CZ304200B6 - Potravinový přípravek s čerstvým chmelem a způsob jeho výroby - Google Patents

Potravinový přípravek s čerstvým chmelem a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ304200B6
CZ304200B6 CZ2011-653A CZ2011653A CZ304200B6 CZ 304200 B6 CZ304200 B6 CZ 304200B6 CZ 2011653 A CZ2011653 A CZ 2011653A CZ 304200 B6 CZ304200 B6 CZ 304200B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
homogenate
hop
fresh
mixture
hops
Prior art date
Application number
CZ2011-653A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2011653A3 (cs
Inventor
Milan Houška
Jan Strohalm
Alexandr Mikyška
Pavel Čermák
Original Assignee
Výzkumný ústav potravinářský Praha, v.v.i.
Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a.s.
Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou, státní příspěvková organizace
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný ústav potravinářský Praha, v.v.i., Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a.s., Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou, státní příspěvková organizace filed Critical Výzkumný ústav potravinářský Praha, v.v.i.
Priority to CZ2011-653A priority Critical patent/CZ304200B6/cs
Publication of CZ2011653A3 publication Critical patent/CZ2011653A3/cs
Publication of CZ304200B6 publication Critical patent/CZ304200B6/cs

Links

Landscapes

  • Jellies, Jams, And Syrups (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)

