CZ2007238A3 - Prostredek pro osteosyntézu patní kosti - Google Patents

Prostredek pro osteosyntézu patní kosti Download PDF

Info

Publication number
CZ2007238A3
CZ2007238A3 CZ20070238A CZ2007238A CZ2007238A3 CZ 2007238 A3 CZ2007238 A3 CZ 2007238A3 CZ 20070238 A CZ20070238 A CZ 20070238A CZ 2007238 A CZ2007238 A CZ 2007238A CZ 2007238 A3 CZ2007238 A3 CZ 2007238A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
intramedullary nail
heel bone
locking
osteosynthesis device
diameter
Prior art date
Application number
CZ20070238A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ300464B6 (cs
Inventor
Pompach@Martin
Zwipp@Hans
Amlang@Michael
Original Assignee
Pompach@Martin
Zwipp@Hans
Amlang@Michael
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pompach@Martin, Zwipp@Hans, Amlang@Michael filed Critical Pompach@Martin
Priority to CZ20070238A priority Critical patent/CZ300464B6/cs
Publication of CZ2007238A3 publication Critical patent/CZ2007238A3/cs
Publication of CZ300464B6 publication Critical patent/CZ300464B6/cs

Links

Abstract

Prostredek pro osteosyntézu patní kosti obsahuje nitrodrenový hreb (A), zavedený do drenové dutiny patní kosti a opatrený alespon jedním pruchozím otvorem. Dále obsahuje alespon jeden zajištovací prvek (B, C, D, E) protáhlého tvaru, který prochází otvorem v nitrodrenovém hrebu (A).

