CZ294517B6 - Způsob oduhličování tekuté oceli - Google Patents

Způsob oduhličování tekuté oceli Download PDF

Info

Publication number
CZ294517B6
CZ294517B6 CZ19981525A CZ152598A CZ294517B6 CZ 294517 B6 CZ294517 B6 CZ 294517B6 CZ 19981525 A CZ19981525 A CZ 19981525A CZ 152598 A CZ152598 A CZ 152598A CZ 294517 B6 CZ294517 B6 CZ 294517B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
oxygen
decarburization
excess
melt
lance
Prior art date
Application number
CZ19981525A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ152598A3 (cs
Inventor
Horst-Dieter Schöler
Volker Wiegmann
Rainer Dittrich
Frank Haers
Leo Peeters
Original Assignee
Mannesmann Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mannesmann Ag filed Critical Mannesmann Ag
Publication of CZ152598A3 publication Critical patent/CZ152598A3/cs
Publication of CZ294517B6 publication Critical patent/CZ294517B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C7/00Treating molten ferrous alloys, e.g. steel, not covered by groups C21C1/00 - C21C5/00
    • C21C7/04Removing impurities by adding a treating agent
    • C21C7/068Decarburising
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C7/00Treating molten ferrous alloys, e.g. steel, not covered by groups C21C1/00 - C21C5/00
    • C21C7/10Handling in a vacuum
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27DDETAILS OR ACCESSORIES OF FURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS, IN SO FAR AS THEY ARE OF KINDS OCCURRING IN MORE THAN ONE KIND OF FURNACE
    • F27D3/00Charging; Discharging; Manipulation of charge
    • F27D3/16Introducing a fluid jet or current into the charge
    • F27D2003/168Introducing a fluid jet or current into the charge through a lance
    • F27D2003/169Construction of the lance, e.g. lances for injecting particles
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27DDETAILS OR ACCESSORIES OF FURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS, IN SO FAR AS THEY ARE OF KINDS OCCURRING IN MORE THAN ONE KIND OF FURNACE
    • F27D19/00Arrangements of controlling devices
    • F27D2019/0028Regulation
    • F27D2019/0075Regulation of the charge quantity

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
  • Coating With Molten Metal (AREA)

Abstract

Při způsobu oduhličování tekuté oceli v uzavřené metalurgické nádobě, která je připojena na vakuové zařízení a do které je prostřednictvím dmyšny zaveditelný kyslík a do které jsou prostřednictvím přívodního zařízení zaveditelné spalitelné látky, se po naplnění taveniny a kontinuálním snížení tlaku pod 100 mbar navíc, kromě doplňkového množství kyslíku používaného v průběhu fáze oduhličení pro odhořívání uhlíku, vedmýchává v předstihu množství přebytkového kyslíku, které odpovídá kyslíku, který bude potřeba pro spálení kovových paliv popř. směsí paliv během oduhličování, aniž by to nevýhodně ovlivňovalo proces oduhličování, přičemž přebytkový kyslík se vedmýchává po snížení tlaku pod 100 mbar během prvních 10 minut doby dmýchání, a v době částečného přebytku kyslíku se kovové palivo přidává prostřednictvím kombinované dmyšny rovnoměrně rozděleně.ŕ

