CZ288801B6 - Způsob oddělení pevné látky ze suspenze a zařízení k jeho provádění - Google Patents
Způsob oddělení pevné látky ze suspenze a zařízení k jeho provádění Download PDFInfo
- Publication number
- CZ288801B6 CZ288801B6 CZ1998265A CZ26598A CZ288801B6 CZ 288801 B6 CZ288801 B6 CZ 288801B6 CZ 1998265 A CZ1998265 A CZ 1998265A CZ 26598 A CZ26598 A CZ 26598A CZ 288801 B6 CZ288801 B6 CZ 288801B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- tank
- tanks
- solid
- suspension
- filter
- Prior art date
Links
Landscapes
- Filtration Of Liquid (AREA)
- Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
- Treatment Of Sludge (AREA)
Abstract
Zp sob odstra ov n pevn l tky ze suspenze zahrnuje kroky vl v n suspenze do n dr e, opat°en vyj mateln²m filtrem, um st n²m na dn n dr e, koncentraci suspenze pou it m vibrac , odejmut filtru, a odstran n kol e pevn l tky, vznikl ho koncentrac suspenze na dn n dr e po ukon en koncentrace suspenze. Za° zen sest v ze souboru n dr /300-307/, kter jsou ka d opat°ena odn mateln²m filtrem /22/, um st n²m na dn , p°i em n dr e /300-307/ jsou um st ny do kruhu tak, e jimi m e b²t p°eruÜovan ot eno a d le sest v z prost°edk pro p°iv d n suspenze do n dr e, prost°edk pro odv d n vody z n dr e, prost°edk /550/ pro aplikaci vibrac a prost°edk pro odn m n filtru ze dna n dr e a odstra ov n vznikl ho pevn ho kol e pod n dr .\
Description
(57) Anotace:
Způsob odstraňování pevné látky ze suspenze zahrnuje kroky vlévání suspenze do nádrže, opatřené vyjímatelným filtrem, umístěným na dně nádrže, koncentraci suspenze použitím vibrací, odejmutí filtru, a odstranění koláče pevné látky, vzniklého koncentrací suspenze na dně nádrže po ukončení koncentrace suspenze. Zařízení sestává ze souboru nádrží /300-307/, které jsou každá opatřena odnímatelným filtrem /22/, umístěným na dně, přičemž nádrže /300-307/jsou umístěny do kruhu tak, že jimi může být přerušovaně otáčeno a dále sestává z prostředků pro přivádění suspenze do nádrže, prostředků pro odvádění vody z nádrže, prostředků /550/ pro aplikaci vibrací a prostředků pro odnímání filtru ze dna nádrže a odstraňování vzniklého pevného koláče pod nádrž.
Způsob oddělení pevné látky ze suspenze a zařízení k jeho provádění
Oblast techniky
Tento vynález se týká způsobu oddělení pevné látky ze suspenze, který je vhodný ke zjednodušenému odstranění vody ze sádrové suspenze, která vniká jako vedlejší produkt v desulfurizačních systémech založených na mokrém vápencovo-sádrovém procesu. Vynález se dále týká zařízení k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
V desulfurizačním systému, založeném na mokrém vápencovo-sádrovém procesuje suspenze, ve které je suspendován vápenec, použita k absorpci oxidu siřičitého, který je přítomen v kouřovém plynu v průběhu provádění jeho neutralizační reakce. Vzniklá suspenze je přiváděna do kontaktu se vzduchem, který je dmýchán do dna nádrže tak, že suspenze je plně oxidována a vytváří jako vedlejší produkt sádru. Jedno provedení konvenčního desulfurizačního systému, založeného na mokrém vápencovo-sádrovém procesuje vysvětleno dále s odvoláním na obr. 8.
V procesu podle obr. 8 je nezpracovaný kouřový plyn A přiváděn z kouřovodu 1 do absorpční věže 2, ve které je nezpracovaný kouřový plyn A přiveden do kontaktu s absorpční tekutinou přiváděnou do horní části absorpční věže 2 prostřednictvím cirkulační pumpy 3 a tato tekutina odstraňuje z plynu oxid siřičitý absorpcí do absorpční tekutiny.
Poté je zpracovaný kouřový plyn B odváděn ze systému kouřovodem 4. Na druhé straně absorbující tekutina prochází do nádrže 5, instalované ve spodní části absorpční věže 2, kde je přiváděna do kontaktu se vzduchem C, přiváděným ze vzduchového potrubí 6, umístěného na spodní straně nádrže 5 a tím je oxidována, čímž vzniká sádra.
V absorbující tekutině, která se nachází v nádrži 5, jsou částice pevné látky, představované sádrou (CaSO4.2 H2O) a vápence (CaCO3), který je použit jako absorpční materiál, suspendovány mícháním směsi míchačem 7. Tato absorpční tekutina je odváděna prostřednictvím pumpy 8 na odsávání suspenze a přiváděna do zahušťovače 9. Výsledný koncentrát D je přiváděn do separátoru 10 pro oddělování pevné fáze a v něm je filtrován. Sádra E, vytvořená jako vedlejší produkt je odváděna ze systému. Na druhé straně čirý supematant F ze zahušťovače 9 a filtrát z separátoru 10 pro oddělování pevné fáze je veden do filtrační nádrže 11. ve které je přidán vápenec, používaný jako absorpční materiál, a vzniklá suspenze je opětovně přiváděna do nádrže 5.
