmi těžko ve výše popsaném uspořádání použitelné. A to díky svým netěsnostem a možnému úniku přehřáté tlakové páry vzhůru skrz netěsnosti mezi hroty rotorů a pláštěm rotujícího turniketu, což snižuje nejen efektivnost plnění rotoru dopravovaným materiálem, např. pilinami, ale i možnou kondenzaci páry v rotoru, který je chlazen chladným těsnicím plynem. Takovéto těsnění je nepraktické, i když jsou použity dva rotační turnikety nad sebou.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je navrhnout nový způsob a novou konstrukci zařízení k nepřetržitému dávkování sypkých materiálů prostřednictvím dopravního potrubí s transportním médiem-hybným plynem o vysoké teplotě a tlaku, např. přehřátou párou o teplotě 550 °C, do zplyňovacího reaktoru, a zároveň by bylo schopno nabídnout takové kontinuální plnění zplyňovacího reaktoru ve velkém množství. Dalším cílem je, aby navržené zařízení splňovalo podmínku spolehlivé a dlouhodobé funkce a bylo.schopné průmyslového nasazení.
Podstata zařízení pro kontinuální dávkování sypkých materiálů do zplyňovacího reaktoru dle předloženého vynálezu spočívá v tom, že zařízení je tvořeno dopravním potrubím s pod tlakem proudícím plynem vedoucím do zplyňovacího reaktoru a alespoň dvěma tlakovými nádobami opatřenými horním uzávěrem pro přísun sypkých materiálů a dolním uzávěrem pro výdej sypkých materiálů, přičemž každá tlaková nádoba je dále vybavena odvětrávacím ventilem, tlakovacím ventilem, ventilem pro injektáž tlakové přehřáté páry, horním a spodním čidlem měření hladiny, čidlem měření teploty na tlakové nádobě a čidlem měření tlaku na tlakové nádobě, kdy zařízení dále zahrnuje regulátor tlakování přehřáté páry, regulátor injektáže přehřáté páry, čidlo měření tlaku na zásobovacím potrubí přehřáté páry, čidlo měření teploty na zásobovacím potrubí přehřáté páry a řídicí jednotku, přičemž na dolní uzávěr každé tlakové nádoby navazuje dopravník, při jehož konci je uspořádán potrubní injektor směřující do toku transportního média v dopravním potrubí.
Výše uvedené zařízení umožňuje kontinuální plnění zplyňovacího rektoru prostřednictvím dopravního potrubí s proudícím plynem vysokého tlaku (přehřátá pára, vzduch, CO2, dusík) a teploty sypkými hmotami různých materiálů o rozdílných měrných hmotnostech, typicky pilinami, o rozměru částic do 3,5 mm, ze zásobníku, ve kterém je materiál skladován při normálním atmosférickém tlaku a teplotě, a to v požadovaném množství a výkonu (až 2,5 t/h), kde transportním médiem je proudící přehřátá pára o teplotě kolem 550 °C. Kapacitně je možné řešení navyšovat přímou úměrou. Uvedeným uspořádáním zařízení je dosaženo vyrovnání tlaku a teploty mezi prostředím zařízení, ze kterého je dodáván sypký materiál (piliny), a prostředím dopravního potrubí, kde proudí nosné médium (přehřátá pára při 550 °C). Zařízení, jak je navrženo, je konstrukčně vhodné pro vybavení instrumentací k plné automatizaci provozu.
Pro kontinuální proces je nezbytné, aby zařízení obsahovalo přinejmenším 2 tlakové nádoby, které pracují v přímé a okamžité vzájemné návaznosti.
Výhodné je, pokud jsou horní uzávěr a dolní uzávěr řešeny jako nožová šoupátka nebo klapky, např. tzv. tripple offset ventily (jako např. ventil Vanessa), vhodné pro vysoké teploty a tlaky.
-2CZ 304802 B6
Tyto šoupátka nebo ventily jsou výhodné pro jejich plnou průchodnost, čímž se zmenšuje možnost přemostění dopravovaných materiálů.
