CZ300464B6 - Prostredek pro osteosyntézu patní kosti - Google Patents
Prostredek pro osteosyntézu patní kosti Download PDFInfo
- Publication number
- CZ300464B6 CZ300464B6 CZ20070238A CZ2007238A CZ300464B6 CZ 300464 B6 CZ300464 B6 CZ 300464B6 CZ 20070238 A CZ20070238 A CZ 20070238A CZ 2007238 A CZ2007238 A CZ 2007238A CZ 300464 B6 CZ300464 B6 CZ 300464B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- intramedullary nail
- heel bone
- locking
- securing
- osteosynthesis
- Prior art date
Links
Landscapes
- Surgical Instruments (AREA)
Abstract
Prostredek pro osteosyntézu patní kosti obsahuje nitrodrenový hreb (A), zavedený do drenové dutiny patní kosti a opatrený alespon jedním pruchozím otvorem, a alespon jeden sustentakulární zajištovací prvek (C) protáhlého tvaru, který prochází otvorem v nitrodrenovém hrebu (A), pro zajištení sustentakulárního fragmentu patní kosti.
Description
Prostředek pro osteosyntézu patní kosti
Oblast techniky
Tento vynález se týká prostředku pro osteosyntézu patní kosti. Osteosyntéza patní kosti se provádí zejména na úseku úrazové chirurgie.
Dosavadní stav techniky
Z dosavadního stavu techniky jsou známé dokumenty, které se zabývají problematikou osteosyntézy stehenních a pažních kostí. Tak například dokumenty WO-2004/024029, US 4 622 959, US 4 827 917, EP-0 464 961, EP-0 411273, CZ-4174 a CZ-4240 popisují fixační prostředky pro fixaci zlomenin stehenních a pažních kostí, které obsahují nitrodřeňové hřeby a zajišťovací prvky.
Řešení obsažená v těchto dokumentech se však zabývají výlučně prostředky pro osteosyntézu stehenních a pažních kostí, které se svou anatomií zcela odlišují od specifického anatomického tvaru patní kosti, který je dán mimo jiné existencí sustentakulámího fragmentu. Při úrazech patní kosti, které následně vyžadují její osteosyntézu, dochází k odlomení části patní kosti za vzniku sustentakulámího fragmentu, který obsahuje specifický výběžek „sustentaculum táli“ (překlad tohoto latinského termínu zní,, podpěra, opora, výběžek”). Na tento výběžek se upínají důležité vazy, které stabilizují kloub mezi kostí hlezennou a patní. Vzhledem ke specifickému tvaru patní kosti a skutečnosti, že linie lomu kosti a tvar fragmentů, které při úrazu vzniknou, jsou zcela odlišné a specifické pro každou kost v těle zvlášť (rovněž v důsledku mechanismu, jímž dochází k poškození - u patní kosti zpravidla pády z výšky), nelze řešení popisovaná v uvedených dokumentech pro osteosyntézu patní kosti použít.
Proto se v současné době jako prostředek pro osteosyntézu patní kosti používají tzv. Kirschnerovy dráty nebo dlahy, přičemž v prvém případě se jako operační metoda zlomenin patní kosti používá zavřená re pozice a osteosyntéza pomocí Kirschnerových drátů a v případě druhém otevřená repozice a osteosyntéza pomocí dlahy.
Nevýhodou použití Kirschnerových drátů je nedostatečná stabilita osteosyntézy, použití dlahy je zase nevýhodné z důvodu nutnosti rozsáhlého operačního přístupu a nebezpečí vzniku infekce.
Podstata vynálezu
Cílem tohoto vynálezu je odstranění uvedených nedostatků dosavadního stavu techniky, to znamená navržení takového prostředku pro provádění osteosyntézy patní kosti, který by zajistil nezbytnou stabilitu osteosyntézy, odstranil nutnost rozsáhlého operačního přístupu a v porovnání se známými řešeními ze stavu techniky snížil nebezpečí vzniku infekce.
