CZ301822B6 - Peptid, zpusob jeho prípravy a jeho použití - Google Patents

Peptid, zpusob jeho prípravy a jeho použití Download PDF

Info

Publication number
CZ301822B6
CZ301822B6 CZ20090646A CZ2009646A CZ301822B6 CZ 301822 B6 CZ301822 B6 CZ 301822B6 CZ 20090646 A CZ20090646 A CZ 20090646A CZ 2009646 A CZ2009646 A CZ 2009646A CZ 301822 B6 CZ301822 B6 CZ 301822B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
peptide
lys
formula
antimicrobial
leu
Prior art date
Application number
CZ20090646A
Other languages
English (en)
Inventor
Cerovský@Václav
Voburka@Zdenek
Fucík@Vladimír
Bednárová@Lucie
Kolár@Milan
Hajdúch@Marián
Slaninová@Jirina
Hovorka@Oldrich
Cvacka@Josef
Original Assignee
Ústav organické chemie a biochemie Akademie ved Ceské republiky, v.v.i.
Výzkumný ústav veterinárního lékarství, v.v.i.
Univerzita Palackého v Olomouci
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav organické chemie a biochemie Akademie ved Ceské republiky, v.v.i., Výzkumný ústav veterinárního lékarství, v.v.i., Univerzita Palackého v Olomouci filed Critical Ústav organické chemie a biochemie Akademie ved Ceské republiky, v.v.i.
Priority to CZ20090646A priority Critical patent/CZ301822B6/cs
Publication of CZ301822B6 publication Critical patent/CZ301822B6/cs

Links

Landscapes

  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Abstract

Rešení se týká peptidu, izolovaného z jedových vácku samotárských vcel Melecta albifrons, který má vzorec H-Gly-Phe-Leu-Ser-Ile-Leu-Lys-Lys-Val-Leu-Pro-Lys-Val-Met-Ala-His-Met-Lys-NH.sub.2.n. (I), zpusobu jeho prípravy a jeho použití pro výrobu léciva pro lécení mikrobiálních, virových a plísnových onemocnení a pro lécení rakovin.