Horní uzávěr může být uspořádán na plnicím hrdle, např. typu DN 300 nebo DN 250 tlakové komory. Jako výhodnější se jeví použití DN 300, protože čím je větší průchod, tím menší je možnost přemostění a tím lepší průtok.
Dopravník vedoucí sypké materiály od dolního uzávěru směrem k potrubnímu injektoru je s výhodou proveden jako šnekový dopravník, který díky své konstrukci a vlastnostem plně vyhovuje požadavkům na práci v rámci tlakového válcového zařízení a není u něj riziko, že se ucpe.
Způsob kontinuálního dávkování sypkých materiálů do zplyňovacího reaktoru dle vynálezu spočívá v tom, že alespoň dvě tlakové nádoby střídavě jsou plněny a dodávají sypké materiály prostřednictvím dopravního potrubí s pod tlakem proudícím plynem do zplyňovacího reaktoru, přičemž v rámci jednoho cyklu tlakových nádob je každá tlaková nádoba předehřátá, poté je uskutečněno vlastní plnění tlakové nádoby, po ukončení plnění probíhá natlakování tlakové nádoby, po natlakování je dodáván sypký materiál z tlakové nádoby do dopravního potrubí s proudícím médiem vedoucím do zplyňovacího reaktoru a na závěr dochází k odvětrání tlakové nádoby.
V návaznosti na výše detailně popsané zařízení pro kontinuální dávkování sypkých materiálů do zplyňovacího reaktoru uvedený způsob kontinuálního dávkování sypkých materiálů do zplyňovacího reaktoru spočívá v tom, že zahrnuje následující kroky:
- předehřátí tlakové nádoby,
- kontrola prázdnosti tlakové nádoby dolním čidlem hladiny,
- otevření horního uzávěru a zahájení plnění tlakové nádoby sypkým materiálem,
- ukončení plnění tlakové nádoby a uzavření horního uzávěru,
- natlakování tlakové nádoby, s výhodou na stejný tlak, jako je tlak proudícího média v dopravním potrubí,
- spuštění dopravníku ústícího potrubním injektorem do dopravního potrubí a otevření dolního uzávěru tlakové nádoby,
- dodávání sypkého materiálu z dopravního potrubí s proudícím médiem do zplyňovacího reaktoru,
- uzavření dolního uzávěru tlakové nádoby,
- otevření odvětrávacího ventilu tlakové nádoby a zastavení dopravníku, přičemž uvedené kroky jsou prováděny u alespoň dvou tlakových nádob, které alternují v plnění a dodávání sypkých materiálů prostřednictvím dopravního potrubí do zplyňovacího reaktoru.
V průběhu cyklu může proběhnout kontrola prázdnosti tlakové nádoby dolním čidlem hladiny, a to jak před předehřátím tlakové nádoby, tak po předehřátí před začátkem plnění. Plnění tlakové nádoby sypkým materiálem je typicky zahájeno po otevření horního uzávěru a po naplnění je horní uzávěr uzavřen.
Cílem natlakování tlakové nádoby je přiblížit tlak v tlakové nádobě tlaku proudícího média v dopravním potrubí. Ve výhodném provedení je tlaková nádoba natlakována na stejný tlak, jako je tlak proudícího média v dopravním potrubí. Natlakování tlakové nádoby dosáhneme nej častěji přehřátou párou, tedy stejným médiem, které proudí v dopravním potrubí (alternativním médiem však může být i CO2 nebo dusík, což je odvislé na požadavcích pro konečné složení produkovaného plynu).
-3CZ 304802 B6
Sypké materiály z tlakové nádoby jsou do dopravního potrubí s proudícím médiem dodávány prostřednictvím dopravníku, který se spouští před otevřením dolního uzávěru tlakové nádoby. Po ukončení dodávání sypkého materiálu dochází k uzavření dolního uzávěru tlakové nádoby a poté k otevření odvětrávacího ventilu tlakové nádoby a zastavení dopravníku.
