CZ286824B6 - Zařízení pro vřetenové předení nebo skaní - Google Patents

Zařízení pro vřetenové předení nebo skaní Download PDF

Info

Publication number
CZ286824B6
CZ286824B6 CZ19981552A CZ155298A CZ286824B6 CZ 286824 B6 CZ286824 B6 CZ 286824B6 CZ 19981552 A CZ19981552 A CZ 19981552A CZ 155298 A CZ155298 A CZ 155298A CZ 286824 B6 CZ286824 B6 CZ 286824B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
yarn
guide
balloon
drive
restrictor
Prior art date
Application number
CZ19981552A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ155298A3 (cs
Inventor
Stanislav Ing. Dídek
Václav Ing. Kubový
Alois Ing. Stejskal
Petr Blažek
Original Assignee
Výzkumný Ústav Bavlnářský A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný Ústav Bavlnářský A. S. filed Critical Výzkumný Ústav Bavlnářský A. S.
Priority to CZ19981552A priority Critical patent/CZ286824B6/cs
Priority to EP99109698A priority patent/EP0959158A1/de
Publication of CZ155298A3 publication Critical patent/CZ155298A3/cs
Publication of CZ286824B6 publication Critical patent/CZ286824B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H1/00Spinning or twisting machines in which the product is wound-up continuously
    • D01H1/06Spinning or twisting machines in which the product is wound-up continuously cap type

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Guides For Winding Or Rewinding, Or Guides For Filamentary Materials (AREA)

Abstract

Zařízení pro vřetenové předení nebo skaní zahrnuje vřeteno (8) pro dutinku (13) opatřené pohonem (10), balonový omezovač (9), který obklopuje vřeteno (8), má vnitřní vodicí povrch (19) pro styk s přízí a pohon (16) pro stejný smysl rotace jako vřeteno (8), a omezovací stěnu (26), která nehybně obklopuje spodní konec balonového omezovače (9). Balonový omezovač (9), jemuž je přiřazen pohon (10) s programovým vypínáním, má na svém vodicím povrchu (19) v oblasti spodní části balonového omezovače (9) alespoň jeden přízový vodič (34) otevřený proti smyslu rotace balonového omezovače (9) pro zachycení příze po vypnutí pohonu (10) balonového omezovače (9) a pro jeho unášení přízí, navíjenou na dutinku (13).ŕ

