CZ292540B6 - Výsuvná rampa - Google Patents

Výsuvná rampa Download PDF

Info

Publication number
CZ292540B6
CZ292540B6 CZ19972200A CZ220097A CZ292540B6 CZ 292540 B6 CZ292540 B6 CZ 292540B6 CZ 19972200 A CZ19972200 A CZ 19972200A CZ 220097 A CZ220097 A CZ 220097A CZ 292540 B6 CZ292540 B6 CZ 292540B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
slide
base frame
slide plate
articulated
levers
Prior art date
Application number
CZ19972200A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ220097A3 (cs
Inventor
Václav Ing. Novotný
Original Assignee
Cts Servis Spol. S R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cts Servis Spol. S R. O. filed Critical Cts Servis Spol. S R. O.
Priority to CZ19972200A priority Critical patent/CZ292540B6/cs
Publication of CZ220097A3 publication Critical patent/CZ220097A3/cs
Publication of CZ292540B6 publication Critical patent/CZ292540B6/cs

Links

Landscapes

  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)

Abstract

Výsuvná rampa, určená zejména pro nízkopodlažní vozidla (9), obsahuje základový rám (1), uzpůsobený pro namontování pod podlahu (91) vozidla (9). V základovém rámu (1) je upraveno horizontální vedení (4), v němž jsou suvně uloženy saně (2), k nimž je otočně připojena výsuvná deska (3), která se během činnosti vysouvá z prvního konce (13) základového rámu (1). U prvního konce (13) základového rámu (1) je jednak horizontální vedení (4) vychýleno směrem vzhůru a jednak je zde uložena nejméně jedna opěra, s výhodou opěrná kladka (33), uzpůsobená pro opření výsuvné desky (3). Mezi druhým koncem (14) základového rámu (1) a saněmi (2) je kloubově uchycen nejméně jeden paralelogram (5). K paralelogramu (5) je přiklouben první konec (71) táhla (7). Druhý konec (72) táhla (7) je kloubově spojen s křižákem (63), resp. s jiným výstupním členem poháněcího ústrojí (6) s přímočarým vratným pohybem. Při činnosti se výsuvná deska (3) vysune ze základového rámu (1) a opře se o okolní terén, čímž umožní nástup do vozidla (9) nebo výstup z vozidla (9) osobě na invalidním vozíku.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká výsuvné rampy, určené zejména k zabudování do nízkopodlažních vozidel, která je tvořena jednak saněmi, suvně uloženými v horizontálním vedení, a jednak výsuvnou deskou, jež je otočně spojena se saněmi okolo v podstatě vodorovné osy, kolmé na směr výsuvu, přičemž výsuvná deska je v zasunutém stavu v okolí klidové úvratě uložena v úrovni horizontálního 10 vedení, a ve vysunutém stavu v okolí pracovní úvratě je vnější hrana výsuvné desky v nižší úrovni, než je úroveň horizontálního vedení.
Dosavadní stav techniky
Aby osoby odkázané na invalidní vozík měly přístup do dopravních prostředků, zejména nízkopodlažních vozidel, jako jsou tramvaje a autobusy, byly vyvinuty různé typy nájezdových ramp, které jsou součástí vozidel. K nejznámějším patří výsuvné rampy opatřené výsuvnými deskami, které se na zastávce po otevření dveří vysunou zpod podlahy vozidla a svou vnější 20 hranou dosednou na okolní terén. Sklon výsuvné desky je takový, aby osoba na invalidním vozíku mohla sama, případně jen s malou pomocí, překonat výškový rozdíl mezi podlahou vozidla a okolním terénem. Po ukončení nástupu se výsuvná deska zasune pod podlahu, načež se mohou zavřít dveře vozidla.
Výsuvné rampy tohoto typu bývají nejčastěji tvořeny saněmi, suvně uloženými v horizontálním vedení a otočně spojenými s výsuvnou deskou, přičemž saně jsou spřaženy s poháněcím ústrojím. Tato sama o sobě jednoduchá koncepce výsuvných ramp má několik úskalí, s nimiž se známá provedení vyrovnala s různou mírou úspěšnosti.
První problém vychází z toho, že výsuvná deska je v zasunutém stavu uložena pod podlahou vozidla, přičemž podlaha vozidla má tloušťku několik cm, přičemž tato tloušťka se po prostém vysunutí výsuvné desky jeví jako schod, jehož překonání činí při jízdě invalidního vozíku značné potíže. Byly proto vyvinuty konstrukce, které výsuvnou desku nejen vysunou z vozidla, ale současně ji též nadzdvihnou tak, aby se vyeliminoval zmíněný schod. Tyto konstrukce obsahují 35 poměrně složité prvky a kinematické řetězce, které jsou náročné jak výrobně, tak z hlediska údržby v nečistém silničním provozu.