Description

Prostředek pro osteosyntézu patní kosti
Oblast techniky
Tento vynález se týká prostředku pro osteosyntézu patní kosti. Osteosyntéza patní kosti se provádí zejména na úseku úrazové chirurgie.
Dosavadní stav techniky
V současné době se jako prostředek pro osteosyntézu patní kosti používají tzv. Kirschnerovy dráty nebo dlahy, přičemž v prvém případě se jako operační metoda zlomenin patní kosti používá zavřená repozice a osteosyntéza pomocí Kirschnerových drátů a v případě druhém otevřená repozice a osteosyntéza pomocí dlahy.
Nevýhodou použití Kirschnerových drátů je nedostatečná stabilita osteosyntézy, použití dlahy je zase nevýhodné z důvodu nutnosti rozsáhlého operačního přístupu a nebezpečí vzniku infekce.
Podstata vynálezu
Cílem tohoto vynálezu je odstranění uvedených nedostatků dosavadního stavu techniky, to znamená navržení takového prostředku pro provádění osteosyntézy patní kosti, který by zajistil nezbytnou stabilitu osteosyntézy, odstranil nutnost rozsáhlého operačního přístupu a v porovnání se známými řešeními ze stavu techniky snížil nebezpečí vzniku infekce.
- 2 Uvedené cíle splňuje prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle předkládaného vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje nitrodřeňový hřeb zavedený do dřeňové dutiny patní kosti a opatřený alespoň jedním průchozím otvorem a alespoň jeden zajišťovací prvek protáhlého tvaru, který prochází otvorem v nitrodřeňovém hřebu.
Podle jednoho z výhodných provedení . prostředek pro osteosyntézu patní kosti obsahuje alespoň jeden bočný zajišťovací prvek, procházející nitřodřeňovým hřebem v bočním směru.
Podle dalšího výhodného provedení prostředek pro osteosyntézu patní kosti obsahuje alespoň jeden sustentakulární zajišťovací prvek a/nebo alespoň jeden plantární zajišťovací prvek.
Podle dalšího výhodného provedení prostředek pro osteosyntézu patní kosti obsahuje s odstupem od sebe umístěné dva bočné zajišťovací prvky, jeden sustentakulární zajišťovací prvek a jeden plantární zajišťovací prvek, přičemž sustentakulární zajišťovací prvek a plantární zajišťovací prvek prochází nitřodřeňovým hřebem ve dvou různých místech, která se nachází v úseku nitrodřeňového hřebu mezi dvěma otvory, jimiž procházejí dva bočné zajišťovací prvky.
Je výhodné, když je materiál nítřodřeňového hřebu (A) a/nebo zajišťovacích prvků (B, C, D, E) vybraný ze skupiny zahrnující titan, ocel, molybden, nebo slitinu obsahující alespoň jeden z těchto kovů.
» » ψ ▼ • · *
I » * » « · · ·· ···· «
» ίϊ · · · t * ···· · » · ft « · · ·
Délka a průměr nitrodřeňového hřebu a zajišťovacích prvků se z výhodou zvolí podle velikosti patní kosti pacienta, z hodnot odměřených při operaci.
Podle jednoho z výhodných provedení prostředku pro osteosyntézu patní kosti je alespoň jedním zajišťovacím prvkem (B, C, D, E) zajišťovací šroub. Alternativně může být alespoň jedním zajišťovacím prvkem zajišťovací čep, zajišťovací spirální vrtulka, či zajišťovací prvek jiného vhodného tvaru.
Je výhodné, když má nitrodřeňový hřeb délku 70 mm až 90 mm a průměr 7 mm až 9 mm.
Zvláště je pak výhodné, když má nitrodřeňový hřeb délku 80 mm a průměr 8 mm, otvory v nitrodřeňovém hřebu průměr 4,0 mm, a je-li průměr zajišťovacích šroubů (B, C, D, E)
3,5 mm.
Výhodou prostředku pro osteosyntézu patní kosti pomocí nitrodřeňového hřebu a zajišťovacích prvků, přednostně šroubů, podle tohoto vynálezu je vysoká stabilita implantátu, šetrnost k měkkým tkáním, nízké riziko infektu, a rovněž to, že již není nutné vyplňovat porepoziční dutinu ve spongiozní části patní kosti autogenní či alogenní spongioplastikou nebo umělým materiálem, například kostním cementem.
Přehled obrázků na výkresech
Vynálezu bude nejlépe porozuměno na základě následujícího popisu jeho výhodného provedení s odkazem na obrázky na připojených výkresech, na nichž zobrazuje obr. 1 řez ve frontální rovině výhodným provedením prostředku pro * · · *
« • * • · · • ····
- 4 osteosyntézu patní kosti, který obsahuje soustavu nitrodřeňového hřebu a zajišťovacích prvků v patní kosti, obr.
řez prostředkem z obr. 1 v sagínální rovině a obr. 3 řez prostředkem z obr. 1 v transverzální rovině.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 2 zobrazuje pohled z boku na řez patní kostí, pro jejíž osteosyntézu bylo použito výhodné provedení prostředku podle tohoto vynálezu, který obsahuje soustavu nitrodřeňového hřebu (A) a zajišťovacích šroubů (B, C, D, E) . Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle tohoto -výhodného provedení obsahuje nitrodřeňový hřeb (A), zavedený do dřeňové dutiny patní kosti, a čtyři zajišťovací šrouby (B, C, D, E), které všechny v různých místech prochází nitrodřeňovým hřebem (A).
Uvedená skupina čtyř zajišťovacích šroubů (B, C, D, E) obsahuje dva bočné zajišťovací šrouby (Β, E), jeden sustentakulární zajišťovací šroub (C) a plantární zajišťovací šroub (D). Bočné zajišťovací šrouby (Β, E) prochází patní kostí v bočním směru, přičemž patní kost a nitrodřeňový hřeb
J. _ ... z jsou dále také zajištěny pomocí sustentakulárního zajíšťovacího šroubu (C) a plantárního zajišťovacího šroubu (D) . Sustentakulární zajišťovací šroub (C) a plantární zajišťovací šroub (D) jsou umístěny tak, že jsou mimoběžné.