Ve výhodném provedení tedy v rámci jednoho cyklu tlakových nádob vlastnímu plnění tlakové nádoby předchází její předehřátí, po ukončení plnění probíhá natlakování tlakové nádoby na stejný tlak, jako je tlak proudícího média v dopravním potrubí, po natlakování je dodáván sypký materiál do dopravního potrubí s proudícím médiem vedoucím do zplyňovacího reaktoru a na závěr dochází k odvětrání tlakové nádoby. V průběhu cyklu může proběhnout kontrola prázdnosti tlakové nádoby dolním čidlem hladiny, a to jak před předehřátím tlakové nádoby, tak po předehřátí před začátkem plnění. Plnění tlakové nádoby sypkým materiálem je typicky zahájeno po otevření horního uzávěru a po naplnění je homí uzávěr uzavřen. Natlakování tlakové nádoby dosáhneme nej častěji přehřátou párou, tedy stejným médiem, které proudí v dopravním potrubí (alternativním médiem však může být i CO2 nebo dusík, což je odvislé na požadavcích pro konečné složení produkovaného plynu). Sypké materiály z tlakové nádoby jsou do dopravního potrubí s proudícím médiem dodávány prostřednictvím dopravníku, který se spouští před otevřením dolního uzávěru tlakové nádoby. Po ukončení dodávání sypkého materiálu dochází k uzavření dolního uzávěru tlakové nádoby a poté k otevření odvětrávacího ventilu tlakové nádoby a zastavení dopravníku.
Při kontinuální dopravě sypkých materiálů podle vynálezu je výhodné, když ukončení plnění tlakové nádoby proběhne na základě kontroly naplnění tlakové nádoby horním čidlem hladiny nebo dodání předem daného množství sypkého materiálu. Plnění tlakové nádoby může být také ukončeno na základě měření váhy tlakové nádoby tenzometry.
Uzavření dolního uzávěru tlakové nádoby proběhne s výhodou na základě kontroly prázdnosti tlakové nádoby dolním čidlem hladiny. K uzavření dolního uzávěru však může dojít také na základě měření váhy tlakové nádoby tenzometry.
Tlakové nádoby jsou zpravidla předehřívány přehřátou párou, která je mj. využívána jako transportní médium v dopravním potrubí vedoucím do zplyňovacího reaktoru, a to typicky na provozní teplotu 500 °C.
K regulaci tlaku přehřáté páry, která je zpravidla produkována za mnohem vyšších tlaků, než jsou tlaky udržované v potrubí (jako výhodné se jeví tlaky cca 300 až 350 kPa) slouží regulátor tlakování a regulátor injektáže přehřáté páry. Tyto regulátory zajistí optimální rychlost průchodu paliva zařízením dle vynálezu i reaktorem. Pokud by byl tlak vyšší, pak by palivo prošlo zařízením a následně reaktorem rychleji, což by mělo za následek nedokonalé zplynění paliva. Pokud by byl tlak nižší, nevyužije zplyňovací reaktor maximálně svoji kapacitu). Regulátory jsou ve výhodném provedení mechanické a regulují příchozí tlak na požadovaný tlak v dopravním potrubí (350 kPa) a na injektáži (360 kPa).
S výhodou mohou být v rámci zařízení dle vynálezu uspořádána čidla měření teploty, a to jak na tlakové nádobě, tak na zásobovacím potrubí přehřáté páry. Tato čidla mají informativní charakter a slouží k monitorování podmínek uvnitř zařízení. Jejich výstupy mohou být zobrazeny na kontrolním panelu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude objasněn pomocí přiloženého výkresu, kde je schematicky znázorněno zařízení pro kontinuální dávkování sypkých materiálů do zplyňovacího reaktoru.
-4CZ 304802 B6
Příklady provedení vynálezu
Zařízení pro kontinuální dávkování sypkých materiálů prostřednictvím přívodního potrubí s proudícím médiem do zplyňovacího reaktoru dle vynálezu bude osvětleno na příkladném provedení popsaném v následném textu.