Abstract

Potravinový přípravek s čerstvým chmelem, obsahující homogenát z čerstvého chmele ošetřený vysokým tlakem, obsahuje nosič ve formě hydrokoloidů. Dále obsahuje ochucující látky, vitamíny, minerální látky. Způsob výroby potravinového přípravku s čerstvým chmelem, se provádí tak, že homogenát čerstvého chmele ošetřený vysokým tlakem se přidává do rozpuštěné formy hydrokoloidů. Homogenát se po smíchání s hydrokoloidy ohřeje na teplotu 70 .degree.C až teplotu varu směsi po dobu minimálně 10 sec a dále se směs chladí na licí teplotu a plní se do forem nebo za horka do spotřebního obalu. Homogenát, který byl ošetřen teplotou maximálně 121 .degree.C, se smíchá s připraveným hydrokoloidem, směs se chladí na licí teplotu a plní do forem nebo se plní za horka do spotřebního obalu. Do připraveného hydrokoloidu se vmíchají ochucující látky, vitamíny a minerální látky.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká potravinového přípravku s čerstvým chmelem a způsobu jeho výroby.
Dosavadní stav techniky
Dosud se pro celou výrobu poživatin používá sušeného chmele, nebo výtažků ze sušeného chmele. Sušený chmel se používá při přípravě jakostního ležáckého piva, nealkoholických nápojů, do čajových směsí, žvýkaček, lízátek, pastilek a kapslí určených k nejrůznějším druhům posílení či úlevám organismu. Při sušení však dochází ke ztrátám některých látek obsažených v čerstvém chmelu, které tak přicházejí nazmar. Například hořké kyseliny chmele i chmelové silice jsou látky poměrně nestabilní. Alfa a beta hořké kyseliny se za přístupu vzduchu při ohřevu nevratně transformují na nespecifické pryskyřice, u silic dochází k těkání a oxidaci zejména některých terpenických složek. To vše má za následek snížení pivovarské hodnoty chmele. Zpracováním na chmelové výrobky se tento proces podstatně zpomaluje, i když zcela nezastaví. I přes šetrné podmínky zpracování čerstvě sklizeného chmele k určitým změnám v obsahu i složení sekundárních metabolitů přesto dochází. Další nevýhodou dosavadního způsobu uchovávání chmele je nutnost odpařování vody, neboť je třeba dodat její výparné teplo, což představuje při jejím obsahu v zeleném chmelu přibližně 75 % obrovské náklady na energii.
Další nevýhodou dosavadního způsobuje trvanlivost slisovaného sušeného chmele nebo granulí (asi jeden rok bez výraznějších ztrát obsahových látek při skladování v evakuovaných obalech v chladu). Přitom při skladování jsou zapotřebí relativně velké skladovací objemové kapacity, což se částečně odstraňuje prováděním granulace. Uchování čerstvého chmele je známo z patentu CZ 300 164, podle něhož se vyrobí chmelový homogenát upravený vysokým tlakem, který se uchovává v uzavřených obalech v chladicích skladech do jeho použití.
V současné době se zpracovává asi 2/3 sušeného chmele na granule a 1/3 na extrakty. Čerstvý chmel se nezpracovává vůbec. Způsob získávání extraktů je však velice technologicky i finančně náročný a extrahována je jen část biologicky a senzoricky aktivních látek. Pokusy s uchováním čerstvého chmelu pro výrobu piva ve zmraženém stavu, podle popisu vynálezu kAO217 206 CZ, ztroskotaly na ekonomice technologie výroby a hlavně uchování výrobku. Způsob prodloužení trvanlivosti potravin řeší patent US 2005112252, který používá vysoký hydrostatický tlak pro inaktivaci patogenních mikroorganizmů. Úprava zajišťující zachování látek ve chmelovém extraktu se vyskytuje i v patentu GB 1 024 372, kde se míchá chmelový extrakt s cukrem a směs se podrobí jednostrannému stlačení s cílem tvarování.
