CZ296114B6 - Predcasne zapalující prásek pro tepelné pojistky pro generátory plynu pro airbagy - Google Patents

Predcasne zapalující prásek pro tepelné pojistky pro generátory plynu pro airbagy Download PDF

Info

Publication number
CZ296114B6
CZ296114B6 CZ20024237A CZ20024237A CZ296114B6 CZ 296114 B6 CZ296114 B6 CZ 296114B6 CZ 20024237 A CZ20024237 A CZ 20024237A CZ 20024237 A CZ20024237 A CZ 20024237A CZ 296114 B6 CZ296114 B6 CZ 296114B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
parts
amount
group
premature
Prior art date
Application number
CZ20024237A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20024237A3 (cs
Inventor
Gast@Eduard
Semmler@Peter
Schmid@Bernhard
Recker@Christian
Original Assignee
Nigu Chemie Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nigu Chemie Gmbh filed Critical Nigu Chemie Gmbh
Priority to CZ20024237A priority Critical patent/CZ296114B6/cs
Publication of CZ20024237A3 publication Critical patent/CZ20024237A3/cs
Publication of CZ296114B6 publication Critical patent/CZ296114B6/cs

Links

Landscapes

  • Air Bags (AREA)

Abstract

Predcasne zapalující prásek pro tepelné pojistky pro generátory plynu pro airbagy je schopen v generátorech plynu obvykle pouzívané plynotvorné smesitermicky regulovane zapálit hluboko pod kritickouteplotou a má pri ulození pri 110 .degree.C po dobu pres 400 hodin pri zachování plné funkceschopnosti ztrátu hmotnosti podstatne nizsí nez 3 % hmotn. Predcasne zapalující prásek obsahuje nejméne jedno palivo zvolené ze skupiny obsahující 2-thiohydantoin a kyselinu 2-thiobarbiturovou, nejméne jednooxidacní cinidlo, nejméne jedno stabilizacní cinidlo a prípadne zpracovávací prísady, pomocná paliva a plniva.

