CZ283355B6 - Zařízení pro sestavování vrstveného skla lisováním - Google Patents

Zařízení pro sestavování vrstveného skla lisováním Download PDF

Info

Publication number
CZ283355B6
CZ283355B6 CS91480A CS48091A CZ283355B6 CZ 283355 B6 CZ283355 B6 CZ 283355B6 CS 91480 A CS91480 A CS 91480A CS 48091 A CS48091 A CS 48091A CZ 283355 B6 CZ283355 B6 CZ 283355B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rollers
assembly
pressure rollers
subassemblies
working rolls
Prior art date
Application number
CS91480A
Other languages
English (en)
Inventor
Claude Ing. Didelot
Gilles Wattiau
Original Assignee
Saint-Gobain Vitrage International
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Saint-Gobain Vitrage International filed Critical Saint-Gobain Vitrage International
Publication of CS48091A3 publication Critical patent/CS48091A3/cs
Publication of CZ283355B6 publication Critical patent/CZ283355B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C27/00Joining pieces of glass to pieces of other inorganic material; Joining glass to glass other than by fusing
    • C03C27/06Joining glass to glass by processes other than fusing
    • C03C27/10Joining glass to glass by processes other than fusing with the aid of adhesive specially adapted for that purpose
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B32LAYERED PRODUCTS
    • B32BLAYERED PRODUCTS, i.e. PRODUCTS BUILT-UP OF STRATA OF FLAT OR NON-FLAT, e.g. CELLULAR OR HONEYCOMB, FORM
    • B32B17/00Layered products essentially comprising sheet glass, or glass, slag, or like fibres
    • B32B17/06Layered products essentially comprising sheet glass, or glass, slag, or like fibres comprising glass as the main or only constituent of a layer, next to another layer of a specific material
    • B32B17/10Layered products essentially comprising sheet glass, or glass, slag, or like fibres comprising glass as the main or only constituent of a layer, next to another layer of a specific material of synthetic resin
    • B32B17/10005Layered products essentially comprising sheet glass, or glass, slag, or like fibres comprising glass as the main or only constituent of a layer, next to another layer of a specific material of synthetic resin laminated safety glass or glazing
    • B32B17/10807Making laminated safety glass or glazing; Apparatus therefor
    • B32B17/10816Making laminated safety glass or glazing; Apparatus therefor by pressing
    • B32B17/10825Isostatic pressing, i.e. using non rigid pressure-exerting members against rigid parts
    • B32B17/10862Isostatic pressing, i.e. using non rigid pressure-exerting members against rigid parts using pressing-rolls

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Joining Of Glass To Other Materials (AREA)
  • Securing Of Glass Panes Or The Like (AREA)

Abstract

Zařízení pro sestavování vrstveného skla lisováním, obsahující nejméně jednu sestavu příčně orientovaných přítlačných válečků (3) uložených na konci pístních tyčí (8) alespoň jedné sestavy pracovních válců (9). Pracovní válce (9) sestavy jsou uloženy prostřídaně v nejméně dvou podsestavách (10, 11), uspořádaných v alespoň dvou rozdílných rovinách.ŕ

