CZ294090A3 - Method of correcting failure of projected image alignment when representing three-dimensional moving pictures and apparatus for making the same - Google Patents

Method of correcting failure of projected image alignment when representing three-dimensional moving pictures and apparatus for making the same Download PDF

Info

Publication number
CZ294090A3
CZ294090A3 CS902940A CS294090A CZ294090A3 CZ 294090 A3 CZ294090 A3 CZ 294090A3 CS 902940 A CS902940 A CS 902940A CS 294090 A CS294090 A CS 294090A CZ 294090 A3 CZ294090 A3 CZ 294090A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
images
lens
film
moving
projected
Prior art date
Application number
CS902940A
Other languages
English (en)
Inventor
William C Shaw
Simon Chi Yeun Kwan
Original Assignee
Imax Systems Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Imax Systems Corp filed Critical Imax Systems Corp
Publication of CZ294090A3 publication Critical patent/CZ294090A3/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G03PHOTOGRAPHY; CINEMATOGRAPHY; ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ELECTROGRAPHY; HOLOGRAPHY
    • G03BAPPARATUS OR ARRANGEMENTS FOR TAKING PHOTOGRAPHS OR FOR PROJECTING OR VIEWING THEM; APPARATUS OR ARRANGEMENTS EMPLOYING ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ACCESSORIES THEREFOR
    • G03B35/00Stereoscopic photography
    • G03B35/16Stereoscopic photography by sequential viewing
    • GPHYSICS
    • G03PHOTOGRAPHY; CINEMATOGRAPHY; ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ELECTROGRAPHY; HOLOGRAPHY
    • G03BAPPARATUS OR ARRANGEMENTS FOR TAKING PHOTOGRAPHS OR FOR PROJECTING OR VIEWING THEM; APPARATUS OR ARRANGEMENTS EMPLOYING ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ACCESSORIES THEREFOR
    • G03B17/00Details of cameras or camera bodies; Accessories therefor
    • G03B17/56Accessories

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Projection Apparatus (AREA)
  • Stereoscopic And Panoramic Photography (AREA)
  • Apparatus For Radiation Diagnosis (AREA)
  • Eye Examination Apparatus (AREA)