Description

Předčasně zapalující prášek pro tepelné pojistky pro generátory plynů pro airbagy
Oblast techniky
Vynález se týká předčasně zapalujícího prášku pro tepelné pojistky k bezproudému vznícení plynových vsázek používaných v generátorech plynů pro airbagy v automobilech.
Dosavadní stav techniky
Plynové vsázky používané v generátorech plynů pro airbagy automobilů mají většinou vysokou tepelnou stabilitu. Pro řízení vznícení plynové vsázky za vysoké okolní teploty, například v případě požáru v automobilu, se používají tak zvané tepelné pojistky. Taková tepelná pojistka zajišťuje, že před a po instalaci, to jest v automobilu, se výsledný generátor plynu nezapálí teprve nekontrolované zvýšenou teplotou, což by pak mohlo vést k netěsnosti nebo dokonce roztržení krytu generátoru plynu, zejména v případě krytu z hliníku. Tedy, tepelná pojistka zajišťuje, že reakce plynové vsázky se tepelně spustí hluboko pod touto kritickou teplotou. Takto se předčasnou reakcí a kontrolovaným vznícením plynové vsázky předejde destrukci krytu generátoru plynu a odstraní nebezpečí s tím spojená.
Jedno z možných provedení tepelné pojistky sestává z pouzdra naplněného předčasně zapalujícím práškem, což je pyrotechnická směs v množství 0,1 až 0,5 g, například ve formě granulátu, která se sama vznítí za teploty mezi 150 °C a 200 °C a uvolní dostatečné množství tepla k zapálení vlastní roznětky a/nebo plynové vsázky.
V případě nárazu vozidla se pyrotechnické generátory plynu pro airbagy obvykle zapalují proudovým impulzem ze snímače. Vznícení je podporováno roznětkou, která poslu s horkým plynem a pevnými částicemi vznikajícími za této situace zapálí téměř synchronně přítomnou plynovou vsázku, která je většinou ve formě tablet. Plynová vsázka při svém vyhoření vytvoří plyn pro naplnění ochranného polštáře. Samozápalná teplota plynových vsázek, které se nyní používají, činí kolem 400 °C u plynových vsázek obsahujících azidy a dosud kolem 300 °C u plynových vsázek bez azidů.
Podle dosavadního stavu techniky se až dosud jako předčasně zapalující prášek pro tepelné pojistky používal stabilizovaný nitrocelulózový prášek, který má samozápalnou teplotu (bod rozkladu) v rozsahu 150 °C až 200 °C. Zmíněný nitrocelulózový prášek však nesplňuje požadavky na stabilitu, které v poslední době klade automobilový průmysl. Tepelná pojistka by měla obstát při skladování po dobu více než 400 hodin za teploty 107 °C (224 °F, patent US 5 460 671, sloupec 3) při ztrátě hmotnosti menší než 3 % a při zachování plné funkčnosti. Nitrocelulóza však má tendenci se pomalu rozkládat dokonce i za nižších teplot a nezajišťuje tedy funkceschopnost jako předčasně zapalující prášek po delší dobu, která se však požaduje pro automobily.
Z dokumentu DE 197 30 873 jsou známy tepelné pojistky, o kterých se uvádí, že jsou schopny tepelně regulovaně zapálit směsi generující plyn, které se obvykle používají v generátorech plynů, hluboko pod kritickou teplotou, přičemž údajně netrpí nedostatky jako nitrocelulóza. Pro tyto tepelné pojistky se používají látky nebo směsi zvolené ze skupin sloučenin obsahujících oxaláty, peroxodisulfáty (persulfáty), manganistany, nitridy, boritany, bizmutitany, formiáty, dusičnany, sulfamáty, bromáty nebo peroxidy. Podle dokumentu DE 197 30 873 se dále mohou použít oxidovatelné složky, například explozivní látky s nízkým bodem detonace nebo rozkladu, s výhodou kalciumbistetrazolamin, 3-nitro-l,2,4-triazol-5-on (NTO), 5-aminotetrazolnitrát, nitroguanidin (NIGU), guanidin-nitrát nebo bis-tetrazolamin. Látky s nižším bodem detonace nebo dekompozice než použitá směs generující plyn, které se však samy rozkládají endotermálním způsobem, vyžadují nejméně jedno palivo a případně redukční činidlo, pokud se mají použít v tepelné pojistce. Jako příklady paliv se uvádějí výše zmíněné oxidovatelné složky. Jako redukč
-1 CZ 296114 B6 ní činidlo se například může použít kovový prášek, s výhodou titanový prášek. K ovlivnění detonačních bodů se kromě jiného mohou přidat oxidační činidla, například dusičnan draselný nebo chloristan draselný nebo směsi těchto oxidačních činidel.
