CZ288761B6 - Bezpečnostní ústrojí - Google Patents

Bezpečnostní ústrojí Download PDF

Info

Publication number
CZ288761B6
CZ288761B6 CZ19962073A CZ207396A CZ288761B6 CZ 288761 B6 CZ288761 B6 CZ 288761B6 CZ 19962073 A CZ19962073 A CZ 19962073A CZ 207396 A CZ207396 A CZ 207396A CZ 288761 B6 CZ288761 B6 CZ 288761B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
lifting
lift
control block
safety device
tilting device
Prior art date
Application number
CZ19962073A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ207396A3 (en
Inventor
Herbert Reck
Original Assignee
Zöller-Kipper GmbH
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zöller-Kipper GmbH filed Critical Zöller-Kipper GmbH
Publication of CZ207396A3 publication Critical patent/CZ207396A3/cs
Publication of CZ288761B6 publication Critical patent/CZ288761B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65FGATHERING OR REMOVAL OF DOMESTIC OR LIKE REFUSE
    • B65F3/00Vehicles particularly adapted for collecting refuse
    • B65F3/02Vehicles particularly adapted for collecting refuse with means for discharging refuse receptacles thereinto
    • B65F3/04Linkages, pivoted arms, or pivoted carriers for raising and subsequently tipping receptacles
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16PSAFETY DEVICES IN GENERAL; SAFETY DEVICES FOR PRESSES
    • F16P7/00Emergency devices preventing damage to a machine or apparatus
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65FGATHERING OR REMOVAL OF DOMESTIC OR LIKE REFUSE
    • B65F3/00Vehicles particularly adapted for collecting refuse
    • B65F3/001Vehicles particularly adapted for collecting refuse for segregated refuse collecting, e.g. vehicles with several compartments

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Refuse-Collection Vehicles (AREA)
  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Fluid-Pressure Circuits (AREA)
  • Variable-Direction Aerials And Aerial Arrays (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)

Abstract

Podstatu °eÜen tvo° bezpe nostn ·stroj provozu zdvihac ho vykl p c ho ·stroj na vozidlech (1) pro odvoz odpadk , v n m hydraulick² obvod (3) vozidla (1) pro odvoz odpadk je v pr b hu norm ln ho provozu spojen s akumul torem (12) tlaku, jeho obsah je pohonn²m syst mem vozidla (1) pro odvoz odpadk a pro spuÜt n zdvihac ho vykl p c ho ·stroj (2) propojen p°es ovl dan² hydraulick² syst m s pracovn m v lcem (6) zdvihac ho vykl p c ho ·stroj (2) pro jeho uveden do spolehliv v²Üky pro dalÜ j zdu.\

