CZ285052B6 - Jednoproudový kapalinoměr - Google Patents

Jednoproudový kapalinoměr Download PDF

Info

Publication number
CZ285052B6
CZ285052B6 CZ971924A CZ192497A CZ285052B6 CZ 285052 B6 CZ285052 B6 CZ 285052B6 CZ 971924 A CZ971924 A CZ 971924A CZ 192497 A CZ192497 A CZ 192497A CZ 285052 B6 CZ285052 B6 CZ 285052B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
measuring chamber
flow meter
ribs
angle
equal
Prior art date
Application number
CZ971924A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ192497A3 (en
Inventor
Bertrab Olaf Von
Original Assignee
Schlumberger Industries S. R. L.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schlumberger Industries S. R. L. filed Critical Schlumberger Industries S. R. L.
Publication of CZ192497A3 publication Critical patent/CZ192497A3/cs
Publication of CZ285052B6 publication Critical patent/CZ285052B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01FMEASURING VOLUME, VOLUME FLOW, MASS FLOW OR LIQUID LEVEL; METERING BY VOLUME
    • G01F1/00Measuring the volume flow or mass flow of fluid or fluent solid material wherein the fluid passes through a meter in a continuous flow
    • G01F1/05Measuring the volume flow or mass flow of fluid or fluent solid material wherein the fluid passes through a meter in a continuous flow by using mechanical effects
    • G01F1/06Measuring the volume flow or mass flow of fluid or fluent solid material wherein the fluid passes through a meter in a continuous flow by using mechanical effects using rotating vanes with tangential admission
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01FMEASURING VOLUME, VOLUME FLOW, MASS FLOW OR LIQUID LEVEL; METERING BY VOLUME
    • G01F1/00Measuring the volume flow or mass flow of fluid or fluent solid material wherein the fluid passes through a meter in a continuous flow
    • G01F1/05Measuring the volume flow or mass flow of fluid or fluent solid material wherein the fluid passes through a meter in a continuous flow by using mechanical effects
    • G01F1/06Measuring the volume flow or mass flow of fluid or fluent solid material wherein the fluid passes through a meter in a continuous flow by using mechanical effects using rotating vanes with tangential admission
    • G01F1/08Adjusting, correcting or compensating means therefor

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Measuring Volume Flow (AREA)
  • Nozzles (AREA)