V konvenčním procesu je nutné použít separátor 10 pro oddělování pevné fáze pro separace pevné látky (to jest sádry a vápence), která je suspendována v absorpční tekutině. Pro tento účel oddělování pevné fáze mohou být použita různá zařízení, znázorněná na obr. 9.
Obr. 9(a) znázorňuje příklad centrifugového separátoru 20. To je způsob, ve kterém koncentrát D je přiváděn do válce, jehož stěny jsou vytvořeny z filtračního média 22 a tento válec rotuje, jsa otáčen vysokootáčkovým motorem. Tím se odstraňuje voda H a získává sádra. Obr. 9(b) znázorňuje způsob, využívající filtrační lis, ve kterém je filtr 22 plněn koncentrátem D a lisován mezi dvěma lisovacími deskami 26, čímž je odstraňována voda a získávána sádra. Nakonec obr. 9(c) znázorňuje způsob, používající pásové filtrační zařízení 30. V něm je suspenze nalévána na filtrační pás 23, který je veden válcem 31 a poháněným válcem 32 a v podtlakové komoře 35, umístěné pod filtračním pásem 32, je vytvářen podtlak a tak je voda odstraňována a je získávána sádra E.
-1 CZ 288801 B6
Tímto způsobem je tedy sádra E, vytvářená jako vedlejší produkt procesu, získávána použitím separátoru 10 pro oddělování pevné fáze, který je představován libovolným z výše uvedených zařízení. Na druhé straně však každá z uvedených technik separace způsobuje zvýšení ceny zařízení v důsledku nutnosti konstrukce tohoto zařízení a navíc vyžaduje obsluhu spojenou se spotřebovávanými částmi, jako jsou filtry a pásy 22. V rozvojových zemích je sice sílící tendence instalovat desulfurizační zařízení na zpracování kouřových plynů, ale za existujícího stavu je rozvoj desulfurizačních zařízení na zpracování kouřových plynů podstatně brzděn z ekonomických důvodů.
Za účelem vyřešení výše uvedených problémů autoři předkládaného vynálezu dříve navrhli jinou konvenční techniku, která je zobrazena na obr. 10(a), obr. 10(b) a obr. 10(c). Jedná se o zjednodušenou odvodňovací techniku, při které je koncentrát D veden do filtrační nádrže 50, vybavené u dna filtračními vrstvami 51. 52 a 53, sestávajícími z oblázků a písku. Obr. 10(a) znázorňuje stav, kdy čirý supematant F je produkován po nalití koncentrátu D do nádrže a jeho ponechání v klidu. Potom je čirý supematant odveden, vysoce koncentrovaná suspenze 12 je vibrována použitím vibrátoru 55, jak je znázorněno na obr. I0(b) a tím je zní odvedena dodatečná voda. Takto je sádra E, získaná jako vedlejší produkt, uložena v nádrži 50 tak, jak je znázorněno na obr. 10(c). Sádra E v této fázi má obsah vody asi 20 % a je již v konsolidovaném stavu.
Použitím tohoto způsobu je sádra E, zbavená vody, získána jako vedlejší produkt bez potřeby použití jakéhokoli speciálního zařízení. Struktura filtrační nádrže 50. používané touto technikou separace, je však následující: (a) Filtrační nádrž 50 zahrnuje velkoobjemový bazén, vytvořený z betonových bloků nebo podobným způsobem, (b) Filtrační vrstvy 51, 52 a 53. umístěné na dně nádrže přiléhají k zemi, (c) Filtrační nádrž 50 má rozměry přibližně 10 m x 10 m x 5 m (výšky). Z toho vyplývá nutnost provádění náročných operací, používajících vrtání do kamene nebo podobně při odstraňování usazené a konsolidované sádry z filtrační nádrže 50. Navíc, jelikož je nutné použít více podobných velkoobjemových filtračních nádrží 50, je další nevýhodou této techniky její požadavek velkého instalačního prostoru.
Jak bylo uvedeno výše, konvenční separátoiy pro oddělování pevné fáze, například separátor popsaný v dokumentu EP 742037, mají různé nevýhody z hlediska ceny, instalačního prostoru a operační účinnosti.
V souladu s tím je cílem předkládaného vynálezu překonat tyto nevýhody podáním způsobu a zařízení pro oddělování pevné látky ze suspenze, které jsou charakterizovány nízkou cenou, menším instalačním prostorem a vysokou operační účinností.
Podstata vynálezu
Tento vynález se týká způsobu oddělení pevné látky ze suspenze, který zahrnuje kroky vlévání suspenze do nádrže, opatřené vyjímatelným filtrem, umístěným na dně nádrže a dovolujícím samovolné usazování pevné látky, obsažené v suspensi, koncentraci suspenze použitím vibrací v nádrži po odvedení čirého supematantu, který vznikne nad suspensi nebo v průběhu odvádění supematantu, a odstranění filtru a odebrání koláče pevné látky, vzniklé koncentrací suspenze na dně nádrže po ukončení koncentrace suspenze.