Description

Peptid, způsob jeho přípravy a jeho použiti
Oblast techniky
Vynález se týká peptidu, vyskytujícího se v přírodním materiálu, o vzorci I
H-Gly-Phe-Leu-Ser-ne-Leu-Lys-Lys-Val-Leu-Pro-Lys-Val--Met-Ala“His~Met-Lys-NH2 (I)» způsobu jeho výroby ajeho použití jako antimikrobiální, antivirové, protiplísňové a protirakovinné látky.
i5 Dosavadní stav techniky
Pro přežití v přírodě se všechny živé organismy musí bránit proti svým přirozeným nepřátelům, jako jsou například mikroorganismy. První obrana proti mikrobiální infekci, kterou si příroda během evoluce vyvinula, spočívá v sekreci látek peptidové povahy dnes v odborné terminologii označované jako antimikrobiální peptidy [1 ]. Například v říši hmyzu představují antimikrobiální peptidy hlavní prostředek obrany proti mikrobům [2]. S přihlédnutím k prostředí, ve kterém se hmyz pohybuje, se musí jednat o peptidy velmi účinné. Tyto peptidy jsou schopny velice rychle zabíjet bakterie a některé další mikroorganismy, a to mechanismem zcela odlišným než jaký využívá imunitní systém vyšších organismů. I když tento mechanismus ještě není zcela objasněn, v podstatě spočívá v narušení buněčné membrány tvorbou transmembránových pórů nebo iontových kanálů. To způsobí únik metabolitů a zborcení celé mikrobiální struktury [3]. Obecně je též známo, že antimikrobiální peptidy u bakterií nevyvolávající resistenci, jako tradiční antibiotika. Zvláštní skupina peptidů s antimikrobiálním účinkem se nachází vjedu hmyzu řádu Hymenoptera [4]. V přírodě je antimikrobiální účinek peptidů isolovaných z jedu vos, včel, čmeláků a mravenců většinou sekundární, a jejich hlavní úloha spočívá spíše v toxicitě či vyvolání bolesti a zánětu, jako třeba u peptidů patřících do skupiny mastoparanů [5].
Podstata vynálezu
Tento vynález se týká peptidu, vyskytujícího se v přírodním materiálu, o vzorci I
H-Gly-Phe-Leu-Ser-Ile-Leu-Lys-Lys-Val-Leu-Pro-Lys-Val-Met-Ala-HÍs-Met-Lys-NH2 (I), způsobu jeho výroby a jeho použití jako antimikrobiální, antivirální, protiplísňové a protirakovinné látky.
Podrobný popis vynálezu
Peptid vzorce (I) jsme nazvali melectin a byl isolován zjedových váčků samotářských včel Melecta albifrons. Peptid I má výrazný antimikrobiální účinek a nízkou hemolytickou aktivitu.
Jedná se o jedinečný nově získaný peptid s výraznými antimikrobiálními účinky a minimální hemolytickou aktivitou. Tento peptid má jedinečnou primární strukturu, která tvoří účinnou sekundární strukturu v přítomnosti buněčné membrány a chemických látek membráně podobných.
-1CL JU13ZZ BO
Sekundární struktura melectínu, kteráje neuspořádaná ve vodném prostředí, snadno přechází na strukturu α-helixu v přítomnosti látek tuto strukturu podporujících, jako jsou trifluoroethanol či SDS [6], či v kontaktu s biologickou membránou. V tzv. Edmundsonově kruhové projekci (Obr. 1) je patrný amphipathický charakter [6, 7] melectínu s jednotlivými aminokyselinami ses5 kupenými do dobře definovaného hydroťbbního (v šedém poli) i hydrofilního sektoru. Rozdělení těchto dvou odlišných sektorů na opačné strany α-helixu, nebo-li tzv. amphipathicita [7], hraje výraznou úlohu při interakci antimikrobiálního peptidu s bakteriální membránou a je tedy jedním z nejdůležitějších faktorů vedoucích k narušení bakteriální membrány a v konečném výsledku ke smrti bakterie [8]. V tomto procesu se zároveň uplatňuje kationicita peptidu [6], která je io v případě melectínu zajištěna přítomností čtyř lysinových zbytků soustředěných vhydrofilním sektoru peptidu. Toto prostorové uspořádání umožňuje elektrostatickou atrakci kladně nabitého sektoru peptidu k záporně nabitým fosfátovým skupinám bakteriální membrány. Hydrofobní sektor peptidu je poté vnořen do lipofilní části membrány a po dosažení určité koncentrace peptidu na bakteriální stěně dojde k jejímu narušení. Teoreticky může melectin v tzv. anisotropním prostředí vytvořit strukturu optimálního α-helixu o pěti závitech. Tato helikálni struktura je stabilizována spojením jednotlivých závitů pomocí vodíkových můstků mezi kyslíky a-karbonylů jednoho závitu a vodíky -NH- skupin závitu následujícího. V případě melectínu však může přítomnost prolinového zbytku (Pro) v poloze 11 tuto helikálni strukturu lehce narušit, a to z toho důvodu, že Pro nemůže díky absenci vodíku na svém dusíkovém atomu vodíkový můstek vytvo20 rit. Zároveň k tomuto narušení přispívá i cyklická struktura prolinu svým sterickým vlivem. Tento efekt, odborně značený jako Pro-kink [9, 10], vede k mírnému ohnutí celé a-helikální struktury a ukazuje se, že právě toto mírné narušení helikálni struktury peptidu je zodpovědné za velmi nízký nežádoucí hemolytický účinek melectínu. Pokud je Pro v molekule synthetického peptidu nahrazen jinou aminokyselinou, hemolytický účinek se průkazně zvýší. Podobný efekt byl popsán i v případě jiných antimikrobiálních peptidů [9, 10]. Jakékoliv další chemické změny provedení v molekule melectínu vedou ke změně jeho sekundární struktury, čímž dojde ke snížení či zvýšení jeho biologických aktivit.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Izolace z přírodního materiálu
Včely Melecta albifrons byly pochytány a po několikadenním skladování při -20 °C byly vypreparovány jedové váčky ze čtyř jedinců. Ty byly extrahovány směsí 50% vodného acetonitrilu s obsahem 0,1% kyseliny trifluoroctové (TFA) (25 μΐ). Extrakt byl frakcionován pomoci vysoko40 účinné kapalinové chromatografie (HPLC) na koloně Vydac C—18 (250 x 4,6 mm) při průtoku 1 ml/min za použití gradientu od 5% acetonitril/voda/0,1% TFA do 70% aceton itril/voda/0,10 TFA. Hlavní peptidové frakce, které byly detekovány UV absorpcí, byly sebrány a koncentrovány v rotačním vakuovém koncentrátoru. Jejich primární struktura byla stanovena pomocí hmotové spektrometrie a metodou automatického Edmanova odbourávání. Melectin představuje hlavní peptidovou složku extraktu.
