CZ302951B6 - Textilie, zejména jednovrstvá plošná textilie a textilní výrobek s touto textilií - Google Patents

Textilie, zejména jednovrstvá plošná textilie a textilní výrobek s touto textilií Download PDF

Info

Publication number
CZ302951B6
CZ302951B6 CZ20030990A CZ2003990A CZ302951B6 CZ 302951 B6 CZ302951 B6 CZ 302951B6 CZ 20030990 A CZ20030990 A CZ 20030990A CZ 2003990 A CZ2003990 A CZ 2003990A CZ 302951 B6 CZ302951 B6 CZ 302951B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fabric
strips
hydrophobic
textile
hydrophilic material
Prior art date
Application number
CZ20030990A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2003990A3 (cs
Inventor
Hes@Luboš
Hesová@Ludmila
Original Assignee
Moira Cz, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Moira Cz, A.S. filed Critical Moira Cz, A.S.
Priority to CZ20030990A priority Critical patent/CZ302951B6/cs
Publication of CZ2003990A3 publication Critical patent/CZ2003990A3/cs
Publication of CZ302951B6 publication Critical patent/CZ302951B6/cs

Links

Landscapes

  • Undergarments, Swaddling Clothes, Handkerchiefs Or Underwear Materials (AREA)
  • Socks And Pantyhose (AREA)
  • Knitting Of Fabric (AREA)

Abstract

Rešení se týká textilie, zejména jednovrstvé plošné textilie, která sestává z podélných nebo prícných prímých ci libovolne zakrivených materiálove odlišených pruhu, které jsou vyrobeny strídave z hydrofobního materiálu a z hydrofilního materiálu, pricemž prumerná šírka pruhu z hydrofobního materiálu, resp. jejich celková plocha, je vyšší než je prumerná šírka, resp. celková plocha, pruhu z hydrofilního materiálu, címž se pri nošení vytvorí suchý kontaktní vjem po celé textilii. Rešení se také týká textilního výrobku s touto textilií, u nejž je textilie s pruhy hydrofobního a hydrofilního materiálu situována alespon na té cásti výrobku, na které je vyžadován zvýšený tepelne kontaktní a tepelne izolacní odpor.