Použití vyjímatelného filtru, který není součástí řešení popsaného ve výše uvedeném dokumentu EP 742037, umožňuje velmi snadné odebrání koláče pevné látky v krátkém čase.
Podle způsobu podle předkládaného vynálezu může být větší množství takových nádrží umístěno do kruhu a provedeno tak, že mohou být otáčivě a přerušovaně posunovány a suspenze může být
-2CZ 288801 B6 kontinuálně přiváděna do nádrží vpouštěním suspenze postupně do nádrže, nacházející se ve vymezené poloze.
Způsob podle předkládaného vynálezu může být prováděn takovým způsobem, že suspenze je 5 vpuštěna do zvolené nádrže z nádrží, které jsou umístěny do kruhu, a nacházející se v předem zvolené klidové poloze, čirý supematant je z nádrže odváděn v jiné klidové poloze, vibrace jsou na zvolenou nádrž aplikovány v okamžiku, kdy se nádrž nachází v další klidové poloze a pevný koláč, získaný oddělením pevné látky od tekutiny, je odebrán v další klidové poloze, takže kompletní proces oddělení pevné látky ze suspenze je ve zvolené nádrži ukončen v průběhu 10 jedné otáčky, kterou v zařízení zvolená nádrž vykoná.
Při provádění způsobu podle vynálezu může být pod nádrží nebo nádržemi instalováno podtlakové zařízení, které vytváří podtlak pod filtrem nebo filtry a tím urychluje oddělování pevné látky od tekutiny.
Při provádění způsobu podle předkládaného vynálezu může být pevný koláč odebrán z nádrže, která se nachází vdané poloze, zvednutím nádrže, odebráním filtru ze dna nádrže a jeho uložením stranou, spuštěním nádrže a vytlačením koláče pod nádrž.
Při provádění způsobu podle předkládaného vynálezu může být pevný koláč odebrán z nádrže, která se nachází v dané poloze, otevřením filtru směrem dolů ze dna nádrže, vytlačením koláče pod nádrž a potom uzavřením filtru do jeho původní polohy.
Při provádění způsobu podle předkládaného vynálezu, pokud je koláč vytlačován pod nádrž, je 25 možné použít vibrací bočních stěn nádrže, způsobovaných vibrátorem.
Při provádění způsobu podle předkládaného vynálezu může být suspenze představována suspensí sádry, vzniklé jako vedlejší produkt v desulfurizačním systému, založeném na mokrém vápencovo-sádrovém procesu.
Předkládaný vynález se také týká zařízení pro provádění způsobu oddělování pevné látky ze suspenze, které sestává z většího počtu nádrží, které jsou každá opatřena odnímateiným filtrem, umístěným na dně nádrží, přičemž nádrže jsou umístěny do kruhu tak, že jimi může být přerušovaně otáčeno a dále sestává z prostředků pro přivádění suspenze do nádrže, prostředků 35 pro odvádění vody z nádrže, prostředků pro aplikaci vibrací na nádrž a prostředků pro odnímání filtru ze dna nádrže a odstraňování vzniklého pevného koláče pod nádrž, přičemž tyto prostředky jsou instalovány v odpovídajících klidových polohách, takže celý proces oddělení pevné látky od tekutiny ve zvolené nádrži je ukončen v průběhu jedné otáčky nádrže v zařízení.
V zařízení podle předkládaného vynálezu může být pod nádržemi instalováno podtlakové zařízení, které vytváří pod filtry nádrží podtlak a tím urychluje oddělování pevné látky od tekutiny.
Podle předkládaného vynálezu je tekutina ze suspenze, vlévané do nádrže, odebírána ve formě 45 čirého supematantu, vznikajícího samovolným usazováním nebo usazováním pod vlivem vibrací, a dále ve formě filtrátu, procházejícího filtrem. Na druhé straně vzniká v krátké době jako výsledek aplikace vibrací na nádrž pevná látka ve formě koláče s nízkým obsahem vody. Navíc je tento koláč odstraňován z nádrže jejím spodním otevřeným koncem v danou dobu odstraněním filtru ze dna nádrže.
Následkem výše uvedeného může být pevný koláč, vzniklý oddělením pevné látky od tekutiny v suspensi, snadno a v krátké době vyjmut z nádrže na rozdíl od technik oddělování pevné látky od tekutiny, které jsou znázorněny na obr. 10. Tímto způsobem je pozoruhodně zvýšen výkon zařízení za jednotku času nebo na jednotku objemu a nebo může být značně snížen objem
-3CZ 288801 B6 zařízení při zachování jeho výkonu. Jako výsledek dochází k znatelnému snížení velikosti zařízení a snížení požadavků na instalační prostor. V souvislosti s tím zkušební výpočty provedené vynálezci ukazují, že cena zařízení, což je nejdůležitější aspekt zařízení, může být redukována na jednu třetinu až jednu desetinu ceny zařízení podle dosavadního stavu techniky.