Pro výrobu výše citovaných potravinových přípravků se používá zejména sušený chmel.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje potravinový přípravek s čerstvým chmelem a způsob jeho výroby, podle tohoto vynálezu, jehož podstatou je, že obsahuje homogenát z čerstvého chmele ošetřený vysokým tlakem, a že obsahuje nosič ve formě hydrokoloidů. Potravinový přípravek s čerstvým chmelem dále obsahuje ochucující látky. Potravinový přípravek s čerstvým chmelem dále obsahuje vitamíny. Potravinový přípravek s čerstvým chmelem, dále obsahuje minerální látky.
Způsob výroby potravinového přípravku s čerstvým chmelem, spočívá v tom, že homogenát čerstvého chmele, ošetřený všestranným vysokým tlakem (vysokotlakou pasterací), se přidává do rozpuštěné formy hydrokoloidů.
Způsob výroby potravinového přípravku s čerstvým chmelem, dále spočívá v tom, že homogenát se po smíchání s hydrokoloidy ohřeje na teplotu 70 °C až teplotu varu směsi po dobu minimálně 10 sec, že se dále směs chladí na licí teplotu a plní do forem nebo se plní za horka do spotřebního obalu.
Způsob výroby potravinového přípravku s čerstvým chmelem, spočívá rovněž v tom, že homogenát, který byl ošetřen teplotou maximálně 121 °C, se smíchává s připraveným hydrokoloidem, a že se směs dále chladí na licí teplotu a plní do forem nebo se plní za horka do spotřebního obalu.
Způsob výroby potravinového přípravku s čerstvým chmelem spočívá rovněž v tom, že do připraveného hydrokoloidů se vmíchají ochucované látky, vitamíny a minerální látky.
Podstatou vynálezuje použití chmelového homogenátu, kteíý se získává zpracováním čerstvého chmele bez použití tepla jen homogenizací za vakua s následným ošetřením vysokotlakou pasterací, zachovávající veškeré obsahové látky a přitom dochází k prodloužení trvanlivosti homogenátu. Takto získaný chmelový homogenát se pak za jistých podmínek přidává do nosičů ve formě hydrokoloidů a po doplnění o přídavné obohacující látky se zpracovává na formu tuhou - bonbony, nebo formu kašovitou, plněnou do jednorázových jednoporcových obalů.
Potravinový přípravek s čerstvým chmelem podle tohoto vynálezu má výhodu v tom, že čerstvý chmel se dostává do zažívacího traktu, kde má příznivé zdravotní účinky.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Směs sestává z 8,5 g želatiny, 100 ml vody, 12 g chmelového homogenátu, získaného za použití tlaku 500 MPa, 14,5 g cukru, 2 g kyseliny askorbové se smíchá a ponechá 4,5 h bobtnat. Pak se směs ohřeje na 20 minut na 58 až 75 °C, teplá směs se naplnění do úzkých PA/PE sáčků. Poté se produkt uloží do chladničky na 60 až 120 min ztuhnout. Po ztuhnutí se produkt krájí a obaluje v cukrářském pudru, ponechá oschnout a balí bez vakua do PA/PE sáčků. Výrobek obsahuje cukr. Výhodou je průhlednost želatiny, která umožní vidět chmelový homogenát.
Příklad 2
Směs sestává z 8 g želatiny, 30 g tekutého sladového výtažku tmavého, 30 g cukru, 33 g vody, 8 g chmelového homogenátu, získaného za použití tlaku 450 MPa, 1 g kyseliny askorbové. Želatina s vodou se nechá nabobtnat 4 až 5 hodiny, pak se přidají další suroviny kromě kyseliny askorbové a provede se ohřev na teplotu 70 až 95 °C s výdrží 30 až 45 minut. Po částečném vychlazení pod teplotou 60 °C se přidá kyselina askorbová a provede se lití do forem z cukrářského pudru. Směs se ponechá ztuhnout v chladničce asi 100 minut. Na sítě se provede separace odlitků od pudrové formy a nechá se oschnout. Použitím sladuje vylepšena chuť i odstraněna průhlednost.
-2 CZ 304200 B6
Příklad 3
Směs sestává z 8 g želatiny, 30 g tekutého sladového výtažku světlého, 0,06 g sucralosy, 33 g mátového čaje, 8 g chmelového homogenátu, získaného za použití tlaku 400 MPa, 1 g kyseliny askorbové. Želatina s čajem se nechá nabobtnat 4 až 5 hodiny, pak se přidají další suroviny kromě kyseliny askorbové a provede se ohřev na teplotu 70 až 95 °C s výdrží 30 až 45 minut. Po částečném vychlazení pod teplotou 60 °C se přidá kyselina askorbová a provede se lití do forem z cukrářského pudru. Ponechá se ztuhnout v chladničce asi 100 minut. Na sítě se provede separace odlitků od pudrové formy a nechá se oschnout. Při použití světlého sladu není průhlednost taková, aby bylo vidět částice chmele, jemná chuť máty potlačuje hořkost chmele a náhrada řepného cukru sucralosou je vhodná pro diabetiky.