Příklad 2
Syntéza sloučeniny vzorce I
Na základě stanovené sekvence byl tento peptid syntetizován metodou syntézy peptidů na pevné fázi (SPPS). Syntéza byla provedena manuálně v 5 ml polypropylenových injekčních stříkačkách s teflonovým filtrem na dně stříkačky s využitím protokolu Fmoc-chemie. Jako pevný nosič byla použita Rink Amide MBHA pryskyřice o substituci 0,7 mmol/g. Chráněné Fmoc-aminokyseliny byly kondensovány ve 4-násobném přebytku v dimethylformamidu a ke kondensaci byl použit diisopropylkarbodiimid v přítomnosti 1-hydroxybenzotriazolu. Surový melectin (I) byl získán odštěpením z pryskyřice a deprotekci působením směsi TFA/l,2-ethanedithiol/H2O/thio5 anísol/TIS (90 :2,5 : 2,5 : 3 :2) po dobu 3,5 hod a následnou precipitací fórc-butylmethyletherem. Tímto postupem bylo získáno 100- 150 mg surového peptidu. Část tohoto materiálu (15 mg) byla čištěna preparativní HPLC na koloně Vydac C—18 (250x 10 mm) při průtoku 3.0 ml/min a s využitím stejného gradientu, jak je popsáno výše. Takto bylo získáno 7 až 9 mg HPLC čistého peptidu, jehož identita byla ověřena hmotovou spektrometrií, jak udává
-3C/_ OUIOX4 BO
Tabulka 1. Sekvence melectinu (I) i
a i
s cu
-4Příklad 3
Stanovení antimikrohiální aktivity
Antimikrobiální aktivita byla stanovena jako tzv. minimální inhibiční koncentrace (MIC) pozorováním růstu bakterií v přítomnosti různých koncentrací peptidů (Tabulka 2). Bakterie v exponenciální fázi růstu byly přidány k roztoku testovaného antimikrobiálního peptidu o různé koncentraci (0,5 až 100 μΜ) v LB médiu v inkubačních destičkách a inkubovány při 37 °C po 20 h za stálého třepání v přístroji Bioscreen C. Absorbance byla měřena při 540 nm každých io 15 min. V experimentech bylo použito 1 x 104 - 5 x 104 CFU bakterií. Jako standard byl použit tetracyklin v koncentraci 1 až 50 μΜ.
Tabulka 2. Antimikrobiální a hemolytické aktivity melectinu (I)
peptid antimikrobiální aktivita MIC [μΜ] hemolytická aktivita ICjotgM]
B.s. S.a. E.c. P.a.
(I) 1,1 7,5 2,7 25 >100
B.s. BaciHus subtilis; S.a., Staphylococcus aureus; E.c., Escherichia coli; P.a., Pseudomonas aeruginosa
Příklad 4
Stanovení hemolytické aktivity
Peptid v koncentraci 1 až 100 (200) μΜ byl inkubován s potkaními červenými krvinkami (5%) v 0,2 ml fysiologického roztoku po dobu 1 h při 37 °C. Poté byly vzorky centriftigovány při 250 g po dobu 5 min. Absorbance supematantu byla stanovena při 540 nm. Jako kontrola pro 100% hemolýzu byl místo peptidu použit 0,2% roztok TRITONU XI00. Výsledky testování jsou uvedeny v Tabulce 2.
Příklad 5
Cytostatický účinek na rakovinné buňky
Rakovinné buňky byly inkubovány s peptidem v 2 až 20 mikromolámí koncentraci v patřičných růstových médiích po dobu 24, 48 nebo 72 hodin a poté se počet živých buněk stanovoval rutinními testy např. MTT. Stanovovala se koncentrace peptidu IC50, při které přežívá 50 % buněk vzhledem ke kontrolám (místo peptidu pouze fysiologický roztok). V předběžných testech byl použity buňky: myší lymfatické leukémie L1210, lidské akutní lymfoblastické leukémie CCRFCEM T, lidské promyelotické leukémie HL-60, lidského karcinomu děložního čípku HeLaS3 a
-5CZ JU1822 Bb buněčná linie PC 12 odvozená z nádoru pheochromocytomu potkaní adrenální meduly. Peptid melectin (I) vykazoval ÍC50 10 až 18,3 mikromolámí (Tabulka 3).
Tabulka 3. Cytostatický účinek melectinu (I) na rakovinné buňky
Peptid IC50 [μΜ]
L1210 CCRF-CEM T HL-60 HeLaS3 PC12
(D >10 >10 >10 18,30 10
Literatura ίο I. Hancock R. E. W., Sáhl H.-G. Antimicrobial and host-defense peptide as new anti-infective therapeutíc strategies. Nátur. Bitech. 24,1551-1557 (2006).
2. Otvos L. Jr. Antimicrobial peptides isolated from insects. J. Peptide Sci. 6,497-511 (2000).
3. Oren Z, Shai Y. Mode of action of línear amphipathíc α-helical antimicrobial peptides. Biopolymers 47,451-463 (1998).
4. Kuhn-Nentwig L. Antimicrobial and cytolytíc peptides of venomous arthropods. Cell. Mol.
Life Sci. 60, 2651-2668 (2003).
5. Mendes M. A., de SouzaB. M., Palma M. S. Structural and biological characterization of three novel mastoparan peptides from the venom of the neotropical sociál wasp Protopolybia exigua (Saussure), Toxicon 45; 101-106 (2005).
6. Tossi A., Sandri L., Giangaspero A. Amphipathíc, α-helical antimicrobial peptides.
Bipolymers (Peptide Science) 55,4-30 (2000).
7. Pathak N., Salas-Auvert R., Ruche G., Janna M-H,, McCarthy D., Harrison R. G. Comparison of the effect of hydrophobicity, amphiphilicity, and α-helicity on the activities of antimicrobial peptides. Proteíns: Struct. Funct. Genet. 22,182-86 (1995).
8. Yeaman M. R., Yount N. Y. Mechanisms of antimicrobial peptide action and resistance.
Pharm. Rev. 55, 27-55 (2003).
9. SuhJ.Y., Lee Y.-T., Park C.-B., Lee K.-H., Kim S.-C-, Choi B,-S. Structural and functional implications of a proline residue in the antimicrobial peptide gaegurin. Eur. J. Biochem. 266, 665-674 (1999).
10. Shin S. Y., Lee S -H., Yang S.-T,, Park E. I, Lee D. G., Lee Μ. K., Eom S. H., Song
W. K., Kim Y., Hahm K-S., Kim J. Y. Antibacteríal, antitumor and hemolytic activites of α-helical antibiotik peptide, P18 and its analogs. J. Pept. Res. 58, 504-514 (2001).

