CZ301559B6 - Smes pigmentu na bázi oxidu titanicitého - Google Patents

Smes pigmentu na bázi oxidu titanicitého Download PDF

Info

Publication number
CZ301559B6
CZ301559B6 CZ20032866A CZ20032866A CZ301559B6 CZ 301559 B6 CZ301559 B6 CZ 301559B6 CZ 20032866 A CZ20032866 A CZ 20032866A CZ 20032866 A CZ20032866 A CZ 20032866A CZ 301559 B6 CZ301559 B6 CZ 301559B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pigment
weight
titanium dioxide
type
calculated
Prior art date
Application number
CZ20032866A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20032866A3 (cs
Inventor
Bender@Jürgen
Blümel@Siegfried
Schmitt@Volker
Vielhaber-Kirsch@Brigitte
Original Assignee
Kronos Titan Gmbh & Co. Ohg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kronos Titan Gmbh & Co. Ohg filed Critical Kronos Titan Gmbh & Co. Ohg
Publication of CZ20032866A3 publication Critical patent/CZ20032866A3/cs
Publication of CZ301559B6 publication Critical patent/CZ301559B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09CTREATMENT OF INORGANIC MATERIALS, OTHER THAN FIBROUS FILLERS, TO ENHANCE THEIR PIGMENTING OR FILLING PROPERTIES ; PREPARATION OF CARBON BLACK  ; PREPARATION OF INORGANIC MATERIALS WHICH ARE NO SINGLE CHEMICAL COMPOUNDS AND WHICH ARE MAINLY USED AS PIGMENTS OR FILLERS
    • C09C1/00Treatment of specific inorganic materials other than fibrous fillers; Preparation of carbon black
    • C09C1/36Compounds of titanium
    • C09C1/3692Combinations of treatments provided for in groups C09C1/3615 - C09C1/3684
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09CTREATMENT OF INORGANIC MATERIALS, OTHER THAN FIBROUS FILLERS, TO ENHANCE THEIR PIGMENTING OR FILLING PROPERTIES ; PREPARATION OF CARBON BLACK  ; PREPARATION OF INORGANIC MATERIALS WHICH ARE NO SINGLE CHEMICAL COMPOUNDS AND WHICH ARE MAINLY USED AS PIGMENTS OR FILLERS
    • C09C1/00Treatment of specific inorganic materials other than fibrous fillers; Preparation of carbon black
    • C09C1/36Compounds of titanium

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Pigments, Carbon Blacks, Or Wood Stains (AREA)
  • Inorganic Compounds Of Heavy Metals (AREA)

Abstract

Smes pigmentu na bázi oxidu titanicitého, obsahující typ pigmentu A s vysokou stálostí proti zšednutí a typ pigmentu B mající pri vlockovitém srážení zvýšený obsah SiO.sub.2.n. a Al.sub.2.n.O.sub.3.n., uvedená smes zajištuje napr. v papírech vysokou opacitu pri dostatecné stálosti proti zšednutí. Je-li to nutné, muže být stálost daného papíru na svetle ješte zvýšena známými, výrobou podmínenými opatreními u typu pigmentu B.