Description

Dosavadní stav techniky
Výše uvedené zařízení je známo z WO 97/32065. Na vodicím povrchu balonového omezovače se nachází obvodové náběhové místo pro přechod příze z tohoto náběhového místa přímo na dutinku, přičemž příze působením odstředivé síly zaujímá tvar rotující otevřené smyčky, která se radiálně omezuje nehybnou omezovači stěnou, na kterou přibližně v radiálním směru naráží. Radiální vzdálenost vratného ohybu rotující otevřené smyčky od osy vřetena je vždy větší, než radiální vzdálenost obvodového náběhového místa vodícího povrchu, ze kterého se příze do rotující otevřené smyčky rozpíná. Toto řešení umožňuje zvýšit rychlost předení charakterizovanou otáčkami vřetena až nad hodnotu 40 000 min'1. Při kontaktech příze s omezovači stěnou však taková rychlost předení vede k vzniku vysokých teplot, které mohou poškodit přízi, a to zejména tehdy, když příze obsahuje termoplastická vlákna s relativně nízkým bodem tavení. Pokud by byla použita vyšší rychlost předení tj. až nad hodnotu otáček vřetena 50 000 ot.min'1, což je jinak fyzikálně možné, byly by tyto teploty škodlivé téměř pro všechny příze. Určitou nevýhodou uvedeného zařízení je také jeho energetická náročnost vyplývající z použití dvou na zdroj energie připojených pohonů a sice jednoho pro vřeteno a jednoho pro balonový omezovač.
Z DE-PS 3 400 327 je známo zařízení, které rovněž umožňuje, alespoň podle údajů v tomto dokumentu uvedených, vysokou provozní rychlost vřeten. Balonový omezovač je zde tvořen otočně uloženým zvonkem, kterýje unášen přízí navíjenou na dutinku. Při provozu vytváří příze, vystupující z průtahového ústrojí a vyvedená ze zvonku radiálním vodicím otvorem na plášť zvonku, na tomto plášti šroubovicový ovin, ze kterého se příze kontinuálně odtahuje a přes spodní okraj zvonku se navíjí na dutinku. Proměnná navíjecí rychlost v průběhu předení se vyrovnává velikostí šroubovicového ovinu a jeho stoupáním. Zvonek je ale třeba na začátku předení roztočit na provozní otáčky, které jsou o navíjecí otáčky nižší než otáčky vřetena. K roztočení zvonku se používá pohonu elektromotoru, který je po roztočení odpojen od příkonu a nebo použit k brzdění zvonku v některých fázích procesu předení.
U jiného zařízení podle US 4 862 687 vstupuje příze axiálně do dutiny zvonku, potom z něho vystupuje radiálním vodicím otvorem ven a pak zase vstupuje druhým radiálním vodicím otvorem zpět, načež je vedena podél vnitřní stěny zvonku a přes drátěný přízový vodič, umístěný v oblasti spodní části zvonku, navíjena na dutinku. V průběhu navíjení se proměnné napětí příze vyrovnává odpovídající polohou místa lomu příze přes příčku přízového vodiče, která je orientována šikmo k ose vřetena.
Na zařízeních podle DE-PS 3 400 327 a US 4 862 687 vzniká mezi přízí a zvonkovými částmi, se kterými příze přichází do kontaktu, značné tření, zejména při průchodu příze radiálními vodícími otvory, které je určitým omezením pro dosažení vysokých výrobních rychlostí při zpracování některých druhů přízí. Uvedené nedostatky jsou zřejmě důvodem, proč o těchto zařízeních nejsou dosud obecné informace o provozním využití.
-1 CZ 286824 B6
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je vytvořit zařízení úvodem zmíněného druhu a provedení (WO 97/32065) tak, aby byla umožněna provozně spolehlivá výroby v podstatě všech druhů přízí při extrémně vysokých výrobních rychlostech a při nižší energetické náročnosti.
Tento úkol je podle vynálezu vyřešen tím, že balonový omezovač, jemuž je přiřazen pohon s programovým vypínáním, má na svém vodicím povrchu, v oblasti spodní části balonového omezovače, alespoň jeden přízový vodič otevřený proti smyslu rotace balonového omezovače pro zachycení příze po vypnutí pohonu balonového omezovače a jeho unášení touto přízí, navíjenou na dutinku.
Po spuštění spřádacího místa, při zapřádacím procesu, vytváří příze na spodní části aktivně poháněného balonového omezovače rotující otevřenou smyčku, ze které se příze odtahuje a navíjí na dutinku. Po navinutí příze na dutinku se programově vypne aktivní pohon balonového omezovače, čímž dojde v důsledku působení pasivních odporů k poklesu rychlosti balonového omezovače do té míry, že jeho pohon přebírá sama, stále stejnou rychlostí na dutinku navíjená příze, zachycená v dosud nečinném přízovém vodiči umístěném na vodicím povrchu balonového omezovače.