Zařízení pro kontinuální dávkování sypkých materiálů do zplyňovacího reaktoru je znázorněno na obr. 1. Zařízení v tomto provedení sestává z následujících částí:
a) Dopravní potrubí s pod tlakem proudícím plynem vedoucí do zplyňovacího reaktoru.
b) Dvě tlakové nádoby i, které se skládají z plnicího hrdla DN 300 nebo DN 250 (preferenčně DN 300), které je osazeno horním uzávěrem 2 v tomto případě nožovým šoupátkem s elektrickým nebo pneumatickým pohonem, jako např. ITT Fabri-Valve F39 Slide Gate Valve nebo DeZurik model KGL Slide Gate (nebo klapkou, jako např. tripple offset Vanessa valve). Nožové šoupátko slouží jako horní uzávěr 2 plnění pilin ze zásobníku umístěném nad popisovaným zařízením. Spodním uzávěrem 3 v podobě stejného nožového šoupátka je vybaveni výstup z tlakové nádoby i.
c) Pod spodním uzávěrem 3 je uspořádán šnekový dopravník 4, konstruovaný na teplotu 550 °C a tlak jako je v dopravním potrubí a tlakové nádobě I (170 až 350 kPa).
d) Na konci šnekového dopravníku 4 je potrubní injektor 10. přes který je sypký materiál předán do toku transportního média, v tomto případě proudící přehřáté páry. Odborníkům znalým podmínek pneumatické dopravy je známo, že poměry plynu (v tomto případě páry) a množství sypkého materiálu, jsou důležitým faktorem při uvedení sypkého produktu do pohybu. V našem případě poměr 1:1, tj. 1 kg páry na 1 kg pilin.
e) Tlaková nádoba J_, která je důležitou součástí tohoto zařízení, je konstruována na provozní teplotu 550 °C a provozní tlak 350 kPa. Tato je vybavena horním a spodním čidlem 8 úrovně hladiny. Dále je vybavena teplotním čidlem 11, dále pak odvětrávacím ventilem 5, který je důležitý před začátkem plnění, dále pak ventilem 7 pro injektáž tlakové páry do tlakové nádoby 1 jako prevence přemostění sypkého materiálu a tlakovým ventilem 6 sloužícím pro tlakování tlakovací nádoby 1 před tím, než je otevřen spodní uzávěr 3, tj. nožové šoupátko a začne dávkování materiálů do potrubí. Tyto ventily jsou typicky ventily kulovými, které jsou souměrně rozmístěny po celé výšce a obvodu tlakové nádoby i.
Výše popsané zařízení je v dopravním systému umístěno dvakrát, přičemž obě zařízení jsou připojena ke stejnému potrubí. Důvodem proto je, aby bylo dosaženo nepřetržitého provozu, kdy jedno zařízení dodává sypký materiál do potrubí, zatímco druhé se nachází ve stadiu plnění z horního zásobníku.
Součástí zařízení pro kontinuální dávkování sypkých materiálů je také řídicí jednotka, která přijímá a vyhodnocuje informace z přítomných čidel a na jejich základě řídí práci jednotlivých ventilů, uzávěrů, dopravníku 4 a potrubního injektoru 15.