Abstract

Průtokoměr (10) obsahuje měřicí komoru (12) mající první a druhou koncovou stěnu (14, 30), kolmé k ose měřicí komory a uložené vzájemně proti sobě, injektor (20) a ejektor (22) ve spojení s uvedenou měřicí komorou (12), turbinu mající větší počet lopatek (28), přičemž dvě po sobě následující lopatky svírají úhel .beta., přičemž nejméně jedna koncová stěna je tvořena deskou opatřenou na jedné ploše (30a) n paprstkovitě uspořádanými žebry (40), vybíhajícími do uvedené měřicí komory. Hodnota n je sudé číslo nejméně rovné čtyřem, přičemž uvedená paprskovitě uspořádaná žebra (40) jsou rozmístěna ve dvou souborech, z nichž každý odpovídá jednomu půlkruhu uvedené plochy (30a) desky a dvě po sobě následující žebra stejného souboru svírají úhel .alfa., určeném následujícími podmínkami: .alfa. = (I + 2/n) .beta. I (n/2-1), a (n/2-1).alfa. < 90.sup.o.n., přičemž I je celé číslo, větší než nula nebo rovné nule. I je menší než 3, když je rovné 30.sup.o.n., 36.sup.o.n. nebo 45.sup.o.n.. Průtokoměr oŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká jednocestného průtokoměru, zejména měřiče průtoku vody, typu pracujícího s jedním proudem.
Dosavadní stav techniky
Jednocestné průtokoměry jsou dobře známé a obsahují měřicí komoru, mající první a druhou koncovou stěnu, kolmé kose měřicí komory, injektor a ejektor ve spojení s uvedenou měřicí komorou a turbínou, která má více lopatek a která je uložena uvnitř měřicí komory.
Měřicí komora je napájena jediným proudem vycházejícím zinjektoru, který vyvolává otáčení turbíny. Takové průtokoměry obsahují horní část, nazývanou počítadlo, které počítá, zaznamenává a zobrazuje odebrané množství kapaliny z otáčení turbíny. Počítadlo může být přímo připojeno k turbíně mechanickým převodem, nebo přímo magnetickým hnacím systémem, nebo zařízením založeným na elektrofyzikálním principu. Průtokoměry tohoto typu se často vyznačují neuspokojivou citlivostí při nízkých průtočných množstvích.
Výše popsané průtokoměiy jednoproudového typu zpravidla obsahují tlačnou desku, tvořící jednu z první a druhé koncové stěny měřicí komory, a která často leží ve stěně měřicí komory, která je nejblíže k počítadlu. Tlaková deska je opatřena paprskovitě uspořádanými žebry, například dvěma žebry uloženými v úhlu 180°C.
Taková tlaková deska slouží k linearizování křivky chyb k nízkým průtočným množstvím. Když lopatka míjí žebro, jehož průřez, který je k dispozici pro průtok kapaliny, je nízký, a má-li proud kapaliny v jednocestném průtokoměru vyšší rychlost, než hnané lopatky turbíny, zajišťuje se tím, že se uděluje impuls lopatce a turbína se proto zrychluje.
Vzhledem k procesu výroby jednocestných průtokoměrů nemohou mít kromě všechny vyráběné kapalinoměry požadované vlastnosti, zejména není křivka chyb vždy vepsána do povoleného chybového kanálu. Tlačná deska dovoluje, aby takové průtokoměry byly regulovány otáčením uvedené tlačné desky okolo osy měřicí komory s daným úhlem otáčení. Toto otáčení vyvolává posun chybové křivky nahoru a dolů a tím i její vepsání do chybového kanálu.
I když průtokoměr opatřený dvěmi žebry poskytuje lepší citlivost, než jednoduchý průtokoměr bez žeber, vyznačuje se takový průtokoměr stále nevýhodou v tom, že má nedostatečnou citlivost k nízkým průtočným množstvím.
Cílem vynálezu je vytvořit jediný proud kapaliny se zlepšenou citlivostí při nízkých průtočných množstvích, při udržování možnosti regulovat chybovou křivku průtokoměru.
Podstata vynálezu
Vynález přináší jednocestný průtokoměr, obsahující měřicí komoru mající první a druhou koncovou stěnu, kolmé k ose měřicí komory a uložené vzájemně proti sobě, injektor a ejektor ve spojení s uvedenou měřicí komorou, turbínu mající větší počet lopatek, přičemž dvě po sobě následující lopatky svírají úhel β, přičemž nejméně jedna koncová stěna je tvořena deskou opatřenou na jedné ploše n paprskovitě uspořádanými žebry, vybíhajícími do uvedené měřicí komory, jehož podstatou je, že n je sudé číslo nejméně rovné čtyřem, přičemž uvedená paprskovitě uspořádaná žebra jsou rozmístěna ve dvou souborech, z nichž každý odpovídá jednomu půlkruhu uvedené plochy desky a dvě po sobě následující žebra stejného souboru svírají úhel a, určeném následujícími podmínkami:
