CZ292172B6 - Zařízení pro výrobu hraněného dříví z kulatiny - Google Patents

Zařízení pro výrobu hraněného dříví z kulatiny Download PDF

Info

Publication number
CZ292172B6
CZ292172B6 CZ19983489A CZ348998A CZ292172B6 CZ 292172 B6 CZ292172 B6 CZ 292172B6 CZ 19983489 A CZ19983489 A CZ 19983489A CZ 348998 A CZ348998 A CZ 348998A CZ 292172 B6 CZ292172 B6 CZ 292172B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
machining
cutting
discs
tools
coarse
Prior art date
Application number
CZ19983489A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ348998A3 (cs
Inventor
Hans-Peter Ing. Leitinger
Original Assignee
Holzindustrie Preding Gesellschaft M. B. H.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from AT68897U external-priority patent/AT2298U1/de
Application filed by Holzindustrie Preding Gesellschaft M. B. H. filed Critical Holzindustrie Preding Gesellschaft M. B. H.
Publication of CZ348998A3 publication Critical patent/CZ348998A3/cs
Publication of CZ292172B6 publication Critical patent/CZ292172B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27LREMOVING BARK OR VESTIGES OF BRANCHES; SPLITTING WOOD; MANUFACTURE OF VENEER, WOODEN STICKS, WOOD SHAVINGS, WOOD FIBRES OR WOOD POWDER
    • B27L11/00Manufacture of wood shavings, chips, powder, or the like; Tools therefor
    • B27L11/007Combined with manufacturing a workpiece

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Debarking, Splitting, And Disintegration Of Timber (AREA)
  • Rod-Shaped Construction Members (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Milling, Drilling, And Turning Of Wood (AREA)

Abstract

Za° zen obsahuje jednak prvn hrub obr b c ·stroj (3), sest vaj c z nejm n dvou proti sob um st n²ch obr b c ch kotou (4, 5) s n stroji (7) s d lkou b°it v rozsahu od 10 do 30 cm, zejm na 16 cm, a s v²Ükov²m rozd lem v dy dvou po sob n sleduj c ch sousedn ch b°it v rozsahu od 1 do 5 mm, zejm na 2 mm, a jednak za prvn m hrub²m obr b c m ·stroj m (3) uspo° dan prvn jemn obr b c ·stroj (12), sest vaj c z nejm n dvou vz jemn protilehl²ch obr b c ch kotou (13, 14) s b°ity n stroj (7) maj c mi d lku v rozsahu od 5 do 12 cm, zejm na 10 cm, a s v²Ükov²m rozd lem b°it (8, 8', 8'') v dy dvou za sebou um st n²ch n stroj (7) v rozsahu od 0,4 do 1 mm, zejm na 0,5 mm, pro sou asn vytv °en l stkov²ch t° sek ve dvou odd len vytv °en²ch velikostech, vhodn²ch zejm na pro v²robu d°evot° skov²ch desek.\