Description

Vynález se vztahuje ke složení titandioxidového pigmentu.
Dosavadní stav techniky to
U bílých papírů se pro určité aplikace požaduje vysoká opacita (neprůhlednost), vysoká světlost při pokud možno neutrálním barevném tónu a dobrá stálost proti šednutí či stálost na světle. Jsou známy pigmenty na bázi oxidu titaničitého (laminátové pigmenty) s nízkou tendencí k šednutí. Zapracovatelný podíl těchto pigmentů do papírů je ale často omezen, jelikož při příliš vysoké koncentraci pigmentu fyzikální vlastnosti papíru, jako např. dostatečná pevnost v tahu za mokra, již nepostačují daným nárokům. Dosažitelná opacita má proto s obvyklými pigmenty své meze.
O pigmentech na bázi oxidu titaničitého, jež jsou obzvlášť vhodné pro výrobu (matných) disperzních barev, je známo (US 3 510 335), že jejich krycí schopnost může být zvýšena zvláštním způsobem dodatečného zpracování. Jsou relativně vysoko (minimálně 5 % hmotn.) pokryty vrstvou oxidu křemičitého a hlinitého, přičemž daným způsobem dopadání se usiluje o co možná nejobjemnčjší, nejporéznější, nejvločkovitější, nej kypřejší, nejprachovčjší nanášení příslušné vrstvy. Její stálost proti zšednuti však není dostatečná.
Ukázalo se rovněž, že ani „klasický laminátový pigment' s přídavnou úpravou „příslušného pigmentu disperzní barvy“ ani „pigment disperzní barvy“ s přídavnou konečnou úpravou „laminátového pigmentu“ se nehodí pro určité aplikace.
Od zlepšeného laminátového pigmentu se proto očekává, že při stejné výšce pigmentace a nezměněných fyzikálních vlastnostech, zejména pevnosti v tahu za mokra, se docílí vyšší opacity. Je také samozřejmě žádoucím cílem, když pro požadovanou opacitu může být pigmentová vložka redukována zlepšeným pigmentem.
Překvapivě výše uvedenou úlohu neřeší jednotlivý pigment, nýbrž směs pigmentů na bázi oxidu titaničitého z obou typů pigmentu, laminátového pigmentu a pigmentu disperzní barvy pigmentu. Bylo zjištěno, že přídavek pigmentu se zvlášť vysokou konečnou úpravou, druhu určitého pomocného či aktivačního pigmentu („Boosterpigment“), ke klasickému laminátovému pigmentu vede ke směsi pigmentů, s níž je dosaženo výše popsaného žádoucího zlepšení opacity při dostatečném zšednuti, světlosti a pevnosti v tahu za mokra.
Podstata vynálezu
Vynález se týká směsi pigmentu s vysokou stálostí proti šednutí, typického laminátového pig45 mentu (typ pigmentu A), se zvláštním pigmentem disperzní barvy (typ pigmentu B), která je charakterizována zvýšeným obsahem SiO? a A12O3 ve vločkovité formě.
Tím jsou dosaženy zlepšené hodnoty ohledně opacity při dostatečném zšednuti, světlosti a pevnosti v tahu za mokra. Ze zvýšení opacity při stejném použitém množství TiO2, popřípadě mož50 nosti docílení nezměněné opacity s redukovaným použitím TiO?—pigmentu, vyplývají jak technické, tak hospodářské výhody.
Další výhodná ztělesnění jsou popsána v dále uvedených nárocích. Vynález je v následujícím textu vysvětlen na dalších příkladech.
-1CZ 301559 B6
Jako typ pigmentu A přicházejí v úvahu dodatečně upravené pigmenty na bázi oxidu titaničitého, jejichž základní kostra může být vyrobena podle sulfátového (SP) nebo chloridového (CP) způsobu, a jež mají přednostně rutilovou strukturu. Základní kostra nemusí být stabilizována, upřednostňuje se však speciální stabilizace: u základní kostry CP přimíšením hliníku v množství 0,3 5 3,0 % hmotn. (počítáno jako Al2O3) a přebytkem kyslíku v plynné fázi při oxidaci tetrachloridu titaničitého na oxid titaniěitý v minimálním množství 2 %; u základní kostry SP přimíšením např. Al, Sb, Nb nebo Zn (aby se získala dostatečně vysoká světlost, upřednostňuje se „lehká“ stabilizace přednostně sAI, popřípadě při vyšších množstvích hlinitých přimíšením kompenzace s antimonem).
io
Pigmenty jsou v typickém případě dodatečně upravovány anorganicky sloučeninami hliníku, fosforu, případně křemíku. Dodatečná úprava sloučeninami ceru, případně dusičnany, případně sloučeninami zinku slouží právě tak jako temperování při teplotách mezi 200 až 700 °C, přednostně 400 až 600 °C, ke zlepšení stálosti laminátu proti šednutí.
Typ pigmentu A může být také charakterizován svou hodnotou stálosti na světle, posuzováno v laminátu: na modré Wollově stupnici (ISO 4586-2) je stupně většího než 6; hodnota šednutí CIELAB AL* DIN 6174) je menší než 1,5 po 96 hodinách osvětlení v Xenotestu.
Pigmenty s vysokou stálostí proti šednutí (typ pigmentu A) jsou v obchodě získávány např. pod typovým označením KRONOS® 2080,2081,2084 a 2087.