α = (I + 2/n) β I (n/2-1), a (n/2-1 )a < 90°, přičemž I je celé číslo, větší než nula nebo rovné nule.
Tyto podmínky poskytují hodnoty úhlu a mezi dvěma po sobě následujícími žebry stejného souboru, které mohou být zvoleny pro zlepšení chování kapalinoměru tekutiny při nízkých průtočných množstvích bez ztráty možnosti regulace chybové křivky uvedeného průtokoměru.
V přednostním provedení je hodnota n ve výše uvedeném vztahu rovná čtyřem.
Podle hodnoty úhlu β, zejména když je úhel β rovný 30°, 36° nebo 45°, které odpovídají dvanácti, deseti nebo osmi lopatkám turbíny, přičemž hodnota celého čísla I je nižší než tři.
Konkrétněji se I rovná jedné a a se rovná přibližně 54°, tj. v rozmezí +/-5 % uvedené hodnoty a, která odpovídá deseti lopatkám turbíny, tj. β se rovná 36°.
Podle dalšího provedení je hodnota n ve výše uvedeném vztahu rovná šesti.
Podle hodnoty úhlu β, zejména když se úhel β rovná 30°, 36° nebo 45°, které odpovídají dvanácti, deseti nebo osmi lopatkám turbíny, je hodnota celého čísla I větší než nula.
Konkrétněji se hodnota I rovná jedné a a se rovná přibližně 30°, což odpovídá osmi lopatkám turbíny, tj. β se rovná 45°.
Podle ještě dalšího průměru se n ve výše uvedeném vztahu rovná osmi.
Podle hodnoty úhlu β, zejména když se β rovná 30°, 36° nebo 45°, což jednotlivě odpovídá dvanácti, deseti nebo osmi lopatkám turbíny, je hodnota celého čísla I větší než nula.
Je výhodné, aby se nepřesáhlo osm paprskovitě uspořádaných žeber na desce, aby se udržela možnost regulování chybové křivky průtokoměru.
Průtokoměr také obsahuje počítadlo, které je uloženo u druhé koncové stěny měřicí komory.
Podle přednostního provedení vynálezu je koncová stěna, tvořená deskou opatřenou n paprskovitě uspořádanými žebry, vybíhajícími do měřicí komory, druhá koncová stěna. Tato koncová stěna může být také první koncová stěna uvedené měřicí komory, která je opačná vůči druhé koncové stěně.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr. 1 půdorysný pohled na těleso jednoproudového vodoměru podle vynálezu, obr. 2 pohled ve směru A z obr. 1, ukazující vnitřek měřiče, obr. 3 diagram znázorňující průběh relativní chyby v naměřeném průtočném množství v závislosti na úhlu, jehož tlaková deska byla otočena okolo osy XX' pro tři daná průtočná množství a pro
-2CZ 285052 B6 kapalinoměr opatřený dvěma tlačnými deskami s paprskovitě uspořádanými žebry podle stavu techniky, přičemž obě žebra jsou umístěna ve vzájemných odstupech 180°, obr. 4 diagram znázorňující průběh průtočného množství v závislosti na úhlu XX' pro tři daná průtočná množství a pro kapalinoměr se čtyřmi paprskovitě uspořádanými žebry, rozmístěnými ve 5 vzájemných úhlech 90°, obr. 5 diagram znázorňující průběh relativní chyby v naměřeném průtočném množství v závislosti na úhlu, jehož tlaková deska byla otočena okolo osy XX' pro tři daná průtočná množství a pro provedení vynálezu podle obr. 1 a 2.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 a 2 znázorňují sestavu tělesa jednocestného průtokoměru podle vynálezu. Toto těleso obsahuje pouzdro 10, které je kruhově souměrné okolo osy XX'. Pouzdro 10 vymezuje dolní válcovou část 12 menšího průměru a vymezovanou dnem 14, tvořícím první koncovou stěnu 15 kolmou kose XX', a postranní stěnou 16, spolu s horní částí 18 většího průměru, nazývanou počítadlo. Těleso měřiče také obsahuje injektor 20, který je ve spojení s dolní částí 12, a ejektor 22, který je podobně ve spojení s uvedenou dnovou částí 12.
Jak je znázorněno na obr. 2, jsou injektor 20 a ejektor 22 nakloněné vzhledem k ose YY', která je 20 kolmá kose XX’, Injektor 20 a ejektor 22 jsou souměrné okolo roviny P, obsahující osu XX'.
přičemž osa YY' je kolmá k uvedené rovině P. Vodní proud tak proniká do dnové části 12 a opouští uvedenou část tangenciálně vzhledem ke kruhové části válcové části 12.