Description

(57) Anotace:
Řešení se týká textilie, zejména jednovrstvé plošné textilie, která sestává z podélných nebo příčných přímých či libovolně zakřivených materiálově odlišených pruhů, které jsou vyrobeny střídavě z hydrofobního materiálu a zhydrofilního materiálu, přičemž průměrná šířka pruhů z hydrofobního materiálu, resp. jejich celková plocha, je vyšší než je průměrná šířka. resp. celková plocha, pruhů z hydro filního materiálu, čímž se při nošení vytvoří suchý kontaktní vjem po celé textilii. Řešení se také týká textilního výrobku s touto textilií, u nějž je textilie s pruhy hydrofobního a hydroťílního materiálu situována alespoň na té části výrobku, na které je vyžadován zvýšený tepelně kontaktní a tepelně izolační odpor.
CD
CQ m
σ>
CM co
N
O
Textilie, zejména jednovrstvá plošná textilie a textilní výrobek s touto textilií
Oblast techniky
Vynález se týká textilie, zejména jednovrstvé plošné textilie.
Vynález se také týká textilního výrobku s touto textilií.
Dosavadní stav techniky
V posledních dvaceti letech se na textilním trhu objevují textilní výrobky zajišťující příjemný tepelný omak a dostatečný tepelný odpor i ve vlhkém stavu, který je způsoben sorpcí potu v důsledku vysoké fyzické zátěže (sport, namáhavá práce). Dnes již klasickým produktem je český úplet nazvaný Klimatex, tvořený dvěma vrstvami.
Vrchní navenek orientovaná vrstva je zde tvořena bavlněnými nebo viskózovými vlákny, zatímco vrstva, která je v kontaktu s pokožkou, je vyrobena z polypropylenového tvarového hedvábí. Po
2« fyzickém výkonu kapalný pot prostoupí hydrofobním polypropylenem a akumuluje se ve vnější vrstvě, ze které se pak poměrně pomalu odpařuje. Průchod vlhkosti kontaktní vrstvou je zajištěn kapilárními silami jejichž účinek roste s klesajícím průměrem pórů ve vlákenné struktuře. Aby tento účinek byl dostatečně vysoký, bývá použité polypropylenové hedvábí opatřeno zákrutem, který přiblíží nekonečná vlákna k sobě.
Nevýhodou této tzv. integrované pleteniny je zajištění průniku potu do povrchu polypropylenové vrstvy. U ponožek tento průnik zajišťuje dynamická síla - tzv. pumpovací efekt vyvozovaný chůzí. Stlačováním spodní části ponožky dochází ke vzniku tlaku, který zajišťuje průnik potu do polypropylenové vrstvy.
U spodního prádla tento efekt neexistuje. U některých japonských a francouzských úpletů proto kontaktní vrstva bývá chemicky upravena - hydrofilizována. LI výrobků Klimatex je sorpce potu ve spodním prádle zajištěna přítomností tzv. sorpčních knotů, což jsou malé „ostrůvky“ bavlněných nebo viskózových vláken, které pronikají z akumulační vrstvy do vrstvy kontaktní. U výrobků Klimatex tyto sorpční knoty současně zajišťují provázání obou vrstev. Protože celkový podíl bavlněných vláken v kontaktní vrstvě je malý, zůstává zachován příjemný tepelný kontakt těchto výrobků i ve vlhkém stavu. Je nutno zdůraznit, že zmíněný teplý kontaktní vjem vzniká pouze v případě, že funkční prádlo zůstává v trvalém nebo převažujícím přímém kontaktu s pokožkou, proto tento druh funkčního ošacení má téměř výhradně formu pleteniny. V poslední době se však objevují tkaniny obsahující malý podíl elastického vlákna, které v principu také může zajistit dobrý kontakt pokožky s textilií.
U jiných výrobků např. italských je místo sorpčních knotů použita kombinace polypropylenového a polyamidového hedvábí, které je hydrofilní. Protože polypropylenové hedvábí se ve světě rozší45 řilo až v poslední době, mnozí evropští a asijští výrobci vyrábějí dvojvrstvé pleteniny, u nichž místo polypropylenového hedvábí je použito hedvábí polyesterové. Pro zvýšení kapilárního účinku bývá toto polyesterové hedvábí opatřeno speciálním průřezem se strukturním povrchem.
Integrované pleteniny jsou nyní nabízeny téměř všemi výrobci kvalitních sportovních oděvů.