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Peptid vzorce I
    H-Gly-Phe-Leu-Ser-Ile-Leu-Lys-Lys-Val-Leu-Pro-Lys-Val-Met-Ala-His-Met-Lys-Nfy (IX
  2. 2. Způsob přípravy peptidu vzorce I podle nároku 1, vyznačující se tím, že se po vypreparování jedových váčků včel Melecta albifrons tyto váčky extrahují směsí 50% vodného acetonitrilu s obsahem 0,1% kyseliny trifluoroctové (TFA) (25 μΐ), extrakt se frakcionuje vysokoúČinnou kapalinovou chromatografií za použití gradientu od 5 % acetonitrilu/voda/0,1 % TFA
    15 do 70 % acetonitrilu/voda/0,1 % TFA a hlavní peptidová frakce se zpracuje, čímž se získá peptid vzorce I.
  3. 3. Způsob přípravy peptidu vzorce I podle nároku 1, vyznačující se tím, že se syntetizuje metodou syntézy peptidů na pevné fázi, SPPS.
  4. 4. Použití peptidu vzorce I podle nároku 1 pro výrobu léčiva pro léčení mikrobiálních, virových a plísňových onemocnění a pro léčení rakovin.
CZ20090646A 2008-03-04 2008-03-04 Peptid, zpusob jeho prípravy a jeho použití CZ301822B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090646A CZ301822B6 (cs) 2008-03-04 2008-03-04 Peptid, zpusob jeho prípravy a jeho použití

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090646A CZ301822B6 (cs) 2008-03-04 2008-03-04 Peptid, zpusob jeho prípravy a jeho použití

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ301822B6 true CZ301822B6 (cs) 2010-06-30

Family

ID=42286598

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20090646A CZ301822B6 (cs) 2008-03-04 2008-03-04 Peptid, zpusob jeho prípravy a jeho použití