Dolní část 12 tvoří měřicí komoru průtokoměru, v níž je turbína 24 uložena. Turbína má náboj 25 26 a více přímých lopatek 28, upevněných k uvedenému náboji a rovnoměrně vůči sobě rozmístěných. Dvě po sobě následující lopatky 28 jsou vůči sobě umístěny v úhlu β. Například je lopatek deset a úhel β se rovná 36°.
Horní část 18 nebo počítadlo slouží k uložení záznamových a zobrazovacích prostředků, 30 neznázoměných na obr. 1 a 2. jak je zřejmé z obr. 2, jsou dolní část 12 a horní část 18 od sebe odděleny těsně vloženou druhou koncovou stěnou 30, ležící proti dolní první koncové stěně 14, a která je také kolmá k ose XX’. Tato druhá koncová stěna 30 se nazývá tlačná deska.
Náboj 26 má první koncovou plochu 26a a druhou koncovou plochu 26b, uložené proti 35 odpovídající první koncové stěně 14 a druhé koncové stěně 30. První koncová stěna 26a náboje má kolíkový dřík 32, uložený podél osy XX' pouzdra kapalinoměru. První koncová stěna 14 je opatřena ložiskovým materiálem, neznázoměným na obr. 2, vhodným pro spolupůsobení s bodem kolíkového dříku 32. Ložiskový materiál tak tvoří dnovou axiální zarážku nebo dosedací plochu pro turbínu.
Na obr. 2 je znázorněn magnetický hnací systém 33, obsahující dvě části: první část 34, uloženou na druhém konci koncové plochy 26b náboje, a plochy střední části 36 tlakové desky 30. Střední část 36 je souosá s osou XX'. Druhá část 38 magnetického hnacího systému 33 je umístěna nad střední částí 36 tlakové desky podél osy XX' a je znázorněna zčásti.
Celková funkce měřiče bude zřejmá z výše uvedeného popisu. Injektor 20 je připojen k přívodní vstupní trubici a umožňuje, že proud vniká do měřicí komory 12. V měřicí komoře 12 působí proud vody, že se turbína 24 otáčí a vodní proud potom vytéká ejektorem 22. Rychlost otáčení turbíny je úměrná rychlosti vodního proudu. Počítadlo 18 je poháněno turbínou 24 magnetickým 50 hnacím systémem 33 a slouží k zaznamenávání a zobrazování množství vody, protékající měřicí komorou 12.
Pokud jde o tlakovou desku 30, umístěnou nad měřicí komorou 12 a oddělující tuto komoru od počítadla 18, je patrné, že dolní plocha 30a uvedené desky 30 je opatřena paprskovitě uspořádanými žebry 40, která vyčnívají z uvedené dolní plochy do měřicí komory 12. Počet n paprskovitě uspořádaných žeber 40 je sudé číslo, které je nejméně rovné čtyřem. Podle tohoto provedení je tedy n rovno čtyřem.
Paprskovitě uspořádaná žebra jsou rovnoměrně rozmístěna ve dvou souborech žeber, přičemž každý soubor žeber je umístěn v jedné půlkružnici dolní plochy 30a desky. Jak je znázorněno na obr. 1, jsou dvě po sobě následující žebra stejného souboru svírají úhel a, který je přibližně rovný 54°.
Jako příklad má každé žebro výšku 3,1 mm a šířku 3,5 mm a lopatka má výšku 12 mm.
Přihlašovatel zjistil, že úhel a dá určit z následujících podmínek, a to α = (I + 2/n) β I (n/2-1), a (n/2-1) a < 90°, přičemž I je celé číslo, za účelem zvýšení citlivosti kapalinoměru při udržování možnosti regulace chybové křivky měřiče, je-li to požadováno po výrobním a montážním procesu.
Jakmile byl jednou určen tvar turbíny, tj. úhel β má pevnou hodnotu, je teoreticky možné zvolit několik hodnot úhlu a s různými hodnotami počtu n žeber.
Když je například úhel β rovný 36°, je možné získat:
pro n = 4, α = (I + 1/2)β a a < 90°
I = 0a= 18°
I = 1 a = 54°, přičemž jiné hodnoty celého číslo I vedou k úhlům a větším nebo rovným 90°.
Pro n = 6, a = (I + 1/3)β/2 a a < 45°
I = 0 a = 6°
I = 1 a = 24°,
I = 2 a = 42°, přičemž jiné hodnoty celého čísla I vedou k úhlům a větším než 45°.
Pro n = 8, a = (I + 1/4)β/3 a a < 30° I = 0 a = 3°
1= 1 a = 15°
I = 2 a = 27°, přičemž jiné hodnoty celého čísla I vedou k úhlům a větším než 30°.
Nad n=8 je technicky obtížné uložit čtyři kovová paprskovitě uspořádaná žebra na každém půlkruhu plochy 30a tlačné desky vzhledem k potřebné šířce žeber pro zajištění dostatečné mechanické pevnosti. Kromě toho by mohlo dojít ke ztrátě možnosti regulace chybové křivky kapalinoměru.