Hlavní nevýhodou těchto integrovaných pletenin je jejich vysoká cena, která je až pětinásobkem ceny jednovrstvé pleteniny vyrobené z klasických materiálů. Vysokou cenu integrovaných pletenin částečně způsobuje výchozí cena polypropylenového či polyesterového hedvábí se speciálním průřezem, a dále pak nutnost výroby těchto úpletů na nákladných okrouhlých pletacích strojích se dvěma nezávislými systémy kladení jehel. Tyto stroje jsou např. v České republice k disposici jen
- 1 CZ 302951 B6 u několika výrobců. Vzhledem k jejich vysoké ceně jsou integrované pleteniny používány téměř výhradně při sportech a nepronikly do běžného použití.
Na trhu lze v poslední době nalézt i úplety, u kterých výrobce pro zvýšení pevnosti úpletu sdružuje méně pevnou přízi z přírodního materiálu s vysokou sorpci s pevnější nití syntetickou v dobré víře, že výsledná niť bude vykazovat je dobré oděvně fyziologické vlastnosti (dobrý tepelně izolační odpor), tak i dobrou pevnost. Ve skutečnosti však použitá celu lóžová nit po zavlhčení potem vytvoří tzv. tepelný most, ktetý sníží izolační odpor sdružené hydrofobní příze, a tím se výhoda hydrofobního polymeru zcela ztratí. Pokud tato výztuha v úpletu vytváří pruhy nebo podobné obrazce, pak tato struktura neznamená zvýšení tepelně-kontaktního a tepelněizolačního komfortu úpletu.
US 6 032 295 popisuje podkolenku s množstvím střídajících se pruhů z hydrofobního a hydrofilního materiálu, přičemž hydrofílní materiál je v kontaktu s lýtkem, zatímco hydrofobní materiál v kontaktu s pokožkou není a kolem lýtka vytváří skládanou textilií, která zvětšuje povrch mezi pruhy z hydrofilního materiálu. Vzhledem ktomu, že hydrofobní materiál není v kontaktu s pokožkou lýtka, nemůže zajistit v podstatě suchý kontaktní vjem i ve vlhkém stavu pokožky, jako je tomu u našeho řešení, protože pokožka lýtka je ve styku pouze s hydrofilním materiálem, který je vlhký.
US 4 898 007 popisuje ponožku, jejíž špička a pata je z hydrofílní příze a spojovací část mezi nimi je z hydrofobní příze. Chrání princip přenosu vlhkosti absorbované do hydrofílní příze (zóny) do zóny hydrofobní, ze které se vlhkost odpařuje. Ve druhém nároku chrání použití hydrofobní příze v zóně o poloviční šířce oproti zóně hydrofílní. Vzhledem k velikosti hydrofilních zón ve špici a patě ponožky nemůže u tohoto řešení dojít při nošení ponožky k suchému kontaktnímu vjemu po celé délce chodidla, neboť v oblastí špice a paty bude kontaktní vjem vlhký.
US 6 361 505 popisuje ponožku, její špička, pata a zadní část nártové části jsou z hydrofilního materiálu a přední část nártové části je vytvořena ze střídajících se pruhů z hydrofilního a hydrofobního materiálu a slouží ke zlepšení transportu vlhkosti ze špičky do zadní nártové části ponožky. Vzhledem k velikosti hydrofilních zón ve špici a patě ponožky nemůže u tohoto řešení dojít při nošení ponožky k suchému kontaktnímu vjemu po celé délce chodidla, neboť v oblasti špice a paty bude kontaktní vjem vlhký. Střídání hydrofilních a hydrofobních pruhů v přední nártové části slouží pouze k podpoře transportu vlhkosti ze špičky ponožky a vzhledem ke své omezené délce vzhledem k délce chodidla nemůže takový dojem vytvořit.
Kromě teplého kontaktního vjemu mnozí spotřebitelé hledají na trhu prádlo, které by do jisté míry snižovalo pocit bolesti v kloubech při jejich onemocnění. Sám teplý kontaktní vjem a vysoký tepelně izolační odpor působí zde příznivě. Dále bylo zjištěno, že vytváření elektrického náboje např. v textiliích z PVC má v tomto smyslu také příznivé účinky. Samotné výrobky z PVC, které špatně odvádí vlhkost, jsou však v teplém prostředí pro nošení nekomfortní, a navíc jsou nákladné. Proto se použití prádla ze stoprocentního PVC příliš nerozšířilo. V současné době proto není na trhu výrobek, u kterého by výrobce zdůrazňoval jakékoli „antirevmatické“ efekty. Cílem vynálezu je odstranit nebo alespoň minimalizovat nevýhody dosavadního stavu techniky.