Patent US 5 460 671 popisuje zapalovací prášek sestávající ze směsi výbušného a oxidačního činidla. Oxidační činidla jsou zvolena ze skupiny obsahující chlorečnany alkalických kovů nebo kovů alkalických zemin nebo jejich směsi, zejména chlorečnan draselný nebo sodný. Příkladem paliv jsou uhlovodíky jako je D-glukóza, D-galaktóza, D-ribóza a podobně.
Z dokumentu WO 99/41213 je znám předčasně zapalující prášek, který je tvořen směsí nejméně jednoho paliva, nejméně jednoho oxidačního činidla, nejméně jednoho stabilizačního činidla a případně prostředků usnadňujících zpracování, pomocných paliv a plniv. Palivo je zvoleno ze skupiny obsahující thiomočovinu a její deriváty, jako je Ν,Ν'-difenylthiomočovina. Jako oxidační činidla se mohou použít chlorečnany, chloristany a dusičnany sodíku, draslíku a stroncia. Příkladem stabilizačních činidel jsou mezi jinými deriváty celulózy, polystyrol a kopolymery polystyrolu, polyamidy a polyakryláty. Tyto prášky vyhovují zmíněným požadavkům na stabilitu v automobilovém průmyslu a při zachování plné funkceschopnosti snesou uložení po dobu 400 hodin za teploty 107 °C při ztrátě hmotnosti menší než 3 % hmotn.
Úkolem vynálezu je zalezení předčasně zapalujícího prášku, který bude mít zvýšenou stabilitu, která bude vyšší než výše zmíněná stabilita a bude vyhovovat stále se zpřísňujícím požadavkům na stabilitu v automobilovém průmyslu. Zejména se má dosáhnout toho, aby ztráta hmotnosti při skladování za teploty přesahující 107 °C po dobu nejméně 400 hodin byly menší než 3 % hmotn.. Po předehřátí generátoru plynu na teplotu nad 240 °C má být tento předčasně zapalující prášek, kterého má být v předčasně zapalovací jednotce použito malé množství 0,1 až 0,5 g, schopen vznítit plynovou vsázku airbagu.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší předčasně zapalující prášek pro teplotní bezpečnostní zařízení, obsahující:
(A) nejméně jedno palivo zvolené ze skupiny obsahující 2-thiohydantoin (1) a kyselinu 2-thiobarbiturovou (2),
H
O (B) nejméně jedno oxidační činidlo zvolené ze skupiny obsahující chlorečnany, chloristany a dusičnany sodíku, draslíku a stroncia, to jest NaNO3, KN03, Sr(NO3)2, NaC103, KC1O3, Sr(C103)2, NaC104, KC1O4, Sr(C104)2, (C) nejméně jedno stabilizační činidlo zvolené ze skupiny obsahující deriváty celulózy, jako jsou ethery a estery celulózy, polystyren a kopolymery polystyrenu, polyamidy, polyakryláty, polykarbonáty, polypropyleny, polybutyleny, polyoxymethyleny, polyacetáty a sloučeniny polyvinylu.
Oxidační činidlo (B) je s výhodou zvoleno ze skupiny obsahující KC1O3 a KNO3 a jejich směsi.
Stabilizační činidlo (C) je s výhodou zvoleno ze skupiny obsahující acetobutyrát celulózy adikarbodiamid a jejich směsi.
Je výhodné, jestliže palivem (A) je 2-thiohydantoin, oxidačním činidlem (B) je KNO3 a/nebo KC1O3 a stabilizačním činidlem (C) je dikyanodiamid a/nebo acetobutyrát celulózy.
Jiná výhodná možnost spočívá v tom, že palivem (A) je kyselina 2-thiobarbiturová, oxidačním činidlem (B) je KNO3 a/nebo KC1O3 a stabilizačním činidlem (C) je dikyanodiamid a/nebo acetobutyrát celulózy.
Kromě toho je výhodné, jestliže předčasně zapalující prášek dále obsahuje zpracovávací přísady (D) zvolené ze skupiny obsahující stearáty vápníku a hořčíku, grafit, parafíny s vysokým bodem varu a estery kyseliny citrónové a acylcitronové v množství 0,5 až 5, s výhodou 0,5 až 3 hmotnostních dílů.
Předčasně zapalující prášek kromě toho může obsahovat pomocná paliva (E) zvolená ze skupiny obsahující elementární hliník, zirkon, titan, hořčík, zinek a železo v množství 0,5 až 20, s výhodou 0,5 až 10 a zejména 0,5 až 5 hmotnostních dílů.
Dále, předčasně zapalující prášek také může obsahovat plniva (F) zvolená ze skupiny obsahující A12O3, TiO2, ZrO2, Fe2O3, Si3N4 a nitrid bodu v množství 0,5 až 12, s výhodou 0,5 až 10 a zejména 0,5 až 5 hmotnostních dílů.
Stabilizačním činidlem (C) je s výhodou acetobutyrát celulózy, který jako zpracovávací přísadu (D) obsahuje triethylester kyseliny citrónové, zejména v poměru acetobutyrát celulózy : triethylester kyseliny citrónové přibližně 3:1.
Palivo (A) je v předčasně zapalujícím prášku přítomno v množství 20 až 40, s výhodou 25 až 35 a zejména 27 až 32 hmotnostních dílů.