Description

Zařízení pro sestavování vrstveného skla lisováním
Oblast techniky
Vynález se týká výroby vrstvených skel a zejména zařízení pro sestavování prvků tvořících vrstvená skla lisováním (vyvíjením přítlaku), zejména kalandrováním, tj. průchodem souborů prvků tvořících budoucí sklo, mezi horními a dolními přítlačnými prostředky.
Dosavadní stav techniky
Známá kalandrovací zařízení, popsaná například ve zveřejněném francouzském patentovém spise č. 2 053 104, jsou všeobecně vybavena dvěma řadami kladek nebo přítlačných válečků, a to 15 řadou dolních válečků uložených jeden vedle druhého, přičemž jejich poloha může být seřizována nezávisle na sobě tak, aby se dosáhlo zakřivení odpovídajícího požadovanému příčnému zakřivení, které zpravidla odpovídá střednímu zakřivení skla, a řadu horních válečků, uložených v podstatě stejným způsobem. Ve známých zařízeních jsou dvě řady válečků uloženy každá na jednom příčném trámu náležícímu rámu, který se může otáčet okolo vodorovné osy. 20 Tato sestava vytváří pohyblivé ústrojí, takže válečky zůstávají v podstatě kolmé na skleněný plošný útvar během celé sestavovací operace.
Během průchodu skla mezi válečky se musí poloha těchto válečků měnit pro sledování změn příčného zakřivení skleněného plošného útvaru. Za tímto účelem byl již navržen ve zveřejněném 25 evropském patentovém spise č. 0 189 345 kalandrovací stroj používající pracovních pneumatických válců, zajišťujících velkou poddajnost válečků z hlediska sledování zakřivení skla.
V tomto kalandrovacím stroji, nazývaném plovoucí, jsou kompresní komory pracovních válců horních válečků a kompresní komory pracovních válců spodních válečků ve spojení a pneumatický tlak vyvíjený na jeden přítlačný váleček je shodný s tlakem vyvíjeným na 30 protisměrně působící přítlačný váleček.
Tato zařízení se všeobecně hodí pro sestavování skel vykazujících příčné zakřivení, které je málo vyhraněné a pravidelné a když je toto zakřivení v podstatě stejné po celé délce skla. Pro skla složitějších tvarů, zejména pro skla vykazující velmi hluboké zakřivení v příčném úseku a/nebo 35 nepravidelné po celé délce skla, však tato známá zařízení nejsou vždy uspokojivá, protože nejsou dostatečně poddajná pro to, aby mohla sledovat všechny značné modifikace zakřivení. Je-li tlak válečků příliš malý, vyplývá z toho nedostatečná nebo málo homogenní adheze prvků tvořících sklo, nebo naopak rozbití skla, je-li tlak příliš silný.
Pro zvýšení poddajnosti zařízení je přihlašovatelem navrhováno použití válečků malé šířky a zvýšení jejich počtu. Tento návrh však přináší jiný problém, a to v podobě nároků na prostor pro pneumatické pracovní válce uložených jeden vedle druhého ve svislé rovině, procházející lisovací linkou.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje vynález zařízení pro sestavování vrstveného skla lisováním (vyvíjením přítlaku), obsahující nejméně jednu příčně orientovanou sestavu přítlačných válečků, 50 působících přímo nebo nepřímo na sklo, uložených na konci pístních tyčí nejméně jedné sestavy pracovních válců, jehož podstatou je, že pracovní válce sestavy jsou umístěny prostřídané v nejméně dvou podsestavách uložených v nejméně dvou rozdílných rovinách.
- 1 CZ 283355 B6
Vynález umožňuje sestavovat lisováním (vyvíjením přítlaku) vrstvená skla, symetrická nebo asymetrická, a zařízení je schopné pracovat jak na sklech s dvojím zakřivením, které je málo vyhraněné aje pravidelné, tak i na složitých tvarech, které mohou vykazovat velmi vyhraněná a/nebo nepravidelná zakřivení. Dvojím zakřivením se ve smyslu vynálezu rozumí sklo vykazující současně podélné zakřivení a současně zakřivení v příčném směru. Symetrickými vrstvenými skly se rozumí podle vynálezu vrstvená skla, jejichž dvě lícní plochy jsou tvořeny tuhými plošnými útvary, jako jsou skleněné plošné útvary. Asymetrickými vrstvenými skly se rozumí vrstvená skla tvořená tuhým monolitickým nebo vrstveným nosičem a poddajnou fólií z plastické hmoty, mající požadované vlastnosti, například asymetrická skla popisovaná ve zveřejněných patentových spisech Francie č. 2 398 606 a Evropy č. 0 132 198 a č. 0 131 523.
Podle výhodného provedení zařízení podle vynálezu obsahuje sestavu horních přítlačných válečků a sestavu dolních přítlačných válečků, přičemž přítlačné válečky jsou pokaždé uloženy na konci pístních tyčí sestavy pracovních válců rozdělených do nejméně dvou podsestav, uložených prostřídané v nejméně dvou rozdílných rovinách.