Jako typ pigmentu B přicházejí v úvahu dodatečně upravené pigmenty na bázi oxidu titaničitého, jejichž základní kostra může být vyrobena podle způsobu SP nebo CP a jež mají přednostně rutilovou strukturu. Přednostně je základní kostra rovněž stabilizována: u základní kostry CP přimíšením hliníku v množství 0,3 - 3,0 % hmotn. (počítáno jako A12O3) a nadbytkem kyslíku při oxidaci TiCl4 na TiO2 v plynné fázi od 2 do 15 %; u základní kostry SP přimíšením např. s Al, Sb, Nb nebo Zn (aby se získala dostatečně vysoká světlost, je upřednostňována „lehká“ stabilizace s A1, popřípadě při větších množstvích přimíšením Al kompenzace s antimonem).
Pigmenty jsou relativně vysoce anorganicky upravovány sloučeninami hliníku a křemíku, obsah hliníku (počítán jako A12O3) činí minimálně 2 % hmotn., obsah křemíku (počítán jako SÍO2 minimálně 3 % hmotn., přičemž součet podílů Al a Si (počítán jako oxid) činí minimálně 7 % hmotn.
Obzvláštním charakteristickým znamením typu pigmentu B je podle vynálezu vytváření vločkovité, kypré Či sypké anorganické slupky dodatečné úpravy na základní kostře. Usiluje se o co možná nejobjemnější, nejporéznější, nejvločkovitější, nejsypší, nejchmýřovitější nanášení příslušné vrstvy (např. popsané v US 3 510 335), do jisté míry protiklad kompaktní těsné úpravy povrchové vrstvy („dense-skin-Behandlung“) (popsané např. v US 2 885 366). Při kompaktní úpravě povrchové vrstvy má slupka či obal konečné úpravy obklopit pokud možno bez mezery částice ΤίΟ2, aby se redukoval nežádoucí fotokatalytický efekt pigmentu TiO2 na okolní matricí. VloČkovitost oxidové nebo oxihydrátové vrstvy u typu pigmentu B způsobuje proti tomu zlepšení rozdělení pigmentu v matrici a přispívá rozhodující měrou ke zvýšení opacity. Sypce se srážející vrstva anorganického oxidu nebo oxihydrátu na jádru z TiO2 působí jako držák příslušné vzdále45 nosti mezi rozptýlenými částicemi.
Typ pigmentu B může být charakterizován rovněž hodnotami příslušných vlastností. K tomu se hodí veličiny, jež jsou ovlivňovány „nerovností“, popřípadě uzavřeností pláště či obalu konečné úpravy. Mírou nerovnosti je např. olejové číslo nebo specifický povrch; mírou neúplného pokrytí je například rozpustnost pigmentu v H2SO4 (pigment se disperguje v koncentrované kyselině sírové a suspenze se udržuje jednu hodinu při 175 °C; po filtraci se ve filtrátu určí rozpustný TiO2): typ pigmentu B podle vynálezu má zvýšené olejové číslo (minimálně 25) nebo relativně vysokou rozpustnost v H2SO4 (minimálně 15 % TiO2 je rozpuštěno).
-2CZ 301559 B6
Směs pigmentů podle vynálezu může být také charakterizována hodnotami příslušných vlastností, posuzováno v laminátu:
Následující hodnoty se vztahují k papírům s obsahem popela 40 ± 1 % a plošnou hmotností (gramáží) 100 ± 1 g/m2:
a) opacita
i) CIELAB L ¢¢,^ > 90,0 ii) hodnota opacity L ž 90,7
b) stálost na světle
i) modrá Wollova stupnice: stupeň > 6 io ii) CIELAB Δ1* <2,0
Se směsí pigmentů podle vynálezu se dosáhne zatížení na mezi pevnosti příslušného papíru (vyrobeného na laboratorním přístroji na výrobu zkušebních listů) v hodnotě minimálně 3,7 N.
Všechny požadavky z laminátové oblasti jsou směsi pigmentů podle vynálezu splněny.
Další výhodná zlepšení pro typ pigmentu B, zejména ohledně stálosti zšednutí laminátu, jsou možná zejména pomocí následujících opatření:
a) Další přídavky sloučenin ceru, zinku nebo dusičnanových sloučenin během dodatečné úpravy nebo v případě dusičnanu zvlášť výhodně k filtrační pastě před sušením. Právě tak je možné přidávání dusičnanových sloučenin během závěrečného mletí pigmentu.
b) Před dodatečnou úpravou, která vede ve smyslu tohoto vynálezu k sypkému či kyprému obalu konečné úpravy z SiO2 a AI2O3, se provede první dodatečná úprava, která odpovídá téže dodatečné úpravě typu pigmentu A.
Příklady provedení vynálezu (Všechny údaje hmotnostních procent pro látky z dodatečné úpravy se vztahují v daných příkla30 dech na použitou základní kostru)
Pigment A1
Podle způsobu CP vyrobený, s 5,5 až 7,5 % hmotn. * hlinité sloučeniny (počítáno jako AI2O3), 1,0 až 3,0 % hmotn. sloučeniny fosforu (počítáno jako P2O5) a navíc s 0,18 až 0,24 % hmotn. dusičnanu dodatečně upravený rutilový pigment; hodnoty uvedených vlastností jsou shrnuty v tabulce 1. Podobný typický „laminátový pigment“ je např. k dosažení v obchodě pod označením KRONOS® 2080.
Pigment Bl