Description

Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro výrobu hraněného dříví z kulatiny, s obráběcími kotouči komole kuželového tvaru, osazenými nástroji umístěnými na plášťové ploše podél nejméně jedné spirály a opatřenými přibližně radiálně směrovanými břity, přičemž obráběcí kotouče jsou opatřeny vedle nástrojů otvory pro odvod odebíraných třísek.
Dosavadní stav techniky
Při výrobě hraněného dříví je známo oddělovat od kulatiny pomocí hrubých pásových pil nebo kotoučových pil na čtyřech stranách kulatiny pomocí čtyř na sebe kolmých řezů prkna ve formě tak zvaných krajin a tím se z kruhového průřezu vyřezává pravoúhelníkový průřez. Hraněné dříví tvoří hlavní produkt a krajiny nebo odkorky jsou vedlejšími produkty tohoto procesu. Kromě toho se získává značné množství pilin.
Krajiny se většinou omítají nebo paralelně frézují a odkorky se osekávají a přivádějí se do výrobního procesu pro výrobu celulózy. Tyto surové krajiny nebo odkorky se mohou přímo využívat pro zcela jiné účely, například pro laťové nebo prkenné ploty v zemědělství.
Je také známo, že se místo krajin vytvářejí pomocí obráběcího ústrojí štěpky nebo lístkové třísky, které se potom mohou lisovat do kvalitních dřevotřískových desek.
Úkolem vynálezu je zajistit při výrobě hraněného dříví produkci hodnotných vedlejších produktů ve formě lístkových třísek a současně vyřešit zařízení, které by jednak bylo ekonomicky vyrobitelné a jednak zajišťovalo hospodárný průběh výroby.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen zařízením pro výrobu hraněného dříví z kulatiny, s obráběcími kotouči komole kuželového tvaru, osazenými nástroji umístěnými na plášťové ploše podél nejméně jedné spirály a opatřenými přibližně radiálně směrovanými břity, přičemž obráběcí kotouče jsou opatřeny vedle nástrojů otvory pro odvod odebíraných třísek, podle vynálezu, jehož podstatou je, že zařízení obsahuje jednak první hrubé obráběcí ústrojí, sestávající z nejméně dvou proti sobě umístěných obráběcích kotoučů s nástroji s délkou břitů v rozsahu od 10 do 30 cm, zejména 16 cm, a s výškovým rozdílem vždy dvou po sobě následujících sousedních břitů v rozsahu od 1 do 5 mm, zejména 2 mm, a jednak za prvním obráběcím ústrojím uspořádané první jemné obráběcí ústrojí, sestávající z nejméně dvou vzájemně protilehlých obráběcích kotoučů s břity nástrojů majícími délku v rozsahu od 5 do 12 cm, zejména 10 cm, a s výškovým rozdílem břitů vždy dvou za sebou umístěných nástrojů v rozsahu od 0,4 do 1 mm, zejména 0,5 mm, pro současné vytváření lístkových třísek ve dvou odděleně vytvářených velikostech, vhodných zejména pro výrobu dřevotřískových desek.
Tímto řešením jsou za sebou zařazena nejméně dvě obráběcí ústrojí pro získávání různých velikostí třísek, která produkují hodnotné lístkové třísky podstatně rychleji, přesněji a s menšími náklady při současném zajištění nej lepší možné kvality povrchových ploch hraněného dříví, která je lepší než v případě, kdy by se používalo pouze jediné obráběcí ústrojí. Takové zařízení by muselo obsáhnout celý rozdíl objemů a při obvyklých rozměrech zpracovávané kulatiny by mělo průměr větší než dva metry. Tandemovým uspořádáním se nejen dosáhne výroby přesně opracovaných hranolů, ale z výrobního procesu se získávají odpady ve formě hodnotného produktu tvořeného dvěma kategoriemi lístkových třísek, které se potom mohou odděleně zpracovávat,
- 1 CZ 292172 B6 například sušit a lisovat do dřevotřískových desek. Zejména lístkové třísky přicházející z jemného obráběcího zařízení jsou vhodné pro dosažení vyšší kvality povrchů desek a lepší kvalitu vzhledu, ovlivněnou hloubkou drsnosti dřevotřískových desek a nevyžaduje žádnou selekci. Je třeba pamatovat na to, že lístkové třísky se získávají z povrchových oblastí nebo vnějších oblastí kulatiny v nerovnoměrné míře; u zařízení podle vynálezu je již pro jemné obrábění k dispozici hrubě opracovaná kulatina se vzájemně rovnoběžnými bočními plochami, která je zvláště výhodným výchozím produktem pro vysoce kvalitní další zpracování. Z již roztříděných hrubých třísek (majících například délku 16 cm, tloušťku 2 mm a šířku asi 25 mm) se například křížovým nebo paralelním vrstvením mohou dále vyrábět velmi pevné staticky velmi nosné konstrukční desky a plošné dílce pro staticky nosné konstrukce ve stavebnictví. Jemné lístkové třísky mající například délku 10 cm, tloušťku 0,5 mm a šířku kolem 30 mm, se získávají, jak již bylo uvedeno, ve velmi rovnoměrné formě a je možno z nich vytvářet, po případném křížovém vrstvení, slepení a slisování, kvalitativně hodnotné desky z lístkových třísek a s kvalitními povrchovými plochami.
Podle vynálezu je výhodné, když za prvním hrubým obráběcím ústrojím pro vytváření dvou vzájemně rovnoběžných hrubých boků hraněného dříví a prvním jemným obráběcím ústrojím pro jemné obrábění boků je uspořádáno druhé hrubé obráběcí ústrojí pro obrábění druhých boků kulatiny, natočených o 90° vůči již opracovaným bokům kulatiny a dále druhé jemné obráběcí ústrojí pro opracování těchto druhých boků, přičemž tato obráběcí ústrojí jsou konstrukčně stejná jako obráběcí ústrojí. První tandemové uspořádání vytváří na kulatině hrubé a potom jemné vzájemně rovnoběžné boky, probíhající ve svislém směru, načež se částečně opracovaný kmen otočí pomocí natáčecího zařízení o 90° kolem své podélné osy a potom se provede další opracování další tandemovou soupravou. Výsledkem tohoto opracování je hraněné dříví s pravoúhelníkovým průřezem, popřípadě s mírně zaoblenými hranami, a také hrubé třísky od obou hrubých obráběcích ústrojí a jemné lístkové třísky od obou jemných obráběcích ústrojí. Z tohoto procesu nevznikají žádné piliny, ale pouze hodnotné dřevěné produkty.