Přízový vodič otevřený proti smyslu rotace balonového omezovače a umístěný v oblasti jeho spodní části, zajišťuje spolehlivé zachycení příze po programovém vypnutí balonového omezovače, přičemž nebrání pohybu příze po jeho vodicím povrchu při aktivním pohonu balonového omezovače.
Přízový vodič je umístěn na vodicím povrchu uvnitř balonového omezovače nebo alternativně na čelní ploše spodního konce balonového omezovače, popř. na přechodu vodícího povrchu do čelní plochy spodního konce balonového omezovače.
Podle výhodného provedení je přízový vodič tvořen tvarovou vodicí stěnou, která přechází proti smyslu rotace balonového omezovače z jeho vodícího povrchu do volného konce, a dnem vybrání provedeného pod vodicí stěnou, přičemž přechod tohoto dna do vodícího povrchu na čelní stěně balonového omezovače a volný konec vodicí stěny vymezují vstup do přízového vodiče.
Podle výhodného provedení vodicí stěny je na její vnější hraně proveden vodicí žlábek pro přízi, přičemž přechody vnější hrany vodicí stěny do vodícího žlábku a přechod vnější hrany do vnitřní hrany vodicí stěny jsou účelně zaobleny.
Důležité je, aby k vypnutí pohonu balonového omezovače došlo až po navinutí příze na dutinku. Okamžik vypnutí pohonu musí proto být optimální jednak z hlediska spolehlivosti zapřádacího procesu a jednak pro zajištění časově minimálního kontaktu příze s omezovači stěnou pro vyloučení nežádoucího nadměrného zahřívání příze. Pro indikaci optimálního množství návinu příze na dutince, které je signálem pro vypnutí pohonu balonového omezovače, lze využít známé techniky zapojení snímačů.
Minimální namáhání, kterému je příze vystavena v úseku mezi zákrutovou brzdou a dutinkou umožňuje vypřádat extrémně vysokou výrobní rychlostí jakostní příze prstencového typu a vyrábět jakostní skané příze. Omezovači stěna zajišťuje spolehlivost zapřádacího procesu a tím i plynulý průběh předení. Přínosem je i energetická úspora, protože elektromotorický pohon balonového omezovače je aktivní pouze při zapřádacím procesu.
-2CZ 286824 B6
Přehled obrázků na výkresech
Příkladná provedení zařízení pro vřetenové předení nebo skaní podle vynálezu jsou schematicky znázorněna na přiložených výkresech, kde značí:
obr. 1 boční pohled na spřádací místo v částečném axiálním řezu, obr. 2 detail A z obr. 1 - ve zvětšeném měřítku, přičemž je ukázán provozní stav na zařízení při zapřádacím procesu, obr. 3 detail A z obr. 1 - ve zvětšeném měřítku, přičemž je ukázán provozní stav na zařízení při spřádacím procesu a zároveň alternativní provedení přízového vodiče, a obr. 4 řez podle čáry IV-IV na obr. 3.
Příklady provedení vynálezu
Podle obr. 1 a 2 je zařízení podle vynálezu, resp. spřádací místo, uspořádáno na rámu J neznázoměného vřetenového spřádacího stroje. Jeho podstatné části tvoří přiváděči ústrojí 2 vlákenného útvaru 3 a krutné a navíjecí ústrojí 4 s předřazenou zákrutovou brzdou 5. Přiváděči ústrojí 2 je tvořeno obvyklým, částečně znázorněným průtahovým ústrojím 6 s výstupními válečky 7.
Průtahové ústrojí 6 je běžného provedení, takže není blíže popisováno. Jeho účelem je, aby zpracovalo předkládaný vlákenný pramen nebo přást tak, aby na výstupu z průtahového ústrojí 6 byl k dispozici vlákenný útvar 3 ve formě vlákenné stužky, jejíž délková hmotnost odpovídá délkové hmotnosti vypřádané příze.
Zákrutová brzda 5 je vytvořena na povrchu jednoho z výstupních válečků 7 průtahového ústrojí 6 v oblasti jejich stisku. Toto uspořádání zákrutové brzdy umožňuje, aby vytvářená příze P vystupovala z průtahového ústrojí 6 bez obvyklého přízového vodiče přímo do krutného a navíjecího ústrojí 4.
Krutné a navíjecí ústrojí 4 zahrnuje vřeteno 8, které je obklopeno balonovým omezovačem 9. Pohon 10 vřetena 8 zajišťuje elektromotor uložený na vřetenové lavici 11 spřádacího stroje, která je součástí známého neznázoměného ústrojí pro vyvození programového vertikálního pohybu vřetena 8 ve smyslu dvojité šipky 12. Vřeteno lze alternativně pohánět i jiným obvyklým hnacím prostředkem, například řemínkovým předvodem.
Na vřetenu 8 je nasazena dutinka 13 pro návin 14. Program pohybu vřetenové lavice 11 ve smyslu dvojité šipky 12 je určen volbou typu návinu 14. Při alternativním neznázoměném kinematicky obráceném uspořádání vřetena 8 a balonového omezovače 9 je vřeteno 8 uchyceno na rámu 1 nehybně, zatímco balonový omezovač 9 vykazuje programový vertikální pohyb podél vřetena 8.