Oxidační činidlo (B) je v předčasně zapalujícím prášku přítomno v množství 40 až 80, s výhodou 50 až 75 a zejména 60 až 75 hmotnostních dílů.
Stabilizační činidlo (C) je v předčasně zapalujícím prášku přítomno v množství 0,5 až 20, s výhodou 0,5 až 10 a zejména 0,5 až 5 hmotnostních dílů.
Předmětem vynálezu je také použití popsaného předčasně zapalujícího prášku pro tepelné pojistky generátorů plynu pro airbagy.
Palivo (A) se v předčasně zapalujícím prášku podle vynálezu pro tepelné pojistky nachází v množství 20 až 40 hmotnostních dílů, s výhodou 25 až 35 a zejména 27 až 32 hmotnostních dílů. Oxidační činidlo (B), s výhodou chlorečnan draselný a dusičnan draselný, je přítomno v množství 40 až 80, s výhodou 50 až 75 a zejména 60 až 75 hmotnostních dílů. Ze stabilizačních činidel (C) je zvláště vhodný acetobutyrát celulózy. K polyamidům jako stabilizačním činidlům (C) patří kromě běžných polyamidů podle vynálezu také amidové deriváty, jako je dikyandiamid (kyanoguanidin). Stabilizační činidla (C) jsou v předčasně zapalujícím prášku přítomna v množství 0,5 až 20, s výhodou 0,5 až 10 a zejména 0,5 až 5 hmotnostních dílů. Zpracovávací přísady jsou případně v předčasně zapalujícím prášku obsaženy v množství 0,5 až 5, s výhodou 0,5 až 3 hmotnostních dílů. Stabilizačním činidlem (C) může být acetobutyrát celulózy, který jako zpracovávací přísadu (D) obsahuje triethylester kyseliny citrónové, zejména v poměru acetobutyrát celulózy : triethylester kyseliny citrónové přibližně 3:1. Předčasně zapalující prášek kromě toho může obsahovat pomocná paliva (E) v množství 0,5 až 20, s výhodou 0,5 až 10 a zejména 0,5 až 5 hmotnostních dílů. Dále, předčasně zapalující prášek také může obsahovat plniva (F) v množství 0,5 až 12, s výhodou 0,5 až 10 a zejména 0,5 až 5 hmotnostních dílů.
-3 CZ 296114 B6
Použití předčasně zapalujících prášků pro tepelné pojistky podle vynálezu se neomezuje pouze na oblast airbagů, protože se mohou použít také pro spouštění mechanických pohybů a také jako tlakové a pojistné prvky.
Toxicita všech surovin použitých v teplotních bezpečnostních zařízeních podle vynálezu odpovídá švýcarským třídám 3, 4 a 5 jedů. Při použití uvedených kombinací surovin a jejich malého množství není nebezpečí ohrožení cestujících v motorovém vozidle produkty reakcí uvedených směsí. Směsi, které nebyly využity mohou být snadno zpracovány nebo recyklovány běžnými prostředky. Teplotní bezpečnostní zařízení podle vynálezu je velmi dobře kompatibilní s ostatními směsmi pro generování plynu nebo pyrotechnickými vsázkami, například dusičnanem boru nebo dusičnanem draselným a může být aplikováno jako přísada granulátu nebo tablet nebo může být uloženo v pouzdru s výhodou z hliníku nebo oceli. Teplota a průběh dekompozice předčasně zapalujícího prášku jsou čistotou a velikostí částic zmíněných surovin a také použitými různými směsmi oxidačních činidel a výbušnin.
Dlouhodobá tepelná stabilita a teplota vznícení jsou ovlivněny zejména druhem stabilizačního činidla a jeho podílem ve směsi.
U pyrotechnických směsí je z dokumentu DE 195 05 568 známo kombinovat například thiomočovinu s chlorečnanem draselným. Tyto směsi však nesplňují požadavky automobilového průmyslu na stabilitu při skladování po dobu 400 hodin za teploty 107 °C - viz srovnávací příklad 1 v tabulce I. Dosažení požadované stability bez znatelného zvýšení teploty samovznícení může být dosaženo pouze zavedením reakčních složek podle vynálezu do tepelně odolného stabilizačního činidla (dokument WO 99/41213). V tomto směru je známo kombinovat thiomočovinu s chlorečnanem draselným jako oxidačním činidlem s dikyadiamidem a acetobutyrátem celulózy jako stabilizačním činidlem. Tyto směsí splňují v současné době ještě automobilových průmyslem kladené požadavky na skladovatelnost po dobu 400 hodin za teploty 107 °C - viz srovnávací příklady 2, 3, 4 v tabulce I.
Teprve použitím specifických cyklických derivátů thiomočoviny podle vynálezu, které v jádru obsahují nejméně jednu karbonylovou skupinu, jako paliva, vázaného v teplotně odolném stabilizačním činidle, lze však splnit v budoucnosti zvyšované požadavky na stabilitu.