Description

Bezpečnostní ústrojí
Oblast techniky
Vynález se týká bezpečnostního ústrojí, provozu zdvihacího vyklápěcího ústrojí na vozidlech pro odvoz odpadků, pro vyprazdňování nádob na odpadky do násypného otvoru sběrné nádrže.
Dosavadní stav techniky
Zdvihací vyklápěcí ústrojí je uspořádáno na zadní části vozidla, případně sběrné nádrže tak, že může ve spuštěné poloze přejímat nádoby z podlahy a při nadzdvižení a sklopení do násypného otvoru sběrné nádrže je může vyprazdňovat.
Nádoby na odpadky jsou přitom uchopovány na svém okraji nebo jiném vhodném uchopovacím místě a v průběhu nadzdvihování a vyklápění jsou podepřeny spodní podložkou, aby je bylo možné šetrně vyprázdnit.
Při spuštěném ústrojí je proto spodní podložka nutně těsně nad podlahou. Pokud vozidlo pro odvoz odpadků jede se spuštěným ústrojím dále dopředu, nebo, jak je to časté, couvá nazpět na odstavné místo nádoby na odpadky, vzniká nebezpečí, že ústrojí bude poškozeno nerovnostmi země. Obecně se ústrojí sice před každou další jízdou přivádějí manuální obsluhou do homí jízdní polohy, avšak opětovně dochází ktomu, že není v důsledku nepozornosti nebo nedostatečných znalostí nastaveno do jízdní polohy.
Ze spisu DE39 10 660 je známé bezpečnostní spínací uspořádání pro zdvihací sklápěcí nebo sklápěcí ústrojí s automatickým provozem, u kterého jsou vybavovací spínače připojeny jako klapkové spínače nebo zabezpečovací spínače na proudové kontrolní ústrojí. Toto proudové kontrolní ústrojí uvolní automatický provoz zdvihacího vyklápěcího ústrojí teprve tehdy, pokud je na všech kontrolovaných spínačích a čidlech požadovaný stav zapojení. Proudové kontrolní ústrojí může být také vytvořeno pro kontrolu zařazení převodu vozidla. V takovém případě je předán na automatické ovládací ústrojí uvolňovací signál jen tehdy, pokud není zařazen zpětný chod. Tato kontrola však nezabrání jízdě se spuštěným ústrojím.
Ze spisu DE 92 06 606 U1 je známé vozidlo pro odvoz odpadků, u kterého je zdvihací vyklápěcí ústrojí a stupátko pro jízdu pracovníka kontrolováno polohovými čidly a ovládacím ústrojím tak, že je vyloučen vzájemný konflikt způsobený chybnou obsluhou. Zdvihací vyklápěcí ústrojí je možné spustit do pracovní polohy jen tehdy, když je stupátko odstraněno z funkční oblasti a opačně. Jízdě vozidla se spuštěným ústrojím se však ani zde nezabrání.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol odstranit tento nedostatek a zajistit nuceně ovládané nastavování zdvihacího vyklápěcího ústrojí v jízdní poloze, aniž by k tomu byly potřeba zvláštní zásahy nebo pozornost obsluhy.
Podstatu vynálezu tvoří bezpečnostní ústrojí provozu zdvihacího vyklápěcího ústrojí na vozidlech pro odvoz odpadků, v němž hydraulický obvod vozidla pro odvoz odpadků je v průběhu normálního provozu spojen s akumulátorem tlaku, jehož obsah je pohonným systémem vozidla pro odvoz odpadků a pro spuštění zdvihacího vyklápěcího ústrojí propojen přes ovládaný hydraulický systém s pracovním válcem zdvihacího vyklápěcího ústrojí pro jeho uvedení do spolehlivé výšky pro další jízdu.
-1CZ 288761 B6
Podle jednoho z výhodných provedení má bezpečnostní ústrojí elektronické ovládání pro kontrolu okamžitých provozních podmínek vozidla pro odvoz odpadků a zdvihacího vyklápěcího ústrojí.
V dalším výhodném provedení zdvihací vyklápěcí ústrojí je opatřeno polohovými čidly pro zjištění a/nebo signalizaci okamžité polohy zdvihacího vyklápěcího ústrojí.
Podle dalšího výhodného provedení je bezpečnostní ústrojí upraveno tak, že elektronické ovládání je spojeno s pohonem vozidla pro přenos povelu z pohonu vozidla a polohová čidla 10 a magnetické ventily regulačního bloku a/nebo ovládacího bloku jsou spojeny s elektronickým ovládáním pro uzavírání nebo otevírání magnetických ventilů regulačního bloku a/nebo ovládacího bloku a tím pro plnění nebo vyprazdňování akumulátoru tlaku.
Uspořádání akumulátoru tlaku v hydraulickém zařízení podle vynálezu, a to vozidla a/nebo 15 zdvihacího vyklápěcího ústrojí, má tu výhodu, že v průběhu normálního provozu je akumulátor tlaku plněn přebytečným tlakovým prostředím a jeho obsah je po odpojení hydraulického ústrojí vozidla v případě potřeby možno vést přes ovládaný hydraulický systém k poháněči jednotce zdvihacího vyklápěcího ústrojí, aby se tato jednotka přivedla do bezpečné výšky pro další jízdu.