Je pochopitelně rovněž možné jak v hrubém obráběcím ústrojí, tak i v jemném obráběcím ústrojí, použít vždy skupiny dvojic obráběcích kotoučů, natočené o dva úhly 90°, to znamená jednou se svislou orientací a jednou s vodorovnou orientací. To by mělo výhodu spočívající v tom, že kulatina by byla již o průchodu již jedné tandemové sestavy na všech čtyřech stranách opracována načisto, takže na výstupu by se objevil hranol jako konečný produkt. Vodorovná orientace obráběcího kotouče však vede k obtížím při odstraňování třísek, zejména je nutno z horního kotouče z dvojice vodorovně orientovaných obráběcích kotoučů třísky odsávat nebo odfoukávat, protože třísky se neodvádějí volně jako je tomu při svislé orientaci obráběcích kotoučů, při kterém působí odstředivé síly.
Aby upnutí pro vystředění kulatiny pro dvojici obráběcích kotoučů nepůsobilo na následující dvojici obráběcích kotoučů, je podle dalšího provedení vynálezu výhodné, jestliže má hrubé obráběcí ústrojí odstup od jemného obráběcího ústrojí zejména ve skupině dodatečné tvorby třísek větší než je délka kulatiny, přičemž zasouvací kladky jsou umístěny před obráběcími ústrojími a středící kladky, popřípadě odtahovací kladky jsou umístěny za obráběcími ústrojími. Tímto umístěním se mohou vyloučit reakce jednotlivých za sebou umístěných obráběcích stupňů na upnutí a přivádění, zejména při zakřiveném řezu.
Pro pevné a přesné upnutí kulatiny, zamezující kmitání obrobku bezprostředně u pracovních nástrojů, popřípadě břitů je výhodné, aby obráběcí kotouče jak hrubého obráběcího ústrojí, tak i jemného obráběcího ústrojí byly opatřeny ve svém středu nepoháněným středícím kotoučem pro vedení a stabilizaci opracovávané kulatiny bezprostředně za místem záběru nástroje. Aby lístkové třísky měly nejen ostré počáteční a koncové hrany, ale také ostré boční hrany, je výhodné, aby obráběcím kotoučům nebo dvojicím obráběcích kotoučů byly předřazeny řezné kotouče, přitlačované zejména proti již opracované a srovnané povrchové ploše kulatiny nebo kmenu, otáčející se ve směru zasouvání kulatiny, které jsou uspořádány do skupin uložených na stejných osách a v odstupech od sebe, přičemž tyto řezné kotouče vtlačují nebo zařezávají drážky nebo perforace
-2CZ 292172 B6 do povrchové plochy kmene nebo kulatiny ještě před obráběním. Tyto řezné kotouče, přitlačované ve skupině podobně jako válec ze strany na kmen v místech, kde potom probíhá třískové obrábění, dávají odebíraným třískám podélné kontury. Přitom je výhodné, jestliže jsou řezné kotouče vytvořeny ve formě úzkých válcových kotoučů, jejichž válcová plocha nese věnec žebrových břitů s ostrými vrcholovými úhly. Válcové plochy řezných kotoučů jsou uloženy podobně jako běžná odvalovací plocha na povrchové ploše kmenu, zejména na již orovnané boční ploše a vystupující věnec s ostře vytvořenými břity přibližně trojúhelníkového průřezu se zařezávají tlakem do povrchové plochy dřeva, přičemž výška věnce nad válcovou plochou odpovídá hloubce zaboření břitů do dřeva. Řezné kotouče by mohly být tvořeny také vedle sebe umístěnými kotoučovými pilami. Tyto tenké kotoučové pily produkují pouze zanedbatelné množství malých třísek a pilin. Hloubka proniknutí do dřeva, dosahovaná vrypem, řezem nebo vtlačením je postačující jen pro vytvořené hraněné dříví a pohybuje se mezi 5 a 20 mm. Na hraněném dříví, představujícím zvláště hodnotný konečný produkt, nesmějí tyto dělicí operace zanechávat žádné viditelné stopy.
Obráběcí kotouče produkují lístkové třísky, odcházející prostupy pod nástroji, popřípadě jejich břity a záměrně se odlamují v místech vytvořených vrýpnutých hran, popřípadě perforací a vypadávají na stranu obráběcího kotouče, odvrácenou od nástrojů. Ve velmi malé míře se mohou břity nástrojů vytrhávat ze dřeva úlomky, které vypadávají na stranu pracovních nástrojů. Proto je podle dalšího provedení vynálezu výhodné, jestliže na obvod obráběcích kotoučů navazuje alespoň v části obvodu v radiálním směru vodicí plech pro odvod třísek, dělicí oblast odvodu třísek na straně odvrácené od obráběcí strany od obráběcí strany. Přitom jsou výhodně na obou stranách vodicích plechů vytvořena oddělená dopravní ústrojí pro oddělené odvádění jednak hrubých třísek od nástrojové strany obráběcích kotoučů a jednak lístkových třísek ze strany obráběcích kotoučů, odvrácené od nástrojů.