Description

Vynález se týká předvádění stereoskopických nebo trojrozměrných pohyblivých obrazů a zejména způsobu a zařízení pro korigování poruchy vyřízení promítaného obrazu.
Trojrozměrné obrazy se získávají současným fotografováním předmětu při použití dvou filmových kamer uložených tak, že se jimi získá levoohý a pravooký pohled na předmět. Obrazy zaznamenané na filmy v těchto kamerách jsou potom současně promítány na promítací plochu a jsou opticky kódovány určitým způsobem, tak, že levé oko diváka vidí pouze obrazy, které byly zaznamenány levookou kamerou, zatímco pravé oko diváka vidí pouze pravooké obrazy. Divák potom, vnímá stereoskopický nebo trojrozměrný efekt.
Při předvádění trojrozměrných obrazů je důležité,, aby obě soupravy obrazů promítané na promítací plochu byly spolu náležitě vzájemně vyřízeny, aby se vyloučila námaha očí diváka. Lidské oči se přirozeně pohybují souhlasně. Nejsou-li promítané obrazy vzájemně spolu vyřízeny, pokouší se divákovo levé oko sledovat levooké obrazy, zatímco pravé oko se bude pokoušet sledovat pravooké obrazy. Například, poruchy vyřízení mohou mít za následek, že se divák pokouší křížit” oči ve svislém směru nebo pohledy rozbíhat. Tyto nepřirozené pohyby očí mají· za následek namáhání svalů, které mohou vést k nepohodě nebo bolestem hlavy.
Zejména bylo pozorováno, že správné vyřízení obrazů je obzvláště důležité,, když jsou trojrozměrné obrazy promítány na zakřivenou promítací plochu.
Poruchy vyřízení promítaných obrazů se mohou vyskytovat jako výsledek poruch vyřízení kamer, když se zhotovovaly originální filmy, nebo vzhledem k chybám a problémům tolerance při zhotovování otisků z originálních filmů. Poruchy vyřízení jsou částečně nahodilé, ale často jsou systematické, t.j. jsou pravděpodobně konstantní během jakékoli jednotlivé scénky ve filmu. Vzhledem k jejich částečně nahodilému charakteru takové poruchy vyřízení nemohou být kompenzovány vhodným nastavením projektorů, když se předvádí film.
Vynález odstraňuje tyto nedostatky a přináší způsob korigování poruch vyřízení promítaných obrazů při promítání trojrozměrných filmů, při kterém jsou řady pravookýeh a levookých obrazů promítány na promítací plochu. Tento způsob spočívá v tom, že se předem určí pro jednu řadu obrazů po zvolené časové údobí,, po které je film předváděn, řada seřízených poloh, do nichž se obrazy mají přesouvat pro redukci nebo vyloučení uvedené poruchy vyřízení promítaných obrazů a vztah mezi těmito polohami a scénkami objevujícími se v uvedeném filmu. Řady pravookýeh a levookých obrazů se potom promítají s opakovaným přesouváním obrazů uvedené alespoň jedné řady do uvedených předem určených poloh v souladu s uvedeným vztahem.
Korekce je možné provádět přesouváním pouze jedné řady obrazů při promítání druhé řady normálním způsobem. Mohou však být přesouvány obě řady obrazů, jak bude dále podrobněji popsáno.
Přesouvání obrazů je možno dosáhnout odpovídajícím posouváním filmu, z něhož je obraz promítán, nebo optickým: posouváním promítaného obrazu.
Ve spojení s posledně uvedeným znakem vynález také přináší projekční přístroj pro promítání trojrozměrných obrlazů, upravený pro promítání pravookých a levookých obrazů na promítací plochu z alespoň jednoho filmu. Přistojí obsahuje první a druhá projekční čočky pro odpovídající filmy, přičemž každá čočka má optickou osu a přestavitelný úložný Člen čočky pro alespoň jednu z těchto čoček,; upravený pro umožňování pře sunu čoček ve směrech, kolmých: k jejich optické ose. Pro postupné přesouvání, uvedené alespoň, jedné čočky v uvedených směrech. slouží ovládací prostředek a zařízení dále obsahujé prostředek pro ovládání uvedeného ovládacího prostředku pro opakované přesouvání čoček do předem určených seřízených pcloh během promítání filmu.
Jinými slovy je tento znak vynálezu založen na skutečnosti, že je možné alespoň částečně korigovat poruchy vjrřizení obrazů přesunem jnejméně jedné z projekčních čoček tíiik, aby se příslušné soupravy obrazů uváděly do vzájemného 'íyřízení,. jak je to jen možné.
Ovládací prostředek může být programovatelný, takžě předem určené seřízení polohy pohyblivé čočky mohou být uleženy do panšti a vyvolávány pro automatické přesouvání čočky, jak je to požadováno běhen promítání filmu. Alternativně může ovládací prostředek snímat předem určené kontrolní značky na filmu spojeném s přesuvnou promítací čočkou.