Balonový omezovač 9, který je vytvořen jako duté rotační těleso, v příkladném provedení zvonkového tvaru, je svým vstupním hrdlem 15 otočně uložen v neznázoměných aerostatických nebo valivých ložiskách elektromotoru, který tvoří pohon 16 balonového omezovače 9, uchycený na rámu 1. Smysl rotace balonového omezovače 9 ve směru šipky 17 je shodný se smyslem rotace vřetena 8 ve směru šipky 18. Balonový omezovač 9 má vnitřní vodicí povrch 19 pro styk s přízí P, vymezený vstupním okrajem 20 a výstupním okrajem 21 pro přízi P. Vodicí povrch 19 je ta část vnitřního povrchu dutiny balonového omezovače 9, na které je příze P při jeho rotaci
-3CZ 286824 B6 vystavena účinku odstředivé síly a která tuto přízi unáší. Výstupní okraj 21 je vymezen na vodicím povrchu 19 v jeho největším průměru, kde ještě dochází kjeho styku s přízí. Pro účel vynálezu jsou vhodné i jiné tvary vodícího povrchu 19. Například je vodicí povrch 19 ve střední části tvarován do válcové plochy, ze které se rozšiřuje kuželovou plochou do výstupního okraje 21.
Balonový omezovač 9 je s výhodou proveden jako tenkostěnné duté těleso z lehké kovové slitiny nebo z vhodné umělé hmoty. Je žádoucí, aby vodicí povrch 19 měl povrstvení vhodného materiálu pro zajištění žádoucího nízkého tření vůči přízi a vysoké odolnosti proti opotřebení.
Na vodicím povrchu 19 je vymezeno obvodové náběhové místo 22 pro přechod příze P z vodícího povrchu 19 do rotující otevřené smyčky 23 vytvářené odstředivou silou, jak bude ještě v dalším vysvětleno. Obvodové náběhové místo 22 je v případě přímkové plochy vodícího povrchu 19 nejmenším průměrem vodícího povrchu 19 a v případě členitého tvaru vodícího povrchu 19, je posledním nejmenším průměrem tohoto vodícího povrchu 19, ve smyslu pohybu příze P balonovým omezovačem 9.
Spodní část 24 balonového omezovače 9 je obklopena v radiálním odstupu prvním prstencem 25, který je nehybně umístěn na rámu 1 a opatřen vnitřní omezovači stěnou 26, která se směrem ke spodnímu okraji prvního prstence 25 kuželovité rozšiřuje /obr. 1,2/. Omezovači stěna 26 přechází ve směru k vrchnímu konci prvního prstence 25 do válcové stěny 27. K balonovému omezovači 9 je axiálně přisazen druhý prstenec 28 s vodicí hranou 29 pro přízi P, který je rovněž upevněn na rámu L Vodicí hrana 29 vymezuje s čelní plochou 30 na spodní části 24 balonového omezovače 9 štěrbinu 31, která směřuje proti omezovači stěně 26. Jejím účelem je radiální omezení rotující otevřené smyčky 23. vedené štěrbinou 31. Omezovači stěna 26 a vnější stěna 32 druhého prstence 28 vymezují odváděči kanál 33 nečistot.
Na vodicím povrchu 19, uvnitř balonového omezovače 9 a v oblasti jeho spodní části 24, je umístěn alespoň jeden přízový vodič 34 otevřený proti směru rotace balonového omezovače 9 ve smyslu šipky 17 /obr. 1,2/.
Přízový vodič 34 (obr. 2) je tvořen jednak tvarovou vodicí stěnou 35, která přechází proti smyslu rotace balonového omezovače 9, znázorněného šipkou 17, z jeho vodícího povrchu 19 do volného konce 36, a jednak neznázoměným dnem vybrání, provedeným pod vodicí stěnou 35. Neznázoměný přechod dna do vodícího povrchu 19 balonového omezovače 9 a volný konec 36 vodicí stěny 35 vymezují vstup do přízového vodiče 34.
Na obr. 3, 4 je znázorněno alternativní provedení přízového vodiče 34 na čelní ploše 30 spodní části 24 balonového omezovače 9. Tvarová vodicí stěna 35 vybíhá do volného konce 36 z vodícího povrchu 19 čelní plochy 30. Přechod 37 dna 38 vybrání pod vodicí stěnou 35 do vodícího povrchu 19 čelní plochy 30 a volný konec 36 vodicí stěny 35 vymezují vstup do přízového vodiče 34. Na vnější hraně 39 vodicí stěny 35 (obr. 4) je vytvořen vodicí žlábek 40 pro přízi P, přičemž přechody vnější hrany 39 vodicí stěny 35 do vodícího žlábku 40 a přechod vnější hrany 39 do vnitřní hrany 41 vodicí stěny 35 jsou pro snadný pohyb příze účelně zaobleny.
Pro účel vynálezu jsou reálná i jiná provedení přízového vodiče 34, která splňují podmínku, že přízový vodič, otevřený proti smyslu rotace balonového omezovače 9, na jedné straně nebrání přízi v pohybu po vodicím povrchu 19 při jeho aktivním pohonu a na druhé straně umožňuje zachycení příze po odpojení pohonu 16 balonového omezovače 9. Například může být volný konec 36 vodicí stěny 35 nepatrně od dna 38 vyhnut.