Pigment na bázi speciálně nestabilizované, podle způsobu SP vyrobené základní kostry s rutilovou strukturou. Pigment je poměrně vysoce anorganicky dodatečně upravován, přičemž vhodným vedením příslušného postupu (výroba mleté kaše při hodnotě pH 10,5; přidání 2,5 % hmotn. H2SO4; a 5,1 % hmotn. SiO2 ve formě roztoku křemičitanu sodného během 30 minut; další snížení pH po 30 minutách retenční doby přídavkem 2,5 % hmotn. H2SO4; přidání 5,1 % hmotn. SiO2 ve formě roztoku křemičitanu sodného; po 30 minutách míchání přidání 2,3 % hmotn. ve formě roztoku síranu hlinitého během 45 minut a 90 minut míchání; opětovné přidání 2,9 % hmotn. AI2O3 ve formě roztoku hlinitanu sodného; po 60 minutách retenční doby následuje promývání a sušení) se dosáhne vločkovitého vysrážení dané vrstvy oxidu. Hodnoty příslušných vlastností jsou uvedeny v tabulce 1.
-3CZ 301559 BÓ
Pigment B2
Pigment na bázi ne zvlášť stabilizované, mleté základní látky s rutilovou strukturou jako v pigmentu Bl. Vločkovité srážení přidáním 3,2 % hmotn. H2SO4 během 30minut a potom 3,2% hmotn. SiO2 ve formě roztoku křemičitanu sodného během 30 minut; pak se přidá 3,5 % hmotn. A12O3 ve formě roztoku hlinitanu sodného a nato se míchá 30 minut; poté se přidají 2,0 % hmotn. Al2O3 ve formě roztoku síranu hlinitého a suspenze se po retenční době 60 minut zfiltruje. Další zpracování probíhá jako u pigmentu Bl; B2 leží ohledně „vločko v itosti“ na spodní hranici pigmentu typu B.
io
Pigment B3
Pigment na bázi základní kostry SP stabilizované přídavkem 0,01 % hmotn. hliníku (počítáno jako A12O3). Dodatečné zpracování v průběhu 15 minut s 1,0 % hmotn. jako P2Oj ve formě roz15 toku hydrogenfosforeČnanu dvojsodného, během 10 minut s 1,6% hmotn. A12O3 a během 4 minut s 1,4 % hmotn. ve formě roztoku hlinitanu sodného. Po nastavení hodnoty pH na 4 pomocí H2SO4 během 30 minut, přidání 3,0 % hmotn. SiO2 ve formě roztoku křemičitanu sodného spolu s roztokem síranu hlinitého (100 g A12O3) v takovém množství, aby pH zůstalo na konstantní hodnotě 4, jakož i dále přídavek 4,7 % hmotn. A12O3 ve formě roztoku hlinitanu sod20 ného během 12 minut a pak ještě jednou během 15 minut přídavek 2,2 % hmotn. Al2O3 ve formě roztoku síranu hlinitého. Hodnoty daných vlastností viz tabulka 1.
Pigment B4
Pigment na bázi základní látky SP stabilizované 0,6 % hmotn. Al (počítáno jako A12O3); je takový, jak je popsáno pod Bl, umlet, dodatečně upraven a po přidání 0,4 % hmotn. dusičnanu ve formě dusičnanu sodného sušen a semlet na filtrační pastu; hodnoty příslušných vlastností viz tabulku 1.
Pigment B5
Pigment na bázi kostry SP stabilizované 0,6 % hmotn. Al (počítáno jako A12O3). Po mletí se uhněte a hodnota pH se sníží pomocí H2SO4 o koncentraci 1,9 % hmotn. Přidání SiO2 (3,8% hmotn.) ve formě roztoku křemičitanu sodného během 20 minut, po 10 minutách retenční doby přidání 1,9% (hmotn.) H2SO4 kvůli snížení hodnoty pH; opětovné přidání 3,8% hmotn. SiO2 ve formě křemičitanu sodného; po 10 minutách míchání přidání 2% hmotn. Al2O3 ve formě roztoku síranu hlinitého, potom přidání 3,2 % hmotn. Al2O3 ve formě hlinitanu sodného; po 60 minutách retenční doby filtrace, promytí, sušení, mletí.
Pigment B6
Pigment na bázi základní látky SP stabilizované 0,6 % hmotn. Al (počítáno jako A12O3). Po mletí za mokra se uhněte a hodnota pH se sníží pomocí 2,9% hmotn. H2SO4; během 30 minut se přidá 6,0% hmotn. SiO2 ve formě roztoku křemičitanu sodného; retenční doba 10 minut; přidávání
0,7 % hmotn. A12O3 ve formě roztoku síranu hlinitého během 5 minut, potom 3,7 % hmotn.
A12O3 ve formě roztoku hlinitanu sodného a nakonec dalších 1,1 % hmotn. A12O3 ve formě roztoku síranu sodného, mezitím se míchá vždy 10 minut. Další zpracování jako u B5.
Pigment B7
Tento pigment se liší od pigmentu B6 jen v koncentraci látek pro dodatečnou či konečnou úpravu. Daná množství jsou:
- 4,7 % H2SO4
9,0 % SiO2 jako křemičitan sodný během 45 minut
-4CZ 301559 B6
- 0,7 % AI2O3 jako síran hlinitý
3,8 % AI2O3 jako hlinitan sodný 0,9 % A12O3 jako síran hlinitý
Všechny ostatní kroky tohoto způsobu jsou srovnatelné.
V tabulce 1 jsou sestaveny typické hodnoty. V protikladu ke standardnímu laminátovému pigmentu (typ pigmentu A) jsou olejové číslo, rozpustnost v H2SO4, povrch BET vyšší.
Pigmenty Bl až B7 splňují sice požadované hodnoty pro opacitu, zde vyjádřenou hodnotami
C1ELAB L‘čeniá a hodnotou opacity L, avšak stálost zšednutí v laminátu, stejně jako u pigmentu B2 rovněž pevnost v tahu za mokra u papíru nedostatečná.