Druhým problémem je pohon saní. Protože délka výsuvné rampy, která je v podstatě dána součtem délky výsuvné desky a délky saní, je limitována jednak geometrickými rozměry vozidla 40 a jednak požadavky na snadný přístup k výsuvné rampě při jejím ošetřování, jsou saně relativně krátké, což znamená, že jejich rozměr ve směru výsuvu je menší než rozměr kolmo na výsuv. To způsobuje náchylnost saní ke příčení při pohybu v horizontálním vedení. Cestou k nápravě bývá zdvojený synchronizovaný pohybový mechanismus. Známé pohybové mechanismy bývají tvořeny dvojicí ozubených řemenů nebo dvojicí pohybových šroubů, napojených na společné 45 poháněči ústrojí s rotačním pohybem. Jiným typem může být dvojice hydraulických válců.
Uvedené pohybové mechanismy mají některé nevýhody, jako je např. obtížná ochrana před vnikáním nečistot apod.
Výsuvná plošina v pracovní úvrati, tj. při svém vysunutí, zasahuje mimo obrys vozidla. 50 V případě, že dojde k jakékoliv poruše poháněcího ústrojí, výsuvnou plošinu je žádoucí alespoň manuálně zasunout zpět pod podlahu vozidla. Známé výsuvné rampy tento problém v podstatě neřeší, což je jejich další nevýhodou.
U dosud popisovaných výsuvných ramp mají jejich výsuvné desky za úkol překlenout rozdíl ve 55 výškové úrovni mezi podlahou vozidla a okolním terénem, nejčastěji venkovním nástupištěm.
Přejezd invalidního vozíku z okolního terénu do vozidla nebo zpět se tudíž vykonává po nakloněné rovině. Vedle výsuvných ramp jsou však též známa na vozidle namontovaná zařízení mající charakter výtahu (např. PCT WO 94/27546), jejichž výsuvná deska zůstává v podstatě stále ve vodorovné poloze, přičemž pohyb výsuvné desky se skládá v první fázi z vysunutí vozidla a dále z pohybu ve svislém směru z úrovně podlahy vozidla do úrovně nástupiště, resp.
okolního terénu, a v druhé opačné fázi z vyzdvižení výsuvné desky z úrovně nástupiště do úrovně podlahy vozidla a z následujícího zasunutí výsuvné desky do vozidla.
Zařízení charakteru výtahu skýtá větší pohodlí při najíždění a vyjíždění invalidního vozíku do 10 resp. z vozidla, protože tento pohyb se děje ve vodorovné rovině. Zabudovat výtah popsaného typu do vozidla má však smysl pouze tehdy, existuje-li velký výškový rozdíl, např. 1 metr, mezi podlahou vozidla a úrovní okolního terénu, resp. nástupiště, což je případ klasických autobusů a hlavně železničních vozidel. V poslední době se však provozují nízkopodlažní vozidla (tramvaje, autobusy, dodávkové automobily, ale i železniční vozidla), u nichž rozdíl mezi úrovní 15 podlahy a úrovní nástupiště je podstatně menší, než u klasických vozidel, a činí jen několik desítek centimetrů. U nízkopodlažních vozidel nutnost nájezdu po šikmé výsuvné desce nečiní problémy, přičemž tento o něco menší komfort je vykompenzován podstatně nižšími výrobními a udržovacími náklady. Jde totiž o to, že zařízení typu výtahu je konstrukčně podstatně složitější, neboť vedle ústrojí pro vy sunutí výsuvné desky mimo obrys vozidla, konstrukčně srovnatelného 20 s výsuvným ústrojím výsuvných ramp, obsahuje navíc mechanismus pro vertikální přemístění výsuvné desky. Pohon zařízení výtahového typu má navíc tu nevýhodu, že je náročný na prostor, zejména na zastavěnou délku. Proto tato zařízení lze s úspěchem zabudovat v podstatě jen do zádě běžného silničního vozidla tak, že osa výsuvu je rovnoběžná s podélnou osou vozidla. Má-li se zabudovat do vozidla napříč, vozidlo musí mít dostatečnou šířku, přičemž tomuto požadavku 25 vyhovují v podstatě jen normálněrozchodná železniční vozidla.
Podstata v\nálezu
Uvedené nevýhody jsou podstatně zmenšeny výsuvnou rampou podle vynálezu, která je tvořena jednak saněmi, suvně uloženými v horizontálním vedení, a jednak výsuvnou deskou, jež je otočně spojena se saněmi okolo v podstatě vodorovné osy, kolmé na směr výsuvu. V okolí klidové úvratě je zasunutá výsuvná deska uložena v úrovni horizontálního vedení. Ve výsuvném stavu v okolí pracovní úvratě je vnější hrana výsuvné desky v nižší úrovni, než je úroveň 35 horizontálního vedení. Horizontální vedení je upraveno v základovém rámu uzpůsobeném pro uchycení pod podlahu vozidla tak, že směr výsuvu výsuvné desky je kolmý na dveřní otvor. Podstata vynálezu spočívá vtom, že u prvního konce základového rámu, tj. na straně výsuvu výsuvné desky, je jednak uložena nejméně jedna opěra, s výhodou opěrná kladka, uzpůsobená pro opření výsuvné desky a jednak horizontální vedení je vychýleno směrem vzhůru. Mezi 40 opačným druhým koncem základového rámu a saněmi je kloubově uchycen nejméně jeden paralelogram. K paralelogramu je přiklouben první konec táhla, jehož druhý konec je kloubově spojen s výstupním členem poháněcího ústrojí s přímočarým vratným pohybem, které je uchyceno k druhému konci základového rámu.