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popise na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr.1 schematické zobrazení levookého a pravookého filmového pásku pro trojrozměrnou projekci, na němž je ilustrována porucha vzájemného vyřízení obrazů, obr.2 grafické schéma týkající se dvou rozdílných přestavovacích kombinací čočky pro po sobě následující scénky filmu, obr.3 a 4 schematický půdorysný a bokorysný pohled na promítací přístroj pro promítání trojrozměrných obrazů s korekcí podle vynálezu, obr.5 zvětšenou podrobnost ukazující přesouvací mechanismus čočky z přístroje z obr.3 a 4, obr.6 a 7 po sobě následující pohledy ilustrující jeden způsob ovládání mechanismu pro přesun čočky, obr.8 schematické znázornění druhého takového způsobu, obr.9 schéma znázorňující přesouvací kombinace pro obě čočky v trojrozměrném, projekčním, systému a obr. 10 schematické znázornění alternativního uspořádání mechanismu pro přesouvání čoček.
Vynález je určen v první řadě, avšak nikoliv výlučně pro spojení s tak zvanými projektory s. valivou smyčkou, typu známého na trhu pod. obchodní známkou IMAX a OMNIHAX společnosti Imax Systems Corporation, z Toronta, Kanada. V projektorech tohoto typu se film pohybuje vodorovně přes projektor a svislé předměty jsou zaznamenávány jako obrazy orientované riapříč filmu.
Obr.1 na výkresech je schematické znázornění dvou ^ilmů tohoto typu, na nichž se objevují zaznamenané obrazy jako řada po osbě následujících polí se svislými šipkami. Na těchto filmech existuje tendence vzniku axiálních výchylek obrazů v příčném směru filmu, to znamená ve svislém směru. Pro demonstraci jsou tyto výchylky znázorněny na obr.1 přehnané ve srovnání s výchylkami, jaké by se vyskytovaly v praxi a to jak z hlediska absolutní velikosti výchylky, tak i z hlediska výchylky mezi po sobě následujícími poli» Uvážují-li se jako příklad dvě pole v rámci obrysu 20 vyznačeného na obril čerchovanou čarou, je. patrné, že pravooký obraz je podstatně nížena filmu než levooký obraz. Je zřejmé,, že jsou-li obrazy promítány současně, potom vznikne vážný problém z hlediska osového vyřízení obrazů'.
Je také třeba vycházet z toho, že kdyby pozorovatel zkou šel sledovat po sobě následující levooké obrazy levým okem z jednoho pole na druhé při současném zkoušení sledová^ odI i povídající pravooké obrazy pravým okem, došlo by pravděpodobně ke. značnému namáhání očních svalů a k. nepohodě!
Vynález je založen na zjištění, že poruchy vyřízení, k .
» ; nimž v: praxi dochází, mohou být eliminovány nebo alespc^Bb korigovány, jestliže poloha obrazu promítaného z nejméně jedno6 ho z filmových, pásků je opakovaně seřizována pro kompenzování takových poruch vyřízení. Například, může být. jeden promítaný obraz seřizován tak, aby odpovídal co možná nejpřesněji obrazu promítanému z druhého filmového pásku, zatímco s ohledem na tento obraz se neděje žádné seřizování. V provedeních podle obr.1 až 8 je tohoto dosahováno přestavováním promítací čočky ve svislém směru pro pravooký filmový pásek, zatímco levooká projekční čočka se nechává fixní.
Obr.2 je schéma ukazující přestavování čočky v závislosti na čase ve vztahu k řadě scének filmu pohyblivé předlohy. Scénky jsou označeny čísly 1 až 5 a dvě stopové kombinace pro kompenzování přesunů čočky jsou označeny jako kombinace 22 a
24. Kombinace 22 představuje plynulé přestavování polohy jedné z čoček během pěti scének filmu. Přestavování se děje. okolo osy značící danou polohu a bude patrné, že čočka se pohybuje jak. nad tak i pod danou polohu v důsledku pohybu proti rozdílové výchylce vůči osa,, k níž dochází na druhém filmovém pásku, pro redukci polohové chyby.
Stopová kombinace. 24 znázorňuje podobný přestavovací režim, pří němž se čočka přesouvá v každé scénce filmu a zůstává všeobecně v přesunuté poloze během trvání této scénky.
V tomto případě může každá přesunutá poloha reprezentovat průměr nekonečného počtu ideálně“ přestavených poloh pro tuto scénku.
0br*.6 a 7 znázorňují metodu plynulého přestavování, kte7 rou se může získávat stopa 22, zatímco obr,8 ukazuje způsob, kterým se může získávat stopa 24. Tyto pohledy budou podrobněji popsány níže.
Dále bude popsán projektor trojrozměrných pohyblivých obrazů s odvoláním na obr.3,4 a 5. Obr.3 a 4 ukazují hlávní složky projektoru. Projektor v podstatě sestává ze dvou projektorů IMAX uložených nad sebou, obecného tvaru popsaného v americkém patentovém spisu č. 3 600 073, ua který se zds odvoláváme.. Projektor v podstatě obsahuje stacionární stator 26 a rotor 28, který se otáčí uvnitř statoru a obsahuje řadu mezer 30 pro smyčky filmu. Jak se rotor otáčí, smyčky se postupně tvoří a zmenšují se a posouvá se film. Projektor obsahuje projekční čočku 32 u promítacího.otvoru.
Jak. je ne jlépe. patrno z obr.4, konkrétní znázorněný projektor má skutečně dva nad sebou uložené rotory, přičemž horní, rotor 28 je rotor popsaný s odvoláním na obr.3 a dolní rotor je rotor 34 a přičemž oba rotory 28.34 mají společný stator' 26. V tomto provedení je pravooký film 36 trsnsportován horním rotorem 28, zatímco levooký film 38 je trangport ován dolním rotorem 34. S dolním rotorem je spojena projekční čočka 40. Obě čočky jsou navrženy a orientoviiny pro promítání koincidentních obrazů na promítací plochu.