Z výše uvedených hodnot je zjevně zřejmé, že malé hodnoty úhlu a, jako 3°, 6° a dokonce i 15° a 18° se dají obtížně realizovat vzhledem k šířce kovových žeber. Malé hodnoty úhlů a, jako 15° a
-4CZ 285052 B6
18°, mohou však vést k dobrým výsledkům, jsou-li žebra vyrobena z materiálu, způsobilého zajišťovat dostatečnou mechanickou pevnost, který tak dovoluje vytvoření tenčích žeber.
Například mohou být dosaženy velmi dobré výsledky pro hodnotu úhlu a rovného například 54° pro čtyři kovová žebra, ale další vypočítané hodnoty se změněnými počty žeber nejsou vyloučeny. Kromě toho je třeba poznamenat, že pro vypočítanou hodnotu úhlu a = 54° termín „přibližně“ znamená, že dobré výsledky regulačního účinku a citlivosti může být také dosaženy v rozmezí +/-5 % hodnoty úhlu a.
Když lopatka 28 turbíny 24 míjí žebro, zmenšuje se průřez, který je k dispozici pro vodu. Jelikož má proud vyšší rychlost, než lopatky, předá tento proud energii turbíně prostřednictvím přecházející lopatky a turbína se zrychlí. Výše uvedený vzorec zajišťuje, že dvě lopatky nemíjejí žebra ve stejnou dobu a energetické impulsy jsou předávány turbíně proudem se stejným kmitočtem. Přihlašovatel v podstatě zjistil, že zmenšení dvou průřezových ploch proudu ve stejné době má malý účinek. Energie proudu je proto podle vynálezu lépe využita, což zlepšuje citlivost.
Bylo také zjištěno, že když se počet žeber zvyšuje nebo snižuje, turbína se otáčí menší rychlostí. To zajišťuje, že rozdíl rychlosti mezi proudem a turbínou se zvyšuje, což umožňuje účinnější přenášení energie z proudu do turbíny a lepší citlivost.
Při počtu žeber rovném čtyřem a hodnotě úhlu β rovném 45°, který odpovídá osmilopatkové turbíně, je možné zvolit pro dosažení cíle vynálezu přibližně úhel a = 67,5° (I = 1).
Obr. 3 až 5 jsou diagramy, na nichž jsou znázorněny křivky, zobrazující pro dané uspořádání jednoproudového průtokoměru a předem určené hodnoty průtočných množství průběh relativní chyby v naměřeném průtočném množství jako funkce úhlu, o nějž byla tlačná deska otočena okolo osy XX'. Každý diagram obsahuje tři křivky, z nichž každá odpovídá určité hodnotě průtočného množství: Qmin je minimální průtočné množství (30 1/h), Qt je přechodové průtočné množství, které je průtočné množství, při němž se mění povolená chyba (120/1) a Qmax je maximální průtočné množství (3000 1/h). Jak je znázorněno na obr. 3, byl první diagram získán pro kapalinoměr vybavený tlačnou deskou se dvěma paprskovitě uspořádanými žebry, která jsou uložena v úhlu 180° (stav techniky).
Diagram na obr. 4 odpovídá kapalinoměru, opatřenému tlačnou deskou se čtyřmi paprskovitě uspořádanými žebry, která jsou uložena na poloměrech s intervaly 90°.
Diagram na obr. 5 odpovídá kapalinoměru podle výše uvedeného provedení vynálezu, kde kapalinoměr je opatřen tlačnou deskou se čtyřmi paprskovitě uspořádanými žebry, přičemž dvě po sobě následující žebra stejného souboru jsou uložena v úhlu 54°.
Diagram na obr. 3 ukazuje, že je možné regulovat chybové křivky kapalinoměru podle známého stavu techniky, tj. posun chyby získané pro tři různé hodnoty průtočného množství Qmin, Qt, Qmax pro jejich vepsání do chybového kanálu reprezentovaného dvěma rovnoběžkami na chybových hodnotách +5 až -5 %. Při úhlech nad 120° jsou všechny tři křivky posunuty do chybového kanálu a mají přibližně stejnou strmost sklonu při velkém regulační úhlu. Je třeba poznamenat, že ideálního průtokoměru se dosáhne, pokud všechny tři křivky splývají nebojsou přísně rovnoběžné a nejsou-li příliš strmé při velkém regulačním úhlu. Tři křivky na obr. 3 jsou strmé a nejsou přesně rovnoběžné (nebo nejsou příliš blízko u sebe). Tento diagram také ukazuje, že průtokoměr podle známého stavu techniky má nepříliš dobrou citlivost při nízkých průtočných množstvích.
-5CZ 285052 B6