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ301822B6 (cs)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1995000547A1 (en) * 1993-06-22 1995-01-05 E.I. Du Pont De Nemours And Company Antimicrobial composition of a polymer and a peptide forming amphiphilic helices of the magainin-type
WO2007133153A1 (en) * 2006-05-16 2007-11-22 Dermagen Ab Improved antimicrobial peptides
WO2009109156A2 (en) * 2008-03-04 2009-09-11 Ustav Organicke Chemie A Bioch Novel antimicrobial peptides and their application

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1995000547A1 (en) * 1993-06-22 1995-01-05 E.I. Du Pont De Nemours And Company Antimicrobial composition of a polymer and a peptide forming amphiphilic helices of the magainin-type
WO2007133153A1 (en) * 2006-05-16 2007-11-22 Dermagen Ab Improved antimicrobial peptides
WO2009109156A2 (en) * 2008-03-04 2009-09-11 Ustav Organicke Chemie A Bioch Novel antimicrobial peptides and their application

Non-Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Cerovsky a kol. (2008) ChemBioChem 9, 2815-2821 *
Cerovsky a kol. (2008) Peptides 29, 992-1003 *
Giangaspero a kol. (2001) Eur. J. Biochem. 268, 5589-5600 *
Kuhn-Nentwig (2003) Cell. Mol. Life Sci. 60, 2651-2668 *
Otvos (2000) J. Peptide Sci. 6, 497-511 *
Tossi a kol. (2000) Biopolymers (Peptide Science) 55, 4-30 *

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU758698B2 (en) Anti-endotoxic, antimicrobial cationic peptides and methods of use therefor
Conlon et al. Peptides with differential cytolytic activity from skin secretions of the lemur leaf frog Hylomantis lemur (Hylidae: Phyllomedusinae)
KR101247350B1 (ko) 신규한 항염증 펩타이드 유도체 및 그 용도
CN115475232A (zh) 抗微生物肽及其使用方法
EP2265631B1 (en) Novel antimicrobial peptides and their application
KR101062975B1 (ko) 프로태티아마이신 항생펩타이드로부터 설계된 높은 박테리아 선택성을 가지는 항생펩타이드 유도체
JP6124139B2 (ja) 低赤血球溶解性の抗微生物ペプチド、医薬組成物およびその使用
US9090655B2 (en) Low hemolytic antimicrobial peptide, pharmaceutical composition and use thereof
US9522942B2 (en) Analogs of temporin-SHa and uses thereof
Kim et al. Effects of the synthetic coprisin analog peptide, CopA3 in pathogenic microorganisms and mammalian cancer cells
KR101420849B1 (ko) 다제내성균에 높은 항균 효과를 보이는 프로태티아마이신 항균펩타이드 유도체 및 그 용도
CN104478996A (zh) 一种新型阳离子抗菌肽及其应用
Amer et al. Antimicrobial and antiviral activity of Lucilia sericata, Chrysomya albiceps (Diptera: Calliphoridae) and Musca domestica (Diptera: Muscidae) whole body extract
KR100441402B1 (ko) 항균 활성을 갖는 펩타이드, 이들의 유도체 및 이들을포함하는 항균 조성물
KR101847051B1 (ko) 병원균에 대한 항생활성을 갖는 펩타이드 및 이를 포함하는 항생 펩타이드 조성물
CZ301822B6 (cs) Peptid, zpusob jeho prípravy a jeho použití
CN113045627B (zh) 一种抗菌多肽sa-2及其制备方法和应用
CZ301654B6 (cs) Peptidy, zpusob jejich prípravy a jejich použití
KR101171821B1 (ko) 호랑나비 유충으로부터 분리된 파필리오신 1 펩타이드 및 그의 항균, 항염제로서의 용도
CN109678944B (zh) 一种抗菌多肽hf-18及其制备方法和应用
Zare-Zardini et al. Purification and characterization of one novel cationic antimicrobial peptide from skin secretion of Bufo kavirensis.
CZ200983A3 (cs) Antimikrobiální peptidy
EP3049432B1 (en) Analogues of temporin-sha and uses thereof
CZ301595B6 (cs) Nové syntetické peptidy a jejich použití
KR101257222B1 (ko) 미생물에 대한 항생활성을 갖는 펩타이드 및 이를 포함하는 항생 펩타이드 조성물

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20180304