Vhodným materiálem pro nitrodřeňový hřeb a zajišťovací šrouby je titan. Délka nitrodřeňového hřebu je s výhodou 80 mm a jeho průměr 8 mm. Otvory v nitrodřeňovém hřebu mají přednostně průměr 4 mm a tomu odpovídá i průměr zajišťovacích šroubů 3,5 mm. Je však zřejmé, že konkrétní rozměry budou záviset na velikosti patní kosti konkrétního pacienta, takže • · • 4
- 5 pří operaci se odměří velikost patní kosti a podle toho se vybere vhodná velikost nitrodřeňového hřebu a zajišťovacích šroubů.. Uvedené konkrétní hodnoty jsou proto pouze hodnotami příkladnými.
Prostředek pro osteosyntézu patní kosti, který obsahuje soustavu nitrodřeňového hřebu ď zajišťovacích šroubů podle tohoto vynálezu, se aplikuje operačním postupem zahrnujícím následující kroky:
1. Poloha pacienta na operačním stole na zdravém boku, pokrčená zdravá dolní končetina, od poloviny bérce distálně končetina mimo stůl fixovaná v bérci podložkou tvaru „U.
2. Repozice pomocí Schanzova šroubu zavedeného do tuber calcanei, obnova Bohlerova úhlu. Přesná repozice kloubních ploch za artroskopické kontroly talokalkaneálního kloubu a RTG zesilovače. Elevace kloubních ploch je provedena z plantárního přístupu buď přímo linií lomu nebo vytvořeným otvorem pomocí vrtáku.
3. Dočasná fixace jednotlivých fragmentů Kirschnerovými dráty.
i i- '
4. Zavedení hřebu:
a) Entry point - tuber calcanei pod úponem Achillovy Šlachy
b) Předvrtáme kortikalis tuber calcanei a zavádíme hřeb směrem na střed art. calcaneocuboidale v bočné projekci a mezi os cuboideum a os naviculare v dorzoplantární projekci.
c) Pomocí plantárního ramene cílíce zavedeme plantární zajišťovací šroub D.
d) Pomocí laterálního ramene zavedem proximální ' a distální boční zajišťovací šroub Β, E a sustentakulární zajišťovací šroub C.
e) Po odstranění cílíce zavedeme uzavírací šroub.
Shora popsané výhodné provedení využívá zajišťovacích šroubů (B, C, D, E) . Je však třeba zdůraznit, že tento vynález se neomezuje pouze na použití zajišťovacích šroubů, ale obecně lze namísto zajišťovacích šroubů použít zajišťovací prvky i jiného provedení, například čepy nebo spirální vrtulky, které jsou vhodné pro použití ' s nitrodřeňovým hřebem pro osteosyntézu patní kosti.
Dále, počet zajišťovacích prvků nebo šroubů použitých v prostředku pro osteosyntézu patní kosti se může lišit, takže tento vynález se neomezuje pouze na shora popsané provedení se čtyřmi zajišťovacími šrouby, ale lze použít více či méně zajišťovacích šroubů, případně v prostředku kombinovat zajišťovací šrouby s jinými zajišťovacími prvky.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Prostředek pro osteosyntézu patní vyznačující setím, že obsahuje nitrodřeňový hřeb (A) zavedený do dřeňové dutiny patní kosti a opatřený alespoň jedním průchozím otvorem a alespoň jeden zajíšťovací prvek (B, C, D, E) protáhlého tvaru, který i
    prochází otvorem v nitrodřeňovém hřebu (A).
  2. 2. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň,, jeden bočný zajíšťovací prvek (Β, E), procházející nitřodřeňovým hřebem (A) v bočním směru.
  3. 3. . Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle nároku 1 nebo
    2, vyznačující setím, že obsahuje alespoň jeden sustentakulární zajíšťovací prvek (C) a/nebo alespoň, jeden plantární zajíšťovací prvek (D).
  4. 4. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle nároku 3, vyznačující setím, že obsahuje s odstupem od sebe umístěné dva bočné zajíšťovací prvky (B), jeden sustentakulární zajíšťovací prvek ‘ (C) a jeden plantární zajíšťovací prvek (D), přičemž .sustentakulární zajíšťovací prvek (C) a plantární zajíšťovací prvek (D) prochází nitřodřeňovým hřebem (A) ve dvou různých místech, která se nachází v úseku nitrodřeňového hřebu (A) mezi dvěma otvory, jimiž procházejí dva bočné zajíšťovací prvky (B).
  5. 5. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že materiál nitřodřeňového hřebu (A) a/nebo ♦ · · · t ·
    4 ϊ · • · • ť « • » » « · · · • « ···· · ♦
    *« zajišťovacích prvků (B, C, D, E) je vybraný ze skupiny zahrnující titan, ocel, molybden, nebo slitinu obsahující alespoň jeden z těchto kovů.
  6. 6. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že délka a průměr nitrodřeňového hřebu a zajišťovacích prvků se zvolí podle velikosti patní kosti pacienta.
  7. 7. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že alespoň jedním zajišťovacím prvkem (B, C, D, E) je zajišťovací šroub.
  8. 8. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že alespoň jedním zajišťovacím prvkem (B, C, D, E) je zajišťovací čep.
  9. 9. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že alespoň jedním zajišťovacím prvkem (B, C, D, E) je zajišťovací spirální vrtulka.
  10. 10. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že nítrodřeňový hřeb (A) má délku 70 mm až 90 mm a průměr 7 mm až 9 mm.
  11. 11. Prostředek pro osteosyntézu patní kosti podle nároku 10, vyznačující setím, že nítrodřeňový hřeb (A) φ * · « ·ΦΦ· ···*
    - 9 má délku 80 mm a průměr 8 mm, otvory v nitrodřeňovém hřebu (A) mají průměr 4,0 mm, a průměr zajíšťovacích šroubů (B, C, D, E) je 3,5 mm.
CZ20070238A 2007-04-02 2007-04-02 Prostredek pro osteosyntézu patní kosti CZ300464B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20070238A CZ300464B6 (cs) 2007-04-02 2007-04-02 Prostredek pro osteosyntézu patní kosti