Odpovídající provozní stav zdvihacího vyklápěcího ústrojí je kontrolován elektronickým ovládáním a podle potřeby je přes ventily akumulátor tlaku ovládacím nebo regulačním blokem plněn nebo vyprazdňován. Akumulátor tlaku má s výhodou takový naplňovací objem, který postačuje k tomu, aby bylo možné ukládací ústrojí nádoby, případně spodní podložku nádoby na zdvihacím rámu zdvihacího vyklápěcího ústrojí přemístit do bezpečné výšky. Koncový stav zdvihu je známým způsobem zabezpečen prostřednictvím zpětných ventilů v hydraulickém systému.
Podle dalšího výhodného vytvoření dostává elektronické ovládání svůj řídicí povel z pohonu a/nebo z vedlejšího pohonu vozidla ve spolupůsobení s polohovými čidly zdvihacího vyklápěcího 30 ústrojí.
Polohová čidla jsou s výhodou uspořádána na zdvihacím rámu zdvihacího vyklápěcího ústrojí a působí jako polohové hlásiče zdvihací jednotky pro ovládací jednotku. Jakmile ovládací jednotka přezkouší signály, které má k dispozici, vydá požadovaný pokyn pro magnetické ventily 35 pro otevření nebo uzavření a tím i pokyn pro plnění nebo vyprazdňování akumulátoru tlaku.
Vyprazdňování akumulátoru tlaku znamená ve smyslu vynálezu nadzdvižení zdvihacího vozíku do bezpečné jízdní polohy.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladu provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je schematicky znázorněno ústrojí podle vynálezu na částečně znázorněném vozidle pro 45 odvoz odpadků.
Na obr. 2 je znázorněn pohled zezadu na vozidlo pro odvoz odpadků se dvěma zdvihacími vyklápěcími ústrojími.
Na obr. 3 je znázorněn bokorys zdvihacího vyklápěcího ústrojí ve spuštěné poloze.
-2CZ 288761 B6
Příklad provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněna zadní část vozidla 1 pro odvoz odpadků se zdvihacím vyklápěcím ústrojím 2. Vozidlo 1 pro odvoz odpadků je opatřeno hydraulickým obvodem 3, prostřednictvím kterého je napájeno jednak nakládací ústrojí vozidla 1 a jednak zdvihací vyklápěcí ústrojí 2 tlakovým prostředím. Tlakové prostředí je dopravováno prostřednictvím čerpadla 4 z nádrže 5 k odpovídajícím poháněcím jednotkám, což jsou v normálním případě pracovní válce 6, které jsou ovládány tlakovým prostředím přes ventily. Ventily jsou vytvořeny jako elektromagnetické ventily blokové konstrukce a jsou upraveny společně vždy v jednom ovládacím bloku 2 pro zdvihací hydrauliku a v regulačním bloku 8 pro bezpečnostní ústrojí provozu podle vynálezu. Ovládací blok 7 a regulační blok 8 jsou kontrolovány a ovládány elektronickým ovládáním 9, které může být uspořádáno na straně vozidla 1 nebo zařízení.
Elektronické ovládání 9 získává signály z neznázoměného rozpoznávacího spínače provozu vozidla 1 pro odvoz odpadků o druhu provozu, například o couvání, dopředně jízdě nebo vedlejším pohonu. Prostřednictvím čidel 10, 11 je zjišťována, případně signalizována, odpovídající poloha zdvihu zdvihacího vyklápěcího ústrojí 2.
V normálním provozu dopravuje čerpadlo 4 tlakové prostředí přes ovládací blok 7 ke zdvihacímu vyklápěcímu ústrojí 2. Přebytečné tlakové prostředí, které je normálně vedeno nazpět do nádrže 5, se u uspořádání podle vynálezu vede přes regulační blok 8 do akumulátoru 12 tlaku. U znázorněného příkladu provedení je regulační blok 8 opatřen dvěma magnetickými ventily 18, 19. Magnetický ventil 19 slouží pro naplňování akumulátoru 12 tlaku a magnetický ventil 18 pro vyprazdňování, případně nadzdvihování, zdvihacího vyklápěcího ústrojí 2. Stav naplnění akumulátoru 12 tlaku je zajišťován prostřednictvím zpětného ventilu 13. Zpětný tok nadměrného tlakového prostředí do nádrže 5 je uvolněn teprve tehdy, když je akumulátor 12 tlaku naplněn.
Na obr. 2 je znázorněn pohled na vozidlo 1 pro odvoz odpadků zezadu. Pod násypným otvorem 14 jsou na koaxiálně uspořádaných výkyvných hřídelích uspořádána dvě zdvihací vyklápěcí ústrojí 2,2', která jsou prostřednictvím zdvihacích válců 15,15' nadzdvihována a prostřednictvím sklápěcích motorů 16, 16' jsou nadzdvižené nádoby sklápěny do násypného otvoru 14. Pracovní proces zdvihacích vyklápěcích ústrojí 2, 2/je elektricky ovládán prostřednictvím tlačítek 17, 17'. Prostřednictvím těchto tlačítek 17. 17' se zajišťují pohyby směrem vzhůru a dolů a nastavuje se výška pro další jízdu.