V dalším výhodném provedení vynálezu, podstatně usnadňujícím provádění výměny nástrojů, jsou obráběcí kotouče opatřeny náboji, nesoucími nepoháněné středící kotouče nebo prstencové kotouče, přičemž na každém náboji je osazen komole kuželový nosný prstenec pro nástroje rozmístěné podél nejméně jedné spirály, upevněné nad otvory pro odvod třísek. Při výměně nástrojů pak postačuje v ostřicí stanici vyměnit pouze nosný prstenec. Taková operace je však v důsledku nižší hmotnosti a redukované konstrukční velikosti v porovnání s celým obráběcím kotoučem.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení zobrazených na výkresech, kde znázorňují obr. 1 schematické znázornění principu konstrukce zařízení pro výrobu hraněného dříví z kulatiny, obr. 2 čelní pohled na třískový obráběcí kotouč, obr. 3 boční pohled na kotouč z obr. 2, obr. 4 příčný řez nástrojem, upraveným pro osazení do obráběcího kotouče, obr. 5 čelní pohled na kulatinu zploštěnou obráběcími kotouči, obr. 6 boční pohled na řezný kotouč, obr. 7 boční pohled na obráběcí kotouče s vodícími plechy a obr. 8 boční pohled na část vodícího plechu.
-3I
Příklady provedení vynálezu
Podle obr. 1 je kulatina 1 přiváděna pomocí skupiny středících a zasouvacích válečků 2 například k vidlicové nucené centraci a do prvního hrubého obráběcího ústrojí 3 pro odběr hrubých třísek, obsahujícího dva proti sobě umístěné obráběcí kotouče 4, 5, odebírající hrubší třísky. První obráběcí kotouč 4 je jako zástupce všech obráběcích kotoučů celého zařízení zobrazen podrobněji na obr. 2 a 3. Jeho základní těleso je vytvořeno ve tvaru komole kuželového tělesa a na jeho plášťové ploše jsou podél jedné nebo několika soustředných spirálových drah 6 osazeny nástroje 10 7 (obr. 4), jejichž břity 8, 8’, 8” jsou nasměrovány přibližně v radiálním směru. V závislosti na posuvu kulatiny 1 mohou mít také vůči poloměru úhel nastavení například 10°. Břity 8, 8’. 8” nástrojů 7 prvního hrubého obráběcího ústrojí 3 mají délku 10 až 30 cm a leží na spirálové dráze 6 vytvořené v komole kuželové plášťové ploše v řadě za sebou a s výškovými polohovými rozdíly kolem 1 až 5 mm. Rotační pohyby obráběcích kotoučů 4, 5 se společně s posuvem kulati15 ny 1 sčítají do hoblovací operace, přičemž v prvním hrubém obráběcím ústrojí 3 se odebírají hrubé ploché třísky s délkou například 10 až 30 cm, tloušťkou 1 až 1,5 mm a šířkou například kolem 35 mm. Délka a tloušťka lístkových třísek je přímo určována břity 8 nástrojů 7. Šířka lístkových třísek vyplývá z tvarového vytvoření nástrojů 7 a z odvádění třísek pomocí zakřivené vodicí plochy 9 v oblasti otvoru 10 v základním tělese prvního obráběcího kotouče 4 každého 20 nástroje 7. Lístkové třísky odváděné otvorem 10 se odlamují v zakřivení vodicí plochy 9 vždy po přibližně 30 mm.
Kulatina 1 zploštěná ze stran po průchodu prvním hrubým obráběcím ústrojím 3 podle obr. 1 se přebírá dalším středícím a zasouvacím ústrojím 11 a přivádí se do prvního jemného obráběcího 25 ústrojí 12, obsahujícího dva druhé obráběcí kotouče 13. 14. Tyto druhé obráběcí kotouče 13, 14 odpovídají v podstatě prvním obráběcím kotoučům 4, 5, mají však obráběcí nástroje s řeznou délkou kolem 5 až 12 cm. Výškový polohový rozdíl mezi za sebou umístěnými břity nástrojů, osazenými ve spirálové dráze nebo ve spirálových drahách středícího kotoučového tělesa, činí přibližně 0,4 až 1 mm. Typická lístková tříska, odebíraná prvním jemným obráběcím ústrojím 12, 30 má například délku 10 cm, tloušťku 0,5 mm a šířku kolem 3 cm. Šířka třísky je podle obr. 4 opět závislá na odlamování odebírané třísky v otvoru 10. Konkrétní provedení nástrojů prvního hrubého obráběcího ústrojí 3 a prvního jemného obráběcího ústrojí 12 se vzájemně liší nejen rozměry, ale také tvarováním dosedacích ploch zejména v oblastech úhlů zakřivení.
Po průchodu prvním jemným obráběcím ústrojím 12 přichází částečně opracovaná kulatina 1. která je ze stran zploštěna a jemně opracována a jejíž boční plochy jsou hladké a bez trhlinek, do vysouvacího a středícího ústrojí 15. Z prvního hrubého obráběcího ústrojí 3 jsou odváděny velmi hodnotné hrubé lístkové třísky a jemné lístkové třísky jsou odebírány z prvního jemného obráběcího ústrojí 12.
V prvním stupni podle obr. 1 se opracovávají dvě rovnoběžné boční plochy kulatiny L Za prvním stupněm následuje druhý stupeň zařízení, vytvořený v zobrazeném příkladném provedení shodně s prvním stupněm a obsahující druhé hrubé obráběcí ústrojí 16 a druhé jemné obráběcí ústrojí Γ7· Kulatina 1 se před zavedením do druhého obráběcího stupně otočí kolem své podélné osy o 90°, 45 takže obráběcí kotouče 18. 19, 20. 21 opakují opracovávací operace na dvou dalších, dosud neopracovaných plochách kulatiny 1. které nebyly opracovány v první fázi prvním hrubým obráběcím ústrojím 3 a prvním jemným obráběcím ústrojím 12. Druhému hrubému obráběcímu ústrojí 16 a druhému jemnému obráběcímu ústrojí 17 jsou opět přiřazena středící ústrojí 22, zasouvací ústrojí 23 a vytahovací ústrojí 24, obsahující válečky například s vidlicovým nuceným 50 vystřeďováním, poháněné synchronizované a s přizpůsobením na počet otáček a osazení obráběcích kotoučů. Mezi oběma obráběcími stupni, tvořenými v příkladu podle obr. 1 prvním hrubým obráběcím ústrojím 3 a prvním jemným obráběcím ústrojím 12 a také jejich středícími, zasouvacími a vytahovacími válečky musí být vytvořena jistá vzdálenost, která je výhodně větší než je délka kulatiny L Zařízení podle vynálezu by mělo umožnit zpracování kulatiny 1 s délkou 55 například 4 metry. Tento odstup by měl být zachován také mezi druhým hrubým obráběcím
-4CZ 292172 B6 ústrojím 16 a druhým jemným obráběcím ústrojím 17, zejména při zpátkování, aby mohlo upnutí pro následující zpracování následovat přímo po předchozím upnutí a aby se napětí (vznikající například při zakřivených řezech) nepřenášela do dalších opracovávacích poloh.