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20070238A CZ300464B6 (cs) 2007-04-02 2007-04-02 Prostredek pro osteosyntézu patní kosti

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2007238A3 true CZ2007238A3 (cs) 2008-10-15
CZ300464B6 CZ300464B6 (cs) 2009-05-27

Family

ID=39829965

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20070238A CZ300464B6 (cs) 2007-04-02 2007-04-02 Prostredek pro osteosyntézu patní kosti

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ300464B6 (cs)

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4622959A (en) * 1985-03-05 1986-11-18 Marcus Randall E Multi-use femoral intramedullary nail
US4776330A (en) * 1986-06-23 1988-10-11 Pfizer Hospital Products Group, Inc. Modular femoral fixation system
US4827917A (en) * 1986-12-30 1989-05-09 Richards Medical Company Fermoral fracture device
US4978349A (en) * 1989-08-03 1990-12-18 Synthes (U.S.A.) Fixation plate
CZ4240U1 (cs) * 1995-10-23 1995-12-08 Medin A.S. Nitrodřeňový hřeb pro osteosyntézu zlomenin kosti stehenní a holenní
CZ4174U1 (cs) * 1995-10-23 1995-11-28 Medin A.S. Rekonstrukční hřeb pro osteosyntézu zlomenin kosti stehenní
WO2004024029A2 (de) * 2002-09-10 2004-03-25 Tantum Ag Bausatz für die therapie von kapitalen und subkapitalen humerusfrakturen und humeruskopfprothese

Also Published As

Publication number Publication date
CZ300464B6 (cs) 2009-05-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Bessho et al. A bioabsorbable poly-L-lactide miniplate and screw system for osteosynthesis in oral and maxillofacial surgery
US8696716B2 (en) Fixation and alignment device and method used in orthopaedic surgery
Windhagen et al. Biodegradable magnesium-based screw clinically equivalent to titanium screw in hallux valgus surgery: short term results of the first prospective, randomized, controlled clinical pilot study
US20170049493A1 (en) Shoe for helping to position and fix a surgical implant
US10159512B2 (en) Hallux abducto valgus assemblies
US9050114B2 (en) Surgical implant
US20100087821A1 (en) Fracture fixation device with support rods and sheath
EP1682008B1 (en) A fixator for repairing of long bone fractures
CN111655177A (zh) 改进的关节固定装置
Utvag et al. Effects of lesion between bone, periosteum and muscle on fracture healing in rats
Patel et al. First metatarsophalangeal joint arthrodesis using an intraosseous post and lag screw with immediate bearing of weight
Ruecker et al. Distal tibial fractures: intramedullary nailing
CZ2007238A3 (cs) Prostredek pro osteosyntézu patní kosti
Mirzasadeghi et al. Intramedullary cement osteosynthesis (IMCO): a pilot study in sheep
Dell et al. Osteosynthesis of diaphyseal fractures of the radius and ulna using an internal fixator (PC-Fix). A prospective study
Kenganal Functional Outcome Of Metaphyseal And Diaphyseal Fractures Of Tibia Treated With Expert Tibial Interlocking Nail-A Prospective Study
RU104445U1 (ru) Фиксатор для остеосинтеза большеберцовой кости
US20230310043A1 (en) Intramedullary implant systems and methods
Kumar et al. Outcome of distal tibia fractures treated with tibial interlocking nail and minimal invasive plating: A prospective study
Pawar et al. Management of comminuted fractures of lower extremity with minimally invasive plate osteosynthesis
Varma et al. Management of comminuted distal metaphyseal tibial fractures with 3.5 mm anatomical anterolateral locking compression plate: A study of 34 cases
Bandyopadhyay Implantology of Ankle Fractures
Pai et al. Evolution of Intramedullary Nails in Long Bones of the Upper Limb
RU66943U1 (ru) Устройство для остеосинтеза оскольчатого перелома диафиза бедренной кости
Pai et al. Evolution of Intramedullary Nails for Long Bone Fractures in the Upper Limb