Příklad 4
Směs sestává z 6 g želatiny, 30 g tekutého sladového výtažku světlého, 0,06 g sucralosy, 33 g mátového čaje, 10 g čaje z lékořice, 8g chmelového homogenátu, získaného za použití tlaku 550 MPa, 1 g kyseliny askorbové. Do horké směsi čajů za stálého míchání se nasype želatina a nakonec se vmíchá chmelový homogenát a udržuje se na teplotě 65 až 85 °C po dobu 20 minut, pak se vmíchají ostatní suroviny a po ochlazení na teplotu pod 60 °C se přidá kyselina askorbová. Takto připravená směs se lije do teflonových forem, předem vysypaných cukrářským pudrem a dá se do chladu ztuhnout, pak se vyklopí, obalí v cukrářském pudru, nechá zaschnout a balí. Tato receptura je časově méně náročná a dvojí ochucení ještě lépe odvádí pozornost od nahořklé chuti chmelového homogenátu.
Příklad 5
Směs obsahuje 8 g želatiny, 15 g tekutého sladového výtažku tmavého, 15 g sladu světlého, 0,06 g sucralosy, 33 g mátového čaje, 8 g chmelového homogenátu, získaného za použití tlaku 600 MPa, 1 g kyseliny askorbové. Do horkého čaje za stálého míchání se nasype želatina a udržuje se na teplotě 65 až 85 °C po dobu 20 minut, pak se vmíchá sucralosa, slad a chmelový homogenát. Po ochlazení na teplotu 60 °C se přidá kyselina askorbová. Takto připravená směs se lije do teflonových forem, předem vysypaných cukrářským pudrem, chladí se, sype cukrářským pudrem, suší a balí. Jen mírné ohřátí homogenátu způsobí jemné zvýraznění chuti chmele.
Příklad 6
Směs obsahuje 8 g pektinu, 30 g tekutého sladového výtažku tmavého, 0,06 g sucralosy, 25 g mátového čaje, 5 g homogenátu z čerstvé máty, 8 g chmelového homogenátu, získaného za použití tlaku 600 MPa, 1 g kyseliny askorbové. Do horkého čaje za stálého míchání se nasype pektin a udržuje se na teplotě 65 až 85 °C po dobu 20 minut, pak se vmíchá mátový a chmelový homogenát, sucralosa a slad. Po ochlazení na teplotu pod 60 °C se přidá kyselina askorbová. Takto připravená směs se lije do teflonových forem, předem vysypaných cukrářským pudrem, chladí se, sype cukrářským pudrem, suší a balí. Přidání obou homogenátů na konci přípravy licí směsi způsobí zvýraznění chuti chmele i máty.
Příklad 7
Směs obsahuje 6 g želatiny, 30 g tekutého sladového výtažku světlého, 0,06 g sucralosy, 30 g mátového čaje, 8 g chmelového homogenátu, získaného za použití tlaku 500 MPa, 1 g kyseliny askorbové. Do horkého čaje za stálého míchání se nasype želatina a udržuje se na teplotě 65 až
-3 CZ 304200 B6 °C po dobu 20 minut, potom se přidá sucralosa a slad. Po ochlazení na teplotu 60 °C se přidá kyselina askorbová a vmíchá se chmelový homogenát. Takto připravená směs se lije do forem z cukrářského pudru. Ponechá se ztuhnout v chladničce asi 60 minut. Na sítě se provede separace odlitků od pudrové formy a nechá se řádně oschnout. Pak se balí bez vakua do sáčků. Tato receptura dodává výrobku menší tuhost a zvýrazněnou hořkost s jemnou vůní máty.
Příklad 8
Směs obsahuje 3 g pektinu, 50 g vody, 30 g tekutého sladového výtažku světlého, 0,06 g sucralosy, 30 g mátového čaje, 30 g lékořicového čaje, 8 g chmelového homogenátu, získaného za použití tlaku 500 MPa, 1 g kyseliny askorbové. Do horké směsi čajů za stálého míchání se nasype pektin a nakonec se vmíchá chmelový homogenát a udržujeme na teplotě 85 až 90 °C po dobu 20 minut. Pak se vmíchají ostatní suroviny, krátce se dohřeje na teplotu min 75 °C a okamžitě za horka se plní do jednoporcových bariérových sáčků. Tato receptura dovoluje přípravu finální směsi kašovité konzistence.
Příklad 9