V souvislosti s tím, pokud je zařízení podle předkládaného vynálezu aplikováno na sádrovou suspensi, vzniklou v desulfurizačním systému, založeném na vápencovo-sádrovém procesu, bude účinné pro usnadnění instalace desulfurizačního systému kouřových plynů v rozvojových a podobných zemích, kde je rozšíření desulfurizačních systémů kouřových plynů podstatně brzděno ekonomickými a jinými důvody.
Navíc, pokud je suspenze nepřetržitě zpracovávána použitím souboru nádrží podle předkládaného vynálezu jejím postupným přiváděním do uvedených nádrží, oddělování pevné látky od tekutiny v suspensi může být prováděno kontinuálně v zařízení, které má jednoduchou konstrukci a malé rozměry. Dále, jelikož vzniklý koláč pevné látky může být odstraněn prostým odejmutím filtru ze dna nádrže, způsob oddělování pevné látky od tekutiny podle předkládaného vynálezu dovoluje snadnou automatizaci a snadnou údržbu a obsluhu, což přináší významné zlepšení operační účinnosti.
Soubor takových nádrží může například být uspořádán v kruhu tak, že jimi může být s přestávkami otáčeno a suspenze může být kontinuálně přiváděna do nádrží tak, že je postupně vlévána do nádrže ve zvolené poloze. Oddělování pevné látky od tekutiny tedy může být prováděno kontinuálně s využitím jednoduché konstrukce zařízení.
Způsob podle předkládaného vynálezu navíc může být prováděn takovým způsobem, že suspenze je vlévána do zvolené nádrže z nádrží, uspořádaných do kruhu, která se nachází v předem dané klidové poloze, přičemž vzniklý čirý supematant je z nádrže odváděn v jiné klidové poloze, vibrace jsou na nádrž aplikovány v další klidové poloze, přičemž pevný koláč, získaný oddělováním pevné látky od tekutiny, je odstraňován v další klidové poloze, takže celý proces oddělení pevné látky od tekutiny ve zvolené nádrži je ukončen v průběhu jedné otáčky nádrže v zařízení. Každý z různých kroků, zahrnujících vlévání suspenze, odvádění čirého supematantu, aplikace vibrací a odstraňování pevného koláče, může být prováděn v téže klidové poloze pro všechny nádrže. To umožňuje dosáhnout obzvláště vysoké operační účinnosti a zjednodušuje to konstrukci zařízení.
Navíc může být pod každou z nádrží instalováno podtlakové zařízení, které vytváří podtlak pod fdtry. To dále urychluje oddělování pevné látky od tekutiny a tím přináší další zlepšení výkonnosti celého zařízení.
V okamžiku, kdy je pevný koláč vytlačován pod nádrž, mohou být boční stěny nádrže vibrovány použitím vibrátoru. To dovolí, aby byl koláč odstraněn snazším způsobem a tudíž to dále zvyšuje výkonnost celého zařízení.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže vysvětlen prostřednictvím konkrétních příkladů provedení znázorněných na výkresech, na kteiých
Obr. 1 přináší několik pohledů, vysvětlujících část způsobu podle předkládaného vynálezu.
Obr. 2 přináší několik pohledů, vysvětlujících jinou část způsobu podle předkládaného vynálezu.
-4CZ 288801 B6
Obr. 3 přináší několik pohledů znázorňujících provedení kroku odstraňování pevného koláče způsobem podle předkládaného vynálezu.
Obr. 4 přináší několik pohledů znázorňujících příklad filtračního zařízení, které může být použito podle předkládaného vynálezu.
Obr. 5 je půdorys zařízení pro oddělování pevné látky od tekutiny podle předkládaného vynálezu.
Obr. 6 je řez B-B výkresu z obr. 5 zařízení pro oddělování pevné látky od tekutiny podle předkládaného vynálezu.
Obr. 7 přináší několik pohledů znázorňujících různé druhy nádrží pro použití v zařízení podle předkládaného vynálezu.
Obr. 8 je schematické znázornění popisující desulfiirizační proces kouřových plynů, založený na mokrém vápencovo-sádrovém procesu.
Obr. 9 přináší několik pohledů znázorňujících různé typy konvenčních zařízení pro oddělování pevné látky od tekutiny.
Obr. 10 přináší několik pohledů znázorňujících různé konvenční způsoby zjednodušeného odvodňování.
Příklady provedení vynálezu
Bude popsáno jedno výhodné provedení předkládaného vynálezu s využitím přiložených obrázků.
Především bude popsán princip a hlavní části konstrukce tohoto provedení předkládaného vynálezu s odvoláním na obr. 1 a obr. 2. Toto provedení je založeno na dávkovém provádění způsobu a používá souboru filtračních nádrží 300. Za účelem zjednodušení popisu však bude série po sobě následujících kroků vysvětlena s odvoláním na pouze jedinou nádrž 300.
Obr. 1 (a) ukazuje stav filtrační nádrže do které byl přiveden koncentrát D. Pod filtrační nádrží 300 je umístěno filtrační zařízení 250. Voda, obsažená v koncentrátu D v nádrži 300 je tímto filtračním zařízením 250 separována a odvedena. V tomto pohledu vztahová značka 95 představuje podstavec.