Uvedené cíle splňuje prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle předkládaného vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje nitrodřeňový hřeb zavedený do dřeňové dutiny patní kosti a opatřený alespoň jedním průchozím otvorem a alespoň jeden sustentakulámí zajišťovací prvek protáhlého tvaru, který prochází otvorem v nitrodrefiovém hřebu, pro zajištění sustentaku50 lámího fragmentu patní kosti.
Podle jednoho z výhodných provedení prostředek pro osteosyntézu patní kosti obsahuje alespoň jeden boční zajišťovací prvek, procházející nitrodřeňovým hřebem v bočním směru.
- 1 CZ 300464 B6
Podle dalšího výhodného provedení prostředek pro osteosyntézu patní kosti obsahuje alespoň jeden plantámí zajišťovací prvek. Termín plantámí v překladu znamená chodidlový (planta = chodidlo) a udává směr zavedení zajišťovacího prvku směrem z chodidla do hřebu v patní kosti.
Podle dalšího výhodného provedení prostředek pro osteosyntézu patní kosti obsahuje s odstupem od sebe umístěné dva boční zajišťovací prvky, jeden sustentakulámí zajišťovací prvek a jeden plantámí zajišťovací prvek, přičemž sustentakulámí zajišťovací prvek a plantámí zajišťovací prvek prochází nitrodřeňovým hřebem ve dvou různých místech, která se nachází v úseku nitrodřeftového hřebu mezi dvěma otvory, jimiž procházejí dva boční zajišťovací prvky.
Je výhodné, když je materiál nitrodřeňového hřebu (A) a/nebo zajišťovacích prvků vybraný ze skupiny zahrnující titan, ocel, molybden, nebo slitinu obsahující alespoň jeden z těchto kovů.
Délka a průměr nitrodřeňového hřebu a zajišťovacích prvků je s výhodou zvolena podle velikosti patní kosti.
Podle jednoho z výhodných provedení prostředku pro osteosyntézu patní kosti je alespoň jedním zajišťovacím prvkem zajišťovací šroub. Alternativně může být alespoň jedním zajišťovacím prvkem zajišťovací čep, zajišťovací spirální vrtulka, či zajišťovací prvek jiného vhodného tvaru.
Je výhodné, když má nitrodřeňový hřeb délku 70 až 90 mm a průměr 7 až 9 mm.
Zvláště je pak výhodné, když má nitrodřeňový hřeb délku 80 mm a průměr 8 mm, otvory v nitrodřefiovém hřebu průměr 4,0 mm, a je-li průměr zajišťovacích prvků (B, C, D, E) 3,5 mm.
Výhodou prostředku pro osteosyntézu patní kosti pomocí nitrodřeňového hřebu a zajišťovacích prvků, přednostně šroubů, podle tohoto vynálezu je vysoká stabilita implantátu, šetrnost k měkkým tkáním, nízké riziko infektu, a rovněž to, že již není nutné vyplňovat porepoziční dutinu ve spongiozní části patní kosti autogenní či alogenní spongioplastikou nebo umělým materiálem, například kostním cementem.
Přehled obrázků na výkresech
Vynálezu bude nejlépe porozuměno na základě následujícího popisu jeho výhodného provedení s odkazem na obrázky na připojených výkresech, na nichž zobrazuje obr. 1 řez ve frontální rovině výhodným provedením prostředku pro osteosyntézu patní kosti, který obsahuje soustavu nitrodřeňového hřebu a zajišťovacích prvků v patní kosti, obr. 2 řez prostředkem z obr. 1 v saginální rovině a obr. 3 řez prostředkem z obr. 1 v transverzální rovině.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 2 zobrazuje pohled z boku na řez patní kostí, pro jejíž osteosyntézu bylo použito výhodné provedení prostředku podle tohoto vynálezu, který obsahuje soustavu nitrodřeňového hřebu (A) a zajišťovacích šroubů (B, C, D, E). Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle tohoto výhodného provedení obsahuje nitrodřeňový hřeb (A), zavedený do dřeňové dutiny patní kosti, a čtyři zajišťovací šrouby (B, C, D, E), které všechny v různých místech prochází nitrodřeňovým hřebem (A).