Směs obsahuje 5 g karboxymethylcelulosy, 55 g tekutého sladového výtažku tmavého, 50 g mátového čaje, 30 g lékořicového čaje, 8 g chmelového homogenátu, získaného za použití tlaku 500 MPa, 1 g kyseliny askorbové, 1 g vanilkového cukru a 150 g vody. Do horké směsi čajů a vody za stálého míchání nasype karboxymethylcelulosa a udržuje se na teplotě 85 až 90 °C po dobu 5 minut, pak se vmíchají ostatní suroviny, ale chmelový homogenát se nejdříve ohřeje ve vakuu na teplotu 121 °Cs výdrží 20 minut, pak takto teplý se přidá do směsi a okamžitě za horka se plní do jednoporcových bariérových sáčků. Tato receptura dovoluje přípravu finální směsi kašovité konzistence, ale obsahuje isoformy chmelových pryskyřic, vzniklé ošetřením chmelového homogenátu vysokou teplotou, které mají zesílené pozitivní účinky na trávicí trakt.
Průmyslová využitelnost
Řešení umožňuje použití homogenátu z čerstvého chmele k výrobě potravinových přípravků a přitom zachovat maximální množství nutričních a jinak prospěšných látek obsažených v čerstvém chmelu. Přitom použitím homogenátu ošetřeného vysokotlakou pasterací se zabraňuje mikrobiálnímu kažení finálního výrobku. Řešení umožňuje zjednodušit použití chmele tím, že není třeba provádět sušení a granulaci případně nákladnou extrakci. Spojením homogenátu s hydrokoloidy se dosáhne takové konzistence, která v žaludku nastartuje trávicí proces (na rozdíl od nízkoviskozních nápojů, které procházejí bez zádrže). Tím se umožní zdržení požitého přípravku v žaludku a prodlouží se jeho blahodárné působení na trávicí trakt.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Potravinový přípravek s čerstvým chmelem, obsahující homogenát z čerstvého chmele, vyznačující se tím, že obsahuje homogenát z čerstvého chmele ošetřený vysokým tlakem, a že obsahuje nosič ve formě hydrokoloidů.
  2. 2. Potravinový přípravek s čerstvým chmelem podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále obsahuje ochucující látky.
    -4CZ 304200 Β6
  3. 3. Potravinový přípravek s čerstvým chmelem podle předcházejících nároků, vyznačující se t í m , že dále obsahuje vitamíny.
  4. 4. Potravinový přípravek s čerstvým chmelem podle předcházejících nároků, vyznačující se t í m , že dále obsahuje minerální látky.
  5. 5. Způsob výroby potravinového přípravku s čerstvým chmelem podle nároku 1, vyznačující se tím, že homogenát čerstvého chmele, ošetřený vysokým tlakem, se přidává do rozpuštěné formy hydrokoloidů.
  6. 6. Způsob výroby potravinového přípravku s čerstvým chmelem podle nároku 5, vyznačující se tím, že homogenát se po smíchání s hydrokoloidy ohřeje na teplotu 70 °C až teplotu varu směsi po dobu minimálně 10 sec, a že se dále směs chladí na licí teplotu a plní do forem nebo se plní za horka do spotřebního obalu.
  7. 7. Způsob výroby potravinového přípravku s čerstvým chmelem podle nároku 5 nebo 6, vyznačující se tím, že homogenát, který byl ošetřen teplotou maximálně 121 °C, se smíchává s připraveným hydrokoloidem, a že se směs dále chladí na licí teplotu a plní do forem nebo se plní za horka do spotřebního obalu.
  8. 8. Způsob výroby potravinového přípravku s čerstvým chmelem podle nároků 5, 6 a 7, vyznačující se tím, že do připraveného hydrokoloidů se vmíchávají ochucuj ící látky, vitamíny a minerální látky.
CZ2011-653A 2011-10-13 2011-10-13 Potravinový přípravek s čerstvým chmelem a způsob jeho výroby CZ304200B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2011-653A CZ304200B6 (cs) 2011-10-13 2011-10-13 Potravinový přípravek s čerstvým chmelem a způsob jeho výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2011-653A CZ304200B6 (cs) 2011-10-13 2011-10-13 Potravinový přípravek s čerstvým chmelem a způsob jeho výroby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2011653A3 CZ2011653A3 (cs) 2013-04-24
CZ304200B6 true CZ304200B6 (cs) 2013-12-27