Kulatina 1 se tímto způsobem zpracovává bezodpadově a bez vzniku nevyužitelných odpadů na kvalitní výrobky, to znamená na hraněné dříví a na dvě kategorie lístkových třísek, které jsou odváděny odděleně a také jsou samostatně dále zpracovávány. V souvislosti s přesným a stabilním vedením, které tak také zvyšuje kvalitu opracování, je třeba ještě zmínit, že za poháněnými obráběcími kotouči 4, 5, 13, 14, 18, 19. 20, 21 jsou umístěny středící kotouče 25 (obr. 2 a 3), které nejsou poháněny a které napomáhají provádět přesné a vzájemně rovnoběžné řezy. Tyto středící kotouče 25 se zatlačují do hraněného dříví do hloubky kolem 0,1 mm.
Na koncích břitů 8 mohou být dále umístěny nařezávací nožíky 26, pomocí kterých je možno nařezávat dřevo kulatiny 1 tak, že odebírané lístkové třísky mají přesné a ostré okraje.
Tandemovému uspořádání obráběcích nástrojů podle vynálezu může být předřazeno ústrojí pro zmenšování maximálního kruhového průřezu kulatiny 1, kterým se vytvářejí z okrajových částí kulatiny 1 celulózové štěpky. Tím se získávají z hrubého obráběcího ústrojí lístkové třísky, které již mají vyšší kvalitu. Pochopitelně by bylo možné také vynechat vytváření hrubých třísek a za roztřískovač pro získávání štěpků pro výrobu celulózy umístit přímo jemné obráběcí zařízení pro vytváření jemné lístkové třísky. Při takovém provedení by však takové využití dřeva nebylo z ekonomického hlediska optimální.
Aby se vytvořily řezy a perforace pro zajištění přesných rozměrů třísek a paralelní vyrovnání jejich šířek pro zvýšení kvality produktu, jsou podle obr. 5 s kulatinou 1 v záběru zleva a zprava v průběhu kombinované výroby hraněného dříví a lístkových třísek řezné kotouče 30. Tyto řezné kotouče 30 v průběhu posuvu kmene nebo kulatiny 1 vytlačují nebo vyřezávají do dřeva perforace sestávající z paralelních linií. Jestliže je nástroj 7, nasměrovaný v podstatě radiálně na obráběcí kotouč, například na první obráběcí kotouč 4, v záběru shora směrem dolů s kulatinou 1, pak uvolňuje nástroj 7 z kmene třísky, jejichž šířka odpovídá odstupu řezných kotoučů 30 od sebe. Jeden z kruhových řezných kotoučů 30 je zobrazen na obr. 6 a obsahuje úzký kotouč s kruhovými válcovými plochami 31, přiléhajícími na povrch dřeva, a s věncem 32 (žebrovým věncem), majícím v podélném řezu tvar například rovnoramenného trojúhelníka a vystupujícím z obvodu kotouče, přičemž tento věnec 32 obstarává vtlačování otisků a viypů, nařezávání povrchové vrstvy dřeva a podobně. Je také možno použít kotoučového nože, podobného noži používanému v potravinářských kráječích strojích, nebo poháněného pilového kotouče. Hloubka proniknutí nesmí dosahovat až do oblasti vytvářeného hraněného dříví, aby se jeho povrchová plocha nepoškodila.
Obr. 7 zobrazuje princip uspořádání dvojice vzájemně protilehlých obráběcích kotoučů 4, 5. Obráběcí nástroje osazené na kuželových plochách a také prostupy jsou v tomto příkladu vynechány. Na oba obráběcí kotouče 4, 5 navazují směrem dolů vodicí plechy 33. 34, které oddělují nástrojovou stranu od strany odvádění lístkových třísek. Odlomené kousky, které nejsou vhodné pro výrobu dřevotřískových desek nebo plošného třískového materiálu, odpadávají ve směru šipky 35 na první dopravní pás 36. Lístkové třísky se odvádějí na druhou stranu vodicích plechů 33. 34 ve směru šipky 37 na jiný dopravní pás. Jeden z vodicích plechů 33 je zobrazen na obr. 8 v částečném bočním pohledu. Tento vodicí plech 33 obklopuje svým vnitřním obvodem spodní část obráběcího kotouče 4. Podobně může být použit horní vodicí plech 39 pro horní polovinu obráběcího kotouče. Aby bylo možno odvádět dva druhy lístkových třísek, lišících se svými velikostmi, je dopravní pás v podélném směru vytvořen ze dvou dílů a vodicí plechy 33, 34 odvádějí jeden druh lístkových třísek, směřujících například do zařízení pro zpracování hrubších třísek, na druhý dopravní pás 38, zatímco do zařízení pro zpracování jemných třísek jsou odváděny třetím dopravním pásem 42 drobnější lístkové třísky.
-5ι
Na obr. 7 je u prvního obráběcího kotouče 4 čárkovanými čarami naznačeno jeho vytvoření ze dvou částí. Jedna část je tvořena nábojem 40 se středícím kotoučem 25, které nesou druhou část tvořenou výměnným nosným prstencem 41, osazeným nástroji 7. Nosný prstenec 41 tvoří část prvního obráběcího kotouče 4 a je také opatřen otvory 10 (neznázoměnými na obr. 10). Vytvoření ve dvoudílné formě s nábojem 40 a nosným prstencem 41 pro nástroje 7 umožňuje provádění výměny nosného prstence 41 v krátké době, aby se pak mohly vytvářet lístkové třísky s požadovanými rozměry. Sériové řazení obráběcích kotoučů 4,5,13,14,18,19,20,21a dalších záložních dvojic umožňuje dosáhnout značných odebíracích hloubek a také větší připravenosti zařízení pro zpracovávání různých druhů kulatiny L Jak známo, může být na toto zařízení napojen propařovací tunel, umístěný zejména před posledním odebíráním, takže se tímto uspořádáním podstatně zlepšuje nejen kvalita hraněného dříví, ale také kvalita odváděných třísek.
Současná výroba hraněného dříví a lístkových třísek přináší možnost zvláště ekonomického zhodnocení surového dřeva bez vytváření levných odpadů a meziproduktu, který by vyžadoval třídění vytvářených třísek.