Obr.5 je pohled ve směru šipky A z obr.4 a znázorňuje obě čočky 32 a 40. Zbývající složky projektoru byly vypuštěny. čočka 40 je nesena v úložném členu 42, který sám je ne8 sen podpůrným blokem 44 upevněným k rámu projektoru. Čočka 32 je naproti tomu nesena úložným členem 46, který může být svisle přestavován pro kompenzování poruchy vyřízení, jak bylo vysvěteleno výše. Svislý pohyb úložného členu 46 je vykonáván ovladačem 48 ve formě servomotoru, který je nesen konzolou 50 připojenou k úložnému členu 46 čočky.. Konzola je vedena svislým, kluzným pohybem na sloupku 52 osazeném do bloku 44. Sloupek 52 je opatřen kloboučkem 54. Svisle vybíhá ze servomotoru 48 otáčivý výstupní hřídel 56, mající závitovanou dolní koncovou část 58, vsunutou do vrtání 60 doplňkového tvaru v přírubě 44a na bloku 44, opatřeného závitem. V sou ladu s tím, když se servomotor 48 otáčí, bude s.e otáčet jeho výstupní hřídel 56, čímž bude působit, že jeho závitovaná dolní koncová část 58 se. bude pohybovat svislým směrem, vrtáním. 60 vzhledem k jejímu závitovanému spojení s přírubou 44a. Následkem toho se bude pohybovat celý servomotor a· ponese s sebou úložný člen 46 a čočku 32.
V alternativním provedení by bylo možné použít podobného uspořádání pro svislý přesun filmu místo promítací čočky. Například, s odvoláním na obr.4 film 36 by mohl procházet filmovým vodítkem, jako je schematicky naznačené vodítko 61, určené pro svislé přestavování neznázoměným ovladačem podobným ovladači 48.
Na obr.5 je znázorněn ovládací prostředek 62 ovladače 48. Jak bylo uvedeno, výše, může. mít ovládací prostředek růz9 né formy, ale v zásadě bude působit, že servomotor 48 bude přestavovat čočku 32 do předem určených seřízených poloh během předvádění obrazů pro kompenzování poruchy osového vyřízení čočky.
Ve výkresech jsou znázorněny dvě alternativní formy ovládacích prostředků, a to jedna na obr.6 a 7 a druhá na (obr. 8*
Jak je patrno na obr.6 a 7, ovládací prostředek 62} je v zásadě uzpůsoben pro automatické ovládání ovladače 48 v souladu s předem určeným programem uloženým v paměti 64} Paměť. 64 samotná je programována manuální řídicí jednotkou 66 pro ovladač 48. Pro naprogramování paměti 64 s.e s řídicí jednotkou 66 pracuje manuálně při současném sledování pohyblivého obrazu pro zajištění požadovaných přestavóvacích korekcí v poloze, čočky 32. Paměť 64 si pamatuje řídicí sig.náíy, které byly manuálně uSěleny ovladači 48 během programo vání. a řídicí jednotka může; být. potom odpojena a ovladač může být ovládán automaticky během předvádění pohyblivého obrazu z informace uložené do paměti 64, jak je znázorněno na obr.7. čtení z paměti je synchronizováno s filmem časováním z předem nastavené startovací polohy na filmu /například kon trolní značka/.
Stopa 22 na obr.2 znázorňuje kombinaci, v níž můž^ být čočka 32 nastavena automatickým systémem ve formě znázorněné na obr.6 a 7.
Místo použití surových manuálně nastavených poloh, může být řídicí jednotka navržena na vypočítání průměrné nastavené polohy pro každou scénku a průměrná nastavení uložená do paměti mohou být čtena při následujícím promítání.
Uspořádání pro přestavování znázorněné na obr.5,6 a 7 mohou být samozřejmě zdvojena pro druhou čočku, jestliže mají být přestavovány obě čočky.
Systém znázorněný na obr.8 je navržen pro seřizování polohy čočky 32 pro každou scénku filmu, jak je vyznačeno stopou 24 na obr.2, a může být opět zdvojen pro druhou čočku.
Jak je znázorněno na obr.8, obsahuje zařízení ovládací prostředek 62. ovládající ovladač 48na základě signálu ze snímače 68 sdruženého s. pravookým filmem 36· Na začátku každé scénky jsou na filmu umí stěny kontrolní značky 70 i Snímač 68 zjištuje polohu každé kontrolní značky. Není-li konkrétní značka v předem, určené svislé poloze, vzhledem ke snímači /např'. centrována/, ovládací jednotka 62 vyšle řídicí signál do ovladače: 48 pro posun čočky v míře potřebné pro korigování polohy promítaného obrazu. V provedení, v němž je přestavován film místo čočky,, způsobí ovládací jednotka 62. že. se. film přesune o vzdálenost potřebnou pro uvedení kontrolní značky do předem určené polohy vzhledem ke snímači.. Poloha kontrolní značky na filmu může být opět určována pohledem na film a vizuálním zjištěním korigujícího přestavění čočky, jaké je. potřebné,, a potom umístěním značek na film. Kontrolní značky mohou být fotograficky zaznamenány na film kamerou, i když takové uspořádání by mělo za následek pouze kompenzaci pro poruchy osového vyřízení, které jsou způsobeny nepravidel nostmi při tisku /nesprávná nastavení kamery/. Kontrolní znač ky mohou být. samozřejmě sdruženy s každým polem a Čočky mohou být přestavovány na základě informace na každém poli filmu.