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo textilií, zejména jednovrstvou plošnou textilií, jejíž podstata spočívá v tom, že sestává z podélných nebo příčných přímých či libovolně zakřivených materiálově odlišených pruhů, které jsou vyrobeny střídavě z hydrofobního materiálu a z hydrofilního materiálu, přičemž průměrná šířka pruhů z hydrofobního materiálu, resp. jejich celková plocha, je vyšší než je průměrná Šířka, resp. celková plocha, pruhů z hydrofilního materiálu, čímž se při nošení vytvoří suchý kontaktní vjem po celé textilii. Protože pruhy vyrobené z hydrofilního materiálu, jakým
-2CZ 302951 Β6 je např. bavlna, jsou výrazně užší než pruhy z hydrofobního materiálu, zůstává celkový tepelný omak i vlhkého výrobku dostatečně teplý a výsledný tepelný odpor dostatečně vysoký.
Přitom je výhodné, jsou-li pruhy z hydrofobního materiálu vytvořeny z polypropylenového vlákna.
Podle nároku 3 a 4 mohou být pruhy z hydrofilního materiálu vytvořeny z bavlněného vlákna nebo z vlákna z regenerované celulózy.
U konkrétního textilního výrobku pak může být textilie dle vynálezu použita např. jen v té části výrobku, na které je vyžadován zvýšený tepelně kontaktní a tepelně izolační odpor textilie. Například ponožky tvoří textilie s pruhy hydrofobního a hydrofilního materiálu alespoň chodidlovou část ponožky.
Textilní výrobky vyrobené z textilie podle vynálezu, např. ponožky nebo spodní prádlo tak představují výrobky s vysokým stupněm tepelného komfortu, přičemž jejich výroba je ekonomická.
Textilie, zejména jednovrstvá plošná textilie, vykazuje pri nošení kromě zvýšeného tepelného komfortu i jistý anti řev matický efekt, způsobený tím, že v důsledku tření mezi textilií a pokožkou se pruhy z hydrofobního materiálu nabíjejí na vysoké elektrostatické napětí, zatímco pruhy z hydrofilního materiálu se nenabíjejí. Pri vzájemném pohybu textilie a pokožky pak bolestivé oblasti těla, jako např. klouby, jsou vystavovány opakovanému působení elektrostatického náboje, což dle stávajících zkušeností může tlumit jisté druhy bolesti daleko účinněji, než relativně trvalý, neměnný náboj, kteiý vykazují např. textilní výrobky vyrobené ze směsí vláken z hydrofobního a hydrofilního materiálu, protože takové směsi v podstatě vytvářejí ve výsledné textilie elektrický zkrat. Stejně tak tento antirevmatický účinek neumožňují vrstvené textilie obsahující vlákna z hydrofilního materiálu, kde blízká přítomnost těchto vláken vede k rychlému vybití náboje.
Výrobky z nové textilie tedy představují ekonomické výrobky s vysokými parametry tepelněkontaktního a tepe lně-izo lační ho komfortu s určitým antirevmatickým účinkem.
Příklady provedeni vynálezu:
Vynález bude popsán na několika příkladech konkrétního použití textilie, zejména jednovrstvé plošné textilie, která sestává z podélných nebo příčných přímých či libovolně zakřivených materiálově odlišených pruhů, přičemž sousedící pruhy jsou vyrobeny z textilních materiálů výrazně se lišících v jejich schopnosti pohlcovat vodu, přičemž průměrná šířka hydrofobních pruhů, resp. jejich celková plocha, je vyšší než je průměrná šířka, resp. celková plocha, hydrofilních pruhů, které vlhkost absorbují ve zvýšené míre.
Podle prvního příkladného provedení je textilie použita ve sportovní ponožce, ve které je pruh z hydrofobního materiálu vytvořen z polypropylenového hedvábí a pruh z hydrofilního materiálu je vytvořen z bavlněné příze. Šířka pruhu z hydrofobního materiálu je 4 až 8 mm, přičemž šířka pruhu z hydrofilního materiálu asi 3 mm. Pruhy mohou být rovné nebo mohou tvořit soustředné elipsy soustředěné na chodidlové části ponožky. Nártová část ponožky přitom může být tvořena jinou materiálovou kombinací. Při užívání ponožky uživatelem dochází ke speciálnímu jevu, typickému pro tento výrobek, při němž se pot vytváří na celém chodidle nohy, ale pruhy z hydrofilního materiálu, které jsou od sebe navzájem vzdáleny, absorbují v prvním okamžiku jen pot v okolí pruhů z hydrofilního materiálu. Pri chůzi uživatele však dochází k drobným posuvům nohy v ponožce, čímž se potní místa nohy uživatele nakonec vždy dostanou do kontaktu s pruhy z hydrofilního materiálu (zejména pokud jsou pruhy výhodně orientovány kolmo k podélné ose chodidla) a pot je tak transportován pruhy z hydrofilního materiálu do podešve obuvi. Protože pruhy z hydrofilního materiálu vyrobené např. z bavlny jsou výrazně užší než trvale suché pruhy,