Toto základní uspořádání má několik výhod. Největší z nich je, že všechny součásti jsou jednoduché, relativně snadno zhotovitelné, a tudíž výsuvná rampa podle vynálezu není výrobně nákladná. Přitom se jedná o zařízení, které je dostatečně robustní pro náročný provoz, a které má tudíž předpoklady, že bude spolehlivé. Ke spolehlivosti přispívá mj. to, že většina pohybových členů není ohrožována nečistotami, což vyniká zejména u paralelogramu a jeho spřažení 50 s poháněcím ústrojím. Pomocí jednoduché úpravy, a to vychýlení horizontálního vedení směrem vzhůru, se dosáhne v podstatě odstranění schodu mezi výsuvnou deskou a podlahou vozidla, což je též jednou z výhod výsuvné rampy podle vynálezu. Další výhodou je, že použitím paralelogramu lze násobit zdvih poháněcího ústrojí.
-2CZ 292540 B6
Z kinematických důvodů je výhodné, obsahuje-li paralelogram dvojici středových pák a dvě dvojice koncových pák, přičemž je kloubově uchycena první dvojice koncových pák k saním a druhá dvojice koncových pák k druhému konci základového rámu.
Pro zvětšení zdvihu poháněcího ústrojí na dvojnásobek a pro optimální silové působení je účelné, je-li první konec táhla přiklouben k otočnému spojení středových pák.
Pro ještě větší znásobení zdvihu saní oproti zdvihu poháněcího ústrojí je první konec táhla přiklouben k paralelogramu v místech mezi otočným spojením středověkých pák a druhým koncem základového rámu.
Aby nedocházelo k příčení saní při jejich pohybu v horizontálním vedení, jsou mezi saněmi a základovým rámem kloubově uchyceny dva paralelogramy, které jsou uloženy po obou stranách podélné osy, jejíž směr je totožný se směrem výsuvu. Ke každému z paralelogramů je přiklouben první konec příslušného táhla, zatímco druhé konce táhel jsou kloubově spojeny s výstupním členem poháněcího ústrojí.
Dojde-li k závadě v poháněcím ústrojí nebo v řídicím obvodu, která znemožní motorické zasunutí byť jen částečně vysunuté výsuvné desky, je možné provést její manuální zasunutí. Za tím účelem je táhlo tvořeno první dílem a druhým dílem, jež jsou navzájem spojeny rychločinnou spojkou, jejíž vypínací člen je dálkově ovládán.
Výhodné provedení dálkového ovládání spočívá v tom, že vypínací člen rychločinné spojky je spojen s prvním koncem bowdenového lanka, jehož druhý konec, spojený s ovládačem, je vyveden mimo základový rám.
Aby se výsuvná deska při vysouvání vyklápěla postupně a měkce dosedla na okolní terén, je k saním připevněn první konec listové pružiny, o jejíž druhý, volný konec je opřena výsuvná deska.
K bezpečnému provozu přispívá, že výsuvná deska nacházející se vdopředném pohybu může reagovat na vyskytnuvší se překážky a svůj výsuvný pohyb buď zastavit, nebo změnit na zpětný. Za tím účelem je vnější hrana výsuvné desky opatřena dotykovým čidlem, které je spřaženo s řídicím obvodem poháněcího ústrojí kabelem, navinutým na navijáku. Naviják je uložen u druhého konce základového rámu.
Pro bezpečný provoz vozidla je žádoucí, aby při zavřených dveřích byl prostor, do něhož se vsouvá výsuvná deska, též uzavřen. Pro tento účel je u prvního konce základového rámu pod úrovní horizontálního vedení otočně uložena zakrývací klapka. Osa otočného uložení je v podstatě vodorovná a současně je kolmá na směr výsuvu výsuvné desky. Zakrývací klapka je opatřena jednak alespoň jednou odvalovací kladkou, uzpůsobenou pro styk se spodkem výsuvné desky, a jednak alespoň jednou pružinou se silovým účinkem ve směru k druhému konci základového rámu.
Přehled obrázků na výkresech
Na přiloženém výkrese je schematicky znázorněn příklad provedení výsuvné rampy podle vynálezu, kde značí obr. 1 půdorysný pohled na výsuvnou rampu s částečně vysunutou výsuvnou deskou, obr. 2 totéž jako na obr. 1, ale jednak s jiným uspořádáním paralelogramu a táhla spojujícího paralelogram s křižákem poháněcího ústrojí, a jednak se zakrývací klapkou, obr. 3 řez A-A z obr. 2, obr. 4 totéž jako na obr. 3, ale s výsuvnou deskou vysunutou do pracovní úvratě, obr. 5 řez B-B z obr. 2, obr. 6 bokorysný pohled ve směru šipky P z obr. 2, avšak s výsuvnou deskou v klidové úvrati, kdy zakrývací klapkaje zavřena, obr. 7 řez C-C z obr. 1 a 2.
-3i
Příklad provedení vynálezu
Výsuvná rampa je tvořena dvěma základními pohyblivými díly, a to saněmi 2 a vý suvnou deskou 3, a jedním nehybným dílem, jímž je základový rám 1 (obr. 1,2).