Obr. l(b) ukazuje stav filtrační nádrže 300 ve které byla sádrová suspenze oddělena a usadila se po proběhnutí určité časové periody, takže voda H je odváděna ze dna nádrže a čirý supematant F se vytvoří nad suspensí. Čirý supematant je odváděn pomocí odváděcího zařízení 130.
Poté, jak je znázorněno na obr. l(c), je do sádrového koláče 19, který byl částečně zbaven vody a tím byl snížen jeho obsah vody, vloženo vibrační zařízení 140. Sádrový koláč 19 je tím dále zbavován vody aplikací vibrací vibračního zařízení 140. Voda, která byla takto získána nad sádrovým koláčem, je odváděna prostřednictvím odváděcího zařízení 130. Jako výsledek aplikace vibrací je sádra zbavena vody a tím se postupně konsoliduje.
Pokud je dosaženo předem stanoveného obsahu vody (zhruba 20 % nebo méně), je použito zvedací zařízení 500, které zvedne nádrž 300 z jeho podstavce a zvedne jej například o 20 mm, jak je znázorněno na obr. 2(a). Po zvednutí nádrže 300 je filtrační zařízení 250 odtaženo ze systému pomocí tažného zařízení 600. Toto filtrační zařízení je promýváno vodou.
-5CZ 288801 B6
Potom zvedací zařízení 500 spustí zvednutou nádrž zpět na její podstavec 95. Poté je s využitím výtlačného zařízení 260 sádrový koláč 19 vytlačen z nádrže směrem dolů, jak je znázorněno na obr. 2(b). V této fázi je možno sádrový koláč 19 snadněji vytlačit z nádrže aplikací vibrací na boční stěny nádrže pomocí vibrátoru 550.
V tomto kroku je také pod nádrží připraven zvedač 510 sádrového koláče, které převezme sádrový koláč 19 a převeze jej do určeného místa.
Po odstranění koláče z nádrže zvedací zařízení 500 znovu zvedne nádrž 300 a promyté filtrační zařízení 250 je vsunuto zpět do svojí polohy v zařízení. Potom je nádrž 300 opět spuštěna na filtrační zařízení 250, čímž se nádrž 300 navrátí do své původní polohy. Potom je možno započít nový cyklus, začínající odvodňovacím krokem z obr. l(a).
Obr. 3 znázorňuje jiný způsob a zařízení pro pohyb filtračního zařízení 250 ze systému. V tomto provedení je zařízení uspořádáno tak, že filtrační zařízení 250 je opatřeno otevíracím/zavíracím ústrojím 255, které je umístěno na spodní straně nádrže 300. jak je znázorněno na obr. 3(a) a v kroku odstraňování pevného koláče je fíltrovací zařízení 250 otevřeno způsobem, který je znázorněn na obr. 3(b). Po vytlačení koláče 19 směrem dolů použitím výtlačného zařízení 260, jak je znázorněno na obr. 2(b), je otevírací/zavírací ústrojí 255 otočeno směrem vzhůru a znovu přiloženo ke dnu nádrže 300. jak ie znázorněno na obr. 3(a).
V tomto provedení otevírací/zavírací ústrojí 255 může zahrnovat samostatně působící zařízení, používající vodicí kolejnice nebo mechanické zařízení používající válec, motor nebo podobně.
Obr. 4 znázorňuje příklad filtračního zařízení 250. Obr. 4(a) ukazuje strukturu uvedeného zařízení. Pro udržení váhy nádrže je spodní vrstva tvořena kovovou deskou 253 s otvory, vytvořenou z tlusté desky, ve které jsou vytvořeny otvory o velkém průměru. Půdorys této kovové desky s otvory velkého průměru je znázorněn na obr. 4(c). Na desce 253 s velkými otvory je umístěn filtr 252, umístěný mezi dvě tenké kovové desky 251 opatřené otvory o velmi malém průměru. Uvedený filtr 252 může zahrnovat vláknovou síť nebo filtrační tkaninu. Půdorys této kovové desky 251 s otvory o velmi malém průměru je znázorněn na obr. 4(b).
Jak bylo popsáno výše, způsob podle předkládaného vynálezu zahrnuje vystavení suspenze krokům usazování, vibrací a odvádění tekutiny ve filtrační nádrži a potom odstranění odvodněného a konsolidovaného sádrového koláče z nádrže.
Toto oddělování sádry může být prováděno kontinuálně dávkovými operacemi umístěním souboru takových nádrží do tvaru kruhového otočného stolu ajejich otáčivým posouváním s přestávkami. Navíc může být způsob podle předkládaného vynálezu plně automatizován.
Obr. 5 a obr. 6 znázorňují specifické provedení takového zařízení pro oddělování pevné látky od tekutiny, které je kontinuálně-dávkového typu. Uvedené zařízení pro oddělování pevné látky od tekutiny způsob, který jej využívá budou nyní podrobně popsány.
Obr. 5 je půdorys výše uvedeného zařízení a obr. 6 je řez uvedeným zařízením podle přímky B-B z obr. 5.