Uvedená skupina čtyř zajišťovacích šroubů (B, C, D, E) obsahuje dva boční zajišťovací šrouby (Β, E), jeden sustentakulámí zajišťovací šroub (C) a plantámí zajišťovací šroub (D). Termín plantámí v překladu znamená chodidlový (planta = chodidlo) a udává směr zavedení zajišťovacího prvku směrem z chodidla do hřebu v patní kosti. Boční zajišťovací šrouby (Β, E) prochází
-2CZ 300464 B6 patní kostí v bočním směni, přičemž patní kost a nitrodřeňový hřeb jsou dále také zajištěny pomocí sustentakulámího zajišťovacího šroubu (C) a plantámího zajišťovacího šroubu (D). Sustentakulámí zajišťovací šroub (C) a plantámí zajišťovací šroub (D) jsou umístěny tak, že jsou mimoběžné.
Vhodným materiálem pro nitrodřeňový hřeb a zajišťovací šrouby je titan. Délka nitrodřeňového hřebu je s výhodou 80 mm a jeho průměr 8 mm. Otvory v nitrodřeňovém hřebu mají přednostně průměr 4 mm a tomu odpovídá i průměr zajišťovacích šroubů 3,5 mm. Je však zřejmé, že konkrétní rozměry budou záviset na velikosti patní kosti konkrétního pacienta, takže při operaci se io odměří velikost patní kosti a podle toho se vybere vhodná velikost nitrodřeňového hřebu a zajišťovacích šroubů. Uvedené konkrétní hodnoty jsou proto pouze hodnotami příkladnými.
Prostředek pro osteosyntézu patní kosti, který obsahuje soustavu nitrodřeňového hřebu a zajišťovacích šroubů podle tohoto vynálezu, se aplikuje operačním postupem zahrnujícím následující kroky:
1. Poloha pacienta na operačním stole na zdravém boku, pokrčená zdravá dolní končetina, od poloviny bérce distálně končetina mimo stůl fixovaná v bérci podložkou tvaru U.
2. Repozice pomocí Schanzova šroubu zavedeného do tuber calcanei, obnova BOhlerova úhlu.
Přesná repozice kloubních ploch za artroskopické kontroly talokalkaneálního kloubu a RTG zesilovače. Elevace kloubních ploch je provedena z plantámího přístupu bud’ přímo linií lomu, nebo vytvořeným otvorem pomoci vrtáku.
3. Dočasná fixace jednotlivých fragmentů Kirschnero vými dráty.
4. Zavedení hřebu:
a) Entry point - tuber calcanei pod úponem Achillovy šlachy
b) Před vrtáme kortikalis tuber calcanei a zavádíme hřeb směrem na střed art, calcaneocuboi30 dále v bočné projekci a mezi os cuboideum a os naviculare v dorzoplantámí projekci.
c) Pomocí plantámího ramene cíliče zavedeme plantámí zajišťovací šroub D.
d) Pomocí laterálního ramene zavedeme proximální a distální boční zajišťovací šroub Β, E a sustentakulámí zajišťovací šroub C.
e) Po odstranění cíliče zavedeme uzavírací šroub.
Shora popsané výhodné provedení využívá zajišťovacích šroubů (B, C, D, E). Je však třeba zdůraznit, že tento vynález se neomezuje pouze na použití zajišťovacích šroubů, ale obecně lze namísto zajišťovacích šroubů použít zajišťovací prvky i jiného provedení, například čepy nebo spirální vrtulky, které jsou vhodné pro použití s nitrodřeňovým hřebem pro osteosyntézu patní kosti.
Dále, počet zajišťovacích prvků nebo šroubů použitých v prostředku pro osteosyntézu patní kosti se může lišit, takže tento vynález se neomezuje pouze na shora popsané provedení se čtyřmi zajíšťovacími šrouby, ale lze použít více či méně zajišťovacích šroubů, případně v prostředku kombinovat zajišťovací šrouby s jinými zajíšťovacími prvky.