Description

Způsob oduhličování tekuté oceli
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu oduhličování tekuté oceli v uzavřené metalurgické nádobě, která je připojena na vakuové zařízení a do které je prostřednictvím dmyšny zaveditelný kyslík a do které jsou prostřednictvím přívodního zařízení zaveditelné spalitelné látky.
Dosavadní stav techniky
Takový způsob je známý z Patent Abstract of Japan, vol. 002, no.117 (C-023), 29.09.78 & Derwent Abstract 78-61015A & JP-A-53081418, a z FR-A-2130350.
Při takzvané nucené dekarburizaci je známo, přisazovat během fáze oduhličení kyslík. Toto přesazování kyslíku je potřebné vždy, když kyslík přítomný v oceli nestačí k oduhličení, popřípadě když je jeho obsah tak nízký, že se v čase, který je k dispozici, neukončí požadované odbourávání uhlíku. Při jednom takovém způsobu jsou například do taveniny ponořeny ponorné trubky RH-nádoby. Na začátku snižování tlaku v RH-nádobě začíná současně v závislosti se snižováním tlaku proces oduhličení. Při dosaženém podtlaku P < 100 mbar se spouští kyslíková dmyšna a asi 1 až 3 min dmýchá O2. Během vysokovakuové fáze dochází k samooduhličování, oduhličování končí po dezoxidaci.
Během oduhličení se tvoří až 70 % CO. Část tohoto plynu reaguje automaticky s částí přesazovaného kyslíku na CO2. Stupeň dohoření je při tomto způsobu menší než 30 %.
Dále existuje hutnická praxe používat pro chemické ohřátí tekuté oceli v atmosférických zařízeních hliník. Při tomto chemickém ohřevu se energetický zisk, rezultující ze spalování hliníku pomocí přisazovaného kyslíku, využívá k ohřevu taveniny.
Vedle čistého tepelného ohřevu pomocí hliníku se hliník může použít ke zpracování taveniny spolu s dalšími látkami. Tak je z EP 0 110 809 znám způsob zpracování oceli v pánvi pomocí reaktivní strusky, při kterém probíhá metalotermická reakce, přičemž pomocí dmyšny se vedmýchává kyslík do zvonu ponořeného do taveniny, spalitelné kovové látky reagují s kyslíkem za vzniku reaktivní strusky, a pod trubicí, ve které se provádí zpracování oceli, se vedmýchává neutrální nebo redukční proplachovací plyn.
Nevýhodou tohoto způsobu odsiřovací, dezoxidační a čisticí reakce tekuté oceli je vytváření reaktivní strusky, ke kterému může docházet ve zvonu ponořeném do tekutého kovu.
Dále je z EP 0 347 884 81 znám způsob odplynění a oduhličení roztavené oceli, při kterém se ocel vede ze zásobníku do vakuové komory a ve vakuové komoře je v daném odstupu uspořádána kyslíková dmyšna, ze které se dmýchá kyslík nebo plyn s obsahem kyslíku ke spalování CO v blízkosti hladiny roztavené oceli, nacházející se ve vakuové komoře. S ohledem na stanovené poměry (CO + CO2) /množství odplynu popř. CO/ (CO + CO2) se kyslík nebo plyn s obsahem kyslíku přivádí prostřednictvím dmyšny pro spalování CO v blízkosti hladiny roztavené oceli nacházející se ve vakuové komoře.
Při tomto způsobu je nezbytné taveninu při určitých tlakových podmínkách chemicky ohřívat a přidmýchávat určitý definovaný přebytek kyslíku.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je poskytnout způsob pro oduhličení tekuté oceli, při kterém se spolu s dosažením vysokého stupně čistoty zkrátí doba oduhličení a/nebo se sníží konečný obsah uhlíku.
Tohoto cíle je podle vynálezu dosaženo tím, že způsob obsahuje kroky:
plnění uzavřené metalurgické nádoby tekutou ocelí obsahující uhlík, nastavení tlaku v uzavřené metalurgické nádobě pod 100 mbar, zavedení plnicí dodávky kyslíku do uzavřené metalurgické nádoby k provedení oduhličení tekuté oceli k odstranění uhlíku, rovnoměrné zavádění metalického paliva do uzavřené metalurgické nádoby po kroku zavedení plnicí dodávky kyslíku, a zavedení doplňkového množství kyslíku během kroku zavádění metalického paliva, potřebného pro spálení metalického paliva během oduhličování tekuté oceli, přičemž kroky zavedení metalického paliva a zavedení doplňkového množství kyslíku se provádí během prvních 10 minut po ukončení kroku nastavení tlaku.
Podle vynálezu se navíc, kromě doplňkového kyslíku použitého v průběhu fáze oduhličení pro provádění odbourávání uhlíku, vedmýchává další kyslík a současně se přidává rozdělené kovové palivo.
Ve známých vakuových zařízeních se až dosud chemicky ohřívaly výlučně uklidněné (dezoxidace Al, Si nebo Al-Si) taveniny, popř. neuklidněné taveniny (oduhličování) po provedeném oduhličení a navazující dezoxidaci. Důvodem byl úbytek kyslíku potřebného pro oduhličení při přídavku hliníku pro ohřev. Využívá se energetický zisk, rezultující při reakci ze spalování hliníku s přidávaným kyslíkem. Při tomto způsobu se však silně brzdila oduhličovací reakce a chyběl kyslík pro oduhličení.
Podle vynálezu se tato nevýhoda obchází a ztráta teploty nastávající v průběhu oduhličení se kompenzuje ohřevem pomocí hliníku nebo podobného produktu. Při navrženém přídavku kyslíku dochází k časově ohraničenému částečnému přebytku kyslíku v tavenině. Částečný přebytek kyslíku je přídavný kyslík, navíc potřebný v průběhu oduhličení neuklidněné taveniny ve vakuovém zařízení pro spalování kovového paliva popř. palivové směsi, bez negativního ovlivnění procesu oduhličování. Tento přebytek vykazuje pozitivní termodynamický a kinetický efekt a podporuje překvapivým způsobem proces oduhličování. Oduhličovací reakce [C] + [O] = (CO), která je nejen silně závislá na tlaku, ale také je mimořádně závislá na teplotě, se urychluje tak, že chemickým ohřevem krátkodobě vznikající přehřátí části taveniny zejména v RH-nádobě má katalytický účinek na oduhličovací reakci.