Zdvihací vyklápěcí ústrojí 2 se u znázorněného příkladu téměř dotýká země a bylo by poškozeno, kdyby vozidlo 1 pro odvoz odpadků v této poloze zdvihacího vyklápěcího ústrojí 2 uskutečnilo jízdní pohyb. Proto se v normálním případě prostřednictvím tlačítka 17 nastaví výška pro další jízdu, kterou by mělo zdvihací vyklápěcí ústrojí 2 zaujmout. Tento proces provede obsluha manuálně prostřednictvím tlačítka 17, případně 17' pro ústrojí 2_. Vozidla 1 pro odvoz odpadků jsou převážně v hydraulickém ústrojí opatřena vedlejším pohonem pro napájení integrovaných a vestavěných pracovních přístrojů. Účelně je tento vedlejší pohon automaticky odpojen tehdy, když řidič zařadí stupeň pro další jízdu, ať již je to vpřed nebo zpět. Pokud by pracovník až do této doby zdvihací vyklápěcí ústrojí 2, případně zdvihací vyklápěcí ústrojí 2'. neuvedl do výšky pro další jízdu, došlo by k poškození těchto ústrojí 2, 2\ Mimoto není pracovník po odpojení vedlejšího pohonu také již schopen přemisťovat zdvihací vyklápěcí ústrojí 2, 2' směrem vzhůru, protože hydraulické zařízení je odpojeno.
Vytvořením podle vynálezu je tento nedostatek odstraněn, tak jak je to uvedeno v dalším. Elektronické ovládání 9 obdrží při zařazení dopředného nebo zpětného stupně signál a přezkouší provozní stav zdvihacího vyklápěcího ústrojí 2, 2' prostřednictvím čidel 10, 11. Pokud nejsou čidla 10, 11 utlumena, jak je to znázorněno na obr. 3, to znamená nejsou ve vzájemném kontaktu, vydá elektronické ovládání 9 signál do regulačního bloku 8 bezpečnostního ústrojí provozu.
-3CZ 288761 B6
V regulačním bloku 8 je odpovídající magnetický ventil 18 otevřen a obsah akumulátoru 12 tlaku je veden k pracovním válcům 6 zdvihacího vyklápěcího ústrojí 2, které je tím nadzdviženo do výšky pro další jízdu. Obsah akumulátoru 12 tlaku je vyměřen tak, že postačí právě k tomu, aby přivedl zdvihací vyklápěcí ústrojí 2 do bezpečné výšky a lze jej pro každé zdvihací vyklápěcí ústrojí 2, 2'. případně pro každý případ potřeby, individuálně přizpůsobit. Je samozřejmé, že v rámci vynálezu lze uspořádat také více zdvihacích vyklápěcích ústrojí 2, 2', jak je to například znázorněno na obr. 2, přičemž je potom separátně přiřazen akumulátor 12 s odpovídajícím rozšířeným hydraulickým a přizpůsobeným ovládacím systémem. Aby se mohlo nastavení výšky pro další jízdu uskutečnit bez nebezpečí pro obsluhu, je předání obsahu akumulátoru 12 tlaku 10 zpožďováno prostřednictvím tlakového omezovacího ventilu 21. čímž se zajistí, že odpovídající zdvihací vyklápěcí ústrojí 2, 2' bude nadzdvihováno s předem nastavitelnou, případně s předem stanovenou, rychlostí.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    20 1. Bezpečnostní ústrojí provozu zdvihacího vyklápěcího ústrojí na vozidlech pro odvoz odpadků, vyznačující se tím, že hydraulický obvod (3) vozidla (1) pro odvoz odpadků je v průběhu normálního provozu spojen s akumulátorem (12) tlaku, jehož obsah je pohonným systémem vozidla (1) pro odvoz odpadků a pro spuštění zdvihacího vyklápěcího ústrojí (2) propojen přes ovládaný hydraulický systém s pracovním válcem (6) zdvihacího vyklápěcího 25 ústrojí (2) pro jeho uvedení do spolehlivé výšky pro další jízdu.
  2. 2. Bezpečnostní ústrojí podle nároku 1, vyznačující se tím, že má elektronické ovládání (9) pro kontrolu okamžitých provozních podmínek vozidla (1) pro odvoz odpadků a zdvihacího vyklápěcího ústrojí (2).
  3. 3. Bezpečnostní ústrojí podle některého z nároků 1 nebo 2, v y z n a č u j í c í se t í m , že zdvihací vyklápěcí ústrojí (2) je opatřeno polohovými čidly (10, 11) pro zjištění a/nebo signalizaci okamžité polohy zdvihacího vyklápěcího ústrojí (2).
    35 4. Bezpečnostní ústrojí podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že elektronické ovládání (9) je spojeno s pohonem vozidla (1) pro přenos povelu z pohonu vozidla a polohová čidla (10, 11) a magnetické ventily (18, 19) regulačního bloku (8) a/nebo ovládacího bloku (7) jsou spojeny s elektronickým ovládáním (9) pro uzavírání nebo otevírání magnetických ventilů (18, 19) regulačního bloku (8) a/nebo ovládacího bloku (7) a tím pro plnění nebo vyprazdňování 40 akumulátoru (12) tlaku.
CZ19962073A 1994-01-13 1995-01-10 Bezpečnostní ústrojí CZ288761B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4400750A DE4400750C1 (de) 1994-01-13 1994-01-13 Fahrbetriebssicherung für Hubkippvorrichtungen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ207396A3 CZ207396A3 (en) 1997-02-12
CZ288761B6 true CZ288761B6 (cs) 2001-08-15