Jinou možností je vytvořit kontrolní značky na obou páscích. filmu, snímat obě soupravy kontrolních značek, určovat rozdílné přestavování čoček potřebné pro dosažení vyřízení promítaných obrazů a aplikovat protichůdná přestavení jedné čočce nebo stejná a protichůdná -přestavění oběma čočkám. Jako příklad uvádí obr^9 diagram znázorňující, jak promítané levooké a pravooké obrazy v trojrozměrném, systému by mohly mít poruchy v osovéůL vyřízení před. korekcí v souladu se způsobem. podle vynálezu.
Na obr.9 byl v první, scénce levooký obraz přemístěn o čtyři přírůstkové jednotky naď danou základní čáru /nulová poloha/, zatímco pravooký obraz ae. přemístil pouze o tři jednotky vzhledem k odpovídající základní čáře pro pravooký obraz. /jestliže by oba. obrazy byly n.a příslušných základních čarách, promítnuté obrazy by byly vyřízeny na promítací ploše/. Ve druhé scén^ce byl levooký obraz přemístěn o dvě jednotky nad základní čáru, zatímco pravooký obraz byl přemístěn o dvě jednotky pod tuto čáru. Ve třetí scénce, je levooký obraz tři jedno tisy nad základní čarou, zatímco pravooký obraz je pouze jednu jednotku nad základní čarou. Konečně ve čtvrté scénce jsou oba obrazy jednu jednotku na základní čarou.
Kontrolní značky sdružené s oběma filmovými pásky udávají posunuté polohy obrazů a jsou snímány přiměřenými snímači. Přiměřená soustava elektronických obvodů porovnává obě čtení, a generuje signál, který aplikuje přiměřenou korekci na jednu z obou čoček, napříklaď levou Čočku, pomocí ovládací sestavy ve formě znázorněné na obr.5. V první scénce je rozdílový přesun obrazu +1, takže levooký obraz bude posunut o -1 jednotku,. t.j. na polohu +3 vyznačenou čárkovaně na levookém dia gramu. Pro druhou scénku, je rozdíl· čtyři jednotky a ovládací prostředek bude uzpůsoben k. tomu, aby posunul levookou čočku o čtyři, jednotky v záporném směru, opět ke znázorněné poloze. Pro třetí scénku je rozdíl dvě jednotky a levooká čočka bude dosunuta dolů o dvě jednotky, aby koinzidovala s polohou pravooké čočky. Pro čtvrtou scénku není zapotřebí korekce.
Místo přestavování pouze jedné čočky je možné přestavovat obě čočky o stejnou, a protichůdnou hodnotu, napříklaď zařízením schematicky znázorněným na obr. 10. Tento pohled znázorňuje obě čočky promítacího systému v pohledu zepředu. Čočky jsou připojeny k opačným koncovým částem ramene 72. které je otáčivé okolo vodorovné osy 74 v polovině vzdálenosto mezi optickými, osami čoček a rovnoběžné s nimi. K rameni 72 je připojen ovladač 48’ pro pohybování ramenem 72 okolo jeho osy otáčení. Je zřejmé, že přírůstkový posun rsmene 72 okolo jeho osy vzhůru nebo dolů způsobí odpovídající pohyb obou čoček o stejnou, avšak protichůdnou hodnotu. Hodnota, o kterou se každá čočka posune, bude samozřejmě rovná polovině rozdílového přestavěni mezi oběma obrazy na filmu.
Je třeba mít na vědomí, že předchozí popis se týká pouze obzvláštních výhodných provedení vynálezu a že v rámci širokého rozsahu vynálezu je možná řada obměn. Některé z těchto obměn byly uvedeny výše. a jiné budou zřejmé odborníkům v oboru/
Je třeba zejména zdůraznit, že i když se; výhodná provedení týkají v první řadě optického přestavování promítaného obrazu z jednoho z ahou filmů pohybem promítací čočky, není vynález omezen na provedení tohota typu. Oba obrazy mohou být přestavovány. Přestavování obrazu může být prováděno přestavováním filmu, například vedením filmu vodítkem, které je posuvné podobným způsobem jako promítací čočka popsaná výše. /viz například vodítko 61 filmu na obr. 4/. Kde se používá optické přestavování obrazu, může být; dosahováno požadované přestavování obrazu vycliylováním nebo jiným pohybem čoček, čočkových prvků nebo hranolů v projekčním systému místo přímého přestavování čoček, jako tomu bylo ve výše popsaných provedeních.
Levooké a pravooké obrazy mohou být zaznamenány na stejném kusu filmu a mohou být promítány odpovídajícími rozdílný mi čočkami nebo stejnou čočkou s odpovídajícím p prostřídané obrazy.
esunutím pro
Vynález by popsán konkrétně ve spojení s projekčním, systémem používajícím valivou smyčku. V tomto směru však neexistuje omezení a způsob podle vynálezu může být aplikován na jiné typy projektorů. V oblasti projektorů s valivou smyčkou je samozřejmě možné použít dvou samostatných projektorů.
Konečně je třeba poznamenat, že i když se popis s odvoláním na výkresy konkrétně zmiňuje o přestavování jedné z čoček ve svislém směru, není v tomto směru omezení . Podobně je možné dosáhnout vodorovného přestavování . Dále by bylo možné použít jak vodorovného, tak. i svislého přestavění, i když by potom bylo zapotřebí použít samostatné ovladače a přiměřené řídicí signály pro oba směry pohybu! .