Rovněž je reálné neznázoměné provedení přízového vodiče 34 na zaobleném přechodu vodícího povrchu 19 do čelní plochy 30. V tomto případě je nutné, aby dno vybrání pod vodicí stěnou
-4CZ 286824 B6 předcházelo do vodícího povrchu balonového omezovače plynule, čímž se zajistí klidný pohyb příze v rotující otevřené smyčce 23 při jejím pohybu přes oblast přízového vodiče.
Principem programového vypínání pohonu 16 balonového omezovače 9 je, že k odpojení pohonu od zdroje napětí dochází vždy po navinutí příze na dutinku. Z DE-PS 34 00 327 je již známo vypínat pohon zvonku po jeho motorickém rozběhu. Pro řešení podle vynálezu je však žádoucí, aby rozběh balonového omezovače 9 byl časově minimální pro vytvoření dostatečného návinu příze na dutince, který je signálem pro odpojení pohonu 16. Pro zajištění tohoto požadavku jsou vhodná některá řešení.
Příze P se začíná navíjet na dutinku 13 po kontaktu rotující otevřené smyčky 23 s omezovači stěnou 26, který vyvolává zpožďování rotace rotující otevřené smyčky 23 za rotací vřetena 8. Tento kontakt je proto indikován snímačem, jehož výstupní signál pohon 16 balonového omezovače 9 vypíná. Snímač, založený například na kapacitním principu je umístěn pod povrchem omezovači stěny 26. Podobně lze signál pro odpojení balonového omezovače 9 od pohonu 16 získat vhodným fotoelektrickým snímačem uspořádaným v oblasti paty dutinky 13, který indikuje navinutí příslušného počtu ovinů příze na dutinku 13. Z hlediska pořizovacích nákladů je však k danému účelu dostačující například odvodit signál pro vypnutí pohonu 16 od okamžiku dosažení plného chodu průtahového ústrojí 6 s určitou časovou konstantou, která například odpovídá době pro navinutí předem dané délky příze dané jemnosti na dutinku 13. Například při předení příze jemnosti 10 tex. při rychlosti vřeten 48 000 ot.min'1 a výrobní rychlosti 48 m.min'1 činí taková časová konstanta 1,25 sekundy. Spřádací místo je proto opatřeno snímačem rychlosti výstupního válečku 7 průtahového ústrojí 2. Jakmile snímač zaregistruje, že hodnota rychlosti výstupních válečků 7 je totožná s nastavenou hodnotou odpovídající jmenovité výrobní rychlosti příze, odstartuje odpočítávání času časové konstanty nastavené pro daný výpřed, po jejímž uplynutí je vyslán signál k odpojení pohonu. Odpovídající schéma zapojení snímačů na pohon 16 nejsou znázorněna ani blíže specifikována, protože se jedná o známá, pro odborníka z oboru zřejmá technická opatření.
Spřádací místo podle obr. 1, 2 pracuje následovně:
Neznázoměná zapřádací příze, která je uchycena na dutince 13 a prochází dutinou balonového omezovače 9, se zavleče, například ručně mezi výstupní válečky 7, načež se programově zapíná pohon 10 balonového omezovače 9, vřetena 8 a průtahového ústrojí 6. Vlákenný útvar 3 se bezprostředně za zákrutovou brzdou 5 zpevňuje zákruty, vytvářenými jednak otáčkami vřetena 8 a jednak přídavnými zákruty, které vznikají otáčkami balonového omezovače 9, po jehož pracovním povrchu 19 se příze jím unášená pohybuje. Důsledkem poměru otáček vřetena 8 a balonového omezovače 9 je zvýšení zákrutu příze v jejím úseku mezi zákrutovou brzdou 5 a výstupním okrajem 20 vodícího povrchu 19.
Za obvodovým náběhovým místem 22 vodícího povrchu 19 balonového omezovače 9 se rotující příze účinkem rovnováhy mezi odstředivou silou, vyvolávanou hmotností příze, reakční třecí silou při pohybu příze po vodicím povrchu 19 a reakcí síly v přízi, uchycené na dutince 13, rozpíná do rotující otevřené smyčky 23, která se s vřetenem 8 pohybuje sousměmě, přičemž mezi přízí a vodicím povrchem 19, při dané vyšší rychlosti balonového omezovače 9 vůči vřetenu 8, vzniká radiální prokluz, kterým se vyrovnává rozdíl otáček mezi přízí a vodicím povrchem 19.
Za výstupním povrchem 21 balonového omezovače 9 začíná rotující otevřená smyčka 23 radiálně vstupovat do prostoru. V této fázi se ještě příze na dutinku 13 nenavíjí. Jakmile se však rotující otevřená smyčka 23 rozepne až k omezovači stěně 26, začíná se na ní vytvářet vratný ohyb 42 (obr. 2). Působení třecí síly mezi omezovači stěnou 26 a přízí vyvolává zpožďování rotující otevřené smyčky 23 za rotací vřetena 8, při kterém se příze začíná na dutinku 13 navíjet. V této fázi navíjení příze na dutinku 13 se vypíná pohon 10 balonového omezovače 9. Po vypnutí pohonu 10 klesají působením ventilace a dalších pasivních odporů, např. v ložiskovém uložení,