Posouzení pigmentů, popřípadě směsí pigmentů v laminátech
a) Výroba laminátu (laboratorní měřítko)
Ze 146 g pigmentu na bázi oxidu titaničitého (popřípadě směsi pigmentů) a 254 g vodovodní vody se vyrobí 36,5% vodná suspenze pigmentu. Pro testován se bere za základ 30 g celulózy (sušené v peci). Odpovídající množství suspenze pigmentu se přizpůsobí dané retenci a žádoucímu obsahu popela, zde 40 % ± 1, popřípadě plošné hmotnosti (gramáži), zde 100 g/m2 ± 1. Způsob postupu a použité pomocné látky jsou odborníkovi známy.
Zpryskyřičnatělý arch papíru se ponoří do roztoku pryskyřice a za 25 sekund se v teplovzdušné sušárně při 130 °C předkondenzuje. Podobně proběhne druhá impregnace. Pryskyřičný roztok činí 129- 140 % plošné hmotnosti. Arch papíru má zbytkovou vlhkost 4 až 6 % hmotn. Kondenzované archy papíru se složí pomocí pojivových Či těsnicích papírů impregnovaných fenolovou pryskyřicí, bílým a černým podkladovým papírem do lisovaných balíků.
Při dané zkoušce se laminátová struktura skládala z 9 vrstev: papír, papír, pojivový papír, pojivový papír, protitah z černého, popřípadě bílého podkladu, pojivový papír, pojivový papír, černý, popřípadě bílý podklad, papír.
Lisování balíků probíhá pomocí laminátového lisu Wickert* typu 2742 při teplotě 140 °C a tlaku
90 bar při době lisování 300 sekund.
b) opacita
Opacita je mírou propustnosti nebo prostupu světla (či schopnosti propouštění světla) daného papíru. Jako míra opacity laminátů jsou voleny:
i) CIELAB L*Ccraá, světlost laminátů měřená pres černý podkladový papír;
ii) hodnota opacity L [%] - Yíemá / Ybíiá-100 zjištěná z hodnoty Y naměřené přes černý podkladový papír (Yceniá) a hodnoty Y naměřené přes bílý podkladový papír (Ybíu).
Tyto hodnoty jsou zjišťovány spektrálním fotometrem ELREPHO 3300).
c) světlostálost
Pro posouzení stálosti zšednutí (světlostálosti) pigmentů na bázi oxidu titaničitého, popřípadě směsí pigmentů jsou při testu (XENOTEST 150S) osvětlovány odpovídající vzorky laminátů. Pro toto posouzení je měřena ta strana laminátu, na níž jsou navzájem slisovány dva papíry.
-5CZ 301559 B6
i) zšednutí CIELAB AL*
V Xenotestu je měřena světlost CIELAB L* podle DIN 6174 před a po 96-hodinovém osvětlení. Zdrojem světla je xenonová oblouková lampa. Teplota ve vnitřním prostoru přístroje činí
23 ± 3 °C, relativní vlhkost 65 ± 5 %. Vzorky jsou osvětlovány v „obráceném chodu“.
ií) modrá Wollova stupnice
Pomocí „Wollovy stupnice“ se posuzuje světlostalost či odolnost na světle na základě ISO 4586— 2(1995).
io
d) Zatížení na mezi pevnosti za mokra
Pro posouzení zatížení papírů na mezi pevnosti za mokra jsou papíry nejprve uloženy („dozrávány“) 24 hodin při 105 °C. Zkušební proužky o Šířce 15 mm jsou proplachovány 5 minut v dešti Ιοί 5 váné vodě. Potom jsou mokré proužky testovány pomocí zkušebního trhacího stroje na své zatížení na mezi pevnosti za mokra. Pevnost v tahu za mokra se udává v Newtonech.
e) určování trichromatických složek světla:
Trichromatícké složky světla (CIELAB L*, -a*, -b*) jsou určovány podle DIN 6174 pomocí kolorimetru ELREPHO® 3300. Jsou měřeny na té straně laminátu, na níž jsou navzájem slisovány dva papíry.
Charakteristické uživatelské hodnoty pro jednotlivé pigmenty a směsi pigmentů (tabulka 2)
Zkouška 1 (standardní laminátový pigment), jen pigment A1
Je použit čistý pigment Al, srovnatelný KRONOS® 2080. Výroba laminátů probíhá podle předem popsaného testovacího způsobu. V tomto případě jsou vyráběny papíry se 40 % popela a
100 g/m2 plošné hmotnosti. Aby se nastavil obsah popela, přidává se při každé zkoušce k příslušné drti nutné množství suspenze TiO2. Požadovaná plošná hmotnost 100 g/m2 se nastaví daným množstvím celulózové suspenze pigmentu.
Daná použitá množství suspenze TiO2, jakož i množství celulózové suspenze pigmentu jsou uve35 děna v tabulce 2.
Zkouška 2 (standardní pigment disperzní barvy), jen pigment Bl
Zkušební pigment Bl, který odpovídá standardnímu pigmentu disperzní barvy, se používá až do
1 00 %. Výsledky zkoušky 2 jsou uvedeny v tabulce 2. Ve srovnání s Al vykazuje pigment Bl vynikající opacitu. Stálost zšednutí je ale nízká a neakceptovatelná. Dané archy papíru vykázaly kromě toho velmi špatnou pevnost v tahu za mokra, tzn. byly velmi měkké a během impregnace se snadno trhaly.
Zkouška 3 (standardní pigment disperzní barvy), jen pigment B2