Základový rám 1 je tvořen dvěma rovnoběžnými podélníky 11, spojenými u druhého konce 14 základového rámu 1 příčníkem 12. V základovém rámu 1 je upraveno horizontální vedení 4, které je tvořeno dolní lištou 41 a horní lištou 42, přičemž tato dvojice lišt 41.42 je připevněna ke každému podélníku H. V horizontálním vedení 4 jsou suvně uloženy saně 2. Výhodné suvné uložení spočívá v tom, že saně 2 jsou opatřeny vodícími kladkami 21, které se odvalují mezi dolní a horní lištou 41, 42 horizontálního vedení 4. Tím je zabezpečeno výškové vedení saní 2. Směrové vedení saní 2 obstará dále popsaný paralelogram, napojený na poháněči ústrojí 6, a třecí obložení horizontálního vedení 4, uzpůsobený pro styk s boky saní 2 a výsuvné desky 3.
K saním 2 je pomocí otočného závěsu 23 připojena výsuvná deska 3. Výsuvná deska 3 je se saněmi 2 otočně spojena okolo v podstatě vodorovné osy, kolmé na směr a výsuvu výsuvné desky 3. Šířka výsuvné desky 3 je v podstatě shodná s šířkou saní 2, což znamená, že je menší, než je světlost mezi horizontálním vedením 4. Tím je umožněno, aby v zasunuté poloze, tj. v klidové úvrati, byla výsuvná deska 3 uložena v úrovni horizontálního vedení 4.
K výsuvu výsuvné desky 3 ze základového rámu 1. dochází u prvního konce 13 základového rámu 1. Je-li výsuvná rampa součástí vozidla 9 (obr. 4, 6) místo výsuvu se nachází v prostoru dveřního otvoru 93 vozidla 9. V tomto případě je základový rám 1, uzpůsobený pro uchycení pod podlahu 91 vozidla 9, připevněn do výřezu v podlahovém roštu vozidla 9 tak, aby směr a výsuvu výsuvné desky 3 byl kolmý na dveřní otvor 93 vozidla 9.
U prvního konce 13 základového rámu 1, tj. na straně výsuvu výsuvné desky 3, je uložena nejméně jedna opěra. Jedná se s výhodou o otočně uloženou opěrnou kladku 33. která je uzpůsobena pro opření výsuvné desky 3 (obr. 5). Za opěru může sloužit i neotočný prvek, opatřený vhodným kluzným povrchem. Je výhodné, pakliže pod výsuvnou deskou 3 jsou uspořádány dvě opery, resp. opěrné kladky 33 (obr. 1,2).
U prvního konce 13 základového rámu 1 je horizontální vedení 4 vychýleno směrem vzhůru (obr. 3 až 5), tj. k podlaze 91 vozidla 9. Tuto úpravu lze s výhodou realizovat pomocí klínu 43 navazujícího na přímkovou část dolní lišty 41, přičemž prostor nad klínem 43 u horní lišty 42 může zůstat bud’ prázdný, nebo vneznázoměné alternativě může být zaplněn horní lištou 42 ekvidistantně vyhnutou nad klín 43.
K saním 2 je připevněn první konec 221 listové pružiny 22. O druhý, volný konec 222 listové pružiny 22 je opřena výsuvná deska 3.
Výsuvná deska 3 je u své vnější hrany 31 opatřena dotykovým čidlem 43, které je uzpůsobeno pro převedení mechanického dotyku na elektrický signál. K dotykovému čidlu 34 je připojen kabel 35 (obr. 1, 2), kterým je dotykové čidlo 34 spřaženo s řídicím obvodem poháněcího ústrojí 6. Kabel 35 je navinut na samonavíjecím navijáku 36, udržujícím kabel 35 ve stále napnutém stavu. Naviják 36 je uložen u druhého konce 14 základového rámu L
Mezi druhým koncem 14 základového rámu 1 a saněmi 2 je kloubově uchycen nejméně jeden paralelogram 5. Paralelogram 5, známý též pod názvem norimberské nůžky, je pomocí prvního 56 a druhého kloubu 57 uložen na spolupracujících členech proto, že saně 2 v okolí pracovní ůvratě změní původní vodorovnou polohu na šikmou (obr. 4). Paralelogram 5 může být v neznázoměné alternativě tvořen čtveřicí shodných pák, navzájem otočně spojených. Z prostorových důvodů je však vhodnější alternativa znázorněná na obr. 1, v jejímž rámci je paralelogram 5 zdvojen a je tvořen dvojicí středových pák 51 a dvěma dvojicemi 53, 54
-4CZ 292540 B6 koncových pák 52, přičemž všechny tyto páky 51, 52 jsou navzájem otočně spojeny. V takto vytvořeném paralelogramu 5 je kloubově uchycena první dvojice 53 koncových pák 52 k saním 2 a druhá dvojice 54 koncových pák 52 k druhému konci 14 základového rámu L
Obdoba právě popsaného řešení spočívá v tom, že (obr. 2) jedna z koncových pák 52 první dvojice 53 je opatřena prodloužením 521 za otočný styk 55 s druhou z těchto koncových pák 52, přičemž v místě prodloužení 521 je kloubově uchycena k saním 2. Aby nedocházelo k příčení saní 2 při jejich pohybu v horizontálním vedení 4, což by mohlo mít za následek trhavý pohyb výsuvné desky 3, je účelné, jestliže mezi saněmi 2 a základovým rámem 1 jsou kloubově io uchyceny dva paralelogramy 5, které jsou uloženy po obou stranách podélné osy o (obr. 1, 2).
Paralelogramy 5 jsou po obou stranách podélné osy o uloženy s výhodou souměrně.
K druhému konci 14 základového rámu 1 je uchyceno poháněči ústrojí 6 s přímočarým vratným pohybem, které sestává z motoru 61 a suvné tyče 62. Motorem 61 může být hydraulický nebo 15 pneumatický válec, mechanismus obsahující šroub a matici apod. Na volném konci suvné tyče 62 je uložen křižák 63. Na obr. 1 a 2 je znázorněn jako volný, avšak je výhodné, pakliže je uložen v tuhém vedení upraveném v podélné ose o. Křižák 63 představuje jeden typ výstupního členu poháněcího ústrojí 6 s přímočarým vratným pohybem. Za výstupní člen tohoto poháněcího ústrojí 6 může sloužit např. kloubem opatřený konec suvné tyče 62 apod.