Family

ID=48137120

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2011-653A CZ304200B6 (cs) 2011-10-13 2011-10-13 Potravinový přípravek s čerstvým chmelem a způsob jeho výroby

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ304200B6 (cs)

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5770207A (en) * 1997-03-17 1998-06-23 Natrol, Incorporated Dietary supplements containing kava root extract, passion flower, chamomile flowers, hops, and schizandra fruit
CN101124990A (zh) * 2007-09-25 2008-02-20 上海亚商实业有限公司 葎草在制备抗疲劳、耐缺氧药物或保健食品中的新用途
CZ300164B6 (cs) * 2006-12-01 2009-03-04 Výzkumný ústav potravinárský Praha, v.v.i. Zpusob uchování cerstvého chmele
EP2057993A1 (en) * 2006-08-31 2009-05-13 ASAHI BREWERIES, Ltd. Method for production of hop preparation, hop preparation, antiinflammatory agent, food/beverage, and oral product
CZ23420U1 (cs) * 2011-10-13 2012-02-20 Výzkumný ústav potravinárský Praha, v.v.i. Potravinový přípravek s čerstvým chmelem

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5770207A (en) * 1997-03-17 1998-06-23 Natrol, Incorporated Dietary supplements containing kava root extract, passion flower, chamomile flowers, hops, and schizandra fruit
EP2057993A1 (en) * 2006-08-31 2009-05-13 ASAHI BREWERIES, Ltd. Method for production of hop preparation, hop preparation, antiinflammatory agent, food/beverage, and oral product
CZ300164B6 (cs) * 2006-12-01 2009-03-04 Výzkumný ústav potravinárský Praha, v.v.i. Zpusob uchování cerstvého chmele
CN101124990A (zh) * 2007-09-25 2008-02-20 上海亚商实业有限公司 葎草在制备抗疲劳、耐缺氧药物或保健食品中的新用途
CZ23420U1 (cs) * 2011-10-13 2012-02-20 Výzkumný ústav potravinárský Praha, v.v.i. Potravinový přípravek s čerstvým chmelem

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2011653A3 (cs) 2013-04-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN108719555B (zh) 一种蓝莓凝胶夹心糖果及其制备方法
CN104286735A (zh) 一种柑的加工工艺
CN102511553B (zh) 一种蒙古风味液体奶茶及其制备方法
KR101551323B1 (ko) 수화 치아시드를 포함한 음료 제조방법
CN101218952A (zh) 一种椰子糖
CN111772014A (zh) 一种冻干百香果代用茶及其制备方法
CZ23420U1 (cs) Potravinový přípravek s čerstvým chmelem
CZ304200B6 (cs) Potravinový přípravek s čerstvým chmelem a způsob jeho výroby
RU2433750C2 (ru) Пищевая композиция, обладающая диетическими и профилактическими свойствами, (варианты) и включающие ее функциональные пищевые продукты, в том числе напитки
US20210120838A1 (en) Liquid Beverage Mixture
CN104970177A (zh) 一种新型含茶冷冻饮品及其制备方法
CN105053370B (zh) 一种红枣奶茶配方及制备方法
JP2003052316A (ja) ミニブロック食品及びその製造方法
JP6073091B2 (ja) インスタントドリンクの茶飲料を製造する方法
JP2000106830A (ja) 凍結レアフーズとその製造方法
WO2003028472A1 (fr) Procede permettant d'ameliorer les proprietes physiques du the vert en poudre, et preparations a base de the vert en poudre dote de proprietes physiques ameliorees
US20210283193A1 (en) Solid honey product and method of producing the same
US20220386669A1 (en) Cannabis infused ice cream
RU2542519C1 (ru) Способ приготовления фруктово-овощного молочного желейного десерта
RU2292153C1 (ru) Способ производства помадных конфет
RU2299572C2 (ru) Способ производства шелковичного наполнителя
RU2298928C2 (ru) Способ производства черноплоднорябинового наполнителя
CA3182307A1 (en) Freeze dried, soluble three-dimensional shape comprising cocoa
RU2298935C2 (ru) Способ производства крыжовникового наполнителя
EP2724621A1 (en) Method for the manufacture of coffee liquor, coffee bars made from coffee liquor, and formulation of edible, composite coffee-based solid bars