Jak je patrné z obr. 4, přihlašovatel zjistil, že zvyšující se počet žeber zvyšuje citlivost průtokoměru při nízkých průtočných množstvích. Při takto vybaveném průtokoměru je však možné regulovat pouze chybové křivky mezi úhly 30° a 50°, tj. s malým regulačním úhlem, a regulační úhel není dostatečný (tři křivky nejsou příliš blízko u sebe nebo nejsou přísně rovnoběžné).
Na obr. 5 je zřetelně znázorněno, že se může dosáhnout rozsáhlá regulace v oblasti úhlů od 60° do 130° (tři křivky mají sklon splývat, aniž by byly příliš strmé), jakož i velmi dobrá citlivost při nízkých průtočných množstvích (Qmin).
V dalším provedení vynálezu, neznázoměném na obrázcích, může být průtokoměr mokrého typu a náboj 26 je nastaven dříkem, který prochází druhou koncovou stěnou přes otvor. Konec dříku je ozuben a zapadá do vstupu počítadla.
Při dalším uspořádání turbíny odpovídající 8 lopatkám, uloženým v úhlu 45°, je podle vynálezu možné například vytvořit tlačnou desku se šesti žebry, kde dvě z po sobě následujících žeber stejného souboru tří žeber jsou uložena v úhlu přibližně 30° (1=1).
Při dalším uspořádání turbíny, odpovídající 12 lopatkám uloženým v úhlu 30°, je podle vynálezu možné například vytvořit tlačnou desku se čtyřmi žebry, kde dvě po sobě následující žebra stejného souboru dvou žeber jsou uložena v úhlu přibližně 45° (1=1). Například může být také použita pro dosažení cíle vynálezu tlačná deska se šesti žebry, uloženými přibližně v úhlu 35° (1=2), s dvanáctilopatkovým uspořádáním turbíny.
Ve výše uvedených příkladech znamená „přibližně“, že hodnota a leží v rozmezí +/-5 % vypočítané hodnoty a.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Jednocestný průtokoměr (10), obsahující měřicí komoru (12) mající první a druhou koncovou stěnu (14, 30), kolmé kose měřicí komory a uložené vzájemně proti sobě, injektor (20) a ejektor (22) ve spojení s uvedenou měřicí komorou (12), turbínu mající větší počet lopatek (28), přičemž dvě po sobě následující lopatky jsou svírají úhel β, přičemž nejméně jedna koncová stěna je tvořena deskou opatřenou na jedné ploše (30a) n paprskovitě uspořádanými žebry (40), vybíhajícími do uvedené měřicí komory, vyznačený tím, že n je sudé číslo nejméně rovné čtyřem, přičemž uvedená paprskovitě uspořádaná žebra (40) jsou rozmístěna ve dvou souborech, z nichž každý odpovídá jednomu půlkruhu uvedené plochy (30a) desky a dvě po sobě následující žebra stejného souboru svírají úhel a, určeném následujícími podmínkami:
    α = (I + 2/n) β I (n/2-1), a (n/2-1) a < 90°, přičemž I je celé číslo, větší než nula nebo rovné nule.
  2. 2. Průtokoměr podle nároku 1, vyznačený tím, ženje rovné čtyřem.
  3. 3. Průtokoměr podle nároků 1 nebo 2, vyznačený tím, želje menší než tři, když je β rovné 30°, 36° nebo 45°.
    -6CZ 285052 B6
  4. 4. Průtokoměr podle nejméně jednoho z nároků laž3, vyznačený tím, želje rovné jedné a a se rovná přibližně 54°, tj. v rozmezí +/-5% uvedené hodnoty a.
  5. 5. Průtokoměr podle nároku 1, vyznačený tím, ženje rovné šesti.
  6. 6. Průtokoměr podle nároků 5 nebo 6, v y z n a č e n ý tím, že n je rovné osmi.
  7. 7. Průtokoměr podle nároků 5 nebo 6, vyznačený tím, želje větší než nula, když je β rovné 30°, 36° nebo 45°.
  8. 8. Průtokoměr podle nejméně jednoho z nároků 1 až 7, vyznačený tím, že dále obsahuje počítadlo (18), které je uloženo u druhé koncové stěny (30) měřicí komory (12).
  9. 9. Průtokoměr podle nároku 8, vyznačený tím, že koncová stěna, tvořená deskou opatřenou n paprskovitě uspořádanými žebry (40), vybíhajícími do měřicí komory (12), je druhá koncová stěna (30).
  10. 10. Průtokoměr podle nároku 8, vyznačený tím, že uvedená pouze jedna koncová stěna, tvořená deskou opatřenou n paprskovitě uspořádanými žebry (40), vybíhajícími do měřicí komory (12), je první koncová stěna (14).
CZ971924A 1994-12-20 1995-12-18 Jednoproudový kapalinoměr CZ285052B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP94203692A EP0718602B1 (en) 1994-12-20 1994-12-20 A single jet liquid meter with improved sensitivity and regulation effect
PCT/EP1995/005063 WO1996019714A1 (en) 1994-12-20 1995-12-18 A single jet liquid meter with improved sensitivity and regulation effect