Přenos síly mezi křižákem 63. resp. výstupním členem poháněcího ústrojí 6 a paralelogramem 5 obstarává táhlo 7, jehož první konec 71 je v třetím kloubu 58 přiklouben k paralelogramu 5 a jehož druhý konec 72 je kloubově spojen s křižákem 63. Jsou-li použity dva paralelogramy 5, je ke každému z nich přiklouben první konec 71 jednoho z příslušných táhel 7. Druhé konce 72 25 táhel 7 jsou kloubově spojeny s křižákem 63. Táhlo 7 může být k paralelogramu 5 přikloubeno v podstatě kdekoliv, s výjimkou druhého kloubu 57. Polohou třetího kloubu 58, tj. místa spojení táhla 7 s paralelogramem 5, je určen převodový poměr mezi zdvihem křižáku 63, resp. výstupním členem poháněcího ústrojí 6 a zdvihem saní 2. Jedno výhodné umístění třetího kloubu 58 spočívá v tom, že první konec 71 táhla 2 je přiklouben k otočnému spojení 59 středových pák 51 30 zdvojeného paralelogramu 5 (obr. 1). Při tomto kinematickém uspořádání je zdvih saní 2 dvojnásobný oproti zdvihu křižáku 63. Ještě většího zdvihu saní 2 oproti zdvihu křižáku 63 se dosáhne, je-li první konec 71 táhla 7 přiklouben k paralelogramu 5 v místech mezi otočným spojením 59 středových pák 51 a druhým koncem 14 základového rámu J.
Každé táhlo 7 je tvořeno prvním dílem 73 a druhým dílem 74. První díl 73 a druhý díl 74 jsou navzájem spojeny rychločinnou spojkou 75, jejíž vypínací člen 751 je dálkově ovládán. Tato úprava umožní zejména rychlé odpojení táhla 7 od paralelogramu 5. To je nutné proto, že táhlo 7 se po zabudování výsuvné rampy nachází pod podlahou 91 vozidla 9 a není k němu snadný přístup. Vypínací člen 751 rychločinné spojky 75 potřebuje ke svému aktivování silový impuls.
Ten může být vyvozen pař. elektromagnetem, ale vdaném případě zcela vyhoví mechanické ovládání, v jehož rámci vypínací člen 751 rychločinné spojky 75 je spojen s prvním koncem 761 bowdenového lanka 76. Druhý konec 762 bowdenového lanka 76 je spojen s ovládačem 77, opatřeným např. ovládací pákou. Ovládač 77 je upraven mimo základový rám 1 v prostoru vozidla 9 tak, aby k ovládači 77 byl snadný přístup.
U prvního konce 13 základového rámu i je otočně uložena zakrývací klapka 8, která při zavřeném stavu v podstatě splývá s obrysem 92 vozidla 9 (obr. 6). Osa otáčení zakrývací klapky 8 je v podstatě vodorovná a je kolmá na směr a výsuvu, přičemž se nachází pod úrovní horizontálního vedení 4. Zakrývací klapka 8 je opatřena alespoň jednou odvalovací kladkou 81, 50 uzpůsobenou pro styk se spodkem výsuvné desky 3. Aby odvalovací kladka 81 byla ve stálém styku s výsuvnou deskou 3, je zakrývací klapka 8 opatřena alespoň jednou pružinou se silovým účinkem ve směru k druhému konci 14 základového rámu L Vhodná je tažená pružina 82 (obr. 6, 2) napnutá mezi zakrývací klapkou 8 a výčnělkem 15 z podélníku 11 základového rámu 1.
-5CZ 292540 B6
Popis činnosti bude proveden na výsuvné rampě zabudované do nízkopodlažního vozidla 9, např.
tramvaje, jejíž částečný obrys 92 je patrný z obr. 4 a 6.
V transportní poloze se výsuvná deska 3 nachází v klidové úvrati, v níž je zasunuta pod podlahou 91 vozidla 9, aniž by vyčnívala mimo jeho obrys 92. Otvor u prvního konce 13 základového rámu 1, z něhož se během činnosti výsuvná deska 3 vysouvá, je uzavřen zakrývací klapkou 8 (obr. 6).
V případě potřeby nástupu nebo výstupu invalidního cestujícího se nejprve otevřou neznázoměné dveře vozidla 9. Pak se uvede poháněči ústrojí 6 do dopředného pohybu, čímž se začne křižák 63 přesouvat ze zadní krajní polohy směrem k prvnímu konci 13 základového rámu 1. Jeho suvný pohyb se přenese přes táhlo 7, resp. táhla 7 na paralelogramy 5, které uvedou do sousledného pohybu saně 2. Spolu se saněmi 2 se začne pohybovat i výsuvná deska 3. Saně 2 jsou vedeny horizontálním vedením 4, kde zabezpečují jejich výškovou polohu vodicí kladky 21 odvalující se po dolních a horních lištách 41, 42 a směrovou polohu oba paralelogramy 5 a případně neznázoměné třecí obložení horizontálního vedení 4. Výsuvná deska 3 je během počáteční fáze výsuvného pohybu udržována v horizontální úrovni jednak upevněním k otočným závěsům 23, jimiž je spojena se saněmi 2, a jednak podepřením na opěrách, resp. opěrných kladkách 33. Výsuvná deska 3 na počátku dráhy z klidové úvratě narazí na odvalovací kladky 81 zakrývací klapky 8, přičemž překoná