-3CZ 302951 B6 zůstává celkový (tj. průměrný) tepelný omak j jiné vlhké ponožky relativně teplým a suchým. Ze stejného důvodu pak zůstává výsledný tepelně-izo lační odpor takového výrobku dostatečně vysoký.
Podle dalšího příkladného provedení je textilie použita v tričku, pak je výhodné, aby pruhy na tričku byly při nošení trička uživatelem orientovány horizontálně. Vlhkost, resp. pot, stékající po pokožce uživatele působením gravitace směrem dolů, je pak vždy zachycena a akumulována v pruzích z hydrofilního materiálu, např. z bavlny. Kromě bavlny mohou být pruhy z hydrofilního materiálu vytvořeny s výhodou i vlákny viskózovými nebo lyocelovými s vysokou sorpcí vlhkosti, zatímco pro vytvoření pruhů z hydrofobního mohou být kromě polypropylenu použita i vlákna či hedvábí z polyesteru. Zde pak je možno v obou případech využít výhodné vlastnosti vláken s hvězdicovitým průřezem, která se v důsledku vyššího kapilárního tlaku vyznačují rychlým transportem vlhkosti. Nevýhodou průřezové tvarovaných vláken je však jejich vyšší nákladnost.
Vynález není omezen na výše popsaná provedení, ale zahrnuje veškeré textilní výrobky vyrobené z textilie sestávající z materiálově odlišených pruhů, přičemž sousedící pruhy jsou vyrobeny z hydrofobních a hydrofilních materiálů, jež mohou být tvořeny libovolnými kombinacemi textilních vláken, která mají hydrofobní nebo hydrofilní vlastnosti. Hydrofobní pruhy mohou být vytvořeny zejména z polypropylenových nebo polyesterových vláken nebo z jiných vláken s dobrou schopností transportovat vlhkost a hydrofilní pruhy zejména z bavlny, viskózy, regenerované celulózy nebo z jiných vláken s vysokou sorpcí vlhkosti.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Textilie, zejména jednovrstvá plošná textilie, vyznačující se tím, že sestává z podélných nebo příčných přímých či libovolně zakřivených materiálově odlišených pruhů, které jsou vyrobeny střídavě z hydrofobního materiálu a z hydrofilního materiálu, přičemž průměrná šířka pruhů z hydrofobního materiálu, resp. jejich celková plocha, je vyšší, než je průměrná šířka, resp. celková plocha, pruhů z hydrofilního materiálu, čímž se při nošení vytvoří suchý kontaktní vjem po celé textilii.
  2. 2. Textilie podle nároku 1, vyznačující se tím, že pruhy z hydrofobního materiálu jsou vytvořeny z polypropylenového vlákna.
  3. 3. Textilie podle nároku 1, vyznačující se tím, že pruhy z hydrofilního materiálu jsou vytvořeny z bavlněného vlákna.
  4. 4. Textilie podle nároku 1, vyznačující se tím, že pruhy z hydrofilního materiálu jsou vytvořeny z vlákna z regenerované celulózy.
  5. 5. Textilní výrobek s textilií podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že textilie s pruhy z hydrofobního a hydrofilního materiálu je situována alespoň na té části výrobku, na které je vyžadován zvýšený tepelně kontaktní a tepelně izolační odpor.
  6. 6. Textilní výrobek tvořený ponožkou podle nároku 5, vyznačující se tím, že textilie s pruhy hydrofobního a hydrofilního materiálu tvoří alespoň chodidlovou část ponožky.
CZ20030990A 2003-04-09 2003-04-09 Textilie, zejména jednovrstvá plošná textilie a textilní výrobek s touto textilií CZ302951B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20030990A CZ302951B6 (cs) 2003-04-09 2003-04-09 Textilie, zejména jednovrstvá plošná textilie a textilní výrobek s touto textilií