Umístěním sousedních pracovních válců v rozdílných rovinách a prostřídané, jak pro pracovní válce působící na přítlačné válečky, tak pro pracovní válce působící na protisměrně působící válečky, je vyřešen problém nároků na prostor aje také možné zvýšit počet pracovních válců pro stejnou přítlačnou sestavu a zvýšit tím počet válečků, což má za následek zmenšení její šířky a zlepšení lisování.
Prostřídané uspořádání a v rozdílných rovinách může být použito pro všechny pracovní válce jedné sestavy přítlačných válečků.
Podle varianty provedení je toto uspořádání použito pouze pro sekci nebo sekcích, přičemž tato nebo tyto odpovídají poloze nebo polohám přítlačných válečků působících na části skel vykazujících obtížná zakřivení, jako jsou velmi výrazná a hluboká zakřivení.
Podsestavy pracovních válců každé sestavy mohou být umístěny v nejméně dvou rozdílných rovinách, z nichž alespoň jedna je nakloněna vzhledem ke střední rovině lisování. Podsestavy pracovních válců jsou v tomto případě umístěny ve dvou nakloněných rovinách, symetrických vzhledem ke střední rovině lisování.
Podle dalšího provedení vynálezu jsou podsestavy pracovních válců každé sestavy umístěny v nejméně dvou rovnoběžných rovinách, přičemž nejméně jedna podsestava pracovních válců je opatřena kloubovými prostředky obsahujícími páku, kloubově připojenou na jednom konci prostřednictvím ucha okolo osy nesené nosníkem, přičemž druhý konec páky je kloubově připojen okolo osy uložené v okénku nosiče neseného deskou, pevně spojenou se dvěma prstenci upevněnými na kluzné tyči, dovolujícími přenášet působení uvedených pracovních válců na válečky, k nimž jsou připojeny.
Pracovní válce podsestav horní lisovací sestavy mohou mít kompresní komory připojené ke kompresním komorám pracovních válců podsestav dolní lisovací sestavy, obrácených proti nim.
Podle dalšího znaku vynálezu jsou přítlačné válečky osazeny na otočném rámu.
Alespoň část pracovních válců obsahuje podle dalšího znaku vynálezu pracovní válce působící současně na dva válečky, přičemž oba válečky jednoho a téhož pracovního válce se mohou posouvat vůči sobě navzájem ve směru lisování.
Naklonění rovin obsahující pracovní válce závisí na velikosti těles pracovních válců a také na délce pístních tyčí pracovních válců. Všeobecně lze říci, že naklonění pod úhlem 10 až 20 stupňů po obou stranách svislé roviny je dostatečné.
-2CZ 283355 B6
Ve variantě provedení jsou pracovní válce jedné a též sestavy přítlačných válečků umístěny jedny ve svislé rovině procházející lisovací čarou a druhé prostřídané s prvními v rovině nakloněné vzhledem ke svislé rovině.
Podle jiné varianty jsou pracovní válce jedné a téže sestavy válečků umístěny prostřídané ve třech rovinách, a to dvou nakloněných rovinách a jedné střední rovině.
I když k působení pracovních válců již nedochází ve stejné lisovací rovině, kalandrovací činnost může přesto probíhat správně, pokud úhel, který svírá přítlačná síla se směrem kolmým na plochu kalandrovaného skla, není příliš velký. Směr kolmý na plochu kalandrovaného skla leží zpravidla ve střední lisovací rovině. Naproti tomu pro větší úhly naklonění pracovních válců, například 45 stupňů vzhledem k lisovací rovině, je třeba přenášet působení nakloněných pracovních válců na válečky pomocí mezilehlých a kloubových ústrojí.
V jiné formě provedení vynálezu jsou pracovní válce prostřídány v alespoň dvou svislých rovinách, z nichž alespoň jedna je rozdílná od svislé roviny procházející lisovací čarou. Působení pracovních válců uložených v rozdílné rovině nebo rovinách od rovin procházejících lisovací čarou jsou pak přenášeny na válečky pomocí mezilehlých ústrojí a kloubových ústrojí jako v předchozím případě.
Podle výhodného znaku vynálezu ovládá každý pracovní válec dvojici válečků spojených mezi sebou systémem kloubových spojů jako je rovnoběžníkový systém, umožňujícím vzájemný pohyb jednoho válečku vzhledem ke druhému ve směru lisování.
Když jsou použité pracovní válce membránové pracovní válce s vyváženým tlakem, je s výhodou možné opatřit alespoň pístní tyč spodních pracovních válců pneumatickou nebo mechanickou pružinou za účelem kompenzování hmotnosti přítlačných prvků a/nebo zajištění udržování požadované délky pro pístní tyč pracovních válců.