Dále se může zvláštním způsobem použít chemického ohřívacího prostředku, například ve formě hliníkové krupice, pro urychlení oduhličení. Vedle termodynamického efektu se totiž ovlivňuje reakční kinetika prostřednictvím částic A12O3, vytvořených při ohřívání. Tyto produkty dezoxidace účinkují jako zárodky a mohou tak mít podpůrný účinek na rychlost oduhličení, zejména prostřednictvím tvoření bublin CO.
Ve výhodném vytvoření se používá kombinovaná dmyšna, kterou se dopravuje kyslík a kovová paliva. U zvlášť hrubozrnných látek se navrhuje přivádět je zvláštní trubkou.
Pomocí tohoto způsobu se může realizovat jakékoliv částečné zvýšení teploty v průběhu oduhličení ve vakuu. Výhodou je kompenzace typických teplotních ztrát jako např. ztrát vznikajících
-2 CZ 294517 B6 nedostatečně předehřátými zpracovacími nádobami popř. pánvemi a zdrženími v důsledku transportních časů nebo prodloužených zpracovacích časů.
Cíleným chemickým ohřevem oduhličované taveniny v průběhu oduhličovací fáze je možné snížit teplotu konvertoru nebo teplotu UHP-odpichu. To vede
- u konvertorů k delší životnosti konvertoru, vyšší variabilitě při vsázce pevného šrotu, a ke kratším časům mezi odpichy,
- u elektrických obloukových pecí ke kratším časům mezi odpichy, menší měrné spotřebě elektrod, a menší měrné spotřebě energie.
Přehled obrázků na výkresech
Navrženého způsobuje možno použít při nejrůznějších tvarech nádob, jak je dále objasněno na výkresech. Na výkresech představuje obr. 1 zpracování ve vakuové nádobě, obr. 2 zpracování v RH-nádobě, obr. 3 zpracování v uzavřené pánvi.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 znázorňuje vakuovou nádobu 43, opatřenou víkem 44, která je prostřednictvím sacího potrubí 42 připojena na vakuové zařízení 41. Ve vakuové nádobě se nachází metalurgická nádoba 10, která má plášť 12, opatřený uvnitř žáruvzdorným vyložením 13. Nádoba je naplněna taveninou S.
Skrze víko 44 vyčnívají měřicí dmyšna 28 a kombinovaná dmyšna 31.
Kombinovaná dmyšna 31 má přívod 32 pro kyslík a přívod 33 pro kovové látky. Na přívodu 32 je uspořádán uzávěr 34 a na přívodu 33 je uspořádán uzávěr 35. Uzávěry 34 a 35 mají ovládací orgány 23, 25, spojené prostřednictvím ovládacích vedení 24, 26 s měřicím a regulačním přístrojem 22. Tento měřicí a regulační přístroj 22 je prostřednictvím měřicího vedení 27 spojen s měřicím prvkem 21 pro měření teploty T, uspořádaným na měřicí dmyšně 28, a s měřicím prvkem 29 pro měření tlaku P, panujícího v prostoru nádoby.
Podle obr. 2 je použita otevřená metalurgická nádoba 10, naplněná taveninou, přičemž do taveniny je ponořen trubkový přívod 46 a trubkový odvod 47 RH-nádoby 45. RH-nádoba je prostřednictvím sacího potrubí 42 spojena s vakuovým zařízením 44. Navíc kromě kombinované dmyšny 31 zasahuje do RH-nádoby trubka 38 pro přívod zejména hrubozmných pevných látek, která je přes uzávěr 37 ve spojení se zásobníkem 36. Měřicí, regulační a ovládací zařízení je vytvořeno jako na obr. 1.
Obr. 3 znázorňuje nádobu 10, která je uzavřena víkem 15, které má zvon 14, který je na straně svého otevření ponořen do taveniny S„ nacházející se v nádobě 10.
Sací potrubí 42, připojené k vakuovému zařízení 41, je vytvořeno tak, že, má uzavíratelné rozvětvení, a sice pomocí uzávěru 48 ke zvonu 14 a pomocí uzávěru 49 k víku 15.
Měřicí a regulační zařízení jakož i ovládací zařízení je vytvořeno jako na obr. 1 nebo 2. Pro měření tlaku jsou ve vnitřním prostoru 17 zvonu 14, jakož i ve vnitřním prostoru 11 nádoby, zde pánve 10, uspořádány prvky 29.
Měřicí prvek 21 teploty je zaveden přes kovový plášť 12 nádoby 10 hluboko do žáruvzdorného vyložení 13.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob oduhličování tekuté oceli v uzavřené metalurgické nádobě, která je připojena na vakuové zařízení a do které je prostřednictvím dmyšny zaveditelný kyslík a do které jsou prostřednictvím přívodního zařízení zaveditelné spalitelné látky, vyznačující se tím, že se provádí následující kroky:
    a) po naplnění taveniny a kontinuálním snížení tlaku pod 100 mbar se navíc, kromě doplňkového množství kyslíku používaného v průběhu fáze oduhličení pro odhořívání uhlíku, vedmýchává v předstihu množství přebytkového kyslíku, které odpovídá kyslíku, který bude potřeba pro spálení kovových paliv popřípadě směsí paliv během oduhličování, aniž by to nevýhodně ovlivňovalo proces oduhličování,
    b) přebytkový kyslík se vedmýchává po snížení tlaku pod 100 mbar během prvních 10 minut doby dmýchání,
    c) v době částečného přebytku kyslíku se kovové palivo přidává prostřednictvím kombinované dmyšny rovnoměrně rozděleně.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že kovovým palivem je hliníkový prášek popřípadě hliníková krupice nebo směs paliv.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že kovové palivo se přidává diskontinuálně po částech.
CZ19981525A 1995-11-17 1996-11-06 Způsob oduhličování tekuté oceli CZ294517B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19544166 1995-11-17
DE19548641 1995-12-13