Claims (16)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY ho obrazu při předvádění trojrozměrných pohyblivých obrazů, při kterém s.e promítají odpovídající řady pravookých a levookých obrazů na promítací plochu, vyznačený tím, že se pro alespoň jednu z uvedených řad obrazů a po předem určené časové údobí, po které má být uvedený pohyblivý obraz ukazován předem určuje řada po sobě následujících seřízených poloh, do nichž mají být obrazy přesunuty pro snížení nebo eliminování poruchy vyřízení obrazu, a stanoví se vztah mezi těmito polohami a scénkami objevujícími se v uvedeném pohyblivém obrazu a uvedené pravooké a levooké řady obrazů se promítají při opakovaném, přesouvání obrazů uvedené alespoň jedné řady do uvedených, seřízených poloh v souladu s uvedeným vztahem!
  2. 2. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že odpovídající řady obrazů se promítají optickým promítacím prostředkem, přičemž přesun obrazu pro uvedenou alespoň jednu řadu obrazů s.e. dosahuje opticky opakovaným seřizováním uvedeného optického promítacího prostředku během promítání uvedených obrazů.
  3. 3. Způsob podle bodu 2 vyznačený tím, že optický promítací prostředek obsahuje odpovídající promítací čočky pro pravooké a levooké obrazy,, přičemž každá tato čočka má optickou osu a přesun promítaného obrazu se provádí přesouváním jedné z těchto čoček ve směrech, kolmých k její optické ose»
    c.
    o o
    co rc rx
  4. 4. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že uvedený vzájemný vztah se dosahuje tím, že se film, z něhož je promítána uvedená jedna řada obrazů, opatří kontrolními značkami, přičemž tyto značky se snímají v průběhu předvádění filmu a uvedené obrazy se přestavují na základě tohoto snímání.
  5. 5. Způsob podle bodu 4 vyznačený tím, že se kontrolními, značkami opatřuje pole na filmu a obrazy se přesouvají na základě informace, pro každé pole;
  6. 6. Způsob podle bodu 3 vyznačený tím, že uvedený vzájemný vztah se dosahuje manuálním seřizováním polohy čočky, přičemž záznam, uvedených seřízených poloh vztažený časově ke scé nám v uvedeném filmu se. snímá do paměti,, takže tento záznam může. být, snímán z paměti a používán samočinně pro seřizování polohy čočky během následujícího předvádění filmu.
  7. 7., Způsob podle bodu 6 vyznačený tím, že uvedený záznam seřízených poloh je vypočítaný průměr seřízené polohy čočky pro každou scénku.
  8. 8. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že opakované přesouvání obrazů uvedené alespoň jedné řady obsahuje přesouvání uvedených obrazů do jiné seřízené polohy při uvedeném předvádění.
  9. 9. Způosb podle bodu 3 vyznačený tím, že uvedená čočka je přizpůsobena pro přesouvání ve svislých směrech kolmých k její optické ose pro kompenzování poruchy svislého vyřízení promítaných obrazů.
  10. 10. Způsob korigování poruchy vyřízení při předvádění trojrozměrných pohyblivých obrazů filmu, přičemž pravooké a levooké obrazy jsou promítány na promítací plochu z nejméně jednoho filmu promítacími čočkami majícími příslušné optické osy, vyznačený tím, že se předem určuje pro jednu z uvedených čoček a po předem určenou časovou dobu, po kterou má být uvedený pohyblivý obraz předváděn, řada po sobě následujících seřízených poloh, do nichž má být čočka přemísťována ve směru kolmém-k její optické ose pro redukci nebo vyloučení poruchy vyřízení obrazů promítaných z uvedené čočky vzhledem k obrazům z druhé Čočáý a dále se určuje vztah mezi uvedenými polohami a scénkami objevujícími, se v uvedeném filmu, a alespoň jeden film. se pouští při opakovaném, přesouvání uvedené čočky do uvedené předem, určené seřízené polohy v souladu s uvedeným. vztahem^
  11. 11. Zdokonalení v promítání trojrozměrných pohyblivých obrazů v odpovídajících řadách pravookých. a levookých obrazů, promítaných na promítací plochu, vyznačené tím, že se předem určuje pro nejméně jednu z uvedených, řad obrazů a po předem určené časové údebí, během kterého má být uvedený pohyblivý obraz ukazován, řada po sobě následujících seřízených poloh, do nichž se mají obrazy přesouvat pro redukování nebo vyloučení poruchy vyřízení obrazů, a dále se určí vztah mezi těmito polohami a scénkami objevujícími se v uvedeném filmu, a uvedené pravooké a levooké řady obrazů se promítají při opa18 kovaném přesouvání uvedené nejméně jedné řady obrazů do uvedených předem určených seřízených poloh v souladu s uvedeným vztahem.
  12. 12. Projekční přístroj pro promítání trojrozměrného filmu, z něhož jsou pravooké a levooké obrazy promítány na promítací plochu, přičemž přístroj obsahuje první a druhou promítací čočku pro uvedené filmy, přičemž každá z těchto čoček má optickou osu, přestavitelný úložný prostředek pro nejméně jednu z uvedených čoček upravený pro umožňování přesouvání uvedených. čoček ve směru kolmém k jejich optické ose, ovládací prostředek pro postupné přesouvání čoček v uvedeném směru a prostředek pro ovládání, uvedeného ovládacího, prostředku pro opakované přesouvání uvedené nejméně jedné čočky do předem určených seřízených poloh během předvádění, filmu..
  13. 13» Přístroj podle bodu 12 vyznačený tím, že uvedený ovládací, prostředek je. elektrický servomotor.
  14. 14. Přístroj podle bodu 12 vyznačený tím, že uvedený směr přesouvání čočky je svislý’.
  15. 15» Přístroj podle bodu 12 vyznačený tím, že uvedený prostředek pro ovládání uvedeného ovládacího prostředku obsahuje programovatelnou psměí uzpůsobenou pro automatické ovládání přesunu čočky podle scének na filmu.
  16. 16. Přístroj podle bodu 12 vyznačený tím, že uvedený prostředek pro ovládání uvedeného ovládacího prostředku obsahuje snímač pro kontrolní značky na filmu, který se má promítat uvedenou čočkou, přičemž uvedený ovládací prostředek je uzpůsoben pro přestavování čočky během předem určených scének na filmu pro korigování poruchy vyřízení obrazů.
CS902940A 1989-06-13 1990-06-13 Method of correcting failure of projected image alignment when representing three-dimensional moving pictures and apparatus for making the same CZ294090A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/365,633 US4997270A (en) 1989-06-13 1989-06-13 Projected image alignment method and apparatus