Podle dalšího znaku zařízení podle vynálezu sestava horních lisovacích válečků a sestava spodních přítlačných válečků tvoří součást pohyblivého ústrojí, které je samo uloženo na prostředcích, které ho činí otočné v podstatě okolo lisovací čáry. S výhodou jsou kromě toho uvedené prostředky, které ho činí otáčivým, použity pro poskytnutí pohyblivému ústrojí možnosti svislého posunu zdvižným a sestupným pohybem. Pohyblivé ústrojí, uložené otáčivě a posouvající se svisle, je popsáno například ve zveřejněném evropském patentovém spise č. EP 0 290 344.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr. 1 nárysný pohled na provedení zařízení obsahujícího sestavu horních přítlačných válečků a sestavu dolních lisovacích válečků, přičemž tyto válečky jsou uloženy prostřídané ve dvou souměrných rovinách, nakloněných vzhledem ke svislé střední rovině rámu, obr. 2 boční pohled na dvě sestavy horních přítlačných válečků v zařízení zobr. 1, uložených prostřídané, obr. 3 variantu uložení dvou sestav přítlačných válečků, uložených prostřídané a ve dvou rovinách, obr. 4 axonometrický pohled na část lisovací sestavy vybavené dvěma válečky ovládanými jedním a tímtéž pracovním válcem a obr. 5 axonometrické schéma lisovací sestavy vybavené dvěma válečky, ovládanými jedním pracovním válcem, uloženým ve svislé rovině odlišné od lisovací roviny.
Příklady provedení vynálezu
Zařízení znázorněné na obr. 1 a na obr. 2, které je částečným a zvětšeným pohledem ze strany na zařízení zobr. 1, obsahuje pohyblivé ústrojí 1 opatřené horní přítlačnou sestavou 2 obsahující horní přítlačné válečky 3 a dolní přítlačnou sestavu 4 obsahující dolní přítlačné válečky 5, přičemž všechny válečky nejsou znázorněny.
Horní přítlačné válečky 3 jsou uloženy otáčivě okolo os 6, nesených hlavami osazenými na konci pístní tyče 8 pneumatických pracovních válců 9 s membránou, které budou podrobněji popsány níže. Horní přítlačné válečky 3 a jejich pneumatické pracovní válce 9 jsou seskupeny ve dvou podsestavách 10, 11, jejichž prvky jsou prostřídány. Každá z podsestav je uložena v rovině 12, 13 nakloněné vzhledem ke svislé střední rovině 14, procházející rovnovážnou polohou pohyblivého ústrojí 1. Obě roviny 12, 13, nakloněné v úhlu přibližně patnáct stupňů po obou stranách vzhledem ke svislé střední rovině 14, procházejí osou 15 otáčení pohyblivého ústrojí.
Obě podsestavy 10, 11 pracovních válců, náležející k souboru horních přítlačných prostředků 3, jsou uloženy na dvou vodorovných souběžných rámech 16, 17, nesených dvěma sloupy 18, 19 pohyblivého rámu 20, uloženého na za sebou uspořádaných vodorovných hřídelích 21, 22, které se otáčejí v ložiscích 23, 24 nesených rámem 25. V neznázoměném provedení zařízení je možné předpokládat uložení vodorovných hřídelů, dovolujících zdvižný a sestupný pohyb pohyblivého rámu 20 vzhledem k rámu 25.
Dolní přítlačné válečky 5 jsou stejným způsobem uloženy otáčivě okolo os 26 nesených hlavami 27 uloženými na konci pístní tyče 28 membránových pneumatických pracovních válců 29 a seskupených ve dvou podsestavách 30, 31 uložených ve dvou nakloněných rovinách obsahujících již horní válečky a jejich montážní sestavy s jejich pneumatickými pracovními válci 9. Sestava dolních přítlačných válečků 5 obsahuje nejméně jeden hnací váleček poháněný pomocí převodového systému z neznázoměného motoru, který je s výhodou umístěn na pohyblivém rámu 20 v požadovaném místě a zúčastní se tak na vyvažování pohyblivého ústrojí
1.
Výhodné zařízení pro pohánění hnacích válečků kalandrovacího stroje je popsáno například ve francouzské patentové přihlášce č. 88 14 741. Toto zařízení obsahuje fixní a nedeformovatelný převodový hřídel osazený na pohyblivém rámu, připojený k motoru řetězem nebo řemenem a ke každému hnacímu válečku pomocí převodového systému obsahujícího úhlové rozdělování a kloubovou sestavu deformovatelnou ve v podstatě svislém směru. Kloubová deformovatelná sestava je s výhodou tvořena v podstatě svislým hřídelem, obsahujícím dva kardanové klouby, a rýhovaným hřídelem.
Pneumatický tlak, který pohání přítlačné válečky, je zaváděn pomocí kanálů 32 do tělesa pracovních válců a tlak může být regulován na požadovanou hodnotu pomocí ventilu 33 pro každé z elementárních ústrojí pracujících protichůdně jedno ke druhému nezávisle na sousedních systémech. Použité pneumatické pracovní válce jsou například ty, které jsou popsány ve zveřejněném evropském patentovém spise č. 0 189 345. Každý pracovní válec 9 horní lisovací sestavy je tvořen válcovitou pneumatickou skříní 34, v níž se posouvá píst 35 uložený na horním konci pístní tyče 8.
Pneumatická skříň 34 je tvořena ze dvou částí 36, 37, které spolu jsou sešroubovány pomocí třmenové soustavy 38. Mezi dvěma třmeny soustavy je sevřena membrána 39 z pryže. Pneumatický tlak zaváděný tlakovým kanálem 32 do pneumatické skříně 34 působí na membránu 39, která předává tlak na píst 35. Pneumatická skříň 34 je upevněna na konzole 40, která tvoří rovněž nosič kuličkového vodícího pouzdra 41. V tomto kuličkovém vodicím pouzdře 41 se