Především budou popsány různé kroky oddělování pevné látky od tekutiny použitím zařízení, znázorněného na obr. 5. V tomto provedení je použito osm nádrží 300 až 307, které jsou umístěny do kruhu a posunovány otáčivým způsobem s přestávkami v předem daných polohách takovým způsobem, že oddělení sádry od tekutiny v každé filtrační nádobě je ukončeno najeden oběh nádrže.
-6CZ 288801 B6
V zařízení, znázorněném na obr. 5, je koncentrát přiváděn do nádrže pomocí potrubí 12 přivádění koncentrátu. Po uplynutí předem daného časového intervalu se nádrž 300 otočí do další polohy a posune se do polohy, kterou na obr. 5 zaujímá nádrž 301. Když nádrž 300 se posune do polohy nádrže 302, koncentrát v nádrži 300 se samovolně usadí, takže nastane stav, který je znázorněn na obr. l(a). Poté se nádrž 300 přesune do další polohy, označené jako 303, ve které je vzniklý čitý supematant odveden pomocí odváděcího zařízení 130. Dále se nádrž 300 posune o dvě polohy a v polohách 304 a 305 jsou na ní aplikovány vibrace. Dosažený stav je znázorněn na obr. l(c).
Následně se nádrž 300 posune o jednu polohu a v poloze 306 je vzniklý čirý supematant odváděn. Když nádrž 300 dosáhne polohy 307, nádrž 300 je zvednuta pomocí zvedacího zařízení 500, filtrační zařízení je odtaženo pomocí odtahovacího zařízení 600. Poté je nádrž 300 umístěna na podstavec 95 znovu a konsolidovaná sádra je z nádrže vytlačena pomoci výtlačného zařízení 260. Poté je nádrž 300 opětně zvednuta zvedacím zařízením 500, fíltrovací zařízení 250 je zasunuto zpět odtahovacím zařízením 600 a nádrž 300 je opětně umístěna na fíltrovací zařízení 250.
Poté se nádrž 300 posune o jednu polohu a dosáhne své výchozí polohy 300, ve které je opětně do ní přiveden koncentrát. Tímto způsobem se dosáhne toho, že zařízení pracuje kontinuálnědávkovým způsobem, ve kterém každá nádrž se zastavuje v předem daných polohách v předem daných okamžicích a potom se otáčivě pohybuje do další předem určené polohy.
Otáčecí mechanismus, použitý v zařízení podle předkládaného vynálezu, je vysvětlen s odvoláním na obr. 5. Nádrže 300 až 307 jsou umístěny do kruhu a podstavce 95 pro tyto nádrže jsou opatřeny koly (které nejsou znázorněny na obr. 5). Tato kola leží na rotačních stolech 800 a 801 kruhového tvaru. Tyto rotační stoly 800 a 801 jsou navzájem spojeny pomocí spojovacích čepů 802.
Podstavce 95, na kterých spočívají odpovídající nádrže jsou spojeny táhly 805 a spojeny jeden s druhým.
Kromě toho je ve středu uvedeného kruhu, do kterého jsou uspořádány jednotlivé nádrže, umístěno otáčecí zařízení 700. Toto otáčecí zařízení 700 zahrnuje táhlo 702. otáčející se v závislosti na extenzi nebo kontrakci pístového zařízení 701. Konec táhla 702 se opírá proti tlačné desce 703, umístěné uvnitř podstavce 95 každé nádrže. Rotační síla, vyvozovaná táhlem 702 je přenášena na podstavec 95 nádrže prostřednictvím tlačné desky 703, takže se všechny nádrže posunou o jednu polohu. Po uskutečnění pohybu se táhlo 702 vrátí do své původní polohy jako výsledek kontrakce pístového zařízení 701- V průběhu tohoto procesu se konec táhla 702 nedostane do kontaktu s tlačnou deskou 703 podstavce 95 následující nádrže, jak bude vysvětleno dále, ale táhlo 702 se samo navrátí do své výchozí polohy, přičemž všechny podstavce 95 nádrží byly posunuty o jednu polohu. K tomu, aby se táhlo 702 nedostalo při svém zpětném pohybu do výchozí polohy do kontaktu s následující tlačnou deskou 703, vertikální polohy tlačných desek jsou střídavě měněny a koncem táhla 702 je pohybováno ve vertikální směru pohybováno tak, aby se pohyboval způsobem, odpovídajícím okamžité vertikální poloze tlačné desky 703.
Navíc zarážky 704 slouží k ovládání podstavců 95 nádrží tak, aby po pohybu o jednu polohu byly zastaveny v předem určené odpovídající poloze. Dále mohou být tyto klidové polohy jemně nastaveny nastavením polohy zarážek 704 nebo jiným způsobem.
V důsledku toho se nádrže posunou o jednu polohu vždy, když pístové zařízení 701 otáčecího zařízení 700 provede extenzi.