Pigment B2 je ve srovnání s pigmentem Bl méně vysoce povrchově zpracovávaný standardní pigment disperzní barvy. Pigment se používá čistý. Výsledky testu 3 jsou uvedeny v tabulce 2. Lamináty s pigmentem B2 vykazují značně vyšší opacitu ve srovnání s pigmentem Al než stan50 dard, jsou ale méně dobré ve srovnání s pigmentem Β1. Pigment B2 také nevykazuje dostatečnou stálost proti zšednutí. Ohledně pevnosti v tahu za mokra nejsou žádné nevýhody.
-6CZ 301559 B6
Zkouška 4 (směs A1/B2)
V tomto testu se používá směs pigmentů skládající se z 70 % hmotn. pigmentu Al a 30 % hmotn. pigmentu B2. Výsledky zkoušky 4 jsou uvedeny v tabulce 2. Tento laminát se směsí pigment
70 : 30 vykazuje ve srovnání se zkouškou 1 zlepšenou opacitu. Stálost proti zšednutí je ještě přijatelná.
Zkouška 5 (směs Al i B3) ίο V této zkoušce se používá směs pigmentů skládající se z 70% hmotn. Al a 30 % hmotn. B3. Posledně uvedený pigment je založen na světlé, lehce stabilizované základní látce s „klasickou laminátově pigmentovou“ a přídavnou dodatečnou úpravou pro pigmenty disperzních barev“. Výsledky zkoušky 5 jsou uvedeny v tabulce 2. Výše uvedená směs pigmentů vede k laminátům se značně zlepšenou opacitou ve srovnání se zkouškou 1, stálost proti zšednutí leží na přijatelné úrovni.
Zkouška 6 (směs A1/B4)
V této zkoušce se používá směs pigmentů skládající se z 70 % hmotn, pigmentu Al a 30 % hmotn. pigmentu B4. Pigment B4 je povrchově zpracován podobně jako pigment Bl, ovšem je vyroben s vysoce stabilizovanou základní látkou. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 2, Je zřejmé, že přechod k vysoce stabilizované základní látce značně zlepšuje stálost proti zšednutí. Ve srovnání se zkouškou 1 lamináty vykazují značně zlepšenou opacitu. Pevnost v tahu daných papírů za mokraje nižší než u čistého Al, aleje na přijatelné úrovni.
Zkouška 7 (směs Al / B5)
V této zkoušce se používá směs pigmentů skládající se z 70% hmotn. pigmentu Al a 30 % hmotn. pigmentu B5. Tento pigment B5 je povrchově zpracován podobně jako pigment B4, ovšem je vyroben s přibližně o 25 % menší povrchovou úpravou SiCh. Výsledky zkoušky 7 jsou uvedeny v tabulce 2. Tato směs vykazuje vzhledem k menší povrchové úpravě SiO2 u B5 ve srovnání s B4 oproti zkoušce 6 horší opacitu při srovnatelné stálosti proti zšednutí.
Zkouška 8 (směs Al / B6)
V této zkoušce se používá směs pigmentů skládající se z 70 % hmotn. pigmentu Al a 30 % hmotn. pigmentu B6. Pigment B6 je povrchově upraven podobně jako pigment B2, avšak s dvojnásobným množstvím SiO2, Nasazuje se vysoce stabilizovaná základní látka jako u B4. Výsledky zkoušky 8 jsou uvedeny v tabulce 2. Opacita vzorku laminátu s touto pigmentovou směsí leží značně nad hodnotou opacity s Čistým Al, Pevnost v tahu za mokraje dostatečná, stálost proti zšednutí je dobrá.
Zkouška 9 (směs A1/B7)
V této zkoušce se používá směs pigmentů skládající se z 70% hmotn. pigmentu Al a 30 % hmotn. pigmentu B7. Pigment B7 je podobně povrchově upraven jako pigment B6. Výsledky zkoušky 9 jsou uvedeny v tabulce 2. Tato směs pigmentů vede na základě oproti zkoušce 8 zvýšeného množství SiO2 k laminátu s nejvyššími hodnotami opacity, značně vyššími ve srovnání s čistým pigmentem Al. Stálost zšednutí je na dobré úrovni. Pevnost daných papírů v tahu za mokra s výše uvedenou směsí pigmentů lze tolerovat na vyšší hranici.
Upřednostňují se sestavy pigmentů na bázi oxidu titaniČitého, u nichž podíl typu pigmentu B činí 10 až 90 % hmotn., přičemž zvlášť upřednostněn je rozsah 30 až 50 % hmotn.
-7CZ 301559 B6
γ- Μ rr Λ Ά 0*6 34 Ot 53
Ό Μ tn tn 0 Ό tn n 00 1** 0
m Μ CS tn to r- Ot Ot «—» tn
Β4 CS tn CS f* 0 i·** I—* 'φ Ot tn 'T
fO Μ CS o F-fi 0 m ot CS m cs m
Β2 tn *n CS f*t to CS to Ot CS
Bl CS tn CS 0 0 Ot Ot
Al tn to 0 A 0 v 00 tn Ot
Pigment Množství dodatečné úpravy AI2O3 (% vztaženo na zákl. látku Množství dodatečné úpravy S1O2 (% vztaženo na zákl. látku) 0 M w il '22 3 *- 2 m -C θ'» *o q O e ** cn a w » w * 0 a. B ~ = H n > a O > N Pí 9 u. Povrch BET (m2/g)
Os < ffl os F4 cn Os
00 < n OS Os
Γ- c « σ> Os 1—4 m Os
\o < β r-a Os Tt Oi
V) 4 β Os Oi
< « r*^ Os CS OS
rn n . OS \D n- Os
M . « <—a Os Tt cs Os
< , r—' Os O Os
«9 >·> 9 O 44 N Směs pigmentů (%) Použitá suspenze TiOi [g] Suspenze celulózy a pigmentu [gl ~ |J ΐ a ** a r3 5j 2 “ » ° *>-» 2 « W a a w -n Q.(J o o ta Zšednutí (laminát) : AL* Modrá Wollova stupnice [stupeňl 4 H « z kari k»« n 4 »a u > .0 4 © a a *4 í:- a : 3 : · · · S J a λ - bs n ca —«c < «< í u w w „ H Μ M &UUU 0
-9CZ 301559 B6