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20030990A CZ302951B6 (cs) 2003-04-09 2003-04-09 Textilie, zejména jednovrstvá plošná textilie a textilní výrobek s touto textilií

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2003990A3 CZ2003990A3 (cs) 2004-11-10
CZ302951B6 true CZ302951B6 (cs) 2012-01-25

Family

ID=33304489

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20030990A CZ302951B6 (cs) 2003-04-09 2003-04-09 Textilie, zejména jednovrstvá plošná textilie a textilní výrobek s touto textilií

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ302951B6 (cs)

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS246166B1 (en) * 1984-10-02 1986-10-16 Bohumil Piller Integrated textile showing a higher perspiration transportation
US4898007A (en) * 1987-11-16 1990-02-06 Dahlgren Ray E Moisture management sock
US6032295A (en) * 1999-05-12 2000-03-07 Marshall; James B. Moisture-absorbent sock
CZ9902267A3 (cs) * 1999-06-21 2001-02-14 Mario Vlček - Alae Lupuli Integrovaná textilie
US6341505B1 (en) * 1999-07-01 2002-01-29 Ray E. Dahlgren Moisture management sock

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS246166B1 (en) * 1984-10-02 1986-10-16 Bohumil Piller Integrated textile showing a higher perspiration transportation
US4898007A (en) * 1987-11-16 1990-02-06 Dahlgren Ray E Moisture management sock
US6032295A (en) * 1999-05-12 2000-03-07 Marshall; James B. Moisture-absorbent sock
CZ9902267A3 (cs) * 1999-06-21 2001-02-14 Mario Vlček - Alae Lupuli Integrovaná textilie
US6341505B1 (en) * 1999-07-01 2002-01-29 Ray E. Dahlgren Moisture management sock

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2003990A3 (cs) 2004-11-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3323307B1 (en) Apparel or shoe comprising spider silk
TWI720216B (zh) 包括一紡織品組件足弓支撐件之鞋類物件、包括一紡織品組件之物件、及形成用於一鞋類物件之一編織組件支撐結構之方法
JP5325767B2 (ja) 特に衣料品および靴のための布地
KR101686896B1 (ko) 양모섬유를 이용한 신발 및 신발의 제조에 이용되는 갑피의 제조방법
BR112015030169B1 (pt) artigo têxtil tecido
US5787509A (en) Stocking having a comfort foot area
RU2294676C2 (ru) Предмет одежды (варианты)
US20140157491A1 (en) Moisture management sock
KR200346573Y1 (ko) 기능성 압박 양말
CN114340433A (zh) 具有弹性区域的编织鞋子
KR20110106501A (ko) 기능성 양말
US11639564B1 (en) Twisted yarns and methods of manufacture thereof
CZ302951B6 (cs) Textilie, zejména jednovrstvá plošná textilie a textilní výrobek s touto textilií
CN208821749U (zh) 一种新型蕾丝边纺织袜
JP2013199715A (ja) 衣料
KR20210118397A (ko) 수분 수송 영역을 갖는 의복
EP1467008A2 (en) Textile fabric, in particular single-layer fabric and a textile product with such fabric
CN214547229U (zh) 一种吸湿排汗性袜子
JP6701489B2 (ja) 紳士用靴下
CN217284825U (zh) 一种具有单向导湿功能的提花结构袜子
CN210276128U (zh) 飞织鞋面
US20240018697A1 (en) Twisted yarns and methods of manufacture thereof
KR200306539Y1 (ko) 이중 양말
JP6174950B2 (ja) 下半身用衣類
JP2023127934A (ja) ダブルフェイス設計された靴下または下半身用衣類

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20160409