sílu tažné pmžiny 82, a zakrývací klapku 8 odklopí. Tím se otevře otvor u prvního konce 13 základového rámu 1, z něhož s výsuvná deska 3 postupně vysune. Během pokračujícího výsuvu se vodicí kladky 21 saní 2 dostanou k vychýlení horizontálního vedení směrem vzhůru, tj. v konkrétním provedení ke klínům 43 navazujícím na dolní líšty 41 (obr. 4). Na klínech 43 se saně 2 začnou naklápět, čímž přizvednou vnitřní hranu 32 výsuvné desky 3. Saně 2 se dostanou do pracovní úvratě, v níž se nacházejí u prvního konce 13 základového rámu 1. V důsledku toho vnitřní hrana 32 výsuvné desky 3 opustí prostor základového rámu 1 a dostane se mimo dosah opěrných kladek 33. čímž výsuvná deska 3 ztratí vertikální oporu a její vnitřní hrana 31 se může sklopit dolů. K měkkému sklápění a k vymezení výšky sklápění slouží listová pružina 22. Během sklápění, které nastává v okolí pracovní úvratě, se vnější hrana 31 výsuvné desky 3 dostává do nižší úrovně, než je úroveň horizontálního vedení 4, resp. než je podlaha 91 vozidla 9. Je zřejmé, že ve vlastní pracovní úvrati vnější hrana 31 výsuvné desky 3 může být v poloze nejnižší, přičemž tato poloha je dána jen tuhostí listové pružiny 22. Protože však výsuvná deska 3 dosedne na terén, tj. např. na nástupiště, znázorněné na obr. 4 čerchovaně, ve většině případů se zřejmě ani nevyužije rozsah úhlů, pod jakými může na tento terén dosednout. Po vysunutí výsuvné desky 3 se invalidní osoba může přepravit do nebo z vnitřku vozidla 9. K nerušenému nástupu, ale i výstupu slouží přizvednutí saní 2 na klínech 43, a tím zvednutí vnitřní hrany 32 výsuvné desky 3 k podlaze 91 vozidla 9, čímž se v podstatě vyeliminuje nežádoucí schod mezi výsuvnou deskou 3 a podlahou 91.
Po ukončení nástupu nebo výstupu se uvede poháněči ústrojí 6 do zpětného pohybu, v jehož důsledku se saně 2 přemístí z pracovní do klidové úvratě a výsuvná deska 3 se zatáhne pod podlahu 91 vozidla 9. V poslední fázi pohybu výsuvné desky 3 přiklopí tažné pružiny 82 zakrývací klapku 8, načež je možno zavřít dveře vozidla 9.
Jestliže výsuvná deska 3 při dopředném pohybu narazí na jakoukoliv překážku, dotykové čidlo 34 vyšle signál k řídicímu obvodu poháněnému ústrojí 6. Výsledkem zpracování signálu může být buď nastavení dopředného pohybu výsuvné desky 3, nebo její pohyb v opačném směru.
Při jakékoliv poruše poháněcího ústrojí 6 je možno poháněči ústrojí 6 dálkově odpojit od paralelogramů 5, a to rozpojením táhel 7. Za tím účelem se zatáhne za páku ovládače 77, přičemž silový impuls se bowdenovým lankem 76 přenese k vypínacímu členu 751, který rozpojí iychločinnou spojku 75. a tím oddělí první díl 73 táhla 7 od jeho druhého dílu 74. Výsuvná deska 3 spolu se saněmi 2 se tak uvolní. V případě, že k poruše došlo při vysunuté výsuvné desce 3, je možno ji ručně zasunout do zadní, klidové úvratě. Z důvodů bezpečnosti je účelné zasunutou
-6CZ 292540 B6 výsuvnou desku 3 zaaretovat blíže nepopsaným ústrojím, jehož principem může být např.
odpružený hák.
Průmyslová využitelnost
Výsuvná rampa podle vynálezu nalezne uplatnění zejména v nízkopodlažních tramvajích a autobusech, kde umožní nástup i výstup osobám na invalidních vozíkách. Pro svou nízkou konstrukci a možnost dodatečné vestavby i do relativně malého půdorysného prostoru je možno ji použít i v osobních automobilech, sanitních vozech apod. Může nalézt uplatnění i u stacionárních zařízení, např. ve skladištích v případech, kdy je potřeba dočasně překlenout místa o různé horizontální úrovni.
Soupis pojmů
- základový rám
- podélník
- příčník
- první konec (13) základového rámu (1)
- druhý konec (14) základového rámu (1)
- výčnělek
- saně
- vodicí kladka
- listová pružina
221 - první konec (221) listové pružiny (22)
222 - druhý konec (222) listové pružiny
- otočný závěs
- výsuvná deska
- vnější hrana
- vnitřní hrana
- opěrná kladka
- dotykové čidlo
35- kabel
36- naviják
- horizontální vedení
- dolní lišta
- horní lišta
43-klín
- paralelogram
- středová páka
- koncová páka
521 - prodloužení
- první dvojice
- druhá dvojice
- otočný styk
- první kloub
- druhý kloub
- třetí kloub
- otočné spojení
- poháněči ústrojí
- motor
- suvná tyč
- křižák
- táhlo
- první konec (71) táhla (7)
- druhý konec (72) táhla (7)
- první díl
- druhý díl
- rychločinná spojka
751 - vypínací člen
- bowdenové lanko
761 - první konec (761) bowdenového lanka (76)
762 - druhý konec (762) bowdenového lanka (76)
- ovládač
- zakrývací klapka
- odvalovací kladka
- tažná pružina
- vozidlo
- podlaha
- obrys
- dveřní otvor o - podélná osa a - směr (a) výsuvu