-5CZ 286824 B6 otáčky balonového omezovače 9, takže kruhová frekvence příze P se začíná postupně přibližovat kruhové frekvenci balonového omezovače 9, jinými slovy, příze unášená vřetenem 8 dohání frekvenčně se zpomalující balonový omezovač 9. Tento proces lze účelně zkrátit například časově omezeným zpomalováním rotace balonového omezovače 9, které se vyvolá krátkým zapojením pohonu 16 na zpětný chod. Přízový vodič 34. který byl do vypnutí pohonu 10 míjen, se nyní stává záchytným místem pro uvolněnou rotující přízi. Zpomalením rotace balonového omezovače 9 se spotřebovává zásoba příze v rotující otevřené smyčce 23 navíjením na dutinku 13, načež přebírá příze funkci unášení balonového omezovače 9 (obr. 3, 4). Spřádací proces nyní probíhá plynule. Regulace napětí příze při navíjení na různé průměry návinu 14 na dutince 13, zejména při vytváření kuželových vrstev návinu probíhá nadále automaticky. Příze při urychlení balonového omezovače 9, které je důsledkem okamžitého nárůstu jejího napětí při navíjení na větší průměr návinu 14, se při následujícím navíjení na menší průměr návinu v přízovém vodiči 34 uvolňuje a snaží se vytvářet vyrovnávající otevřenou smyčku, samozřejmě menší než je rotující otevřená smyčka 23 při zapřádajícím procesu. Popřípadě se příze z přízového vodiče 34 uvolňuje a zachycuje v dalším na vodicím povrchu 19 umístěném přízovém vodiči 34· Z tohoto důvodu, ale i z důvodu technických, jako je vyvážení hmoty balonového omezovače 9, je výhodné použití více přízových vodičů 34 symetricky uspořádaných na obvodě vodícího povrchu 19. Je reálné zařadit v průběhu spřádacího procesu proti pohybu balonového omezovače 9, v mezích nízkého napěťového zatížení příze, stálý odpor zajišťovaný známými magnetickými nebo jinými prostředky, který zmíněné uvolňování příze okamžitě vyrovnává, aniž by došlo k jejímu vysmeknutí z přízového vodiče 34. Obr. 4 znázorňuje silnou čarou průběh navíjení příze P na menší a slabou čarou na větší průměr návinu 14, která je zachycena ve vodicím žlábku 40 přízového vodiče 34, uspořádaného na čelní ploše 30 spodního konce 24 balonového omezovače 9.
Z uvedeného je zřejmé, že uspořádání alespoň jednoho přízového vodiče 34 na balonovém omezovači 9 vyřešilo optimálně pohon balonového omezovače 9 a účinnou regulaci napětí příze v průběhu navíjení na dutinku 13.
Obdobně, jak bylo popisováno zapředení příze na začátku spřádacího procesu, se postupuje i při přetrhu příze, požadavku opakovaného zapředení příslušného spřádacího místa a při přerušení spřádacího procesu, například při výměně plných dutinek. V tomto posledním případě je zapřádací příze již zajištěna v průtahovém ústrojí 6. Pokud jsou instalovány individuální elektromotory pro pohon balonových omezovačů 9, lze je samostatně zapojit do činnosti a po zapřádacím procesu opět vypnout.
Výhodnou, avšak nikoli nevyhnutelnou součástí spřádacího místa je druhý prstenec 28 s vodicí hranou 29, která zajišťuje vedení příze P při navíjení na dutinku 13 a vymezuje spolu s protilehlou čelní plochou 30 spodního konce 24 balonového omezovače 9 štěrbinu 31. která usměrňuje rotující otevřenou smyčku 23 na omezovači stěnu 26 (obr. 2, 3). Současně tvoří vodicí hrana 29 a čelní plocha 30 první odstředivý ventilátor, který vyrábí intenzivní vzduchový proud, znázorněný šipkou 43, který směřuje radiálně od dutinky 13 štěrbinou 31 proti omezovači stěně 26, která ho usměrňuje do odváděcího kanálu 33. Tento první vzduchový proud jednak účinně chladí spodní část 24 balonového omezovače 9, omezovači stěnu 26 a přízi, která je s těmito součástmi v třecím styku a jednak odvádí během předení uvolňované nečistoty z příze do odváděcího kanálu 33. Důležitou výhodou je i silový účinek odstředivé a pneumatické síly na vznik rotující otevřené smyčky 23. který je zárukou spolehlivého zapředení příze.
Pro zvýšení chladicího a čisticího účinku se s výhodou využívá druhého odstředivého ventilátoru, který je tvořen válcovou stěnou 27 a protilehlou částí pláště 44 balonového omezovače 9. Při provozu vytváří druhý odstředivý ventilátor druhý vzduchový proud znázorněný šipkou 45, který směřuje do odváděcího kanálu 33.
-6CZ 286824 B6