Claims (11)
1. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti, vyznačující se tím,že obsahuje nitrodřeňový hřeb (A) zavedený do dřeňové dutiny patní kosti a opatřený alespoň jedním průchozím
5 otvorem a alespoň jeden sustentakulámí zajišťovací prvek (C) protáhlého tvaru, který prochází otvorem v nitrodřeňovém hřebu (A), pro zajištění sustentakulámího fragmentu patní kosti.
2. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jeden boční zajišťovací prvek (Β, E), procházející nitrodřeňovým hřebem (A) v io bočním směru.
3. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tí m , že obsahuje alespoň jeden plantámí zajišťovací prvek (D).
15
4. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle nároku 3, vyznačující se tím, že obsahuje s odstupem od sebe umístěné dva boční zajišťovací prvky (Β, E), jeden sustentakulámí zajišťovací prvek (C) a jeden plantámí zajišťovací prvek (D), přičemž sustentakulámí zajišťovací prvek (C) a plantámí zajišťovací prvek (D) prochází nitrodřeňovým hřebem (A) ve dvou různých místech, která se nachází v úseku nitrodřeňového hřebu (A) mezi dvěma otvory, jimiž
20 procházejí dva boční zajišťovací prvky (Β, E).
5. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že materiál nitrodřeňového hřebu (A) a/nebo zajišťovacích prvků (B, C, D, E) je vybraný ze skupiny zahrnující titan, ocel, molybden, nebo slitinu obsahující ales25 poň jeden z těchto kovů.
6. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že délka a průměr nitrodřeňového hřebu (A) a zajišťovacích prvků (B, C, D, E) je zvolena podle velikosti patní kosti,
7. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se t í m, že alespoň jedním zajišťovacím prvkem (B, C, D, E) je zajišťovací šroub.
35
8. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že alespoň jedním zajišťovacím prvkem (B, C, D, E) je zajišťovací čep.
9. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle kteréhokoli z předcházejících nároků,
40 vyznačující se t í m , že alespoň jedním zaj išťovacím prvkem (B, C, D, E) je zajišťovací spirální vrtulka.
10. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že nitrodřeňový hřeb (A) má délku 70 až 90mm a průměr 7 až
45 9 mm.
11. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle nároku 10, vyznačující se tím, že nitrodřeňový hřeb (A) má délku 80 mm a průměr 8 mm, otvory v nitrodřeňovém hřebu (A) mají průměr 4,0 mm, a průměr zajišťovacích prvků (B, C, D, E) je 3,5 mm.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20070238A CZ300464B6 (cs) | 2007-04-02 | 2007-04-02 | Prostredek pro osteosyntézu patní kosti |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20070238A CZ300464B6 (cs) | 2007-04-02 | 2007-04-02 | Prostredek pro osteosyntézu patní kosti |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ2007238A3 CZ2007238A3 (cs) | 2008-10-15 |
CZ300464B6 true CZ300464B6 (cs) | 2009-05-27 |
Family
ID=39829965
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20070238A CZ300464B6 (cs) | 2007-04-02 | 2007-04-02 | Prostredek pro osteosyntézu patní kosti |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ300464B6 (cs) |
Citations (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4622959A (en) * | 1985-03-05 | 1986-11-18 | Marcus Randall E | Multi-use femoral intramedullary nail |
US4827917A (en) * | 1986-12-30 | 1989-05-09 | Richards Medical Company | Fermoral fracture device |
EP0411273A1 (en) * | 1989-08-03 | 1991-02-06 | Synthes AG, Chur | Osteosynthetic assembly with twist fixation plate |
EP0464961A2 (en) * | 1986-06-23 | 1992-01-08 | Howmedica Inc. | Modular femoral fixation system |
CZ4174U1 (cs) * | 1995-10-23 | 1995-11-28 | Medin A.S. | Rekonstrukční hřeb pro osteosyntézu zlomenin kosti stehenní |