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Výsuvná rampa, zejména pro nízkopodlažní vozidla (9), která je tvořena jednak saněmi (2), suvně uloženými v horizontálním vedení (4), a jednak výsuvnou deskou (3), jež je otočně spojena se saněmi (2) okolo v podstatě vodorovné osy, kolmé na směr (a) výsuvu, přičemž v okolí klidové úvratě je zasunutá výsuvná deska (3) uložena v úrovni horizontálního vedení (4) a ve vysunutém stavu v okolí pracovní úvratě je vnější hrana (31) výsuvné desky (3) v nižší úrovni, než je úroveň horizontálního vedení (4), které je upraveno v základovém rámu (1) uzpůsobeném pro uchycení pod podlahu (91) vozidla (9) tak, že směr (a) výsuvu výsuvné desky (3) je kolmý otvor, vyznačující se tím, že u prvního konce (13) základového rámu (1) na straně výsuvné desky (3) je jednak uložena nejméně jedna opera s výhodou opěrná kladka (33), uzpůsobená pro opření výsuvné desky (3), a jednak horizontální vedení (4) je vychýleno směrem vzhůru a mezi opačným, druhým koncem (14) základového rámu (1) a saněmi (2) je kloubově uchycen nejméně jeden paralelogram (5), k němuž je přiklouben první konec (71) táhla (7), jehož druhý konec (72) je kloubově spojen s výstupním členem poháněcího ústrojí (6) s přímočarým vratným pohybem, přičemž poháněči ústrojí (6) je uchyceno k druhému konci (14) základového rámu (1).
  2. 2. Výsuvná rampa podle nároku 1,vyznačující se tím, že paralelogram (5) obsahuje dvojici středových pák (51) a dvě dvojice (53, 54) koncových pák (52), přičemž je kloubově uchycena první dvojice (53) koncových pák (52) k saním (2) a druhá dvojice (54) koncových pák (52) k druhému konci (14) základového rámu (1).
    -8CZ 292540 B6
  3. 3. Výsuvná rampa podle nároku 2, vyznačující se tím. že jedna z koncových pák (52) první dvojice (53) je opatřena prodloužením (521) za otočný styk (55) s druhou těchto koncových pák (52), přičemž v místě prodloužení (521) je kloubově uchycena k saním (2).
  4. 4. Výsuvná rampa podle jednoho z nároků 2 a 3, v y z n a č u j í c í se t í m, že první konec (71) táhla (7) je přiklouben k otočnému spojení (59) středových pák (51).
  5. 5. Výsuvná rampa podle jednoho z nároků 2a 3, vyznačující se tím, že první konec (71) táhla (7) je přiklouben k paralelogramu (5) v místech mezi otočným spojením (59) středových pák (51) a druhým koncem (14) základového rámu (1).
  6. 6. Výsuvná rampa podle jednoho z nároků laž5vyznačující se tím, že mezi saněmi (2) a základovým rámem (1) jsou kloubově uchyceny dva paralelogramy (5), které jsou uloženy po obou stranách podélné osy (o), jejíž směr je totožný se směrem (a) výsuvu, přičemž ke každému z paralelogramů (5) je přiklouben první konec (71) příslušného táhla (7), zatímco druhé konce (72) táhel (7) jsou kloubově spojeny s výstupním členem poháněcího ústrojí (6).
  7. 7. Výsuvná rampa podle nároku 1,vyznačující se tím, že táhlo (7) je tvořeno prvním a druhým dílem (73, 74), jež jsou navzájem spojeny rychločinnou spojkou (75), jejíž vypínací člen (751) je dálkově ovládán.
  8. 8. Výsuvná rampa podle nároku 7, vyznačující se tím, že vypínací člen (751) rychločinné spojky (75) je spojen s prvním koncem (761) bowdenového lanka (76), jehož druhý konec (762), spojený s ovládačem (77), je vyveden mimo základový rám (1).
  9. 9. Výsuvná rampa podle nároku 1,vyznačující se tím, že k saním (2) je připevněn první konec (221) listové pružiny (22), o jejíž druhý, volný konec (222) je opřena výsuvná deska (3).
  10. 10. Výsuvná rampa podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se t í m , že vnější hrana (31) výsuvné desky (3) je opatřena dotykovým čidlem (34), které je spřaženo s řídicím obvodem poháněcího ústrojí (6) kabelem (35), navinutým na navijáku (36), přičemž tento naviják (36) je uložen u druhého konce (14) základového rámu (1).
  11. 11. Výsuvná rampa podle nároku 1, vyznačující se tím, že u prvního konce (13) základového rámu (1) je pod úrovní horizontálního vedení (4) okolo v podstatě vodorovné osy, kolmé na směr (a) výsuvu, otočně uložena zakrývací klapka (8), která je opatřena jednak alespoň jednou odvalovací kladkou (81), uzpůsobenou pro styk se spodkem výsuvné desky (3), a jednak alespoň jednou pružinou se silovým účinkem ve směru k druhému konci (14) základového rámu (i).
    4 výkresy
    -9CZ 292540 B6
CZ19972200A 1997-07-11 1997-07-11 Výsuvná rampa CZ292540B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19972200A CZ292540B6 (cs) 1997-07-11 1997-07-11 Výsuvná rampa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19972200A CZ292540B6 (cs) 1997-07-11 1997-07-11 Výsuvná rampa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ220097A3 CZ220097A3 (cs) 1999-01-13
CZ292540B6 true CZ292540B6 (cs) 2003-10-15