Systém, který rázově výrazně exotermně reaguje mezi 150 a 230 °C a splňuje přitom ještě přísnější požadavky na stabilitu lze vytvořit z 2-thiohydantoinu (1), popřípadě kyseliny 2-thiobarbiturové, v kombinaci oxidačními činidly a vhodnými stabilizačními činidly.
Přísadou pomocných paliv (E), jako jsou kovové prášky z hliníku, zirkonu, titanu, hořčíku, zinku, železa a podobně, může být příznivě ovlivněno vytváření horkých částeček. Jiná možnost vytváření horkých částeček, která je ovšem na úkor celkové energie směsí pro tepelné pojistky, spočívá v přísadě plniv (F), jako je A12O3, TiO2, ZrO2, Fe2O3, Si3N4, nitrid boru a podobně. Použitím zpracovávacích látek (D), jako jsou stearáty vápníku a hořčíku, grafit, parafíny s vysokým bodem varu a estery kyseliny citrónové a acylcitronové, se obvykle zvýší zápalní teplota.
Příklady provedení vynálezu
Následující příklady ilustrují podstatu vynálezu, aniž by omezovaly rozsah tohoto vynálezu.
Srovnávací příklady 1 až 4 a příklady 5, 6:
Mleté pevné složky směsi uvedené v tabulce I byly v uvedených poměrech předběžně smíseny ve vertikálním mísícím zařízení a zpracovávány po dobu jedné hodiny s přísadou vody a/nebo rozpouštědla, jako jsou alkoholy C1-D4, například methanol, ethanol, izo-/n-propanol, n-butanon a
-4 CZ 296114 B6 aceton - viz srovnávací příklad 10 až 20 % hmotn. a s případnou přísadou stabilizačního činidla v heterogenní směs. V závislosti na druhu a množství stabilizačního činidla lze vyrobit granulát nebo tablety připravené pro použití, které je pouze třeba prosít. Lze však připravit také vysoce viskózní směs, kterou lze tvarovat vytlačováním a následně řezat. Příprava směsi se ukončí 5 sušením za teploty 90 °C po dobu jedné až dvou hodin.
Před a po uložení po dobu 400 hodin za teploty 107 °C (srovnávací příklady, popřípadě po dobu 400 hodin za teploty 110 °C (příklady) se pomocí diferenciální měřicí kalorimetrie (metoda DSC) vyhodnotilo chování směsi za tepla.
Tabulka I
příklad 1 (srovnání) hmotn. dílů 2 (srovnání) hmotn. dílů 3 (srovnání) hmotn. dílů 4 (srovnání) hmotn. dílů 5 (srovnání) hmotn. dílů 6 (srovnání) hmotn. dílů
K.CIO3 70 44 55 70 42 44
KNOj 0 26 15 0 25 26
thiomočovina 30 30 28 28 0 0
2-thiohydantoin 0 0 0 0 27 0
kyselina 2-thiobarbiturová 0 0 0 0 0 28
dikyanidiamid 0 0 2 2 2 2
hydroxyetylcelulóza 0 3 3 0 0 0
(Natrosoli 250 HR od Aqualon Co.)
acetobutyrát celulózy* 0 0 0 1,7 3 3
ztráta hmotnosti po 216 hod. po 400 hod. po 400 hod. po 400 hod. po 400 hod (110°C) po 400 hod. (U0°C)
po hod. při 107 °C v % (popř. při 110 °C) >3% 1,3% 1,9% 2,4 % 0,15 % po 620 hod. (110 °C) 0,24 % 0,25 % po 620 hod (110°C) 0,30 %
vrchol reakce pře d testem před testem před testem před testem před testem před testem
při DSC analýze; 170 °C 197 °C 172 °C 170 °C 184 °C 222 °C
rychlost zahřívání 10°C/min po testu po testu 190 °C po testu 165 °C po testu 164°C po testu 178°C po testu 225 °C
* obsahuje jako pomocný prostředek pro zpracování triethylester kyseliny citrónové (poměr acetobutyrát celulózy; triethylester kyseliny citrónové 3:1)
Z porovnání srovnávacího příkladu 1 se srovnávacími příklady 2 až 4 a příklady 5 a 6 je zřejmé, že požadované stability se dosáhne teprve přísadou stabilizačního činidla. Kompozice podle 20 srovnávacího příkladu 1 vykazovala ztrátu hmotnosti větší než 3 % již po 216 hodinách. Kompozice podle srovnávacích příkladů 2 až 4 vykazovaly po 400 hodinách při 107 °C ztrátu hmotnosti mezi 1,3 a 2,4 % a splňovaly takto současné požadavky na stabilitu. Při skladování za tepla při 110 °C, to jest za teploty vyšší o 3 °C než existující požadavky, vykazují předčasně zapalující prášky podle vynálezu podstatně nižší ztrátu hmotnosti mezi 0,15 a 0,30%, která dokonce po 25 6 20 hodinách je ještě zřetelně nižší než ztráta hmotnosti ve srovnávacích příkladech 2 až 4.
Kromě toho, teploty vznícení, popřípadě rozkladu předčasně zapalujících prášků podle vynálezu se jak před, tak i po tepelném namáhání nacházejí v požadovaném rozsahu 150 až 230 °C. Před
-5CZ 296114 B6 časně zapalující prášky podle vynálezu podle příkladů 5 a 6 vykazovaly po 400 hodinách při 110 °C změnu teploty rozkladu mezi 0 a 6 °C. Bod rozkladu byl stanoven diferenciální měřicí kalorimetrií (metoda DSC). Šířka pásma stanovení teploty rozkladu činila při použité rychlosti ohřívání 10 °C/min ± 5 °C.