- 4 CZ 283355 B6 posouvá pístní tyč 8 s minimální třecí ztrátou. Pístní tyči 8 se brání přiměřeným způsobem se otáčet okolo své osy. Jednotlivé konzoly 40 jsou uloženy pro každou podsestavu pracovních válců jedny vedle druhých prostřídané na dvou rovnoběžných vodorovných trámech, náležejících k pohyblivému rámu.
Každý pracovní válec 29 dolní lisovací sestavy obsahuje jako pro výše popsané pracovní válce pro homí lisovací sestavu pneumatickou skříň, v níž se posouvá píst 43. Válcovitá pneumatická skříň 42 je tvořena ze dvou částí 44, 45, navzájem spojených sestavou 46. Mezi třmeny sestavy je sevřena pružná membrána 47, která přenáší na píst 43 pneumatický tlak, přiváděný do pneumatické skříně přívodním kanálem 32. Válcovitá pneumatická skříň 42 je uložena na konzole 48, která současně tvoří nosič pro vedení pouzdra 49, v němž se posouvá bez tření pístní tyč 28. Konzoly 48 jsou uloženy jedny vedle druhých prostřídané na dvou vodorovných rovnoběžných rámech 50, 51, náležejících k pohyblivému rámu 20.
Účinkem vlastní váhy by elementární pohyblivá ústrojí ve svislém směru, která nesou přítlačný váleček 3 a protichůdný přítlačný váleček 5 zaujímala stále polohu dolního konce tak dlouho, dokud nebudou zdvižena do homí polohy vrstveným plošným útvarem 52 samotným, který se má kalandrovat. Po průchodu vrstveného plošného útvaru 52 který se má kalandrovat, by tedy sestoupily všechny do jejich dolní koncové polohy a měly by být částečně znovu zdvíhány tuhým skleněným plošným útvarem 52, který se kalandruje. Tímto způsobem by na skleněný plošný útvar působily přídavné zakřivovací síly.
Aby se vyloučilo, že sklo bude vystaveno takovým namáháním, je mezi hlavou 27 a konzolou 48 uložena pneumatická pružina 53, která je dimenzována nebo seřízena tak, že vlastní hmotnost pohyblivých ústrojí je kompenzována. S výhodou se použije pneumatické pružiny 53 s lineární charakteristickou křivkou. Vzhledem k přítomnosti pneumatické pružiny 53 jsou seřizovači síly v případě měnění polohy přítlačných válečků mimořádně malé, takže přizpůsobování výškové polohy přítlačných válečků tvaru skleněného plošného útvaru se děje výhradně působením skleněného plošného útvaru zavedeného mezi válečky a nevyžaduje žádné opatření pro přídavné seřizování. Po průchodu skleněného plošného útvaru mezi dvojicemi válečků zůstávají přítlačné válečky ve výškové poloze, kterou zaujímají pod působením zdviženého skleněného plošného útvaru. Ve variantě je možné nahradit pneumatickou pružinu 53 trubicovitou mechanickou pružinou, kterou je v tomto případě možno uložit okolo pístní tyče 28 pracovních válců 29.
Na obr. 2 je lépe patrné uspořádání dvou horních lisovacích podsestav 10, 11 ve dvou rovinách nakloněných ke svislé rovině, která je rovnovážná rovina zařízení. Je možné si povšimnout toho, že úhel přibližně patnáct stupňů po obou stranách svislé střední roviny 14 je dostatečný k uvolnění prostoru potřebného pro osazení dvojnásobného počtu pracovních válců.
Na obr. 3 je znázorněna varianta osazení dvou sestav přítlačných válečků. V této variantě je problém nároku pracovních válců jedné a též sestavy přítlačných válečků vyřešen tím, že se prostřídává poloha pracovních válců podle dvou podsestav ve dvou rovinách rovnoběžných se svislou rovnovážnou rovinou zařízení, a tím, že se s každým pracovním válcem sdružuje soustava kloubových spojení přenášející sílu pracovního válce na přítlačný váleček, ke kterému je přidružen.
Homí přítlačný váleček 54 je tak uložen otáčivě okolo osy 55 nesené hlavou 56 uloženou na konci svislé kluzné tyče 57, vedené v tomto pohybu dvěma průchody 58, 59, nesenými nosičem 60 upevněným k vodorovnému trámu 61 náležejícímu k rámu, na nějž jsou uloženy homí a dolní lisovací sestavy. Zdvižný a sestupný pohyb přítlačného válečku 54 je ovládán membránovým pneumatickým pracovním válcem 62, uloženým na trámu 77a, jehož pístní tyč 63 se opírá pomocí kloubového připojení 64 o páku 65, která je sama kloubově připojena na jedné straně pomocí ucha 66 okolo osy 67 nesené nosníkem 68 pevně spojeným s rámem. Druhý konec páky je kloubově připojen okolo osy 69, uložené v okénku 70 nosiče 71 neseného deskou 72 pevně
-5 CZ 283355 B6 spojenou se dvěma prstenci 73, 74 fixovanými ke kluzné tyči 57. Neznázoměný následující přítlačný váleček je ovládán analogickým systémem, náležejícím ke druhé podsestavě. Páka 75 je uložena kloubově pomocí ucha 76 okolo osy 71 nesené trámem 72 pevně spojeným s rámem. Přítlačné působení je ovládáno pracovním válcem 62 upevněným ke trámu 77b rámu, přičemž pístní tyč 63 pracovního válce je připojena k páce 75 kloubovým připojením 78. Na obr. 3 je znázorněna pouze část dolní lisovací sestavy zahrnující přítlačné válečky 79.