-7CZ 288801 B6
Ve znázorněném provedení není ukázáno žádné podtlakové zařízení. Nicméně je však možné instalovat pod filtrační zařízení pod nádrže takové podtlakové zařízení a provádět způsob podle předkládaného vynálezu s nepřetržitým podtlakovým odsáváním. Ačkoliv jsou aplikace vibrací a odvádění čirého supematantu prováděny alternativně, může také být užitečné aplikovat na nádrž vibrace současně s odváděním čirého supematantu z nádrže. Navíc, pokud je vytvořeno malé množství čirého supematantu v případě, kdy je velké množství filtrátu odvedeno dnem nádrže, která je v klidu po určený časový interval, je možné krok odvádění supematantu vynechat.
Dále, pokud může být sádrový koláč 19 odstraněn pouze působením gravitace, není třeba použít vytlačovací zařízení 260 a vytlačovací operaci.
Co se týče tvaru nádrží, je možno použít nádrže jakéhokoli tvaru, které mají otvor na své horní a spodní straně, neboť výkonnost zařízení není závislá na tvaru nádrží. Například je možno použít nádrže válcového tvaru, jak je znázorněno na obr. 7(a), nádrže o čtvercovém průřezu jak je znázorněno na obr. 7(b), nádrže lichoběžníkového průřezu podle obr. 7(c) a nebo nádrže, které mají spodní otvor větší než horní otvor, jak je znázorněno na obr. 7(d).
Dále je zřejmé, že předkládaný vynález není omezen na odstraňování pevné látky z tekutiny v případě sádrové suspenze, ale stejného účinku může být dosaženo i aplikací vynálezu na podobné suspenze.
PATENTOVÉ NÁROKY
Claims (9)
1. Způsob odstraňování pevné látky ze suspenze, vyznačující se tím, že zahrnuje kroky vlévání suspenze do nádrže (300), opatřené vyjímatelným filtrem (250), umístěným na dně nádrže (300) a dovolujícím samovolné usazování pevné látky, obsažené v suspensi;
koncentrace suspenze použitím vibrací v nádrži (300) po odvedení čirého supematantu, který vznikne nad suspensi nebo v průběhu odvádění supematantu; a odejmutí uvedeného filtru (250) a odstranění koláče pevné látky, vzniklé koncentrací suspenze na dně nádrže (300) po ukončení koncentrace suspenze, přičemž suspenze se vpustí do zvolené nádrže z nádrží (300-307), které jsou umístěny do kruhu, a nacházející se v předem zvolené klidové poloze, čirý supematant se z nádrže odvádí v jiné klidové poloze, vibrace se na zvolenou nádrž aplikují v okamžiku, kdy se nádrž nachází v další klidové poloze a pevný koláč, získaný oddělením pevné látky od tekutiny, se odebrá v další klidové poloze, takže kompletní proces oddělení pevné látky ze suspenze je ve zvolené nádrži ukončen v průběhu jedné otáčky, kterou v zařízení zvolená nádrž vykoná.
2. Způsob odstraňování pevné látky ze suspenze podle nároku 1, vyznačující se t í m , že se použije soubor uvedených nádrží (300-307), které se otáčivě a přerušovaně posunují a suspenze se kontinuálně přivádí do nádrží (300-307) vpouštěním suspenze postupně do nádrže, nacházející se ve vymezené poloze.
-8CZ 288801 B6
3. Způsob odstraňování pevné látky ze suspenze podle nároků 1 nebo 2, vyznačující se tim, že se pod nádrží nebo nádržemi instalovaným podtlakovým zařízením vytváří podtlak pod filtrem nebo filtry (250) a tím se urychluje oddělování pevné látky od tekutiny.
4. Způsob odstraňování pevné látky ze suspenze podle nároku 1, vyznačující se tím, že pevný koláč se odstraňuje z nádrže, která se nachází v dané poloze, zvednutím nádrže, odebráním filtru (250) ze dna nádrže a jeho uložením stranou, spuštěním nádrže a vytlačením koláče pod uvedenou nádrž.
5. Způsob odstraňování pevné látky ze suspenze podle nároku 1, vyznačující se tím, že pevný koláč se odstraňuje z nádrže, která se nachází v dané poloze, otevřením filtru (250) směrem dolů ze dna nádrže, vytlačením koláče pod nádrž a potom uzavřením filtru do jeho původní polohy.
6. Způsob odstraňování pevné látky ze suspenze podle nároku 4 nebo nároku 5, vyznačující se tím, že v okamžiku, kdy je koláč vytlačován pod nádrž, se použije vibrací bočních stěn nádrže, způsobovaných vibrátorem (550).
7. Způsob odstraňování pevné látky ze suspenze podle kteréhokoli z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že uvedená suspenze je suspenze sádry, vzniklá jako vedlejší produkt v desulfurizačním systému, založeném na mokrém vápencovo-sádrovém procesu.