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ294090A3 true CZ294090A3 (en) 1993-02-17

Family

ID=23439681

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS902940A CZ294090A3 (en) 1989-06-13 1990-06-13 Method of correcting failure of projected image alignment when representing three-dimensional moving pictures and apparatus for making the same

Country Status (11)

Country Link
US (1) US4997270A (cs)
EP (1) EP0403194B1 (cs)
JP (1) JP3055689B2 (cs)
KR (1) KR910001443A (cs)
AT (1) ATE119299T1 (cs)
AU (1) AU642144B2 (cs)
CA (1) CA2018520C (cs)
CZ (1) CZ294090A3 (cs)
DD (1) DD295255A5 (cs)
DE (1) DE69017274T2 (cs)
PL (1) PL285634A1 (cs)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR920005039B1 (ko) * 1990-01-31 1992-06-25 주식회사 금성사 입체용 투영기의 투영렌즈 구동방법 및 구동장치
US5402191A (en) * 1992-12-09 1995-03-28 Imax Corporation Method and apparatus for presenting stereoscopic images
US5717412A (en) * 1993-09-28 1998-02-10 Sonics Associates, Inc. 3-D glasses with variable duty cycle shutter lenses
US6057811A (en) * 1993-09-28 2000-05-02 Oxmoor Corporation 3-D glasses for use with multiplexed video images
KR100210772B1 (ko) * 1995-03-31 1999-07-15 전주범 3빔분리방식의 프로젝트의 투사각 조정장치
DE19617291C2 (de) * 1996-04-30 1999-03-04 Raytheon Anschuetz Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Verringerung des Bildstandfehlers bei der Projektion von Filmen
US6120151A (en) * 1998-11-17 2000-09-19 Advanced Image Systems, Inc. System and method for transporting film and motion picture projector utilizing same
US6592225B2 (en) * 2001-07-02 2003-07-15 Virtual Environment Technologies, Llc Multiple projected image edge blender apparatus and method
KR100455517B1 (ko) * 2002-06-22 2004-11-06 양경호 허니콤구조의 상품진열대
CN1609705A (zh) * 2004-04-28 2005-04-27 李明 观看立体电影的方法和设备
TWI421621B (zh) * 2011-01-27 2014-01-01 Delta Electronics Inc 具有調整功能之投影設備
US9797150B1 (en) 2014-05-28 2017-10-24 Warren Theatres, L.L.C. Large format cinema screen and projection system
JP6514651B2 (ja) 2016-02-15 2019-05-15 ルネサスエレクトロニクス株式会社 開眼度検出システム、居眠り検知システム、自動シャッタシステム、開眼度検出方法及び開眼度検出プログラム
GB2561510A (en) 2016-09-16 2018-10-17 Maggiore Loren Prepackaged bug gun magazine
US9872003B1 (en) 2017-04-28 2018-01-16 Christie Digital Systems Usa, Inc. System and method for aligning stacked projectors