Na obr. 4 je znázorněn horní přítlačný prvek, opatřený dvěma přítlačnými válečky 80, 81 ovládanými jedním a týmž pracovním válcem. Oba přítlačné válečky 80, 81 jsou uloženy otáčivě okolo os 82, 83 nesených hlavami 84, 85 uloženými na konci dvou rovnoběžných tyčí 86, 87, kluzně pohyblivých ve dvou prstencích 88, 89, 90, 91 nesených nosiči 92, 93 upevněnými na trámu 94 náležejícím rámu kalandrovacího stroje. Trám 94 obsahuje drážky 95 dovolující rektifikování polohy nosičů 92, 93. Obě tyče 86, 87 jsou vzájemně spolu spojeny dvěma spojovacími díly 96, 97 s podélnými děrami 98, kterými procházejí dvě osy 99, 100. Oba spojovací díly 96, 97 jsou uloženy otáčivě okolo osy 101 nesené koncem pístní tyče 102 pneumatického pracovního válce, neznázoměného na tomto obrázku. Uložení obou tyčí 86, 87 je typu kloubového rovnoběžníka, přičemž obě tyče zůstávají spolu rovnoběžné s pevnou vzdáleností jedna od druhé, a přičemž je umožňován hloubkový vzájemný pohyb jednoho válečku vůči druhému ve směru přitlačování.
Tento typ uložení obou válečků na jednom a tomtéž pracovním válci dovoluje zdvojnásobit počet válečků a zvýšit účinnost přitlačování zejména v částech lisovací linky, kde jsou zakřivení velmi zdůrazněna.
Na obr. 5 je znázorněn horní přítlačný prvek, opatřený dvěma přítlačnými válečky 104, 105 ovládanými jedním a tímtéž pracovním válcem 103 uloženým jako v případě zařízení popsaného s odvoláním na obr. 3 v rovině rovnoběžné s rovinou přitlačování a různou od ní. Oba přítlačné válečky 104, 105 jsou jako předchozí uloženy okolo os 106, 107, nesených dvěma hlavami 108, 109 uloženými na konci dvou rovnoběžných tyčí 110, 111, posuvných v prstencích (jsou znázorněny pouze prstence 112 a 113 tyče 110) nesených nosiči 114, 115, upevněnými k trámu 116 náležejícímu krámu kalandrovacího stroje. Prstence pevně spojené se dvěma tyčemi 110, 111 (jsou znázorněny pouze prstence 117, 118 spojené s tyčí 111), jsou uloženy na spojovacích dílech 119, 120 opatřených podélnými děrami 121 pomocí os 122, 123.
Oba spojovací díly 119. 120 jsou uloženy otáčivě okolo os 124, 125 nesených mezilehlým spojovacím dílem 126 připojeným k pístní tyči 127 pneumatického pracovního válce 103 kloubovým přípojem 128, pákou 129 a druhým kloubovým systémem 130 uloženým na konci pístní tyče 127 pracovního válce 103, který je uložen na trámu 131. Druhý konec páky je uložen pomocí kloubového systému 132 na druhém trámu 133, náležejícím krámu kalandrovacího stroje. Pružina 134 pro udržování vzdálenosti mezi pracovním válcem a kloubovým spojem může být uložena okolo pístní tyče 127 pracovního válce 103.
Když je zařízení podle vynálezu kalandrovací stroj obsahující sestavu horních válečků a sestavu dolních válečků, je každá z těchto sestav osazena ve formě nejméně dvou podsestav ve dvou rozdílných rovinách. V jedné variantě obsahuje zařízení podle vynálezu sestavu dolních přítlačných válečků, rozdělených do podsestav, a obsahuje jako horní přítlačné prostředky přítlačný váleček ve tvaru poddajného válce, probíhající po celé užitné šířce zařízení, přičemž požadované zakřivení přítlačného válečku je poskytováno opěrným působením sestavy horních kladek, jako je to popsáno například ve zveřejněném evropském patentovém spise EP 0 015 209. V této variantě může být rovněž sestava horních kladek rovněž rozdělena do nejméně dvou podsestav umístěných ve dvou rozdílných rovinách. Toto zařízení je použito s výhodou pro výrobu nesymetrických skel vytvořených z poddajné fólie a tuhého nosiče, přičemž válcovitý přítlačný váleček přitlačuje fólii z plastické hmoty na tuhý nosič.
-6CZ 283355 B6
Ve druhé variantě obsahuje přítlačné zařízení podle vynálezu jako horní přítlačné prostředky sestavu horních přítlačných válečků, uložených podle vynálezu, rozdělenou do alespoň dvou podsestav umístěných ve dvou rozdílných rovinách a nosič ve tvaru přizpůsobeném geometrii skla jako dolní přítlačné prostředky, přičemž tento nosič může být vykyvován okolo jedné nebo více vodorovných os. Přítlačné zařízení používající tvarový nosič je popsáno ve zveřejněném evropském patentovém spise 0 316 224. Toto zařízení může být také vybaveno poddajným přítlačným válečkem válcového tvaru, když je používáno pro sestavování asymetrických skel. V tomto případě kladky nebo horní válečky, které se právě opřely o poddajný váleček, aby mu dodaly požadované zakřivení, mohou být rozděleny na alespoň dvě podsestavy umístěné ve dvou rozdílných rovinách.