Claims (12)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Zařízení pro výrobu hraněného dříví z kulatiny, s obráběcími kotouči (4, 5, 13, 14) komole kuželového tvaru, osazenými nástroji (7) umístěnými na plášťové ploše podél nejméně jedné spirály a opatřenými přibližně radiálně směrovanými břity (8, 8’, 8”), přičemž obráběcí kotouče (4, 5, 13, 14) jsou opatřeny vedle nástrojů (7) otvory (10) pro odvod odebíraných třísek, vyznačující se tím, že obsahuje jednak první hrubé obráběcí ústrojí (3), sestávající z nejméně dvou proti sobě umístěných obráběcích kotoučů (4, 5) s nástroji (7) s délkou břitů (8, 8’, 8”) v rozsahu od 10 do 30 cm, zejména 16 cm, a s výškovým rozdílem vždy dvou po sobě následujících sousedních břitů (8, 8’, 8”) v rozsahu od 1 do 5 mm, zejména 2 mm, a jednak za prvním hrubým obráběcím ústrojím (3) uspořádané první jemné obráběcí ústrojí (12), sestávající z nejméně dvou vzájemně protilehlých obráběcích kotoučů (13,14) s břity (8, 8’, 8”) nástrojů (7) majícími délku v rozsahu od 5 do 12 cm, zejména 10 cm, a s výškovým rozdílem břitů (8, 8’, 8”) vždy dvou za sebou umístěných nástrojů (7) v rozsahu od 0,4 do 1 mm, zejména 0,5 mm, pro současné vytváření lístkových třísek ve dvou odděleně vytvářených velikostech, vhodných zejména pro výrobu dřevotřískových desek.
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, žeza prvním hrubým obráběcím ústrojím (3) pro vytváření dvou vzájemně rovnoběžných hrubých boků hraněného dříví a prvním jemným obráběcím ústrojím (12) pro jemné obrábění boků je uspořádáno druhé hrubé obráběcí ústrojí (16) pro obrábění druhých boků kulatiny (1), natočených o 90° vůči již opracovaným bokům kulatiny (1) a dále druhé jemné obráběcí ústrojí (17) pro opracování těchto druhých boků, přičemž tato obráběcí ústrojí (16, 17) jsou konstrukčně stejná jako obráběcí ústrojí (3,12).
3. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že druhé hrubé obráběcí ústrojí (16) má odstup od prvního jemného obráběcího ústrojí (12), zejména ve skupině dodatečné tvorby třísek, větší než je délka kulatiny (1), přičemž zasouvací kladky (2,22) jsou umístěny před hrubými obráběcími ústrojími (3, 16) a kladky zasouvacího ústrojí (11, 23), popřípadě kladky vytahovacího ústrojí (15, 24), jsou umístěny za hrubými obráběcími ústrojími (3, 16).
4. Zařízení podle jednoho z nároků laž3, vyznačující se tím, že obráběcí kotouče (4, 5, 13, 14, 18, 19, 20, 21) jak hrubého obráběcího ústrojí (3, 16), tak i jemného obráběcího ústrojí (12, 17), jsou opatřeny ve svém středu nepoháněným středícím kotoučem (25) pro vedení a stabilizaci opracovávané kulatiny (1), zatlačovaným do hraněného dříví do hloubky kolem 0,1 mm.
-6CZ 292172 B6
I
5. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že nejméně na jednom konci břitů (8, 8’, 8”) nástrojů (7) je upraven nařezávací nožík (26) pro přesné oddělování délek lístkových třísek.
6. Zařízení podle jednoho z nároků laž5, vyznačující se tím, že před alespoň jednou z dvojic obráběcích kotoučů (13, 14, 20, 21) je umístěn alespoň jeden řezný kotouč (30), orientovaný kolmo k již obrobenému boku kulatiny (1), a otáčející se ve směru posuvu kulatiny (1).
7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že řezné kotouče (30) jsou vytvořeny ve formě úzkých válcových kotoučů, jejichž válcová plocha (31) nese věnec (32) žebrových břitů s ostrými vrcholovými úhly.
8. Zařízení podle nároku 6, v y z n a č u j í c í se t í m , že řezné kotouče (30) jsou vytvořeny ve formě poháněných kotoučových pil s omezenou maximální hloubkou řezu.
9. Zařízení podle nároku 6 nebo 7, vyznačující se tím, že maximální hloubka řezu řezného kotouče (30) je v rozsahu od 5 mm do 10 mm.
10. Zařízení podle jednoho z nároků laž9, vyznačující se tím, že na obráběcí kotouče (4, 5, 13, 14, 18, 19, 20, 21) navazuje alespoň v části jejich obvodu v radiálním směru vodicí plech (33, 34) pro odvod třísek, dělicí oblast odvodu třísek na straně odvrácené od obráběcí strany od oblasti odvodu třísek na obráběcí straně.
11. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že na obou stranách vodicích plechů (33, 34) jsou vytvořeny oddělené dopravní pásy (36, 38, 42) pro oddělené odvádění jednak hrubých třísek od nástrojové strany obráběcích kotoučů (4, 5, 13, 14, 18, 19, 20, 21) a jednak lístkových třísek ze strany obráběcích kotoučů (4, 5, 13, 14, 18, 19, 20, 21) odvrácené od nástrojů (7).
12. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že obráběcí kotouče (4, 5,13, 14,18, 19, 20, 21) jsou opatřeny náboji (40), nesoucími nepoháněné středící kotouče (25), přičemž na každém náboji (40) je osazen komole kuželový nosný prstenec (41) pro nástroje (7) rozmístěné podél nejméně jedné spirály a upevněné nad otvory (10) pro odvod třísek.
CZ19983489A 1997-11-04 1998-10-30 Zařízení pro výrobu hraněného dříví z kulatiny CZ292172B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT68897U AT2298U1 (de) 1997-11-04 1997-11-04 Vorrichtung zur herstellung von kantholz aus rundhölzern
EP19980890194 EP0914913B1 (de) 1997-11-04 1998-07-03 Vorrichtung zur Herstellung von Kantholz aus Rundhölzern