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ152598A3 CZ152598A3 (cs) 1999-05-12
CZ294517B6 true CZ294517B6 (cs) 2005-01-12

Family

ID=26020703

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19981525A CZ294517B6 (cs) 1995-11-17 1996-11-06 Způsob oduhličování tekuté oceli

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6235084B1 (cs)
EP (1) EP0861337B1 (cs)
JP (1) JP2000500528A (cs)
KR (1) KR100287568B1 (cs)
CN (1) CN1067438C (cs)
AT (1) ATE203778T1 (cs)
AU (1) AU7620696A (cs)
CZ (1) CZ294517B6 (cs)
DE (2) DE59607427D1 (cs)
PL (1) PL192625B1 (cs)
RU (1) RU2159819C2 (cs)
TW (1) TW403788B (cs)
WO (1) WO1997019197A1 (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1428894A1 (de) * 2002-12-13 2004-06-16 SMS Mevac GmbH Entgasungsverfahren von Flüssigstahl
DE10347200B4 (de) * 2002-12-13 2005-07-21 Sms Mevac Gmbh Entgasungsverfahren von Flüssigstahl
GB0427832D0 (en) * 2004-12-20 2005-01-19 Boc Group Plc Degassing molten metal
US8323558B2 (en) * 2009-11-30 2012-12-04 L'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude Dynamic control of lance utilizing counterflow fluidic techniques
US20110127701A1 (en) * 2009-11-30 2011-06-02 Grant Michael G K Dynamic control of lance utilizing co-flow fluidic techniques
US8377372B2 (en) * 2009-11-30 2013-02-19 L'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude Dynamic lances utilizing fluidic techniques
CN101871035A (zh) * 2010-05-31 2010-10-27 北京科技大学 一种用于无取向硅钢生产的精炼装置及真空精炼工艺
TWI515301B (zh) * 2012-03-08 2016-01-01 杰富意鋼鐵股份有限公司 使用真空除氣系統製造超低碳鋼的方法
CN103397137B (zh) * 2013-08-02 2015-04-22 首钢总公司 一种车轮钢的生产方法
KR101450651B1 (ko) * 2013-11-27 2014-10-15 우진 일렉트로나이트(주) 연속 측온 장치 및 이를 포함하는 rh장치
JP6331851B2 (ja) * 2014-08-05 2018-05-30 新日鐵住金株式会社 取鍋内溶鋼の加熱方法
KR102034264B1 (ko) * 2018-08-03 2019-10-17 주식회사 포스코 용선 처리 장치 및 용선 처리 방법
JP7002656B2 (ja) * 2018-11-16 2022-01-20 チンタオ・ユンル・アドバンスト・マテリアルズ・テクノロジー・カンパニー・リミテッド 粉末微粒化装置および粉末微粒化方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1758107B2 (de) * 1968-04-04 1976-03-04 Edelstahlwerk Witten Ag, 5810 Witten Verfahren zum herstellen von rostfreien chrom- und chrom-nickel-staehlen
US3702243A (en) * 1969-04-15 1972-11-07 Nat Steel Corp Method of preparing deoxidized steel
DE2114600B2 (de) * 1971-03-25 1981-05-07 Vacmetal Gesellschaft für Vakuum-Metallurgie mbH, 4600 Dortmund Verfahren zur gezielten Vakuumentkohlung hochlegierter Stähle
JPS5381418A (en) * 1976-12-28 1978-07-18 Nippon Steel Corp Manufacture of low phosphorus steel by vacuum degassing method
SU789591A1 (ru) * 1978-06-19 1980-12-23 Череповецкий Ордена Ленина Металлургический Завод Им. 50- Летия Ссср Способ производства малоуглеродистой стали
US4612043A (en) * 1984-03-29 1986-09-16 Pennsylvania Engineering Corporation Steel making method
DE4442362C1 (de) * 1994-11-18 1996-04-18 Mannesmann Ag Verfahren und Vorrichtung zum Behandeln von einer in einem metallurgischen Gefäß befindlichen Metallschmelze
ES2181905T3 (es) * 1995-08-01 2003-03-01 Nippon Steel Corp Metodo para afino a vacio de acero fundido.