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Směs pigmentů na bázi oxidu titaničitého, v y z n a č u j i c i se tím, že jako pigment typu A obsahuje dodatečně zpracovaný pigment s vysokou hodnotou stálostí proti zešednutí, přičemž přípustná hodnota zešednutí CIELAB AL* (DIN6174) je menší než 1,5 po 96 hodinách osvětlování v Xenotestu, a io jako pigment typu B, se sloučeninami křemíku a hliníku, vysrážený ve formě vloček, dodatečně zpracovaný anorganický pigment, přičemž u pigmentu typu B podíl hliníku činí nejméně 2 % hmotnostní, počítáno jako A12O3 a podíl křemíku nejméně 3 % hmotnostní, počítáno jako SiO2 a součet podílů Si a Al z SiO2 a A12O3 činí nejméně 7 % hmotnostních, vždy vztaženo na základní látku.
  2. 2. Směs pigmentů na bázi oxidu titaničitého podle nároku 1, vyznačující se tím, že pigment typu B obsahuje buď základní látku vyrobenou podle chloridového postupu, stabilizovanou Al v množství 0,3 až 3,0 % hmotnostních, počítáno jako A12O3, a vyrobenou s přebytkem kyslíku při fázové oxidaci plynu T1CI4 k TiO od 2 do 15 %, nebo vykazuje základní látku vyro20 benou podle sulfátového postupu, jež je stabilizovaná Al, Sb, Nb nebo Zn.
  3. 3. Směs pigmentů na bázi oxidu titaničitého podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že pigment typu B, stabilizovaný hliníkem do 1 % hmotnosti, počítáno jako Al2O3, vykazuje základní látku vyrobenou podle sulfátového postupu.
  4. 4. Směs pigmentů na bázi oxidu titaničitého podle jednoho nebo více nároků od 1 do 3, vyznačující se tím, žeu pigmentu typu B je přímo na základní látku nanesen nejprve fosforečnan hlinitý.
    30
  5. 5. Směs pigmentů na bázi oxidu titaničitého podle jednoho nebo více nároků od 1 do 4, vyznačující se tím, že pigment typu B má ještě dodatečně nanesený cer o obsahu až 0,2 % hmotnostního, počítáno jako CeO2, a/nebo zinek o obsahu až 2,5 % hmotnostního, počítáno jako ZnO,
    35
  6. 6. Směs pigmentů na bázi oxidu titaničitého podle jednoho nebo více nároků od 1 do 5, vyznačující se tím, že vykazuje obsah dusičnanu až 1 % hmotnosti, vztaženo na základní látku a/nebo na temperování až do 500 °C.
  7. 7, Směs pigmentů na bázi oxidu titaničitého podle jednoho nebo více nároků od 1 do 6,
    40 vyznačující se tím, že podíl pigmentu typu B ve směsi pigmentů činí 10 až 90% hmotnostních, přednostně 30 až 50 % hmotnostních.
CZ20032866A 2001-03-28 2002-03-12 Smes pigmentu na bázi oxidu titanicitého CZ301559B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10115544A DE10115544A1 (de) 2001-03-28 2001-03-28 Titandioxid-Pigmentzusammensetzung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20032866A3 CZ20032866A3 (cs) 2004-01-14
CZ301559B6 true CZ301559B6 (cs) 2010-04-14