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ348998A3 CZ348998A3 (cs) 1999-12-15
CZ292172B6 true CZ292172B6 (cs) 2003-08-13

Family

ID=25593604

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19983489A CZ292172B6 (cs) 1997-11-04 1998-10-30 Zařízení pro výrobu hraněného dříví z kulatiny

Country Status (8)

Country Link
US (1) US6026872A (cs)
AT (1) ATE254016T1 (cs)
CA (1) CA2252289A1 (cs)
CZ (1) CZ292172B6 (cs)
EE (1) EE00193U1 (cs)
PL (1) PL329501A1 (cs)
SI (1) SI0914913T1 (cs)
SK (1) SK150798A3 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7258922B2 (en) * 2003-03-31 2007-08-21 Thi International, Inc. Compositions, methods and devices for enhancing landscaping or marker materials
US20030213168A1 (en) * 2002-04-01 2003-11-20 Anthony Hesse Compositions, methods and devices for enhancing landscaping materials
FI116208B (fi) * 2003-03-21 2005-10-14 Kauko Rautio Teräpää
DE102004025323A1 (de) * 2003-05-23 2005-02-17 Siempelkamp Maschinen- Und Anlagenbau Gmbh & Co. Kg Vorrichtung zum Zerspanen von Schnittholzpaketen zu Strands
US20050136177A1 (en) * 2003-08-25 2005-06-23 Anthony Hesse Method for coloring landscaping materials using foamable dry colorant
EP1732709A4 (en) * 2004-04-06 2008-06-18 Thi International Llc APPARATUS AND METHOD FOR TREATING MULCH
US8935840B2 (en) * 2010-03-22 2015-01-20 Optimil Machinery Inc. Continuous rotation log turner