Also Published As

Publication number Publication date
JP2000500528A (ja) 2000-01-18
WO1997019197A1 (de) 1997-05-29
PL192625B1 (pl) 2006-11-30
EP0861337B1 (de) 2001-08-01
RU2159819C2 (ru) 2000-11-27
CN1067438C (zh) 2001-06-20
PL326635A1 (en) 1998-10-12
DE59607427D1 (de) 2001-09-06
TW403788B (en) 2000-09-01
AU7620696A (en) 1997-06-11
DE19680993D2 (de) 1999-01-28
KR19990067543A (ko) 1999-08-25
KR100287568B1 (ko) 2001-04-16
US6235084B1 (en) 2001-05-22
ATE203778T1 (de) 2001-08-15
EP0861337A1 (de) 1998-09-02
CZ152598A3 (cs) 1999-05-12
CN1203634A (zh) 1998-12-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3137753A (en) Device for treating metallic melts
CZ294517B6 (cs) Způsob oduhličování tekuté oceli
CS224701B1 (en) Method of refining of molten metals based on iron and equipment for execution of the method
HUT55056A (en) Process for introducing heat energy into melted metals
UA41448C2 (uk) Установка і спосіб для отримання розплавів заліза
WO1996017093A1 (fr) Procede d&#39;affinage de metal en fusion
PL184546B1 (pl) Sposób i urządzenie wytopowe do wytwarzania stali o wysokiej zawartości Cr i lub żelazostopów
US4761178A (en) Process for heating molten steel contained in a ladle
US4094495A (en) Method and apparatus for the production of quality steels
SU648118A3 (ru) Способ получени легированных сталей
CN101935796A (zh) Ni14镍铁中间合金
US4199350A (en) Method for the production of quality steels
RU2820427C1 (ru) Способ рафинирования жидкого чугуна
JP3918695B2 (ja) 極低硫鋼の製造方法
US4130419A (en) Process for the purification, modification and heating of a cast-iron melt
JPS5943813A (ja) 鋼浴中脱酸処理装置
SU565063A1 (ru) Способ выплавки низкоуглеродистых высокопрочных сталей мартенситностареющего класса
SU829684A1 (ru) Способ выплавки стали
JPH09125129A (ja) 溶融金属の取鍋精錬装置及び方法
JPS5871323A (ja) 連続製鋼連続鋳造方法およびその装置
JPH08143932A (ja) 溶湯の精錬方法
JPS6022046B2 (ja) 低リン高クロム鋼の溶製方法
SI8310116A8 (sl) Naprava in postopek za obdelavo raztopljene kovine
JPS5943812A (ja) 鋼浴中脱酸処理方法
JPH0565521A (ja) 極低炭素鋼の溶製方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20091106