Je reálné, aby prostředek pro rozbíhání balonového omezovače 9 byl součástí jednoduché objížděcí automatické jednotky. Takové automatické jednotky lze například instalovat na určité úseky spřádacího stroje s určitým počtem spřádacích míst. V tomto případě nemají balonové omezovače individuální pohon. Individuální pohon balonových omezovačů lze též nahradit centrální hnací transmisí, která se po hromadném zapřádacím procesu vyřadí z funkce například přemístěním napínací kladky hnacího řemene a následným odpojením centrálního hnacího elektromotoru od přívodu energie.
V případě centrálního pohonu balonového omezovače je reálné, aby obsluha stroje byla vybavena roztáčecí jednotkou balonového omezovače pro zapředení příze na kterémkoliv spřádacím místě již popisovaným postupem, tj. pro roztočení balonového omezovače při zapřádacím procesu. Pochopitelně, že po dobu úkonů spojených například s likvidací přetrhů příze je vřeteno v klidu a uvádí se do rotace až bezprostředně před dosažením potřebné úrovně otáček balonového omezovače. Vřeteno lze brzdit mechanicky nebo mechanicky dočasně odpojit od pohonu.
Důležitým faktorem je i zastavení spřádacího stroje po navinutí dutinek tak, aby bylo možné provést výměnu plných dutinek za prázdné, přičemž příze u plných dutinek tvoří zapřádací přízi pro prázdné dutinky. Je nutné, aby příze byla do zastavení vřeten udržována v kontaktu s přízovým vodičem 34 balonového omezovače 9. Pro zamezení přetrhů je třeba zároveň s odpojením vřetena 8 od pohonu 10 a zavedením jeho řízeného brzdění, zajistit odpovídající řízené brzdění balonového omezovače 9.
Znázorněné krutné a navíjecí ústrojí 4 je vhodné i pro proces skaní přízí. V tomto případě je přiváděči ústrojí 2 tvořeno podávacími válečky, kterým je předřazena cívečnice s předlohovými cívkami.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro vřetenové předení nebo skaní, zahrnující vřeteno pro dutinku opatřené pohonem, balonový omezovač, který obklopuje vřeteno, má vnitřní vodicí povrch pro styk s přízí a pohon pro stejný smysl rotace jako vřeteno a omezovači stěnu, která v radiálním odstupu nehybně obklopuje spodní část balonového omezovače pro radiální omezení rotující otevřené smyčky, ve které přechází příze při aktivním pohonu balonového omezovače z jeho vodícího povrchu přímo na dutinku, vyznačující se tím, že balonový omezovač (9), jemuž je přiřazen pohon (10) s programovým vypínáním, má na svém vodicím povrchu (19), v oblasti spodní části (24) balonového omezovače (9), alespoň jeden přízový vodič (34) otevřený proti smyslu rotace balonového omezovače (9) pro zachycení příze po vypnutí pohonu (10) balonového omezovače (9) a jeho unášení přízí, navíjenou na dutinku (13).
    -7CZ 286824 B6
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že přízový vodič (34) je umístěn na vodicím povrchu (19) uvnitř balonového omezovače (9).
  3. 3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že přízový vodič (34) je umístěn na vodicím povrchu (19) a na přechodu mezi vnitřkem balonového omezovače (9) a čelní plochou (30) spodní části (24) balonového omezovače (9).
  4. 4. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že přízový vodič (34) je umístěn na čelní ploše (30) spodní části (24) balonového omezovače (9).
  5. 5. Zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že přízový vodič (34) je tvořen tvarovou vodicí stěnou (35), která přechází proti smyslu rotace balonového omezovače (9) z jeho vodícího povrchu (19) do volného konce (36), a dnem (38) vybrání provedeného pod vodicí stěnou (35), přičemž přechod (37) dna (38) do vodícího povrchu (19) na čelní ploše (30) spodní části (24) balonového omezovače (9) a volný konec (36) vodicí stěny (35) vymezují vstup do přízového vodiče (34).
  6. 6. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že na vnější hraně (39) vodicí stěny (35) je proveden vodicí žlábek (40) pro přízi (P).
  7. 7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že přechody vnější hrany (39) vodicí stěny (35) do vodícího žlábku (40) a přechod vnější hrany (39) do vnitřní hrany (41) vodicí stěny (35) jsou zaobleny.
CZ19981552A 1998-05-20 1998-05-20 Zařízení pro vřetenové předení nebo skaní CZ286824B6 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19981552A CZ286824B6 (cs) 1998-05-20 1998-05-20 Zařízení pro vřetenové předení nebo skaní
EP99109698A EP0959158A1 (de) 1998-05-20 1999-05-17 Spindel-Spinnvorrichtung