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE201654C (cs) * 1907-03-28 1908-09-17
US3326252A (en) * 1964-12-18 1967-06-20 Thomas W Secrest Two side, top and bottom chippers in series
US3454063A (en) * 1965-11-17 1969-07-08 Runnion Ernest E Profiling of small-diameter logs to produce four-sided cants
US3454060A (en) * 1966-11-21 1969-07-08 James L Wall Chipping log siding machine
DE1913295A1 (de) * 1969-03-15 1970-10-22 Linck Maschf & Eisen Messerkopf zum Profilzerspanen von Rundholz
US3791430A (en) * 1972-12-06 1974-02-12 J Hood Method and apparatus for simultaneously stripping and finishing logs
US3880215A (en) * 1973-11-21 1975-04-29 Robert Mallery Lumber Corp Wood chipping apparatus
JPS5314498A (en) * 1976-06-28 1978-02-09 Toyo Pulp Co Ltd Lumber cutting machine
AT355792B (de) * 1977-08-05 1980-03-25 Lindner Werk Gmbh Vorrichtung zum abflachen von balken oder staemmen
US4230163A (en) * 1978-02-27 1980-10-28 Vermont Log Building, Inc. Log-planing machine
US4378035A (en) * 1978-07-17 1983-03-29 Chisum Finis L Machine to prepare logs for log houses
SU1159780A1 (ru) * 1980-08-25 1985-06-07 Центральное Конструкторское Бюро По Мелиоративным Машинам Дискова рубительна машина
DE3045107A1 (de) * 1980-11-29 1982-07-01 Wurster u. Dietz GmbH u. Co Maschinenfabrik, 7400 Tübingen Zerspanerwerkzeug
DE3114332A1 (de) * 1981-04-09 1982-11-04 Wurster u. Dietz GmbH u. Co Maschinenfabrik, 7400 Tübingen Profilzerspanerwerkzeug
US4519429A (en) * 1983-07-05 1985-05-28 Dreese Charles H Log shaper
AT390025B (de) * 1985-11-13 1990-03-12 Johann Wolf Vorrichtung zum herstellen prismatischer oder pyramidenstumpffoermiger balken
SU1308483A1 (ru) * 1985-12-24 1987-05-07 Белорусский технологический институт им.С.М.Кирова Торцово-коническа фреза
FI74645C (fi) * 1986-05-02 1988-03-10 Martti Vuollet Flishugg.
US4875631A (en) * 1989-01-23 1989-10-24 Recycling Systems, Inc. Wear protection chipper disc
CA2054615C (en) * 1990-10-31 1999-01-12 Robert A. Brown Controlled flow management for wood chip screening
US5394912A (en) * 1993-08-04 1995-03-07 Real Search Inc. Wood fibre debris processor
SE504961C2 (sv) * 1993-12-09 1997-06-02 Soederhamns Verkstaeder Ab Blockformningsmaskin med spiralskivor jämte huggdonssats för dylika spiralskivor

Also Published As

Publication number Publication date
EE00193U1 (et) 1999-04-15
US6026872A (en) 2000-02-22
CA2252289A1 (en) 1999-05-04
CZ348998A3 (cs) 1999-12-15
ATE254016T1 (de) 2003-11-15
SI0914913T1 (en) 2004-04-30
SK150798A3 (en) 1999-12-10
PL329501A1 (en) 1999-05-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4111247A (en) Log cutting and rejoining process for lumber manufacture
US4239069A (en) Automatic cant production machine
CA1192474A (en) Method and apparatus for producing engineered wood flakes, wafers or strands
US4460532A (en) Method for making moldings using a fixed shaping die
US3190326A (en) Chipper apparatus
CA1038267A (en) Method and apparatus for the production of timber from round logs
FI107892B (fi) Menetelmä ja laitteisto säikeiden valmistamiseksi
US4266584A (en) Edger saw combining chipper with circular saw blade
US4697626A (en) Log chipping and flaking apparatus and method
US6035910A (en) Process and apparatus for producing narrow veneer strips
US2884031A (en) Woodworking chipping and planing machine with cutter head and cutter blades therefor
US3324909A (en) Apparatus and process for peeling logs
CZ292172B6 (cs) Zařízení pro výrobu hraněného dříví z kulatiny
US3882912A (en) Cutter for wood chipper having radially offset blades
US3880215A (en) Wood chipping apparatus
US2889859A (en) Method and means for cutting a flat surface on wood by producing wood flakes from the material as removed
SE510101C2 (sv) Förfarande och anläggning för delning av stockar i smärre virkesstycken
US2847045A (en) Combination chipping and barker device
US5934348A (en) Method and apparatus for the fabrication of strands
EP0167013B1 (en) A method of cutting round timber
US3344826A (en) Production of pulp chips and stud lumber from peeler cores
US3452793A (en) Method in sawing logs into boards,planks and sleepers
US5097879A (en) Apparatus for making wood curls
CA2178697C (en) Cant forming device
RU2755818C1 (ru) Способ и технологическая линия для распиловки бревен

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20051030