Family

ID=6507807

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19962073A CZ288761B6 (cs) 1994-01-13 1995-01-10 Bezpečnostní ústrojí

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0734347B1 (cs)
AT (1) ATE152997T1 (cs)
CZ (1) CZ288761B6 (cs)
DE (2) DE4400750C1 (cs)
PL (1) PL176253B1 (cs)
RU (1) RU2131838C1 (cs)
WO (1) WO1995019307A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL1001680C2 (en) * 1995-11-17 1996-10-08 Geesink Bv Refuse-collecting vehicle - has safety device detecting protrusion of loading mechanism or dust bin in it
CN104909099B (zh) * 2015-06-30 2017-03-15 长治清华机械厂 可卸式垃圾车车厢支撑装置

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3910660A1 (de) * 1989-04-03 1990-10-04 Zoeller Kipper Sicherheitsschaltanordnung fuer hubkipp- oder kippvorrichtungen
DE4121720C2 (de) * 1991-07-01 1995-05-04 Friedrichwilhelm Schmaedeke Entsorgungsfahrzeug mit Rückfahrsicherung und Geschwindigkeitsbegrenzung
DE9206606U1 (de) * 1992-05-15 1992-07-23 Zöller-Kipper GmbH, 6500 Mainz Trittbrett für Müllfahrzeuge
DE9400484U1 (de) * 1994-01-13 1994-03-10 Zöller-Kipper GmbH, 55130 Mainz Fahrbetriebssicherung für Hubkippvorrichtungen

Also Published As

Publication number Publication date
PL176253B1 (pl) 1999-05-31
EP0734347B1 (de) 1997-05-14
RU2131838C1 (ru) 1999-06-20
CZ207396A3 (en) 1997-02-12
EP0734347A1 (de) 1996-10-02
PL315545A1 (en) 1996-11-12
DE4400750C1 (de) 1995-02-16
DE59500240D1 (de) 1997-06-19
WO1995019307A1 (de) 1995-07-20
ATE152997T1 (de) 1997-05-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1259959A (en) Device for emptying containers, especially garbage containers
US3910434A (en) Mechanically actuated side loading arrangement for a vehicle body
CZ149790A3 (en) Safety switching device for lifting gear with tilting or a tipping gear
US4566840A (en) Mechanism for dumping a container into a refuse collection vehicle
US4305693A (en) Hoisting/tipping or tipping device for emptying containers
EP0577540A1 (en) Truck for the collection of garbage and refuse
ES2056668T3 (es) Vehiculo colector de basura con un dispositivo elevador basculante para alojar y vaciar cubos de basura en un agujero de vertido.
US5064333A (en) Apparatus for emptying containers, particularly refuse containers
CZ282941B6 (cs) Vozidlo pro odvoz odpadků
CZ288761B6 (cs) Bezpečnostní ústrojí
US5322407A (en) Equipment for emptying containers
EP0092134A2 (en) Mechanism for dumping a container into a refuse collection vehicle
CN110615215B (zh) 地埋式垃圾压缩设备及垃圾压缩方法
EP0728684A1 (en) A refuse-collection motor vehicle with lateral pick-up means
GB2128578A (en) Refuse collection vehicle
US3767074A (en) Trash removal system
US1922851A (en) Self-loading dump-body
US20240375861A1 (en) Lifting device
US20240375862A1 (en) Kickbar assembly
EP1342677A1 (de) Abfallsammelfahrzeug
EP1201568A1 (en) Protected device for emptying refuse bins in a collecting container
JPH0454962Y2 (cs)
JP2022149970A (ja) 塵芥収集車
JPH0340801Y2 (cs)
CZ291937B6 (cs) Zařízení na vyprazdňování nádob na odpadky do sběrné nádrže

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030110