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ192497A3 CZ192497A3 (en) 1997-10-15
CZ285052B6 true CZ285052B6 (cs) 1999-05-12

Family

ID=8217469

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ971924A CZ285052B6 (cs) 1994-12-20 1995-12-18 Jednoproudový kapalinoměr

Country Status (18)

Country Link
US (1) US5965826A (cs)
EP (1) EP0718602B1 (cs)
CN (1) CN1056690C (cs)
AR (1) AR001777A1 (cs)
AT (1) ATE221647T1 (cs)
AU (1) AU4388596A (cs)
CZ (1) CZ285052B6 (cs)
DE (1) DE69431117T2 (cs)
DK (1) DK0718602T3 (cs)
ES (1) ES2180560T3 (cs)
PL (1) PL179221B1 (cs)
PT (1) PT718602E (cs)
RO (1) RO117815B1 (cs)
RU (1) RU2159921C2 (cs)
SK (1) SK280802B6 (cs)
TW (1) TW289086B (cs)
UA (1) UA28086C2 (cs)
WO (1) WO1996019714A1 (cs)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19646492B4 (de) * 1996-11-11 2005-05-12 Patrick Hilbert Wasserzähler
DE19727150B4 (de) * 1997-06-26 2005-09-22 Abb Patent Gmbh Einstrahlflügelradzähler
FR2789173B1 (fr) * 1999-02-02 2001-03-02 Production De Procedes De Comp Compteur de liquide a jet unique
US6345541B1 (en) * 1999-09-27 2002-02-12 Arthur A. Hendey Water meter having adjustable flow control means
US6819292B2 (en) 2001-03-09 2004-11-16 Arad Measuring Technologies Ltd Meter register
FR2841979B1 (fr) * 2002-07-05 2004-09-17 Actaris Sas Corps de compteur de fluide en particulier d'eau
US9540889B2 (en) * 2004-05-28 2017-01-10 Schlumberger Technology Corporation Coiled tubing gamma ray detector
US10316616B2 (en) * 2004-05-28 2019-06-11 Schlumberger Technology Corporation Dissolvable bridge plug
US7617873B2 (en) 2004-05-28 2009-11-17 Schlumberger Technology Corporation System and methods using fiber optics in coiled tubing
US20090151936A1 (en) * 2007-12-18 2009-06-18 Robert Greenaway System and Method for Monitoring Scale Removal from a Wellbore
CN100342224C (zh) * 2004-07-14 2007-10-10 山东大学 旋翼式单流束热量表基表
US7267014B2 (en) 2004-09-23 2007-09-11 Arad Measuring Technologies Ltd. Meter register having an encoder
US8770261B2 (en) 2006-02-09 2014-07-08 Schlumberger Technology Corporation Methods of manufacturing degradable alloys and products made from degradable alloys
JP5525604B2 (ja) * 2009-06-25 2014-06-18 ネステク ソシエテ アノニム 飲料調製装置用の流量計の材料
JP2012530920A (ja) 2009-06-25 2012-12-06 ネステク ソシエテ アノニム 飲料調製装置用の流量計の構造
ES2399576T3 (es) * 2009-08-28 2013-04-02 Elster Medición, S.A.U. Contador de chorro único con momento de accionamiento y sensibilidad mejorados
EP2515088B1 (fr) 2011-04-21 2014-03-19 Itron France Compteur de fluide à turbine
CN102322901B (zh) * 2011-06-09 2013-03-20 天津市津淼水表制造有限公司 一种垂直螺翼式水表
RU2562939C2 (ru) * 2014-02-03 2015-09-10 Закрытое акционерное общество "Управляющая компания Холдинга "Теплоком" Счетчик газа - расходомер