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2854883A (en) * 1953-05-27 1958-10-07 Polaroid Corp Synchronization tester for related motion picture frames
US2827823A (en) * 1953-10-07 1958-03-25 Polaroid Corp Synchronization indicator for plural projected images
US3191493A (en) * 1963-01-07 1965-06-29 Mainardi Pompey Stereoscopic image-projecting system and method for alignment of images
CA979252A (en) * 1971-11-22 1975-12-09 Richard A. Mecklenborg Panoramic projector
DE2733667A1 (de) * 1977-07-26 1979-02-08 Peretz Louis Simon Positioniersystem der optischen achsen einer bildpaar-betrachtungsvorrichtung, und bildpaar-betrachtungsvorrichtungen mit einem solchen system
US4235503A (en) * 1978-05-08 1980-11-25 Condon Chris J Film projection lens system for 3-D movies

Also Published As

Publication number Publication date
US4997270A (en) 1991-03-05
AU5706090A (en) 1990-12-20
DE69017274D1 (de) 1995-04-06
AU642144B2 (en) 1993-10-14
JP3055689B2 (ja) 2000-06-26
EP0403194A3 (en) 1991-04-17
JPH0363639A (ja) 1991-03-19
KR910001443A (ko) 1991-01-30
EP0403194B1 (en) 1995-03-01
DD295255A5 (de) 1991-10-24
CA2018520C (en) 2000-02-29
ATE119299T1 (de) 1995-03-15
PL285634A1 (en) 1991-02-25
DE69017274T2 (de) 1995-07-06
CA2018520A1 (en) 1990-12-13
EP0403194A2 (en) 1990-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ294090A3 (en) Method of correcting failure of projected image alignment when representing three-dimensional moving pictures and apparatus for making the same
EP1085769B1 (en) Stereoscopic image pickup apparatus
US4418993A (en) Stereoscopic zoom lens system for three-dimensional motion pictures and television
US7110103B2 (en) Apparatus for and method of aligning a structure
US5142357A (en) Stereoscopic video camera with image sensors having variable effective position
CN101742346B (zh) 图像信号处理设备、图像信号处理方法及图像投影设备
US5157484A (en) Single camera autosteroscopic imaging system
CN101943841B (zh) 摄像装置和变焦校正信息生成方法
GB2354391A (en) 3D camera having maximum parallax warning.
CN105393170A (zh) 多相机系统的校准、多相机系统以及校准辅助物
CA2772926A1 (en) Method and system for optical alignments for three-dimensional (3d) projection
SE467898B (sv) Saett och anordning foer erhaallande av avbilder foer aastadkommande av en tredimensionell illusion
CN102135722A (zh) 摄像机结构、摄像机系统和方法
JP2005024629A (ja) 立体カメラ用雲台装置
KR20020000532A (ko) 카메라를 조정하는 방법 및 장치
JPH06339155A (ja) 3次元画像撮影システム
US20130182323A1 (en) Stereoscopic Image Capture System Comprising Means for Calibration of the Image Capture Lenses
US2595409A (en) Apparatus for taking stereoscopic pictures without abnormal stereoscopic effects
KR101293115B1 (ko) 3d 카메라의 광축 정렬 방법 및 그 3d 카메라, 그 방법을 실행시키기 위한 프로그램이 기록된 기록매체
US20060077545A1 (en) Apparatus to align stereoscopic display
EP0559801B1 (en) Single camera autostereoscopic imaging system
US20080180434A1 (en) Plenoptic display with automated alignment
Thorpe et al. New techniques to compensate for mistracking within stereoscopic acquisition systems
JP2002330451A (ja) 立体映像表示装置における頭部位置検出装置の設定方法および頭部位置検出装置
JP2016020980A (ja) 立体撮影システム