Family

ID=7679538

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20032866A CZ301559B6 (cs) 2001-03-28 2002-03-12 Smes pigmentu na bázi oxidu titanicitého

Country Status (11)

Country Link
US (1) US6962622B2 (cs)
EP (1) EP1373412B1 (cs)
JP (1) JP4309659B2 (cs)
BR (1) BR0208391B1 (cs)
CA (1) CA2441852C (cs)
CZ (1) CZ301559B6 (cs)
DE (2) DE10115544A1 (cs)
ES (1) ES2342260T3 (cs)
NO (1) NO20034313D0 (cs)
PL (1) PL204504B1 (cs)
WO (1) WO2002077107A2 (cs)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1578872A2 (en) 2002-12-30 2005-09-28 E. I. du Pont de Nemours and Company Process of making a water dispersible titanium dioxide pigment useful in paper laminates
ES2299790T3 (es) * 2004-12-23 2008-06-01 Evonik Degussa Gmbh Dioxidos de titanio producidos por via pirogena y modificados superficialmente.
US7265176B2 (en) * 2005-01-31 2007-09-04 E. I. Du Pont De Nemours And Company Composition comprising nanoparticle TiO2 and ethylene copolymer
US7824486B2 (en) * 2005-09-27 2010-11-02 E. I. Du Pont De Nemours And Company Paper laminates
US20070068423A1 (en) * 2005-09-27 2007-03-29 Thiele Erik S Titanium dioxide pigment useful in paper laminates
US20070137526A1 (en) * 2005-12-19 2007-06-21 Tronox Llc Method for making high tint strength pigment compositions
US7288146B1 (en) 2006-03-16 2007-10-30 Kronos International, Inc. Titanium dioxide pigment coated with hollow bodies and method for its manufacture
DE102006012564B4 (de) 2006-03-16 2008-11-06 Kronos International, Inc. Mit Mikrohohlkugeln beschichtetes Titandioxid-Pigment und Verfahren zur Herstellung
US8840719B2 (en) 2011-03-09 2014-09-23 Tronox Llc Titanium dioxide pigments and manufacturing method
US9481797B2 (en) 2011-08-09 2016-11-01 Cristal Usa Inc. Pigment for paper and paper laminate
DE102013009390A1 (de) 2012-06-29 2014-01-02 Kronos International, Inc. Verfahren zur Oberflächenbehandlung von anorganischen Pigmentpartikeln
WO2014078043A1 (en) 2012-11-13 2014-05-22 E. I. Du Pont De Nemours And Company Laminates prepared from décor paper comprising self-dispersing pigments
ES2687230T3 (es) 2012-11-13 2018-10-24 The Chemours Company Fc, Llc Papel decorativo que comprende pigmentos autodispersantes
US10316209B2 (en) 2012-11-13 2019-06-11 The Chemours Company Fc, Llc Self-dispersing pigments
CN104937041B (zh) 2012-11-13 2017-10-27 纳幕尔杜邦公司 用于制备自分散性颜料的方法

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3510335A (en) * 1965-10-22 1970-05-05 Du Pont Titanium pigment production
US4075031A (en) * 1976-09-30 1978-02-21 E. I. Du Pont De Nemours And Company TiO2 Pigment coated with dense silica and porous alumina/silica

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2585128B2 (ja) * 1989-06-02 1997-02-26 テイカ株式会社 有色微粒子無機顔料
GB8918056D0 (en) * 1989-08-08 1989-09-20 Tioxide Group Plc Corrosion inhibiting pigment
US5346546A (en) * 1991-07-22 1994-09-13 Industrial Progress, Inc. Aggregate-TiO2 pigment products
US5342485A (en) * 1992-08-05 1994-08-30 Reynolds Metals Company Process for preparing ultra-white alumina trihydrate
TW370552B (en) * 1994-11-09 1999-09-21 Du Pont Process for making rutile titanium dioxide pigment comprising coated titanium dioxide particles
FR2758826B1 (fr) * 1997-01-27 1999-04-16 Rhodia Chimie Sa Nouveau pigment de dioxide de titane, son procede de preparation et son utilisation dans les compositions de peinture

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3510335A (en) * 1965-10-22 1970-05-05 Du Pont Titanium pigment production
US4075031A (en) * 1976-09-30 1978-02-21 E. I. Du Pont De Nemours And Company TiO2 Pigment coated with dense silica and porous alumina/silica

Also Published As

Publication number Publication date
JP4309659B2 (ja) 2009-08-05
WO2002077107A3 (de) 2003-02-06
PL204504B1 (pl) 2010-01-29
EP1373412B1 (de) 2010-04-28
ES2342260T3 (es) 2010-07-05
JP2004525850A (ja) 2004-08-26
PL362799A1 (en) 2004-11-02
BR0208391B1 (pt) 2012-09-04
CA2441852A1 (en) 2002-10-03
BR0208391A (pt) 2004-06-15
NO20034313L (no) 2003-09-26
US20040094068A1 (en) 2004-05-20
CZ20032866A3 (cs) 2004-01-14
WO2002077107A2 (de) 2002-10-03
CA2441852C (en) 2012-07-10
DE10115544A1 (de) 2002-10-10
EP1373412A2 (de) 2004-01-02
DE50214399D1 (de) 2010-06-10
US6962622B2 (en) 2005-11-08
NO20034313D0 (no) 2003-09-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ301559B6 (cs) Smes pigmentu na bázi oxidu titanicitého
AU709309B2 (en) Titanium dioxide pigments
AU2007209527B2 (en) Titanium dioxide pigment featuring great opacity, and method for the production thereof
US7842131B2 (en) High opacity TiO2 pigment and production method
JP4638733B2 (ja) 二酸化チタン顔料の表面処理方法
AU2012237486B2 (en) Method for surface treatment of a titanium dioxide pigment
SK12092003A3 (sk) Dekoratívny surový papier so zlepšenou opacitou
CN100546917C (zh) 耐光性钛白粉的制备方法
US9096762B2 (en) Method for surface treatment of inorganic pigment particles
CA2414081A1 (en) Fluorescent brightener pigment compositions
GB2234990A (en) Fibrous sheet material
US11623993B2 (en) Laminate pigment with spacing properties and high UV-greying stability
CN115678316A (zh) 一种造纸专用钛白浆料的制备方法
GB2333100A (en) Titanium dioxide particles coated with aluminium phosphate
Blümel et al. High opacity TiO 2 pigment and production method

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20180312