CZ4240U1 (cs) * | 1995-10-23 | 1995-12-08 | Medin A.S. | Nitrodřeňový hřeb pro osteosyntézu zlomenin kosti stehenní a holenní |
WO2004024029A2 (de) * | 2002-09-10 | 2004-03-25 | Tantum Ag | Bausatz für die therapie von kapitalen und subkapitalen humerusfrakturen und humeruskopfprothese |
-
2007
- 2007-04-02 CZ CZ20070238A patent/CZ300464B6/cs unknown
Patent Citations (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4622959A (en) * | 1985-03-05 | 1986-11-18 | Marcus Randall E | Multi-use femoral intramedullary nail |
EP0464961A2 (en) * | 1986-06-23 | 1992-01-08 | Howmedica Inc. | Modular femoral fixation system |
US4827917A (en) * | 1986-12-30 | 1989-05-09 | Richards Medical Company | Fermoral fracture device |
EP0411273A1 (en) * | 1989-08-03 | 1991-02-06 | Synthes AG, Chur | Osteosynthetic assembly with twist fixation plate |
CZ4174U1 (cs) * | 1995-10-23 | 1995-11-28 | Medin A.S. | Rekonstrukční hřeb pro osteosyntézu zlomenin kosti stehenní |
CZ4240U1 (cs) * | 1995-10-23 | 1995-12-08 | Medin A.S. | Nitrodřeňový hřeb pro osteosyntézu zlomenin kosti stehenní a holenní |
WO2004024029A2 (de) * | 2002-09-10 | 2004-03-25 | Tantum Ag | Bausatz für die therapie von kapitalen und subkapitalen humerusfrakturen und humeruskopfprothese |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ2007238A3 (cs) | 2008-10-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US11666363B2 (en) | Method and apparatus for repairing the mid-foot region via an intramedullary nail | |
Gangavalli et al. | Management of distal femur fractures in adults | |
US20120095465A1 (en) | Implant for correcting skeletal mechanics | |
US20140163688A1 (en) | Malleolar Replacement Devices | |
Kuhn et al. | Extending the indications of intramedullary nailing with the Expert Tibial Nail® | |
EP1682008B1 (en) | A fixator for repairing of long bone fractures | |
Ilchmann et al. | Complications at screw removal in slipped capital femoral epiphysis treated by cannulated titanium screws | |
Patel et al. | First metatarsophalangeal joint arthrodesis using an intraosseous post and lag screw with immediate bearing of weight | |
Mullaji et al. | Total knee arthroplasty for arthritic knees with tibiofibular stress fractures: classification and treatment guidelines | |
Ruecker et al. | Distal tibial fractures: intramedullary nailing | |
Mirzasadeghi et al. | Intramedullary cement osteosynthesis (IMCO): a pilot study in sheep | |
Hyer et al. | Lesser Metatarsophalangeal Plantar Plate Repair | |
CZ300464B6 (cs) | Prostredek pro osteosyntézu patní kosti | |
Incavo et al. | Use of an intramedullary nail for correction of femoral deformities combined with total knee arthroplasty: a technical tip | |
US11382675B2 (en) | Surgical method for biplane screw fixation of femoral neck fractures (calcar buttressed screw fixation) | |
Pai et al. | Evolution of Intramedullary Nails in Long Bones of the Upper Limb | |
RU104445U1 (ru) | Фиксатор для остеосинтеза большеберцовой кости | |
Pai et al. | Evolution of Intramedullary Nails for Long Bone Fractures in the Upper Limb | |
Bandyopadhyay | Implantology of Ankle Fractures | |
Kononovich et al. | Impact of telescopic intramedullary rodding on the growing tibia: an experimental study | |
RU138275U1 (ru) | Фиксатор для остеосинтеза переломов проксимальной части большеберцовой кости | |
Veliceasa et al. | C-NAIL®-a new implant for minimally-invasive treatment of intraarticular calcaneal fractures | |
Vishwanathan | Implantology of Fracture of the Distal Humerus | |
Reddy et al. | Clinical Efficacy on the Use of Titanium Intramedullary Interlocking Nailing (Ti-IILN) for Repair of Communited Diaphyseal Femur Fractures in Dogs | |
RU2445029C2 (ru) | Способ повышения стабильности накостного остеосинтеза при хирургическом лечении несовершенного остеогенеза |