Způsob kontinuálního dávkování sypkých materiálů do zplyňovacího reaktoru zařízením dle vynálezu sestává z následujících kroků: nejprve jsou tlakové nádoby 1 předehřátý na provozní teplotu 500 °C přehřátou párou, která do tlakové nádoby 1 proudí tlakovacím ventilem 6, přičemž pára následně odchází z tlakové nádoby i odvětrávacím ventilem 5. Po předehřátí a po kontrole dolním čidlem 8 hladiny, které potvrdí, že je tlaková nádoba I prázdná, se otevře horní uzávěr 2 (nožové šoupátko instalované na zásobníku), přičemž dolní uzávěr 3 zůstává zavřen. Následně je tlaková nádoba i horním uzávěrem 2 naplněna pilinami ze zásobníku. Horní čidlo 8 měření hladiny hlídá, aby nebyla tlaková nádoba 1 přeplněna. V případě dosažení hladiny se horní uzávěr 2 tlakové nádoby i uzavře. Pokud hladina dosažena není, pak se horní uzávěr 2 uzavře na pokyn
-5CZ 304802 B6 řídicí jednotky, který sleduje váhu zásobníku a při dosažení nulové váhy vydá pokyn k zavření. Načež po uzavření horního uzávěru 2 je tlaková nádoba I natlakována na stejný tlak, jako je tlak proudící páry v dopravním potrubí. Kontrolu výše tlaku v tlakové nádobě 1 umožňuje v tlakové nádobě i instalované čidlo 12 měření tlaku na tlakové nádobě I, jehož měřené hodnoty jsou řídicí jednotkou porovnávány s hodnotami získanými čidlem J_3 měření tlaku na zásobovacím potrubí. Po natlakování tlakové nádoby I se rozběhne šnekový dopravník 4 a otevře dolní uzávěr 3. Sypký materiál, v tomto případě piliny, je dávkován z tlakové nádoby i v požadovaném množství šnekovým dopravníkem 4 a prostřednictvím potrubního injektoru 15 do dopravního potrubí a dopravován do procesu zplynění ve zplyňovacím reaktoru. Množství dodávaného sypkého materiálu je dáno otáčkami šnekového dopravníku, které jsou řízeny frekvenčním měničem. Šnekový dopravník je konstruován s ohledem na požadované množství dávkování. Po vyprázdnění tlakové nádoby 1 se na pokyn čidla 8 měření spodní hladiny uzavře spodní uzávěr 3 a otevře se odvětrávací ventil 5. Poté se šnekový dopravník 4 zastaví, typicky s několikavteřinovým zpožděním. V čase, ve kterém dochází k vyprazdňování první tlakové nádoby 1 se druhá tlaková nádoba I plní výše popsaným způsobem z druhého zásobníku pilin, přičemž pro zajištění nepřetržitého provozu technologického zařízené obě tlakové nádoby 1 alternují v plnění a vyprazdňování.
Tlaková nádoba i je typicky plněna pilinami v předem odváženém množství. Piliny jsou dodávány do tlakové nádoby ze zásobníku sypkého materiálu, který je plněn ze sušičky pilin, kde jsou piliny připraveny ve vlhkosti 10 až 15 % (váhové), přičemž zásobník sypkého materiálu je usazen na tenzometrech a po dosažení požadované váhy se pásový dopravník dodávající piliny ze sušičky pilin zastaví a přestane dodávat.
Průmyslové využití
Zařízení pro kontinuální dávkování sypkých materiálů prostřednictvím přívodního potrubí s proudícím médiem do zplyňovacího reaktoru dle tohoto vynálezu je vhodné zejména pro zplyňování organických materiálů, které probíhá za vysoké teploty a tlaku a s použitím přehřáté páry jako nosného média.
Claims (7)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Zařízení pro nepřetržité dávkování sypkých materiálů do zplyňovacího reaktoru obsahující dopravní potrubí s pod tlakem proudícím plynem vedoucím do zplyňovacího reaktoru, vyznačující se tím, že je dále tvořeno alespoň dvěma tlakovými nádobami (1) opatřenými horním uzávěrem (2) pro přísun sypkých materiálů a dolním uzávěrem (3) pro výdej sypkých materiálů, přičemž každá tlaková nádoba (1) je dále vybavena odvětrávacím ventilem (5), tlakovacím ventilem (6), ventilem (7) pro injektáž tlakové přehřáté páry, horním a spodním čidlem (8) měření hladiny, čidlem (11) měření teploty na tlakové nádobě a čidlem (12) měření tlaku na tlakové nádobě, kdy zařízení dále zahrnuje regulátor (9) tlakování přehřáté páry, regulátor (10) injektáže přehřáté páry, čidlo (13) měření tlaku na zásobovacím potrubí přehřáté páry, čidlo (14) měření teploty na zásobovacím potrubí přehřáté páry a řídicí jednotku, přičemž na dolní uzávěr (3) každé tlakové nádoby (1) navazuje dopravník (4), při jehož konci je uspořádán potrubní injektor (15) směřující do toku transportního média v dopravním potrubí.