Claims (5)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Zařízení pro sestavování vrstveného skla (52) lisováním, obsahující nejméně jednu příčně orientovanou sestavu (2, 4) přítlačných válečků (3, 5), působících přímo nebo nepřímo na sklo, uložených na konci pístních tyčí (8, 28) nejméně jedné sestavy pracovních válců (9, 29, 62), vyznačené tím, že pracovní válce (9, 29, 62) sestavy (2, 4) jsou umístěny prostřídané v nejméně dvou podsestavách (10, 11, 30, 31), uložených v nejméně dvou rozdílných rovinách.
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že obsahuje sestavu (2) horních přítlačných válečků (3) a sestavu (4) dolních přítlačných válečků (5), přičemž přítlačné válečky (3, 5) jsou pokaždé uloženy na konci pístních tyčí (8, 28) sestavy pracovních válců (9, 29) rozdělených do nejméně dvou podsestav (10, 11, 30, 31), uložených prostřídané v nejméně dvou rozdílných rovinách.
3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačené tím, že podsestavy (10, 11, 30, 31) pracovních válců každé sestavy (2, 4) jsou umístěny v nejméně dvou rozdílných rovinách (12, 13), z nichž alespoň jedna je nakloněna vzhledem ke střední rovině (14) lisování.
4. Zařízení podle nároku 3, vyznačené tím, že podsestavy (10, 11, 30, 31) pracovních válců jsou umístěny ve dvou nakloněných rovinách (12, 13), symetrických vzhledem ke střední rovině (14) lisování.
5. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačené tím, že podsestavy pracovních válců (62) každé sestavy (2, 4) jsou umístěny v nejméně dvou rovnoběžných rovinách, přičemž nejméně jedna podsestava pracovních válců (62) je opatřena kloubovými prostředky obsahujícími páku (65), kloubově připojenou na jednom konci prostřednictvím ucha (66) okolo osy (67) nesené nosníkem (68), přičemž druhý konec páky (65) je kloubově připojen okolo osy (69) uložené v okénku (70) nosiče neseného deskou (72), pevně spojenou se dvěma prstenci (73, 74) upevněnými na kluzné tyči (57), dovolujícími přenášet působení uvedených pracovních válců na přítlačné válečky (54), k nimž jsou připojeny.
6. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 2 až 5, vyznačené tím, že pracovní válce (9) podsestav (10, 11) horní lisovací sestavy (2) mají kompresní komory připojené ke kompresním komorám pracovních válců (29) podsestav (30, 31) dolní lisovací sestavy (4), obrácených proti nim.
-7CZ 283355 B6
7. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků lažó, vyznačené tím, že přítlačné válečky (3, 5, 80, 81) jsou osazeny na otočném rámu (20).
8. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků laž7, vyznačené tím, že alespoň
5 část pracovních válců (9, 29, 62) obsahuje pracovní válce působící současně na dva přítlačné válečky (80, 81), přičemž oba přítlačné válečky (80, 81) jednoho a téhož pracovního válce (9, 29, 62), se mohou posouvat vůči sobě navzájem ve směru lisování.
CS91480A 1990-03-08 1991-02-25 Zařízení pro sestavování vrstveného skla lisováním CZ283355B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9002921A FR2659317B1 (fr) 1990-03-08 1990-03-08 Dispositif pour l'assemblage par pressage des vitrages feuilletes.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS48091A3 CS48091A3 (en) 1992-01-15
CZ283355B6 true CZ283355B6 (cs) 1998-03-18