8. Zařízení pro odstraňování pevné látky ze suspenze, vyznačující se tím, že zahrnuje soubor nádrží (300-307), které jsou každá opatřena odnímatelným filtrem (250), umístěným na dně nádrže, přičemž nádrže (300-307) jsou umístěny do kruhu a vybaveny otáčecím zařízením, obsahujícím podstavce (95) nádrží (300-307), rotační stoly (800, 801) kruhového tvaru nesoucí podstavce (95), táhla (805) pro připojení podstavců (95), otáčecí zařízení (700) umístěné ve středu kruhu, do kterého jsou uspořádány nádrže (300-307) a prostředky (701, 702, 703) přenášející otáčivou sílu z otáčecího zařízení (700) na podstavce (95), upravené pro otáčivý přerušovaný pohyb, dále zahrnuje prostředky pro přivádění suspenze (12) do nádrží (300-307), prostředky (130) pro odvádění vody z nádrží (300-307), prostředky (140) pro aplikaci vibrací na nádrže (300-307) a prostředky (255) pro odnímání filtru (250) a odstraňování vzniklého pevného koláče (19) pod nádrže (300-307), přičemž tyto prostředky jsou instalovány v odpovídajících klidových polohách, takže celý proces oddělení pevné látky od tekutiny ve zvolené nádrži je ukončen v průběhu jedné otáčky nádrže v zařízení.
9. Zařízení pro odstraňování pevné látky ze suspenze podle nároku 8, vyznačující se t í m, že pod uvedenými nádržemi (300-307) je instalováno podtlakové zařízení, které vytváří pod filtry nádrží podtlak a tím urychluje oddělování pevné látky od tekutiny.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
JP02954997A JP3300748B2 (ja) | 1996-02-08 | 1997-01-29 | スラリの固液分離方法及び装置 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ26598A3 CZ26598A3 (cs) | 1999-04-14 |
CZ288801B6 true CZ288801B6 (cs) | 2001-09-12 |
Family
ID=12279229
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ1998265A CZ288801B6 (cs) | 1997-01-29 | 1998-01-28 | Způsob oddělení pevné látky ze suspenze a zařízení k jeho provádění |
Country Status (3)
Country | Link |
---|---|
CN (1) | CN1101722C (cs) |
CZ (1) | CZ288801B6 (cs) |
TR (1) | TR199800137A3 (cs) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN102580512B (zh) * | 2011-04-21 | 2014-07-23 | 庄建中 | 液体氧化、固体浓缩一体化工艺 |
CN110294584B (zh) * | 2019-07-23 | 2024-02-02 | 中交上海航道勘察设计研究院有限公司 | 一种淤泥异位利用自重固结加固的装置及方法 |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5147868A (en) * | 1978-07-24 | 1992-09-15 | Merck & Co., Inc. | Thienamycin renal peptidase inhibitors |
JP2923208B2 (ja) * | 1994-09-12 | 1999-07-26 | 三菱重工業株式会社 | 湿式排煙脱硫装置 |
TW330153B (en) * | 1995-05-10 | 1998-04-21 | Mitsubishi Heavy Industry Kk | Flue gas desulfurization device with slurry filtration device |
-
1998
- 1998-01-25 CN CN98104310A patent/CN1101722C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1998-01-27 TR TR1998/00137A patent/TR199800137A3/tr unknown
- 1998-01-28 CZ CZ1998265A patent/CZ288801B6/cs not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ26598A3 (cs) | 1999-04-14 |
TR199800137A2 (xx) | 1999-10-21 |
CN1101722C (zh) | 2003-02-19 |
CN1194882A (zh) | 1998-10-07 |
TR199800137A3 (tr) | 1999-10-21 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
DE3406383C2 (de) | Einrichtung zur Behandlung von Schlämmen aus Entstaubungsanlagen | |
US4094784A (en) | Apparatus and method for filtering dehydrating and drying material | |
CN104874591A (zh) | 建筑余泥处理工艺及系统 | |
US4382863A (en) | Sludge dewatering system | |
JP3300748B2 (ja) | スラリの固液分離方法及び装置 | |
CZ288801B6 (cs) | Způsob oddělení pevné látky ze suspenze a zařízení k jeho provádění | |
CN209542633U (zh) | 一种浸提系统 | |
CN109293200B (zh) | 一种充气式污泥脱水设备及其工艺流程 | |
CN204747062U (zh) | 建筑余泥处理系统 | |
US4632764A (en) | Sludge dewatering process using multiple layer plate | |
JPH0812389A (ja) | 低品位石膏分離回収方法 | |
JP2741197B2 (ja) | 液分離法と装置 | |
CN214780902U (zh) | 用于污油回收池内浮动往复式污油回收装置 | |
CN118108321B (zh) | 一种混凝土生产污水综合处理设备及处理工艺 | |
CN118255408B (zh) | 一种化工废水深度处理设备 | |
SU1407515A1 (ru) | Устройство дл обезвоживани сыпучих материалов | |
CN219664404U (zh) | 一种筛沙装置 | |
CA1149975A (en) | Sludge dewatering system | |
CN220310997U (zh) | 一种混凝土固废分级装置 | |
CN213077745U (zh) | 一种搅拌车清洗水回收系统 | |
KR20050015161A (ko) | 자동 슬러지 제거분리장치 | |
JPS61107955A (ja) | 軟石、ゴミ等の夾雑物の滌除装置 | |
SU1745683A1 (ru) | Устройство дл флотационной очистки сточных вод | |
SU1724588A1 (ru) | Устройство дл флотационной очистки сточных вод | |
JPS58128114A (ja) | 汚水浄化分離装置 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20050128 |