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19981552A CZ286824B6 (cs) 1998-05-20 1998-05-20 Zařízení pro vřetenové předení nebo skaní

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ155298A3 CZ155298A3 (cs) 2000-05-17
CZ286824B6 true CZ286824B6 (cs) 2000-07-12

Family

ID=5463452

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19981552A CZ286824B6 (cs) 1998-05-20 1998-05-20 Zařízení pro vřetenové předení nebo skaní

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP0959158A1 (cs)
CZ (1) CZ286824B6 (cs)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ303529B6 (cs) * 2009-12-23 2012-11-14 Technická univerzita v Liberci Zpusob a zarízení pro vretenové predení nebo skaní
CZ307855B6 (cs) * 2018-01-31 2019-06-26 Rieter Cz S.R.O. Vodič příze pro spřádací místo prstencového spřádacího stroje, prstencový spřádací stroj a způsob navlékání příze do vodiče příze

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH697668B1 (de) * 2004-09-23 2009-01-15 Rieter Ag Maschf Spindel mit Abschirmelement.
DE102016115256A1 (de) * 2016-08-17 2018-02-22 Saurer Germany Gmbh & Co. Kg Arbeitsstelle einer Kreuzspulen herstellenden Textilmaschine
ES2756699R1 (es) * 2018-10-15 2020-04-28 Twistperfect S L Metodo para transformar una maquina de hilado y/o torcido de hilos y maquina de hilado y/o torcido de hilos modificada segun dicho metodo

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3400327A1 (de) * 1984-01-07 1985-07-18 Zinser Textilmaschinen Gmbh, 7333 Ebersbach Glockenspinnvorrichtung
CH681630A5 (cs) * 1990-05-22 1993-04-30 Rieter Ag Maschf
DE4035605A1 (de) * 1990-11-09 1992-05-14 Zinser Textilmaschinen Gmbh Spinn- oder zwirnvorrichtung
US6182434B1 (en) * 1996-02-28 2001-02-06 Vyzkumny Ustav Bavlnarsky A.S. Spindle spinning or spindle twisting method and operating unit for carrying out this method

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ303529B6 (cs) * 2009-12-23 2012-11-14 Technická univerzita v Liberci Zpusob a zarízení pro vretenové predení nebo skaní
CZ307855B6 (cs) * 2018-01-31 2019-06-26 Rieter Cz S.R.O. Vodič příze pro spřádací místo prstencového spřádacího stroje, prstencový spřádací stroj a způsob navlékání příze do vodiče příze

Also Published As

Publication number Publication date
EP0959158A1 (de) 1999-11-24
CZ155298A3 (cs) 2000-05-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2302115B1 (en) Method for operating a spinning machine
US4592196A (en) Cap or bell spinning machine
JP5865808B2 (ja) 糸供給装置
US5303550A (en) Apparatus and method for forming elastic corespun yarn
JP2014098225A (ja) ダブルツイスタ紡績装置
CZ227994A3 (en) Process and apparatus for producing twisted thread
CZ286824B6 (cs) Zařízení pro vřetenové předení nebo skaní
US3377790A (en) Spinning frames
US6298648B1 (en) Multiple twist spindle
CN105274662A (zh) 纱线蓄留装置、纱线卷绕单元以及纱线卷绕机
JP4638584B2 (ja) スピンドルに締め付け装置を有するリング精紡機
JPH04316621A (ja) 糸の中間滞留装置
CZ287536B6 (en) Process and apparatus for thread spinning in apparatus for producing twisted thread with integrated spinning and twisting process
CZ9241U1 (cs) Zařízení pro vřetenové předení
US3007299A (en) Apparatus for controlling the ballooning of yarn
US4137700A (en) Broken yarn transfer mechanisms for textile yarn processing machines
US4754599A (en) Yarn twisting apparatus
KR102334135B1 (ko) 케이블링 또는 투-포-원 연사 기계의 스핀들 시동 방법
JPS587732B2 (ja) 捲回糸の製造方法
KR100382400B1 (ko) 방사권취기
SK9052002A3 (en) Method for open-end rotor spinning
US4041685A (en) Process and apparatus for reattachment of a thread in an open-end spinning machine
CZ25198A3 (cs) Vřetenové spřádací nebo skací zařízení
ITMI950193A1 (it) Dispositivo di filatura a rotore ad estremita' aperta
EP0274843A1 (en) Improved method of shutting down a rotor spinning machine

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030520