Family

ID=9394501

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS91480A CZ283355B6 (cs) 1990-03-08 1991-02-25 Zařízení pro sestavování vrstveného skla lisováním

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5167757A (cs)
EP (1) EP0446127B1 (cs)
JP (1) JPH04214052A (cs)
KR (1) KR0167790B1 (cs)
CZ (1) CZ283355B6 (cs)
DE (1) DE69114154T2 (cs)
ES (1) ES2081445T3 (cs)
FR (1) FR2659317B1 (cs)
PT (1) PT96961B (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5229204A (en) * 1992-02-28 1993-07-20 Armorvision Plastics & Glass Bullet-resistant transparent panel, and method and press for making same
WO1993016872A1 (en) * 1992-02-28 1993-09-02 Armorvision Plastics And Glass Bullet-resistant transparent panel, and method and press for making same
JP2882578B2 (ja) * 1997-08-11 1999-04-12 農林水産省北海道農業試験場長 牧草の地干し乾燥前処理方法および地干し乾燥前処理装置
IT1402179B1 (it) * 2010-09-09 2013-08-28 Bottero Spa Unita' di pressatura a rulli per la realizzazione di una lastra di vetro stratificata
AT513386B1 (de) * 2012-10-22 2014-04-15 Inova Lisec Technologiezentrum Vorrichtung zum Laminieren von plattenförmigen Gegenständen

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE673251C (de) * 1935-06-05 1939-03-18 Waffen Und Munitionsfabriken A Mehrfachsatz- bzw. Pastillenpresse zum Pressen pulvriger Fuellungen bzw. vorgepresster Satzkerne
BE557855A (cs) * 1956-08-03
AT333573B (de) * 1974-10-21 1976-11-25 Voest Ag Abkantpresse
NL8401643A (nl) * 1984-05-23 1985-12-16 Esmil Hubert Bv Kaaspers.
DE3501631A1 (de) * 1985-01-19 1986-07-24 VEGLA Vereinigte Glaswerke GmbH, 5100 Aachen Vorrichtung zum zusammenwalzen von glasscheiben mit einer kunststoffolie

Also Published As

Publication number Publication date
KR0167790B1 (ko) 1999-01-15
KR910016641A (ko) 1991-11-05
FR2659317A1 (fr) 1991-09-13
CS48091A3 (en) 1992-01-15
PT96961A (pt) 1993-01-29
DE69114154D1 (de) 1995-12-07
EP0446127A1 (fr) 1991-09-11
JPH04214052A (ja) 1992-08-05
US5167757A (en) 1992-12-01
EP0446127B1 (fr) 1995-11-02
DE69114154T2 (de) 1996-06-20
PT96961B (pt) 1998-10-30
ES2081445T3 (es) 1996-03-16
FR2659317B1 (fr) 1992-06-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4327634A (en) Apparatus for assembling sheets of glass and/or plastic materials
JP3224398B2 (ja) 積層ガラス質薄層の組立て装置
FI109599B (fi) Puristusrullalaite laminoidun lasin valmistamiseksi ja lasinkäsittelylaite
US7237408B2 (en) Flexible surface mold and method of use
US4701240A (en) Device for joining by calendering at least one sheet of glass and at least one film of plastic material
JPH0344968B2 (cs)
US2481049A (en) Apparatus for corrugating sheet material
CA2091162A1 (en) Method of and apparatus for bending glass sheets
US3753838A (en) Apparatus for producing double faced corrugated paperboard
FI95236C (fi) Lasilevyjen taivutus- ja karkaisuosasto
CA1328740C (en) In-lehr press bending using pressurized gas
CZ283355B6 (cs) Zařízení pro sestavování vrstveného skla lisováním
FI92183B (fi) Muotoilutela lasilevyjen kuperruslaitteistoon
EP0692460B1 (en) Flexible ring mould for bending glass sheets
US5928398A (en) Method and apparatus for bending and tempering glass sheets
US5085141A (en) Device for the drive of driving rollers of a calender for laminated glazings and calender equipped with this device
CA2135529C (en) Flexible press rail support
EP1151833A3 (fr) Dispositif pour positionner des feuilles dans une station de machine
US4246063A (en) Machine for assembling veneer strips
CA2184397C (en) Flexible press
JP3938660B2 (ja) 積層ガラスの予備接着装置
JPH06171990A (ja) プレス加工によってガラスプレート積層体を得るための装置
US5109765A (en) Device for assembling laminated glazings
KR830002373B1 (ko) 낙하성형법에 의한 유리판 성형법
USRE34567E (en) Device for joining by calendering at least one sheet of glass and at least one film of plastic material

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20010225