- 2. Způsob kontinuálního dávkování sypkých materiálů do zplyňovacího reaktoru, vyznačující se tím, že alespoň dvě tlakové nádoby jsou střídavě plněny a dodávají sypké materiály prostřednictvím dopravního potrubí s pod tlakem proudícím plynem do zplyňovacího reaktoru, přičemž v rámci jednoho cyklu tlakových nádob je každá tlaková nádoba předehřátá, poté je uskutečněno vlastní plnění tlakové nádoby, po ukončení plnění probíhá natlakování tlakové nádo-6CZ 304802 B6 by, po natlakování je dodáván sypký materiál z tlakové nádoby do dopravního potrubí s proudícím médiem vedoucím do zplyňovacího reaktoru a na závěr dochází k odvětrání tlakové nádoby.
- 3. Způsob kontinuálního dávkování sypkých materiálů do zplyňovacího reaktoru podle nároku 2, vyznačující se tím, že zahrnuje následující kroky:- předehřátí tlakové nádoby (1),- kontrola prázdnosti tlakové nádoby (1) dolním čidlem (8) hladiny,- otevření horního uzávěru (2) a zahájení plnění tlakové nádoby (1) sypkým materiálem,- ukončení plnění tlakové nádoby (1) a uzavření horního uzávěru (2),- natlakování tlakové nádoby (1) na stejný tlak, jako je tlak proudícího média v dopravním potrubí,- spuštění dopravníku (4) ústícího potrubním injektorem (15) do dopravního potrubí a otevření dolního uzávěru (3) tlakové nádoby (1),- dodávání sypkého materiálu z dopravního potrubí s proudícím médiem do zplyňovacího reaktoru,- uzavření dolního uzávěru (3) tlakové nádoby (1) a otevření odvětrávacího ventilu (5) tlakové nádoby (1) a zastavení dopravníku (4), přičemž uvedené kroky jsou prováděny u alespoň dvou tlakových nádob (1), které alternují v plnění a dodávání sypkých materiálů prostřednictvím dopravního potrubí do zplyňovacího reaktoru.
- 4. Způsob kontinuálního dávkování sypkých materiálů podle nároku 3, vyznačující se tím, že ukončení plnění tlakové nádoby (1) proběhne na základě kontroly naplnění tlakové nádoby (1) homím čidlem hladiny (8) nebo dodání předem daného množství sypkého materiálu.
- 5. Způsob kontinuálního dávkování sypkých materiálů podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že uzavření dolního uzávěru (3) tlakové nádoby (1) proběhne na základě kontroly prázdnosti tlakové nádoby (1) dolním čidlem hladiny (8).
- 6. Způsob kontinuálního dávkování sypkých materiálů podle některého z nároků 2 až 5, vyznačující se tím, že tlakové nádoby (1) jsou předehřátý přehřátou párou.