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH408437A (de) * 1961-12-30 1966-02-28 Presna Mechanika Narodny Podni Flügelradwassermesser mit mehreren Einläufen und Bremswänden
DE1773498A1 (de) * 1968-05-25 1971-10-14 Neuhoff Paul & Co Gmbh Mengenzaehler fuer stroemende Medien,insbesondere Wasserzaehler
DE3377522D1 (en) * 1982-08-11 1988-09-01 Kimmon Mfg Co Ltd Flow meter
DE3247376C2 (de) * 1982-12-22 1986-02-13 Wassermesserfabrik Andrae Gmbh + Co, 7250 Leonberg Durchflussmengenzähler für Flüssigkeiten
DE3733862A1 (de) * 1987-10-07 1989-04-27 Klaus Dipl Ing Kobold Stroemungsanzeige- bzw. -messgeraet
DE3923142C2 (de) * 1989-07-13 1999-11-04 Asea Brown Boveri Flügelradzähler zum Messen einer Flüssigkeitsmenge
DE4218814A1 (de) * 1992-06-06 1993-12-09 Spanner Pollux Gmbh Flüssigkeitszähler

Also Published As

Publication number Publication date
RU2159921C2 (ru) 2000-11-27
CZ192497A3 (en) 1997-10-15
CN1173221A (zh) 1998-02-11
AR001777A1 (es) 1997-12-10
UA28086C2 (uk) 2000-10-16
CN1056690C (zh) 2000-09-20
PL320826A1 (en) 1997-11-10
AU4388596A (en) 1996-07-10
DE69431117D1 (de) 2002-09-05
DE69431117T2 (de) 2003-05-08
ES2180560T3 (es) 2003-02-16
SK280802B6 (sk) 2000-07-11
WO1996019714A1 (en) 1996-06-27
DK0718602T3 (da) 2002-11-25
EP0718602A1 (en) 1996-06-26
TW289086B (cs) 1996-10-21
US5965826A (en) 1999-10-12
RO117815B1 (ro) 2002-07-30
PL179221B1 (en) 2000-08-31
ATE221647T1 (de) 2002-08-15
PT718602E (pt) 2002-12-31
SK78697A3 (en) 1998-02-04
EP0718602B1 (en) 2002-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ285052B6 (cs) Jednoproudový kapalinoměr
RU2394210C2 (ru) Турбинный счетчик
GB1406039A (en) Flow meters
CZ32298A3 (cs) Jednoproudový průtokoměr kapaliny
DE69625184T2 (de) Coriolis-massendurchflussmesse mit konzentrischen rotoren
GB1045007A (en) Improvements in turbine liquid flow meters
US3572118A (en) Turbine-wheel watermeter
US3301052A (en) Turbine flowmeter
US4733570A (en) Flowmeter
US1688808A (en) Axial-flow hydraulic machine
US4655090A (en) Turbine flowmeter for fluids
US3210997A (en) Turbine flowmeter
US3144768A (en) Fluid meter construction
CN208123118U (zh) 一种离心泵开式叶轮结构
US3498129A (en) Fluid mass flowmeter
US3427879A (en) Flow meter
AU564450B2 (en) Plug
US3091118A (en) Vortex flow control device
AU2006329691B2 (en) Turbine for fluid meter, particularly water meter
US4314483A (en) Mass rate of flow meter with improved temperature characteristics
SU1015251A1 (ru) Турбинно-тангенциальный расходомер
US3201988A (en) Perforated disc type turbine flowmeter
SU1368639A1 (ru) Тангенциальный тахометрический расходомер
RU2323414C1 (ru) Турбинный расходомер
SU523281A1 (ru) Турбинно-тангенциальный датчик расходомера

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20051218