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Předčasně zapalující prášek pro tepelné pojistky, obsahuji (A) nejméně jedno palivo zvolené ze skupiny obsahující 2-thiohydantoin a kyselinu 2-thiobarbiturovou, v množství 20 až 40 hmotnostních dílů, (B) nejméně jedno oxidační činidlo zvolené ze skupiny obsahující NaNO3, KN03, Sr(NO3)2, NaClO3, K.C1O3, Sr(C103)2, NaC104, KC1O4, Sr(ClO4)2, v množství 40 až 80 hmotnostních dílů, (C) nejméně jedno stabilizační činidlo zvolené ze skupiny obsahující deriváty celulózy, jako jsou ethery a estery celulózy, polystyren a kopolymery polystyrenu, polyamidy, polyakryláty, polykarbonáty, polypropyleny, polybutyleny, polyoxymethyleny, polyacetáty a sloučeniny polyvinylu v množství 0,5 až 20 hmotnostních dílů.
  2. 2. Předčasně zapalující prášek podle nároku 1, vyznačující se tím, že oxidační činidlo (B) je zvoleno ze skupiny obsahující KC1O3 a KN03 a jejich směsi.
  3. 3. Předčasně zapalující prášek podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že stabilizační činidlo (C) je zvoleno ze skupiny obsahující acetobutyrát celulózy a dikyanodiamid ajejich směsi.
  4. 4. Předčasně zapalující prášek podle nároku 1,vyznačující se tím, že palivem (A) je 2-thiohydantoin, oxidačním činidlem (B) je KNO3 a/nebo KC13 a stabilizačním činidlem (C) je dikyanodiamid a/nebo acetobutyrát celulózy.
  5. 5. Předčasně zapalující prášek podle nároku 1, vy z n a č u j í c í se tím, že palivem (A)je kyselina 2-thiobarbutorová, oxidačním činidlem (B) je KNO3 a/nebo KC13 a stabilizačním činidlem (C) je dikyanodiamid a/nebo acetobutyrát celulózy.
  6. 6. Předčasně zapalující prášek podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že dále obsahuje zpracovávací přísady (D) zvolené ze skupiny obsahující stearáty vápníky a hořčíku, grafit, parafíny s vysokým bodem varu a estery kyseliny citrónové a acylcitronové v množství 0,5 až 5, s výhodou 0,5 až 3 hmotnostních dílů.
  7. 7. Předčasně zapalující prášek podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že dále obsahuje pomocná paliva (E) zvolená ze skupiny obsahující elementární hliník, zirkon, titan, hořčík, zinek a železo v množství 0,5 až 20, s výhodou 0,5 až 10 a zejména 0,5 až 5 hmotnostních dílů.
  8. 8. Předčasně zapalující prášek podle některého z nároků 1 až 7, vy znač u j í cí se tím, že dále obsahuje plniva (F) zvolená ze skupiny obsahující A12O3, TiO2, ZrO2, Fe2O3, Si3N4 a nitrid boru v množství 0,5 až 12, s výhodou 0,5 až 10 a zejména 0,5 až 5 hmotnostních dílů.
    -6CZ 296114 B6
  9. 9. Předčasně zapalující prášek podle některého z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že stabilizačním činidlem (C) je acetobutyrát celulózy, který jako zpracovávací přísadu (D) obsahuje triethylester kyseliny citrónové, zejména v poměru acetobutyrát celulózy : triethylester kyseliny citrónové přibližně 3:1.
  10. 10. Předčasně zapalující prášek podle některého z nároků 1 až 9, v y z n a č u j í c í se tím, že palivo (A) je přítomno v množství 25 až 35 a zejména 27 až 32 hmotnostních dílů.
  11. 11. Předčasně zapalující prášek podle některého z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že oxidační činidlo (B) je přítomno v množství 50 až 75 a zejména 60 až 75 hmotnostních dílů.
  12. 12. předčasně zapalující prášek podle některého z nároků 1 až II,vyznačuj ící se tím, že stabilizační činidlo (C) je přítomno v množství 0,5 až 10 a zejména 0,5 až 5 hmotnostních dílů.
  13. 13. Použití předčasně zapalujícího prášku podle některého z nároků 1 až 12 pro tepelné pojistky generátorů plynu pro airbagy.
CZ20024237A 2000-05-26 2000-05-26 Predcasne zapalující prásek pro tepelné pojistky pro generátory plynu pro airbagy CZ296114B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20024237A CZ296114B6 (cs) 2000-05-26 2000-05-26 Predcasne zapalující prásek pro tepelné pojistky pro generátory plynu pro airbagy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20024237A CZ296114B6 (cs) 2000-05-26 2000-05-26 Predcasne zapalující prásek pro tepelné pojistky pro generátory plynu pro airbagy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20024237A3 CZ20024237A3 (cs) 2003-05-14
CZ296114B6 true CZ296114B6 (cs) 2006-01-11