- 7. Způsob kontinuálního dávkování sypkých materiálů podle některého z nároků 2 až 6, vyznačující se tím, že tlakové nádoby (1) jsou předehřátý na provozní teplotu 500 °C.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2013-390A CZ2013390A3 (cs) | 2013-05-27 | 2013-05-27 | Zařízení pro nepřetržité dávkování sypkých materiálů do zplyňovacího reaktoru |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2013-390A CZ2013390A3 (cs) | 2013-05-27 | 2013-05-27 | Zařízení pro nepřetržité dávkování sypkých materiálů do zplyňovacího reaktoru |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ304802B6 true CZ304802B6 (cs) | 2014-10-29 |
CZ2013390A3 CZ2013390A3 (cs) | 2014-10-29 |
Family
ID=51794519
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ2013-390A CZ2013390A3 (cs) | 2013-05-27 | 2013-05-27 | Zařízení pro nepřetržité dávkování sypkých materiálů do zplyňovacího reaktoru |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ2013390A3 (cs) |
Citations (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JP2007269946A (ja) * | 2006-03-31 | 2007-10-18 | Hiroshima Univ | 超臨界水によるバイオマスガス化システム |
CN101761246A (zh) * | 2009-12-23 | 2010-06-30 | 李远辉 | 一种低碳生态与抗灾型结构的楼房 |
CN202400828U (zh) * | 2011-11-14 | 2012-08-29 | 慕健强 | 一种具有过滤功能的漏斗 |
CN202430180U (zh) * | 2012-01-12 | 2012-09-12 | 无锡湖光工业炉有限公司 | 生物质气化炉的进料设备 |
-
2013
- 2013-05-27 CZ CZ2013-390A patent/CZ2013390A3/cs not_active IP Right Cessation
Patent Citations (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JP2007269946A (ja) * | 2006-03-31 | 2007-10-18 | Hiroshima Univ | 超臨界水によるバイオマスガス化システム |
CN101761246A (zh) * | 2009-12-23 | 2010-06-30 | 李远辉 | 一种低碳生态与抗灾型结构的楼房 |
CN202400828U (zh) * | 2011-11-14 | 2012-08-29 | 慕健强 | 一种具有过滤功能的漏斗 |
CN202430180U (zh) * | 2012-01-12 | 2012-09-12 | 无锡湖光工业炉有限公司 | 生物质气化炉的进料设备 |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ2013390A3 (cs) | 2014-10-29 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN101205019B (zh) | 用于消除固体运送系统中过程气体泄漏的系统和方法 | |
JP5370951B2 (ja) | 流れの悪いバルク材の空気輸送方法および装置 | |
CN101351264B (zh) | 用于颗粒物质的真空传输速度控制装置和方法 | |
EP0021222B1 (fr) | Procédé et installation de dosage et de transport par voie pneumatique de matières solides vers une enceinte sous pression | |
CN105775748B (zh) | 一种旋转给料式粉煤定量进料输送装置及方法 | |
RU2539406C2 (ru) | Дозатор, установка для транспортировки плотного потока и способ подачи пылевидного насыпного материала | |
US20090173005A1 (en) | Feed System | |
US4592679A (en) | Pneumatic conveying process and apparatus | |
CN107074463B (zh) | 对闭锁料斗中的散装材料的加压 | |
US10086993B2 (en) | Conveying system for injecting material at a convey line pressure | |
KR102045777B1 (ko) | 공압 수송에 의해 가루 물질을 분배하기 위해 물질이 저장되는 가압 저장부를 감압하는 감압부를 포함하는 장치 | |
CZ304802B6 (cs) | Zařízení pro nepřetržité dávkování sypkých materiálů do zplyňovacího reaktoru | |
JP6533012B2 (ja) | ロックホッパー内でのバルク材料の増強加圧 | |
JP4342133B2 (ja) | 処理物の供給装置及び方法 | |
CN205616245U (zh) | 一种旋转给料式粉煤定量进料输送装置 | |
KR101355559B1 (ko) | 고압 분체원료 기류수송장치 | |
US3285295A (en) | Method and apparatus for filling containers with powdered or granular materials | |
JP2542212B2 (ja) | 樹脂材料の気力輪送方法及び装置 | |
CZ291088B6 (cs) | Způsob řízení zařízení k dodávání sypkého materiálu | |
JPH051307A (ja) | 粉体吹込方法 | |
CA1263530A (en) | Injection of pulverulent materials by pneumatic means | |
LU92944B1 (en) | Installation for distribution of granular or powder material via pneumatic transport comprising a device for pressurizing and depressurizing a dispensing hopper for storage of said material | |
CN111790313A (zh) | 一种间歇液相本体法聚丙烯催化剂自动加料系统 | |
NO345708B1 (no) | System for transport av fiskefôr | |
JP2023500335A (ja) | 固体原材料を補充及び移送するためのユニット |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20150527 |