Family

ID=5464545

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19972200A CZ292540B6 (cs) 1997-07-11 1997-07-11 Výsuvná rampa

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ292540B6 (cs)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR3122988A1 (fr) * 2021-05-19 2022-11-25 Stepconcept Dispositif rétractable d’accès à un véhicule
WO2023073231A1 (en) * 2021-11-01 2023-05-04 Oahu B.V. Retractable access assembly

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR3122988A1 (fr) * 2021-05-19 2022-11-25 Stepconcept Dispositif rétractable d’accès à un véhicule
WO2023073231A1 (en) * 2021-11-01 2023-05-04 Oahu B.V. Retractable access assembly
NL2029577B1 (en) * 2021-11-01 2023-06-01 Oahu B V Retractable access assembly

Also Published As

Publication number Publication date
CZ220097A3 (cs) 1999-01-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2630568C (en) Counterbalance assembly for a fold out ramp
US6102648A (en) Driving mechanism for vehicle lifts
CA1082654A (en) Automatic lift assembly
US5556250A (en) Vehicle lifts
US5425615A (en) Combination folding stair and platform wheelchair lift
CA2229680C (en) A moveable ramp assembly
EP0703766B1 (en) Vehicle lifts
HU209748B (en) Door-operating apparatus with locking mechanism for elevators
CZ292540B6 (cs) Výsuvná rampa
CZ6543U1 (cs) Výsuvná rampa
EP3560470A1 (en) Wheelchair lift safety barrier
CZ299575B6 (cs) Bocní mantinel výsuvné plošiny
CZ15124U1 (cs) Boční mantinel výsuvné plošiny
CZ11402U1 (cs) Zařízení na ovládání zakrývací lišty
CZ20012169A3 (cs) Zařízení na ovládání zakrývací lišty
CZ11404U1 (cs) Pohon saní nájezdové plošiny
CZ11403U1 (cs) Zařízení pro překlenutí výškového rozdílu mezi podlahou a výsuvnou deskou nájezdové plošiny
CZ20012171A3 (cs) Pohon saní nájezdové plošiny
EP2020975A1 (de) Rampe zur anordnung an einer türöffnung eines fahrzeugs

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20110711