Family

ID=5473667

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20024237A CZ296114B6 (cs) 2000-05-26 2000-05-26 Predcasne zapalující prásek pro tepelné pojistky pro generátory plynu pro airbagy

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ296114B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20024237A3 (cs) 2003-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2157300C (en) Ignition compositions for inflator gas generators
JP3589464B2 (ja) インフレータガス発生装置用の点火組成物
US6132480A (en) Gas forming igniter composition for a gas generant
EP1181262A1 (en) Gas generant composition
US5936195A (en) Gas generating composition with exploded aluminum powder
US5629494A (en) Hydrogen-less, non-azide gas generants
WO2007016594A2 (en) Autoignition/booster composition
US6132538A (en) High gas yield generant compositions
CZ292350B6 (cs) Předčasně zapalující prášek pro tepelné pojistky generátorů plynu pro airbagy
US6007647A (en) Autoignition compositions for inflator gas generators
US6453816B2 (en) Temperature fuse with lower detonation point
US20080149232A1 (en) Gas generant compositions
US10214460B2 (en) Booster composition
CZ40699A3 (cs) Tepelná pojistka
CZ296114B6 (cs) Predcasne zapalující prásek pro tepelné pojistky pro generátory plynu pro airbagy
EP0944562B1 (en) Autoignition compositions for inflator gas generators
US6645326B2 (en) Low temperature autoignition material
JP2003534228A (ja) エアバッグガス発生混合物のための温度ヒューズとして有用な自己点火組成物
US20060075681A1 (en) Pyrotechnic composition
US20070169863A1 (en) Autoignition main gas generant
US10919818B1 (en) Auto-ignition composition
CA2253196C (en) Firing mixtures

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20000526